NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. &£SSlSSS>Awti^i.: ::S iiOiBfSS ,5l „tal. De lie Jaargang. Donderdag 9 November 1893. No. 3177. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. BINNENLAN D. Wedstrijden. Rechtszaken, FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden f 1,20. van regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Groote letters naar plaatsruimte. franco per post 0,37*. f jTTLLTs.i» Reclames 20 Cents per regel. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOI. Hoofdagenten voor het Buitenland,Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Hao/rlem8 Nov. 1893. Bij kon. besluit zijn benoemd bij de d.d. schutterij alhier tot 2e luit. ajla suite de heeren D. de Haan Jr., A. C. Strumphler en Y. Dyserinck. f Voor het examen in de vrije- en ordeoefeningen zijn hier Dinsdag geëxamineerd 6 vrouwelijke Candida- ten, van wie geslaagd zijn de dames M. J. van Campen alhier en G. Zin del te Leiden. Zaterdag wordt hier ter stede zooals bekend is „Horace" opgevoerd met mad. SegondWeber in de rol van Camille. Voor leerlingen der H. B. Scholen en het Gymnasium gelden voor deze uitvoering weer dezelfde geschikte bepalingen, waarmee zij door de directie van den schouwburg in de gelegenheid werden gesteld haar in „Phèdre" te zien optreden. Aangenaam is het ons te kunnen melden, dat wij hedenmorgen van den heer Dunlop uit Amsterdam, zwager van den heer ds. Mees, een telegram ontvingen, dat ongeveer als volgt luidde „Uw bericht betreffende het over lijden van ds. Mees is geheel onjuist. Hedennacht was de patient rustig de toestand is langzaam vooruit gaande." Hoogst onaangenaam is het ons natuurlijk, dat wij een dergelijk on juist bericht hebben geplaatst. Een ons bekend haarlemsch ingezetene kwam ons Dinsdagmiddag persoonlijk het bericht brengen, zooals dat door ons werd geplaatst. De bron van onzen zegsman was een Dinsdagmid dag uit den Haag ontvangen schrij ven, waarin bericht werd, dat de heer Mees des morgens was overleden. Hoewel er reeds Zondag en Maandag hier ter stede geruchten hadden ge- loopen, die door ons dan ook als niets meer dan geruchten beschouwd wer den, meenden wij ons aan geen on voorzichtigheid schuldig te maken het bericht van onzen zegsman op te nemen, vooral nu het tijdstip van overlijden er bij werd vermeld. De gelegenheid om nog nader naar de juistheid van het bericht te onder zoeken, ontbrak, daar wij het even voor het afdrukken van de courant ontvingen. Dinsdagavond werd in onzen schouw burg opgevoerd door het gezelschap van de heeren Kreeft en Buderman uit Amsterdam de operette „De arme student (Bettel-Student). Dit stuk had veel succes, zoowel door het stuk zelve als door de uitstekende vertolking. Wij verwijzen naar achterstaande advertentie van de heeren de Haan en Zoon alhier, bij wie keurig afge werkte, zwitschersche schilderstukjes verkrijgbaar zijn gesteld in verschil lende prijzen. 13 October werd door de rechtbank alhier in staat van faillissement ver klaard H. R. Buddenborg, bloemist te Hillegom, met bevel tot gevangen neming. De faillietverklaring geschied de op aanvraag van het Openbaar Ministerie. Buddenborg is te Londen gearres teerd, en, zoo meldt de N. R. Ct.. gelijk Dinsdag ter terechtzitting al hier door den officier van justitie werd medegedeeld zijne uitlevering is reeds voorloopig toegestaan. Toch heeft de gefailleerde nog verzet gedaan tegen zijne faillietverklaring en tegen Dinsdag was gedagvaard jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré, officier van justitie die, het bleek ook ter terechtzit ting ten zijnen huize was gedag vaard, en zulks niet ten zijnen par- kette, op bepaalden last van den opposant. De heer Macaré had mr. Kist als procureur gesteld, en fun geerde bovendien zelf als Openbaar Ministerie ter terechtzitting. Buddenborg liet, toen de zaak werd uitgeroepen, door zijnen procureur mr. Van Styrum 8 dagen vragen om te dienen van eisch. Door mr. Kist werd, desgevraagd door den president verklaard dat hij tegen dat uitstel geen bezwaar had- De heer Macaré vroeg daarop zelf het woord, en zeide dat hij wèl be zwaar had tegen het gevraagde uitstel, en zich daartegen verzette, terwijl hij daaraan vastknoopte eene uitvoerige bestrijding van de wijze van dagvaar den, het aanbrengen van de zaak tegen zijn persoon, terwijl de ambte naar van het O. M. ambtshalve de faillietverklaring had gerequireerd het aanbrengen van de zaak ter rolle van de rechtbank in plaats van in raadkamerverzoekende dat de recht bank a limine litis de zaak zou bren gen waar zij wezen moest, namelijk in raadkamer öf indien de rechtbank van oordeel was, dat op de wijze als nu de zaak was aangebracht, kon geprocedeerd worden, alsdan het ge vraagde uitstel te weigeren. Mr. van Styrum gaf hierop in zeer beleefde doch tegelijk duidelijke ter men te kennen, dat hij niet begreep in welke qualiteit de officier van justitie thans was opgetreden, en de rechtbank zeker uit deferentie voor dezen geachten ambtenaar hem aan het woord had gelaten, doch dat de gehouden rede in deze was misplaatst. Er moest nog voor eisch worden geconcludeerdwas de wijze van dag vaarden niet in orde, dan zou de rechtbank te zijner tijd de niet ont vankelijkheid uitspreken, doch dat kan nu in geen geval. Wat het uit stel betrof, constateerde hij, dat de dominus litisde door den heer officier van justitie gestelde procureur tegen het uitstel geen bezwaar had gemaakt, en daarom bleef hij op het toestaan daarvan aandringen. De rechtbank, na enkele oogenblik- ken in raadkamer te zijn geweest, verleende het gevraagde uitstel van 8 dagen. (Zie vervolg Stadsnieuws Be pagina.) Door het toenemen der armen te Haarlemmermeer, is door den Raad eene subsidie aan het B. Armbestuur over 1894 verleend, van 10500. De verplegingskosten voor arme krankzinnigen, bedragen voor de ge meente jaarlijks ongeveer ƒ3000. Het armwezen kost aan de gemeen te Haarlemmermeer jaarlijks ruim 16000. Dinsdag zijn veertig wagenvrachten hout uit de „Skulda", het te Zand- voort gestrande schip, gelost. Waar schijnlijk zal de geheele lading binnen twee dagen geborgen zijn. Het hout zal te Zandvoort open baar worden verkocht. Op ruim tachtig jarigen leeftijd is Dinsdagochtend te 's-Gra- venhage ontslapen dr. Cornelis Wil helmus Yinkhuyzen, lijfarts van wijlen Z. M. Koning Willem III. De nieuw opgetredencom- missaris der Koningin in Limburg heeft met eene oude traditie gebroken. Bij het Prov. Blad No. 109, waarin hij aan de burgerlijke en militaire overheden enz. mededeeling doet van de aanvaarding zijner betrekking, spreekt hij niet meer van het „her togdom", maar van de „provincie" Limburg. Gedeputeerde Staten van Limburg spreken echter in het vol gend nommer van het Prov. Blad waarin zij het ontslag van den heer De Kuiper en de benoeming van den heer Ruys van Beerenbroek als com missaris der Koningin in Limburg aan de gemeentebesturen enz. mede- deelen, nog van „hertogdom". De directie der H o 11. IJ z e- ren Spoorweg-maatschappij heeft al- wijzend beschikt op het verzoek van de Kamer van Koophandel te Alk maar, om in de treinen Helder Haarlem doorgaande rijtuigen op te nemen, ten einde het overstappen te Uitgeest onnoodig te maken. Voor doeltreffende verlichting van de per rons te Uitgeest zal niettemin worden zorggedragen. In tegenwoordigheid van eenige belanghebbenden, hiertoe uit- genoodigd, had Zondag jl. aan het hoofdkantoor te Amsterdam door middel van het lot de toewijzing plaats van de derde eikenhouten theetafel met Meisner theeservies, die door de firma Thomson onder de verbruikers harer thee zoude verloot worden. Blijkens achterstaande ad vertentie is Mejuffr. de Wed. Hofman No order sz te Deventer, de gelukkige bezitster van het kostbare voorwerp geworden. Tevens deelde de firma mede, dat van af Zaterdag e.k. iedere week onder de verbruiksters harer Thom son's Thee, ten einde deze in de winsten door deze maatschappij be haald, te doen deelen 25.onder de inzendsters vaji de leege zakjes benevens 5 Kilo thee a ƒ2.per Kilo aan den winkelier bij wien het zakje waarop 25.gevallen is, zal verloot worden. Deze verloting zal weder geschieden door toezending van de leege zakjes aan het hoofdkantoor met bijvoeging van duidelijken naam en adres van de afzendster en van den winkelier. Te Edam maakte Dinsdag eene vrouw de kachel met petroleum aan en raakte daarbij in brand. Zij sprong toen in eene sloot achter haar erf en verdronk. Omtrent den moord in het Asser bosch meldt men nog, dat ver scheidene sporen worden gevolgd en gissingen geopperd. De vermoorde Van Opijnen moet niet vreemd zijn geweest aan verschillende diefstallen, die in de laatste jaren werden ge pleegd. Misschien werd de geborgen buit gezamenlijk opgegraven in het bosch en is daarbij ruzie ontstaan. Twee buren van den vermoorde zijn in hechtenis genomen. De tijd van den moord is thans vastgesteldde schildwacht bij den be taalmeester hoorde moordgeschreeuw tusschen drie en vijf uur. de politie uit de omliggende ge meenten te vergeefs in de bosschen en ook met dreggen naar het lijk gezocht. Thans is te Dore nweerd het dreggen in den Rijn naar het lijk van Sara Anna Juett geëindigd. Gedurende veertig dagen heeft de rijks- en ook De volgende nationale athletische wedstrijden zijn uitgeschreven door de Rotterdamsche cricket en football- club „Sparta" op Zaterdag 18 dezer, des middags te half twee, op het terrein aan den Ouden Binnenweg: No. 1.100 yards van meet, nationaal. PrijzenGroote zilveren, zilveren en bronzen medailles. No. 2. 2 Engelsche Mijl. Clubrace, nationaal. Open voor voetbal-athleti- sche gymnastiek-vereenigingen. Elke vereeniging moet vertegenwoordigd worden door 3 leden. PrijzenClub medaille, en voor de eerste drie aan komenden verg. zilveren, zilveren en bronzen medailles. No. 3. Verspringen, nationaal. Prij zen verg. zilveren, zilveren en bron zen medailles. No, 4. 110 meter met 8 hindernis sen van meet, nationaal. Prijzen: verg. zilveren, zilveren en T10112611 medailles. No 5. 402jj meter van meet, nationaal. Prijzenverg. zilveren, zilveren en bronzen medailles. No. 6. Doeltrappen, alléén open voor leden der vereeniging. Prijzen zilveren en bronzen medailles. No. 7. 1609 Meter met voorgift, nationaal. Prijzenverg. zilveren, zil veren en bronzen medailles. Inschrijvingen sluiten Zaterdag 11 November des middags ten 12 ure bij den Secretaris, Wijnhaven 79. In de zaak betreffende den moord te Osch werden verhoord 68 getuigen a charge, benevens 5 a déchargede laatsten waren Antoon den Brok, te Berchem, Jan Scheepers en Antoon v. Veghel te Osch, Theodoor van Berkum, te Kleef, en Adrianus Dries- sen te Megen. Verschillende getuigen verklaren op het oogenblik van den. moord twee andere schoten gehoord te hebben en omstreeks een uur te voren, ongeveer half elf, verschillen de personen bijeen gezien te hebben in den Eikenboomgaard, waaronder volgens de verklaring van eenigen, ook de bekl. Van Gelderen. Getuige Van Galen, die indertiid ook gevangen werd gezet als verdacht van medeplichtigheid aan de misdaad, deelde mede, dat hij op den avond van den moord om 10 uur de vier beklaagden aangetroffen heeft, Van Naar het engelsch FLORENCE WARDEN. 53 HOOFDSTUK XXI. „Gij houdt hem dus hier? Maar gij hebt het recht niet •om hem gevangen te houden. Met welk recht vermeet gij u...." St. Rhadegund wuifde met de hand, alsof die op fieren toon gesproken woorden hem geheel koud lieten. „Iedereen heeft het recht om een krankzinnige te beletten kwaad te doen, totdat hij ergens elders is gebracht, waar hij beter toezicht heeft." „Gij wilt daarmee zeggen, dat gij hem aan de politie zult uitleveren?" riep de moeder half verontwaardigd, half angstig. „Niet als gij handelt als eene verstandige vrouw, waarvoor A u vroeger aanzag. Hoor eens mevrouw uw zoon is krankzinnig, wat gij evengoed weet als ik. Hij heeft getracht zijne zuster te vermoorden, een van mijne zoons heeft hij half vermoord, dezelfde zuster heeft hij met een mes bedreigd en nu heeft hij mijn zoon Jim zijne handen half afgesneden. Wilt gij mij, dat alles wetende, nog vertellen, dat hij nog goed genoeg is om vrij rond te loopen." Bevende hield mevrouw Hoad-Blean haar blik op den grond gevestigd. „Men heeft zijn toorn opgewekt," zeide zij, „hij is den laatsten tijd in slechte handen geweest, en men heeft hem aangemoedigd om meer te drinken dan goed voor hem was; wanneer men hem kalm met mij liet meegaan, zou hij geen kwaad uitrichten." „Het spijt mij, dat ik verplicht ben met u van meening te verschillen mevrouw. Luister nu als 't u blieft eens naar rede. Ik wil hem hier houden, hier is hij veilig opgesloten, totdat hij door twee geneesheeren is onderzocht, wat door de wet wordt voorgeschreven. Als gij dat wilt kunt gij van uw kant uw eigen dokter zenden. Wanneer zij zeggen, dat zijne geestvermogens niet gekrenkt zijn, dan kunt gij hem mee naar huis nemen. Verklaren zij het tegendeel, dan moet gij hem naar een krankzinnigengesticht zenden. Stemt gij daarin niet toe, dan laat ik onmiddellijk de politie halen om hem in arrest te nemen." Mevrouw Hoad-Blean wist, dat zij tegenover zijn onver- zettelijken wil machteloos stond. „Doe wat gij wilt," zeide zij op doffen toon. „Dit is toch zeker de laatste slag, dien gij ons toebrengt. Gij en uwe zonen hebt het geluk van mijn gezin verwoest." „Dat is groote onzin mevrouw! Van beide kanten zijn er nog al harde slagen toegebracht, maar gij zij t er niet slechte afgekomen dan wij. Wanneer gij een zoon hebt verloren, die niet deugde, dan staat daartegenover, dat ik er een bijna heb verloren, die duizendmaal meer waard is, behalve nog, dat een andere zoon zulke verminkte handen heeft, dat wij hem als een klein kind moeten verplegen tot hij weer her steld is." „Natuurlijk is het onnoodig voor mij om hierover met u te redetwisten, want onze gedragslijn verschilt zoo hemels breed," zeide mevrouw Hoad-Blean met eene stem, die beefde van toorn, „maar het verbaast mij zeer, dat een man zoo ge makkelijk over eene verloving van zijn zoon denkt, wanneer die reeds gehuwd is." Er kwam eene verandering over St. Rhadegunds gelaat en het werd strakker dan ooit. ,,Ik begrijp u niet mevrouw. Zeg ronduit wien gij bedoe lt en wat gij bedoelt." „Ik bedoel daarmee, dat uw zoon zich verlooiü heeft met mijne dochter Pamela, terwijl het in het dorp bekend is, dat zijne vrouw met haar kind hem is komen opzoeken." „Dat hoor ik nu voor het eerst," zeide de oude man kortaf „Ik geloof niet, dat het waar is, want Dick zou niet gehuwd zijn, zonder er zijn vader van in kennis te stellen, en al was het zoo, dan zou hij nooit tegenover zijne vrouw zoo hande len, dat zij hem zelve zou komen opzoeken. En dan ook mevrouw, zou hij uwe dochter niet misleid hebben. Mijne jongens mogen dwazen zijn en dat hebben zij getoond door zich zooveel moeite te geven voor de dochters van uw echt genoot en de zusters van uw zoon schurken zijn zij niet

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1