NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang. Maandag 20 November 1893. No. 3189 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Dit nummer bestaat uit vier bladen. STADSNIEUWS. De Menscli-Aap. Politiek Overzicht. Gemengd, Nieuws. FEUILLETON. 11 lillE HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOI. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. f Bij dit nummer der Courant wordt aan [hen, die op het Geïll. Zondagsblad inteékenden, No. 47 van het tijdschrift toegezonden. J. C. PEEREBOOM. Haarlem18 Nov. 1893. Op bet Museum van kunstnijver heid zal weldra eene tentoonstelling van hont intarsias „inlegwerken bout" bestaande uit werkstukken en afbeel dingen in kleuren, geopend worden f deze tentoonstelling zal vooral voor den meubelmaker van zeer veel be lang zijn. Aanstaanden Zondag is eene verza meling reproduction van gevels uit het tijdperk der nederlandsch-renais- sance tentoongesteld. Des Zondags is de toegang vrij. Heden werd aan bet bureel der ge nie, aan de Kinderbuisvest albier aanbesteed het maken van aardwer ken voor bet fort bij Veldhuis tus- schen Beverwijk en Uitgeest en voor jeen inundatiekeering bij dat fort. Raming f 167.000. Ingekomen 15 bil- jetten, waarvan bet laagst dat van W. Blanckevoort Cz. te Broek in Waterland, voor f135.983. Het vernieuwen en verfraaien van "winkels in onze stad gaat nog steeds voort, een bewijs dat er met toewij ding en ijver nog wel een bestaan te veroveren en geld te verdienen is. Ditmaal is het de vernieuwing van buis No. 5 op het Verwulft waaraan wij een woordje willen wijden. Lange jaren is in dit perceel reeds een koek- en banketbakkerij gevestigd, doch tot nu toe bad bet buis een ouderwetsch aanzien, niet in overeen stemming met de eiscben van dezen tijd. Nu de zaak echter is overgegaan in de banden van den heer G. A. A. •van Gussenhoven, is het huis als bet ware herschapen. F-Een sierlijke etalage, des avonds door gasgloeilicht beschenen, noopt voorbijganger tot een blik in den winkel, die er dan ook in alle op zichten keurig uitziet. Terecht ziet de in, dat een winkel van deze er frisch en aanlokkelijk dient uit te zien. Fraaie toonbanken en aardig geschilderd plafond geven dan ook met een nette draperie dien goeden indruk. Achter den winkel zal in een sa lonnetje gelegenheid bestaan om een en ander te gebruiken. Behalve de banketbakkerij oefent de beer van Gussenhoven ook de kokerij uit. De verbouwing is bezorgd door de firma J. van Ek Zoon, bet schil derwerk door de firma J. van Reijsen jZoon. Hedenavond is de opening. Wij verwijzen naar de lijst der pre dikbeurten in bet 2de blad, in bet bizonder naar den opgaaf van den dienst der Remonstrantscbe Kerk. In een elders geplaatste opgaaf der pre dikbeurten is namelijk abusief gemeld, dat er morgen, Zondag, geen dienst in de Remonstrantscbe Kerk zon worden gehouden. Het kluchtspel „de Zondebok of kluchtige Avonturen van een Mensch aap „werd Vrijdagavond door de la Mar's gezelschap in onzen schouw burg op bevredigende wijze vertoond. De hoofdpersoon, de architect Rogier die met alle geweld eens een bal- masqué wilde meemaken en zich daartoe dost in een apencostnnm dat hem in tal van moeilijkbeden brengt, werd zeer goed weergegeven door den beer Wagemans, die een van de beste krachten van dit gezelschap is. Niet alleen wist hij in de gesprek ken met zijne kwaadaardige vrouw, een exemplaar van de scboone sekse als men alleen in boeken of op bet tooneel aantreft, bet publiek hartelijk te doen lachen, maar ook als mensch aap zich behoorlijk aapachtig te ge dragen en de aandacht te boeien door ettelijke coupletten. Verdienste lijk speelde ook mevrouw Fuchs als zijn vrouw en de beer Eilders als Arthur, de arme schrijver. Verband en intrigue zitten in bet stuk weinig of niet, maar de strakste zuurkijkei' raakt er aan het lachen. En dit is des te meer waard, omdat men er werkelijk in geslaagd is eens coupletten te maken zonder ergerlijke platheden erin. De costumes waren frisch en zagen er aardig uit. Voor de richtige bege leiding van den zang zoude eene kleine repetitie van bet orkest niet overbodig zijn geweest. De verrich tingen van de blazers vooral gaven bet eigenaardig gevoel dat men krijgt bij het strompelen over een omge- plo egden akker. Het publiek was, vooral op de duurdere rangen, niet zeer talrijk, maar de aanwezigen hebben zich blijkbaar zeer goed geamuseerd. Naar aanleiding van een deswege gedaan verzoek stopt trein 73 zoowel voor bet in- als uitlaten van reizigers voortaan aan bet station Halfweg. Uit de ringvaart der Haarlemmer meer bij de Lijnden is het lijk opge haald van een tot nn toe onbekend, armoedig gekleed manspersoon van omstreeks middelbaren leeftijd. In de Haarlemmermeer is het vee gestald. Hier en daar ziet men nog enkele jonge beesten in de weiden. Wegens de schaarschte van hooi wordt er veel groen gevoederd. Het bericht over het ongeval, dat den beer G. B. 't Hooft te Haarlem mermeer zou zijn overkomen, is in zoover waar, dat niet bij, maar zijn knecht bet rijtuig bestuurde zonder geleider. Met veel moeite is de man gered, maar beeft tot den volgenden morgen buiten bewustzijn gelegen. Het paard is verdronken. De lading van bet te Zandvoort ge strande schip Skulda (ongeveer 5800 battings) zal Donderdag a. s. aldaar publiek worden verkocht. Door den duitschen Rijksdag is bet presidiaal bureau van de vorige zitting herkozen. Donderdag zullen de voorstellen ter goedkeuring der bandelstractaten met Spanje, Servië en Rumenië worden goedgekeurd. De uitslag van de conferentie, welke Vrijdag in bet engelscbe ministerie van buitenlandscbe zaken onder lei ding van lord Rosebery gebonden werd, is dat de mijnwerkers a. s. Maandag bet werk tegen bet oude loon zullen hervatten tot Februari alsdan zal een verzoeningsraad ge vormd worden om het geschil te be slissen. Minister Mundella kondigde in het Lagerhuis de termen aan van de over eenkomst tot beëindiging der werk staking zooals die vastgesteld zijn op de conferentie onder voorzitterschap van lord Rosebery. Deze mededeeling werd met gejuich begroet. Gladstone beeft geweigerd nog in deze zitting van bet Lagerhuis bet program voor de uitbreiding van de engelscbe oorlogsvloot aan de goed keuring van bet parlement te onder werpen. Volgens hem bestaat er vol strekt geen reden om bevreesd te zijn, dat Engeland de heerschappij op zee niet zou kunnen handhaven. De fransche minister van marine beeft een telegram ontvangen van generaal Dodds uit Dagba van 16 dezer, waarin gemeld wordt dat ten gevolge van eene beweging van gene raal Dodds en kolonel Dumas koning Behanzin en zijne troepen gevlucht zijn, de geweren en kanonnen ach terlatende. Dodds heeft zijn bivak opgeslagen te Zonmetan. Eene kolonne van lichte ruiters vervolgt den ne gerkoning wiens overgave zeer spoe dig verwacht wordt. Aan bet fransche ministerie van buitenlandscbe zaken is de mededee ling ontvangen,dat admiraal de Mello, (de aanvoerder der opstandelingen in Brazilië), den oudsten zoon van den graaf En tot keizer van Brazilië beeft uitgeroepen. De hertog van Eu is de oudste zoon van den hertog van Nemours, zoon van den Franschen burgerko ning Louis Philippe en derhalve de neef van den graaf van Parijs, bet tegenwoordige hoofd van het buis van Bourbon-Orleans in Frankrijk. In 1864 trad de graaf van En in het huwelijk met prinses Isabella van Braganza, de dochter van keizer Pe dro van Brazilië. Na de onttroning van Dom Pedro in 1887 vertrok de graaf van Eu met zijn schoonvader en zijn gezin naar Parijs, waar bij sedert dien tijd verblijf hield. De graaf van Eu, die zich tijdens zijn verblijf in Brazilië weinig met de politiek inliet, beeft drie zonen, de prinsen Pedro, Louis en Antoine. De oudste, Pedro, die den titel voert van hertog van Alcantra, is nu door admiraal de Mello als keizer van Brazillië uitgeroepen. De aanstaande keizer van Brazilië is in 1875 geboren en derhalve slechts 18 jaren ond. In dien dus de Mello den strijd wint, zal bij, met bet oog op den jeugdigen leeftijd van den kroonpresident, zeker zelf den grootsten invloed op de re geering blijven oefenen. Berichten uit Brazilië over Lissabon ontvangen melden dat er in Buenos- Ayres en Montevideo groote veront waardiging bestaat over de handel wijze van den gezagvoerder yan de Engelscbe mailboot Thamesdie twee daarop gevluchte zeeofficieren van de partij van De Mello uitgeleverd beeft aan Peixoto, welke ben terstond beeft laten fusilleeren. Het beet dat er te Rio Janeiro een schrikbewind heerscht. De troepen f van Peixoto plegen allerlei geweld daden, hoewel zij dubbel bezoldigd worden. Peixoto moet heimelijk 75 millioen dollars aan bonds hebben uitgegeven. v&fr **$$81 Uit Kaboel wordt bericht dat de Britscbe missie óp 15 dezer de terug reis naar Indië beeft aanvaard. Voor af hield de Emir eene groote afscheids- durbar en verklaarde hij dat al de tusschen Afghanistan en Indië zwe vende kwestiën thans op bevredigen de wijze geregeld zijn, terwijl bij de verzekering aflegde van zijne warmste vriendschap voor Engeland. Met het oog opdé vergade ringen van anarchisten te Beriijn en de anarchistische aanslagen in Spanje on Frankrijk, dringt de Kreuzzeitung aan op een krachtige onderdrukking van het anarchisme. Het blad wenscht dat tot dit doel internationale over eenkomsten zullen gesloten worden, en dat Engeland en Zwitserland van het asylrecht zullen afzien. De gendarmes te Barcelona hebben acht anarchisten in hechtenis geno men en beslag gelegd op een aantal geweren en ammunitie." Zijn hart niet op de rechte plaats. Prof. Schrötter te Weenen vertoonde dezer dagen op college een gezonden jongen man, wiens hart aan den rechterkant van het lichaam zit. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Dinsdag 21 November 1893, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. figg&l P R!0 GRAMMA. 1. Sonate No. 2. A. Guilmant a. Allegro moderato. b. Larghetto. c. Allegro vivace. 2. Duet uit Stabat MaterRossini 3. Inleiding en Varia- tiënA. Hesse. 4 a. Nocturne Chopin. b. Nocturne Field. 5. Die Ehre Gottes. Beethoven. StoomY3artberichten. Het stoomschip Schiedam van de N. A. S. M., vertrok 16 Nov. van Newyork naar Rotterdam. Het stoomschip Rotterdamvan de N. A. S. M., van Rotterdam, arri veerde 16 Nov. te Newyork. Het stoomschip Burgemeester den Tex van Amsterdam naar Batavia, ver trok 1(. Nov. te Genua. Naar het engelsch van FLORENCE WARDEN. HOOFDSTUK XXV. loen Dick thuis kwam werd hij door zijne broeders met lartelijkheid ontvangen. Zijn vader echter, die tien maal verrukt was als de broeders, ontving hem met een oelen knik en richtte geen enkele vraag tot hem betreffende 'e recUn van zijne afwezigheid. Zijne zoons waren echter niet terughoudend. Zij overstelpten hem met vragen en waren niet voldaan vorens zij alle bizonderheden van zijn verblijf in Londen te weten gekomen. Hij had op een handelskantoor ene betrekking gekregen als klerk op een salaris van hon- erd en vijftig pond per jaar. En toen zij vroegen of hij aar van meende te kunnen leven, vertelde hij dat er vijf- onderd en zeven en twintig sollicitanten waren geweest. «En", voegde hij er bij, „ik heb ze alleen gekregen omdat ik de zoon was van den bekenden John St. Rhadegund." „En hoe lang denkt gij nog dat het moet duren alvorens gij kunt trouwen?" vroeg Jim. „De geboden zullen morgen worden afgelezen, en over een paar weken ga ik trouwen," antwoordde Dick kalm. Een algemeene opschudding volgde. De handen van den onden St. Rhadegund, waarmee hij zijn krant vasthield, trilden. De geboden?" riep Tom verontwaardigd, „Uwe aristocra tische verloofde zal er toch zeker niet in toestemmen op zulk eene manier te trouwen?" „Ik denk dat het arme kind zich in nog vele andere dingen zal moeten schikken," zeide Dick. „Dat gaat alles goed voor zulk een heer als gij zijt Tom, maar wij hebben geen bruidsmeisjes en bruidskoek bij ons huwelijk." Er heerschte stilte onder de zoons. Jim wierp een blik op zijn vader, alsof hij verwachtte dat deze wat zou zeggen, maar er kwam geen verandering op diens stroef gelaat. Den volgenden dag hoorde de oude John St. Rhadegund de geboden aflezen over „Richard St. Rhadegund, jongeman en Pamela Hoad-Blean, jonge dochter, beiden uit het kerspel." Hij bewoog daarbij geen spier. Zijne zoons waren echter diep ontroerd. Zij hadden de twist van hun vader met Dick be schouwd als een soort wedstrijd, wie van beiden het het langst zou volhouden en die spoedig met een bevredigend slot zou afloopen. De dag ging echter voorbij en geen blijk van toenadering werd gegeven, zoodat Jim en zijne beide jongere broeders ongerust werden en dien geheelen dag en avond Onder elkaar op geheimzinnigen toon zaten te praten. Dick begaf zich weldra weer naar Londen om eene woning te zoeken en hij keerde droevig gesLmd terng, want het verblijf dat hij zijne brnid zou aanbieden was zeer bescheiden en eenvoudig. Jim wist ter uitvoering van een langberaamd plan hem zijn toekomstig adres te ontlokken, zonder Dicks argwaan op te wekken. Dick werd zoo gevoelig of liever prikkelbaar bij de gedachte, welke kwelHngen zijne lieveling nog te wachten stonden, dat hij zijn broeders niet wilde zeggen op welken dag hij trouwde. Ondanks hunne waak zaamheid wist hij hen te misleiden door op den morgen, volgende op den dag, dat de afkondiging voor de derde maal had plaats gehad, het huis reeds ten zes ure te ver laten, en buiten te vertoeven tot acht uur, toen hij Pamela ging opzoeken. Met hun beiden begaven zij zich naar de kerk het huwelijk werd voltrokken, en met den trein van 9.53 begaven zij zich naar Londen, nog vóór zijne familieleden zijne afwezigheid hadden ontdekt. Dick had zijne familie hiermede eene verrassing bereid, maaSr zij had er hem een nog grootere bereid. Toen hij de deur opende van de zitkamer der apartementen, die hij in Londen had gehnnrd, deed hij de deur weer dicht en zeide tot de vrouw van den portier, dat zij zich moest hebben vergist; deze kamers had hij niet gehuurd. „O ja zeker mijnheer, het zijn ze!" gaf zij met een veel- beteekenenden glimlach ten antwoord, en zij wierp de deur open en noodigde de dame uit binnen te treden. (Slot volgt.j

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1