BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Oe Javaansche pelgrims te Mekka. Letteren en Kunst. VARIA. Een 16-jarig jongmensch heeft- .zich te {Amsterdam schuldig gemaakt aan verduistering van een brief, waarop het adres van den heer Hartesveldt, ten nadeele van zijn pa troon, den kassier J. Kol. In den brief bevonden zich 4 bankbiljetten a f 800 alsmede'4 bankbiljetten van 100. Doo de Antwerpsche politie is hij aangehouden, krachtens een mandaat van" uitlevering. Die jonge gast had met het gestolene reeds een pleizier- reisje naar Parijs gedaan, maar was toch nog in het bezit van drie biljet ten van 300 gulden en 160 fr. in geld. Hij logeerde te Antwerpen in een hotel aan de Scheldekade en was gewapend, als moest hij tegen de wilden gaan vechten. Men vond namelijk in zijn bezit een dolk, een revolver van zwaar kaliber en twee dozijnen kogels. Als een bewijs van bizon- dere hondentrouw mag het volgende vermeld worden: Vóór eenigen tijd reed een voer man uit Arnhem, vergezeld van zij nen hond, met eene vrachtkar naar Den Bosch. Toen hij den volgenden morgen van daar vertrokken was, miste hij onderweg het dier, dat den nacht in eenen stal onder het hooi had doorgebracht. Des namiddags te Arnhem teruggekeerd, bleef het af wezig. Den volgenden (avond echter stond de hond, erg vermagerd, uitge hongerd en druipnat voor zijne wo ning in Klarendal. Het beest had nu alleen den weg tusschen beide ste den, zijnde ruim twaalf uur afstand, gevonden en, wat sterker is, daarbij de Maas, de Waal en ook den Rijn overgezwommen. Men meldt uit R ij sen, 18 October. Door de marechaussee is gisteren middag onder de gemeente Markeloo gearresteerd en gevankelijk naar Al melo overgebracht een landbouwer, die verdacht wordt voor eenigen tijd eenen bij hem in dienst zij nden wees jongen te hebben vermoord. Volgens geruchten zou hij het lijk in de keu ken begraven hebben; een aldaar in gesteld onderzoek heeft echter nog niet tot de ontdekking geleid. Naar men zegt, moet de knecht van den boer de misdaad aan het licht hebben gebracht.J Uit West-Friesland wordt aan de N. R. Ct. geschreven: Voor eenige dagen lazen wij, be woners van het vlakke land in de omgeving van Hoorn, dat op sommige plaatsen pogingen worden in het werk gesteld, om eenige marechaus sees alhier in den omtrek te doen plaatsen, om de wegen te zuiveren van landloopers en bedelaars. Werkelijk is die bedelarij van een deel der Hoornsche bevolking (eenigen komen ook van elders) eene schrik kelijke plaag. Zóó erg is het wel niet als in het jaar 1513, toen, zooals Veüus Chronyck van Hoorn ons meldt, „ten plattelande veel moedwils en onstuericheyts geschiedde van de Bedelaars, die onder pretext van be delen, niet deden als stelen, en de Huyslieden dagelij cx met veel over- lasts te quellen, ooc den reysenden Man over wegh te knevelen." Want van bepaalden diefstal van bedelaars hoort men zeer zelden en van het „knevelen van den reysenden Man over wegh" nooit. Bedelen is bij de meesten een beroep geworden, men noemt dat „op den daghuur uit gaan", en mannen en vrouwen kan men in clubjes van 10 of meer per sonen, vooral Donderdags en Vrij dags, opgewekt naar Hoorn zien terugkeeren, om daar uit te rusten van hun „dagwerk". Het vak wordt op verschillende wij zen beoefend. Som migen, de meesten wel, vragen een voudig om een aalmoesanderen bieden hunne waren te maar, als men een 70 of S0 (er zijn er zelis, die van meer dan 100 spreken) op éénen dag aan zijne huisdeur ziet, dan begint ook de zachtmoedigste mensch wel eens ongeduldig te worden. Aan dergelijke maatregelen als in het jaar 1513 in het „Placaet teghens alle Terwanten, Bedelaers, en Speck- haelders" werden genomen, namelijk „dat, soo wie hem voortaen tot be- „delen begaf, en daer op betraept „werdt, gehecht zoude worden aen „de kaeck met een spijcker deur zijn „eene oyr, en daer soo langh staen, „tot dat hij hem selven los haelde" Veertien dagen vóór z ij n dood, verhaaldej Gounod aan een journalist, die hem een bezoek bracht, het volgende uit zijn jeugd. „Toen ik op het gymnasium was, had ik een thema haastig en slordig afgemaakt. „Wat een afschuwelijk schrift" zeide de leeraar die het werk nazag. „Het is ook zoo erg vervelend werk", antwoordde ik. „En toen sprak hij deze woorden, die ik nooit heb vergeten ofschoon het al 60 jaar geleden is; „Als ge is dan ook volstrekt geen behoefte, dat werk goed hadt gedaan, zoudt g< Neen, het beste zou wel zijn, dat, I u niet hebben verveeld." bij de oprichting van een werkhuis I Myan dat oogenblik af, ben ik te Hoorn, dat dezen winter, naar wij nooit meer slordig geweest. Ik her- vernamen, zal geopend worden, de i inner mij niet sedert dien tijd iets te gemeentebesturen van omliggende hebben gedaan zonder althans mijn orpen door verbeterd politietoezicht de burgers bevrijdden van eenen last, waarover wel niet luide geklaagd wordt, maar die toch wordt gevoeld. En zijn die besturen wat lauw, dan in vredesnaam maarmaréchaussees. Te München zijn thans twee in ternationale tentoonstellingen van schilderijen geopend. Naast de gewone in het „glazen paleis" heeft een ge deelte der kunstenaars in de Beier- sche hoofdstad, wegens oneenigheden die met de kunst niets te maken hebben, hun werken in een ander lokaal bijeengebracht. Zij worden de secessionisten of uitgewekenen ge noemd. De eerste telt 2597 nummers, de tweede 876. Beide hebben zich beijverd ook de buitenlanders tot zich te trekken en best te doen om het goed te doen." De jaarmarkt te Nishni Novgorod was dit jaar zeer druk be zocht, waarschijnlijk een gevolg van de hoop op een buitengewoon goe den oogst, een verwachting, die even wel niet verwezenlijkt is geworden. Voor het uitbreken van cholera waren buitengewone maatregelen ge nomen. De arbeiders, die gewoonlijk het meest van de ziekte te lijden hebben, waren onder streng toezicht gesteld, wijn met gekookt water werd hun kosteloos verstrekt. De cholera tastte ten gevolge daarvan dit jaar meest lieden uit de hoogere standen aanmen is echter reeds zoo aan de tegenwoordigheid der ziekte gewend, zegt de correspondent van de Standard dat men ze niet meer vreest. Officieel werd het bestaan der ziekte ontkend. De russische fabrikanten zijn zeer zoo vindt men van dezelfde meesters werken in elk der gebouwen. Vooral j tevreden over den uitslag van de jaar- Frankrijk en Engeland zijn ruim ver-markt, vooral over een bestelling der tegenwoorcligd. Ook ons land neemt j regeering van bijna 2.800.000 meter weder deel aan beide exposities. Jan j militair laken, ten gevolge waarvan Toorop heeft zelfs in het „glazen-pa-1 geen laken naar het buitenland uit- leis" een geheel kabinet met zijn wer- gevoerd zal worden. ken gevuld. Het aanbod bleef beneden het ge- De bekende kunstcriticus van demiddelde, zoodat in Rusland reeds hooge prijzen betaald werden. Oostersche kooplieden brengen voor het meerendeel zilver naar huis, daar de invoer van dit metaal hen Vos-s. Ct. schrijft van die inzending: „Toorop kan zich er op beroemen in j De zijn werken de onbegrijpelijkste en on gelooflijkste voortbrengselen van phi- losophisch-phantastische dolheid te1 grooterevoordeeleu zal opleveren dan hebben ten toon gesteld, die ooit uit de die van goederen, waarmede de uit hersenen van een beschaafd EuropeaanEngeland ingevoerde reeds beginnen zijn te voorschijn gekomen en door de te concurreeren. hand van zulk een persoon zijn ge-1 In 1896 zal te Nishni Novgorod teekend en geschilderd. Wil men iets j een handelstentoonstelling gehouden dat er op gelijkt in de beeldende j worden, voor welke gelegenheid over kunst uit alle tijdperken der mensch-de Oka een vaste brug geslagen zal heid vinden, dan moet men opklimmenworden, waarschijnlijk door eenfran- tot de reliefs en het schilderwerk in de j sche maatschappij, tempels van Oud-Indië, Kambodjo j Men heeft voorgesteld aan de ten en Mexico. Die voorstellingen worden j toonstelling een afdeeling voor rivier wellicht nog overtroffen door de lange vaart toe te voegen, daar voor Rus ophelderingen welke de schilder er land de scheepvaart op de Wolga in druk naast heeft gehangen. De1 van zeer veel belang is. overweldigende indruk der schilder- j Het denkbeeld vindt evenwel geen stukken wordt door deze „Gedichteningang. Toch is het zeer noodzakelijk in proza" verdubbeld." j de aandacht op de riviervaart te ves- RECHTSZAKEN itigen want de toestand van de Wol- Eenige jaren geleden was een huwe-ka meer daf tr.eur> In de V?1 lijk door echtscheiding ontbonden staat op enkele plaatsen zoo weinig verklaard en de man veroordeeld aan I water> dat schepen van drie voet dxep- de vrouw voor levensonderhoud vaii,gang agzagsgewijze;moeteni varen met haar en hare kinderen de som van e.?n man .yooroP> die voortdurend de tien gulden 's weeks te betalen. Kort na de uitspraak van dit vonnis fail leerde de man en bood aan zijne schuldeischers een accoord van 3 pCt. aan, hetwelk door de rechtbank ge homologeerd werd. Hij beweerde nu, dat dit accoord ook bindend was voor zijne gewezen vrouw, en dat zij zich moest tevreden stellen met dertig cent per week, niet alleen voor de termijnen die vóór het faillissement vervallen waren, maar ook voor die welke na de homologatie van het accoord zouden verschijnen. De wet maakte, naar zijne voorstelling, geen onderscheid tusschen de vordering voor levensonderhoud en andere vor deringen, terwijl hij op zijn best op koop aan:j dit geval toepasselijk achtte art. 786 zeep, garen, band, haarspelden enz., jWetb. van Kooph., dat voor derge- anderen weder toonen muzikale gaven j lijke uitkeeringen eene vermindering door den strijkstok langs de snaren i voorschrijft evenredig aan den boedei, te doen glijden of op den harmonika met verzekering dier verminderde te spelen (bij verkorting „rnook" ge-1 uitkeering. De vrouw daarentegen noemd). Men stelle zich bij dit „spe- achtte zich niet gebonden door het len" niet te veel voor, velen doen j accoord voor een vordering welke niets anders dan het edel instrumenteerst na de homologatie verschenen uithalen en indrukken. was en welker verschuldigdheid van Er zijn er ook onder hen, die als allerlei omstandigheden] afhankelijk ware kinderen der 19de eeuw voor een deel van hunne tochten van spoor of tram gebruik maken. De meesten hunner in tusschen zijn niet oneerlijk, en van grove onbeschaamd heden van hunne zijde hebben wij was. Zij beriep bij den rechter zich voorts op, dat de man geen ver mindering der uitkeering gevraagd had, en dat het wel mogelijk was, dat hij zijn vermogen blijkens zijn faillietverklaring verloren had, maar niet vernomen, tenzij natuurlijk j dat hij zijne arbeidskracht behouden iemand hen kort maar krachtig (en had en volgens de wet verplicht was een rechtgeaard West-Fries is kort) voor vrouw en kinderen te arbeiden van het erf jaagt. Dan, ja dan jen in hun levensonderhoud te voor- toonen zij wel eens, dat zij in het j zien. vocabulair der Hollandsche scheld- De rechtbank te Amsterdam ver woorden goed tehuis zijn, en de „on-eenigde zich met de zienswijze der willige" waarbij, om spreken, die Oostenrijk niets zijn. Maar overigens zijn zij vrijwel on- ontvangt dan eeretitels,vrouw en verklaarde het accoord niet met Fritz Reuter te toepasselijk op de termijnen van het van den Keizer vanlevensonderhoud, die na de homolo- gatie verschenen waren. Voor den man was opgetreden mr. schadelijk. Kwamen zij ook niet in A. C. N. Pieren, en voor de gescheiden zoo grooten getale, van eene „plaag" vrouw mr. Maurits R. Cohen, beiden zou niet mogen worden gesproken,advocaten te Amsterdam. diepte peilt. Verzuimt men dit, dan loopt men de kans op een der vele lagen drijf zand vast te raken. Voorts wordt de naphta de rivier opgebracht in zeer lekke barken, zoodat het gevaarlijke vocht zich over de oppervlakte van het water verspreid. Te Nisnji zijn groote oppervlakten der rivier daar mede bedekt; te Astrakan is de op pervlakte van het water niet meer zichtbaar door de laag naphta, die de vischvangst der stad met een wis sen ondergang dreigt. De overheid heeft zich reeds lang met deze kwes tie bezig gehouden, doch tot nog toe zonder tot eenig resultaat te komen. Donderdagnacht te 3 u u r sprong een bom voor een huis te St. Helens, bij Liverpool. Het huis werd bewoond door een mijnpomper. Het huis werd zwaar beschadigd doch niemand werd gedeerd. De tweede edite der Times behelst een telegram uit Calcutta, meldende dat er opnieuw godsdiens tige troebelen hebben plaats gehad in Indië. Te Icola bij Nasick zijn een aantal Hindoes in optocht naar de moskee getrokken en hebben de daar aanwezige Muzelmannen aangevallen, van wie er verscheidene gewond wer den. De politie maakte een einde aan het gevecht en nam eenige Hin does in hechtenis. VolgensberichtenuitNew- York hebben de twee Amerikaansche oorlogsschepen San Francisco en Kear- sage belangwekkende en welgeslaag de proeven genomen met eene nieu we uitvinding, welke stoombooten in staat stelt al voortstoomende steen kolen in te nemen. De twee genoem de schepen stoomden naast elkander voort met eene tusschenruimte van 300 voet en middelerwijl nam de San Francisco vijftien ton kolen per uur van de Kear-sage over, en dit cijfer kan in denzelfden tijd gemakkelijk verdubbeld worden. Aan een particulier schrijven van iemand, die onlangs te Jeddah ver toefde, is het volgende ontleend: Een warmte van 37 gr. Celsius in de schaduw, geen windje, dat de op pervlakte van het blauwe water in de Roode Zee doet rimpelen, slechts hier en daar (le grijsbruine streep van een rif, dat zich een paar centimeters boven het watervlak verheft en daar op het gele zand de huizen en mi narets van Jeddah, de haven van Mekka. Een paar turksche oorlogsschepen liggen op de binnenreede ten anker, in gezelschap van een turksche bark, een koopvaarder, waarvan de vorm levendig herinnert aan de modellen van vroegere schepen in het Rijks museum te Amsterdam. Op de bui- tenreede een onbegrijpelijk vuile turk sche stoomer, gereed om pelgrims in te nemen voor Suez of mogelijk Aden of een der plaatsen in de perzische golf, en een reusachtige engelsche cargoboot, die de levende lading zal innemen en verschepen naar Java en Singapore, zoo gauw de nonchalante bevrachter het overeengekomen deel van het charter in goed goud zal be taald hebben aan den gezagvoerder. Dat is het panorama der reede van de plaats der plaatsen, van Jeddah, dat twee kameelmarschen verwijderd ligt van het beloofde land, het land van den grooten Profeet, het land dat door Allah tot „het land" ver heven is. Zonderlinge verheffing van een zandwoestijn, een steenachtig pa radijs, waar nauwelijks een boom of struik groeit. De landingsplaats is aan het ge bouw van de quarantaine-commissie, een sterke lucht van carbol komt door de kleine ruimte en vervolgt u een paar passen buiten het gebouw om daar plaats te maken voor een nog minder aangenamen reuk van rottende visch en anderen afval. Een troep vuile honden, met de staarten tusschen deachterpooten, loopt schuw heen en weer als gewoon aan minder vriendelijke behandeling en de Ara bieren en Nubiërs, die er rondloopen, kijken den Europeaan met merkbare verachting aan. Een vuile poort door, waaronder een hoop brutale luie in boorlingen zich in de schaduw ver meien en men komt op een klein plein, aan de eene zijde begrensd door kleine winkels, waaronder een grieksche apotheek en aan de andere zijde door het gebouw der turksche regie, dat gesloten is. Dan volgt de bazar, een lange kronkelende straat, met uitstallingen van vruchten en levensmiddelen aan beide zijden, een menigte beladen en onbeladen ka- meelen in het midden en een ruste- looze, onvriendelijke bevolking in de winkeltjes en tusschen de kameelen. Hier en daar een inboorling van Mekka, kenbaar aan de kerven op de wangen, die vol trots op zijn hooge afkomst met ergernis op deongeloo- vige honden neerzietginds een zwarte Soedanees of een nog leelijker Nubiër, wiens oogen en tanden sterk afsteken tegen het ebbenhout van de huid, daar een deftige Arabier met den witten tul band en de witte bumoes en ginds een armoedige Turksche soldaat, die mogelijk nog een jaar soldij van zijn goevernement te goed heeft. Een Eu ropeaan is in dien troep misplaatst als een vlag op een mesthoop en europeesche zenuwenen schoonheids gevoel, europeesche netheid en orde worden als om strijd beleedigd door alles wat het oog ziet en de reuk waarneemt. Leven is er betrekkelijk weinig in den zin van geschreeuw, maar overigens veel te veel om goed te doen. De ontzettende menigte vliegen, die op de hoopen dadels neerstrijken en de perziken er doen uitzien, alsof zij met_ een korst bedekt waren, al leen zijn reeds veel te levendig, zoo levendig, dat men er van walgt. De kameelen, waarvan het meerendeel er uitziet, of zij uit zeer oud eikenhout gehakt en sedert ruw gepolitoerd zijn, zien kalm, ontzettend kalm toe, even kalm of zij in volle woestijn waren. Daar ligt een Arabier in een hoek te sterven en zijne medemen- schen nemen er evenveel notitie van als de kameelen. Hij ligt daar met ingevallen borst en brekende oogen, terwijl de magere vingers aan den nog magerder arm stuiptrekken, als wilden zij voor het laatst de vliegen verjagen die bij myriaden op de weer- looze prooi aanvallen. En niemand ziet er naar om. Van avond zullen zijne bekenden hem beweenen en be zingen tot ergernis van hen, die door dat afschuwelijk geschreeuw den slaap niet kunnen vatten, maar voorloopig laten zij den man maar sterven. Allah is Allah, Kishmet! Aan het einde van den bazar, het een weldaad weer wat meer van dé blauwe lucht te zien, dan door de reten der planken overdekking van den beroemden bazar mogelijk is, ook al staat er een verblindende zon aan den hemel en al worden de zonne stralen als vuur over het heerlijk Jeddah uitgegoten. De consulaten de; mogendheden bevinden zich daar ir die buurt dicht bij het oude fort me de ingevallen muren dat nu als tre. vangenis dienst doet. Voor de soinm; van twee gulden vijftig tot een paa honderd gulden kan men iedereei een poosje laten opbergen. De ara bische of liever de turksche recht spraak biedt op dat punt faciliteitei aan, zooals geen enkele andere mach ter wereld. De huizen der consuls en der en kele particulieren zijn vrij goed cre bouwd. Over het algemeen maaktch arabische bouworde een gunstigen in druk, vooral uit de verte, als mei niet van nabij kan zien, dat de ara besken niet afgewerkt, beschadigd o verwaarloosd zijn. De huizen hebbei overigens meest twee drie verdie pingen, hoog en luchtig met terras sen en platte daken. In dezen tiji van het jaar slaapt men in de venstei banken, die uitgebouwd en van ja louzieën voorzien, en zes tot zevei voet breed zijn. Met behulp van mm kieten-kleeden, de bekende indisch klamboe, ligt men in den heetei Zuidenwind te transpireeren en t zuchten over het gejank der duizeu den honden, en het eentonig lijkge zang der Arabieren. Er waren in he geheel twaalf Europeanen te Jeddab toen ik er vertoefde. Ik logeerde tei huize van den heer Robinson, dei agent der Nederlandsche Stoomvaart Maatschappijen en ik kan niet ge noeg de gastvrijheid van mijn he minnelijken gastheer prijzen. De twaalf Europeanen behoorei bijna tot twaalf verschillende natio naliteiten, zoodat op eene avondvisite waar wij met ons zevenen bij elkan der waren, minstens een drietal talei gesproken werd, behalve het arabisch dat tegen den bediende werd gespro ken en waarvan ik jgeen woord he greep. Het gesprek liep dien avond ove de cholera, die Djeddah en Mekka vooral ook Jembo en Medina geteis terd had. De sterfte was vooral groo geweest onder de pelgrims van di Noordkust van Afrika tot de ziekt bijna even plotseling verdween al zij gekomen was. Er werd verdei gesproken over de schandelijke he handeling den Javaanschen pelgrim aangedaan, in Mekka, waar zij dooi de liefderijke zorg van den vorst vat Mekka, den Emir of Groot Sheri „Aun el Rafig" van hun geld beroofd werden alvorens de heilige stad t( mogen verlaten. De berooving ge schiedde onder voorwendsel, dat de lieden voor het bedrag van 37 rijks daalders passage zouden krijgen in een schip, dat ter reede van Djeddah op hen lag te wachten. Wanneer zij niet goedschiks wilden betalen, wer den hunne kisten eenvoudig door de soldaten van den vorst opengebroken, Er werd den lieden geene optie ge laten, of zij met het schip dat er heette te zijn, wilden vertrekken oi liever met een ander schip gingen. Betaal of blijf hier. De hollandsche consul stond weerloos tegenover de clique der turksche overheden en arabische Sheiks. Een tot driemaal toe herhaald be vel van den sultan uit Constantino- pel had geheel geene uitwerking. De Yali (goeverneur-generaal van dat gedeelte van Arabië) verklaarde er niets aan te kunnen doende Cai- macam (goeverneur van Jeddah) werd plotseling ontslagen, toen het scheen, dat hij den consul eenige werkelijke hulp wilde verleenen, en vervangen door een ander, die beter voor de rol van raisonneur was. en de holland sche regeering vond het goed, of deed ten minste niets of al zeer weinig, om van haar ongenoegen te doen blijken. De nederlandsche onderdanen mochten ongehinderd uitgeplunderd worden, de nederlandsche consul mocht met groote woorden en be tuigingen van leedwezen over werke lijke grieven afgescheept worden, maar het middel, dat gebaat zou hebben, het zenden van een oorlogs schip naar de reede van Djeddah, het eenige machtsvertoon, wat in het Oosten uitwerking heeft, bleef achter wege. In den lauwen Augustus-avond, op het terras om de whiskeysoda vereenigd, ver boven den stank van net Orientalisme, met den helderen sterrenhemel boven ons, was het toch voor een enkelen keer nog zoo kwaad niet, als men ad de ellende daar he neden maar vergeten kon. Een ander soort. Noem je dat koeien? zegt Jans sen, die een der schilderijen van zijn vriend komt bewonderen. Ik heb nog nooit koeien gezien, die er zóó uit zagen. Verbeeld jij je dan, is het antwoord van den verontwaardigden schilder, dat jij alle koeien van de wereld hebt gezien?

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 6