INGEZONDEN. IukomsteubeksLiug—Opceuteupersoaeel. Afloop der veiling Stoomvaartbarichten. Vervolg Stadsnieuws. Burgerlijke Staud. sche onderwijzers en onderwijzeressen en linn leerlingen prees en daartegen over den „onderofficieren-toon" in de duitsche scholen afkeurde, ging er een storm op. Een der aanwezigen, zelf onderwijzeres, betreurde die be schuldiging in heftige termen, althans wat hare school betreft. Maar de groote meerderheid was het met mej. Förster eens. O. a. de bekende mevr. Lina Morgenstern achtte het hoog noodig, dat in de duitsche scholen meer vriendelijkheid worde getoond tegenover de leerlingen. 'Een kindermeisje in het duitsche dorpje Oberoderwitz maakte zich zóó boos op het aan hare zorgen toevertrouwde kind, (dat zij het met een aarden bloempot doodsloeg. De misbruiken, welke op de pruisisc.he spoorweglijnen zijn ont dekt met gebruikte kaartjes die door conducteurs weder werden verkocht, zijn voorgekomen met retourbiljetten en rondreisbiljetten. Vooral vele dei- laatste worden weder ingeleverd lang voordat de termijn is afgeloopen. De conducteur, die oneerlijk wil zijn, zorgt dan dat hij ze verkoopt aan personen, die in wagens zitten, waar bij te „knippen" heeft, zoodat het nummer van zijn stempel, clat er reeds op staat, wederom kan dienen. Zoo kan hetzelfde biljet vele malen gebruikt worden. Bij retourbiljetten die spoediger afloopen. is het mis bruik toegenomen na invoering der bepaling dat zij reeds aan het voor laatste station worden opgehaald, zoodat zij dan nog in handen gespeeld kunnen worden van personen die niet betaald hebben, maar den conduc teur een „fooi" geven. Om zulk misbruiken te voorkomen, is nu in overweging de retour- en rondreisbiljetten af te schaffen, eene algemeene verlaging der biljetten in te voeren en dan tevens de perrons af te sluiten voor ieder die geen bil jet heeft. Ook denkt men er over, bet amerikaansche „draadstelsel" in te voeren, dat is het afgeven van rol letjes, bestaande uit een aantal als postmerken aan elkander gehechte kaartjes, elk geldig voor een zeker aantal kilometers, en die men zonder eenige formaliteit aan een ander kan overdoen. In October 1891 had te Brus sel de eerste internationale katten tentoonstelling plaats, uitgaande van de vereeniging Le Katclub beigeen mocht toen als volkomen geslaagd worden beschouwd. Dit heeft ge noemde vereeniging aanleiding ge geven om weder een dergelijke ten toonstelling te organiseeren, welke alsnu 29 en 30 November zal plaats hebben. Het denkbeeld van zulk eene ten toonstelling is niet nieuw; de eerste van dien aard werd gehouden in 1871 in Crystal Palace te Londen, waarna zij telkens in Engelands hoofdstad terugkeerde en steeds met toenemend succes. In 1889 volgde Amsterdam en daarna Brussel. Hier waren een honderdtal exemplaren van allerlei soort tegenwoordig, waar onder zeer zeldzame en fraaie dieren. Tot de zeldzaamste soorten behooren de blauwe kat uit Rusland, en de Siameesche kat, die o. a. de eigen schap heeft niet bang te zijn voor water. De hertog van Wellington heeft eenige katten van deze soort in Engeland ingevoerd, waar zij voor dien tijd geheel onbekend was. Van deze katten riijn er ook in het paleis van den koning van Siarn, die er zeer jaloersch op is en niet gaarne een volwassen kater afstaat. De schildpad-kleurige kat is ook vrij zeldzaam, en komt meest als wijtjeskat voor. In Engeland, waar men goed op de hoogte is van alles wat katten betreft, heeft men nog slechts 2 of 3 katers van die soort kunnen vinden. Op de vorige tentoonstelling te Brussel vond men ook een exemplaar Many of kat-zonder-staart van de afkomstig van het eiland Man. Wij ontvangen eene circu laire van de „Industriverein" te Kopenhagen, die met medewerking van het te Kopenhagen gevestigde patenten-bureau aldaar eene tentoon stelling wil houden van nieuwe uit vindingen, die vooral in Denemarken, Zweden en Noorwegen gebruikt kun nen worden voor het handwerk en voor de industrie in deze landen. Plaatshuur wordt niet verlangd, vracht, tol en opstelling komen echter voor rekening van den exposant. Gelukt de tentoonstelling, dan wil men die jaarlijks in de maanden JuniSeptember herhalen. Voor deelname moet men voor 1 December e. k. zich aanmelden bij öen „Industriverein" Kopenhagen of bij Kjöbenhavns Patent-Bureau Vim- j melskaftet 48, Kopenhagen. Volgens de New-York He rald begint men zich ongerust te maken over het lot van kapitein Jansen en zijn schip de Fr am. «ooals bekend is, tracht kapitein Nansen de Noordpool te bereiken. Eenige Samojeden hebben het schip geruimen tijd geleden gezien in de Jugor Scharstraat, zijnde de doorvaart tusschen Siberië en het eiland Waigat. Aangezien de Jugor Scharstraat evenwel niet bijzonder lang is en sedert van de Fram niets meer ver nomen werd, maakt men zich ernstig ongerust over het lot van het schip. Deskundigen beweren dat de Fram óf vergaan is, óf de Nieuwe Siberi sche eilanden heeft bereikt. De jongste mail uit Oost- Afrika heeft eenige bijzonderheden gebracht omtrent het jacht maken van het Engelsche stoomschip Raleigli op een slavenhaler aan de kust van Zanzibar. Een tolk waarschuwde de Engelsche officieren dat een dohw met slaven aan boord was vertrokken, waarna de Raleighonder bevel van luitenant Wemyss, terstond werd uitgezonden om het schip te achter volgen. Het slavenschip werd dooi de duisternis begunstigd en het duurde lang, eer de kotter dit in het gezicht kreeg. Dat zulks ten slotte gelukte, was te danken aan de windstilte, waardoor de met Arabieren bemande dhow niet vooruit kon komen. Aanstonds heesch de kapitein de Fransche vlag, wat intusschen voor luitenant Wemyss geen bezwaar was om den kapitein te bevelen, de zeilen in te halen. Toen hij dit weigerde, klampte de Raleigh het schip aan boord. De Arabieren boden krachtig weerstand om den Engelschen het onderzoeken van hun schip te beletten, doch zij waren te! gering in aantal en spoedig in boeien geklonken. In het ruim werden vijf slaven gevonden: twee jongens en drie meisjes. Toen de nacht aanbrak en een zware regenbui zich ontlastte, maak ten de kapitein en een matroos van deze gelegenheid gebruik om over boord te springen. Zij trachtten naai de kust te zwemmen, hoewel de gol ven hoog gingen. Nooit werd iets meer van hem gehoord. De slaven werden naar het bureau van den Franschen consul gebracht en de kinderen aan de zorg van de Fransche zendelingen toevertrouwd. En nog kan men soms de bewering hooren, dat de slavenhandel aan Afrika's Oostkust tot het verledene behoort! Het bericht, dat Lobengli la in zijnen strijd tegen de Chartered Company door blanken geholpen wordt, nam in een paar Zuidafri- kaansche bladen, de Diamond Fields Advertiser en de DiggersNewseenen zeer bepaalden vorm aan. In ant woord op de bewuste advertentie des heeren Brown, van de Labour TJnion zouden reeds 500 vrijwilligers zich hebben aangemeld om zich bij den zwarten potentaat aan te sluiten, terwijl er tot onmiddellijk vertrek naar Matabelenland reeds 330 namelijk 280 geboren Engelschen, de rest Ame rikanen en kolonisten gereed zou den staan. Als aanvoerders dezer hulp troepen noemt men, behalve den ge zegden Br own, een zekeren Whittaker, gewezen artillerie-officier in dienst der Vereenigde Staten. Naar men uit deze mededeelingen (die stellig bevestiging behoeven) verder zou mogen opma ken, zou men hier te doen hebben met allerlei desperados, die niets te verliezen, daarentegen bij eene neder laag hunner rasgenooten iets hopen te winnen, en overigens zouden be sloten zijn om tegenover de man schappen der Chartered Company even min kwartier te vragen als te geven. Bij een vechtpartij inde Bethlehem-kerk te Jeruzalem is een Italiaansche monnik gedood en wer den twee anderen gedood. De itali aansche consul heeft geëischt dat een onderzoek zal ingesteld worden. De burgemeester van Chi- cago majoor Carter Harrison, is in zijn woning doodgeschoten. Omstreeks vijf uur kwam Zaterdag j. 1. een man den burgemeester spre ken en loste vier revolverschoten op hem. De burgemeesterdie op de sofa lag, werd doodelijk getroffen en overleed twintig minuten later. De moordenaar werd in hechtenis geno men en naar het stadhuis gebracht. De politie had groote moeite om den man te beschermen tegen de woedende volksmenigte, die hem wilde lynchen. De moordenaar heet Prendergast en had reeds herhaaldelijk naar ver schillende posten gesolliciteerd. Se dert eenige dagen had hij reeds blij ken van zinsverbijstering gegeven. De burgemeester Harrison was een bejaard man. Na zijne rechtsgeleerde studiën voltooid te hebben, maakte hij gedurende twee jaren een reis door Europa en vestigde zich daarna te Chicago, waar hij een handelszaak vestigde. In 1879, na zijn terugkeer van een tweede reis naar Europa, werd hij door de democratische partij tot lid van het Huis van Afgevaar digden gekozen. Kort daarna werd hij gekozen tot burgemeester van Chicago, een post, dien hij gedurende vele jaren bekleedde. De heer Harrison speelde eene groote rol in de politiek en had reeds meermalen hevige twisten met zijne republikeinsche tegenstanders. Over eenige dagen zou de burgemeester in het huwelijk zijn getreden met miss Annie Howard, eene rijke erfdochter uit Louisiana,wier bruidschat4.000.000 dollars bedroeg. Naar aanleiding van 'den moord op den burgemeester van Chicago, Carter Harrison, herinnert de hidé- pendance beige aan een speech, welke deze magistraat onlangs heeft gehou den tot eenige fransche ingenieurs die Chicago bezochten. Deze merk waardige speech luidt als volgt Mijne Heeren! Ik ben gelukkig het welkom in Chicago te mogen toeroepen aan de fransche ingeneurs, dien men zulke schoone werken dankt, zooals Suez en de St. G-othard Gij hebt aan de amerikaansche in genieurs den weg gewezen, maar thans zijn zij uws gelijken en ik vertrouw, dat zij u weldra achter zich zullen laten. Ik voor mij ben geen ingenieur, maar ik ben burgemeester en bestuur als zoodanig het werk der ingenieurs. Evenzoo ben ik de chef van den brand weer en blusch dus de branden. Dank zij deze ster, die gij op mijn borst ziet, voer ik het bevel over alle politiemannen der stad. Ik kan hun bevelen u gevangen te zetten en u weer los te laten, al naar mij goed dunkt. Ik heb alte macht, sommigen mee- nen zelfs dat ik het hoofd der gees telijkheid ben. Als ik wilde zou ik ook zeer goed kunnen preeken. Gij zult zeggen dat ik een zeer groot man ben. Ik geloof dat ook. Ik ben de eerste burger in Chicago, Chicago is de eerste stad van Hlinois, Illinois is de eerste staat van de Vereenigde Staten en de Vereenigde Staten zijn het grootste land dei- wereld. Ik ben dus de grootste man van de wereld. Onlangs ben ik voor de vierde maal gekozen tot burgemeester van Chicago. Bij mijne eerste verkiezing waren er 800.000 inwoDers, bij mijne tweede 1.000.000, bij mijne derde 1.200.000 en bij mijn vierde 1.600.000. U en uwe kinderen noodig ik uit, de volgende wereldtentoonstelling te Chi cago te komen bezoeken. Dan zal Chicago de grootste en fraaiste stad ter wereld zijn, waarnaast Londen een gehucht zal wezen en Parijs niet meer genoemd zal worden. Gij komt de tentoonstelling bezoe ken, gij zult het schoonste zien dat op op aarde. Ik heb de wereld rondge reisd, Parijs ken de Champs Elysées, Rome, de zeven heuvelen, Athene, den Acropolis en Moskou bezocht en nergens iets schooners gezien dan Chicago, de witte stad. Mijne heeren weest welkom in de stad Chicago. Deze curieuse speech is zelfs als amerikaansche humbug kras. De In- dépendance geeft haar evenwel in vol len ernst, alleen opmerkende dat zij door de vertaling wellicht iets meer geaccentueerd is geworden. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de kopy niet aan deninzender teruggegeven. Mijnheer de Redacteur. Men kan dezer dagen geen groote Courant inzien, of men leest de be raadslagingen der vroede mannen in onze groote en kleinere steden, over de gemeente-begrooting. Misschien alleen uit de stad onzer inwoning ontbreken daarover berichten, en geen wonderde begrooting is nog niet in openbare zitting behandeld. Men komt er hier mee achteraan om re denen, geen enkelen Haarlemmer on bekend, die belangstelt in de ge meente-huishouding. Alvorens de be grooting te behandelen, dient de be slissing gevallen op het ontwerp-in- koms tenbelasting. Dit ontwerp heeft onze Edelacht- baren reeds een gedeelte eener open bare zitting bezig gehouden, terwijl de begrooting hun in de afdeelingen werk heeft gegeven. Het publiek is over de besprekingen in die verschil lende bijeenkomsten min of meer ingelicht en gaat het anderen als mij, dan moet bij het lezen der re spectieve verslagen eene belangrijke kwestie hunne aandacht hebben ge trokken. Uitgemaakt is reeds, dat eene inkomstenbelasting zal komen en dus de verteringsbelasting veroordeeld is. Het overgroote gedeelte van Haarlem's, burgerij, de middenklasse, waaronder den ambtenaarsstad, ge luk er mee1 Waarom, zoo werd bij de behandeling van een der eerste artikelen van het ontwerp- inkomsten-belasting gevraagd, waar om wordt bij den aanslag geen onderscheid gemaakt tusschen be lastingplichtigen met groote en die met kleine huisgezinnen Antwoord: Dat onderscheid te maken komt te pas bij eene verterings- niet bij eene in komstenbelastingen de uitvoering zou op vele bez waren stuiten. Toe gegeven, maar bij de verteringsbe lasting, waaraan wij allen betalen, ik bedoel bij de belasting op Let personeel, wordt toch op eene schreeuwend on rechtvaardige manier dat onderscheid gemaakt. De belastingplichtige, vader of moeder van een talrijk kroost, die genoodzaakt wordt een ruimer huis te bewonen, dan bij minder grooten zegen zou noodig zijn, betaalt niet minder, integendeel, wordt naar eene hoogere huurwaarde, meer^ deuren, vensters, schoorsteenen, meubelen en wellicht dienstboden, zooveel te hoo- ger aangeslagen. Daar deze belasting ons opgelegd wordt door het Rijk, zou hare bespreking hier niet te pas komen, als de gemeente niet bevoegd was, opcenten op haar te heffen. Dat Haarlem van die bevoegdheid weet gebruik te maken, gevoelen haar in woners, ja helaas, dat voelen zeHon derd opcentenzegge 100, alleen voor de gemeente. Eene drukkende belas ting, de meest onbillijke, alzoo ver dubbeld door de gemeente. En nu lezen we in het verslag over de be- grootingsdiscussiën in de 2de afdeeling dat de meerderheid er vóór is, het volgend jaar den Haarlemmers weer dubbel zooveel personeele belasting te doen betalen, als het Rijk hun oplegt en dan maar liever het percent bij de inkomstenbelasting wat lager te stellen. Het is niet te hopen, dat ook de meerderheid van den Raad van dat zelfde gevoelen is. Ongetwijfeld zal over deze kwestie een woordje in den Raad gesproken worden. In Amsterdam, Utrecht, Groningen, kwam zij eveneens aan de orde. In Groningen besloot de Raad niette genstaande het ingekomen verzoek van de ve eeniging van handelaren, om het percent bij den hoofdelijken omslag liever te verhoogen, tot ver hooging van de opcenten op het perso neel. In Utrecht staakten de stemmen over de vraag: „Opcenten verhoogen op het personeel of verhooging procent inkomsten-belasting?" Maar Amster dam gaf een goed, navolgenswaardig voorbeeld, door op voorstel van B. en W., geamendeerd door een raads lid de opcenten op het personeel van 90 te verminderen tot 80 en het per cent bij de inkomstenbelasting niet te verlagen. Men oordeelde, dat verlich ting moest worden toegepast op de meest onbillijke belasting, die het zwaarst op de middenklasse drukt en B. en W. wezen er op, dat het voor zichtig is, dat de gemeente meer op haar eigen belasting rekent en steunt dan op die van het Rijk, op de per soneele, vooral omdat die in de naaste toekomst zal worden herzien. Moge, vooral in het belang van ambtenaren, handelaren, van den middenstand en het algemeen, de gemeenteraad van Haarlem het voor beeld van Amsterdam volgen. X. gehouden in De Gouden Leeuwop Zaterdag 28 October 1893. No. 1 tot en met 11a. De Stoom- bierbrouwerij H Scheepje met Heeren huis, Pakhuizen, Open Grond en In ventaris. Gecombineerd J. J. S. van Alphen f39550. No. 12. Een Pakhuis en Erve, Hout markt. F. J. Visser f2675. No. 13. Een Pakhuis en Erve,Hout markt. P. Hoogeveen f3030. No. 14. Een Pakhuis en Erve met Loods Houtmarkt. A. de Waal Malefijt f3200. No. 15. Een Winkelhuis met afz. opg. Bovenwoning, Tuin en Erve, Frans Halsstraat 27zw. en r. No. 16. Een Pakhuis met Zolders, Plaats en Erve, Schooterstraat. De perc. 15 en 16 gecombineerd. Opgeh. f9330. No. 17. Een Huis en Erve met Tuintje, Frankestraat 11. C. Cobelens f3150. No. 18. Een Huis en Erve, Nauwe Appelaarsteeg 30. D. J. Bouwmeester f800. Het stoomschip Prins Maurits, van West-Indie naar Amsterdam, arri veerde 28 Oct. te Havre. Het stoomschip Samarangvertrok 28 October van Rotterdam naar Ba tavia. Het stoomschip Prinses Amalia, van Batavia arriveerde 28 October te Am sterdam. Het stoomschip Utrecht, van Java naar Rotterdam, vertrok 28 October van Marseille. Het stoomschip Melbournemet de Fransche mail, arriveerde 27 Oct. te Suez en heeft de reis naar Marseille voortgezet. Het kan 1 Nov. aldaar worden verwacht. Het stoomschip Dubbeldam-van de N. A. S. M., vertrok 28 Oct. van Rot terdam naar Newyork, met 55 passa giers 3e klasse. Het stoomschip Jjoch Lomond, van. de N. A. T. L., van Rotterdam, arri veerde 27 Oct. te Newyork. Stukken van den Raad. Voordracht onderwijzeres school B. Mej. A. C. C. Sehoemaker, Haarlem Mej. H. P. P. Wils, Osdorp en Mej. J. E. Krieger, Wijhe. Voordracht onderwijzer aan id. i E. Verwaal, Overschie; J. Westen berg, Beverwijk; G. de Boer, Daarle- veen. Voordracht tot verhooging van de jaarwedden der leeraars Dr. H. L. Calkoen en W. H. L. Janssen van Raay, elk met 200, id. tot het ver- leenen eener toelage van ƒ150 aan den leeraar F. E. Vogelsang. F. J. Bruggeman, vraagt ontslag als onderwijzer, wegens benoeming te Alkmaar. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavokerk alhier op Dinsdag 31 October 1893, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA.- 1. Fantasie op „Ein feste Burg" F ink. 2. Sonate No. 1J. S. Bach a. Moderato. b. Adagio. c. Allegro. 3. a. TraumereiR. Schumann b. Abendlied. 4. Variatien op 't En gelsche Volkslied Rinck. 5. Aria uit Stabat Ma ter Rossini. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd. 26 Oct. F. Wester beek en J. M. Stort, Amst. 27. W, J. Boolman en A. E. J. Kranenburg Groningen. 28. J. J. A. H. Hetterschy en G. J. Wiggerink. Uskwert. Bevallen. 26 Oct. G. C. Kroon Van Gumster |z., Utrecht. 27. H. H. W. [BreorsSchlömann z., Amst. - M. H. VeenDuker d., Nieuwer-Am- stel. 28. B. TrierEggers d., Amster dam. Bevallen 28 Oct. G. E. Kap- tijnKelderman d. - J. C. Jansen v. Broekhuizen z. - D. L. Merksteijn Zimmerman z. - E. de GraaffVer meer z. - J. O. Huntingde Swart z. - 29. N. BroekmeijerKnoppers z. M. TorkFreijer d. - M. J. Weber v. Maas z. - J. StavenuiterRoosen daal d. - R. Vrolijkde Haas d. - T. BuurBakkum z. - E. Schoon- derbeekHoevenaars z. Overleden: 27 Oct. H. P. v. Rossum 20 md. z. Amsterd.str. - 28. J. Vernout 2 j. z. Raamst. - E. Mor- seld 22 dg. d. Dyserinckstr. - A. Wever 2-2 j. Ravelingst. - C. R. Ne- lis 2 md. z. Schotersingel. - 29. J. Poppink 23 j. Hazep.laan J. C. L. Nelis 25 j. Schotersingel. 30. J. H. Wijnveld 5 j. z. Gr. Heiligl. Aangeboden betrekkingen in Nederland, Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne huisgenooten, worden aan het Bu reau Kleine Houtstraat 9, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te bevragen. Abonnês buiten Haarlem ontvang en in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Besch. kinderj te Amst. terst. P G. voor de zorg van een kindje, 2: Twee winkelj, ext, v. te openen z. in kous. hands. cors. blous. en aanv. art. 8. Fi. mantelj. R. C. te Utrecht terst. soil, schrift, of in pers, 4. Juffr. P. G. in fijne galant, te Deventer ten spoed. 5. Mede-directeur v. best. hinn. levensv. maats, op kl. schaal ter uitbr. 6. Corresp, v. midd. leeft, op adm kant. sal, ƒ600—, 7. Bekw. teekeuaar v. directe plaats, aan fabr, v. ijzercons. bek. ra, kappen en bruggenbouw, 8. Jongm. bek, m. mag. en kantoorw. aanv. sal. 260. 9. Vertegenw. m. fijne cl. in Ned. v, voorn, huis in linneng. v. dames en kind. in Brussel. 10. Jonge man te Amst. de zolfst. leid. v. een winkelz. op zich kunn. nemen. 11. Fl. jongm op mag. v. yzerw., bouwart., sal. nader overk. 12. Jongm. bek. m. mag. werkz. opmag.eng. v. dameshandw. terst. aal. 400. MARKTNIEUWS. Haarlem, 30 Oct. 1893. Graan- en Zaadmarkt. Roode tarwe f0,a f0,Witte tarwe f 6,40 a 6,30, Rogge f 4,85 a 4,75, Haver f3,90 a f3,70, Gerst f0,a 0,Groene erwten f 8,50 a 8,Ca- Fucijners f7,25 a 7,20, Paardenboonen 0,a 0,Duivenboonen f0,a 0,Bruin mosterdzaad f 0,a 0, Koolzaad f0,Karweizaad f14,90 Kanariezaad f6.60 a 0, mm. Terkochi laagste booes.ir. Boter 97 Kg. 97 Kg. f 1,70 f 1,80 Aardapp. 705 Hl. 705 Hl. fl,— f2,75 Appelen 882 Hl. 812 Hl. f2,— f5,— Peren 102 Hl. 72 Hl. f2,— f6,— Biggen 164 st. 142 st. f6,— flO,— Schramm. 91 st 91 st.fl2,f16,

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 3