INGEZONDEN Stoomvaartberichten. Burgerlijke Stand. Aange&aikii betrekkingen in Nekeriand. den. Deze boef heeft dezer dagen van een' bloedverwant 2.000.000 lire ge- erfcl. Daar de burgerlijke dood aan de levenslange gevangenis verbonden is kan de gevangene evenwel niets door erfenis verkrijgen, noch over iets beschikken. Men ziet met belangstelling de op lossing van dit geval tegemoet. Een der londensche c o r- respondenten van het Hblcl. schrijft het volgende Twintig jaren lang eiken nacht een artikel te schrijven over de londen sche geldmarkt is de taak geweest van den heer Arthur Crump, die dezer dagen als City-redacteur van de Ti mes is afgetreden. De zeer verklaar bare reden is, dat hij naar rust ver langt. Vriendschappelijk scheidt hij van de directie in Printing House square en natuurlijk zal hij een goed pensioen ontvangen. Weinigen beseffen den ontzaglijken omvang van het werk, dat de City redacteur van het grootste en best ingelichte blad der wereld moet leveren In den eersten tijd vóór ervaring den weg hielp vinden, was die taak zoo zwaar dat de heer Crump zegt, eenige jaren lang het kantoor 's nachts steeds te hebben verlaten met een barsten de hoofdpijn, het gevolg van die ont zettende inspanning. Op de vraag van een journalist wat hij het beste achtte, wat hij ooit ge daan had, antwoordde de heer Crump zonder aarzelen, dat de biggest coup, dien hij ooit voor de Times maakte, was het eerste bericht van de Baring-crisis, dat de Times alleen had. Nooit te voren is een financieel bericht van zoo verpletterend belang uitsluitend door één blad vermeld. „Natuurlijk is het, zooals ieder weet, de plicht van de Times om het eerst te zijn," zeide de heer Crump lachend. „Maar toch kan ik 't niet helpen, dat ik mij feliciteer dat ik bij die gele genheid het mijne kon doen omzijn naam op te houden. Het eerste bericht, dat er iets broei den, had Crump van een bekend bankier, die in de grootste ontstelte nis bij hem op 't kantoor kwam. De ze kon echter niets mededeelen, dan dat er een verschrikkelijke financieele ramp te pvaehten was. Crump beval zijn beambten het kantoor open te houden en ging op onderzoek uit. Een zeer belangrijke personage inde financieele wereld kon hem niet be ter inlichten. Bij de Bank van Engeland gingen juist de beambten van 't kantoor. Door de reeds half gesloten deuren kwam hij binnen, zocht zijn weg naar de bureaux der directie en al dadelijk zag hi] aan de gezichten, dat er iets buitengewoons op handen was. Niet tegenstaande het late uur hielden de directeuren der Bank raad met de bestuurders van andere groote lon densche banken. Crump zond zijn kaartje aan den goeverneur Lid- derdale, die dadelijk te voorschijn kwam. Eenigen tijd duurde een woor denschermutseling, tot Crump ronduit vroeg„Is it Barings Lidderdale antwoordde niet, maar boog licht het hoofd. „Zijn Barings in een toestand die hulp van buiten noodig maakt Opnieuw boog de heer Lidderdale. Den volgenden dag was het groote nieuws bekend aan de geheele wereM Hoe een goede inval op een critiek oogenblik soms kan baten, dit heeft eenige dagen geleden een tooneeldirecteur te Berlijn ondervon den. Een zijner acteurs werd bij de repetitie overvallen door eene vlaag van krankzinnigheid. De directeur bemerkte wat er gaande was en vroeg hem vriendelijk„Wat scheelt er aan?" „Wel", kreeg hij ten ant woord „ziet gij dan die menigte ratteu en muizen niet, die mij ver volgen?" «Wel zeker; doch kom nu maar gauw mee naar de kas". „Neen, daar ga ik niet naar toe; daar zijn er duizenden!" „Onzin!" antwoordde de directeur, „in mijne kas zijn nog nooit duizenden geweest! Aan deze trburige waarheid viel zelfs voor een krankzinnige niet te twij felen en dus volgde hij den directeur, die nu zorgde dat hij dadelijk naar een krankzinnigengesticht werd ge bracht. De militaire correspon dent van de Times zegt zijn meening over de groote legeroefeningen van het Duitscher leger in den Elzas, die hij bijgewoond heeft. De artillerie was volgens hem aan een volmaakte nederlaag blootgesteld. De gevechts eenheden namen een te groot front in met betrekking tot de sterkte. Het gebruik van de lans door de Duitsche cavalerie is niet gerecht vaardigd. De bewegingen der Duitsche artil lerie zijn langzaam, vergeleken bij die van de Engelsche, .en daar de ver rassing een der voornaamste elementen van de overwinning is, zullen de Duitschers meer dan vroeger hun aandacht moeten wijden aan de mogelijkheid om de troepen snel te verplaatsen, meent de correspondent van het Engelsche blad. Gedurende het 2e bedrijf van Willem Teil dat Dinsdagavond te Barcelona vertoond werd bij de inwijding van het Liceo-theater wer den twee bommen in de stalles ge worpen. Eén ontplofte. Nader wordt nog gemeld, dat vol gens officieele opgave het aantal slachtoffers 22 dooden en 40 gewon den bedraagt. Onder de dooden is ook een Duitscher, genaamd Wlinsky. Er zijn nog twee bommen gevon den die niet gesprongen waren. De politie heeft nog zeven anarchisten in hechtenis genomen. Tot de anarchisten, die na de ont ploffing in den schouwburg in hech tenis zijn genomen, behooren een Italiaan genaamd Soldata en een Franschman genaamd Arago. Een der anarchisten heeft men een bom on der eene bank zien nederleggen. De paniek op het oogenblik dei- ontploffing moet ontzettend geweest zijn; allen stormden te gelijk naar den uitgang, zoodat menigeen in het gedrang gewond werd. Tot de slacht offers behoort ook eene familie van vijf personen, die op de derde rij van de fauteuils zaten. Velen der gekwet sten zijn in het gasthuis aan hunne wonden bezweken. Men brengt de vreeselijke misdaad in verband met den aanslag, die 25 September door Pallas op maarschalk Martinez Campos gepleegd werd. Toen Pallas voor den krijsraad het dood vonnis hoorde voorlezen, riep hij uit „Door mij te veroordeelen hebbende rechters hun eigen vonnis geteekend." Vóór hij gefusilleerd werd, heeft hij herhaaldelijk gedreigd, dat zijne mak kers hem zouden wreken. De wijze waarop de schurken den aanslag hebben gepleegd, komt ge heel overeen met de geheime instruc- tiën, welke de bende cosmopolitische anarchisten te Londen uit en aan de volgelingen over de geheele wereld heeft verzonden. In deze constructies worden vooral de aanslagen in schouw burgen bevolen, als het beste middel om schrik te verspreiden onder de rijkste en hoogste standen der maat schappij verder wordt daarin uit voerig aangegen, hoe de ontplofbare bommen in de schouwburgen moeten binnengesmokkeld worden en hoe men ze moet laten springen om zooveel mo gelijk menschen te dooden. In allen gevalle schijnt het dat de- anarchisten hoe langer hoe talrijker worden in Catalonië en Andalusië, ondanks de strenge maal regelen welke door politie en justitie genomen worden. Uit Santander wordt ge meld, dat er onder toezicht der over heid telkens duikers onder het water gaan om lijken naar boven te brengen. Op zekere plaatsen hebben zij 15 a 25 bijeen gevonden, op andere plekken slechts ledematen van lijken gevon den, te midden van brokstukken van de in de lucht gevlogen stoomboot en schuiten. De duikers zijn door dit alles ontzet van huivering naar boven gekomen. Tot nu toe zijn 147 lijken herkend. Het aantal dooden zal wel altijd on bekend blijven. De minister van financiën heeft eene openbare inschrijving geopend, om de nagelatene behoeftige betrek kingen der slachtoffers te hulp te komen. De regeering heeft voor 25,000 pesetas ingeschreven, de ge westelijke Raad van Santander voor 15,000 pesetas en de gemeenteraad voor de geheele som, die beschikbaar is gebleven op de begrooting. Te Santanderzij nnogveer- tig kisten dynamiet ongeschonden in het ruim van de Cabo Machicaco gevonden. Toen de overheid deze kisten wilde laten ophalen, maakte zich een paniek van de bevolking meester. Twintig duizend menschen vluchtten uit de stad of bestormden de gereedstaande treinen. In het vreeselijk gedrang werden tal van personen gewond. In de 15 gro o tste s tede n van Zwitserland zijn in 1892, naar de sterftestatistiek aangeeft,4 27 sterf gevallen door misbruik van sterken drank veroorzaakt, d. i. ongeveer 6.5 pet. van alle sterfgevallen op een leeftijd boven de 20 jaren voorgeko men. Daaronder zijn 361 sterfgevallen bij mannen. Als directe oorzaak zijn 107 geval len vermeld (85 m. en 22 vr.), als indirecte oorzaak 320 gevallen (276 m. en 44 vr.) De meeste gevallen kwamen voor op een leeftijd van 4060 jaren (236) bij gehuwde personen. Naar het beroep werden de sterf gevallen geconstateerd bij 145 hand werkslieden, 53 kooplieden, 37 her bergiers en kellners, 27 dienstboden en daglooners, 33 boeren, 17 geleer den, kunstenaren en bureau-ambtena ren en bij 14 personen bij het vervoer van personen en goederen per as en te water. V r ij d a g a v o n d is eenneger- gezin bij Lynelsburg, Moore, Tennes see, verdacht van een aantal boerde rijen in brand gestoken te hebben, door ruim twee honderd gemaskerden overvallen, die drie mannen en eene vrouw aan één boom ophingen. Alles geschiedde zoo stil, dat eerst den vol genden ochtend de voerman, tener voorbij komende diligence de lijken bemerkte. Een telephoonlijn in Bo 1 i- via is door de Indianen vernield, daar de ver-klinkende stem der blan ken den slaap hunner voorvaderen zou storen, gelijk zij meenden. De lijn werd hersteld, doch opnieuw af gesneden, terwijl -de palen verbrand werden. De lijn werd niet weder aangelegd. De Indianen wijdden nu hun aandacht aan het electrisch licht te La Paz, dat volgens hen de maan opat, omdat enkele dagen na het ont steken van het licht een maansver duistering had plaats gehad. Zij ver- eenigden zich om de gebouwen van de maatschappij aan te vallen. De aanval werd evenwel afgeslagen en enkele Indianen werden langs de machines geleid, waar men hun van tijd tot tijd kleine schokken toebracht om ze een bijgeloovigen eerbied in te boezemen voor het „kwade genees middel" der blanken, dat reeds meer malen groote diensten bewezen heeft. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de kopy niet aan deninzender teruggegeven. Geachte Heer Redacteur Met zeer veel belangstelling nam ik kennis van hetgeen de correspon dent der Deli Ct. aan zijn blad te Batavia berichtte over Langkat Petro leum en door U overgenomen in uw blad van 8 dezer. In Juli 1892 werd mij door het Koloniaal Museum alhier een mon ster Langkat-Petroleum gezonden met verzoek dit te willen onderzoeken op qualiteit en handelswaarde. In Augustus 1892 was dit onder zoek afgeloopen en werd door mij een zeer lijvig rapport ingediend. Het Koloniaal Museum vond dit rapport zoo belangrijk en leerzaam, dat mij verzocht werd dit te mogen publiceeren. Gereedelijk gaf ik hier toe mijne toestemming. Verbeeld u mijne verbazing toen ik eenigen tijd later in de nieuws bladen zie vermeld de uitkomsten der proefnemingen gevonden door Professor Dr. Engler uit Duitschland en een Dr. in de scheikunde te Am sterdam, wiens naam mij ontschoten is. Ik haast mij U mede te deelen, dat de Dr. in de scheikunde te Am sterdam part noch deel heeft aan al het moois van Langkat's Petroleum verkondigd. Alles daarvan komt op rekening van Dr. Engler uit Duitschland, want ook ik heb mij daaraan alles behalve bezondigd. Van de uitkomsten van den Dr. in de scheikunde te Amsterdam werd dan ook in de nieuwsbladen maar even gerept; terwijl men den Profes sor uit Duitschland laat zeggen, en de man heeft het ook werkelijk ge zegd, dat de petroleum van Langkat was de beste, de zuiverste, de voor- deeligste en 50% meer lichtvermogen bevattende dan Amerikaansche petro leum. Ik voeg hier nog bij wat in uw Dagblad niet voorkomt, n.l. dat Pro fessor Engler nimmer zulke goede pe troleum in handen had gehad. Toen ik een en ander las, was ik een en al verbazing. Ik had mijn onderzoek met den meesten zorg ver richt *en was bij herhaalde proefne mingen tot de conclusie gekomen, dat Langkat petroleum in lichtsterkte bij Amerikaansche petroleum belang rijk ten achteren kwam. Mijn eerste vraag was natuurlijk: met welke zwendelarij heeft men nu weer te doen? Het duurde niet lang of ik was aan het Koloniaal Museum en wel met de volgende vragen lste vraagWaarom mijn verslag niet was gepubliceerd en dit terwijl door het Koloniaal Museum hierop zoo was aangedrongen? AntwoordDoor de directie der Langkat-Mij. in Nederland destijds directeur de heer de Gelder te's Gra- venhage, is verzocht aan het Kolo niaal Museum, aan mijn rapport geen openbaarheid te geven. Het Koloniaal Museum kon niet anders dan aan dit verzoek voldoen, want het Museum had het monster Langkat petroleum aangevraagd en kosteloos ontvangen. 2de vraag Of ik kennis mocht nemen van het rapport van den dr. in de scheikunde te Amsterdam! Dit werd mij voorgelegd en jawel! daar zie ik dat ook daarin wordt ge constateerd, dat Langkat-petroleum in lichtvermogen moet onderdoen voor amerikaansche petroleum. 3de vraagWil het Koloniaal Mu seum ten mijnen genoegen en mis schien tot heil der Langkat-Mij. aan professor dr. Engler in Duitschland vragen a. welke lamp professor Engler bij zijn onderzoek heeft gebezigd en b. welke hulpmiddelen door den pro fessor zijn aangewend om tot zijne resultaten te komen. Het Koloniaal Museum was hier toe dadelijk bereid en ontving niet lang daarna het antwoord. De bran der heetteWilde Wessel (een zeer goede brander). Het kunstmiddeltje door den profes- s or aangewend was: de toevoeging van een petroleumsoort met een zeer hoog kookpunt. Welke petroleum-mij. ter wereld kan zulk een kunststuk toepassen Men diende dan eerst bij eene andere petroleum-mij. eene petroleumsoort met. zeer hoog kookpunt te koopen. Wie zal zoo gek zijn om dit te doen? Op de vraag echter, welke Mij. durlt den volkeren deugden eener petroleumsoort te verkondigen, die er hoegenaamd niet in te vinden zijn, moet tot mijn leedwezen geantwoord worden De Langkatsche Petroleum Mij. in Nederland. Om nu te voorkomen, dat de Dr. in de scheikunde te Amsterdam het KoloniaalMuseum alhier en ook de on- dergeteekende worden aangemerkt als te hebben medegewerkt om der Lang kat petroleum deugden toe te kennen, welke ze niet bezit, wordt U dit ter publiceering aangeboden, en tevens aan alle bladen, welke vroeger de rapporten hebben vermeld, verzocht het bovenstaande uit Uw blad over te nemen. U Ed. Dn. J. A. BAKKER. HaarlemKenaupark 11. 8 November 1893. Het stoomschip Salalcvertrok 8 November van Batavia naar Rotter dam. Het stoomschip Prinses Marievan Batavia naar Amsterdam, arriveerde 7 Nov. te Suez. Het stoomschip Samarangvan Rot terdam naar Java, arriveerde 7 Nov. te Marseille. Het stoomschip Gedé, van Java naar Rotterdam, passeerde 8 Nov. Gibraltar. Het stoomschip Primes Alexander van Amsterdam naar Batavia, arri veerde 8 Nov. te Port-Said. Ondertrouwd: 9 Nov. C. J. E. Bouvier en Jonkvr. H. C. Hooft. Getrouwd: 9 Nov. F. J. Duter- loo en M. M. C. Bak. - J. Nopol en B. Mok. Bevallen: Nov. 7. A. M. de DroogHommers d. 8. M. Prinsen Godefrooi d. - D. FaassenHilber- dink z. L. C. Roosen-Rattelier d. - C. de RidderVerkruissen d. Overleden: 7 Nov. H. A. Hop man 35 j. Leidschestraat. FAMILIEBERICHT EN. Getrouwd: 8 Nov. F. G. Chris- toffels en C. J. Terlingen, Amst. - (Bij volmacht) Th. A. Stibbe en R. van Gelde, Amst. - J. Streletski en N. I. de Vries, Den Haag. Bevallen: 3 Nov. E. F. van de StadtFranyois z., Pretoria. Overleden: 4 Nov. Wed. G. H. HarmWiegard, Amst. - J. Lublink Weddik 51 j., Amst. 5. P. Sparen- berg 58 j., Amst. 6. Wed. C. van Hoeij SchildhouwerVan Lakerveld Blan ken, Gouda. - K. Bommezij 59 j., Sij- bekarspel. - A. M. Troost de Vries Van Schaik 31 j., Zwolle. 7. Ph. Ma- chielse 58 j., Amst. - A. M. Remme Eilmann 54 j., Zaandam. - C. W. Vinkhuijzen 80 j., Den Haag. - J.j C. H. van Dorland 48 j., Den Haag. - Wed. A. van der 4VeenKniphorst 70 j., Leeuwarden. Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne huisgeiiootenworden aan het Bu reau Kleine Houtstraat 9, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekking en zijn te bevragen. Abonnés buiten Haojrlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel. t. Jutfr. v. gezelschap bovea j., keaai* r, mod. tal. inuz en hauiiw. om eeaige dochter oh 2 jong. v. 8 ea Ii j. ia stud, te help., liefst rij die vriend, tehuis oov. gr. sal. verk. i. fietiv. lüuderjuff. direct of 2é Dcc. gew. u. zeer jonge kiud om te g, P. G. bov. -5 j. kaan naaien en mazen, te Amstaaum. pers. of schrift. 8. Twee i eken verpleegsters in gastlpais ia stad van Overijsel met 1 Jau. jaarw, 110 voorl. ban. koat, iuw, en bewass. aanm. schrift, of in persoon. 4. Exped. ban.vier ter in- en uitklar. v.aank. en nitg. goederen, alsmede t. discmt. kleiner wiss. kort en 8 in. papier op binrieal 5. Teohu teckeuaar om ie®. les te gev. in teek. en constructie. B. Stad-ireizigor Amst, v. gross, in klokk. re- gul enz. ll uet, pers. teg. _eu. vau ruime prov bek. m. horloge.nakers. RECLAMES. 20 Cents per regel. Gepaste opmerkingen van algemeen belang. Gevaren van allerlei aard omrin gen ons. Alhoewel zonder bescher mingsmiddel moeten wij de ontke tende elementen bestrijden en terwijl bet gevecht voor het leven al onze krachten en al onze krachtdadig heid eischt, vernietigen langzamer hand kwaadaardige ziekten geest en lichaam. Verraderlijk valt de ziekte op het slachtoffer aan, eers* langzaam op klimmend, en dikwijls eerst wan neer het te laat is, wordt de ver schrikkelijke waarheid begrepen. Dau eerst beginnen wij hulp en verlossing te zoeken. De geneeskundige wefcmsckap, die reeds zoo ver gevorderd is, door hare opqoring der geneesmiddelen uit het natuurrijk en uit het plan tenrijk getrokken, redt dikwijls de slachtoffers van het graf. Tot de meest gevaarlijke en ver nielende dezer ziekten behooren die der belangrijke organen: de maag, de nieren en 'de lever. De statistieken bewijzen dat de meeste sterfgevallen door de ziekten dezer organen en door hunne uit werkselen veroorzaakt worden. Maar in deze gevallen bewijst ons onze goede moeder, de natuur, ook hare welwillendheid. Zij geeft ons plan ten en wortels die wanneer zij be hoorlijk gemengd zijn en in passende hoeveelheden ingenomen worden, niet alleen deze verraderlijke ziek ten verjagen en genezen, maar bo vendien nog het menschelijk lichaam in goeden gezondheidstoestand be waren. Dit onfeilbaar geneesmiddel ie onder den naam van «Warner's Safe Cure» bekend en heeft eene wereld beroemdheid gewonnen of beter heeft ze verdiend. Honderde eu duizende personen verkondigen met dankbetuigingen de werkdadigheid van «Warner's Safe Cure» en wij vestigen de bij zondere aandacht op de volgende wonderlijke genezing: M. A. Kling- beil, bij het station van Custnn (Duitschland) schrijft Sedert eenige jaren was mijn gezondheidstoestand van dag tot dag slechter geworden. Ik leed aan pijnen in de lever eu aan galach tige ateenen met talrijke ziektever schijnselen. «De verplegingswijze van ver schillende doctoren bleef zonder gevolgen en ik zag het einde met groote stappen naderen. Eens raadde men mij «Warner's Safe Care» te gebraiken, en het is met de grootste vreugd dat ik verklaren mag, dat na een dertigtal üesschen ingeno men te hebben, ik volkomen was genezen. «Met een goed geweten mag ik dus aan de personen die aan de zelfde ziekten lijden, den raad geven •iit Uitmuntend geneesmiddel te ge bruiken. «Ik zal gaarne andere uitleggin gen aan de personen die ze mij vragen.» Te koop bij A. L. SAUT Co., Generaal-Agenten, Den Haag. M ARKTNI EU WS. Amsterdam, 7 Nov. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Friesche Franeker Jammen fl,40 a 1,50, dito Hambur gers f0,a 0,dito Zaaiers fl,30 a 1,40, Zeeuwsche Spuische Jammen fl,40 a 1,70, dito Flakkeesche fl,40 a 1,70, Geldersche blauwe fl,30 a 1,50, Katwijker Zand f0,a 0, Noordwijker Zand f 0,a 0,Hille- gommer Zand f2,50 a 3,40, Andijker Muisjes f0,a 0,dito blauwe f0,a 0,alles per Hl. Petroleumbericht van P. G. C. Calkoen, Makelaars, Amst., 4 Nov. De amerik. Petroleum-noteeringen waren sedert ons laatste bericht, vol gens Reuters telegr.: New-York 5,15, 5,15, 5,15, 5,15, 5,15, 5,15 ct. p. gall. Philadelphia 5,10,5,10, 5,10,5,10,5,10, 5,10 ct. per gall. Ruwe olie 72%, 72, 72, 72, 73, 73 c. p. v. De noteeringen zijn, te ontvangen aan de Amsterdamsche Petroleum- hayen Amerikaansche: Disponibel f5,15, Levering Nov. f5,10, Decemb. f5,20, Febr./April f5,25, Sept./Dec. f5,50. Russische: Disponibel f5,Entr. f3,30 los in Entr.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 3