NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. BUB lie Jaargang. Saterdag 28 October 1893. No. 3167 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: NABETRACHTING STADSNIEUWS. FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37|. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEEEBOOI. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. JDAUBE Co., JGIIN F. JONESSucc.Parijs 31&is Faubourg Montmartre. van bet Geïllustreerd, Zondagsblad bevat bebalve bet vervolg van: Het Testament van Mr. Mee- son, nóg verschillende interessante onderwerpen, met en zonder gravures, als Heeren van den grooten weg (met illustratie). Een nieuw bluscb- en reddingtoestel bij brand (met illustratie). Uit den tijd van den [Frits. Groote eenvoud (met illustratie). De waarde van een Sultan. In gepeinzen (illustratie). Het naalden eten als liefhebberij. —^Honger voor drie. De Compasplant. Gered (illustratie). Het vreemde geval van den bulhond (naar bet Engelsch). Indische wijsheid. jEen practische vogelfontein (met illustratie). Doodgehongerd uit Om de wetenschap en om bet geld. Lange en korte De vrijheid (met 3 illustraties). Amerikaansche teatotalers. $Het schaapshoofd (met illustratie). Voor de buishouding. Er in geloopen. Voorts Prijsraadsel. Anecdoten enz. DE UITGEVER. De Bijvoegsels van het blad dat Zaterdagavoncl verschijnt, zullen bevatten Het avontuur van Jansen met den leeuw naar het engelsch. - Haarlemmer Halle tjes CLXXVIII, Binnen- en Buiten- berichten. Varia. Adver- enz. van den CEMEENT E R A AD L. Lezer, weet ge wel wat ge eigenlijk zij t: belastingschuldig of belastingplichtig Wat zegt ge: kan u dat niet schelen komt het toch op betalen neer lezer, hoe kunt ge zooiets zeggen, nu deze week de Raad er tientallen minuten aan besteed om er achter te komen wat het eigenlijk wel wezen moest. Ge hadt ïens moeten zien welke gewichtige daarbij getrokken werden. Wij die het bijwoonden gevoelden duidelijk er stond hier veel, zeer op het spelhet heil des vader- ancls hing van den uitslag af. En ioen het beslist waswe zouden be- astingplichtig heeten, ademden we dien weer vrij op. Het vaderland was gered. Maar lezer, ge lacht nog zoo en wat voor u heenwat wilt zeggen? Dat ge liever belasting- ichuldige wilt heeten als ge maar blasting-schuldig moogt blijven Ja, lat wil ik wel gelooven, maar ziet nu wel hoe heilzaam het is ge dat de Raad ons belasting- noemt. Het woord schuldig tot ontzettende complicaties kun nen aanleiding geven, wie weet nog wel tot processen en als de gemeente nu eerstdaags het proces met „de Kroon" mocht krijgen, is dat al genoeg. Nog meer processen ochoch er zon ten slotte geen enkel ingezetene meer rustig slapen Evenwel zijn we al vrij ver gevor derd met de inkomstenbelasting, we weten althans, dat zij zal worden in gevoerd met lo Januari, dat het mini mum belastbaar inkomen 500 wezen zal, dat geen vermindering wordt verleend voor groote gezinnen en dat het niet de bedoeling is, om zedelijke lichamen aan te slaan. De motieven van laatstgenoemde uitzondering wer den er niet bijgegeven. Maar wat nog uitgemaakt moet worden, dat is de progressie. Als dat punt ter sprake komt, dan zullen we de parlementaire welsprekendheid eens aan het draven zien gaan op de cijfers van de heeren de Kanter en Tjeenk Willink en van den Berg. Nu weet ieder, dat de cijfers vliegen kun- nen met een snelheid van wat ben je me, ze nemen je in een ommezien- j tje mee daar waar je niet wilt wezen en als je dan terug wilt, gaan ze 'opeens een heel anderen koers met je] uitEn op een gegeven oogenblik j gooien ze je uit den zadel. Zoo doen' cijfers. Maar bij eene inkomstenbelasting kan de cijfersport ook wel genaamd statistiek of tabellen, moeilijk worden j gemist. We zullen dus maar trachten mee te draven als het zoover is. Eén ding hoop ik en dat is, dat deze wedren met hindernissen op cijfers tot resultaat zal hebben, dat hij het eerst aan de eindpaal komt, die de belasting wil doen drukken op de schouders van hen die tegen een stootje kunnen; niet op de schouders van de Velen, die nu al met van de zwaarte knikkende knieën hun last torsen. Ik twijfel er niet aan, of dit zal geschieden. Met het oog op billijk heid en rechtvaardige verdeeling van lasten is dit ontwerp uitgelokt en ingediend. Er is dus reden om te hopen, dat de groote fouten van de thans bestaande belasting zullen worden vermeden, al stel ik mij ook van de nieuwe verordening geen vol maaktheid voor. Onze Raadsvoorzitter houdt niet van lange debatten, een afkeer die allerbegrijpelijkst is, omdat delengte van eene discussie meestal gepaard gaat met magerheid, 't Is daarmee net als bij de menschenkort en dik, lang en mager behooren bij elkander. Maar je hebt menschen die niet be paald bij de el zijn uit te meten, maar toch een behoorlijke lengte bezitten en niettemin stevig en gezet zijn waarmee ik maar zeggen wil, dat het in sommige gevallen wenschelijk kan zijn, dat de Raadsvoorzitter den hamer niet al te spoedig late vallen. Haarlem, 27 Oct. 1898. De commissie van de teekenschool voor kunstnijverheid verzoekt om de voor 1892 door de gemeente verleende subsidieverhooging van 500, ook toe te staan voor 1893 en 1894. B, en W., overwegende dat voldaan is aan de voorwaarde waarvoor die verhooging was verleend (nl. gelijke verhooging van subsidiën van Rijk en Provincie) adviseeren gunstig op het verzoek. genholtz Jr., voorganger der vrije ge meente te Amsterdam. Wij vestigen de aandacht van belanghebbenden en belangstellenden op die samen komst. Hedenmiddag zou in het Amstel- Hötel te Amsterdam aan dr. H. D. J. L. Hertz, hoogleeraar aan de uni versiteit der hoofdstad ter gelegen heid van zijn 25-jarig professoraat een portret van hem, geschilderd door den heer Veth, door leerlingen en vereerders worden overgedragen. Dit geschenk is vergezeld van een album met de namen der gevers. Dit album met calligrafische op dracht van den heer Grevenstuk is vervaardigd door onzen stadgenoot den heer P. van Santen Jr. De fraaie omslag in paarsch fluweel is keurig met zilver gemonteerd en doet den heer van Santen alle eer aan. Behalve met een mooi bewerkt zilveren middenstuk zijn de vier hoeken met zilveren hoek- randen voorzien, waarin namen van beroemde geneeskundigen uit vroe- geren tijd zijn gegraveerd. (jtauieemebegrootiiii;-. Door wijlen mej. de Bruijn weduwe J. G. Henning, overleden te Haarlem, is bij uiterste wilsbeschikking ver maakt, aan het Diaconiehuis aan de Jansstraat alhier, een legaat van ƒ500 en aan het fonds der Kinder- kerk alhier een legaat van/200 alles vrij van rechten. Naar wij vernemen wenscht het Bestuur der afdeeling Haarlem van den Nederlandschen Protestantenhond eene proef te nemen met helorgani- seeren van godsdienstige samenkom sten voor jongelieden van ongeveer 15 tot 20 jaar. De eerste dier samen komsten, (zie achterstaande adver tentie) zal plaats hebben op Zondag a. s. Als spreker zal in die bijeen komst optreden de heer P. H. Hu- De afdeelingsverslagen van den Raad over de begrooting leveren weinig be langrijks op. Over de verhooging van traktement der politie wordt gezwe gen, daar B. en W. nog geen advies hebben uitgebracht. De opmerkingen bepalen zich tot ondergeschikte punten. De meerder heid cler derde afdeeling wenscht de voorgestelde verhoogingen van trak tementen van ambtenaren ter ge meente secretarie niet toe te staan, wegens den toestand der financien en heeft bezwaar tegen verhooging van het traktement van den deurwaarder bij de belastingen, vreezende dat daar uit verhooging voor andere ambte naren zal voortspruiten, De minderheid dezer afdeeling wenscht voor de veiligheid de tweede kleine Houtstraat van een trottoir aan eene zijde te voorzien. Men wenscht duidelijker toelichting van de verhooging van post 94 (jaar wedden politie) met ƒ1685.Wordt, vraagt de afd., gevolg gegeven aan het Raadsbesluit betreffende de bur- gerkleeding van de agenten, belast met de bewaking van den Hout Wenschelijk acht men betere verlich ting aan de zuidzijde van debuiten- societeit in den Hout als daar con certen worden gegeven, aangezien de daar heerschende duisternis het ple gen van onzedelijkheid zeer bevordert. De afd. heeft bezwaar tegen de voorgestelde verhooging van loon van enkele werklieden der gemeenterei niging, o. a. met het oog op deloo- nen van de opzichters der gemeente werken en zij acht de raming voor sommige benoodigdheden der reini ging, zeer hoog. Ten slotte meent 41 het uitgetrokken bedrag voor/18500 voor den bouw eener stads-apotheek wel te kunnen verminderen tot 15000. In de 2de afdeeling werd gevraagd of de vloer van de muziektent in den Hout niet zoodanig kan worden verbeterd, dat de muziek verder klinkt; opgemerkt dat de bestrating tusschen de tramrails vooral in de Barteljorisstraat en. op de Groote Markt verbetering eischt; gevraagd of het geen aanbeveling zou verdienen om het ophalen van haardasch en vuilnis uit te bestedende wensch geuit om de stadsbibliotheek meer open te stellen. De meerderheid der afdeeling wenscht de 100 opcenten op het personeel te behouden. Alle leden verklaarden zich tegen het sluiten van een verzekering van de gemeente-ambtenaren en werklie den tegen invaliditeit en ongelukken. Ook in de le afdeeling vond dit voorstel weinig bijval (de kosten zouden jaarlijks ongeveer ƒ1200. zijn). De meerderheid had bezwaar tegen aanschaffing van een ijzeren hek om de fontein voor 600. Sommige leden wenschten op de post „bestrating" bezuiniging, anderan we zen op den slechten toestand van sommige wegen, vooral van de Brou wersvaart. Algemeen wenschte men betere verlichting van de hoofdstra ten, vooral na het sluitingsuur van de winkels. Behalve een adminstra- tieve opmerking, vestigd de afd. er de aandacht op dat voor voeding en ligging der paarden voor de reini ging, meer is gerekend dan bij de Haarl. Tram Mij. Een lid wenschte uit een finan- cieel-paedagogisch oogpunt, dat de hoofden der scholen hunne woning bij de school haddenanderen toon den aan, dat de financieele voordee- len door hooger onderhoud zeer ge ring zouden wezen. (Maar de paedagogische voordeelen dan (Een der leden wenschte het sub sidie van de ambachtsschool van 2500.te verhoogen tot 5000. Het aantal leerlingen (68) is grooter dan waarop is gerekend terwijl nog 30 leerlingen plaatsing verzoeken. Wordt die verhooging niet toegestaan, dan zal wellicht het bestuur de zaak niet kunnen voortzetten. De vraag werd gedaan, hoe de nieuwe verordening op de prostitutie W!i Naar het engelsch van FLORENCE WARDEN. HOOFDSTUK XVII. „Mama," zeide zij smeekend, „gij gaat naar Edward?" „St. still" kwam het over de witte lippen harer moeder. „O, mama, laat mij met u gaan! Waar is hij?" Hare moeder had zich nu eenigszins hersteld en beseffende, men haar had bespied, werd zij toornig. „Wat beduidt dat om zoo plotseling voor mij te staan? Ian ik mij niet in mijn eigen huis bewegen zonder bij alles worden bespied? Ga naar uwe kamer, en en" zij vreesachtig rond, terwijl haar toon geheel veranderde smeekend werd, „spreek er niemand over, zelfs Pamela 1" •Jane greep haar moeders hand. )>0 mama," riep zij met aandrang uit, „waarom wilt gij mij vertrouwen? Het is niet goed voor n om hem alleen op t e zoeken het is gevaarlijk. Gij meent hem te kunnen beheerschen, maar het oogenblik zal komen, dat gij van eene andere meening zult zijn. Vertel mij nu weet gij werkelijk nu nog niet, dat zijn verstand niet in orde is?" Hare moeder huiverde en keek voor zich neer. Er waren inderdaad vermoedens bij de arme vrouw opgekomen en haar volgende woorden duidden dit aan. „Gij behoeft u niet ongerust te maken. De arme jongen kan niemand kwaad doen," zeide zij klagend en greep met zenuwachtige vingers hare dochter bij de mouw vast. „Luis ter Jane, dan zult gij zelve beseffen, dat het onnoodig is er Pamela over te spreken." Zij bracht hare lippen dichter bij het oor van hare dochter. „Hij is opgesloten; ik heb hem opgesloten," fluisterde zij. „Waar?" vroeg Jane haastig. Haar moeder wilde haar het geheim echter niet toever trouwen. „Hier ver vandaan zeer ver!" zeide zij snel. „Maar...." „Natuurlijk kan hij niet blijven waar hij is. Ik zal hem uit den omtrek wegzenden, zoodat er voor u volstrekt geen reden bestaat om er u ongerust over te maken." „Maar zonder hulp kunt gij hem toch niet wegzenden mama," zeide Jane met klem. Haar tegenspraak wekte echter haar moeders toorn op, „Ja, dat kan ik wel zonder uw hulp of van iemand anders. En ik wil mij niet door mijne eigen kinderen de wet laten voorschrijven. Keer dadelijk naar uwe kamer terug dade lijk zeg ik u!" en zij stampte met haar voet op den grond. Jane gehoorzaamde, keerde zich bedroefd om eti begaf zich naar boven. Zij had haar deel verricht wat daarin bestond om te trachten haar moeder tot rede te brengen, wat haar was mislukt. Nu was het de beurt van Pamela, die met list moest te werk gaan. HOOFDSTUK XVHL Nauwelijks was Jane boven of mevrouw Hoad-Blean trad de voorkamer binnen, en een paar minuten later hoorde Pamela, die de deur van de kast, waarin zij zich had ver borgen, op een kier had gezet, haar weer in de gang komen. Zoodra hare moeder de voordeur had bereikt, sloop Pamela onder beveiliging van de duisternis nit de kast. Zonder veel gerucht te maken verliet mevrouw Hoad-Blean het huis, en na een oogenblik te hebben gewacht om haar een voorsprong te geven, volgde hare dochter haar, snelde het kleine pleintje voor het huis over en keek den weg op. Het was vrij donker buiten wat voor het meisje eene gunstige omstandigheid was, want nu kon zij hare moeder, wier slanke gestalte in den regenmantel gehuld, zij in de laan kon onderscheiden, gemakkelijk volgen zonder bevreesd te zijn om gezien te worden. Alvorens het laatste huisje aan den anderen kant van den weg te hebben bereikt bleef mevrouw Hoad-Blean eensklaps staan. Er kwam bij Pamela een denkbeeld op. Het lastste huisje stond op een afstand van den weg en ook van

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1