NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang. Vrijdag 10 November 1893. No. 3178. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Nog eens Neerbosch. STADSNIEUWS. Provinciale Staten BINNENLAND. FEUILLETON. TL BÏÏE1J, HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden Franco door liet gelieele Kijk, per 3 maanden Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden franco per post f 1,20. 1,65. 0,05. 0,30. 0,37i. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Keclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren en courantiers, Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE CoJOHN F. JONESSnee., Parijs 31bis Faubourg Montmartre. van het Geïllustreerd Zondagsblad bevat behalve het vervolg op den roman van Rider Haggard, getiteld: Het Testament van Mr. Meeson, we derom tal van belangwekkende illustratiën en boeienden tekst, als Kiezen trekken (met illustratie). Een reus achtige bijenkorf. Dat is zoo (met illustratie). Een rekenkunstige bizonderheid. Vanwaar het woord Vaudeville >Engelsche werkpaarden. Letterlijk opgevat. In den goeden ouden tijd. Spaansche bedelaars. Driebeenig Wedloopen (met illustratie). Ma- roeco (met illustratie). Archimedes (met illustratie). Uit Armenië (met twee illustraties). De nek van het huis. In den hoek gedrongen j(met illustratie). Uit de advertentierubriek. Een wijsgeerig antwoord. Voor de huishouding. De nieuwe richting (met illustratie). Wat er al voor tabak gerookt wordt. Curiosa. De waarde van welbestede jaren. Verlengde portretten (met twee illustraties). •VA" Voorts Puzzle. Aneedoten. De Prijswinnaar van Raadsel LXIV. Oplossing Prijsraadsel LXVII. Nieuw prijsraadsel LXXI. Schaak- rubriek. Mededeelingen. DE UITGEVER. Bij dit Nummer is gevoegd het Gemeenteraadsver slag van 8 Nov. De heer G. van Deth, schrijver van een gedeelte der eerste brochure over deB ,weesinrichting Neerbosch, heeft nujeen tweede geschrift in het licht gegeven en ons daarvan een exem plaar ter beoordeelihg gezonden. Beoordeeling is welbeschouwd het juiste woord niet. Immers, niet aan ons in de taak opgedragen na te gaan, ot en in hoeverre de ook in dit boekje tegen de inrichting en hare bestuurders voorkomende ernstige beschuldigingen waar zijn of niet. Dit werk behoort tot de competentie van de justitie en van de commissie van onderzoek. In deze tweede brochure worden de welbekende stukken opgenomen, die in de laatste tijden door oud- weezen en anderen in de dagbladen over de inrichting zijn geschreven. Een groot gedeelte van den inhoud is gewijd aan de onzedelijkheid welke naar schrijvers en schrijfsters beweren, op üde inrichting heerscht. Er worden details medegedeeld over de gedra gingen van den directeur der inrich ting en onderwijzers welke onze pen weigert neer te schrijven. De toon van het geschrift even wel is veel kalmer, dan die der eerste brochure. De heer van Deth kondigt dat ook in den aanvang der brochure aan, geen lust gevoelende om weder terecht te staan. Volgens onze overtuiging had de heer van Deth beter gedaan met niet op deze wijze de commissie verdacht trachten te maken. Alleen is het juist dat het wel gewenscht zon wezen nneer de commissie haren arbeid wat bespoedigde. Allen die het wèl meenen met de zaak der weezenver- pleging in Nederland, zien haar rap port met spanning tegemoet. Wan neer de commissie derhalve met de uitgave van haar verslag haast maakt, zal zij talloos velen aan zich ver plichten. Hij geeft ook de bezittingen op, die op het kadaster te Nijmegen staan ten name van den heer van 'tLindenhout en Catharina en Albertha van 't Lin- denhout. Deze bezittingen zouden be staan uit 3 perceelen, waaronder een vischwater, twaalf perceelen en 5 H. A. 20 Are, |5 c. A. weiland, samen 24 H. A. 5 Are en 84 c. A. Ten name van de vereeniging staan op datzelfde kadaster, volgens schrij ver 47 H. A. 4 Are en 4 c. A. als land, huizen etc. Talrijk zijn de beschrijvingen van mishandelingen, die volgens verschil lenden gepleegd zijn door den direc teur en door alle suppoosten van het gesticht. Ons van iedere beoordeeling ont houdende, kunnen wij niet nalaten op te komen tegen de wijze, waarop de heer van Deth in het begin zijner brochure over de commissie van on derzoek spreekt. Hij gewaagt van eene „zoogenaamde commissie" en beweert, dat er nog geen sprake is geweest van een onderzoek ter plaatse. De brochure is gedateerd 31 October en wij kunnen verzekeren, dat vóór dien datum wel degelijk leden der com missie een langdurig onderzoek te Neerbosch hebben ingesteld en den directeur, benevens zijn zoon Jacob, aan langdurige verhooren onder worpen. Het schijnt, zegt de heer van Deth, de bedoeling niet te zijn om te onder zoeken wat slechts er gebeurt te Neerbosch. Dit is eene insinuatie j tegen de commissie, die wel degelijk lange gesprekken heeft gehad met vele ontevreden ond-weezen en daar- jvan uitvoerige notities genomen. Haarlem9 Nov. 1893. Vanwege het Ministerie van Water staat, Handel en Nijverheid werd heden aan het gebouw van het Pro vinciaal bestuur alhier aanbesteed: Het driejarig onderhoud van de bodemdiepte in de Oosterbuitenhaven te Medemblik. Earning/ 2300 per jaar. Van de 8 ingekomen biljetten was dat van P. Nederlof te Sliedrecht het laagst voor 1688. per jaar. Geslaagd voor de akte handteeke- nen lager onderwijs dé heer JP. C. Bouwmeester B alhier. ond. Ie kl. aan school Naar wij vernemen heeft het be stuur van de Sociëteit „de Kroon" tegen het vonnis van den kanton rechter te Haarlem cassatie doen aanteekenen. van NOORDHOLLAND. Zitting van hedenDonderdaghalf een. Conform het voorstel van Ged. Sta ten en het rapport der Commisie wordt afwijzend beschikt op adressen om subsidie van de afd. Noordhol land van de vereeniging „Het Nederl. Rundveestamboek" en van het Rund veestamboek Noordholland. Geadviseerd wordt door de Com- missia aan de Vormschool voor on derwijzeressen aan bewaarscholen, te Amsterdam, eene subsidie toe te ken nen van ƒ300 per jaar, voor den tijd van 3 jaar. Voorts een subsidie aan de j Prinses Wilhelmina bewaarschool op .Texel af te wijzen en gunstig gead- viseerd op een adres om subsidie voor den door de afd. Haarlem van de Holl. Maats, van Landbouw gehou den cursus in hoefbeslag. De subsidie bedraagt ƒ300. Overeenkomstig het advies van Ged. Staten wordt voor gesteld de subsidie slechts voor éen jaar te verleenen, niet voor driejaar, zooals adressant verzoekt. Gunstig wordt geadviseerd op het verleenen van een subsidie van 1000 per jaar voor drie jaar aan de ver eeniging Hollands Noorderkwartier ter aanstelling en bezoldiging van een zuivel consulent. Aan de orde kwam eene le sup- pletoire begrooting 1894 voor het gesticht Meerenberg. Deze bevat eene opsomming van noodig geachte bui tengewone werken tot een bedrag van ƒ50.452, welke de Commissie van Meerenberg aan de Provincie ver zoekt te betalen, daar de inkomsten van bet gesticht biertoe ontoereikend zijn. Ged. Staten adviseerden gunstig, de Commissie van rapport evenzoo, doch wenschte voortaan totale op gave van de noodige werken. Goedgekeurd wordt door de Com missie het overbrengen van een ren teloos voorschot van 150.000 voor den aanleg eener stoomtram P urmerend Alkmaar, van de Noord-Hollanasche Tramweg-Maatsck. ten name van de Tweede Noordhollandsche Tramweg- Maatschappij Evenzoo een voorstel, om ƒ1400 beschikbaar te stellen voor een her druk van het werk van Mr. G. de Vries Az. „de Zeeweringen en Water schappen in Noordholland." Hierbij bracht de commissie warme hulde aan de groote verdiensten van den voorzitter, weder opnieuw hierbij gebleken. De vergadering juichte dit toe. De voorz. zeide hiervoor dank. Goedgekeurd worden door de Com missie voorstellen tot afkoop van polderlasten van opgehoogde en be bouwde gronden in den Zuiderpolder (bij Haarlem) en vanden Binnen- dijkschen Buitenvelderschen polder (bij Amsterdam). Evenzoo voorstellen tot wijziging van een viertal polderreglementen. Al deze voorstellen komen Vrijdag middag half een in beraadslaging. In antwoord op de vraag van den heer Waller waarom de subsidie voor de (stoomtram SchagenWognum niet op deze agenda voorkomt, ant woordde de heer Westerwoudt, dat de vertraging lag aan het feit dat er twee aanvragen waren. Eerst zeer kort geleden is gebleken, dat de minister concessie zal geven aan het comité dat zich gevormd heeft en niet aan den heer Charles de Hoog. cordia", directeur de heer A. J. Meijerink, op Zaterdag den 13en Ja nuari '94 eene uitvoering geven verder vernemen wij, dat genoemde heer op Zaterdag en Zondag 27 en 28 Januari een wapenfeest geeft, dat zeer belangrijk belooft te worden. Als schuldig en medeplichtig aan den diefstal van schoenen en laarzen den nacht van 4 op 5 dezer bij den winkelier W. Bosman in deAn- thoniestraat, zijn door de politie hier ter stede aangehouden en naar het huis van bewaring overgebrachtH. van Dorssen, oud 34 jaren, geb. te Utrecht, J. Drogtrop, oud 30 jaren, jeb. te Haarlem, A. Gieger, ond 36 jaren, geb. te Amsterdam, N. J. van der Tooien, ond 27 jaren, geb. te 's Gravenhage en C. W. Klaver, ond 34 jaren, geb. te Delf. De twee laatstgenoemden worden bovendien verdacht van diefstal van duiven onder de gemeente Bloemen- daal. Men meldt ons uit Zandvoort van 8 dezer. Heden zijn 46 wagenvrachten bont uit de „Skulda" geborgen. Het schip is gebroken. Heden is alhier publiek aanbe steed het bouwen van een woonhuis aan den straatweg naar Zuid-Zand- voort, achter den Hoogeweg. Inge schreven door J. Vander voor 4600, Guldemond voor ƒ4597, E. van Pe- tegem voor ƒ4330, C. K. van der Mije voor 4260, H.van Iveerenvoor 3758 en J. de Jong wonende te 'Haarlem voor 3747, aan wien het werk is gegund. Naar wij vernemen, zal de gym nastiek- en schermvereeniging „Con- Bij de verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer in het dis trict Veendam, werden 1322 stemmen uitgebracht, waarvan 8 van onwaarde Uitgebracht werden op mr. Treub 515, op mr. Smidt 378, op mr. van Diggelen 260, op den heer Van Vliet Jr. 135 en op den socialist Stienstra 9 stemmen. Er moet alzoo herstemming plaats hebben tusscken de heeren Treub en Smidt. Men leest in de Am h. Ct. Als vreemde souvereinen aan Ne- derlandsche onderdanen eene ridder orde wenscben toe te kennen brengt de gewoonte mede daarvan, door be middeling van den gezant bij ons Hof, vooraf aan onze regeering mede- Naar het engelsch van FLORENCE WARDEN. 54- HOOFDSTUK XXI. Met een koel, toornig gelaat deed hare moeder zelve haar open. Zij berispte bare dochter om hare handelwijze, en deelde haar mee wat de oude St. Rhadegund Jaad verteld ten opzichte van haar en Jane. Pamela barstte in een zenuwachtig lachen uit. „Dank dan de Voorzienigheid mama," zeide zij, „dat ik deze reis heb gemaakt, want zij heeft mij de geestkracht ge schonken om Dick St. Rhadegund mede te deelen, dat hij mij geheel onverschillig is, al breekt het mij het hart." Bevreesd dat zij weer in tranen zou uitbarsten snelde Pamela naar boven, vurig verlangend'naar de deelnemende, troostende woorden van hare zuster Jane. HOOFDSTUK XXII. Pamela en Jane konden zich niet lang verhengen in het vertrouwelijk samenzijn, waarbij zij elkaar hare droeve ervaringen mededeelden. Zij {moesten zich voor het diner kleeden, en zich hierbij haasten, want Pamela had haar moeder verteld, dat Alfred Fitzjocelyn zou komen. Het deed mevrouw PIoad-Blean genoegen dit te vernemen, daar dit bezoek wellicht zon leiden tot eene verloving, die zij zoo lang reeds had gewenscht. Welk triomfantelijker antwoord kou zij geven op St. Rhadegnnds verachtelijke opmerking betreffende hare dochters, dan de aankondiging, dat een harer verloofd was met de beste partij, die er in dat gedeelte van het graafschap te vinden was. Tot hare groote teleurstelling bemerkte de moeder echter, dat Pamela verre van goed gehumeurd was. Toen Alfred kwam, liet zij de taak om hem te onderhouden over aan Jane en hare moeder, en nam haar toevlucht tot de piano. Mevrouw Hoad-Blean peinsde nog steeds over hét lot, dat haar zoon stond te wachten, en Jane had zich nog niet ge noegzaam hersteld van haar smart over de verwonding van Jim, die hij had opgeloopen toen hij haar tegenover Edward verdedigde. Alfred amuseerde zich dus niet bizonder. Plotseling werd er gebeld en weldra verscheen de dienstbode, die zachtjes iets tot mevrouw Hoad-Blean zeide. „Mijnheer Richard St. Rhadegund wil u spreken mevrouw. Hij wil hier niet komen zoodat ik hem maar in de eetkamer heb gelaten. Jane die deze woorden had verstaan, keek naar hare zuster. Zij zag aan Pamela's gelaat, dat deze de woorden ook had gehoord ofschoon zij haar gelaat niet ophief, noch ophield met spelen. Mevrouw Hoad-Blean verontschuldigde zich en verliet het vertrek. Zij vond Dick in de eetkamer, die met bleek gelaat tegen de tafel leunde. Mevrouw Hoad-Blean was nog te zeer onder den indruk van de beleedigende woorden des vaders om medelijden met hem te hebben. Hij deed een stap voorwaarts alsof hij hoopte,] dat zij hem de hand zou reiken, maar zij boog slechts stijf het hoofd en zeide: „Het spijt mij, dat gij mij in uw toestand komt bezoeken, waardoor mijn ontvangst zeer onheusch schijnt. Ik had echter gehoopt u noch een uwer familieleden ooit weer te zien." Dick zweeg een oogenblik en haalde zwaar adem. „Stoor u niet aan mijn toestand," zeide hij met heesche stem, die van groote zwakheid getuigde; „ik ben een man, gezond of ziek, en kan verdragen wat een man verdraagt. Ik wilde echter Pamela spreken." Mevrouw Hoad-Blean ontsteld over zijne duidelijk blijkend zwakheid, bood hem een stoel aan. Hij schudde met bet hoofd, en vervolgde „Ik heb zooeven mijn vader gesproken. Ik heb gehoord, dat gij hem hebt bezocht, en dat het voor u een pijnlijk be-

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1