GEMENGD NIEUWS. VARIA. door De Mello, liet hoofd der op standelingen, te begroeten. nomen had, wordt uit Seroeway nader aan de D.-Ct. geschreven: Den Hen rukte de patrouille uit, voorzien van de van bestuurswege Fiuancieele Mededeelmgen. verstrekte geweren, ve. brandde bij i Tandionn Semantoh, boven Oepah! Het Weekblad van Broekmanen „plegen "eenive woningen, en betrok Honders bevat o. a. de volgende op landden overkant van de rivier het g»V? van minder courante of mcon- bivak. Den volgenden dag ging zij rante fondsen, in de week, tot den de rivier weer over, om haren tocht datum van 24 October loopende, door werkstaking en hun tusschenkomst verhandeld. te vervolgen, maar werd bij die ge legenheid plotseling aangevallen, Aand. Amstel-HötelMaat- zonder dat er op gerekend was. Er. ontstond eene paniek, met het treurig gevolg, dat zij 6 dooden, 4 gewonden en 22 vermisten bekwam. Het aantal aanvallers is niet be-j kend, zooals gewoonlijk bij dergelijke gelegenheden het geval is; volgens enkelen bedroeg het 80 en volgens anderen 200 a 800 man, zoodat men veilig' mag aannemen, dat een klein getal onzen Tamiangers den schrik op het lijf heeft gejaagd. Hoeveel geweren er vermist zijn, is! nog niet juist bekend, men schat echter schappij Incasso Bank. Maats. „Electra" Land is zekere be zitting te 's-Hage (Negotiatie) Utuechtsche Hypo theekbank Amst. Koffie-Cult,- Maats Droogdok -Maatsch. Tandjong Priok. Oost-Java Cultuur- Maatschappij een 40 a 50 tal. De vermisten zijn Oblig. Oost-Java Cultuur- vermoedelijk in de rivier gesprongen en voor een groot deel verdronken. Aand, Den 13en maakte de koloniale re- j serve en een gedeelte der bezetting i van Seroeway pl.m. 100 bajonetten, gezamenlijk met H.M. Koerier eenen tocht op de Tamiang-rivier, om deze zoover mogelijk, als het kon totKoeala Simpang, op te varen. U61 Verder dan Tandjong Semantoh kon men wegens den diepgang van Maatschappij Steenkolen—Maats. Oost-Borneo A en B, Serie 15. Haagsche Tramweg Maatschappij 90 104'i 109 75 85 80 97 64 70 111 vrijmaken; maar hij werd door ver scheidene personen deerlijk mishan deld, zoodat hij thuis gekomen, zich te bed moest begeven. Vier der vechtersbazen werden in verzekerde bewaring gebracht. De zes burgemeesters, te Sheffield opnieuw vergaderd, hebben hunne handen gewassehen van de werkstaking en het kolengruis van hunne voetzolen geslagen. Daar gtene I der beide partijen tot eene toenade- pCt.ring bereid bleek, hebben zij verklaard 1 deze houding te betreuren en gewei- 'gerd met verdere voorstellen voor den dag te komen. De kolenprijs j rees hierop te Londen alweder 2 sh. per ton. I Van bet antwoord der werkstakers •op het ruiterlijke aanbod der patroons om hunne boeken open te leggen, heeft men tot dusver nog niets ver nomen. Indien het parlementslid Pickard en anderen ter goeder trouw meenen te zijn met hunne bewering, dat de mijnwerkers vóór de werksta king gemiddeld slechts 16 sh. 's weeks verdienden, dan hebben zij thans de schoonste gelegenheid om de waar heid uit onweerlegbare gegevens aan het licht te brengen. Doch al meer en meer blijkt, dat de eigenaars der mijnen inderdaad niet zonder billijke reden op eene verlaging der loonen blijven aandrin gen. Zoo richtte nu weder de heer Emerson Bambridge, te Sheffield, die ftU11 ra—-o Russische officieren hebben |a}s aandeelhouder in vijf kolenmijnen het vaartuig niet komen, de kolonne oensdag op hun terugreis naar Tou-sterk bij de zaak betrokken jis, tot de debarkeerde daar en rukte een eind l°nj °°k Lyon bezocht. Toen zij te werkstakers eene vermaning om toch landwaarts in, verbrandde het huis 10 uur aankwamen, werden zij vol in hunne houding niet zoo onverzet- van Radja Silang en keerde 's avonds geestdrift begroet door een onafzien- j telijk te volharden. Hij verklaarde terug, zonder eenen vijand gezien of bare menigte; het gedrang was zoo dat- in Juni, nog vóór de lagere con- een schot gelost te hebben." groot, dat een vrouw werd doodge-tract-prijzen in werking treden, het De London and China Express drukt. verlies op de ontginning van de be- verklaart, dat men geen acht moet Ee gasten reden onmiddellijk naar (loeide vij f kolenmijnen 2500 bedroeg, slaan op de bewering van den Times- het stadhuis, waar een déjeuner werd en 0Ver een geheel jaar 11,000. Hij correspondent te Singapore, dat eene gegeven. Admiraal Avellan ontving beschouwt de werkstaking als eenen overgave van Noord-Burneo aan den van gemeentebestuur als souve- reusacheigen misgreep, aangezien een Radja van Serawak op til zou zijn. nir een prachtig geciseleerden zilve- groot aantal mijnen onmogelijk op ren bekervoor de keizerin van Rus- den ouden voet der loonen kunnen Politiek 0verziekt. ^anc* aanvaardde hij een geschenk heropend worden, indien zij nietwil- van de kamer van koophandel, be- ien -werken met verlies. Naar uit Weenen wordt gemeld staande uit 12 kostbare zijden kleeden.Noo- veelzego-ender is de hernieuwde heeft de commissie voor het oosten- In antwoord op een toost zeide sluitin^ der schachten van de firma rijksche leger het wetsontwerp be- admiraal Avellan, dat Lyon in Rus- Leonard Boults en van den heer treffende 1 "1 gesteld, vindt in Spanje veel tegen- al de inwoners van Lyon en president Llom heeft in zijne omgeving veel kanting. Verscheidene fabrikanten Carnot. Deze toost werd met een ;g0e([s' Voor het werkvolk «-esticht uit Catalonië, Biscaye en Astrarië uitbundig gejuich begroet. j staat" bekend als een door-en-door hebben deputatien gezonden naar den Na het feestmaal woonden de offi-j]inmaau maü en zou t[e laatste zijn minister van financiën om ertegen te eieren een Venetiaansch feest bij, enom door louter willekeur of protesteeren. daarna eene gala-partij, die door dewinstbejag te laten leiden.Hij verklaart Londen sche Zuid-Afrika Compagnie betref- der zeelieden, die bij de ramp der fende Matabelenland een ernstig ver- Russalka zijn omgekomen. Overal wer-j Het congres der Duitsche schil zijn gerezen. Sir Henry Loch den de Russische gasten uitbundig sociaal-democraten is Maandag ge- zoude Rhodes verwittigd hebben, dat toegejuicht. hem, Loch, de leiding der geheele De kamers van den admiraal waren zaak als Engelsche oppercommissaris in Parijs van kostbare meubelen, opgedragen is. De correspondent der meest uit den tijd van LodewijkXV Times te Kaapstad bevestigt zulks, en XVI, voorzien, die evenwel bedekt hetgeen in verband gebracht waren door geschenken en bloemen, wordt met Loch's reis naar de Mafe- Met de bloemen wist de admiraal king, van waar hij de koningskraal geen raad. De fraaiste zond hij aan te Boeloeway zou willen bezoeken, de vrouwen der Fransche officieren, Deze correspondent ziet de mare ook de anderen strooiden de officieren bevestigd in de voortgezette troepen- onder de jubelende menigte. De ge- werving en paardeninkoopen door schenken zijn zoovele en zoo verschil- Engelands vertegenwoordiger. De Brit- lende, dat men denken zou dat de sche Zuid-Afrika Compagnie verklaart admiraal Avellan ten behoeve van echter geen gewicht te hechten aan Russische dames, die een weldadig- deze geruchten, dewijl zij zelf geene heidsbazaar willen opzetten, een be- mededeeling van de Engelsche re- roep heeft gedaan op de Fransche geering ontvangen heeft. In een hoofd-1 fabrikanten en winkeliers, die hun artikel behandeld de Times de aan- zeepen, zijden zakdoeken, operakijkers. opend met een rede van Auer, waarin deze zeide dat hij hoopte dat het Zuiden zich een volgend maal beter zou doen vertegenwoordigen, daar het volgende congres juist inZuid-Duitsch- land zou worden gehouden en het hem thans speet te moeten consta teer en dat de Zuid-Duitschers afwezig waren. Hij vond het voorts noodzakelijk, vooral te letten op de agitatie op het platteland. De toestand der socia listische pers was, zeide hij, zeer ver beterd. In het hieropvolgende debat werd de Vorwdrts scherp aangevallen. De Oostenrijker Wollmer en twee Nederlanders werden hartelijk ver welkomd. Wollmer dankte voor den steun, aan de Oostenrijksche pers jenheid en verklaart daarin te bronzen en terra-co tta kunstvoor wer- - gelooven, dat Loch inderdaad aan1 pen, zonneschermen, albums, zilverenbewezen, terwijl hij verklaarde dat Rhodes die mededeeling gedaan heeft, schotels en wie weet wat al niet meer daar niet één steen op den anderen maar uitsluitend om dezen als den gezonden hebben. Ook voor den czaar zou worden gelaten zoolang nog geen leider der Britsche Zuid-Afrika Com- en czarina heeft de admiraal vele algemeen kiesrecht was verkregen, pagnie die artikelen tot haar charter geschenken ontvangeno. a. zond i Hit werd met gejuich begroet, te herinneren, welke voorschrijven Montbéliard een gouden chronometer j Liebknecht verdedigde de Vorwdrts dat de Engelsche regeering op alle voor den czaar en een horloge mete11 verklaarde voorts omtrent de onderhandelingen der Compagnie met de keizerlijke kroon en de letters M. plattelands-beweging, dat deze met negervorsten toezicht moet houden.F. in briljanten. i omzichtigheid moest worden geleid De Times oordeelt een dergelijke in- j De admiraal heeft, gedurende de i eL( dat in Elzas-Lotharingen de soci- menging der Engelsche regeering acht dagen die hij te Parijs door-1 alistische sprekers zich zoowel van voorbarig en ongepast op een oogen- bracht, niet minder dan 19,000 brie- blik dat de Compagnie in het geheel I ven ontvangen. Vier officieren van niet onderhandelt maar oorlogvoert, J het eskader waren aangewezen om terwijl bekend is, dat Loch buiten dedeze reusachtige correspondentie te Compagnie om heimelijk met Loben- openen en te classifieeerenvoor het Duitsch als van Fransch moesten be dienen. Hiermede werd de eerste dag be sloten. Dinsdag op den tweeden dag, werd het debat over allerlei kleinig heden der partijders voortgezet, maar gula onderhandelt, hetgeen liet char- beantwoorden was natuurlijk nog geen ter der Compagnie zeker niet voor- J tijd. Onder die brieven zijn meer dan 's middags kwam men toen iets verder schrijft. 10,000 afkomstig van vrouwen, diejen ei' werd toen vooral gedebatteerd Het blad hoopt, dat de Engelscheeen autograaf of een klein- souvenirover de partijverhoudingen te Solui en stipt daarbij aan, dat het Engel-j geheel kaal'naar hun vaderland terug- sche volk Rhodes oneindig meer dan keeren. lord Ripon en sir Henry Loch ver trouwt. Intussehen zegt men dat Ivrti ger vele slapelooze nachten doorbrengt uit vrees voor eene nederlaag der Engelschen in Matabeleland, wegens digden uit Dortmund vond zelfs dat men, als de toestand in Solingen niet verbeterde, de partijgenooten aldaar elkaar maar onderling moest laten verslinden. Opnieuw sprak Auer vervolgens over de plattelandsbeweging en over Ook eene uiting van g e es t- u _0drift! Maandagavond, terwijl eene x het niet- gereed zijn hunner strijd- massa mensehen op de Place de la'de redactie der Vorwdrts. Omtrent de krachten. République te Parijs bijeen was,eerste zeide hij. dat nu overal, niet kregen eenige personen het in den j alleen in steden, maar ook op het zin een omnibuskoetsier te gelastenland, de sociaal-democratie door het De regeering der Ver. Staten heeft aan den vlootvoogd Stanton, kom- mondant van het Amerikaansche smaldeel in de braziliaansche wateren bevolen, om het bevel over te dragen aan den kapitein ter zee Picking daar Stanton zich aan eene groote onbe leefdheid jegens Brazilië, eene be- vr iende natie, heeft schuldig gemaakt het „Leve de czaardat zij aanhieven, te beantwoorden. De koetsier weigerde. Dadelijk grepen de lieden toen het paard bij den teugel en werd de om nibus staande gehouden. Een officier de paixin burgerkleeding, kwam tusschenbeide en wilde de paarden volk als de redding wordt beschouwd. Alleen Neder-Beieren, het bolwerk van het ultramontanisme, is nog wat het was. Op de beschuldiging als zouden aan de Vorwarts te hooge salarissen worden uitbetaald, antwoordde Auer dat men toch niet kon betalen in wissels op den toekomststaat. Als iemand die in ontvangst wilde nemen, zouden ze terstond worden uitge geven. Een en ander veroorzaakte veel gelach. Er werd een voorstel aaangenomen om de jaarlijksche batige saldo's van de Vorwarts te besteden aan verbe tering van den inhoud van dat blad en aan vermeerdering van het perso neel. Voorts werd besloten jaarlijks minstens één vlugschrift; uit te geven en daarvan afzonderlijke exemplaren te drukken voor Lotharingen en het Fransche gedeelte van den Elzas, aangezien bijna twee derden der be volking niets dan Fransch spreken. Een voorstel om een maximum salaris voor de par tij-journalisten vast te stellen, werd verworpen, evenals een voorstel om aan de leden te ver bieden, berichten over dit congres aan dagbladen te geven. Eene firma te Hamburg, die hare fabriek te Harburg geves tigd heeft, zond dagelijks in een por tefeuille brieven en andere geschre ven stukken van de eene plaats naar de andere. Die portefeuille werd mee genomen door iemand die gewoon was dagelijks van de eene plaats naar de andere te gaan en voor het bezorgen maandelijks 5 Mark on ving. Het Reichsgericht heeft nu in hoog ste instantie beslist, dat de firma zich schuldig gemaakt heeft aan over treding der postwet, niettegenstaande hare bewering, dat hare portefeuille niet als brieven moest worden be schouw en dat zij brieven zond aan zich zelve, omdat zij op beide plaat sen gevestigd is. Dezer dagen is uit het krankzinnigengesticht te Herzbergin de gestolen kleeding van een bewa ker een der gevaarlijkste inbrekers ontsnapt. Adolf Krüger heeft voor gewoonte aangenomen, zich krank zinnig te houden in de hoop in een krankzinnigengesticht opgesloten te worden, waaruit men gemakkelijker ontvluchten kon, zeide hij. Dit was hem reeds eenmaal gelukt te Dalldorf waarna hij daar onbeschaamd genoeg den volgenden dag inbrak om een medegevangene te bevrijden. Dit gelukte hem. Krüger vertrok naar het buitenland, en schreef aan de politie, dat hij zich verbonden had aan het leger in Nederlandsch Oost- Indië. Intussehen was aan een bankier voor 20,000 Mark aan geldswaardige papieren, ontstolen, men verdacht Krüger van den diefstal, en slaagde erin, hem aan den Rijn te grijpen. Hij werd nu voor twee misdaden tot 8 en 4 jaren tuchthuisstraf veroor deeld, hoewel hij zich als een krank zinnige gedroeg, en opgesloten in een gevangenis nabij Kassei, die hij kor ten tijd daarop in brand stak met het doel te ontkomen. De vlucht mislukte, Krüger werd in het krank zinnigengesticht opgesloten, waaruit hij nu ontsnapt is. Op de spoorweg Ber 1 ij n Stettin is een door conducteurs ge pleegd bedrog met spoorwegkaartjes ontdekt, welke niet geknipt en langs een omweg weder tot gebruik ver kocht werden. Tot Dinsdag waren 26 conducteurs, deels te Berlijn, deel te Stettin woonachtig onder verdenking van medeplichtigheid aan dit bedrog in voorloopige hechtenis genomen. Vreemde adressen. De bekende caricaturist Sehliessmann te Weenen zond aan eenige artisten brieven, waarvan de adressen alleen vermeldden de stad van inwoning en een geteekend portretje van den be doelden. Alle brieven kwamen terecht. DeFransc h-R ussischefees- ten zijn niet zonder handtastelijkheden tegen Duitschers afgeloopen en wei te St. Petersburg. De Fransche schooljeugd heeft namelijk aan de Russische hare groeten gezonden. Toen deze op een der gymnasiën wa ren voorgelezen, werden de Duitsche leerlingen afgeranseld Daarom werd op hoog bevel het voorlezen van zulke brieven verboden. Twee Russischestudenten die tot een geheim genootschap be hoorden, en een kameraad, van wien zij verraad vreesden, in een bosch hadden vermoord, zijn tot 20-jarigen dwangarbeid in Siberië veroordeeld. Plet geding werd gehouden voor eene gewone rechtbank en met gesloten deu: en, terwijl anders dergelijke zaken voor een krijgsraad komen. In het dorp Floresta op Sicilië heeft de quaestie de gemeente belastingen aanleiding gegeven tot ernstige ongeregeld lieden. De burge meester vluchtte, de karabiniers wer den ontwapend en verscheidenen hun ner gewond. Door de soldaten werd de orde hersteld. De baardigste man van de wereld is, zegt men, een dorpspries ter te Baadoegh (Bulgarije). Hij heeft een baard die 186 centimeter lang is en daar hij zelf kleiner is, moet hij zich den baard om den hals slaan, want knippen wil hij hem niet. In Australië is er valt thans blijkbaar niet meer aan te twijfelen een groote bedding van turkoozen ontdekt. Een toeval bracht den heer Gascoigne, een ambtenaar der bereden politie, op het spoor. Hij is een verzamelaar van steensoorten en vernam nu op een keer van een der landslieden dat er ergens bij Hedi, in de King-Riverstreek, een licht blauwe steen was gezien. Hij zocht en vond dien steen in een grijze lei achtige steensoort in groote aderen. Men wilde echter niet gelooven aan de waarde van deze steen en die ook door kenners niet voor turkoozen wer den gehouden, maarjhij zette zijn werk voort, de steen werd beter en beter naar mate hij dieper kwam en thans zijn ook de mineralogen het met hem eens: de gevonden steenen zijn tur koozen en wel zoo groot en zuiver dat ze meer waarde zullen hebben dan de schoonste turkoozen zooals. die tot nu toe alleen in Perzië wer den gevonden. Alleen zal het te bezien staan of de steenen hun kleur zullen behouden en daarvan hangt natuurlijk vooral de waarde af. In Perzië heelt men de exploitatie van enkele mijnen moeten staken omdat de steenen die men daaruit dolf, te spoedig verbleekten. In Z u i d-A me rik a moeten hevige aardbevingen plaats 'gehad hebben. In de stad Guenca (Ecuador) zijn vele huizen ingestort, waarbij 40 menschen omkwamen; in Peru hebben volgens de te Guayaquil verschijnende bladen, 400500 menschen het leven verloren. Een man, die reeds twee jaar lang wegens schulden gegijzeld zat, riep op zekeren dag zijn schuldeischers op. De meesten kwamen uit nieuwsgie righeid, enkelen met een zeer flauwe hoop op betaling. Heeren, dus sprak de schulde naar hen aan, de gevangenis is een onaangename historie voor ons allemaal. Gij betaalt alle dagen voor mij een daalder, en wie weet hoe lang dat nog duren kan. Ik doe een voorstellaat me los, geef me een gulden per dag en schrijf de overschietende vijftig cents van mijn schuld af. Dan geraken we eindelijk eens van elkander af; ik krijg mijn vrijheid en gij uw geld terug. Men was zoo verblind voor zijn eigenbelang om daar niet in te tre den. En toen men hem eindelijk toch j moest loslaten vond men 't maar beter, om van verdere transacties af te zien. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: 26 Oct. T. J. Duterloo en M. M. C. Bak. Getrouwd: 26 Oct. J. Balke- stein en C. Kort. Bevallen: 23 Oct. K. Slot Edses d - 24. E. J. H. v. d. Have Sevenhuijsen d. - 25. J. H. Koele- meijerv. Kessel z. J. M. Martin Pelser z. - S. M. C. Hoogeveenv. Es z. 26. C. v. d. BoschCobelens Overleden: 24 Oct. P. Zwanen burg 83 j. Zomerv. aangeboden betrekkingen in Nederland. Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne huisgenootenworden aan het Bu reau Kleine Houtstraat 9, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te bewagen. A bonnés buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Bekw. raantolj. en juffr v. d. verk. v. st met ged publ. wetende om te g. en in fijn mag werkz. gew. opg v. aal, en relig. gewenscht, 2. Winkelj. in mag v. passem. en zijden at. reeds in derg. zaak werkz. gew. goed verk. en ervaren ia het vak. 3. Winkelj. 1 Nov. gerout. verk. v dames- modeart. (geen hoeden) P. G. extern. 4. Inspect, van Utr, Grid, en Overijss. v. Ned. levensverz. maats, tegen aal, verg. v. reis en ver blijfkosten en prov, 5. Asa. chemiker of suikerfabr. op Jan. vlag en accur. alle anal, in laboratorium knnn. verr: sollic. niet opg. waar theor. en prakt. gew. hebb. 6. Boekh, te Almelo, de corr. ook in de vr. talen machtig, aal, u. bekw. reeds als zood. werks gew, aaum. in pers. 7. Winkelb in passem- zaak, fl. jongm. 18 a 20 j. goed verk. en bek, m. de branche, 8. Chef v. sorteer- en plakkamer op sig. fabr. reeds als zood. werkz. gew. 9. Vlugge klerk tusschen 20 en 25 j. op kant. te Amstf fraai en duidelijk schrijven en in zoov. bek. m. mod. talen om br- zonder fouten te knnn. oversch r. 10. Fl. bed. in raag. van schjrijfbeh, en aanv. art. Hek met d: verk. 11. Bekw. goudsmidsgez. liefst jaw. kuan. zett. 12. Kcllner als bnffetchef te Gron. met 1 of 15 Nov. tnsscheu 25 en 80 j. om later als zetk. op te treden, vooral m. uitst. ref.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 3