NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, lie Jaargang: Maandag 30 October 1893. No. 3168, ABONNEMENTSPRIJS: ADVERT ENTTEN: Uit nummer bestaat uit drie bladen. STADSNIEUWS. De Bank van Leening. FEUILLET ON. 1 li m m HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet gelieele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer '122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOI. Hoofdagenten voor hel Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangêre G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc.Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Bij dit nummer der Courant wordt aan [hen, die op bet Geïll. Zondagsblad inteèkenden, No. 44 van bet tijdscbrift toegezonden. J. C. PEEREBOOM. Haarlem, 28 Oct. 1893. Op bet Museum van Kunstnijver heid zal aanstaanden Zondag tentoon gesteld zijn eene aanzienlijke collectie vang Vlaamscbe en Ne'derlandsche Kunstwerken op het gebied der Meu belmakerij en der houtsnijkunst. Het gebeeldhouwde vuurschermpje, dat op de school voor Kunstnijver heid werd vervaardigd, zal dien dag eveneens nog te bezichtigen zijn. QDes Zondags is de toegang vrij. Gedurende deze week zijn nog ge slaagd voor het alhier gehouden examen in de vrije- en orde-oefeningen, de damesM. Timmerman, te Hoog woud en J. A. C. M. Bruinier te Amsterdam, en de heeren: J. van Aalst, alhier J. Bek en P. Bergmeijer, Amsterdam; A. F. L. Blad, alhier; A. Broekhuijsen en M. J. Broekhuij- sen, Amsterdam; J. A. Burk; J. van der Bijl, alhier; J. C. Ceton, al hier; J. Oorver, alhier; Ph. Ewoucls, alhier; T. Fennema, te Watergraafs meer; D. Fortuin, te Sassenheim, en P. Gertenbach, te Zandvoort. Heden morgen om 10.11 uur ver trok het alhier garnizoen houdend bataljon per spoortrein naar Zand voort tot het beoefenen van het ge- vechtschieten met afdeelingen. Na bekomen machtiging van den Minister zal trein 73 aan het station Halfweg stoppen. Ter gelegenheid van haar vijf en twintig-jarig bestaan zal den llden November door de liedertafel [„Haar lem's Zanggenot" een concert worden gegeven, gevolgd door een bal, waar op! uitsluitend kunstlievende leden, donateurs en genoodigden toegang hebben. De aantrekkelijkheid van deze uitvoering zal T irhoogd worden door de medewerking van mej. Klim merboom, zangeres aan deNederland- scbe Opera. Op"het eerste Concert, dat voorde Leden der Sociëteit „Yereeniging", Woensdag 1 November, door het Stedelijk Muziekkorps zal worden ge geven, wordt een strijk trio voor Viool, Alt en Violoncel van Beethoven, uit gevoerd door de Heeren Tas, Kriens en Blazeroverigens bestaat het pro gramma uit de 1ste Symphonie van Beethoven, het Intermezzo l'Aroi Fritz van Mascagni, en de Ballet muziek uit de opéra La Reine de Saba van Gounod. Door het kiescollege van deWaal- sehe gemeente te Amsterdam is ter vervulling van de predikantsvacature ontstaan door het emeritaat van den heer ds. J. Brun beroepen de heer S. Debry, predikant der Waalsche gemeente hier ter stede. Blijkens achterstaande advertentie geeft de Tooneelclub „Multatuli" een buitengewone tooneelvoorstelling, te gen veel verminderde prijzen, waarbij zal worden opgevoerd het bekende drama „de Twee Weezen." Een der hartaderen van ons com mercieel haarlemsch belang blij ft nog steeds de handel in bloembollen, die zeer zeker nog een gewichtige plaats blijft bekleeclen bij onze belangen. De handel in bloembollen is om zoo te zeggen saamgeweven met de ge schiedenis van onze stad en daarom gaat ons ook alles aan het hart wat met dien handel en zijn bloei in ver band staat. Heden, Zaterdag 28 Oct., zal het 25 jaren geleden zijn dat de firma C. G. van Tubergen Jr. is opgericht. Op bescheiden wijze begonnen, op de ter reinen van den huize „Zwanenburg, vroeger de buitenplaats van de dames Thuret aan de Leidscbe Vaart, door het tegenwoordige hoofd der firma, den heer C. G. van Tubergen, dorst deze, door zijn onvermoeiden ijver en ijzeren wils- en werkkracht, het op te nemen tegen de tallooze concurrenten en mag nu na al die jaren, met trots terugzien op zijn werk. Want, al is het tijdperk van de glorie der „haar- lemsche bloembollen" niet meer zoo als eenige jaren geleden toch heeft hij steeds gestreefd de traditiënder kweek- kunst hoog te houden, getuige de vele getuigschriften le klasse, die zijn firma steeds op de tentoonstellingen van de Maatschappij van Plantkunde heeft mogen behalen. Nog in dit jaar verwierf de firma de groote gouclen medaille op de Vijf- jaarlijksche Tentoonstelling te Gent, zooals wij destijds in ons blad met genoegen vermeldden. Wij wenschen der firma geluk met haar jubileum en hopen voor haar nog vele jaren van voorspoed. Het verdient zeker vermelding, dat van de oprichting af de eerste knechts nog bij deze firma werkzaam zijn. In de laatste Raadszitting heeft de heer Maearé gevraagd om meer ge gevens over de Bank van Leening. Zooals vroeger gebleken is, zou 'de heer Macaré deze instelling liever op geheven zien, maar als een man van bezadigdheid en gematigdheid, zal hij daartoe zeker geen voorstel doen zon der eerst volkomen op de hoogte te zijn van de wijze waarop de Bank werkt. Over dit onderwerp nadenkende, sloegen wij het enquête-verslag van onze gemeente eens op en troffen daar op pagina 130131 het verhoor aan van den heer D. J. Ziegeler voor die commissie, die toen ten tijde directeur van de Bank was. Hieruit krijgt men zooal niet een totaal overzicht (het verhoor is vrij kort) dan toch een algemeen denkbeeld van de wijze, waarop de Bank van Leening in Haarlem werkt en van hen, die er gebruik van maken. „Niet alleen fatsoenlijke werklieden," zegt in dat verhoor de heer Ziegeler, „zijn inbrengers in de Bank, maar zelfs fatsoenlijke burgers, zooals winkeliers, neringdoenden enz. Naar mijne o-nder- vinding werkt de Bank voor sommigen die veel uitgaan of veel noodig heb ben of hoogmoedig zijn, wel wat al te gemakkelijk, maar in sommige ge vallen voor neringdoenden ook zeer nuttig. In den winter komen er veel fatsoenlijke werklieden, die door ge ringe verdiensten genoopt worden, hun goed tijdelijk weg te doen. In welke wijk de inbreng het grootst is valt niet te zeggen; misschien in de buitenwijken, waar de meeste ar beiders wonen. De rente, die door de beleeners wordt betaald, is 12 percent beneden ƒ300,boven dat cijfer 9 percent en boven 500.8j£ percent. Overi gens wordt de rente per dag berekend. Administratieloon wordt aan het hoofdkantoor niet betaald, wel bij de inbrengsters. Dat is 2 cents per gul den bij het beleenen en even zooveel bij het lossen. Van dat administratie- loon moeten de inbrengsters leven. Het grootste gedeelte van den in breng bestaat uit weekpanden. Zater dagsavonds halen om 's Maandags weer in te brengen. Dat komt de menschen te staan op ƒ2.plusten minste 0.25. Men heeft dat inbrengen van weekpanden trachten tegen te gaan, maar de menschen willen zooiets hebben, anders gaan zij naar een huis van koop- en wederinkoop. Jaarlijks worden ongeveer 50000 panden ingebracht tot een cijfer van ƒ130000.De gemeente heeft een bedrijfskapitaal verstrekt van 50000. k f 60000.en maakt daarvan 8j£ a 4 procent. Als er weelde heerscht onder de werklieden, als er veel verdiend wordt, koopen zij veel snuisterijen: horloges, knipjes enz. Die dingen kunnen zij wel niet buiten beleening houden, maar door de groote verdiensten halen zij ze wekelijks terug. Is er echter weinig werk, dan laten zij de panden staan. Het gebruik van de Bank neemt in de laatste jaren toe noch af. In het oog houdende dat de bevolking- aangroeit, mag dus worden aange nomen dat het niet toeneemt. Er is in Haarlem een zoogenaamd huis van koop en weder inkoop en daar gebeuren leelijke dingen. In de stadsbank van leening neemt men geen panden van minder dan ƒ1. aan, terwijl die man bijv. een boezelaar in beleening neemt voor ƒ0.15 en daarvoor 0.25 of 0,50 moet hebben. Kan hij een horloge in pand nemen om binnen 14 dagen terug te halen en komt de eigenaar niet in dien tijd, dan verkoop hij het. Er gaat in dat huis veel om, de menschen gaan waarschijnlijk naar dat huis, omdat zij panden hebben die voor de Bank van Leening te klein zijn. Wenschelijk zou het zijn, als die huizen van koop- en wederinkoop konden verboden worden, maar dat gaat niet. Niemand kan iemand ver bieden iets te koopen en dan over een week aan denzelfden persoon weder te verkoopen. Beter zon het zijn, zulke huizen te binden aan zekere voorwaarden, zooals het houden van registers, het afgeven van briefjes enz. maar daartegenover staat, dat men dan een tweede soort van Banken van Leening krijgen zou." nomen ter waarde van minder dan één gulden. Het nut biervan zou wezen, dat hiermede zeer waarschijn lijk de meeste klanten van de hui zen van koop-en wederinkoop zouden overgaan tot de Stads Bank van Leening, bij welke zij in elk geval tegen willekeur en woeker zijn be schermd. De laatste alinea van de vijfde kolom eerste pag. vorig nummer gelieve men aldus te lezen: „De vraag werd gedaan, hoe de nieuwe verordening op de prostitutie werkt." Door de politie alhier zijn aange houden 3 knapen van 13 en 14 jaren oud, die zich door middel van braak en overklimming hebben schuldig gemaakt aan diefstal van eenige stukken lood, uit eene loods op het terrein der in aanbouw zijnde school aan de Haarlemmerliedestraat. Door de politie is in beslag geno men eene valsche halve gulden, voe rende de beeltenis van Koning Wil lem II en bet jaartal 1848: Ziehier het oordeel van iemand die het weten kan over de Bank van Laening. Krijgt men niet den indruk dat deze instellingen zoo ze al een kwaad moeten heeten, dan toch een noodzakelijk kwaad zijn. Wie toch zou door opheffing van de Bank van Leening, allen ook hen die panden hebben te beleenen boven ƒ1.wil len drijven naar dat buis van koop en wederinkoop, waarvan de heer Ziegeler een zoo treurig staaltje ver telt Een andere vraag is of het niet mogelijk zou zijn, dat aan de Bank van Leening panden werden aange Men meldt ons uit Houtrijk en Polanen liet Nuts-departement alhier, in 1869 opgericht, verkeert denlaatsten tijd in een kwijnenden toestand. Het ledental vroeger zeer aanzien lijk is dermate verminderd, dat het bestuur het heter vond reeds het vorige jaar de bijeenkomsten niet te doen plaats hebben. De aardig voor ziene bibliotheek der afdeeling blijft dit leesseizoen, evenals het vorige, geslote]!, terwijl onder het nog geringe ledental stemmen zijn opgegaan tot opheffing van het departement. Graan- en Zaadmarkt gehouden te Hoofddorp Haarlemmermeer 26 Octo ber 1893. Roode wintertarwe f0.a 0. Jarige tarwe f0,a f0.Witte tarwe f6.a f 6.50, Zomer ristarwe 5.25, a f 5.50, Rogge f4.50, a f4.75, Haver f7.35, a 8.Chevaliergerst f 0.a f 0.Wintergerst f0,a 0.Zomergerst f0.a f0.Dui ven hoonen f6.25, a f6.50, Paarden- boonen 1" 5.60, a f'5.80, Bruine boo- nen f0.a f0.Groene erwten f5.75, a 1' 7.50, Grauwe erwten f'O. a f0.Capucijners f0.a f0. Kanariezaad f 0.a f0.Karwei- zaad f 14.50 a f 15. 45 f> m iff w m m Naar het engelsch van FLORENCE WARDEN. HOOFDSTUK XVIII. De deur van de achterkamer waarin zich Edward bevond, stond op een kierhet slot was zoo ond, dat de deur niet meer kon worden gesloten. Zij kon hooren dat Edward bezig was met eten. Daardoor zou zij ongetwijfeld eene goede ge legenheid hebben om hem onverhoeds aan te vallenZij waagde het naar binnen te gluren. Bij het licht van een kaars was Edward in gemakkelijke houding neergevleid op eenige kussens die op den grond lagen, bezig met een bo terham te verorberen, terwijl hij een geïllustreerd tijdschrift zat door te bladeren. Pamela kon haar hart bijna hooren kloppen. Hij droeg een colbert, welke los om zijn leden hing, en zij twijfelde er geen oogenblik aan of de revolver bevond zich in een van de zakken. Onmiddellijk begreep zij, dat het welslagen harer poging van eene verrassing afhing zij moest de kaars omgooien, hem achterover op de kussens werpen, zijne zakken onderzoeken en ontsnappen alvorens hij eenigszins besefte wie hem aanviel en wat haar voor nemen was. Zij maakte gebruik van het oogenblik, dat hij zijn gelaat boog over eene illustratie, om de kamer in te sluipen en de kaars met verbazingwekkende vlugheid om te werpentoen deze echter was gevallen, brandde zij nog eenigen tijd door, totdat de tocht door hare rokken veroorzaakt, de vlam doofde. In dat korte oogenblik zag Edward dat het eene vronw was, die hem overviel. Hij sprong op met een woesten gil en deed een sprong in de richting van de plek, waar hij haar had gezien. Toen hij opstond had zij echter verschrikt een paar stappen zijwaarts gedaan, zoodat hij misgreep zij kon tegen de spleet boven het vensterluik juist den omtrek van zijne gestalte onderscheiden. Hij bevond zich nu tus- schen haar en de deur de eenige gelegenheid waardoor zij kon ontvluchten. Zoo stonden zij eenige oogenhlikken in de duisternis, zon der dat eerst eenig geluid zich deed hooren. Een gerucht scheen echter zijn oor te bereiken, hetzij het kraken van de plank waarop zij stond, of het geluid van hare snelle adem haling, ten minste hij deed nog een sprong naar haar, en greep de gitten franje van het kleine mutsje, dat zij droeg, en terwijl zij zich losrukte, scheurde hij dit er af, zoodat de gitten op den grond vielen. Nogmaals en nogmaals, onder het niten van zonderlinge kreten sprong hij op haar toe en tel kens^, wist zij hem te ontwijken, geholpen door de duisternis en ook door de omstandigheid, dat hij in zijne steeds stij gende razernij niet de goede richting wist te nemen. Na ten slotte een woesten sprong te hebben gedaan, hoorde Pamela iets op den grond vallen. Onmiddellijk kwam de gedachte bij haar op, dat dit de revolver moest zijn. Terwijl hij den aanval deed had zij hem weten te ontwijken, zoodat zij nu van plaats waren gewisseld. Snel met haar voet rondtastende, stootte deze tegen ietszij bukte en terwijl zij dit deed, zag zij plotseling dat Edward ook eene gebukte houding had aangenomen, en dat zijne handen dicht bij de hare waren, ook rondtastende op den grond. Zonder een oogenblik te aarzelen hief zij hare handen op, greep zijne schouders en slingerde hem met alle kracht achterover. Dit oogenblik was voor haar voldoendehare handen raakten de revolver aan, die zij vastgreep. Alvorens haar broeder weer stond, was zij de kamer uitgesneld, de kleine steenen gang door, en het huis uit, daarbij niet vergetende de deur achter zich te sluiten. Nauwelijks had zij den sleutel in het slot omgedraaid, of zij hoorde Edward de denr heen en weer schudden. Wanneer hij die met geweld kon openen, dan was zij verlorenbij eene worsteling buiten zou zij het onderspit moeten delven. Een gelukkig denkbeeld kwam bij baar op de waterton Met een aan vrouwen eigen afschuw voor wapens hield zq de revolver zoo ver mogelijk van zich af, en liet haar glij den in het vuile, stilstaande water, waarna zij den tuin uitsnelde alsof haar leven er van afhing. Wordt 1

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1