De Politiek Overzicht. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. was, dat de vijf opvarenden te water raakten. Eén greep het scheprad der boot, en een ander klom op de om gekeerde aak, zoodat beiden gered konden worden. Willem van de Wetering, Cornelis Stolk en Gerrit van Leenen verdwe nen in de diepte. Ofschoon den ge- heelen dag gedregd werd, waren de lijken des avonds nog nietgevonden. In verschillende bladen is reeds geschreven over het spoorloos verdwijnen van den 16-j. A. F. J. Engel, uit Markelo, die aldaar bij een boer werkzaam was. Er werd zelfs vermoed, dat het jongmensch vermoord zou zijn, zoodat dan ook de zaak in handen van de justitie was. Maandagmiddag nu is bedoelde jongen gezond en wel te Enschedé 'op het politiebureau aangekomen. Wat bleek nu het geval te zijn? Niet tevreden met zijne betrekking te Markelo heeft hij die plaats den 23en Juli stilletjes verlaten en zich verhuurd bij een boer in Pruisen. Door de Pruisische politie is hij Maandag, als zijnde niet voorzien van de noodige papieren, over de grenzen, gezet, en Dinsdagmorgen naar Mar kelo getransporteerd. Eenige dagen geleden kregen twee broeders te Odoornerveen zoo hevigen twist, dat de een den ander met eenen knuppel eene wond aan het hoofd toebracht, aan de ge volgen waarvan deze thans is over leden. De dader is in arrest genomen. Eenigedagengeledenwerd 's morgens te 5 uur de arbeider Bar revoets onder het gehucht Beek nabij 's Princenhage, op weg naar de boer derij, waar hij werkte, aangevallen door vier mannen, vermoedelijk zout- smokkelaars, die hem, omdat hij geen centen of tabak had, zoodanig mis handelden, dat hij later op den dag eene bloedspuwing kreeg en nu van de laatste Sacramenten is voorzien. Politie en justitie doen onderzoek, doch de daders zijn nog niet gevat. Het gemeentebest uur van Weert ontving aanschrijving dat er aan boord van een schip, in aantocht uit België en liggende nabij sluis 16 in de Zuid-Willemsvaart, eene ver dachte ziekte, vermoedelijk cholera asiatica, heerschte. De geneesheer uit Weert werd daarheen gezonden om een onderzoek in te stellen, doch hem werd de toegang tot het schip door den schipper geweigerd, die voorgaf dat de zieke beterende was. Te Smilde heeft zich weder een geval van cholera asiatica voorgedaan en wel bij den landbouwer K. Te Maassluis is een man door Aziatische cholera aangetast. Chicago, Porto, Bilbao New-York, enz. Mocht de man waarheid spreken, dan is niemand anders dan De Jong (Trompet) de moordenaar van Anna Verhoeven, de meid, die in den avond van 29 Maart 1892 ten huize van den heer Viotta aan de Prinsengracht te Amsterdam, vermoord is. De Jong heeft na dien moord aan H. zijn wandaad medegedeeldsamen hebben zij eenige dagen geteerd van het geld, dat gestolen was bij gU genheid van den moord. H. weet plaats zelfs mede te deelen, waar Trompet zich van de bloedsporen gereinigd heeft. De Jong moet eens aan H. hebben voorgesteld, diens vrouw even van kant te maken. H. heeft een tijd lang een wrok tegen zijn vrouw ge had. jVeel, zeer veel weet H. nog mede te deelenwij achten ons echter niet gerechtigd nu reeds neer te schrijven wat wij weten en zoodoende een jus titieel onderzoek vooruit te loopen. Wel kan nog worden gemeld, dat H. meermalen moordwerktuigen van De Jong gezien heeft; dat H. op de hoogte is van te Londen gepleegde misdaden; dat hij, de eerste maal dat Sara Juett in De Jong's gezelschap de Noordzee overstak per Harwich boot, met bestemming naar Rotterdam. Sara Juet gewaarschuwd heeft voor den persoon van De Jong. Verdere mededeelingen moeten wij alsnog voor ons houden. Wij hopen echter op deze zaak terug te komen, zoodra omstandigheden het toelaten, Nadat Zaterdag reeds het onderzoek naar het lijk van Maria Schmitz bij Larenberg was voortgezet, werd Maan dag opnieuw daarmede voortgegaan. Een oOOtal artilleristen en infanteris ten uit Naarden onder bevel van kapitein Van der Nagel doorzochten de heide bij den watertoren van La ren maar zonder eenig belangrijk resultaat. Alleen werden, op eenigen afstand van den watertoren, de twee middel ste baleinen gevonden van een grijs corset, onder eenig zand verborgen. twee reepen, die nog verbonden waren door de koperen haken en oogen, waren blijkbaar uitgesneden uit het corset. Heden is het onderzoek voortgezet. De Jong zal wegens de beschuldi ging van oplichterij nog voorkomen, maar dit kan nog eenigen tijd duren. vraagd heeft om zijn ambt neder te, leggen. De paus heeft dit verzoek ge weigerd en den Franschen gezant ten gehoore ontvangen. De ontevreden heid der kardinalen heeft op den paus een levend igen indruk gemaakt. De overeenkomst tusschen Frank rijk en het Vaticaan, waarbij Tunis erkend wordt als Fransch grondge bied, is op het einde van September geteekend. Uit Toulon is aan de Times gemeld, dat iemand, die in rechtstreeksche betrekking is geweest met den baron van Mohrenheim en Avellane, heeft medegedeeld dat reeds sedert twee jaren eene militaire overeenkomst heeft bestaan tusschen Frankrijk en Rusland. De republikeinsche minderheid in de spaansche Cprtez heelt eene ver gadering gehouden onder voorzitter schap van den oud-minister Piny Margall, en besloot, met het oog op de ernstige gebeurtenissen inMarok ko, weder te verschijnen in de aan staande zitting van het Parlement, waarvan zij de onmiddellijke bijeen roeping zal eischen. In Brieven uit Madrid wordt ge zegd, dat de conservatieven weer aan het bewind trachten te komen door van de tegenwoordige omstandighe den gebruik te maken. Men houdt het er voor, dat de veldtocht Marokko gevaarlijk zal zijn. De Spaansche minister van oorlog zou naar Maandag uit Madrid werd medegedeeld, eerstdaags zich naar Afrika begeven. Het gerucht dat bij de gevechten in het laatst van de vorige week de spaansche officier prins Ferdinand de Bourbon ook zou zij n gesneuveld omdat hij vermist werd, is niet bewaarheid, Hij bevindt zich in een buitenfort van Meiila, en heeft met onverschrokken moed meegevochten. De Kabylen hebben Zondag een aanval gedaan op eene versterking en zijn na een lievig gevecht met groote verliezen teruggeslagen. Heden zou tot versterking het tweede legercorps aankomen. In verband met de onlusten in Marokko wordt te Gibraltar een en- gelsch eskader verwacht bestaande uit twintig oorlogsschepen, Maandag is in den Senaat der Yer. Staten eindelijk de beslissing gevallen in zake de Shermanwet. Met 43 tegen 32 stemmen is het wetsont werp tot afschaffing van die wet Het Noordbr. Dagbl. komt de lec tuur over De Jong met een bijdrage vermeerderen, die belangwekkend genoeg is om mede te deelen. Zekere J. H.. 51 jaren, stoker van beroep, geboren en laatst wonende te Amsterdam, bevindt zich in de gevangenis te 's Hertogenbosch. Hij heeft zich als landlooper aangemeld doch schijnt de bedoeling te hebben een en ander mede te deelen omtrent zekeren Willem Trompet, alias De Jong. Genoemde H. zegt pertinent in De Jong's portret te herkennen dat van een persoonlijkheid, die zich indertijd in zijn qualiteit als hofmeester noemde Willem Trompet, met welken persoon hij langen tijd intieme relaties gehad heeft. Acht jaar lang heeft hij hem gekend en menige zeereis ;gemaakt op schepen waar hij als stoker, De Jong als hofmeester werkzaam was. Verschillende reizen hebben zij samen gemaakt van Holland naar Londen, De duitsche Rijksdag is volgens keizerlijk besluit bijeengeroepen tegen 16 November. Omtrent denkabinetscrisis Oostenrijk wordt nog nader gemeld dat de oplossing wel niet zal plaats hebben voor den terugkeer van den keizer uitGoedoelle in de tweede week van November. Chlumecky wordt genoemd als vormer van een voor- loopig kabinet. Hij is Maandag door den Keizer ontvangen tegelijk met de voorzitters der drie groote partijen. Aan de Standaard wordt uit St. Pe tersburg geseind, dat bevelen gegeven zijn om het russische leger op voet van oorlog met 150,000 man te ver meerderen. Er zullen 15 nieuwe re serve-brigades worden gevormd; de voor deze brigades vereischte batal jons zullen uit de bestaande worden geuomen, terwijl het daardoor ont stane incompleet aangevuld wordt uit de reserve van 1893. Aan de Standaard wordt uit Rome bericht, dat 's pausen staatssecreta ris, kardinal Rampolla, de vertoogen vernemende, die door verscheidene kardinalen aan den paus gedaan zijn tot het aannemen eener gunstige staatkunde jegens Italië, verlof ge- aangenomen. Generaal Dodds heeft uit Zaganado geseind, dat zich de stammen tusschen de rivieren Zou en Wheme hebben onderworpen. Behanzin is door zijne fetis-toovenaars verlaten. Dodds kon digt voorts aan, dat hij naar het kamp van Behanzin gaat oprukken. Door de Braziliaansche regeering zijn aangekocht twee Amerikaansche oorlogsschepen de El Rio en El Cid ter bestrijding van het eskader van de Mello. De Tribune te Washington heeft Maandag een telegram uit Washington ontvangen, waarin het zenden van een kruiser der Amerikaansche marine van New-York naar Rio de Janeiro, waartoe Zaterdag besloten is, eene zaak van gewicht wordt geacht. In ambtelijke kringen te Washington, heet het verder, is men van oordeel, dat de tegenwoordige onlusten in Brazilië de belangen der Vereenigde Staten van Noord-Amerika ernstiger bedreigen dan de vroegere Zuid-Ame rikaansche opstanden, bijaldien eene herstelling der monarchie in Brazilië de tegenwoordige gunstige voor waarden voor den handel van de Unie op Brazilië zoude opheffen. De eerste klasse kruiser New- York en stoomschip San Francisco zijn haastig eenigde Staten eene overkomst zou i beklaagde was zijn gesloten, is door den staatssecre- jLucass'e. taris te Washington tegengesproken. De Braziliaansche minister van buitenlandsche zaken heeft op last van president Peixoto der N.-Y. He rald een overzicht over den toestand Brazilië gezonden, waaraan het volgende is ontleend. ,De schepen der opstandelingen zijn in de baai van Rio-de-Janeiro opgesloten en hebben veel geleden van het vuur der forten. Twee oorlogs schepen zijn onbruikbaar geschoten, de gewapende kruisers zijn zoo zwaar beschadigd dat zij niet bij machte zijn de forten aan te vallen. De schepen der oproerlingen poogden de baai te verlaten, doch werden door de forten teruggeslagen. Pogingen om te landen werden overal afgeslagen, de republikeinen leden daarbij zware verliezen. Een aanzienlijke hoeveelheid kruit. Mocagne geborgen, aan de opstande lingen behoorende, is in brand stoken en ontploft. De algemeene staatkundige toestand is goeder is geen betooging van het volk ten voordeele der opstandelingen voorgekomen, de garnizoenen der verschillende plaatsen steunen de re geering krachtig. Hierop maakt Des- terro een uitzondering. De oproerige schepen, die, gebruik makende van een stormachtigen nacht, uit de haven konden ontsnappen, slaagden er in te Desterro te landen en stelden daar een voorloopige regeering in, samengesteld uit leden, waarvan ternauwernood twee den voet aan wal durfden zetten. Overigens bleef het geheele rijk der regeering trouw. Een afdeeling oproerlingen uit Rio Grande do Sol, die zich bij de op standelingen te Desterro wilde aan sluiten, werd verstrooid en liet hare wapenen en haar vaandel achter. De financieele toestand van hek Rijk is gunstig. De schatkist kan betalen en te Londen is nog genoeg geld gedeponeerd om den opstand te onderdrukken en de binnerdandsche en buitenlandsche schuld te dekken." Volgens een telegram, dat de New York Herald uit Lima ontvangen heeft en zonder dagteekening plaatst, heeft het gepeupel het gebouw van het blad El Comerciodat de candi- datuur van Caceres voor het presi dentschap bestrijdt, aangevallen en in de ramen geschoten. Een aantal aanhangers van Caceres liep voor het gebouw der volksvertegenwoordiging te hoop en heeft er de ontbinding van het Congres geëischt. De menigte is toen door het paardenvolk uiteen gedreven. Het kabinet heeft zijn ontslag ingediend, maar de president weigert het aan te nemen. aan m Het bezoek der Rnssea ia Fraukrijk. Het telegram van den Czaar, door president Carnot op het oogenblik van zijn vertrek uit Toulon ontvan gen, is door de bladen van alle poli tieke richtingen in Frankrijk met verklaarbare ingenomenheid bespro ken. Men ziet van alle zijden daarin een waarborg voor de eensgezindheid van streven in dezelfde vredelievende richting, die door beide landen, Frank- rijk en Rusland, wordt beoogd. Zaterdagavond, na afloop van het bal aan boord der Russische oorlogs schepen, dat ten vijf ure eindigdeen voor een gezelschap intieme genoo- digden overging in een collation, waren Toulon en de reede feestelijk geïllumineerd en werd in de stad tot besluit nog eens druk feestgevierd, echter zonder dat de Russische gasten er aan deelnamen. Zondagmorgen bracht admiraal Avellan afscheids-bezoeken aan de Fransche autoriteiten, o. a. aan den burgemeester van Toulon, wien hij een schilderij, voorstellende het Rus sisch eskader, als herinneringsge schenk aanbood. Na de contra-be zoeken aan boord van de Keizer Nicolaas I begon ten 2 ure in den namiddag het vertrek. Tusschen de liniën der beide Fransche eskaders door en terwijl van beide zijden sa luutschoten werden gewisseld,stoomde het admiraalschip voorop en volgden de vier andere schepen in één lijn. Van de kaden en uit de ontelbare menigte bootjes en sloepen, die de vertrekkende schepen omringden, werd nogmaals onafgebroken het „leve Rusland!" gehoord, waartus- schen zich het welj gemeend „tot weerziens!" mengde. De arrondissements-rechtbank te Maastricht heeft Maandag bekrach tigd het vonnis, bij verstek gewezen, waarbij J. Russel uitgever van het anti-semietisch weekblad Waarheid en Recht te Meersen, ter zake van smaadschrift tegen den heer A. C. Wertheim, tot 3 weken gevangenis straf is veroordeeld. Maandagmiddag werd voor de Middelburgsche rechtbank behandeld de zaak tegen A. de B. en C. B., de eerste beschuldigd van ernstige mis handeling en verwonding met een mes, met doodelijk gevolg, van Pie ter Burghardt, op Hemelvaartsdag, de tweede van medeplichtigheid aan dezelfde zaak. Het O. M. eischte tegen den eerste zeven jaar gevangenisstraf en tegen de laatste één jaar. Uitspraak Vrij- voor Brazilië uitgerust. Een gerucht, dag a.s. dat tusschen Brazillië en de Ver- De verdediging van den eersten praten, wat zeer kwaad is voor meisjes als Jane en Pamela? die somtijds zulke gewaagde dingen doen." De moeder werd rood van toorn en keek haastig op. Lady Constantia legde haar hand op den arm harer vriendin om haar te kalmeeren, en vervolgde met een onaangenamen klank in hare stem: „Ik wil niet onvriendelijk zijn, maar den laatsten tijd heeft men Pamela zoowel overdag als des avonds dikwijls alleen in de lanen zien loopen. Ik weet waarlijk niet wat Alfred er van zou denken als hij het wist!" Voor het eerst gevoelde mevrouw Hoad-Blean eenige vol doening bij de gedachte aan Pamela's verloving met Dick St. Rhadegund. Terwille van de vriendschap en der beleefd heid wilde zij met de zeer twistzieke lady Constantia geen woordenstrijd aanbinden, maar het denkbeeld was haar niet onaangenaam, dat de heerschzuchtige dame, die haar zoo dikwijls in hare gevoelens had gegriefd, nu ook in haar ijdelheid gekwetst zou zijn wanneer Pamela het aanzoek van Alfred afsloeg. Daartegenover stond, naar hare begrippen, dat Alfred eene veel betere partij voor hare dochter was. Het verschil in stand moest zeer zeker niet uit het oog wor den verloren. „Pamela is een goed meisje, al is zij wat stijfhoofdig," zeide zij met neergeslagen blik. „Daar twijfel ik geen oogenblik aan, evenmin dat Jane een goed meisje is, maar ofschoon ik in het allerlaatst mij zou bekommeren om de praatjes van de menschen hier, heb ik toch moeten hooren, dat zij niet lang geleden een geheelen Prinses Mathilde van Bel gië heeft pas een eigenaardig proces gehad. Met een paar bevriende faini- liën te Asnières logeerende, kocht zij om aan de vier kinderen melk te kunnèn geven, van zekeren Demettre een koe uit Bretagne, die tien liter melk heette te geven. Spoedig bleek dat het dier niet op de hoogte van zijn taak was, het gaf niet genoeg melk en kreeg spoe dig longtering, zoodat het moest worden afgemaakt. De veekoopman leverde daarop een koe uit Picardië en deze gaf volop melk. Het proces nu liep over de vraag, of prinses Mathilde de beide koeien of alleen de tweede betalen moest. De rechtbank besliste in laatstgemelden zin, zeer tot veront waardiging van den veekooper. Het proces van Apple ton tegen Stanley (zie vorig No.) heeft Maandagmorgen plotseling een einde genomen. De advokaten van beide partijen hebben verklaard jdat zij eene onderlinge schikking hebben getroffen. Hierdoor is het proces ge staakt. Men weet den afloop dezer trans actie niet precies, maar velen verze- ren, dat Stanley de gezondheid van Appletons vordering inziende, hem een belangrijke schadeloosstelling aan geboden heeft. Maandagavond had te Lens een dynamiet-ontploffing plaats tegen de huizen van vier mijnwerkers te Vendin-Leviel, die des morgens het werk hadden hervat. Er werd alleen materieele schade aangericht; nie mand werd gekwetst. Nader wordt uit Lens gemeld, dat een bende werkstakers de gendarmes dag naar Londen is geweest, en bij den terugkeer heeft ge reisd met een van die St. Rhadegunds Jim, noemen zij hèm, geloof ik geheel alleen in een coupé. Die jonge lieden schijnen inderdaad het dorp te verpesten; voortdu rend stichten zij steeds meer onheilen. Nu heb ik ook ge hoord, dat er in het dorp eene jonge vrouw is gezien, die met een van die zoons in het geheim gehuwd moet zijn." Deze laatste woorden wekten mevrouw Hoad-Blean's be langstelling. „Waar hebt gij dat gehoord? Is die vrouw hier in het dorp „Ja, dat wordt gezegd. Hij is zeker zonder voorkennis van zijn vader met haar gehuwd. Wees maar op uw hoede, en geloof mij, gij kunt niet beter doen, dan er zooveel mogelijk voor zorgen, dat Jane wat beleefder is jegens Branson." De beschermende toon waarop lady Constantia deze woor den uitsprak, deed mevrouw Hoad-Blean eindelijk haar ge duld verliezen. „Zoudt gij uwe dochter met hem willen laten trouwen?" vroeg zij scherp. Lady Constantia begon eenigszins gemaakt te lachen. „Wel neen," antwoordde zij na een oogenblik van stilte, met eene vrijmoedigheid, die aan onbeschaamdheid grensde „dat denk ik niet. Maar vergeet niet dat het een verschil maakt, dat ik een dochter bezit en gij er vier hebt; het is mij dus steeds gemakkelijk gevallen goed toezicht op haar uit te oefenen. Ik heh haar altijd zooveel mogelijk in afzon dering gehouden, en haar misschien wat te streng opgevoed, zoodat het mijne eigen schuld is, als zij zelfs wat al te af- keerig is van het huwelijk." Zij stond op en reikte mevrouw Hoad-Blean de hand. Deze drukte die zeer koel, en verborg het niet, dat zij zeer ont stemd was. Hare dochters, die bij dit gesprek niet tegenwoordig waren geweest, zagen haar in de gang, nadat zij lady Constantia had uitgelaten, en waren verbaasd over de uitdrukking van haar gelaat. „Wat scheelt er aan mama?" vroeg Pamela, en zij volgden hare moeder naar de woonkamer. „Die vrouw wordt onuitstaanbaar," begon zij, niet alleen tot groote verbazing maar ook tot groote blijdschap van de meisjes. „Zij praat over hare suffe, eenvoudige dochter alsof die uwe meerdere isEn dat is uw eigen schuld," vervolgde zij verwijtend, onbewust verheugd, dat zij twee personen had gevonden, op wie zij hare ergernis kon luchten. „Ik heb u reeds gezegd Pamela, dat gij niet zoo voortdurend naar de boerderij moet loopen om dien Richard op te zoeken, die zeer veel van u houdt nu hij ziek is, maar die voor het on geluk, dat hem overkomen is, zelfs niet de gewone beleefd heid jegens u in acht nam en weer even onbeleefd zal zijn, wanneer hij is hersteld." Zoowel Jane als Pamela wilden hiertegen protesteeren, maar zij legde haar plotseling het stilzwijgen op, door zich tot Jane te wenden. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2