NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. SI He Jaargang. Donderdag 16 November 1893. No. 3186 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON. AARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden franco per post f 1,20. 1,65. 0,05. 0,30. 0,37 A. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOI. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JGHN F. JONES, SuccParijs 31 bis Faubourg Montmartre. Haarlem15 Nov. 1893. VERGADERING van den Raad der gemeente Haarlemop Vrij dag 17 November des namid dags te 1 ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden Voortzetting behandeling ontwerp verordeningen plaatselijke directe be lastingen naar het inkomen. Aan den Raad der Gemeente Haarlem. Geven met verschuldigden eerbied te kennen de ondergeteekenden eigenaars en bewoners der perceelen welke in Je laatste jaren gebouwd zijn, omslo ten door den Zijlweg, Pieterkiesstraat, de H. IJ. Spoor naar Rotterdam en jden Kinderhuissingel ft dat zij, voornamelijk sedert onlangs floor de directie der Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij de overgang over de Spoorbrug voor voetgangers verboden is, het ten zeerste op prijs zouden stellen indien de Raad der Ge meente mocht besluiten over den Kin derhuissingel, ter plaatse waar de Pieterkiesstraat aldaar uitmondt, een brug te bouwen, gelijk zulks op an dere plaatsen eveneens geschied is. ten gerieve van de bewoners van het nieuwe stadskwartier met name aan (het Statenbólwerk f'dat namens hen bij de verschillende eigenaren der als nog verkochte gron den op het omschreven terrein is ge ïnformeerd of deze eigenaren bereid zonden zijn ter gemoetkoming in de kosten van die brug een som gelds hij te dragen; l dat hun gebleken is dat bedoelde eigenaren bereid zijn een bedrag van tien duizend gulden te betalen, wan neer in het voorjaar van 1891 die brug gemaakt mocht zijn en daardoor dit nieuwe stadskwartier in rechts- streeksche verbinding zal zijn geko men met de Noordzij de van het Kenau park dat deze toezegging hun aanleiding geeft zich onverwijld tot uw geëerd College te wenden, in de hoop dat daarop goedgunstig beschikt moge worden. Dit adres is voorzien van 110 hand- teekeningen en verzonden door Tbs. Oosterom, secretaris der coöp. bouw- vereeniging „Ons tehuis". Uitslag van het examen op 14 Nov. in vrije- en orde-oefeningen der gijm- nastiek, Geëxamineerd 6. Toegelaten de damesM. Smit Sibinga, van Alkmaar E. Spruitenburg, alhierE. J. M. Steenmeijer, van Alkmaar A. G. van der Steur, van AmsterdamII. C. Stoutjesdijk, van HoornW. C. van Thiel, alhier. De schaalcollecte (Turfcollecte) van het R. K. Parochiaal Armbestuur van heden heeft bedragen 850.74)a. De statuten van het Bureau voor vraag en aanbod voor den arbeid al hier luiden aldus Het doel der oprichters is om pa troons en werklieden inlichtingen te verschaffen omtrent aanvragen en aan biedingen van werk. Zij tracht dit doel te bereiken door lo. de gelegenheid te geven tot in schrijvingvan alle werkbazen en werk lieden, welke den leeftijd van 18 ja ren bereikt hebben en ten minste de laatste 12 maanden te Haarlem woon achtig zijn; 2o. een inschrijving te houden van alle aanvragen van werkgevers naar werklieden 3o. op verzoek van den werkgever een onderzoek in te stellen naar de zich aangemeld hebbende personen; 4o. het npenbaarmaken der statis tieken omtrent vraag en aanbod der arbeidskrachten volgens de verkregen inschrijvingen Het bureau zal beheerd worden door een commissie, bestaande uit hoogstens negen leden. Deze leden worden benoemd door de afdeelingen Haarlem van den „Ned. R. K. Volks bond," nederlandsch werkliedenver bond „Patrimonium" en „Algem. Ned. Werkliedenverbond", waarvan elk: de zer afdeelingen 3 bestuursleden aan wijzen en tevens voor elk een plaats vervanger, om bij ontstentenis van dezen hem te vervangen. De commissie voor het bureau kiest zoo nooclig een commissie van bijstand, welker taak het is, het be stuur in zijn werkzaamheden te steu nen. Zij heeft in de bestuursver gaderingen een adviseerende stem. Door de commissie zal des avonds van 8j4 tot 9Va uur gelegenheid wor den gegeven tot inschrijvingen en het verstrekken desgevorderd van inlich tingen. Dit geschiedt kosteloos. De te maken onkosten worden door de genoemde vereenigingen pondpondsgewijze betaald. Geen veranderingen mogen in deze statuten worden gemaakt dan met goedkeuring der leden van genoemde bonden. Als vertegenwoordigers der verschil lende vereenigingen hebben ondertee kend de heeren C. A. M. van Dam, W. J. Van Looij jen Th. F. Spaak, van den „Ned. R. K. Volksbond;" J. H. Segaars, J. G. Huizing, van het jN. W. V. Patrimonium;" G. De Jong, B. Meek en Joh. S. Holster, van het „A. N. Werkliedenverbond". Men meldt ons: „Ofschoon Haarlem als centrum der bloembollencultuur wel bekend kan 't zeker den naam onzer Bloemenstad slechts verhoogen wan- er de Haarlemsche firma's hunne producten exposeeren op tentoonstel lingen in 't Buitenland. Wij hebben hier 't oog op eene collectie bloembollen op de tentoon stelling te Chicago ingezonden door de heeren Ant. van Velsen Co. alhier. De collectie mocht eenen eersten prijs verwerven, voor de inzenders van te meer waarde daar deze bekro ning vergezeld ging van de meest vleiende woorden van waardeering en de geheele collectie tevens verkocht werd. Wij wenschen de firma geluk met de behaalde onderscheiding en twijfe len niet of deze zal haar ten goede komen in „nieuwe wereld" waarop alle bloemisten tegenwoordig 't oog gevestigd houden voor de toekomst. De heer Ch. de la Mar, directeur van het Theater Tivoli, verzoekt ons mede te deelen wat amsterdamsche bladen hebben gezegd van het stuk dat hij aanstaanden Vrijdag in onzen schouwburg zal doen opvoeren„de Zondebok of kluchtige avonturen van een mensch-aap." Het Nieuws v. d. Dag zegt o. a. „Het xDubliek gaat met dit Septem- berstuk in groote genietig op, speelt half mee, giert en gilt en zingt uit volle borst mee het onbegrepen lied van het dubbeltje en bisseert zichzelf bij dat van Monte Carlo. Bij al het kunstgenot dat het Theater Tivoli biedt, vermaakt men zich evenzeer met de vertooning van het stuk ais met de houding van het publiek." Het Algem. Handelsblad schrijft o. m.„De Zondebok, of kluchtige avon turen van een mensch-aap, een on schuldig maar dolgrappig blijspel, heeft gisterenavond een zeer talrijk publiek terecht zeer voldaan. Aan het station Halfweg werd Dinsdagavond een groot onheil voor komen. De steenkolentrein 1010 van Delft moet aldaar den personentrein 76 van Haarlem laten passeerenin plaats van te stoppen, reed de ma chinist door, waarop van het station Halfweg af naar Amsterdam werd seind, dat deze trein dus eerst binnen zon komen; intnsschen had men het blok voor trein 76 „veilig" gegeven. De machinist van den steenkolen- trein had huiten het dorp zijnde de fout bemerkt en liet den trein terug rijden, zoodat beide treinen elkaar tegenliepen. Dat terugkomen was aan het station gehoord; onverwijld gin gen chef en adsistent ieder met eene roode lantaarn de treinen tegemoet, die op korten afstand van elkaar tot stilstand werden gebracht. Dinsdagavond had in ,Maison Stroucken" te Amsterdam eene groote openbare vergadering plaats, uitgeschreven door 35 vak- vereenigingen naar aanleiding van een uitgebreid rapport der sub-commissie van de amsterdamschen gemeenteraad in zake de werkloosheid. Als sprekers traden op de heeren A. H. Gerhard, P. B. Kok en P. L. Tak. De heer van Emmenes was van de lijst der sprekers geschrapt, wijl de heer Tak zich als optreden had willeD terugtrekken, toen hij vernam dat eerstgenoemde ook zou spreken men had er echter bij hem op aan gedrongen dat hij zou spreken. De vergadering, door een 1200 personen bezocht, werd zeer woelig, toen de heer van Emmenes bij het.debat het woord nam en den heer Tak scherp aanviel. Ten slotte werd eene motie voor gelezen, waarin er op gewezen wordt dat van gemeentewege arbeid moet worden verschaft en vanwege het co mité een adres naar den Raad zal worden gezonden om te vragen dezen winter werk te verschaffen. Met op steken der handen verklaarde de ver gadering zich tegen de motie, waarna de vergadering werd gesloten. Na afloop der vergadering volgde het, naar het schijnt, bij die gelegen heden gebruikelijke straatrelletje. De bekende lie.deren zingende, ging het publiek nit de zaal. Een vrij groote troep ging de Leidschegracht op, doch stuitte bij de brug over de Keizers gracht op een van de Leidschestraat komend detachement politie-agenten. Enkele steenen werden naar hen ge worpen, zoodat een charge met stok en sabel noodig was. De troep vloog uiteen, doch nog geruimen tijd bleef de politie op de Keizersgracht, het Molenpad en de Leidschegracht pa trouilleeren, nu en dan een uitval doende. Tegen kwart vóór twaalf was er echter van de „betoogers" niets meer te zien. Een onderscheiding. In De Muziekbode van den heer M. J. H. Ivessels te Tilburg is het volgende te lezen Voor een paar weken had ik de eer benoemd te worden tot membre titulaire de l'académie dn Hainaut met de groote medaille en eere-diplo- ma. Werkelijk was ik in mijn nopjes met zulk een onderscheiding. Toch vraagde ik mij zelve af, welke ver diensten ik dan wel bezat, die tot die benoeming konden aanleiding gegeven hebben. Niets kon ik mij voor den geest roepen dan wel dat ik in de gelegenheid zou zijn jaarlijks fr. 12,50 te kunnen betalen, 't geen van die leden-titulaires verlangd wordt. Tegelijkertijd moeten echter ver schillende mijner collega's, die ook aan het concours te Tilburg met hun gezelschap hadden deelgenomen, even eens die onderscheiding (om fr. 12,50 te betalen) hebben ontvangen. Alvorens nu maar blindweg dat geld in te zenden, informeerde ik eens eerst omtrent die academie, edoch, de inlichtingen die ik ontving waren van dien aard, dat ik beter doel kende om dat geld te besteden en behield het voorloopig in de beurs. O. m. deelde men mij mede, dat teder muziekmeester, of musicus, van wien men maar het adres kon vernemen en die maar fr. 12,50 lean betalende genoemde onderscheiding ontving. Resumeerende stel ik mij de vraag zou men zulke academie in Holland- sche taal niet een flessehentrekkers- in richting noemen Toevallig las ik in een courant, die ook bericht gaf dat een harer stad- genooten als membre titulaire enz. was benoemd, den uitroepzoo weet het buitenland de verdiensten onzer groote mannen te waardeeren 11 Maar ik geloof dat daar beter geplaatst waszoo weet het buitenland voordeel van onze goedgeloovigen te trekken Ik vermeen met mijne mededeelin- gen den geachten collega's geen on dienst bewezen te hebben en dank u, mijnheer de redacteur, voor de afge stane plaatsruimte. Uv) abonné, Lid der académie du Hainaut, onder bescherming de Son. Excellence Monseigneur le Général Crespo, President des Etats-Unis du Venezuela en de Son Altesse Royale Monseigneur le Prince Guy de Lu- signan terwijl ik vermeen dat president, secretaris, penning meester dezelfde persoon is. Uit Enkhuizen meldt men dat de stoomkanonneerboot Geep nog -Sn'1 m. f» j'fas 59) Naar het engelsch van FLORENCE WARDEN. HOOFDSTUK XXIV. „Laat hij er dan iemand anders voor nemen," zeide Tom driftig. „Als gij zooveel van hem houdt, help hem dan niet zichzelf zoo te vernederen De kleine Bob begon echter te lachen en bleef voortgaan de brieven te bezorgen. Jims verzet tegen de verloving van zijn broeder was nog heftiger en werd nog duidelijker aan den dag gelegd. Zoodra Dick in staat was om te luisteren naar zijne opwindende woorden, overlaadde Jim hem met verwijten over het feit, dat hij naar den vijand overliep, en uitte vooral zijne ver ontwaardiging over de wijze waarop Pamela's bloedverwanten Dicks vader hadden behandeld. „Ik verzeker u Dick," zeide hij, „dat het vader meer grieft dan gij denkt, dat gij dat meisje niet wilt laten loopen. Hij denkt er voortdurend aan. Gij denkt misschien, dat hij het niet meent met zijne bedreiging om de handen van u af te trekken als 'gij met haar trouwt, maar dan vergist gij n ter dege. Ofschoon gij altijd zijn lieveling zijt geweest, of juist daarom, is hij woedender op n, dan hij ooit op iemand an ders is geweest." Dick begon te lachen. Hij liet Jim geruimen tijd praten, daar hij zich maar liever stilhield. „Dat is zoo Jim," zeide hij eenvoudig. „Het spijt mij ver schrikkelijk, dat vader het zoo opneemt het spijt mij meer dan het verlies van het geld ik ken hem ook, en ik weet, dat hij het ernstig meent maar ik wil haar niet opgeven. Denkt gij van wel?" „Wel neen," stemde Jim toe, „maar toch is het niet ver standig." „Zoodra ik haar zag hield ik meer van haar dan van ieder ander meisje," zeide Dick met nadruk." Nooit zal ik er een ontmoeten, van wie ik zooveel houd. Zoowel om haar mooie, zwarte oogen als om haar stijfhoofdigheid, bewonder ik het meisje, zooals ik nooit een ander zou kunnen bewonderen! Zijt gij nu tevreden?" Jim staarde zijn broeder aan en dacht na. „Nu, over smaak valt niet te twisten," zeide hij, „maar ik denk niei, dat ik ooit een meisje, dat tot zulk eene familie behoort, zon kunnen bewonderen!" hij zeide dit zeer ver achtelijk. „Wat hebben wij ons allen dan zeer in u bedrogen," mom pelde zijn broeder. „Ik dacht, dat gij veel van hare zuster Jane hieldt. De anderen hebben zeker wel eens wat wat mij op dat denkbeeld bracht." Jim werd rood van toorn, en antwoordde op norschen beslisten toon: o „Ik stem toe, dat ik eens eene vluchtige genegenheid voor haar heb gekoesterd, en het is best mogelijk, dat die besten digd zou zijn, wanneer zij een goed meisje ware geweest, maar toen ik ontdekte," vervolgde hij met meer vuur en minder beslistheid, „dat zij mij wilde aanhalen en afstooten, tegen mij wilde glimlachen of mij niet aankijken, naar het haar in het hoofd kwam, liet ik haar spoedig merxen, dat ik niets meer van haar wilde weten, en niet met mij, door welk meisje ook, liet spelen!" „Dus nn trouwt zij zeker met Bianson Dick wist wel beter, daar hij door Pamela's brieven op de hoogte werd gehouden. Er kwem een uitdrukking van kalme voldoening op Jims gelaat. „Neen, Branson is verdwenen." „O," was alles wat Dick zeide, terwijl hij een boek opnam, wat voor Jim een teeken was, dat hij nu weer genoeg had gesproken. Dicks verloving en de wijze waarop zijne huisgenooten er over oordeelden, had het geluk uit de Priory gejaagd, St Rhadegnnd bezocht zelden de kamer van zijn oudsten zoon, en wanneer hij dat deed, lichtte hij de meest noodzakelijk» vragen tot hem om dan weer weg te gaan. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1