Koloniën, Gemengd Nieuws. VARIA. Burgerlijke Stand. Stoomvaartbsriehten. ring te dulden. °De telegraphische (kabel-)verbinding tusschen Melila en het ministerie van oorlog is hersteld. Het kanon- en geweervuur heeft tot Woensdagnamiddag vijf uur ge duurd. De Kabylen bedienen zich van goed mikkende Remington-ge- weren. Men verwondert zich over de groote hoeveelheid geweerkogels die de Kabylen bezitten. Het gepantserde schip Alfonso heeft de dorpen van den stam Kebdana gebombardeerd. Er heerscht eene groote agitatie onder de stammen aan de kust. Men heeft gesproken van het ondernemen van militaire operatiën die Woensdag zouden plaats hebben. Volgens een telegram van fort Charter aan de Times zijn de Mata belen door de troepen der Chartered Company volkomen verslagen en ver strooid. Lobengula is op de vlucht en wordt vervolgd terwijl zijne hoofd stad Buluwayo door de troepen is bezet. De Engelschen hebben geen groote verliezen geleden. Ook van andere zijde wordt dit belangrijk bericht bevestigd. De Standard verneemt uit New- York, dat de Braziliaansche regeering eenen geldschieter voor den aankoop van tien schepen gevonden heeft. Er wordt ook nog over den aankoop van andere schepen onderhandeld. Men gelooft dat het eskader over veertien dagen zal uitzeilen. De Times verneemt uit New-York, dat de Braziliaansche regeering Dins dag zes Amerikaansche schepen ge kocht heeft, en wel de El Rio, Aranee FinanceAUianga Seguranqa en Vigi- lanca. Brazilië zou reeds drie millioen dollar aan schepen en krijgstuig be steed hebben. MEDAN, 30 September. Den 27en werd uit Kotta-Radja aan de Deli- Ct. geseind Heden wordt Toengkoeb bezet, Kroeng kali volgt. Tamiang. De Deli-Ct. schrijft naar aanleiding van de jongste gebeurtenissen op Atjeh, en het laatst van den val van Toengkoep„Of dit nu tot eene spoe dige geheele pacificatie van Atjeh zal leiden, moet de tijd leeren. Indien ooit, na het aftreden van generaal Van der Heyden, de toekomst met hoop kon worden tegemoet gezien, dan is het zeker thans, nu najjaren- lange concentratie eindelijk weder uitbreiding van onzen invloedskring plaats vindt." Voor een goed deel geeft het blad van deze gunstige wen ding de eer aan den ads.-res. van Groot-Atjeh Kroesen. Maar dan komt het blad tot het punt, dat het be- toogen wil. Onze troepen hebben tegenwoordig in Atjeh de handen vol, en voor Tamiang kunnen geene manschappen gemist worden. Moet nu deze residentie aan haar lot over gelaten en de onveiligheid er chronisch worden De bevriende bevolking, die van onze vijanden te lijden heeft, zullen wij bovendien, door dezen vrij spel te laten, van ons vervreemden. De Deli-Ct. vraagt nu met aandrang om militaire hulp, en wel recht streeks van Java. De 29 dezer uit Seroeway aan gekomen post bracht totaal geen nieuws mede. Naar men wil zal het weder aan bevolkingspatrouilles wor den overgelaten om de onlangs door Njaq Mohamad aan onze inland- sche bondgenooten toegebrachte ne derlaag te wreken. Voor de door het bestuur te verstrekken geweren zouden dan de vrouwen der deelnemers aan dien veldtocht als gijzelaars achter blijven. Een spotvogel, wien dat gerucht ter oore kwam, zeide dat het bestuur dan vooral te zorgen heeft dat het jonge, mooie vrouwen als onderpand ontvangt, want anders heeft het voor de uitrukkende echtgenooten weinig waarde, en zullen zij zich niet veel moeite geven om de geweren terug te geven. Gesteld echter zij worden toch verslagen en verliezen de geleende snaphanen, wat zal de Companie dan met al die vrouwen uitvoeren? Van dat depót zou het bestuur nog last genoeg kunnen krijgen A t j e h. Aan de Deli-Ct. wordt vandenl8n uit Kotta-Radja geschreven Het verdrijven van kwaadwilligen gaat een slakkengang. Aan schieten geen gebrek, maar zich schuilhouden als de vijand eenige schoten loste, zag men zoowel bij denkrijgshaftigen Nja Banta, als bij de hulptroepen van T. Neq, en zoodoende gaat men uiet vooruit. Atjeh is wel is waar door ons bezet, doch als wij met ons volk uiet tusschenbeide vlak achter de hulptroepen zitten, om vooruit te Jagen, dan zitten zij bij elkaar ach- teï een terrein-plooi te schuilen, als een kudde schapen of geiten bij een feilen regen. Eergisteren werd eene ben ting, Tjot Brabet, op den vijand veroverdmen zegt dat zulks is ge schied niet door Nja Banta's of Neq's legerscharen, maar bij verrassing door onze troepen en wel door detachemen ten van Lamjong en Roempit. Een interview met Toe koe Oemar Dezelfde briefschrijver meldt aan de Deli-Ct.: Toekoe Oemar werd door mij over den oorlogstoestand geïnterviewd. Welwillend vertelde hij mij, dat hij een zwaar hoofd heeft omtrent het verdrijven der kwaadwilligen door de troepen van T. Neq en Nja Banta. Hij zeide o. a. dat die troepen niet gewend zijn te vechten en spoedig den moed zullen opgeven, als zij veel ontberingen hebben of veel gewonden en dooden krijgen. De krijgskas be vindt zich in T. Neq's handen en deze is niet scheutig met de dollars velen van zijn volk hebben hierover geklaagd, vandaar dat langzame voort rukken. Oemar zou gaarne zien, dat die hoe- labalangs het tot een gewenscht einde brachten, want wanneer hij, bij mis lukking van dien tocht, geroepen werd om hunne taak af te werken, zou hij zeer moeilijk op dat terrein kunnen ageerenvooreerst omdat hij zich daar nooit bewogen heeft, en tweedens omdat, volgens berichten van Atjehers, het terrein uit sawahs bestaat en men van de verschillende hoogten (tjotê) goed beschoten kan worden. Oemar vertelde mij verder, dat hij, als de XXVI Moekims in handen zijn van Nja Banta, kans ziet om de XXYI Moekims schoon ie vegen, nl. met diens troepen als linker flankbedekking, en zou hij dan ook kans zien om binnen drie jaren Atjeh te pacificeeren, altijd met be hulp onzer troepenmacht en de noo- dige krijgsmaterialen. Hoewel Oemar een energiek en moedig man is, geloof ik toch, dat hij niet vrij te pleiten is van groot spraak. Ik geef u hier slechts zijne woorden terug, denk dus niet, dat ik Atjeh's pacificatie met zijne hulp troepen in drie jaren als een fait accompli beschouw. De opgewondenheid, die te Lens en in de omstreken toch al" groot was wegens de langdurige werk staking, is thans wegens een voorval nog grooter geworden Te Givency-en- Gohelle, op korten afstand van Lens gelegen, deden een paar gendarmes in het late avonduur, volgens ge woonte, de ronde om te zorgen voor het sluiten der kroegen op den bepaalden tijd. Zij ontmoetten een hoop lieden die al zingende groot rumoer maak ten. De gendarmes maanden hen aan tot stilte, daar zij anders proces-ver baal moesten opmaken wegens het maken van nachtgerucht. De lieden wilden er niet naar luisteren en de gendarmen zouden toen overgaan tot het opmaken van proces-verbaal, Maar toen zij dichterbij kwamen wer den zij gedreigd en overhoop gewor pen. De gendarmen trachtten nu een der rumoermakers in verzekerde be waring te nemen. Dit ging echter niet gemakkelijk. De anderen wier pen zich op hen, zoodat de gendar mes, wien het gelukt was een uit den hoop te arresteeren, het veilig vonden te vluchten in het huis van een veldwachter, waar zij achtervolgd werden door eene menigte, die mid delerwijl sterk aangegroeid was. Nu werd het huis van den veldwachter gebombardeerd met steenen, die door de vensters vlogen. De gevangene werd bevrijd en een der gendarmes werd gewond. Deze trok toen uit en loste zijne revolver zesmaal in de rich ting der menigte. Het gevolg er van was dat een werkman, geen mijnar beider, die enkel als nieuwsgierige was gaan kijken, door een kogel ge troffen werd en korten tijd daarna overleed. Twee model jongens, die aan de begrafenis van hun moeder, een te Brussel overleden weduwe, deelnamen, kregen onder den lijk dienst woorden over de erfenis. De twist werd op straat voortgezet en liep zoo hoog, dat de een den ander met een mes aan het hoofd wondde. In een mijn bij Digne heeft een mijngasontploffing plaats gehad. Men (heeft 6 dooden en 3 gewonden gevonden; men vreest dat er meer slachtoffers zijn. Te Par ij s hebben handige dieven van de telephoon gebruik ge maakt. In een der grootste magazij nen kwam een kruier namens een bekende firma een bestelling doen. Terzelfder tijd werd den leverancier getelephoneerd, dat de bestelling groo- ten haast had en werd hem verzocht het goed zoo spoedig mogelijk te zen den. De niets kwaads vermoedende man gaf den kruier het bestelde me de en dreef hem tot spoed aan. De kruier deed zijn boodschap, werd be taald en de schurkensteek was ge lukt. De reizigers van een trein op een der Fransche lijnen zijn dezer dagen aan een groot gevaar ontsnapt. De machinist en de stoker kregen twist en weldra geraakten zij hand gemeen. In de nauwe ruimte vochten zij met blinde woede, niet bemerken de dat de trein, aan zichzelf overge laten, eene duizelingwekkende vaart had gekregen zóodat de reizigers zich zeer ongerust begonnen te maken en de landlieden aan den weg met ont zetting een onheil voorzagen. Dicht bij een station waarin van den ande ren kant ook een trein zou binnen- loopen, kwamen de vechtenden tot bezinning en slaagden er juist bijtijds in, door geweldig remmen, den trein te doen stilstaan. De zaak is in onderzoek. Van den Pont des Artsj t e Parijs kon men dezer dagen een strijd zien om het bezit van een drenkeling. Drie personen zagen tegelijk een lijk drijven in het water en, tuk op de premie voor het aanbrengen, ontdeden zij zich van hun bovenkdeeren en wil den in het water springen, toen een vierde, (geheel gekleed, hun voorkwam. Deze wilde nu het lijk op het droge brengen, maar de drie anderen belet ten hem dit en wilden hem de belof te afdwingen, dat hij hen in de winst zon laten deelen. Dit weigerde de man echter hardnekkig en eerst nadat een politieagent tusschenbeiden was geko men, kon hij weer vasten grond on der de voeten krijgen. Gebeuren er nog w,onder en Te Parijs zijn op dit oogenblik zeker velen er van overtuigd, dat er op 17 October 1893 een wonder is geschied. Op dien dag, denzelfden waarop de Russische officieren te Parijs aan kwamen, werd te Montmartre een St. Bernardhondje geboren, dat op den kop twee vlekken had, die zeer duide lijk den vorm vertoonden van den dubbelen adelaar, het Russische wa pen Aan een toeval wordt in heel Montmartre niet gedacht, hier is een wonder gebeurd! Maar zulk een on gewoon dier mag geen gewone toe komst te gemoet gaan, dacht de ge lukkige bezitster van het wonderdier. Zij dacht er eerst over admiraal Avellan te verzoeken het hondje mee te nemen naar Petersburg en het aan de czarina te geven. Maar admi raal Avellan was zoo moeilij k te bereikenEn dan, hij had ai zoo veel pakjes mee te nemen. Daar leest zij in de courant, dat een neef van den czaar, prins George Romanowsky, met een jacht te Parijs is; zij doet den St. Bernard in een mandje, met wit en blauw satijn ge voerd en zend„Paris", deze naam had het dier gekregen, aan den comman dant van Jiet jacht. Gracieuselij k wordt het cadeau aangenomen; de com mandant draagt een luitenant, die denzelfden nog naar St. Peters burg gaat, op, het over te brengen aan de Keizerin.en zoo is dus de Czarina op dit oogenblik in het bezit van een St.-Bernard, wien de natuur haar wapen op den kop heelt geteekendl Het kost hetvoorloopig comité voor de parijsche wereldten toonstelling van 1900 heel wat hoofd breken om de great attraction te vinden, die de Eiffëltoren en de lich tend fonteinen moet in de schaduw stellen. Men heeft reeds de volgende zaken aanbevolen een reuzenschip een verrekijker, waarmee men de maan vlak voor den toeschouwer brengt een klok uit 200 ton brons gegoten een kolossale fontein van kwikzilver een tentoonstelling van exemplaren van alle bestaande menschenrassen een toren, massief gebouwd, 100 M. in doorsnede en 200 M. hoogeen mo dern huis, door de grootste kunste naars tot in de kleinste bizonderhe- den naar de hoogste eischen van kunst en smaak ingerichteen plat form van 500 M. ruimte in 't vier kant, op een hoogte van 100 M. rus tende op pilaren; ballons captives van aluminiumlichtende fonteinen, waarvan de kleuren van zelf veran deren; maar al die plannen schij nen nog niet in den smaak te vallen. Men zoekt iets nog verrassenders dan dit alles te samen. De strafrechtbank tev' Ha nover heeft Woensdag uitspraak ge daan in het proces tegen woekeraars en valsche spelers. De beklaagden Meyerinck, Fahrle en Abter zijn elk veroordeeld tot vier jaar gevangenis straf en vijf jaar verlies van burger schapsrechten Seemann en Hess elk tot twee jaar gevangennisstraf en vijf jaar verlies van burgerschapsrechten; Julius Rosenberg tot 750 Mark boete, Sussmann 1000 Mark boete. Max Rosenberg is vrijgesproken. De Figaro heeft nog niet afgedaan met de Russomanie. In een zeer ernstig bedoeld hoofdartikel trekt een der medewerkers een uitgespon nen parallel tusschen Twee Keizers den Duitschen keizer en den Czaar. Die twee schenen bijna alle tegen overgestelde eigenschappen te bezitten: de een spreekt veel, de ander zwijgt; de een is gematigd en koel, de ander heftig en opgewonden; deze geniet in zijn keizerschap, gene berust er in de .een reist steeds, de ander gaat eens per jaar een bezoek brengen aan zijn familiebij den een is alles offi cieel, etiquette, hofcostumes, de ander is de eenvoud zelf; de een is gehaat omdat hij gevreesd is, de ander wordt bemind door zijne onderdanen in de verste streken des landsde een houdt zijne dienaren zoolang hij kan, de ander is ondankbaar en zendt zijn trouwste helpers zonder reden weg. Zoo gaat het voort, totdat de schrij ver eindigt met de ontdekking, dat bij keizer Wilhelm geen spoor van logica in denkbeelden en politiek te vindan is, terwijl de Czaar geen duim breed afwijkt van de eens ingeslagen richting. Jonge meisjes in Frankrijk zijn door Russenliefde krankzinnig geworden en hebben zelfmoord gepleegdbij sommige journalisten toont de manie zich te uiten in hoofdartikelen als dat van de Figaro. Toen Napoleon de Groote jong officier was werden op Corsica vrijwilligers voor het russische leger aangeworven. Napoleon wilde- toen in russischen dienst treden, maar hij werd daar slechts als soldaat toege laten, en dat wilde hij niet, waarom hij zijn aanvraag, welke nog in het archief van het russisch Ministerie van Oorlog berust, introk. De heer Rambaud van de Sorbonne te Parijs ontdekte dit merkwaardig feit. De heer Glover vertelt in zijn St. Helena-dagboek vele herinneringen aan Napoleon. Voordat de gevallen Keizer Longwood bewoonde, was hij een paar maanden op het buiten van den heer Balcombe. Diens dochters van 13 en 15 jaar waren veel met den Keizer; de jongste speelde blin demannetje met hem, noemde hem „Bonny" en kon met hem doen wat ze wou. Er is geen melding ge maakt van een ongeluk, dat tijdens het verblijf van het Russisch eskader te Toulon heeft plaats gehad. De Pa- miad Azova moet in botsing gekomen zijn met de Nachimojf\ en haar groote schade hebben toegebracht aan de pantsering, waarvan het herstel veel geld zal kosten. Te midden van de algemeene feestvreugde schijnt het ongeluk niet te zijn opgemerkt. Eenenvijftig dagen onder de sneeuw. Een Russisch genees kundig tijdschrift vertelt een merk waardige geschiedenis. Een 19-jarig meisje werd nabij Ruzino, gouverne ment Moskou, tegen den nacht door een sneeuwstorm overvallen.Zij vlucht te in een rieten tentje; den volgen den dag was zij ingesneeuwd en kon zich niet uit den tent redden. Vijf broodjes, die zij bij zich had, at zij den eersten dag op en toen begon een hongerkuur in de sneeuw. Eerst na 51 dagen werd zij ontdekt en on der een sneeuwlaag van 3y2 voet weggehaald. Zij was niet in staat ook maar een vinger te bewegen en viel telkens in onmacht, maar kon toch nog fluisteren. Na 8 dagen in een gasthuis te zijn geweest was zij geheel genezen. Woensdag is het russische eskader te Ajaccio aangekomen. De stedelijke .autoriteiten en admiraal Avellan brachten elkander wederzijds bezoeken. De stad was geïllumineerd. Twee russische matrozen zijn Woens dagmorgen bij hunne werkzaamhe den gekwetst en in den loop van den dag overleden. De punch die van wege de stad zou worden aangeboden, is uitgesteld. De begrafenis van de matrozen zou heden op kosten der stad plaats hebben. Het vertrek van het eskader is bepaald op Vrijdag. De afgevaardigde Ceccaldi betuigde zijne ingenomenheid over het bezoek, dat het russische eskader aan het eiland Corsica brengt. Corsica zeide hij is Frankrijk's voorpost en kan goede diensten bewijzen bij de verdediging van Algiers. Ten slotte sprak Ceccaldi de hoop uit, dat het russische eskader nog meer malen de haven van Ajaccio zou be zoeken. Admiraal Avellan antwoordde, dat zijne aandacht reeds was gevestigd op Ajaccio, voor zijn vertrek uit Rusland. In de (rede, waarmede de gasten weiden begroet, drong de burgemees ter er op aan, dat het russische eska der weldra zou terugkeeren. Admiraal Avellan beloofde, dat hij over drie maanden zou terugkeeren en dan langer zou blij ven- Het ongeval, waarbij twee russische matrozen omkwamen, gebeurde aan boord van den Keizer Nicolaas tenge volge van een ontploffing, waardoor een matroos bedwelmd werd en over leed. Toen zijn kameraden hem te hulp kwamen, verloor ook een van hen het leven. D e v i c e-p residentvan Haï- phong (Tonking), Quennee, is er in geslaagd een gevaarlijk zeeroover, Coc, een gewezen luitenant van Doe Tich, die zich niet had willen overgeven, gevangen te nemen in gezelschap van een zuster van Tich en 11 Chineezen. Lanh Coc werd door de Chineezen van wapenen en krijgsvoorraad voor zien. De koning van Rumenië bezocht dezer dagen een gevangenis te Galatz en kreeg het verzoek negen gevangenen den verderen straftijd kwijt te schelden. Koning Karei verklaarde zich bereid aan acht ge vangenen gratie te geven, maar aan den negende, die wegens de verval- sching van akten veroordeeld was, niet. Men merkte hem op, dat deze man eerder gratie verdiende dan een andere bedrieger, die den eerste had omgekocht. De koning was het hier mede volkomen eens en daarop bleek tot ieders verbazing, dat de ergste van de twee reeds gratie verkregen had en losgelaten was. Op een ver zoek om gratie had de koning afwij zend beschikt en toch was de man in vrijheid gesteld. Een onderzoek is ingesteld. F ELEQi-^AMiVI EN- KAAPSTAD, 2j Nov. {{Reuier'). De Daily News verneemt uit fort Victo ria, dat sterke afdeelingen soldaten onder Jameson ;den vijand in het noordoosten aanvielen. De regeerings- troepen, de politie en de macht der verbonden inlanders trokken op uit het zuiden. De vijand vocht met de kracht der wanhoop, als ware Zoeloes. Het schouwspel was een herhaling van het gevecht van Ulundi. Herhaaldelijk kwamen de Matabele vooruit onder een regen van kogels uit geweren en kanonnen, die hunne gelederen de cimeerde. Een aanval voltooide hun nederlaag. Een regiment Imbazi werd als vernietigd. De Matabelen verlo ren 3000 dooden en gewonden. De Daily News zegt, dat Mashona- land verlaten moet worden door de maatschappij of bezet door de kroon. De beslissing over oorlog en vrede en het bestuur des lands moeten aan de regeering worden overgelaten. Mijn schoonmoeder schreef laatst iemand aan een vriend, vat nooit het fijne van eene aardigheid. Als ik er eene verteld heb, kijkt ze altijd, alsof ze denkt, dat er nog meer moet komen. Gij kunt dus begrijpen hoe verbaasd ik was, toen ik laatst, een poosje nadat kleine Wim dien cent had ingeslikt, een brief van haar kreeg met het postcriptum „En is Wim zijne flnancieele moeilijkheden reeds te boven gekomen?" De nieuwste automatische machine is toegepast voor het brievenvervoer. Aan een kiosk, die als brievenbus dienst doet, is een toestel aangebracht dat, wanneer men zijne penningen in de gleuf laat glijden, een postzegel te voorschijn doet komen. Dit nu is niets nieuws, maar wel de jongste verbetering, die is aangebracht. Bij eiken postzegelkoop steekt de machine namelijk een tong uit om de postzegels te bevochtigen. Op een zeer kouden avond liep een man over de straat met de jas tot aan den hals dichtgeknoopt en de handen in den zak. Hij wilde weten hoe laat het was, maar hij was te lui om zijn jas los te knoopen en zijn horloge te krijgen. Daar kwam hem iemand tegen, mede tot den deftigen stand behoorende. Hij raakte beleefd aan den hoed vroeg: Weet u ook, mijnheer, hoe laat het is De vreemdeling stond stil, trok zijn rechter handschoen uit, knoopte zijn overjas los van onder tot boven en eveneens de gekleede jas, terwijl de koude wind 'hem om 't lijf speelde. Het horloge daarop zoo houdende, dat het licht van de lantaarn ervan zijn kant op viel, keek hij er op, wachtte een oogenblik en zeide Ja. En daarop ging hij verder. Ondertrouwd: 2 Nov. A. G. Geerts en F. J. H. Huijsmans. Getrouwd: 2 Nov. H. de Graat en C. v. Waard. - E. B. v. Dijk en B. de Vries. - G. Schule en A.Veld- huisen. Bevallen: 30 Oct. J. C. Drog- tropv. Emmerik z. Overleden: 31 Oct. V. Klin- kertr—de Jong 76 j. Dijkstr. - B. Re- deker 7 j. d. Z. B. Spaarne, - 1 Nov. J. W. Meenderts 3 md. d. Kruisweg. J. WouterseKriebel 36 j. Pieterstr. Het stoomschip Conradvan Am sterdam naar Batavia, arriveerde 1 Nov. te Batavia.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 3