Wetgevende Macht Sociëteit ..VEREENIGING". fianpMeii strekkingen inflBdsrland. Burgerlijke Stand. Mevrouw H0EFFTGKE Firma J. H0BF7TCKK ZOOH, met steenen wierp; een der laatsten loste toen een revolverschot, waardoor een man gedood werd. Het slachtoffer was geen mijnwerker. Kolonel Cody is zegevie- rend te voorschijn getreden uit den wedstrijd, welken hij met den wiel rijder Mayer te Parijs aangegaan had. Hij legde in het vooraf bepaalde tijdsverloop te paard ongeveer 17 ki lometer meer af dan Mayer op zijn wiel. Ben brutale oplichter ij is te Parijs ontdekt. Een bankier, De Marcilly, en de burgemeester van; Cateau, Robert, hebben ten kantore: van den notaris Cailler een authen- tieke akte geteekend, waarin zij ver klaarden, dat zij van een zekeren Bertrand 220.000 francs geleend had den. Hun was evenwel slechts 70,000 francs uitbetaald in bijzijn van den notaris, in plaats van de geheele som, zooals de wet eischt, en verder heb ben zij niets ontvangen. Bovendien bleek later dat de man, die het stuk geteekend had, niet Bertrand heette en nog minder directeur van deBet- tingclub was, zooals hij beweerd had. De notaris heeft zich aan de gerech telijke vervolging onttrokken, door zich van het leven te berooven. Nog steeds wordt bij het bouwen van locomotieven naargroo- teie snelheid van vervoer gestreefd. Zoo is onlangs tusschen Parijs en Marseille een afstand van 863 K. M. een nieuwe locomotief in dienst gesteld, die met inbegrip van alle op onthoud 80 K.M. in het uur aflegt, zoodat de duur der reis tusschen die beide steden van 14J£ op 11 uren is verminderd. Voor het vervoer van sneltreinen tusschen Londen en Edinburg wordt een locomotief gebouwd, die op hori zontale gedeelten van den spoorweg niet minder dan 160 K.M. in het uur zal afleggen en bestemd is om den duur van dien rit, zonder oponthoud tusschen de eindpunten, van 8^ 9 uren op slechts 6 uren te brengen. Een misdadiger, diei n 1850 ter dood was veroordeeld, doch gratie had gekregen en nu voor zijn leven te Berlijn gevangen zat, is zijne ver dere straf kwijtgescholden. De 63-ja- rige man vroeg dringend, dat men hem in de gevangenis zou latenhij gaat een zeer onzekere toekomst te gemoet en voelde zich in de gevan genis zeer op zijn gemak. Zijn verzoek kon niet worden ingewilligd. Keizerin Elisabeth van Oostenrijk, die op het oogenblik te Grrödöllö bij Buda-Pest vertoeft, heeft eeii groot aantal spoorwegreizigers het leven gered. Zij zag vele groote steenen op de spoorstaven liggen. Wetende dat over een minuut of tien een trein zou voorbijkomen, snelde zij naar den naastbij zij nden weg- wachter, die juist de steenen ver wijderd had, toen de volle trein voor bij snorde. Door den heer W. F. van Heusden, gevolmachtigde van de firma J. C. Blooker te Amsterdam is aan de N. R. Ct. een schrijven gezonden, waarin hij de beschuldi ging weerlegt van de Chicago Dis patch.dat de heer Birkhofi' als ge volmachtigden voor de nederlandsche inzending op de tentoonstelling te Chicago, zich aan groote nonchalance hebben schuldig gemaakt. Hij schrijft o. a. het volgende Beschrijvingen van personen en zaken in den geest en met het doel als de Chicago Dispatch dit heeft ge daan, strekken niet tot eer van hen, die dit bewerkstelligden. De uitwerking er van is vrij wat verwoestender dan de overwinning groot is (wanneer althans van over winning sprake kan zijn) als men iemand tijdelijk bij het publiek ver dacht maakt. Het is u misschien niet bekend dat de Chicago Dispatch slechts ongeveer een jaar bestaat, en dat de reputatie van het blad van dien aard is, dat men gewoonlijk een vraagteeken achter de mededeelingen plaatst, welke hare redactie opneemt. Daar door valt er een gansch ander licht op het bedoelde artikel, dat toch reeds in Chicago gebrek aan succes had, want het was niet bij machte om den goeden naam der familie Birkhoff afbreuk te doen. Men schijnt reeds van het begin der tentoonstelling af eenen zucht gehad te hebben om tweedracht te zaaien. Eerst heeft men beproefd om verbittering te kweeken tusschen den heer Birkhoff en de inzenders. Toen dit mislukte, heeft men Blooker's cacaomolen als een mikpunt gebruikt. De Amhemsche Courant althans ver haalde dat die molen niet uit Am sterdam gekomen was, maarte Chi cago vervaardigd is geworden. Ik heb nooit het genoegen gehad den verslaggever van de Amhemsche Courant te ontmoeten, en heb dus alle reden om te gelooven dat die informatiën werden gefourneerd door iemand die behagen schepte in het Dispatch-artikel, waarin zooals u weet, twee personen worden genoemd. Toen er feest was in Blooker's mo len, werd er op hollandsche wijzede voltooiing van het dak gevierd, en dientengevolge de nederlandsche vlag geheschen, en niet, zooals de Am hemsche Courant schreef, eene offi- cieele opening gehouden in een on voltooid huis. Nu de Chicago-tentoonstelling bijna afgeloopen is, tracht men eene blaam te werpen op den arbeid van den heer Birkhoff' en gebruikt daartoe onge staafde beweringen, welke men als feiten voorstelt. Onder anderen zou het geld der nederlandsche inzenders, dat speciaal voor het decoratief was, onwaardig zijn besteed geworden. Verder dat de etalages en vitrines met stof en vuil bedekt zijn; dat eenige inzendingen geheel veronacht- j zaamd werden en dat onze landge-j nooten, die te Chicago exposeeren, ernstig gegrief zijn over deze handel wijze van den heer B. Mijnheer de redacteur, ik acht het een genoegen dit alles te kunnen tegenspreken en te weerleggen. In het Agricultuurgebouw werd een houten platform voor de geheele afdeeling gelegd. Dit was onontbeer lijk. Eene geschilderde poort, onge veer 35 engelsche voeten hoog, uit pleisterwerk vervaardigd en gedeelte lijk gebroasd, verleent entree tot de sectie. Eene koperen leuning omgeeft de gansche afdeeling. In het gebouw voor moderne kun sten werd hetzelfde aangebracht, en de achtergrond bovendien met rood doek behangen. Het gebouw voor vervoermiddelen vorderde naar den aard der inzending aldaar groote borden, welke eveneens met doek behangen of beschoten werden. De arbeidsloonen en mate rialen kostten destijds tweemaal zoo veel als in gewone tijden. Dunkt u dus niet dat men hier opzettelijk eene scheeve voorstelling heeft willen maken De etalages en vitrines zijn gere geld schoon gehouden. De inzending der heeren Miran- dolle, Voute Co. en het boek van den heer André heb ik zelfs van vóór de opening der tentoonstelling af in de nederlandsche afdeeling ge zien. De sleutel der koekkast van den heer H. van Heek te Delden was in het bezit van eene jonge dame, die voor de jury-leden de kast zou ont sluiten wanneer de koek moest ge ëxamineerd worden. De kaas van den heer Schouten is helaas zoek geraakt. Het waren drie Edammertjes en dus een klein kistje. En iedereen, die nu weet dat er in het begin van Mei duizenden kisten werden getransporteerd, zal zeer ge makkelijk kunnen begrijpen, dat het verloren gaan van een klein pakje verre van onmogelijk is. Het was misschien aardig gevonden door te zeggen dat die kaas opgepeuzeld is geworden, doch ten slotte is het niets anders dan eene laakbare verdacht making. Het Dispatch-avtikel is dan ook niets anders dan eene spotprent, waarvoor men gewoonlijk personen van waarde en verdiensten ,als on derwerp gebruikt. Onbeduidende men- schen leveren daarvoor geen stof op. Ten slotte wensch ik nog te ver melden, dat de nederlandsche inzen dingen uitstekend geplaatst zijn, het geen zeker te danken is aan de ijve rige pogingen van den commissaris- generaal, en daarvoor zijn wij Neder landers den heer Geo. Birkhoff Jr. dank schuldig. De bekroningen, welke de neder landsche inzenders zijn toegewezen en zonder twijfel door uw blad reeds zijn vermeld, leggen eveneens eene verklaring af, dat het artikel in de Chicago Dispatch een geheel ander doel heeft gehad {dan men aanvan kelijk misschien dacht. TWEEDE KAMER, Indische begrooting 1894. Het afdeelingsverslag over de In dische begrooting voor 1894 is ver schenen. 1 Verscheidene leden betuigden hunne teleurstelling over de late indiening van de begrooting. Vele leden klaagden over de on voldoende toelichting van de inge diende begrooting en betoogden, dat de minister zich niet voldoende re kenschap geeft van het zorgwekken de van den financieelen toestand. Er werd op gewezen, dat, in strijd met de antecedenten van de liberale po litiek, de financiën nog altijd athan- kelijk werden gemaakt van de in komsten uit de producten, meer be paaldelijk van de koffiecultuur. De minister maakt daarbij eene tegen stelling tusschen productieve en niet productieve uitgaven, welke men on juist achtte. Men kwam hieromtrent tot het besluit, dat het op den duur bedenkelijk is de begrootingen telken jare te doen sluiten met een deficit voor z. g. productieve werken, dat voor 1894 op niet minder dan ƒ13,389,000 wordt geraamd. Blijft men aan de onderscheiding tusschen productieve en gewone uitgaven vast houden, dan staan nieuwe leeningen tot onbepaald bedrag voor de deur, waarvan de lasten op de Nederland sche ingezetenen zullen neerkomen. Van deze zijde werd versterking van de middelen opnieuw dringend noo- dig geacht, waarbij de aandacht werd gevestigd op de woeste gronden, die tot aanplantingen vangoevernements- wege behoorden gemaakt te worden, en voorts eene herziening van het tarief, waarbij het recht van manu facturen van 6 op 10 pet. zou kun nen worden gebracht, een maatregel die anderzijds als doodend voor de Nederlandsche katoennijverheid werd beschouwd. Andere leden, die het financieel beleid van den Minister verdedigden, meenden, dat onafhankelijkmaking van de producten slechts geleidelijk kan plaats hebben, en wezen er op, dat in de laatste jaren vele buiten gewone uitgaven uit de gewone mid delen zijn gedekt, terwijl men betoog de, dat in Indië zelfs veel te ver was gegaan in de dekking van buitenge wone uitgaven uit de gewone midde- len. Intussehen werd ook dezerzijds versterking van middelen en bezui-j niging op de uitgaven voor het In- j disch bestuur wenschelijk geacht en werd tevens het denkbeeld geopperd j om voor het water, dat voor de irri- j gatiewerken wordt verstrekt, een recht te heffen. Deed men in het breede uitkomen, dat de vroeger in uitzicht gestelde be zuiniging op den Indischen dienst tot dusver weinig heeft opgeleverd, eeni ge leden meenden, dat voornamelijk decentralisatie van bestuur tot ont lasting der Indische begrooting aan leiding kon geven en enkele leden merkten op, dat verschillende buiten bezittingen bij een beter beleid öf minder kosten zouden veroorzaken, öf gevoegelijk meer tot de algemeene lasten zouden kunnen bijdragen. In aansluiting aan vroegere be schouwingen dienaangaande 'omtrent den toestand in Atjeh en ter oostkust van Sumatra kwamen sommige leden j op tegen de van onzentwege genomen j maatregelen ten opzichte van Kaloet j en Tamiang. Als een grief gold het1 vooral, dat de 1000 M. breede strook rondom onze linie in Groot-Atjeh niet was opengehouden en dat niet krach-1 tig genoeg werd opgetreden tegenover den ons gebied ter oostkust belagen den vijand. Om beter op de hoogte te zijn van hetgeen buiten de linie geschiedt, zou het wellicht aanbeve- j ling verdienen ten hehoeve der stel-' ling in Atjeh een ballon-captif aan te schaffen. Had, vroeg men, het j civiel bestuur het gevaar niet zien I aankomen, dat het reeds lang onder ons bestuur staande Tamiang onder den invloed van Nja Makam was ge- j bracht Zoo ja, waarom dan niet tijdig afdoende maatregelen genomen? Opnieuw werd het denkbeeld aan- j bevolen om zoo spoedig mogelijk over te nemen de in- en uitvoerrechten en andere inkomsten van Atjehsche hoof- j den in verband met de scheepvaart- i regeling. De meeste voorzichtigheid behoorde in acht genomen te worden ten aanzien van Toekoe Oemar, die nu weder als onze bondgenoot wordt beschouwd. Heeft de in uitzicht ge stelde openstelling van eenige land schappen ter westkust, die onder den invloed van Toekoe Oemar stonden, reeds plaats gehad en is reeds eene beslissing genomen t. a. van de oprich ting van eene vestiging te Samalangan of te Pasagan? Is of wordt de baai vanPoeloe-Weh toegankelijk gemaakt voor groote en diepgaande schepen en is zij zonder groote kosten verde digbaar te maken tegen een aanval? Hulde brengende aan het bekende rapport van den heerSnouckHurgron- je over Atjeh en daaraan het bewijs ont- leenende, dat Atjehsche hoofden en grooten door onze militaire en civiele autoriteiten niet altijd op behoorlijke en beleefde wijze zijn behandeld, werd voor het vervolg eene andere houding sterk aangeraden, terwijl in overweging werd gegeven den heer Snouck Hur- gronje eene dergelijke opdracht als hij voor Groot Atjeh vervulde ook voor kustlanden te geven. Kan eene beslissing spoedig worden tegemoet gezien omtrent gemeenschap pelijke maatregelen, met den gouver neur van Britsch Noord-Borneo te nemen tot het tegengaan van zeeroof en menschenroof in de zeeën van Noord-Borneo Mén wensch te dat voortaan Indische ambtenaren, die tot Consul te Djeddah zouden worden aangesteld, op die plaats alleen behoefden te verblijven in het gedeelte van het jaar geduren de hetwelk zich daar Ned. Indische bedevaartgangers bevinden. Strenger toezicht op de Mekkegangers zeiven werd hoog noodig werd geacht. Met betrekking tot de bescherming van de Sassaksche bevolking van Lombok werd door sommige leden opnieuw ernstig gewaarschuwd tegen eene nieuwe expeditie derwaarts. Den Minister werd o. a. inlichting gevraagd omtrent eene schadevergoe ding, van het Ned. Indische Gouver nement gevorderd door den gezagvoer- ider van het Australische vaartuig j Costa Rica, welk schip, naar de ge zagvoerder beweert, door ons gezag j ten onrechte wegens smokkelarij zou zijn in beslag genomen. De heer Land heeft aan het verslag eene nota toegevoegd, waarvan het doel is aan te dringen op vermindering der Indische marine en samensmel ting met de Kon. Ned. Marine, op het bouwen van bewoonbare schepen, op het zoeken van inlandsche sche pelingen onder andere rassen dan die van Java; eindelijk om aan te geven de aanleiding tot de moeilijkheden tusschen het dep. v. Koloniën en dat van Marine, benevens het middel om deze in de toekomst te voorkomen. CONCERT door het strijk-orkest van het Gemeentelijk Muziekkorps, onder directie van den Luit.-Kapel- meester C. P. W. KRIENS, op Woens dag 1 November 1893, 's avonds te 8 •en. PROGRAMMA. 1. Ouverture „Alphonso d'Estrella," Schubert', 2. a. Dodelinette Berceuse, Gounodb. Entr'-acte de l'opéra Mig non, Thomas3. Symphonie op 21 C dur, BeethovenI. Adagio molto, Al legro con brio. II. Cantabile andante. III. Menuetto, Allegro molto vivace. IV. Finale, Adagio, Allegro molto vi vace. PAUZE. 4. Ouverture „Faniska," Cherubini 5. „Serenade," trio voor Viool, Alt en Violoncel, Beethoven(Uit te voe ren door de Heeren J. Tas, Ch. Kriens en Ch. Blazer.) 6. a. Inter mezzo de l'opéra „l'ami Frits," Mas- cagni; b. „Parade Militare,"morceau de genre, Massenet) 7. Ballet de l'opéra „La Reine de Saba," Gounod) I. Al legro. II. Moderato. III. Andante. IV. Allegretto. V. Mouvement de valse. Braak 68 j., Amst.- W» F. Adriaans Onnes 32 j., Wormerveer. 27. Wed. H. |E. de HaanStrick 73 j., Kampen.1 - A. LaanSchagen 76 j., Opperdoes. - Wed. L. C. O. G. JoostMourik 38 j., Den Haag. - K. Wijnstok 77 j., Amst. 28. C. van der Veen jd. 67 j., Leiden. - C. F. J. Boese 50 j., Den Haag. - L. J. Elte 73 j., Alkmaar. - S. DijkhuisMeijer 44 j., Bussum. - I. Batavier jm. 12 j., Amst. E. A. van Tonderen 65 j., Leiden. 29. S. SimonsVan Straate 39 j., Amst. - J. C. Streng 58 j., Den Haag. Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne huisgenootenworden aan het Bu reau Kleine Houtstraat 9, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te bevragen. Abonnés buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel 1. Winkelj. Isr. of P, G. in prov, stad in Z. H. tegen 1 Febr. erv. in het vak v. mant. en corst. en gew, m. net publ, om te gaan, 2. Jongm. op buitenl. exped. kant. v. zeekant, werkz. bek. m. de mod. talen, net en vl, schrijv, 8. Vertegenw. v. saks, uitgebr. firma in kous, en hands, de duitsche taal macht, en goed bek. bij grooth. v. de eerste rang, aanb. m. get. 4. Reiz. v. geren, damast en linnenfabr. teg. vaat sal. en prov. m. verg. v. reisk. om part. cliënt, te bez, m. eenige vakk. bek. m.deft. fam. en borgst. 5. Jongm: P. G bek. m, boekh. nette hand schrijv. en te Amst. woonacht, kean. v, talen str. ter aanbev. soli, m. opg. v. ref. en verd. sal. 6. Fl. jongm. te Amst. ter opl. handelsk, g. schr. en m. dnitsehe taal bek. aanb. in pers. 7. Stadsreiz. v. distill, te Amst. en aanv. art. v. de verk. v. pnnchsoort aanb. schrift. 8. FL jongm. te Rott. v. mag, en loopwerk liefst bek. m. glas en pors. aanm. in pers. 9. Allesz, bekw. man om de geh. leid. der werkz. in stoom Big. kisten fabr. op zich te ne mer, loon n. bekw StoomYaartbs richten. Het stoomschip Gedê, van Java naar Rotterdam, arriveerde 30 Oct. te Suez. Het stoomschip Samarangvan Rot terdam naar Java, arriveerde 2-9 Oct. te Southampton. Het stoomschip Conraclvan Am- sterdam naar Batavia, arriveerde 30 Oct. te Padang. Het stoomschip Prinses Sophie, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 29 Oct. Kaap del Armi. Het stoomschip Soencla, van Singa pore naar Amsterdam, passeerde 29 Oct. Kaap del Armi. Het stoomschip Dubbeldamvan de N. A. S. M., van Rotterdam naar New- york, passeerde 29 Oct., des v.m. 5 uur 15 min., Dover. Het stoomschip Edam, van de N. A. S. M., vertrok 28 Oct. v. Newyork naar Rotterdam. Het stoomschip Schiedam, van de N. A. S. M.. van Amsterdam naar Newyork, passeerde 28 Oct. des nam. 3 uur, Scilly. Het stoomschip Prins Willem I vertrok 30 October van Paramaribo naar Amsterdam. Het stoomschip Prins Willem III arriveerde 30 October van Amster dam te Paramaribo. Het stoomschip Didam, van de N. A. S. M., van New-York naar Rot terdam, passeerde Maandag 30 Octo ber, des namiddags 3 uur, Prawle- point. Het stoomschip Loch Mareevan de N. A. T. L., van New-York, arri veerde 30 October te Rotterdam. MARKTN1 EU WS. Amsterdam, 31 Oct. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Friesche Franeker Jammen f 1,30 a 1,50, dito Hambur gers f0,a 0,dito Zaaiers fl,30 a 1,35, Zeeuwsche Spuische Jammen fl,40 a 1,70, dito Flakkeesche fl,40 a. 1,65, Geldersche blauwe fl,50 a 1,55, Katwijker Zand f 0,a 0, Noord'wijker Zand f 0,aO,Hille- gommer Zand f2,50 a 3,40, Anclijker Muisjes f0,a 0,dito blauwe f0,a 0,alles per Hl. ADVERTfiNTIEN. Eene besch. Dame wenscht iemand voor te lezen. Conditiën nader te bepalen. Adres lett. U., bureau van dit blad. Cassa en Boektioaden. In eene fijne détailzaak te Am sterdam, direct gevraagd voor bo- vengen. werkzaamheden, eene flinke jonge Bediende. Goede getuig- 1 schriften vereischt. Br. fr. leti. H. B., a/h. Alg. Adv.-Bur. A. de la. MAR Azn., Amsterdam. Ondertrouwd: 31 Oct. Jhr. J. E. P. H. v. Panhuijs en A. K. Klijn. Bevallen 28 Oct. S. F. v. Breu- kelenRooijers z. - 29. N. Blankwa terLuttik d. - 30. A. v. d. Zalm Kuijper d. - C. C. LijcklamaKen- nik z. - 30. C. E. v. WelyKnuf- man d. Overleden: 30 Oct. A. H. Serné 18 md. d. Klerkst. - C. L. v. Halm 40 j. Burretstr. - M. Spiering 3 md. d. Rozenpr.str. Smedestraat 21, Haarlem Plombeeren (Goud e.a. Vullingen). Kunsttanden. Abonneert familiën v. h. regelen van Kindertanden. Dagelijks consult. (Uitgezonderd Donderdags). Firma J. HOEFFTCEE ZOON, Breestraat 94, LEIDEN. AJ FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd. 26 Oct. P. J. Zuur bier Az. en G. Konijn, Zuid-Scher- meer. Bevallen: 27 Oct. Th. M. H. van DoorninckKornelissen z., De venter. 28. S. van PraagYan Praag levenl. d., Amst. - M. A. Chivat Aalbertsberg z., Brielle. - M. C. J. LindOldenboom z., Amst. 29. H. A. Eikendalbaronnesse Van Heert z., Den Haag. 30. H. ArendsGazan z., Amst. Overleden. 12 Oct.' Wed. A. ten Napel-Mulder 68 j., Amst. 25. M. Lief- tink 79 j., Barneveld. 26. N. J.vande bericht dat zij te consulteeren zal zijn voor DAMES ,in het Familie hotel Haarlemmerhout bij den Heer H. SCHOLTEN, opWoens- dag l November, van 'e morgens 10 tot 's avonds 9 uur en Don derdag 2 November van 's mor gens 9 tot 's avonds 7 uur, tot het aanleggen van Beenbeugels, BreukbandenBuikgordels Elastieke Kousen, Coraetten op maat die borst en maag vrijlaten en geen onaangename drukking ver oorzaken, en rechthoudende Cor- setten (ook voor kinderen) die de verkromming tegen houden. Rijke keuze Fransche Gorset- ten en ook Ziegler's Horloge- veer-Corsetten (doelmatig en fraaie vorm) van af fl.75. Breestraat 94, LEIDEN.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 3