NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang. Maandag 6 November 1893. No. 3174. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIE N: Dit nummer bestaat uit f drie bladeu. STADSNIEUWS. Inkomstenbelasting. THEATERKRONIEK, Politiek Overzicht. VARIA. Burgerlijke Stand. Stoomvaartberichten. ADVERTENTIËN Attentie s. v. p. GEVRAAGD: LOOPJONGEN HH. Barbiers. AANGEBODEN: HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door liet g-eheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37|-, Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon. en Feestdagen, bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrcmgère G. L. BAUBE CoJOHN F. JONESSucc.Parijs 31&is Faubourg Montmartre. EEKSTE BLAD. Bij clit nummer der Courant wordt aan ben, die op het Geïll. Zondagsblad inteekenden, No. 45 van het tijdschrift toegezonden. J. C. PEEREBOOM. Haarlem4 Nov. 1893. VERGADERING van den Raad der gemeente Haarlemop Woens dag 8 November 1893, des voormid dags te 10 ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld 1. Mededeelingen en ingekomen stukkenGoedgekeurde besluiten Verzoek ontslag onderwijzer. 2. Voor stel B. en W. W. plan bebouwing gronden benoorden Garenkokers vaart. 3. Id. id. met rapport comm. van financiën adres Bestuur Haarl. kin derspeeltuin, verhuring grond aan de Bakkerstraat. 4. Id. id. id. id. adres J. H. Krelage verhuring grond Lange Poellaan. 5. Id. id. id. id. vaststelling le en 2e suppletoirebegrootingendienst 1893. 6. Id. id. Verhooging subsidie Teekenschool voor Kunstnijverheid. 7. Id. id. adres J. H. W. Habermehl e. a. bestrating Kinderhuissingel 8. Id. id. verhooging jaarwedden en toe lage leeraren middelbaar onderwijs. 9, Voordracht B. en W. W. benoe ming onderwijzeres en onderwijzer 3e kl. school letter B. en E. 10. Gasrapport over September jl. 1.1. Voortzetting behandeling ontwerp-verordening plaatselijke directe belasting naar het inkomen. Het museum van Kunstnijverheid werd gedurende de maand October door 840 personen bezocht. j! De afbeeldingen der werken in bout van de Vlaamsche en Hollandsche Renaissancen zullen aanstaanden Zon dag nog tentoongesteld blijven. Des Zondags is de toegang vrij. wendige van het gebouw te geraken, daar de ingang (de hoofd- ingang nog wel) onbegrijpelijk smal is. Het mag mode zijn of geweest zijn om in particuliere woningen dwergachtige deuren aan te brengen, voor een gebouw als een postkantoor waar voortdurend menschen in en uitloo- pen, zou de breedte van een koets poort beter voldoen. De heer Dr. H. D. Tjeenk Willink, lid van den gemeenteraad, heeft een nieuw voorstel ingediend aan den Raad betreffende de percentage van de inkomstenbelasting. Terwijl de Commissie van financiën 10 pCt. van de inkomens der laagste klasse wil belasten en dit cijfer met 5 pCt. doet opklimmen, begint de door den heer Tjeenk Willink voor gestelde degressie bij de laagste klas sen met 5 percent, opklimmende met 3 percent, zoodat eerst in de 33e klasse de percentage naar het volle inkomen wordt geheven. De voorsteller is van oordeel, clat hierdoor de jaarlijks als sluitpost be- noodigde som, zal worden terugge- VERTERINGSBELASTING voor 1894. Bedrag waar- Middencijfer Xgwordtbe- AanslaS' rekend. Voor de Vrijdag alhier gehouden examens in de vrije- en ordeoefe- ningen, zijn geëxamineerd 11 manne lijke candidaten, afgewezen 3, toege laten werden de heeren: C. Steen, alhier; J. Stoker, te Amsterdam; K. X. Tol, alhier; J. H. Verleur, te Am sterdam; N.'Voerman, alhier; J. v. d. Wateren, alhier; R. H. Weerdeman, te Amsterdam; K. Wepkink te De Rijp. Dezer dagen is door de Maatschappij tot exploitatie der Staal waterbronnen alhier, de honderdduizendste flesch staalwater afgeleverd. Als merkwaardigheid mag daarbij worden vermeld, dat de bestelling die dit cijfer vol maakte, was van H„ ]ff. de Koningin Regentes voor dertig flesschen. Ter viering van dit hooge cijfer, dat dus in alle opzichten een kroon- cijfer mocht heeten, vereenigden com missarissen der Maatschappij zich Donderdagmiddag aan een door den Raad van Beheer aangeboden diner. Wie het zéér betrekkelijk genoegen beeft, in ons tegenwoordig postkantoor iets te moeten halen of brengen, zal wel verlangend uitzien naar den dag waarop het nieuwe kantoor in de Zijlstraat zal worden geopend, al was bet alleen om bevrijd te zijn van het vooral hij nat weer zoo onaangenaam gedrang yan den komenden en den gaanden bezoeker door de éene deur. De tweede is wegens de tocht die ze veroorzaakt, ter benefice van de ambte naren weder gesloten. Natuurlijk hopen en vertrouwen ja gelooven wij, dat het inwendige van het nieuwe kantoor aan billijke wensehen zal voldoen. Voor zwaar- hjvïgë personen zal er evénwel eéïiig beleid noodig wezen, om tot het in- 675 825 975 H25 1350 1650 1950 2300 „2750 3250 3750 4250 4750 „5500 6500 7750 125 275 425 575 800 1100 1400 1750 2200 2700 3200 3700 4300 4950 5950 „7200 6.875* 15.12$ 23.37? 31.62' 44.— 60.50 77— 96.25 121— 148.50 „175— 203,50 236,50 272.25 327.25 396— bracht tot het gemiddelde der laatste jaren en toont aan, dat tegenover 194 personen clie een inkomen hebben van boven 8300 die zwaarder zul len worden belast, 5455 personen wor den ontlast. Terwijl volgens het ingediende amendementeerst in de 33e en hoogere klassen een percentage van 5 pCt. zal behoeven geheven te worden ter bekoming van een bedrag van na genoeg 300.000, zou het percentage der verteringsbelasting, om een gelijk bedrag te bereiken, op 5J£ pCt. moeten gesteld worden. In hoe hooge mate echter de rege ling door het amendement verkregen, vergeleken met de verteringsbelasting, de kleinere inkomens, d. w. z. die welke in den regel ook verteerd wor den, ten goede zal komen, moge o. a. daaruit blijken, dat zij diemet hun ge zin (stel man, vrouw en 4 kinderen) voor 1894 in de verteringsbelasting,on der aftrek van 550, zouden worden aangeslagen voor de onderstaande bedragen, bij invoering eener in komstenbelasting, in de met het middencijfer hunner verteringsklasse overeenkomende inkomensklasse aan geslagen, den daarnaast vermelden aanslag zullen te betalen hebben. INKOMSTENBELASTING volgens geamendeerde heffing. Klasse. Aanslag. 600 - 800 - 800 - 1000 - 1200 1600 1800 2200 2600 8200 3500 - 4200 4600 5100 6200 7500 700 1000 1000 - 1200 1400 - 1800 2000 2400 2900 3500 3800 4600 5100 - 5600 6800 - 8300 2.82 6.48 6.48 9.80 13.80 23.84 29.88 36.60 60.84 85.76 ,i 99.40 132.72 152.72 177.48 230.64 295. den Haag gehouden, allerwege sym pathie door zijn optreden wekte. In den Schouwburg worden dezer dagen weder eenige goede voorstellin gen gegeven. Zondag e.k. voert Chris- pijns gezelschap, dat zich hier ter stede met Multatuli's Vorstenschool zoo voortreffelijk heeft geïntroduceerd, „Rosmersholm" op, een nieuw stuk dat behoord tot de nieuwere Ibsiaan- sche richting in de to oneel-literatuur en dat, naar uit Amsterdamsche bladen is gebleken bijval verwierf. "Wanneer Kreeft Buderman komen, dan weet men zeker dat het niet is om ernstige stukken ten ge hoor e te brengen, maar om ons eens "hartelijk te doen lachen bij vroolijke muziek. De „Arme Student," dat dit gezelschap Dinsdag in onzen schouw burg zal geven, voldoet aan de beide eischen. Wie kent niet den student, die wat armoede aangaat, aan al de tgenwoordige leden van d© studeeren- de jongelingschap een streepje of wat voorgeeft? Wie niet de arme gravin met hare pretentie en hare dochters en wie niet den bluffenden officier? Na deze voorstelling komt het ge zelschap van Chrispijn nog eens en wel op Donderdag den 9den Novem ber met het nieuwe stuk „Jeugd", dat in Amsterdam met succes is op gevoerd. Hoewel de intrigue eenvou dig is, maakt het stuk volgens den tooneelcriticus van het Handelsblad een goeden indruk. De week wordt gesloten door de Franschen met Madame Segond-We ber, die Zaterdag den llden „le Bar bier de Séville" komen geven, en „Horace". Blijspel ot dramasteeds klassiek en zeker zullen de velen, die mevrouw -Segond in „Phèdre" hebben genoten, niet in gebreke blijven haar ook Zaterdag a. s. te gaan hooren. Hedenavond zaljjhet gordijn achter de groote spiegelruit van het nieuw gebouwde magazijn in schoenen en laarzen van den heer L. F. Keijser, Lange Veerstraat 32 worden opge haald, en zullen zich voor de oogen van het publiek op straat eene uit stalling en daarachter een winkel vertoonen, welke algemeene bewonde ring zullen wekken door de flinke, grootsche schaal waarop alles is aan gelegd. De winkel, is zoo ruim en hoog, dat de minder aangename reuk der nieuwe schoenen er bijna niet is waar te nemen. Achter het maga zijn bevindt zich eene nette paskamer. Behalve door ruimheid en flinkheid munt deze nieuwe winkel uit door sierlijkheid in de bewerking ook wat betreft den fraaien gevel. Wij wen sehen den heer Keijser toe dat zijne zaak zich moge uitbreiden in den zelfden omvang als het magazijn is vergroot. Heden is geëtaleerd in den Boek en Kunsthandel van D. J. van der Wilk, Groote Houtstraat 105een schilderij van J. H. Hooper, een Land schap (After Rain.) Wij verwijzen onze lezers naar de in dit nommer voorkomende adver tentie van de afd. Haarlem van het Alg. Ned. Werkl.verbond. De heer F. Mol, van Workum, zal a. s. Maandag in „Weten en Werken" spreken over Aan wie de schuld? Men meldt ons hieromtrent dat de heer M. is de bekende hakker, die, op de kiesrechtmeeting in Aug. in De man van de vrouw, wier lijk op Zondag 22 O ctober aan den Haar lemmerweg bij Sloterdijk in eene sloot werd gevonden, heeft thans bekend haar daarin te hebben geworpen. Met het lossen der lading van het te Zandvoort gestrande schip Skulda is Vrij dag voortgang gemaakt. Drie en twintig wagenvrachten hout zijn door de strandvonderij geborgen. Men vreest dat het schip bij hooge zee uit elkaar zal slaan. Te Zantvoort hebben zich geves tigd de heer Ankersmit en zijne echt- genoote, de noorsche schilderes Betsy van den Berg, die zich naam heeft gemaakt door het schilderen van zee gezichten. Het atelier bevat eene verzameling van ruim 300 schilde rijen. Bij de opening der zitting zal het fransche kabinet een exposé geven, hetwelk de grondslag zal kunnen zijn voor de parlementaire werkzaamhe den. Het zal eene opsomming geven van de wetsontwerpen, die niet af gedaan zijn en opnieuw zullen worden ingediend verder van die nog in den Senaat in behandeling zijn en waar aan de voorrang zal moeten gegeven worden, en eindelijk van nieuwe ont werpen. Het ministerie zal vervolgens de vraagstukken noemen, tot welker oplossing het de medewerking van, het parlement zal vragen. Het zal echter niet medewerken tot herziening der grondwet, tot scheiding van staat en kerk, tot eenige wijziging in de wijze van' stemmen (enkelvoudige districten) en tot alles wat eigenaar dig thuis behoort bij dn begrooting, aan welke laatste het ministerie ech ter eene ruime plaats wenscht toe te kennen. Vrijdag verlieten de spaansche troe pen van Melila in kolonnes, tot het halen van leeftocht, de forten Ros Trogordo, Cabrerisas en Atlas. Op den terugkeer werden zij door eenen waren zwerm Kabylen overvallen, die echter glansrijk werden afgeslagen mot een groot verlies aan dooden. De verliezen der Spanjaarden waren 3 dooden en 13 gewonden. Omtrent de Matabelenland-kwestie wordt nader gemeld, dat Cecil Rho des heelt geweigerd, om de admini stratie van de Chartered Company te doen vervangen door eene engelsche rechterlijke commissie. Volgens bericht uit Philadelphia aan de Times zijn er sensatie wekken de geruchten in omloop, dat De Mello voornemens is kruisers uit te zenden om de nieuw aangekochte oorlogs schepen der Braziliaansche regeering te onderscheppen en te vernielen. Wel, Frits, wat moet je worden Soldaat, juffrouw Maar weet je wel, dat ze de soldaten dikwijls op de slagvelden doodschieten Wie schiet hen dan dood? De vijand Nu, dan word ik vijand! jagerWaar is de haas, dien ik geschoten heb? Tweede jager. Weggeloopen. Eerste jager. En ik zag hem bui telen Tweede jager. Dat was uitpleizier, dat je hem niet geraakt hebt. Bevallen: 2 Nov. W. Roden burgSmit z. - 3. A. Wijndersv. d. Kroef d. - 4. M. ScholtenZwart z. - J. Suerink—Lijspus z. O v e r 1 e d e n3 Nov.M. Toornen 74 j. de Haasstr. - J. F. Prinsen 16 dg. Zoetestr. - M. C. v. Slooten 16 md. d. L. Heerenvest. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 7 November 1893, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en Pu- ga J. S. Bach. 2. Adagio Mozart. 3. Sonate O. Dienel. a. Allegro maestoso. b. Solemm Marsch. c. Allegro. 4. Adagio uit de 4de Symphonie. R. Schumann. 5. Canzonetta J. Rheinberger Het stoomschip Obdamf van debL A. S. M., van New-York via Boulogne» arriveerde 3 November te Rotterdam» Het stoomschip Veendamvan de N, A. S. M., van Rotterdam naar New- York, passeerde Vrijdag 3 November, des voormiddags te 9 uur 10 min, Scilly. Het stoomschip Werkendam van de N. A. S. M., vertrok Donderdag 2 November van New-York naar Rot terdam. Het stoomschip Prins Aleoiander., van Rotterdam naar Batavia, vertrok 2 November van Genua. Zie oervolg Ldverten'lên in Het tweede en derde Blad. De ondergeteekenden AN.- THONIUS CHRISTIANUS KNAPEN en HUGO LAMBERTUS KNAPEN, te zamen handelende onder de firma A. C. KNAPEN ZOON. Verklaren bij deze, dat door uit treding van den eerstondergetee- kende, de zaak in Tapijten, Be hangselpapieren enz., van af heden zal worden voortgezet voor rekening en risico van den tweeden ondergeteekende H. L KNAPEN onder de firma van A. C. KNAPEN ZOON. A. C. KNAPEN. H. L. KNAPEN. Smedestraat No. 1. Haarlem, 1 Nov. 1893. Tegen nader overeen te komen condities bestaat er gelegenheid tot Inwoning en Verzorging van een be jaard Heer, P. G. Br. fr. lett. X, bur. van dit blad. Een net R. C. KINDERMEISJE. Barteljorisstraat 21. EEN FLINKE gevraagd. A. WINTER Co. Koningstraat 39 Te huur een Barbierswinkel, waar 6 jaar de affaire is uitgeoefend, Kl. Heiligland 49. Ook geschikt voor andere affairen. Te bevragen bij J. SOEL.LAART, Koningstraat 17 Voor twee Heeren een gemeubi leerde Zit- en Slaapkamer mat twee Alkoven, Kost en Bediening. Adres Warmoesstraat 9.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1