TWEEDE BLAD BINNENLAND, De geMimiip ml Rechtszaken. Gemengd. Nieuws. i BBHOORBNDE BIJ Jt AAJUJUMPÜ JJAGBJLA.H VAN Maandag 6 Nov. 1893. Gedurende het 3 e k w a r- taal van dit jaar zijn bij het Koloni aal Werfdepot voor den Indischen militairen dienst aangenomen 299 Nederlanders en 144 vreemdelingen, nl. 51 Belgen, 46 Duitschers, 9 Zwit sers, 5 Luxemburgers, 2 Oostenrijkers en 1 Deen. Totaal 413. Uit de verschillende korpsen van het leger hier te lande werden 93 onderofficieren en minderen overge nomen. Totaal der werving 506. Aan deze 506 militairen werden aan handgelden uitbetaald de som van 126.670 gulden, Naar Oost-Indië werden uitgezon den in 5 detachementen 309 militai ren door 10 officieren geleid, benevens 5 afzonderlijk reizende onderofficieren nl. 2 adjudant-onderofficieren der in fanterie, 1 [der cavalerie, 1 sergeant majoor-vuurwerker en 1 adjudant onderofficier der administratie. Totaal 314, dat werd uitgemaakt door 244 Nederlands, 30 Duitschers, 28 Belgen, 5 Zwitser 5 Luxemburgers en 2 Oos tenrijkers. Naar West-Indië vertrokken ,55 mi litairen, en wel 1 sergeant en 18 sol daten naar Curasao en 36 soldaten naar Suriname; zij werden door een luitenant der infanterie van het leger hier te lande derwaarts geleid. Onder hen waren43 Nederlanders, 7 Bel gen, 3 Duitschers, 1 Zwitser en 1 Oostenrijker. Het contingent 1894 voor Oost-Indië is thans nader, en nu definitief, vast gesteld op 1800 troepenvoor West- Indië op 80. De gemeenteraad van Krom menie heeft met algemeene stemmen besloten, den commissaris der ko ningin in kennis te stellen met de herhaalde afwezigheid van den bur gemeester. In de laatste twee maanden was ZEd. Ach tb. bijna de helft van den tijd buiten de gemeente, waar door veel ongerief voor de ingezetenen ontstaat. Drie vischsch uiten, te huis behoorende aan den Oever op het eiland Wieringen, waren Don derdagnamiddag in zee en trachtten wegens het onstuimige weer de haven te Nieuwediep te bereiken. Ter hoogte van Kamperduin werden zij door stormweder overvallen. Een der schui ten verongelukte, terwijl de drie op varenden, allen jongelieden, verdron ken. Hunne namen zijnC. S. Bakker, schipper, C. Gorter Mzn. en J. Takes Hzn. De beide andere schuiten zijn behouden binnengekomen. De be manning dezer vaartuigen had geen hulp kunnen verleenen. Het U. D. bevat het volgende weerbericht over de maand October. Zeldzaam komt het voor dat d gemiddelden van alle meteorologische dementen zoo nabij normaal komen als dat met de Oetobermaand het geval is geweest. Van de bestendig heid die September toekwam, heeft- deze maand bezit genomen, daar ook de uitersten verre vallen binnen de grenzen uit langdurig voortgezette waarnemingen vastgesteld. De gemiddelde temperatuur 11.5° C. overtrof de normale slechts met 0.6U C. De middag-temperatuur 13.2° C. was gelijk aan de normale. Het waren dus de morgen en de avond die het overschot veroorzaakten. De eerste vijf dagen der maand waren te «koud, den 6 echter reeds viel de warmte weder in en hield de geheele maand, ofschoon met geringe positieve afwijkingen, stand. Eene uitzondering maakte de 12,13,19, 27 en de laatste twee dagen der maand, die weder iets te koud waren. De maximum temperatuur 17,8° C. denj9, en de minimum temperatuur 2.9° den 31 waargenomen, bleven bei den verre binnen de grenzen voor deze maand vastgesteld op 24.5" C. en 2.1° C. De luchtdrukking, gemiddeld over de maand 758.6 mM., week in posi tieven zin slechts 0.4 mM. van de normale af. Ook hierbij vielen de uitersten 769.4 mM. en 744.7 mM. belangrijk binnen de grenzen uit lang voortgezette waarnemingen bepaald, achtereenvolgens 776.3 mM. en 735.6 mM. De eerste decade der maand was de luchtdrukking voortdurend te gering, de tweede en derde decade, met uitzondering vad een zestal dagen, te hoog. Echter niet hoog genoeg om het tekort, in de eerste decade ont staan, geheel aan te vullen. Door de geringe schommelingen in de luchtdrukking was het aantal windstilten aanzienlijk, 41 pet. tegen gewoonlijk 24 pet. De windrichtin uit ZZYV'. was overheerschend met 23.5 pet. tegen een veelj. gemidd.van, 10.8 pet. NW, W., ONO., O., OZO., ZO., en ZZO winden kwamen niet voor. De grootste kracht bereikte de wind den 14 en 28, tot stormkracht kwam hij echter niet, ofschoon dit in October meermalen voorkomt. De stormen in deze maand zijn daarom zoo te vreezen, omdat zij zooveel schade aanrichten aan heesters, hoo rnen en gewassen, daar deze vooral in het begin der maand nog volop in blad zitten. Een merkwaardig voorbeeld hiervan is de storm van 14 October 1881. De regenval overtrof ook deze maand weder de normale (73,0 m.M.) met ruim 7 m.M. Geen enkelen dag viel er een groote hoeveelheid. Het aantal dagen (19) waarop regen viel was juist normaal. De grootste en kleinste regenhoe- veelheid in deze maand ooit waarge nomen loopen ver uiteen. October 1852 jaf 215,5 m.M. en October 1861 een totaal van 2,6 m.M. Door de positieve afwijkingen in den regenval dezer maand en van die der maanden Februari, Juli en Sept. het tekort, ontstaan door het droge voorjaar, geslonken tot slechts 15 m.M. De uitdamping 33,6 m.M. was iets geringer dan gewoonlijk (37,4 m.M.) Het aantal bewolkte en heldere igen was achtereenvolgens 5 en 3 tegen gewoonlijk 3.0 en 4.1. De ge middelde bewolking (6.2) is iets groo- ter dan die uit het veeli. gemidd. bepaald. Hagel en donder werden ieder één dag en mist gedurende drie dagen waargenomen. Het aantal dagen met mist komt juist overeen met het gemiddeld aan tal uit vele jaren, voor hagel en don der is achtereenvolgens 0.8 en 0.9. Over Nederland kwamen onweers- berichten in van den 1, 2, 3, 4, 5, 6, 9, 10, 13, 18, 20, 26, 27 en 30. Den 1, 7 en 30 werd een kring om de zon, den 1, 20 en 22 een krans om de maan waargenomen. Uit den gemeenteraad van Hoensbroek (L.) Aan de orde is de benoeming van een wethouder. Worden uitgebracht op den heer Florakx 3 stemmen en op den heer Wiliems eveneens 3 stemmen. 't Zevende lid, de heer C., treedt de vergaderzaal binnen. De voorzitter stelt nu voor eene nieuwe kiezing te houden. Dit wordt met algemeene stemmen aangenomen. De beide candidaten zullen zich onthouden van stemming. Uitslag: Florakx 3 en Wiliems 1 stem. De heer Florakx wordt als gekozen geproclameerd. Eenige oogenblikken later zegt de voorzitter: „Mijne Heeren, ik zie daar een art. in 't Wetboek, dat deze laatste stemming ongeldig is, de beide kandidaten moeten loten." De heer Florakx: „Ik lach(deuit- drukkig was veel plastischer, maar wij vertalen haar doorik lach) met uw loten, ik ben gekozen en loot niet adieu." (Hij verlaat de zaal). De voorzitter gaat nu tot de loting over en 't lot beslist ten gunste van den heer Wiliems. Ten plattelande was en is het misschien nu nog wel hier en daar gewoonte, dat de schoolkinde ren ieder éen of meer turven mede brengen. Iets dergelijks is kort gele den ingevoerd en door aanplakken bekend gemaakt op de poliklinische lessen van prof. Iterson te Leiden. De voorraad beschikbare stoelen nl. bedraagt 111, zijn deze alle bezet, dan gaat de deur op slot en alleen aan hen wordt verder toegang verleend die aankloppen met hun eigen van huis of elders medegebrachten stoel onder den arm. Wellicht gevoelt zich deze of gene oud-student door dit bericht opgewekt om een of meer zetels beschikbaar te stellen. Ingeval van bijdragen van geld zal de portier van het Academisch Ziekenhuis zeker wel voor aanschaffing willen zorgen, Kort geleden waren er nog slechts 89 stoelen, wellicht heeft dus reeds de openbare liefdadigheid geholpen, want bij aanschaffing van Rijkswege zou zeker dadelijk de voorraad vol doende zijn aangevuld. (Fad.) Gedeputeerde Staten van Groningen behandelden Donderdag eene reclame (H. O.) van mej. G, Holtkamp te Scheemda. Uit de door adressante overgelegde stukken bleek voldoende, dat zij te hoog is aange slagen. De burgemeester deelde naar aanleiding daarvan mede, dat de Raad der gemeente Scheemda niet twijfelt aan de juistheid dier opgaven, doch van oordeel is, dat appellanteindien ze wildeer wel vjat bijverdienen kon. Men meldt uitGroningen: Bestuursleden van het Universiteit fonds zijn als bemiddelaars opge treden tusschen de vereeniging De Harmonie en het studentenkorps. Het geschil, nu een jaar oud, schijnt inderdaad zijne oplossing nabij. Er zal algemeene kwijtschelding van de opgelegde straffen worden verleend; over „betuigingen van leedwezen ovey het gebeurde" is men het echter nog niet eens. Bij het afgraven van de terp op Marwird bij Wirdum zijn op meer dan een meter diepte onder scheidene oudheden gevonden, als een helm, een stuk van een wiel, bene vens 4 gouden en 14 zilveren goed geconserveerde munten. Te Makkinga is zeker de oudste veldwachter uit ons land. De man behoort nog tot het korps oud strijders en is meer dan 80 jaar53 jaar heeft hij de betrekking van gemeente veldwachter vervuld. Hoewel zij n ambtgenooten in den laatsten tijd reeds zijn werk waarnamen, bleef hij bij de politie. Thans zal hij eervol ontslag en een gemeentelijk pensioen van 175 per jaar krijgen. Omtrent den moord te As- sen schrijft de Asser Ct. nog het volgende Omtrent den dader van dezen ver- schrikkelijken moord is tot nog toe niets bekend. Men verdiept zich in gissingen wat de reden kan zijn ge weest voor deze daad, daar nietkan worden gedacht, dat de in vrijwel armoedige omstandigheden verkeeren- de man geld bij zich heeft gehad, dat de hebzucht van den moordenaar kan hebben opgewekt. Ook maakt de een zaamheid der plaats een be vreemden den indruk. Deze laan in een weer als Donderdagavond te passeeren, doet men niet voor zijn plezier, daar er voor noodzakelijke passage geen ge bruik van wordt gemaakt. Nader verneemt men, dat de politie den geheelen dag in de nabijheid van plaats der misdaad aan het zoe ken is geweest. De pet van den ver moorde werd op ongeveer zeventig pas afstands midden in het bosch ge vonden. Uit verschillende aan wijzigin gen heeft men opgemaakt, dat van O. niet is vermoord op cle plaats, waar men hem heeft gevonden, doch nog de kracht heeft gehad een eind weegs voort te strompelen. Uit afgerukte takken en den plat getrapten grond blijkt, dat er een hevige worsteling heeft plaats gehad. Bij de lijkschouwing zijn niet minder dan dertien a veertien wonden ge vonden. Het lijk zag er dan ook ver schrikkelijk uit. 6. wegens andere dringende redenen, buis en geleek veel op de bommen naar plaatsen in Azië of Australië, die door de artillerie gebruikt wor' niet genoemd in I hiervoren. |den. Art. 2. De verloven, bedoeld sub.Over het lot van Eniin- II van artikel 1, worden door denpacha duiken weder nieuwe berichten Goev.-Generaal verleend voorden tijd op. Het verhaal van den moord op van ten hoogste zes maanden. den ontdekkingsreiziger zou onjuist Verlengingen worden niet toege- zijn. De slavenhandelaar Stokes heeft staan, pok niet van verloven, aan- medegedeeld, dat hij een door den vankelijk voor korteren termijn ver- pacha zelf geschreven brief, op 6 Oo ieend, enz. tober 1892 gedagteekend, gezien heeft Verder bevat het ontwerp bepalin- Verder heeft hij vernomen, dat Emin gen omtrent het traktement. naar den Congo getrokken is, terwijl hem niets verteld is van den moord, Volgens eenen brief uit Kotta-Radja hoewel hij de plaats, waar deze ge- aan het Bat. Hbld. had de goever- pleegd zou zijn, bezocht heeft. h neur van Atjeh al sedert Februari Te Fragamoyo loopt bovendien het 1892 van de regeering toestemming gerucht dat dr. Schnitzler te NiaiwUe tot een eventueel bondgenootschap gezien is. met Toekoe Oemar over te gaan.| Donderdagavond hadaan Volgens dienzelfden zegsman zou- de gan du Nor% te PariJg eene den belangrijke wijzigingen met de gi tusschen twee treinen plaats, geconcentreerde stelling op til zijn. Ee° kind yan 10 jaar werd De post Boekit-Karang zon opgehe- gedood terwijl twee andere reizigers ven worden, doch in plaats daarvan baarbij ernstig gekwetst werden. zal Toengkoep definitief door ons be zet worden en dus de trambaan ver lengd worden van Lamjong over Toengkoep naar Roempit. Ook Boe- kit-Daroe, Boekit-Terin, Tjot-Goe zullen tot vaste posten voor ons in gericht worden* Een oplichter te Parijs had een genialen inval. Gewapend met een grooten lederen portefeuille ging hij verschillende appartementen zien, bij voorkeur bewoonde, die te huur stonden, en gaf voor afgevaar digde van Lyon te zijn, en voor de a.s. Kamer-zittingen appartementen te willen huren. Onder het bezichti gen wist hij dan den concierge onder eenig voorwendsel te doen vertrekken, en maakte zich vervolgens diens af- KOTTA-RADJA, 23 Sept. De Atj. Ct. vermeldt o. a. de vol gende verwondingen Den 16n kreeg bij Oleh Tjoet de Europ. korporaal Schreuder van het i -wezigheid ten nutte om kleine voor- Se bat. inf. een zeer leelijk schot bo-werpen van waarde in zijn portefeuille ven het ^rechteroog tot aan het rech- te doen verdwijnen. In menige woning Te Dorenweerd is het zoeken in de bosschen naar het lijk van Anna Sarah Juett geëindigd. Het dreggen in den Rijn wordt door door de rijks- )olitie voortgezet. Het een zoowel als iet ander is zonder eenig resultaat gebleven. teroor. Hij is den 21en aan zijn be komen wond in het hospitaal over leden. maakte hij een goeden buit. De admiraal Avellane(hij is eigenlijk schout-bij-nacht, maar hij wordt gewoonlijk als vlagofficier „ad- MEDAN. 5 October. |miraal" genoemd) heeft een brief, Naar men uit Siak aan cle Deli-Ct.gedagteekend 30 October van de reede mededeelt, is den 23en September van Salins-d'Hyères, aan den fran- van Benkalis een detachement uit- schen minister-president geschreven, gerukt ter sterkste van 25 bajonnet- waarin hij, mede uit naam van al ten onder een Europ. sergeant, om zijne officieren en matrozen, warmen met den Goev. stoomer Bengkalis dank betuigt voor de hartelijke be- overgevoerd te worden naar Siak. wijzen van sympathie, die zij aller- Dienzelfden dag 's avonds vertrokken wege in Frankrijk ontvangen hebben, de assistent-resident en de controleur De herinnering daaraan is zoo zeer met het detachement naar Pakan tot aller harten doorgedrongen, schrijft Bahroe. de vlootvoogd, dat noch de tijd, noch De geest in de V Kotta's schijnt de afstand ooit den levendigen indruk te wenschen over te laten, zoodat daarvan zal verzwakken. Deze dank- de assistent-resident het noodig achttebetuiging zij beschouwd als gericht om voor alle zekerheid Pakan Bahroe aan al de Franschen. door een detachement militairen te laten bezetten. De akte van beschuldi- ging tegen de beide van hoogverraad beschuldigde Franschen, Dubois en In den nacht van 2 op 3 dezer isDaguet, bevat de volgende punten op de onderneming Kalahoen Penang1 Zij hebben aan boord van hun yacht weder eene poging tot brandstichting Insect plannen en fotografieën van in twee schuren ontdekt, welke echter strategische werken op Helgoland en gelukkig tijdig kon verijdeld worden.langs het kanaal van de Noord-naar De daders zijn onbekend, doch ver- de Oostzee vervaardigd en bovendien moedelijk geen Battakers. Mr. B. Simons, die als rechter commissaris belast is met de instructie van de zaak-De Jong, heeft het noo dig geoordeeld, dat door deskundigen een onderzoek wordt ingesteld om trent de vraag, of aan De Jong de hem ten laste gelegde feiten kunnen worden toegerekend wegens de ge brekkige ontwikkeling of ziekelijke storing zijner verstandelijke vermo gens. Te dien einde heeft hij tot deskundigen benoemd de heeren dr. S J. Halbertsma te Rotterdam, vroeger directeur van het geneeskun dig gesticht voor krankzinnigen aldaar; dr. J. van Deventer, genees heer-directeur van het krankzinnigen gesticht te Meerenberg, en dr. P. Kok Ankersmit te Amsterdam, vroeger geneesheer te Meerenberg. Koloniën, BATAVIA, 6 October. De Locomotief van 3 Oct. geeft het ontwerp voor een koninklijk besluit tot vaststelling van een reglement op het verleenen van verloven naar buiten N.-I. gelegen plaatsen in Azië en Australië aan Eur. burgerlijke landsdienaren in N.-I. Dat ontwerp is door Indische regeering aan den minister van koloniën verstrekt. Daaraan ontleenen wij Art. 1. Verloven kunnen worden verleend I. aan Europeesche burgerlijke landsdienaren in Ned.-Indië naar de Britsche nederzettingen in de straat van Malakka, naar Saigon (Fransch Indo-China) en naar plaatsen, g<1 gen in Britsch Borneo en Portugeesch Timor, op den voet van de bepalin gen voor de binnenlandsche verloven II. aan dezelfde landsdienaren, aan wie, overeenkomstig artikel I van het reglement in het Staatsblad van Ned.- Indië van 1892 n°. 235, een verlof naar Europa kan worden verleend a. wegens ziekte, naar plaatsen of streken buiten de keerkringen in Azië of Australië, zullende de in Staatsblad 1885 no. 70 opgenomen bepalingen, zooals die eventueel later gewijzigd zullen wor den, in dit geval van toepassing zijn; De Straits Times zegtMet betrek king tot verschillende verkeerde voor stellingen, betreffende de voorwaarden door To'ekoe Oemar gesteld voor be wezen en nog te bewijzen diensten kunnen wij positief mededeelen, dat hij geen verdere belooning vraagt j dan eene onvoorwaardelijke vergeving J epidemie in Duitschland het volgend gepoogd de matrozen en de bewoners der kustlanden om te koopen tot het verschaffen van inlichtingen over de verdediging der kusten. De zaak zal met gesloten deuren behandeld worden. PIet laatste bulletin van het Kais. Gesundheitsamt te Berlijn geeft betreffende den loop der cholera- en algeheele vrijstelling van eenige overzicht Yan 2228 October zijn in het ge bied van den Memel te Tilsit 7 nieuwe geeft dat het hem ernst is, hij later door het Gouvernement op voldoende wijze zal worden beloond. straf voor vroeger aan het Neder- landsch-Indische Goevernement toe- gebrachte schade. Het is echter zeer gevallen van cholera met 6 stertge- wel mogelijk dat wanneer Toekoe j vallen geconstateerd en in Rognit 1 Oemar in zijne tegenwoordige houding sterfgeval; in het gebied van den volhardt en overtuigende bewijzen Oder schijnt te Stettin de ziekte te j-a .n_A t1 -x -1 verminderen, en kwamen daar inde laatste bericlitsweek slechts 5 nieuwe gevallen voor, terwijl in vier plaatsen van het district Randow 7 ziektege vallen met 4 sterfgevallen aangege ven werden, in een plaats van het district Kamin 3 ziektegevallen met 1 sterfgeval en in Swinemunde 1, in Wollin 1 en in een plaats in het district Konigsberg 1 sterfgeval. In Neusalz stierf op een riviervaar tuig 1 uit Stettin aangekomen schip persvrouw, in Gleiwitz kwam 1 sterf geval voor in het gebied der Elbe- zijn in Wittenberg 2 ziektegevallen (1 sterfgeval), in Havelberg 17 ziekte gevallen (8 sterfgevallen), in Potsdam 1 sterfgeval en in Zerpenschleu.se 12 gevallen met 1 sterfgeval geconsta teerd. Bij Plötzensee werd 1 geval waargenomen bij een schipper en in Berlijn 1 bij een brugwerker die veel Spreewater had gedronken. Ook kwam 1 geval voor te Stendal en in het tijdperk van 1926 Octo ber te Hamburg 5 gevallen (2 cloode- lijk), terwijl bij Landwehr 5 ziekte gevallen onder de polderjongens aan het Noord-Oostzeekanaal werkzaam voorkwamen, waarvan 2 metdoodelijk verloop. De verklaring van den Duitschen houtvester, dat de twee door hem doodgeschoten Fransche wilddieven het eerst geschoten had den, wordt in twijfel getrokken. Uit het onderzoek, door het Fran sche parket ingesteld, moet boven dien blijken, dat de beide wilddieven alleen op Duitschen groiid waren, en niet met hun vijven, zooals door den houtvester werd beweerd. Een Engelschman, die lang in Madrid gewoond heeft, wil de Mooren bevechten met ijzeren sol' Donderdagavond zij n in Wales over ;eene groote uitgestrekt heid lichte schokken van aardbeving waargenomen.Belangrij ke schade werd er niet door veroorzaakt. Herhaaldelijk komt het in groote steden voor, dat de jassen, die de bezoekers van restaurants in de eetzaal ophangen, door andere min nauwgezette bezoekers worden mede genomen. Vooral pelzen zijn bij die heeren zeer in trek. Dezer dagen nu besliste de kantonrechter in West minster, dat in zulk een geval de restauratiehouder voor de geleden schade aansprakelij k is, en wees aan een bezoeker een eisch tot schade vergoeding van ruim ƒ50.toe. De beruchte Engelsche anarchist Nicoll is uit de gevangenis te Londen ontslagen. Ongeveer 200 zijner partijgenooten wachtten hem op en droegen hem in triomf door de straten, roepende: „weg met de regeering!" De politie kwam tusschen- beiden, de anarchisten weerden zich geducht met vuistslagen, doch moesten ten slotte het veld ruimen. Woensdagavond is een ernstige aanslag gedaan om een ge deelte van de Westminsterbrug, te Londen, grenzende aan het Parle- mentshuis, te doen springen. Behal ve een bom vond men verscheiden kardoezen, gevuld met kruit en kogels op een ander gedeelte der brug. De bom, die ongeveer 10 pond woog, was voorzien van een koperen spring-

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 6