tfS jl, li boeienden tekst, als: Eerste Hip Mj OnplDUen lie Jaargang; Vrijdag 17 November 1893. No. 3187 NIEUW8- EN ADVERTENTIEBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. Crescendo FEUILLETON. SIE E H, HAARLEM'S DAG Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOI. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc.Parijs 31 èis Faubourg Montmartre. jwsaw van bet Geïllustreerd Zondagsblad bevat behalve J|| j§ J|1 Wj§ bet vervolg op den roman van Rider Haggard, RB! lUl MSL i getiteld: Het Testament van Mr. Meeson, we- |«i| M derom tal van belangwekkende illustratiën en Een trouwpartij in West-Indië (met illustra tie). Eigenaardige wenk (met illustratie). Gelukkig gered (met drie illustraties). Het in brand steken van weide velden in Australië (met illustratie). Een episode uit den slag bij Worth (met illustratie). Cledenkt den arme(illustratie). Een reken kunstje. Een vreemde gewoonte. Uit den Congo-staat (met illustratie). Üit de artist en wereld. Een vriend in den nood (met illustratie) Voor been en thans op den Oceaan. Verwonderlijk (met 3 illustraties). Voor de buishouding. Onmisbaar voor Patroons (met illustratie). Ge dachten ter overweging. De letter D. Afgereisd. Hoe onze visschers het weer voorspellen. Harde kritiek (met illustratie). Op een Ameri- kaansch dagbladbureau. Voorts Puzzle. Anecdoten.De Prijswinnaar van Raadsel LXV. Oplossing Prijsraadsel LXVIII.Nieuw prijsraadsel LXXII. Schaak- rubriek. Mededeelingen. DE UITGEVER. Hij dit Nummer is gevoegd het Gem eenteraadsverslag van 15 Nov. Haarlem16 Nov. 1893. |f Vanwege het Ministerie van Water staat, Handel en Nijverheid werd heden aan het gebouw van het Pro vinciaal Bestuur alhier aanbesteed Het leveren van steen en bestutten der Heldersche zeewering, behoorende tot de Rijks zeewerken in de provin cie Noordholland. Raming ƒ7000. Van de 4 ingekomen inschrijvings biljetten was dat van Gebrs. Jansen te Nieuwediep het laagst voor/6618. De le luitenant J. W. van Alphen van het 3e bataljon 4e regiment in fanterie alhier is benoemd tot le lui tenant-adjudant van genoemd batal jon en zulks ter vervanging van den tot kapitein benoemden le luitenant adjudant A. L. de Wolf. Uitslag van het examen op 15 Nov. in vrije- en orde-oefeningen der gym nastiek, alhier gehouden. Geëxamineerd 4 dames. Afgewezen 2. Toegelaten de dames G. M. van der Wal, alhierH. P. P. Wils, te Sloten (N.-H.). Woensdagavond werden de lezingen dezen winter in „Teyler" te houden, geopend door den heer dr. T. C. Winkler alhier, met eene interessante voordracht over bactereologie, waarbij een en ander nader werd toegelicht door platen en kalklichtprojecties. Een talrijk publiek woonde deze lezing bij. De verdere 4 voordrachten zullen gehouden worden, door Prof. Dr. A. Pierson van Amsterdam op 13 De cember, door Prof. Dr. J. Verdam van Leiden op 10 Januari, door Ds. M. J. Mees van 's Gravenhage op 24 Januari, en door Prof. Dr. H. A. Lorentz van Leiden op 21 Februari. Den liefhebbers van ware kunst zal het zeker aangenaam zijn te ver nemen, dat Mad. Segond-Weber, de groote tragédienne, alhier a. s. Zater dag, voor haar terugkeer naar Frank rijk nog eens zal optreden. Alsdan zal voor de tweede maal worden op gevoerd „Phèdre" van Racine, voor afgegaan door „Les folies aumoureux" van Regnard. Dinsdag 28 November en 2 vol gende dagen zal in het verkoop lokaal van de heeren P. van Cittert Zonen de bibliotheken worden ver kocht van wijlen de heeren A. Merens en G. H. Möller. De verzameling be vat vele en goede werken op notarieel gebied, en betreffende bouwkunde en letterkundeplaatwerken, prenten, teekeningen, schilderijen enz. Woensdag j.l. gaf de mannen-zang- vereeniging „Cressondo" onder leiding van den heer N. II. Andriessen in de groote zaal der „Vereeniging" haar eerste concert. Solisten voor dezen avond waren: Mej. A. Pauline Manifarges, concert zangeres en de heer Bern hard Dessau, violist, beiden van Rotterdam. De samenstelling van het pro gramma liet aan degelijkheid en af wisseling niets teqwenschen over en in een adem mag hier worden bijge voegd dat ook de uitvoering ervan aan hooge verwachtingen beant woordde. Als koorwerken stonden vermeld Sonntag am Rhein van Schumann, AbendAdmmerung van E. Mair en De Wraak van Alfred Pilman in bet eerste deel. De uitwijkelingen van Gevaert, Choral van Praetorius en Twee Volksliederen van C. Andriessen Jr. in het tweede deel. Er werd, zooals ik reeds aanstipte, dezen avond door de liedertafel hoogst verdienstelijk gezongen. Zonder in bizonderkeden te willen treden moet ik toch met een enkel wóórd melding maken van Tilman's zeer belang wekkende compositie De Wraak. In spijt van alles wat reeds is, en injde toe komst nog zal worden ten beste gegeven over zoogenaamde „concoursdraken" had dit werk voor mij veel aantrek kelijks. Frisch geinspireerd, vol geest rijke en gloedvolle, toonschilderingen, rijk aan gelukkige klankcontrasten mag het met recht een boeiend mu ziekstuk heeten en ondanks de groote en talrijke moeieüjkheden, die bet den uitvoerenden oplevert, kan het, dunkt mij niet anders dan hun een genot zij n een werk zoo vol van kracht en leven te mogen vertolken. Met blijkbaren lust en toewijding werd deze toonscbepping dan ook door „Crescendo's" leden ten gekoore gebracht. Eenheid, klankgehalte en voordracht vielen zeer te prijzenal leen tegen het einde werd bij de tenoren eenige vermoeienis merkbaar. Zeker niet onverdiend waren de toe juichingen die na beëindiging van dit en der andere nummers aan di recteur en zangers ten deel vielen. De keuze der solisten mag een ge lukkige genoemd worden. Mej. Ma nifarges is inderdaad een zangeres van beteekeuis. Hare muzikale begaafd heid stelt haar in staat met haar vol en schoonluidend orgaan een artis tieke indruk bij baar auditorium te weeg te brengen. Het programma dat zij zich had gekozen bestond uit: Aria aus Samson und Delila van Saint- Saëns en drie kleine liederen n. m. MainachtAn die Musik en Der Tod und das Mddchenbet eerste van Brahms, de beide laatste van Schubert. Op aanhoudend verlangen van het pu bliek werd hieraan nog een klein en fijn nummertje toegevoegd. Ook de heer Dessau, een hier niet onbekend kunstenaar van groote ver diensten, oogstte met zijn voordrach ten veel succes. Met warmte zoowel van toon als van muzikale voordracht werden door hem in het eerste ge deelte gespeeld: Romance van Beet hoven en Cavatine van Raff (op het programma stond aangegevenUn- garische Rhapsodic van M. Hauser). In het tweede deel gaf hij nogAn dante van Mann, Menuett van eigen compositie en Mazurka van Stat- kowski. Ook in deze nummers vol deed hij naar mij van betrouwbare zijde werd bericht, want door een samenloop van omstandigheden woon de ik het tweede deel van 't concert niet bij ten zeerste, zoodat ook van dezen solist eenloegiftje werd ge vraagd en verkregen. Dit concert mag ongetwijfeld ge rangschikt worden onder de bestge- slaagde, welke de mannenzangver eeniging „Crescendo" in denlaatsten tijd heeft gegeven. Aan het einde van dit verslag wensch ik aan Bestuurderen der lie dertafel bescheiden lijk in bedenking te geven of zij in 't vervolg niet de eiscben eener gewone beleefdheid tegenover de bezoekers hunner con certen in zooverre in acht zouden nemen, dat deze laats ten gevrijwaard worden tegen onaangenaamheden als welke de ondergeteekende Woensdag moest ondervinden. Toen ik n.m. als naar gewoonte aan het raam op het bovenzaaltje bad plaats genomen, werd mij, eenige oogenblikken vóór den aanvang van het concert, door een der dienende geesten aange-i zegd, dat op last van het Bestuur het raam moest worden gesloten. Nu wil ili gaarne aannemen dat het in de bedoeling van hetBestuurlag, eerst dan het bovenzaaltje voor het publiek toegankelijk te stellen, wan neer de benedenzaal geheel zou zijn bezet maar verdient bet dan geen aan beveling bij de toepassing van dezen maatregel rechtsniet averechts te werk te gaan? Zou het, m. a. w. niet goed zijn het kleine zaaltje ge sloten le houden totdat de beneden ruimte voor het aantal bezoekers onvoldoende blijkt, inplaats van, zooals nu, het bovenzaaltje open te laten, totdat men bemerkt dat de groote zaal ruimte genoeg aanbiedt? Op deze wijze zou worden voorkomen dat zij die bij voorkeur boven plaats nemen en dit zijn waarlijk niet de minst belangstellende toehoorders op minder aangename manier wor den bejegend. PHILIP LOOTS. Wenken van een praktiseer end geneesheer XI. De beenderen, die met elkaar ons geraamte vormen, kunnen alle breken. Een hevige val of slag, een te sterke spierinspanning zijn hiervan de meest gewone oorzaken. De verschijnselen, die oogenblikkelijk optreden, zijn de moeilijkheid of onmogelijkheid van beweging aan het aangedane lid, ver anderde vorm biervan en pijn. Het transport vereischt de aller grootste voorzichtigheid. Men moet niet door veel bevoelen en onderzoe ken juist willen weten of bet been wel gebroken is, maar bij onzekerheid daaromtrent dit liever onderstellen en daarnaar bandelen. Is het noodig den lijder te vervoeren vóór een me dicus ter plaatse is, dan legge men een verband aan, dat het doel beeft de beenstukken tegenover elkaar in dezelfde houding te doen blijven. Men neemt hiervoor stukjes hout, stijf bordpapier, wandelstokken, bezem stelen, bloemstokken, enz. van oen geschikte lengte, omwikkelt ze met waten, doeken, hooi of iets anders, legt ze langs het gebroken lid, b. v. het onderbeen en omwindt dit dan met een zwachtel of zakdoeken. Met deze laatste en wandelstokken is reeds menig football-slach toffer geschikt gemaakt tot transport naar zijn huis of een ziekenhuis. Het doel van dit rustverband is te beletten dat de beenuiteinden zich te veel van elkaar in dwarsc.he of overlangsehe richting verwijderen, waardoor zou ontstaan hevige pijn, verscheuring van de zachte deelen en soms doorboring van de huid, wat gelegenheid geeft tot infectie, die den gunstigen afloop bedreigt Is de breuk gecompliceerd, d. i. is de huid door het been van binnen naar buiten doorboord of beeft het uitwendig ge weld met het been tegelijk de bedek kende zachte deelen verbrijzeld of doorgesneden dan behandelt men de wond op de gewone wijze, legt eerst hierover een verband aan en denkt dan aan het rustverband. We zullen hier natuurlijk niet de breuken van alle mogelij ke beenderen nagaan. De medicus die altijd zoo gauw mogelijk gehaald zal worden, beslist over de wijze waarop hij in een bepaald geval zal trachten den breuk zoo goecl mogelijk te doen ge nezen; de niet deskundige heeft alleen te zorgen dat hij geen kwaad doet. Evenwel is het niet ondienstig een paar soorten even te bespreken. Breuken van den schedel zij n zeer ge- 60 Naar het engelsch FLORENCE WARDEN. HOOFDSTUK XXIV. Het geschil met zijn oudsten zoon deed hem daarentegen het gezelschap der anderen vaker zoeken, en alles ging goed tot hij op zekeren dag zag, dat de kleine Bob een brief van Pamela aannam bij den ingang van het landgoed. Hij trad zoo plotseling te voorschijn, dat geen van beiden de gelegen heid had om te ontsnappen. Met toornig gelaat greep hij Bob bij den schouder, en sprak het meisje op koelen toon, vol ergernis aan. „Vindt gij het soms goed, dat mijne zoons op slinksche wijze dingen doen, waarvan hun vader niets weet?" Pamela vatte zeer verontwaardigd onmiddellijk vuur. „Er gebeurt niets op slinksche wijze. Ik kan Dick niette spreken krijgen, dus moet ik hem wel schrijven dat is alies „Niet te spreken kunnen krijgen?" zeide de oude man ironisch, terwijl hij Bob een zachten oorveeg gaf en hem liet gaan. „Gij kunt hem wel opzoeken als gij dat wilt. Gij kunt hem zoo dikwijls opzoeken als gij wilt en zijt steeds welkom, als gij maar éen ding niet vergeet als gij met hem trouwt, is hij doodarm; als hij niet met u trouwt, kan hij op een jaarlijksch inkomen van vijfduizend pond rekenen „Ik zal hem zeggen," zeide Pamela vastberaden, „dat hij zelf maar moet kiezen." „O, natuurlijk zal hij bij zijn besluit blijven daarvoor is hij te veel man! En gij kunt het genoegelijk besef bij u ronddragen, dat gij hem doodarm hebt gemaakt!" Zonder verder een woord te spreken verwijderde hij zich, en liet Pamela bevende achter. Zij aarzelde een oogenblik of zij zich niet de op zoo onaangename wijze door den ouden man gegeven vergunning te nutte zou maken en Dick zou gaan opzoeken, maar zij vreesde zichzelve niet voldoende te zullen kunnen beheerschen om hem niet op te winden door den strijd, die in baar eigen hart zou omgaan. Terwijl zij er nog over stond na te denken, zag zij Dick in eigen persoon haar te gemoet komen. Hij zag zoo vree- selijk bleek, dat zij hem te gemoet ijlde en hem verzocht te gaan zitten op den rand van een steenen drinkbak uit den stal. „Dick," zeide zij met nadruk en hield zijn arm vast om klemd, „gij moet mij opgeven. Uw vader zegt, dat gij het niet zoudt willen doen, maar ik zal er u toe noodzaken!" „Het is goed," zeide hij, en ziende, dat er niemand in de nabijheid was, gaf bij haar een klis. „Hoe kunt gij dat doen? Wees als 'tu blieft ernstig! Het is eene zeer ernstige zaak tenminste voor mij;" zij begon te schreien. „Dat is bet ook zoo ernstig, dat als ik u moet opgeven, zooals gij zegt, ik eerst nog zooveel kussen wil hebben als ik kan krijgen. Wat heb ik gedaan, dat gij niets meer met mij te maken wilt hebben „Gij hebt niets gedaan, maar uw vader." „En wat beeft die gedaan „Hij heeft mij zooeven gezegd, dat gij op een jaarlijksch inkomen kunt rekenen van vijfduizend pond als gij niet met mij trouwt, terwijl gij anders niets krijgt. Nu wil ik niet met een man trouwen, die doodarm is." Dick sloeg geen acht op deze bedreiging. Zwijgend speelde bij een paar minuten met hare hand, en zeide toen ernstig „Hij zal wel van gedachte veranderen, daar twijfel ik geen oogenblik aan. In den beginne zullen wij echter een harden strijd moeten voeren. Denkt gij, dat gij een paar jaar, mis schien wel zoo lang ook niet, met mij in Londen dien har den strijd zoudt kunnen voeren! Denk er aan hij hief zijne hand op, om baar te beletten bet krachtig protest te uiten, dat zij op zijne woorden wilde uitspreken het zal een harde, moeielijke strijd tegen de armoede zijn, en ieder een zal er u om uitlachen, dat gij het zijt begonnen. Nu, wat zegt gij van zulk een vooruitzicht?" „Dat weet gij wel!" fluisterde Pamela. „Ja, dat meen ik ook. Wauneer ik eene betrekking als

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1