NIEUW8- EN ADVERTENTIEBLAD. DeDynamietmannen van Parijs. lie Jaargang. Woensdag 22 November 1893. No. 3190A ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden franco per post f 1,20. 1,65. 0,05. 0,30. 0,371. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Acivertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEEEBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitë Elrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Haarlem21 Nov. 1893. VERGADERING van dm Raad der gemeente Haarlem, op Vrij dag 24 November 1893, des namid dags te 1 ure. P'De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken; Goedgekeurde besluiten. 2. Voortzetting behandeling ontwerp verordeningen plaatselijke directe be lasting naar het inkomen. 3. Voorstel B. en W. W. met advies commissie van financiën verkoop grond Wagenweg. 4. ld. id. id. id. verhuring gronden Kleine Houtweg. 5. Id. id. id. id. verhuring gemeente-gebouwen. 6. Id. id. id. id. verhuring gemeente-gron den. 7. Id. id. id. id. staat onvoorziene uitgaven, dienst 1893. 8. Id. id. defi nitieve benoeming leeraar middelbaar onderwijs. 9. Benoeming gemeente- geneeskundige. Maandagavond Jwerd in de Groote Kerk alhier door de christelijke zang vereniging „God is mijn Lied", eene uitvoering gegeven. Eene eigenaardige bekoring heeft het voor den toehoor der zulk eene uitvoering bij te wonen onder de machtige gewelven van dit grootsche gebouw, verlicht door de koperen gaskronen, prachtig glinste rend in het licht harer eigen talrijke gasvlammen. En daarbij eene muziek geheel in overeenstemming met de omgeving en welke een indruk op ons maakt die tijdelijk zooals Maan dagavond, de temperatuur in het kerkgebouw, doet vergeten. De uitvoering zelve, die met gebed en het zingen van een psalm werd geopend, kenmerkte zich door eene eenheid in den zang der voorgedra gen koornummers, waarvoor den di recteur van „God is mijn Lied," den heer H. S. Loran, een woord van lof toekomt. Een voornaam gedeelte van het programma werd ingenomen door composities van Mendelssohn, en wel Psalm 98, dubbel koor; Koor uit psalm 95Bas Aria, Terzet en >Koor uit Elias, en De Ambrosiaansche Lof zang. Verder werden nog ten gehoore gebrachtKerstlied, van Praetorius Hij komt, van E. Weiss; Vaderland- sche lied, solo, kwartet en koor van W. P. G. Nicolaï; Het Weeskind, sopraan-solo en koor, van Thomson, en alt-solo van Radecke. Naar wij van den importeur hier te lande vernemen, is het Rhenser Tafelwater op de tentoonstelling te Chicago en op de voedingstentoon stelling te Brunswijk met de hoogste onderscheiding bekroond. Den 15den dezer maand gaf de dames-zangvereeniging „Excelsior" te Houtrijk en Polanen onder leiding van haren directeur, den heer Henri Pielage van bier, eene uitvoering in de zaal van den heer Coppée. Aan dit concert verleenden mede werking mevr. P. sopraan, mej. Betsy P. piano, de heeren gebr. X, piano en het bekende kwartet „Onder Ons," alle van Haarlem. Het dameskoor, dat sinds de laatste uitvoering zeer is vooruitgegaan, zong vooral zeer verdienstelijk „Morgen" van Hol en „Najaar" van den heer Ph. Loots, onzen verslaggever voor muziek. Voorts muntten, naar men ons zeide, uit „Frühlingsblumen" sopraan solo met piano, en viool van Reinecke, „Rhapsodie hongroise" voor piano en „Elégie" van Ernst voor viool, terwijl het kwartet, hoezeer on voorbereid, eenige nummers zeer fraai voordroeg. In de kerk der Broedergemeente Parklaan 34 zal Donderdag a.s. de openbare jaarvergadering worden gehouden van de Centsvereeniging „Ezech3416°." Zie achterstaande advertentie. Wij verwijzen naar achterstaande advertentie, waarbij de bekende pres- tidigitateur Bolten eene uitvoering, in de sociëteit „de Kroon" aankon digt. Bij vonnis van de Arrondissements Rechtbank te Haarlem van 21 No vember 1893 is A. van Wienen, koop man te Haarlem, Brouwersvaart, ver klaard in staat van faillissement, met ingang van 15 November 1893. Bij hetzelfde vonnis zijn benoemd tot rechter-commissaris jbr. mr. A. G. van Lintelo de Geer en tot curator mr. F. Wülekes MacDonald, advocaat en procureur alhier. De examens voor hen die dingen naar het diploma voor verpleger of verpleegster van krankzinnigen zullen in den loop der volgende week te Meerenberg plaats hebben. Er hebben zich daarvoor -een twintigtal candi- daten aangemeld. De afgetreden goeverneur- generaal van Ned.-Indië, mr. Pijn- acker Hordijk, is Maandag om half- twee in de residentie aangekomen. Hij werd namens den minister van Koloniën ontvangen door den be noemden secretaris-generaal van het departement mr. Elias. Verscheidene met verlof in de residentie vertoe vende ambtenaren of oud-ambtenaren waren ter verwelkoming aan het sta tion; zijn broeder, het Kamerlid, was den heer Hordijk tegemoet gereisd. Van 20 dezer schrijftmen nit Sloterdijk Gisterenavond heeft hier in het rechthuis eene zonderlinge vertooning plaats gehad. Het was bekend gewor den dat een zanggezelschap nit Am sterdam eene uitvoering zou geven in het rechthuis tegen den zeer ma tigen entreeprijs van ƒ0.10. Dat was genoeg om een talrijk publiek te lokken. De heeren en dames executanten bleken spoedig socialisten te wezen, zooals afgeleid kon worden, minder nit de gezongen woorden, die moeilijk waren te verstaan, dan nit de voordrachten, waarmede de zang nummers werden afgewisseld. Toen ontstond er een vrij heftig tumult. Er waren, vooral vrouwen, die met stem en gebaren zoo machtig te keer kingen tegen het gehoorde, dat van eene geregelde uitvoering geen sprake meer kon zijn. Te acht uur was alles afgeloopen. „Wij hadden plan nog eens terug te komen, en dan had men met een bal kunnen besluiten, maar in dit akelige nest komen we niet meerdus luidde het afscheids woord van een der amsterdamsche heeren. Het antwoord was„Blijf maar weg! We zijn om je bal niet verlegenIn groote gemoedsbewe ging men uiteen. Allen waren ont stemd het zanggezelschap, omdat het geen propaganda had kunnen maken; de kastelein, omdat hij zijn lokaal voor zulk eene gelegenheid had opengesteldhet publiek, omdat het begreep, dat het toch een beteren Zondagavond had kunnen hebben. Twee rechercheurs beg ven zich Zaterdagavond te omstreeks 9 ure naar een perceel in de Zout steeg te Amsterdam, alwaar op eene le étage verblijf hielden een 27-jarig Duitscher, die de ouderlijke woning was ontloopen en een 18-jarige kame raad, mede Duitscher. Toen de re chercheurs de kamer, die niet verlicht was, binnentraden en den naam van een hunner riepen, hoorden zij te gelijkertijd een knal. Het bleek hun toen, dat de 17-jarige jongeling zich met een pistooi een kogel door het hoofd had gejaagd en badende in zijn bloed te bed lag. Hij is per raderbaar naar het Binnen-Gasthuis vervoerd, waar hij in den nacht is overleden. In de Sport Bar Warmoes straat 157 te Amsterdam, zal van 19 November af tot en met Zondag 17 December e.k. een groot kegelconcours worden gehouden. De wedstrijd zal aHeen bestaan uit vrije baan wedstrijd, waarvoor in tegenstelling van andere concoursen geen kunstvoorwerpen, maar wijn waaronder de beste mer ken, worden beschikbaar gesteld. Als prijzen voor de 10 bals-kaarten en op de seriekaarten, benevens voor de meeste negens, achten, zevens enz. op eene seriekaart en voor de troost prijzen zijn niet minder dan ruim 400 flesschen wijn enz. uitgeloofd, terwijl bovendien voor het hoogste aantal punten in 10 ballen een dage lij ksche aanmoedigingsprijs wordt beschikbaar gesteld. Yoor het hoogste aantal punten op eene seriekaart zijn 500 fijne sigaren uit de fabriek van den heer Jac. Wels Jr. te Amsterdam uitgeloofd. De Thomsons prijs van 25.00 is op Zaterdag 18 November ten deel gevallen aan den heer W. Goedhuis Utrechtschestraat 7, de premie aan den winkelier B. Barger Utrechtschestraat 12 te Amsterdam. Ten gevolge van den NO. storm en den daarmede gepaard gaanden hoogen vloed, is Marken Maandagmorgen ondergeloopen. Een der Haagsche bladen bevatte Zaterdagavond eene adverten tie, waarin 20 25 werklieden werden gevraagd voor eene nieuwe onderne ming tegen behoorlijk salaris. Men had zich in persoon te vervoegen in een café aan de Parallel-weg te 's-Graven- hage. Op die aanbieding meldden zich Maandag zeer velen uit de stad en van elders in het café aan. Toen bleek echter, dat men hier met eene mystificatie te doen had. De café houder althans verklaarde niets van de zaak te weten. Van hem wilde men nochtans „satisfactie" hebben. Er ontstond dientengevolge een klein tumult, waarbij de tusschenkomst der politie noodig was. Een der uit het krankzin- nigengesticht te Medemblik ontvluch te krankzinnige misdadigers is weder om gevat en naar het krankzinnigen gesticht teruggebracht. Men meldt nit OJud-Beier- land Ten bewijze hoe overbevolkt de krankzinnigen-gestichten zijn, kan dienen, dat een ingezetene dezer ge meente, wiens toestand zoo jernstig is, dat hij in een dwangbuis gesto ken moest worden, in zijn huis ver pleegd wordt, omdat in geen enkel gesticht plaatsing te verkrijgen is. Schipper Jan Pronk, ge voerd hebbende de verongelukte ha ringschuit Zeevisscherijheeft omtrent het hem overkomen ongeluk het vol gende aan zijne reeders medegedeeld: Laatstleden Zaterdag door de sleep boot van Vlaardingen in zee gesleept, kreeg de schuit in zee stilte en werd besloten ten anker te komen. Zondag ochtend bleef het stil, doch wij kre gen toen geweldige hooge zeeën over. Men besloot toen naar den Hoek van Holland af te houden. Het schip wilde echter door de stilte en de zee weinig naar het roer luisteren, toen eene stortzee 5 matrozen van dek sloeg, die door de woedende baren werden verzwolgen. Intusschen zette het vaartuig de reis naar den Hoek van Holland sukkelend voort. Door eene stortzee werd echter de schuit tegen een der havenhoofden gesmeten, waarop de stoomboot Zuidholland pogingen tot redding waagde, doch de boot zelve werd op een der hoof den gesmeten. Gelukkig was het wa ter vallende, en besloot schipper Pronk met zijne 3 matrozen en den scheepsjongen op palen van het hoofd te springen, wat allen gelukte. Nu het water genoegzaam was gevallen, gin gen zij aan land en bereikten den Hoek van Holland. Doornat en ver kleumd van koude vertrokken zij naar Scheveningen, waar zij Zondagavond circa 9 uur arriveerden. Tot de gewoonten die in den loop der tijden in onbruik raken, behoort ook het oogstfeest, dat met name in het noorden van de prov. Groningen telken jare in den tijd der inzameling van de veldvruchten pleegt plaats te hebben. In dat deel van Groningerland, hetwelk hetOld- ambt genoemd wordt, nabij den Dol- lard, alsmede in Hunsingoo aan de Groninger "Wadden, vindt men nog altijd, hoewel vroeger meer dan thans uitgestrekte kool- of raapzaadvelden. Voorheen prijkte in die streken bun der aan bunder met dat schoone ge was.... het was de gouden tijd der koolzaadboeren. Evenwel is zoo min als de koolzaadcultuur ook het oogstfeest nog niet door alle land bouwers afgeschaft, en vindt men nog altijd gebruiken die van oudsher wor den in eere gehouden. Wanneer het koolzaad gemaaid is, gaat men over tot het dorschen en wel op het open veld. Dit nn is het eigenlijk feest dat na den afloop met een flinken maaltijd besloten wordt. Naar het fransch van LEON DE SONVILLE. HOOFDSTUK I. De drie vrienden. Het was in den winter van het jaar 1892. Een konde Decem berdag. Den vorigen dag had het te Parijs geregend, des nachts met de onvastheid van een woesten winter, had het gevro ren en nn woei er een ijzige wind, die door de kleederen drong en de in hunne jassen en mantels gestoken voorbij gangers deed huiveren. Alleen in de groote koffiehuizen op de boulevards heerschte leven en beweging, in tegenstelling met de straten waar bet buitengewoon stil was. Door de spiegelruiten van de prach tige café's zag men aan de marmeren tafeltjes groepjes per sonen, in druk gesprek naar elkander overgebogen, onher kenbaar in den blauwachtigen damp van de talrijke sigaren en cigaretten die er werden gerookt. In dien walm geleken ze op schimmen, die nu en dan een kopje of glas aan den mond brachten. Op den boulevard des Italiens stond een man met een toornigen blik door de ruiten van een der grootste café's te kijken. Hij zag er ellendig uit. Op zijn hoofd hing het over schot van iets dat vroeger een bonten muts moest zijn ge weest; een jas, die uit niets dan aan elkander hangende flarden bestond, bedekte zoo goed als dat ging zijn borsten schouders. Daaronder had hij niets geen draad wol of flanel, geen linnen of katoen zelfs om zich tegen den nijdigen wind te beschutten. Een op de knieën doorgesleten pantalon beschutte al even onvoldoende zijn beenen en door de over blijfselen van schoenen, die hij aanhad, kwamen de teenen been, kortom de man vertoonde het beeld van de grootste armoede die men zich met mogelijkheid kan voorstellen. Grimmig keek hij door de groote spiegelruiten, klapper tandend van de kou, het hoofd ingetrokken tusschen de schouders, alsof hij zich aldus nog meende te kunnen ver warmen. „Kijk ze daar lachen en drinken!" mompelde hij, woest de vuisten ballende, „en ik sterf hier van honger. Had ik maar geld, éen franc maar, dan kon ik wat eten en slapen. Geen sou heb ik, geen centime! En sinds gisteren niets ge geten Vervloekt Hij kroop nog dichter in elkander en school weg in de portiek van het koffiehuis. Op dat oogenblik kwam er een huurkoets aanrijden, die voor het café stilhield. Er sprong een heer uit, in een dikken pelsjas, die zijn beurs uittrok om den koetsier te betalen. Terwijl bij dat deed, hoorde de man in de portiek de geldstukken rammelen. Op zijn bloote voeten ging hij een stap vooruit en toen de heer, na met zijn koetsier te hebben afgerekend, het koffiehuis wilde binnentreden, schrikte hij bij het zien van dien haveloozen man die de hand uitstak en op een klagen- den toon zei: „Een aalmoes als 't n belieft!" De beer maakte een beweging als om de portemonnaie weer uit den zak te nemen, maar op dat oogenblik hief de havelooze kerel het hoofd op en viel het licht van de lan taarn boven de deur op zijn gezicht. Twee groote, dieplig gende, groene oo en gluurden valsch onder dikke, borstelige wenkbrauwen, die ia het midden doorliepen en aan het ge zicht een akelige uitdrukking van wreedheid gaven. De wangbeenderen waren groot en breed, de mond vooruitste kend als de bek van een vcgel en de verwarde baard vol tooide een uiterlijk, dat voor eiken schilder tot type van een boevengelaat had kunnen strekken. Bij het zien vanjhet gezicht van den man liet de heer de hand weer zinken, klaarblijkelijk bevreesd dat de kerel hem de portemonnaie zou ontrukken en met een kortaf „neen", ging hij langs hem heen het café binnen, wel zorgende dat hij den man niet aanraakte. Een oogenblik later kwam er een kellner van binnen, die met een gebiedend „ga hier dadelijk van daan of ik roep politie!" den man uit de portiek verjoeg. Terwijl hij de ijselijkste vloeken mompelde, sloop de man weg, den boulevard op. Zijn hoofd duizelde van uitputting

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1