lie Jaargang. Woensdag 25 October 1893. No. 3164 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: AD VERTEN TI EN: STADSNIEUWS. Provinciale Staten. BINNENLAND. Letteren en Kunst. FEUILLETON, BI Iflli HA UENTS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37|. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentièn worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOI. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE CoJOHN F. JONESSucc.Parijs 31 tos Faubourg Montmartre. Haarlem24 Oct. 1893. De le luitenant-kwartiermeester E. K. Rost van bet 4e regiment infan terie te Leiden is overgeplaatst bij het korps pantserfort-artillerie alhier en zulks ter vervanging van den tot kapitein-kwartiermeester benoemden le luitenant-kwartiermeester Mulder. Uitslag van de examens in vrije- en ordeoefeningen, alhier Maandag gebonden. Geëxamineerd 6 dames. Afgewezen 1. Toegelaten 5, t. w. mej. C. M. Walter, E. Plate en C. Rolda- nus, alhierA. -J. Reinderhoff, Enk- huizen en A. H. M. Kleeman, Am sterdam. Voor de gewone November vergade ring van dit College ontvingen wij, behalve eenige adressen tot verhooging van traktement van polderbestuurders, de navolgende stukken Adres van het bestuur der Prinses Willielmina bewaarschool te Oude- schild op Texel om toekenning van subsidie uit de provinciale fondsen ten behoeve van die school ad 100. Ged. Staten adviseeren tot afwijzing van het verzoek, omdat niet blijkt dat de gemeente de school steunt en omdat de inrichting geheel plaat selijk is. Voorstel van Ged. Staten, om voor polders die dicht bij de kom van zich sterk uitbreidende gemeenten liggen, een afkoopsom van polder- lasten te bepalen, zooclra die polders door ophooging tot bouwterrein ge schikt geworden, door rioleering geen j belang meer bij de polderbemaling hebben. Die af koopprijs wordt voor gesteld op 300 per H. A. Voorstel van Ged. Staten, om voor rekening van de Provincie uit te ge ven een tweeden druk van het werk van Mr. G. de Vries Azn. „De Zee weringenen Waterschappen in Noord holland", in een oplaag van 500 Ex. wat in ronde cijfers 1400.kosten zal. Voorts komen op de agenda voor de a. s. vergadering voor: Rapporten van Ged. Staten op aanvragen om subsidie van de afd. Noord-Holland van het Nederl. Rundveestamboek, van het Rundveestamboek Noord- Holland, van de vormschool van be waarschool-onderwijzeressen te Am sterdam, van de afd. Haarlem der Holl. Mij. van Landbouw om subsidie voor den cursus in hoefbeslag en voor het aanstellen en bezoldigen van een zuivelconsulent. Ged. Staten stellen verder voor om het renteloos voorschot toegekend aan de Noordholl. Tramw. Maatschappij voor den aanleg van een stoomtram PurmerèndAlkmaar, over te bren gen op cle Tweede Noordholl. Tramw. Maats. Hoe vroeg de oogst dit jaar door de langdurige droogte wel geweest is, blijkt uit wat de firma G. de Vos Co alhier ons meldt, n.l. dat zij nu reeds Bordeaux wijn 1893 heeft ontvangen. Het programma voor het Donder dag hier te geven Lamouïeux-con- cert bestaat uit: 1. Symphonie en la (No. 7 Beet hoven 3. Variations Symphoniques, pour Violoncello et Orchestre L. Boéllmann. Violoncelle Solo mr. Jo seph Salmon 3. Ouverture de Tann- hauser R. Wagner4. Rapsodie Cam- bodgienne Bourgault-DucoudrayA. Introduction Légende. B. Fête 5. Larghetto pour Instruments a cor- des Dvorak6. Chevauchée de la Val kyrie R. Wagner 7. Marche militaire frangaise Saint-Saens. Naar ons gemeld wordt zal dit het laatste concert in Nederland zijn. De heer Lamoureux heeft, veronderstel lende dat vele ingezetenen van Haar lem het Vrijdag te Amsterdam ge geven concert hebben bijgewoond, voor het concert alhier een nieuw programma gegeven. Wij twijfelen er niet aan, of onze stadgenooten die uitstekende jmuziek liet hebben, zullen Lamoureux' keur bende gaan hooren. De heer Otto Verrnij heeft aan zijne fabriek en reparatie-inrichting van piano,s een magazijn van piano's uit verschillende fabrieken toege voegd. Daarbij vindt men er eenige orgels van verschillende afmeting. Hiermede is de collectie echter nog niet compleet. Binnenkort hoopt de heer Vermij zijn voorraad aan te vullen met eenige Sterling-piano's, het beroemde amerikaansche fabri kaat, en met orgeltjes van den zelf den oorsprong, merk Mason en Ham lin. Het nieuwe magazijn is gevestigd Gedempte Oude Gracht No 48. De opbrengst der heden gehouden jaarlij ksche collecte van het Israëli tisch Armbestuur hier ter stede heeft opgebracht de som van ƒ455.13. Door kwaadwilligen is de dam, die in den Sloterdwarstocht te Haar lemmermeer ligt, doorgestoken, waar door een gedeelte der geniewerken te Haarlemmermeer is ondergeloopen. Ten einde de betaling der proceskosten in strafzaken door ver oordeelden zooveel doenlijk te verze keren, wordt bij de voordrachten om de principale gevangenisstraf of hech tenis te verwisselen in eene geldboete, gewoonlijk in overweging gegeven, aan deze gunst de voorwaarde te ver binden, dat de boete met de kosten binnen zekeren termijn moet zijn vol daan, bij gebreke van welke betaling de verleende gunst als vervallen zal worden beschouwd. Waar het geldt veroordeelden die niet bij machte zijn tot betaling van die somtijds aanzien lijke kosten, moet het stellen van die voorwaarde worden achterwege gela ten. Ten einde in staat te zijn bij de overweging van verzoekschriften om gratie te bepalen, of het stellen van de bedoelde voorwaarde al dan niet gewenscht is, heeft de minister van justitie verzocht bij alle verslagen of rapporten van ambtenaren van het O. M. aan den proc.-gen. bij den Hoogen Raad omtrent verzoekschrif ten om gratie uit te brengen, mede- deeling te doen van het bedrag der proceskosten. De Amsterdammer geeft naar aanleiding van de mededeeling van het Haagsche Dagbladdat de kolonel der grenadiers en jagers Vo gel gepensionneerd werd om ernstige onaangenaamheden met den minister, in een Haagsche correspondentie de uiteenzetting van dit geval. De aanleiding tot de onaangenaam heden moet dan wezen, dat de zoon des kolonels, die als sergeant in het regiment zijns vaders dient, bizonder schijnt te zijn geprotegeerd. Vóór korten tijd zijn namelijk de politierapporten van het regiment door den inspecteur der infanterie on derzocht geworden en moet uit dat onderzoek zijn gebleken, dat niette genstaande ernstige overtredingen door den sergeant werden bedreven, hij, uit den tijd dat zijn vader het regimentscommando voert, een onbe schreven strafregister heeft; hierbij komt nog, naar men zegt, dat hij zon der dat de uitslag van zijn examen gunstig was, tot sergeant werd bevor derd en dat een luitenant van de compagnie waarin bij dient naar een ander bataillon werd overgeplaatst, lomdat deze zich naar het schijnt, niet toegevend genoeg betoonde. De Haagsche correspondent betreurt het, dat hierdoor een bizonder ver dienstelijk officier, de aangewezen man om binnen zeer korten tijd als gene raal belast te worden met het com mando over de 2e divisie infanterie, uit den dienst terugtreedt, terwijl het, naar men uit het slot zijner corres pondentie schijnt te moeten afleiden, moeilijk zal wezen een geschikter of even geschikt persoon voor dat com mando te vinden, indien men althans niet tegen de gewoonte in een uit de jongeren wil nemen. Kolonel Bloem, die genoemd wordt, zou hij geen gelukkige keus vinden, omdat deze debet is aan onze ondoel matige nieuwe uitrusting der infan terie, en een slechte gezondheid heeft. En tegen het bestendigen van ge neraal Kool in zijn commando over de 2e divisie heeft, naar hij verneemt, H. M. bezwaar. Eenigedag en geleden werd door eene onbekende juffrouw in eenen winkel te Leiden een waarde- looze penning voor een lOgulden-stuk in betaling gegeven. Eerst toen zij reeds geruimen tijd den winkel ver laten had, werd het bedrog ontdekt, doch de bedrogene kon geen behoor lijk signalement van de onbekende geven. Zaterdagavond had een zelfde ge val weder te Leiden plaats, thans ge pleegd door een 20jarig jonkman, die, zich ontdekt ziende, de vlucht nam met medeneming van het grootste gedeelte van het hem reeds voorge telde geld. De winkelier achtervolgde hem, zonder hem te kunnen krijgen, en gaf toen aan de politie van de zaak kennis. Het mocht deze geluk ken, den dader in de wachtkamer 3c klasse der Hollandsche spoor te ont dekken en te arresteeren. Aan het politiebureau gebracht, gaf hij op van Rotterdam afkomstig te zijn, en be kende hij onmiddellijk het door hem bedreven feit. Hij is ter beschikking van de jus titie gesteld. Tegen 5 uur Maandagna middag werd te Rotterdam de brand weer gealarmeerd voor een aan de Linker Rottekade uitgebroken brand, welke reeds dadelijk van zeer ernsti- gen aard bleek te zijn, daar op ver ren afstand de vlammen zichtbaar waren en een vuurgloed zich tegen de meer en meer donker wordende lucht afteekende. Het vuur bleek te woeden in het lompenpakhuis van den heer E. M. Mok. Tegen het bovengenoemde uur nam men sterke brandlucht waar en toen men een onderzoek instelde en daarvoor aan de opgestapelde balen lompen meer ruimte gaf, braken reeds aan alle kanten de vlammen uit, zoo dat het vermoeden voor de hand ligt, dat hier de oorzaak aan broeiing moet worden toegeschreven. De inmiddels aangerukte brand weer kon dan ook het pand niet be houden en had de handen vol werk om de fabriek van tricotgoederen van den beer Iverckhoven, welke er vlak naast gelegen is, voor het vuur te be waren. Laatstgenoemd pand heeft dan ook aanzienlijke schade. Twee officieren der mari niers, die jl. Zaterdag te Nicuwediep met een klein bootje waren uitgegaan om te jagen, werden door den stroom medegevoerd. Zij keerden 's avonds niet terug, 's Nachts werden zij ech ter in de Balg drijvende aangetroffen door de naar Wieringen bestemde blazerschuit W. R. 123, schipper Bak ker, die hen aan boord van zijn vaar tuig nam en behouden te Nieuwediep terug bracht. Men meldt uit P e r n i s Als een tegenhanger van het feit dat onze Hollandsche visschers vaak door de Engelsche benadeeld worden, verdient te worden gemeld, dat de sloep Festina Lente door een Engel- schen visscher gepraaid werd met de vraag of er wat gevangen werd. Toen de schipper ontkennend antwoordde, verwees de Engclschman hem naar eene andere plaats en toen daar de beug werd uitgezet, werden in één nacht 1000 schelvisschen gevangen. Zondag is te Zwolle in de gevangenis door Aziatische cholera aangetast zekere R. Koster uit Rou- veen, gemeente Staphorst, die den dag te voren daar was opgesloten om eene gevangenisstraf van 21 dagen te ondergaan. Des avonds is hij overleden. Ook de laatste choleralijder te Coevorden is overleden. Totaal dus 9 gevallen met 5 sterfgevallen (3 kin deren en 2 mannen), terwijl 4 kinde ren genezen zijn. Sedert 12 dezer zijn geen nieuwe gevallen voorgekomen. Te Smilde heeft zich weder een geval van cholera voorgedaan en wel met doodelijken afloop. De arbeider G. B. werd Zaterdagnamiddag van zijn werk te huis gebracht en is Zon dagochtend overleden. In de nabijheid van den berg Djebel Korra in Tunis verhief zich in den tijd der Romeinsche keizers een groote en rijke stad Thucca, be kend om den schoonen tempel van 411 Naar het engelsch van FLORENCE WARDEN. HOOFDSTUK XVI. Er stonden boomen aan den anderen kant van den weg, en daar bet nu donker begon te worden, terwijl Pamela met haar rug naar den wester horizon stond gekeerd, die nog flauw werd verlicht, herkende hij haar niet dadelijk, en las zij slechts angst in zijn gelaat. „Moet gij binnen?" vroeg hij en hield de poort open. )>Ja," gaf Pamela met zeer zachte stem ten antwoord. Bij den klank van haar stem onderging zijn gelaat eene verandering, hij kwam buiten het hek staan, deed de poort achter zich dicht en ging er voor staan. „Ik zie, dat gij een van de Bleans zijt. Wat komt gij hier doen?" „Ik kom uw zoon opzoeken. Hij heeft naar mij gevraagd." De oude man fronste de wenkbrauwen en er sprak weer hardheid uit zijne trekken. „Of hij zoo gek was of niet om naar u te vragen, gij zult hem niet te spreken krijgen." Pamela werd toornig. „Ik zal wel!" zeide zij met klem. „Ik wil hem bezoeken, al moet ik bier den geheelen nacht wachten." Op St. Rhadegund maakte dit verzet blijkbaar indruk. „O," zeide hij op schamperen toon na een oogenblik van stilzwijgen, „gij loopt hem na nietwaar? Uw vader en zuster hebben u zeker niet verteld, wat ik bun gezegd heb?" „Ja, dat hebben zij wel. Ik bekommer er mij niet om. Wanneer uw zoon weer beter is, zal ik hem evenzeer haten als ik n haat. Ik ben het echter geweest, die hem heeft ge vonden, den dokter heeft gehaald en misschien hem het leven heeft gered vergeet dat niet en gedurende zijne ziekte wil ik hem opzoeken, wanneer hij dat wenscht. Laat mij als 'tu blieft door!" St. Rhadegund zag haar nog steeds toornig aan en mom pelde iets van „verregaande onbeschaamdheid" en „die kleine heks". Ten laatste trad hij echter met tegenzin op zij en Pamela opende kalm de poort en trad het hek binnen. Toen eene dienstbode de deur voor haar had geopend en haar in de eetkamer had gelaten, waar juffrouw Finch zich bevond, was Pamela's kalme vastberadenheid verdwenen, en was zij zoo zenuwachtig en opgewonden, dat de vrouw des huizes haar onmiddellijk vroeg of iemand haar angst had aangejaagd. Wetende, dat zij eene goede vriendin tegenover zich had, deelde Pamela haar zoo kort mogelijk het gebeurde mede, en zoowel juffrouw Finch als haar echtgenoot, die ook binnengekomen was, prezen haar, dat zij zoo moedig stand had gehouden. „Werkelijk mijn kind," voegde juffrouw Finch er bij, „het spijt mij te hooren, dat gij den jongen man zoo haat, want hij is zoo goed, dat wij deze twee dagen reeds veel van hem hebben leeren houden. En o, hij schijnt ook zooveel van n te hondenIk vroeg hem of gij beiden met elkaar verloofd waart, en hij schudde het hoofd en zeide slechts „Was het maar waar." Daarom had ik gehoopt dat...." „O neen!" zeide Pamela koel. „Hij heeft mij evenwel ge schreven of ik zou willen komen en natuurlijk gevoel ik mij verplicht om dit te doen." „Ga dan maar mee," zeide juffrouw Finch, en keek haar aarzelend aan, alsof zij in twijfel verkeerde, of zulk een hard vochtig meisje wel het haar gegeven voorrecht verdiende; zij liep de gang door en liet haar binnen in de ontvangka mer, die zeer geschikt tot ziekenkamer was ingericht. Een ziekenverpleegster, die aan het venster zat, bezig met een handwerkje, stond op toen de dames de kamer binnentraden, gereed om zich te verwijderen. „Gij zult er wel voor zorgen, dat hij zich kalm houdt en zoo weinig mogelijk spreekt?" zeide zij zachtjes tot Pamela, wier verhouding tot den zieke, naar zij blijkbaar meende, van zeer innigen aard was. „Hij gaat goed vooruit, maar de wond in zijn arm bleek ernstiger te zijn, dan zij zich liet aanzien, en het bloedverlies heeft hem zeer verzwakt." Daarua verlieten juffrouw Finch en de verpleegster dekame

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1