Koloniën, Financieele Mededeelangen. .Rechtszaken, Politiek Overzicht. GEMENGD NIEUWS, eeling te doen. Heeft de aanstaande ridder niets strafwaardigs te zijnen laste, geniet hij een goede reputatie en heeft hij het brevet der orde niet langs slinksche wegen verkregen, of althans is het tegendeel niet duide lijk te bewijzen, dan volgt althans een hoffelijk antwoord van onze re geering. Thans doet het volgende schier ongelooflijke verhaal de rondte. Een bekwaam ambtenaar vierde eenigen tijd geleden een ambtsfeest, en een machtig vorst van een aangrenzenden machtigen staat wenschte bij die gelegenheid hem eene onderscheiding toe te kennen voor de diensten in zijne betrekking aan onderdanen van dien vorst bewezen. De ambtenaar, die jaren lang met eere zijne betrekking vervult en te 'goeder naam en faam bekend staat, heeft dat ordeteeken echter niet ge kregen, omdat een ander ambtenaar, die omtrent de mededeeling van den vreemden souverein werd geb uit persoonlijken tegenzin tegenover den te decoreeren persoon, ongunstig heeft geadviseerd, welk advies onbe grijpelijkerwijs door den betrokken minister is overgebracht aan den ge zant, zoodat de ambtenaar niet alleen is verongelijkt, maar ook verdacht gemaakt. Door een toeval is de zaak uitgelekt. Invloedrijke personen heb ben zich den verongelijkte aange trokken en zullen niet aarzelen het goed recht van dezen aan te toonen door de hoogste macht in den lande. De heer M. R. Bruckprotes- teert in de Amsterdamsche Courant tegen de opmerking van de redactie, dat haar, na mededeeling van de door verschillende medici ontvangen adviezen, de quaestie over de waarde en de vertrouwbaarheid van de hyp nose voor de instructie in strafzaken voldoende ingelicht voorkomt. „Ik zal mij niet aanmatigen schrijft de heer B. over de com petentie van sommige der speciali teiten ten aanzien van de beoordee ling van hypnose als hulpmiddel in het strafproces een oordeel te vellen. Alleen wil ik niet zwijgen over één punt en wel, dat eenige dier specia liteiten wederom de gelegenheid heb ben aangegrepen om ook het hyp- notiseeren van verdachten te recla meeren als monopolie voor de medi sche wetenschap'. Wanneer zal men in ons land toch eindelijk de klein zielige opvatting verlaten, door som mige medici sterk gepropageerd, als zoude het hypnotisme een onderdeel uitmaken der medische wetenschap En een eind verder zegt hij „Het hypnotisme is en zal altijd blijven een onderdeel der psychologie en als zoodanig heeft het vele aan- knoopingspiuiten weliswaar met de medische, doch zeker niet minder met de juridische wetenschap. „Niet minder waar is het, dat verreweg de meeste ongevallen, tot heden in de practijk van het hypno tisme voorgekomen, te wijten zijn aan de onhandige of averechtsche aan wending daarvan op zieken. De hyp nose an und fur sich hierover zijn alle geroutineerde hypnotiseurs, me disch of niet-medisch gevormd, het eens is absoluut ongevaarlijkZoo als de beroemde specialiteit in Duitsch- land, dr. Albert Moll, het uitdrukt „er is geen enkele ziekte, waarin hypnotisme geen verbetering kan aanbrengen, zoo het door een niet absoluut onbekwaam hypnotiseur wordt toegepast; er zijn geen contra indicatiesgelijk de medici het noe men. De heer B. eindigt zijn artikel met de opmerking „En zij, die maar steeds voortgaan met het hypnotisme als een mono polie van hunne wetenschap welke dan ook te vindiceeren, zij verge ten, dat de psychologie niet is onder deel van deze of gene vak-studie, maar beschouwd de 'sleutel tot alle wetenschappen. Slechts in zeer be grensden zin opgevat behoort de hyp notische practijk in de therapie thuis, nl. waar het geldt de behandeling van zieken door middel van sugges tie, Overigens handhaaf ik als jurist, maar vooral als vijand van alle mo nopoliseering op wetenschappelijk gebied, de leus: „De psychologie aan de psychologen, zij mogen dan medici, litteratoren of juristen zijn Het schijnt, dat het mis lukken van de revue „De Ragebol"- oorzaak was van de moeilijkheden in den „Salon des Variétés". Volgens De Echo werd den artisten over de maand October geen gage uitbetaald en hen voorgesteld voor of en partage te rpelen: een van hen verzekerde in eenige maanden geen honorarium ontvangen te hebben. De vorige week zei de heer Kreukniet tot den regis seur „Laat mij niet alleen, anders zou ik mijn hoofd verliezen" en aan een getrouw schouwburgbezoeker moet hij Donderdagavond zijn nood ge klaagd hebben, dat de zaken zoo slecht gingen. Die mededeeling was in zóo pijnlijke bewoordingen vervat en getuigde van zóo diepe verslagen heid, dat de man, tot wien ze gericht waren, na den heer K. nog moed in gesproken te hebben, onmiddellijk naar een der eigenaren aan het ge bouw ging, om hem te vertellen, wat hij gehoord had, waarop deze ant woordde: „De man betaalt geregeld zijn hum-, verder weet ik van niets". Een politieagent moet den heer K. dienzelfden nacht gezien hebben te kwart vóór tweeën in de Utrechtsche- straat, gaande in de richting van het Frederiksplein. Ook is er omstreeks dien tijd bij een in die straat wonend artist luid gescheld. Wegens het late uur werd niet opengedaan dit wordt met de vermissing in verband ge bracht. Dat de heer K. de stad zou hebben verlaten, is niet waarschijn lijk, daar een bekende persoonlijk heid als hij, vooral bij een vertrek op een ongelegen uur, terstond zou worden opgemerkt. Vermoedelijk is hem dus een ongeluk overkomen. Voorloopig spelen de artisten van den „Salon" en partage en zou Woens dag een rechtspersoon als curator op treden, om het bewind van den heer Henri Van Kuijk over te nemen. Naar men uit 's-Hertogen- bosch verneemt, is Dinsdagavond aldaar gearresteerd de oude Van Berkum uit Oscb., wiens zoon Dinsdag voor de rechtbank aldaar tegen zich hoorde eischen een gevangenisstraf van vijftien jaren, wegens medeplich tigheid aan den moord op 26 Maart jl. gepleegd op den wachtmeester der kon. marechaussee G. Hoekman. De oude Van Berkum, die in zijn woonplaats bekend stond als „de baron", omdat hij onder zijn makkers de toonaangever was, week in Maart naar Amerika uit met nog acht anderen en betaalde hun reisgeld met 2500, het bedrag van den ver koop van zijn eigendommen. Onverwacht is hij juist toen de zaak voor was, te 's-Iiertogenbosch terug gekeerd en aldaar gearresteerd, naar men meldt intusschen, niet direct in verhand met deze zaak. Maar nu hij teruggekeerd is om welke reden is nog een raadsel zal thans in de zaak waarschijnlijk meer licht komen. De Bredasehe politie vond in den nacht van Zondag op Maandag in de Brugstraat een veld-artillerist liggen, die, door bloedverlies ten ge volge van messteken uitgeput, daar was deêrgezegen. Op niet minder dan 8 plaatsen had men hem gera ikt. De man werd naar het hospitaal ge bracht en daar verbonden.De dader, een burger, is onbekend. Maandagnacht werd weder een sol daat opgenomen in het hospitaal, wegens een verwonding door een messteek veroorzaakt. Hiervan is de vermoedelij ke dader, op wien een met bloed bevlekt mes is gevonden, bekend. Bij eene te Oudwoude (Er.) gehouden verhuring van landerijen is het zeer woest en rumoerig toege gaan. Naar des verhuurders oordeel was de geboden huursom te laag, zoodat hij de perceelen inhield. Nu brak van alle kanten een storm van verontwaardiging los, een vreeselijk tumult ontstond, de aanwezigen eisch- ten per persoon 25 cents schadever goeding voor hunne komst. Hieraan werd niet (voldaan, doch toen de verhuurder zich even naar buiten begaf, werd hij in het donker onverhoeds door verscheidene perso nen aangevallen en in zoo erge mate mishandeld, dat, ware hij niet ont zet, hij misschien niet levend uit hunne handen was gekomen. Er werd daarop ƒ10 in het gelag geven, om het rumoerige publiek te vreden te stellen, en verdere ongere geldheden te voorkomen. Naar men verneemt, zijn reeds ver scheidene personen door den burge meester in verhoor genomen, terwijl de politie ijverig onderzoek doet. Ook elders was het rustig. De weersgesteldheid was droog en warmin de laatste dagen viel er nu en dan een weinig regen. De gezondheidstoestand op de zee posten was iets gunstiger dan in de voorafgaande weken. In onze stelling in Groot-Atjeh en op de posten buiten de linie was de toestand gun stiger. Het gemiddelde ziektecijfer bedroeg 20 tegen 24, en dat van de beri-beri 10 tegen 11 gedurende den vorigen verslagtijd. Het sterftecijfer was stationnair. BATAVIA, 7—10 Oct. Aan het verslag omtrent de voor naamste gebeurtenissen in het gouver nement Atjeh en Onderhoorigheden, loopende van den 14den tot en met den 26sten September jl., wordt het volgende ontleend: Groot-Atjeh. Onze versterking te Lambaroe werd een paar malen uit het voorterrein beschoten, zonder dat ons eenig nadeel berokkend werd. Onze tijdelijke posten Boekit Daroe en Boeldt-Terin in de XXV Moe kims, vooral laatstgenoemde, hadden van 's vijands vuur uit de op een afstand van respectievelijk pl.m. 1000 en 800 meter gelegen loopgraven mede eenigen overlast, tengevolge waarvan den 14den September een inlandsch fuselier licht gewond werd. Overigens was de toestand in de XXV Moekims rustig en vorderden de werkzaamheden tot verbetering der verkeerswegen naar Boekit Daroe en Boekit Seboem goed. In de XXVI Moekims konden onze bondgenooten slechts langzaam voortrukken ten gevolge van de lijde lijke houding van T. Tjoet Toengkoek. Den 16den September werd Tjot Prabae genomen en op verzoek der bondgenooten door onze troepen be zet, waardoor Oleh-Tjoet kon worden ontruimd. Nabij Lamgoet echter bleven de kwaadwilligen denzelfden dag in het voordeel en waagden zij den 20sten d. a. v. zelfs eenen aanval op de stellingen van T. Tjoet, die wel is waar zoodanig afgeslagen werd dat de vijand genoodzaakt was op Lamaga terug te trekken, doch eerst nadat een drietal kamppongSj door hem in de asch waren geLegd. De bondgenooten trokken, gesteund door het vuur uit onze versterkingen Roempit en Boekit Karang den 21en September naar Toengkoeb, welke positie in den daaropvolgenden nacht door den vijand werd ontruimd. Onderhoorigheden. Oostkust. De poli tieke toestand verbeterde gaandeweg. Van de kwaadwilligen werd niets vernomen. Noordkust. Zoowel te Telok Semawé als te Segli werd de rust niet verstoord. In onze verhouding met hoofden der kusstaatjes kwam geen verandering. Westkust. Zo.owel te Poeloe Raja als tc Melaboeh was niets bijzonders voor- Het Weekblad van Broekman en Houders bevat o. a. de volgende op gave van minder courante of incou rante fondsen, in de week, tot den datum van 7 November loopende, door hun tusschenkomst verhandeld. Aand. Amstel Hotel-Maat schappij 90 pCt. Maatsch. „Nederl." tot expl. van onroe rende goederen 100 Ned. Zuid-Afrik. Mij. voor vaste goederen, ƒ40 Northwestern and Pac. Hyp.-bank serie C 250 Maatsch. tot expl. van onroerende goe deren 35 Rotterd. Hypotheek bank voor Ned. 232 Billiton Maatsch. Ie rubriek, te 's-Grav. ƒ2400. Ned.-Ind. Gas-Maat- schappij te Rotterd. 112 Ho 11. Stoomb.-Mij. 60 Kon. Ned. Locaai- Spoorweg—Maatsch te Apeldoorn 35 Westlands. Stoom tramweg-Mij. 45 Brood- en Meelfabr. te 's-Hage 80j£ Ned. Oliefabriek te Delft105 Oblig. Ver. „Eigen PIulp," afd. Zekerheid voor ambtenaren en be ambten 102 Opricht. Aand. Naaml. Venn, tot expl. van de Holl. Manege. 25 Aand. Verzeker.--Maatsch. „Flevo"35 De rechtbank te 's-Hertogenbosch zal in de zaak van de vier verdachten in zake den moord, op 26 Maart jl. Osch op den wachtmeester Hoekman gepleegd, uitspraak doen op Dinsdag 21 November a. s. De volledige uitslag der verkiezingen voor het pruisische Huis van afg vaardigden heeft aangetoond dat de overwinning der conservatieven groo- ter was dan men aanvankelijk meende. De protectionisten hebbeq eene verpletterende meerderheid gekregen. De correspondent van de Times te Rome spreekt ten stelligste de praat jes tegen over de beweerde Russisch- Italiaansche toenadering, hiertoe strekkende dat Italië van Ruslands steun verzekerd zal zijn bij eventueele nederlaag van den driebond. Italië heeft geen speciale belangen voor of tegen Rusland; ïtalië's staatsbeleid streeft naar aansluiting aan Engeland, indien Engeland Italië uitnoodigde uit te treden uit den driebond en daarvoor aanbood een Engelsch-Ita- liaansch verbond tot handhaving van het status quo in de Middellandsche Zee zou Italië zoodra mogelijk den driebond verlatenmaar Engeland wenscht zoo iets niet. Een gewichtige zaak namelijk de verantwoordelijkheid van den werk gever voor ongevallen den werkman overkomen, is in het engelsche Lager huis behandeld. De hem- Mac Laren stelde een amendement voor, volgens hetwelk de patroons en werklieden een afzonderlijk contract kunnen sluiten, dat den patroon ontheft van het uitkeeren van vergoeding bil ongelukken. Minister Asquith0 ver klaarde dat dit voor de regeering eene moeielijke kwestie is, maar na een ernstig onderzoek moest hij ver werping van het amendement vra- gen. De italiaansche minister van open bare werken Genala is tengevolge van eene beroerte overleden. Een koerier, komende uit het kamp van den sultan van Marokko, heeft een brief van dezen aan de Spaansche rogeering overgebracht, waarin de sul tan zijn leedwezen te kennen geeft over hetgeen bij Melilal is voorgevallen. Hij belooft eene schadevergoeding en kondigt het vertrek van een specialen gemachtigde aan, die in last heeft om de Kabylen van het Riff tot hunnen plicht terug te brengen. Een convooi is Dinsdagmorgen van Meli la vertrokken, beschermd door twee brigades, om de buitenforten van levensmiddelen te voorzien. De Kabylen zijn in massa in het gebergte. Zij vielen het convooi niet aan. De expeditie-kolonne is te Melilla teruggekeerd zonder gemoeid te wor den. Bij de verkiezingen in de Ver. Staten van Dinsdag hebben de demo craten in New-York eene verpletteren de nederlaag geleden, waar de repu- blikeinsche candidaten voor alle staatsambten gekozen zijn. De repu blikeinen zijn ook verzekerd van de meerderheid in de wetgevende ver gadering van den staat, waar de democraten in de vorige zitting eene groote meerderheid hadden. De demo craten zijn ook geslagen in New-Jer sey. Mac Kinley is met eene meerder heid van 60,000 stemmen totgoever- neur van Ohio gekozen. Men gelooft dat dit hem zijne benoeming tot can- didaat naar het presidentschap in 1896 zal bezorgen. De republikeinen hebben verder gewonnen in Pennsyl vania, Massachusetts en Jowa; de democraten in Virginia, Kentucky en Maryland. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat de kolonne van Raaf van Tuli den 2den November een gevecht heeft gehad met de Matabelen, die met groote verliezen werden teruggesla gen De Engelschen hadden l8 doo- den of gewonden. Men maakt zich ongerust over het lot van kolonel Coold _Adams, van wien men gerui- men tijd niets heeft gehoord. Er dreigt een breuk uit te barsten tusschen de Zuid-Amerikaansche Sta" ten Peru en Ecuador, betreffende een grenslijn-geschil. De Times verneemt uit Philadel phia, dat agenten der Braziliaansche regeering te New-York, voor de vloot manschappen werven yoor een jaar. Agenten van De Mello koopen schepen om die van Peixoto te vernielen,zoodra deze de Vereenigde Staten verlaten' Ziet hier eene geschiede nis, die ruimschoots stof oplevert niet alleen voor rechtsgeleerden, maar ook voor romanschrijvers uit de school van Sue of Dumas. In de gevangenis te Ferrara bevindt zich een tot levenslange tuchthuis straf veroordeelde wegens drie moor den, onder verzwarende omstandighe- zoek was." Mevrouw Hoad-Blean liet een korten lach hooren. „Pijnlijk!" viel zij hem in de rede. „De ontvangst van uw vader was wreed en beleedigend, zoodat ik die nooit zal kun nen vergeten. Niet tevreden met mij onbeschaamd toe te spreken, sprak hij beleedigend over mijn dochters. Gelukkig hebben mijne dochters geestkracht genoeg om jonge mannen voor wier attenties zij een afschuw hebben, te behandelen zooals zij verdienen!" „Hoe kunnen door de woorden van mijn vader mijne atten ties of die van mijn broer Jim afschuwwekkend worden vroeg Dick eenvoudig. „Gij ontwijkt de hoofdzaak mevrouw. Ik weet, dat gij mij zoo niet zoudt behandelen, alleen met het oog op mijn vader. Welnu, wat hebt gij mij te zeggen?" Hij zag haar recht in de oogen, terwijl zijne gewone be slistheid nog meer nadruk legde aan zijne woorden. Mevrouw Hoad-Blean was verbaasd over zulk eene onbe schaamdheid. „Wanneer uw geweten u niets zegt mijnheer St. Rhadegund, dan heb ik u niets te zeggen." „O, laat mijn geweten maar rusten! Gij hebt meen ik, iets over eene vrouw hooren vertellen?" Mevrouw Hoad-Blean verhief zich in hare volle lengte. „Een vrouw en een kind. .Ja mijnheer St. Rhadegund, dat heb ik." „En Pamela heeft het natuurlijk ook gehoord?" „Dat gaat u niets aan mijnheer St. Rhadegund." „Neem mij niet kwalijk mevrouw wat Pamela weet of niet weet, gelooft of niet gelooft, gaat mij meer aan dan iemand anders. Zij heeft mij beloofd met mij te zullen trouwen." Mevrouw Hoad-Blean kon nauwelijks spreken. „Is het mogelijk," stamelde zij, „dat gij niet begrijpt, dat er nu van eene verloving met mijne dochter volstrekt geen sprake kan zijn?" „Daarin verschillen wij van meening. Mag ik Pamela even spreken „Neen zeker niet." „Nu, als ik haar dan niet spreek in uwe tegenwoordigheid dan zal ik haar spreken als gij er niet bij zijt. Gij denkt toch zeker niet, dat ik mij zoo maar in eens laat afwijzen?" Mevrouw Hoad-Blean zag inderdaad in dat zij te ver ging. „Gij zult toch zeker wel begrijpen, dat ik als Pamela's moeder, het recht heb op eene verklaring van uw gedrag?" Betreffende die vrouw?" „Natuurlijk." Dicks uitdrukking veranderde. „Ik heb haar zooeven zien sterven," zeide hij ernstig. Mevrouw Hoad-Blean werd weer ongeduldig. „En ik veronderstel dus dat nu die arme vrouw dood is, gij meent dat het er nu niets meer toe doet?" „Het is misschien zoo ook maar het beste." Mevrouw Hoad-Blean klemde de lippen op elkaar. „Gij- neemt de zaak zeer koel op," zeide zij. „Dat is niet waar, maar tot voor veertien dagen was die vrouw mij geheel vreemd." „Ongelukkig hebben wij echter een ander verhaal gehoord," zeide mevrouw Hoad-Blean ijskoud. „Gij zult er ongetwijfeld praatjes genoeg over gehoord hebben. Gij zult gehoord hebben, dat eene arme, hulpbehoe vende vrouw met haar kind hier in het dorp is gekomen om haar echtgenoot op te zoeken, maar mevrouw Hoad-Blean, ik ben niet de eenige jonge man in het dorp." Mevrouw Hoad-Blean maakte eene beweging in de richting van de deur, alsof zij meende, dat het onderhoud met dezen onbeschaamden jongeling nu maar moest eindigen. „Mijnheer St. Rhadegund, uwe poging om de schuld op iemand anders te werpen, doet u weinig eer aan!" Hoe onvast hij ook op zijne beenen stond, Dick had het eerst de deur bereikt. Zoo zij eens gemeend had, dat hij on. beschaamd was, nu dacht zij ongetwijfeld nog slechter van hem. „Gij wilt mij dus niet gelooven, wanneer ik alle schuld loochen. Dus gij denkt, dat ik mijne wettige vrouw en mijn kind in den steek zou laten? Ik vrees, dat gij door uwe mannelijke verwanten wat te laag op onze sekse neer ziet mevrouw Zoo deze uitval ietwat wreed was, hij werd uitgelokt, hoe wel het Dick speet het gezegd te hebben. Zij beefde een oogenblik en hield haar blik strak op de deur gevestigd. Hij opende die en terwijl hij de kamer uitging, zeide hij „Het spijt mij dat ik u meer heb gezegd dan wel goed was. Mag ik Pamela nui niet even spreken? Ik zal de eerste dagen niet in staat zijn om uit te gaan." Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2