NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. IM III lie Jaargang: Zaterdag 4 November 1893. No. 3173 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: STADSNIEUWS. Onze Gemeentstogrooting. BINNENLAND. FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het gekeele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEEEBOOM. Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JGHN F. JONESSucc., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. De Bijvoegsels' van het blad dat Zaterdagavond verschijntzullen bevatten Wederzien. Haarlemmer Halletjes CLXXIX. Binnen- en Buitenlancl- sehe berichten. Varia. Adverten tiën enz. Haarlem, 3 Nov. 1893. Wij ontvingen van de heeren G. •de Vos Co., wijnhandelaren alhier, ■eene verbeterde uitgaven van haar wandkaart der stad Haarlem. Deze op flinke schaal aangelegde, op stevig karton geplakte kaart munt uit door duidelijkheid en fraaie afwerIcing. Slot Het is niet zeer waarschijnlijk, dat •de heer Botman, die een voorstel aan den Raad indiende tot verzekering- van de gemeente-werklied en tegen in validiteit en ongelukken, daarop een gunstig antwoord krijgen zal. De kos ten zijn tamelijk hoog, namelijk ƒ1200 per jaar "en het is de vraag, of .bij een zoo groot aantal personen' men niet verstandiger doet met even- tueele schade, uit ongeluk of invali diteit voortvloeiende, zelf 'te betalen. De gemeente-administratie kan waar schijnlijk wel ten naastenbij uitreke nen of in de laatste jaren gevallen van invaliditeit en ongelukken onder het personeel haar in doorsnee 1200 per jaar heeft gekost. Deze overweging zal denkelijk twee afdeelingen er toe gebracht hebben, afwijzend op het adres te adviseeren. In een der afdeelingen werd alge meen betoogd, dat de hoofdstraten, vooral na het sluitingsuur van de winkels, wel wat beter mochten wor den verlicht. In dit blad werd onlangs de aandacht nog gevestigd op de duis ternis, die er des avonds op Kruis straat en Kruisweg heerscht. De Kruisstraat van de Krocht tot de Nieuwe Gracht en de Kruisweg van de Nieuwe Gracht tot de Park laan zijn er al heel slecht aan toe, ook voor het sluitingsuur van de winkels, om de goede reden dat in die gedeelten weinig of geen winkels •zijn. Wij hevelen deze punten dan ook in de aandacht van den Raad 4ian, te meer nog omdat door eene flinke verlichting bij de Parklaan de ergerlijke aanwezigheid van zekere lastige schepselen zal worden opge heven. Wat ons zal benieuwen is, of de Raad het verzoek om verhooging van subsidie aan de ambachtsschool; al dan niet zal goedkeuren. Gaat men na wat er voorloopig van gezegd wordt, dan bestaat er voor de Am bachtsschool weinig kans op succes. Burgemeester en Wethouders zijn er tegen en in de afdeelingen wordt, wat nog erger is, er over gezwegen, uitgezonderd in éene waar een enkel lid de noodzakelijkheid van de ver hooging betoogt. 't Is waar, de sprong van ƒ2500. op ƒ5000. is niet gering, maar daar tegenover staat, dat de geldmiddelen van de school, naar verzekerd wordt, zonder grooteren steun niet toereikend zullen wezen. En wat dan De school opheffen Tot de leeraars „nu, dank je wel" en tot cle leerlingen„het ga jelui goed" zeggen? Dat is het ongeluk van ambachts scholen, dat ze altijd tobben met hare financiën, ledereen betaalt er wat aan, de gemeente, de provincie, het Rijk en het publiek, maar daardoor is nie mand er aansprakelijk voor. Komt men bij het publiek om steun, dan zegt dit: „vraag maar aan cle gemeente of aan het Rijken gemeente en Rijk wijzen het verzoek af met clen welgemeenden, maar weinig afboen den raad„zie dat je meer steun krijgt van het publiek." Dit is een kwaad ding en houdt hen die geld vragen voor een nuttige instelling, voortdurend in beweging tusschen het kastje en den muur. Voor alle stichtingen van dezen aard zou het goed en aangenaam wezen, wanneer eens kon worden uitgemaakt wie er eigenlijk wel en wie er niet aan behoeft te betalen. Is het de plicht en het belang van den Staat? Goed, laat clan de Staat alleen er voor zorgen. Is het meer het belang van gemeente en provin cie? Welnu, laat dan nit deze beide kassen cle ambachtsschool betalen En meent men, dat geen dezer licha men er mee te maken heeft, laat dan het publiek alleen er voor zorgen. Zóoals het nu gaat, bevredigt het niemand. Over de politie, worclt weinig ge zegd. Reeds nn werd ons gezegd dat B. en W. niet gunstig denken over het voorstel van den Commissaris, om minstens 20 agenten van politie meer aan te stellen en twee hulp bureaus op te richten, een aan de Leidschevaart en een in het Rozen- prieel. 't Is waar, de kosten zijn weer groot en wij kunnen ons levendig begrijpen, dat het Gemeentebestuur in deze moeilijke tijden zooveel doen lijk alle vermeerdering van uitgaven tegengaat, maar de vraag is of deze vermeerdering hier gevoeglijk kan worden vermeden. Waarlijk;, men klaagt dikwijls over de hooge belas ting maar wie de zaken maar eenigs- zins van nabij kent, weet dat bestu ren duur is, vooral van een gemeente die zich als Haarlem in weinige ja ren zóo snel heeft uitgebreid. Wat de politie betreft, zij zou veel meer kunnen doen voor cle gemeente, wanneer zij niet zoo dikwijls, name lijk wat cle inspecteurs en adjuncten betreft, gerequireercl werd door de justitie, clus door het Rijk. Maar nu cle nood aan clen man is, laat het Rijk de gemeente de kastanjes uit het vuur halen en houdt zelf de hand op den zak. zaal verspreidde. Ten slotte kunnen wij nog vermel den dat het spel van mej. van Biene en mevr. Ellenberger, respect, als de dochter van Wellstadt en Webers moeder zeer goed, en dat van clen heer Blauw als graaf van Erlenstein nog al houterig was. Van wege het Ministerie van Wa terstaat, Handel en Nijverheid werd Donderdag aan het gebouw van het provinciaal bestuur alhier aanbesteed Het driejarig onderhoud van cle bodemdiepte in de Spoorweghaven te Enkhuizen. Raming 5000 per jaar. Van de 10 ingekomen inschrijvings- biljetten was dat van M. de Brum te Amsterdam het laagst voor de som van 3647.per jaar. „De Fabrieksmid," een sociaal le vensbeeld uit het hoogcluitsch van Franz Gottscheicl, belangrijk doordat in dit stuk cle in dezen tijd vooral zoo ingrijpende sociale kwestie worclt behandeld, werdDonclerdagavond door het gezelschap van Van Lier in onzen schouwburg opgevoerd. De intrigue van dit stuk, dat door de woorden wel ke eenigen spelers inden mond zijn ge legd, in hooge kringen in Duitschlancl nog al aanstoot heeft gegeven, is boei end, endekarakterteekeningvan eeni- ge hoofdpersonen «eer goed. De heer Potharst vervulde lofwaardig de rol van clen flinken werkman Weber, den clegelijken arbeider, die door zijne^ont- wikkeling en scherpzinnigheid meer zijnde dan zijne medearbeiders, juist daarom cloor velen worclt gehaat,alhoe wel hij hun toch een warm hart toedraagt. Zijn spel was goed in clen strijd, dien hij voerde met zijne echt- genoote, de hartelooze lichtzinnige vrouw, die zeer goed werd voorge steld door mevr. PotharstGrades. De heer Veltman vertolkte met het hem eigen talent cle rol van den hebzuchtigen, gewetenloozen industri eel, hoewel hij nu en dan minder goed verstaanbaar was. In het eerste bedrijf werd dit evenwel veroorzaakt door het decoratief. De achtergrond stelde namelijk voor een in werking zijnde machine van een fabriek, en het gerucht dat deze machine heette te maken, was oorzaak, clat de spelers in het eerste bedrijf minder goed verstaanbaar waren, ten minste achter in de zaal. Het decoratief was in dit bedrijf, dat op het erf van een ijzer fabriek werd gespeeld, eene zeer goede nabootsing, en zoo getrouw en natuur lijk, dat het wel scheen of cle lucht van de machine-olie zich door de Voor cle Donderdag alhier gehouden examens in de vrije- en orde-oefenin gen zijn geëxamineerd 12 mannel. canclidaten. Afgewezen 2. Toegelaten de heeren P. M. de Pee, P. Pieters, P. Plas, D. Pronk, R. J. Roodenboog en C. Smit, alle alhier; A. A. van der Ploeg, R. Rappold, M. Ringers en J. cle Rijke, alle van Amsterdam. (Zie vervolg Stadsnieuws 3e pa-gi na.) Het lijk dezer dagen opgehaald uit een sloot onder de gemeente Schoten is herkend als dat van een melkboer uit Amsterdam, sedert eenige dagen vermist. Op de vrije veemarkt te Sloten waren aangevoerd 250 koeien en 48 kokkelingen bij vluggen handel lie pen de prijzen van 100 tot 220 van 30 tot 70. Men meldt ons uit Zandvoort, dd. 2 October. Het heden nacht alhier gestrande schip is clen noorsche schoener Skulda, reeds een paar dagen op de Noordzee onbeheersd heeft gedreven. Bij een he den gehouden onderzoek bleek, dat alle goederen van de bemanning, alsmede cle scheepsjournalen en verdere pa pieren behalve een paar boeken met aanteekeningen niet meer aanwezig- waren. Het schip is geladen met hout. Het zit hoog op het strand en zal vermoedelijk verloren zijn. De achtersteven is zeer gehavendhet roer geheel verbrijzeld. Masten en tuigage zijn gedeeltelijk vernield. Door de strandvonderij wordt cle lading geborgen. Maden, werden de villa's gelegen aan den Hoogeweg te Zandvoort, en toe- behoorende aan J. en H. van der Meij Lzn. respectievelijk verkocht voor ƒ2500., kooper cle heer J. Groen en voor ƒ3900. kooper cle heer W» van der Werff alhier. Bij de heden gehouden veiling, ten overstaan van den notaris van der Graan- en Zaadmarkt gehouden te PIoofcldorpHaarlemmermeer 2 Novem ber 1893. Roode wintertarwe f 0.a 0. Jarige tarwe f5,75, a f'6.Witte tarwe f5.80, a f 6.50, Zomer ristarwe 0.a f 0.Rogge f4.50, a f4.80, Haver f8.25, a 0.Chevaliergerst f 0.a f 0.—, Wint er gersf f0,a 0.Zomergerst f0.a f0.Dui ven boenen f6.25, a f6.50, Paarden- boonen f 5.60, a f 6.Bruine boo- nen f'O.a f0.Groene erwten f5.75, a f7.50, Grauwe erwten f0. a f0.Cap.ucijners f0.a 10. Kanariezaad f 6.50, a f7.Kar wei zaad f 14.50 a f 14.75. Bekend is het, clatdepen- sioenen van hen, die in Indië hooge betrekkingen hebben bekleed, zeer aanzienlijk zijn. Het maximum pen sioen bedraagt ƒ12.000 en staat dus gelijk met de wedde eens ministers. Wie twee jaren lid van den Raad van Indië jis en 23 jaren diensttijd heeft, ontvangt een pensioen van 8280, terwijl cle wedde van den vice-presi dent van den Raad van State 8000 bedraagt. De directeuren der depar tementen, cle algemeene secretaris, de president van het Hooggerechtshof hebben na slechts 20jarigen diensttijd indien zij twee jaren in hunne laatste betrekking hebben gediend, een pen sioen van 6000, dat is meer clan het be drag der wedde van de leden van den Raad van State en van cle Nederland- sche Rekenkamer, en bij elk jaar langeren dienst stijgt hun pensioen met f 300 tot een maximun van f 9000. Residenten le klasse hebben voorts een pensioen van 14500 tot f6750. De pensioenen worden berekend naar cle wedde, in de laatste twee jaren genoten. De hoogere wedde, over die twee jaren ontvangen, heeft dus stijging van het voor hetgehee- le leven verleend pensioen ten ge volge. Worclt bijv. een ambtenaar, die bij 20jarigen- diensttijd aanspraak heeft op een pensioen van 4500, lid van den Raad van Indië, dan stijgt zijn pensioen na twee jaren dien st vervulling tot ƒ7920. 50) Naar het engelseh van FLORENCE WARDEN. HOOFDSTUK XIX. Jane was van nature niet moediggroote inspanning kostte het haar te blijven staan, maar zij begreep, dat in het belang van iedereen en ondanks het gevaar, dat zij zelve liep, zij met hem moest spreken en haar best doen om te trachten hem te bewegen zich te verwijderen, zonder dat iemand behalve zijzelve hem had gezien. „Edward 1" herhaalde zij. De bladen van een laurierboom werden plotseling terug geslagen en daar verscheen een gelaat zoo afschuwelijk in zijne woestheid en door zijn lijkkleur met uitpuilende oogen en opgetrokken lippen, die op elkaar geklemde tanden lieten zien,, dat zij als vastgeworteld bleef staan op de plek, waar zij zich bevond, te zeer ontsteld om zelfs maar te durven schreeuwen. Het was Eclward; de gestalte, die nn nit het kreupelhout sloop met de langzame bewegingen van een kat, met gebo gen rug en cle handen dicht hij zijn gelaat, terwijl de vin gers gekromd waren en een klauw vormden. Haar broeder was ongetwijfeld krankzinnig krankzinnig en gevaarlijk, want hij trad op haar toe met slechte zoo niet moorddadige bedoelingen, snel ademhalende als een verwoed roofdier, dat zich tot den sprong gereed maakt. Nn durfde zij zich echter niet bewegen. Terecht of ten onrechte voelde zij, dat wanneer zij hare oogen van hem afwendde en zich omkeerde om te vluchten, hij haar dan bespringen en op den grond werpen zou. Verstijfd van schrik staarde zij hem dus aan; naar zij meende wel een uur lang, toen plotseling hare scherpluiste- rende ooren het geluid van voetstappen opvingen. Zij wist, dat Branson terugkeerde met een kop thee in zijne hand. Nooit had zij zijne komst met zooveel vreugde tegemoet ge zien. Zij wist, dat hij een hoek moest omslaan en Edward nog niet in het oog had. Zij begreep dat zij haar blik steeds op den waanzinnige gevestigd moest honden, tot haar redder in den vorm van den tot dusverre gehaten Branson, haar had bereikt. Nog een oogenblik en hij stond naast haar. „Ben ik lang weggebleven miss Jane?" fluisterde hij haar met honigzoete stem in het oor. Eindelijk durfde Jane zich bewegen en keerde met eene haastige beweging om. „Ol" klonk het als een vreugdekreet van hare lippen. Branson was helaas geheel onvoorbereid. Ware hem een halve minuut gegeven, wellicht had hij al zijne moed kun nen verzamelen en door eene stoutmoedige daad haar voor zich gewonnen hebben. Helaas, die halve minuut werd hem niet gegeven. Zoodra hij Edward in het oog kreeg en zag ho diens woeste blik vol haat en wraakzucht zich van Jane op hem vestigde, liet Branson de kop vallen, maar bleef werk tuigelijk het schoteltje in zijne hand honden, en snelde zon der een woord te zeggen weg. HOOFDSTUK XX. Op het oogenblik dat haar waanzinnige zoon in een hoek van den tuin te voorschijn kwam om zijne zuster aan te vallen, moest de arme mevrouw Hoad-Blean van lady Con- stantia een verhaal aanhooren, dat haar met afschuw ver vulde. Alhoewel zij het zichzelve niet wilde bekennen hield lady Constantia er van om lasterpraatjes, die zij opgevangen had over te vertellen. Zoo ook had zij nu iets gehoord, daft zij mevrouw Hoad-Blean moest vertellen. „Ik heb met verlangen op de gelegenheid gewacht om n. eens te kunnen spreken," aldus begon zij. „Wanneer ik heft niet zoo druk had gehad met de toebereidselen voor dezen middag, dan was ik vanmorgen of gisteravond wel bij uge*> komen om het n te vertellen. Ik heb iets gehoord van die afschuwelijke buren, dat n belang zal inboezemen, Gij hebt mij immers verteld, dat uwe dochters geheel onverschillig zijn voor die jongens van St. Rhadegund?"

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1