re Wetgevende Macht. Aangeboden betrekkingen inNederland. Burgerlijke Stand. KENNISGEVING. DAftliltKTlIlGIftG. Kantoorbediende. siatitii „ïratnpiï". St. Elisabeth's ot Groote Gasthuis Ds. G. J. G. v. HOOGSTRATEN, Sociëteit „DE KROON". KINDER- en FAMILIEFEEST, LAAI VAN BEIMEL, Verzeterini tepn Brandschade. Levensverzekering. Nieuwe Groenmarkt 18. De Vaderlandsche Geschiedenis f 1,80. Dat is mooi!! f 1,80 Cardiff, is bij St. Germande-Vaux treetrand. De Hollandsche loods en de eerste-stunrman zijn verdronken de overigen der bemanning zijn gered. Haandag woedde de orkaan met verdubbelde kracht. Verscheiden sche pen hebben schipbreuk geleden, met name de Oriental, van Hamburg, waarvan de bemanning slechts ten deele gered kon worden. Ook bij Barfleur hebben een aantal vaartuigen schipbreuk geleden. Tachtig meter van het haven hoofd te Calais benevens de vuurtoren gijn door den storm weggeslagende torenwachters werden gered. Zestien visscherspinken zijn op het strand geworpen; de opvarenden zijn verdronken. De politie te Montreal heeft Maandagmorgen drie jongelie den van Fransche afkomst in hechte nis genomen, die op het punt waren het standbeeld van Nelson in de lucht te laten vliegen. Zij hadden een dy- namietpatroon bij zich, die voldoende was om het monument te vernielen en groote schade aan te richten aan de naburige hotels. Alle drie zijn Franschen en officieren in hetCana- deesche leger, een hunner is de zoon van den gewezen minister-president Mercier. De politie was gewaarschuwd door een der samenzweerders. De aanslag is een gevolg van het drijven der Fransche te Quebec tegen alles wat Brutale misdadigers heb ben getracht, de spoorkas in Luxem burg te berooven. Toen de ambtena- reu dezer dagen op het kantoor kwa men, vonden zij alle lessenaars open gebroken. Gelukkig was niet veel gestolen, namelijk slechts honderd francsj De brandkast hadden de die ven niet kunnen openkrijgen. Klaarblijkelijk is er in de laatste weken te Luxemburg een georgani seerde dievenbende aan het werk. Prins Alexander von Bat- tenberg, pas overleden en die zooals men weet een korten tijd vorst van Bulgarije was, heeft gedenkschriften achtergelaten, die weldra het licht zullen zien. Vóór zijn dood heeft de prins zelf verklaard, dat men met verbazing deze mémoires lezen zal. Ingevolge het plan om de kaders der post- en telegraafbeambten samen te smelten, hebben de tele grafisten te Rome den arbeid gestaakt. Men gelooft dat deze werkstaking zich over geheel Italië zal uitbreiden. Op delijnMarbehanVir- tonMontmedy is dezer dagen een stuk van den spoordijk ingezakt en dat wel met zooveel snelheid, dat de rails uit elkaar werden gerukt en omhoog staken op een lengte van honderd meter. Gelukkig werd het geval des mor gens nog tijdig door den baanwach ter bespeurd en kon men de van weerszijden naderende treinen tijdig waarschuwen. Intusschen gaan de verzakkingen voort en rijden de treinen zeer lang zaam. Hetgerechtel ij konder zoek in zake den anarchistischen aanslag te Barcelona is in goede handen. De rechter-commissaris, wien de instruc tie is opgedragen, is dezelfde die eenige jaren geleden al de leden van de beruchte bende der mano negra wist op te sporen. Omtrent den voort gang van het onderzoek wordt echter het diepste stilzwijgen in acht ge nomen. Militaire patrouilles doorkruisen des nachts nog steeds de stad. De Liceo-schouwburg is nog altijd ge sloten, maar de artisten, die zich voor dit speelseizoen verbonden had den, zullen den gouverneur verzoeken machtiging te geven tot de herope ning. De telegraaf heeft reeds gemeld, dat de politie te Marseille een ware klopjacht op de anarchisten houdt. De somnambule, die wegens de bij haar gevonden anarchistische brochu res in hechtenis werd genomen, is blijkbaar in haar verstand gekrenkt. Aan den stationschef had zij o. a. geschreven„Als ik een volgenden keer wanneer ik op reis ga, weer voor mijn kaartje moet betalen, zal ik het station in de lucht laten vlie gen." De politie doorzoekt de stad in alle richtingen naar twee verdachte reizigers, die met de Spaansche boot Temerario zijn aangekomen. Zoodra de boot aanlegde, snelden de beide vreemdelingen den wal op, terwijl zij het gelaat in hun wijde mantels ver borgen. Hun manier van doen was zoo vreemd, dat het de aandacht trok van de kommiezen, die dadelijk de politie waarschuwden. Men ver moedt dat de verdwenen vreemdelin gen Spaansche anarchisten zijn, die uit Barcelona waren ontsnapt. De justitie wordt in haar onder zoek zeer bemoeilijkt door de vrees voor de anarchisten. Verschillende personen, die bij den aanslag van 11. woensdag de misdadigers zagen, dur ven geen inlichtingen geven, uit vrees dat de anarchisten zich op hen zullen wreken. Van de gearresteerde personen heb ben sommigen, hoewel ontkennende bij den aanslag betrokken te zijn ge weest, verklaard daarmede in te stem men, omdat het nu tijd werd de leer in toepassing te brengen die zij reeds zoo lang gepredikt hadden. In Amerika komt de vrouw nu ook al in de politie. Vier staten hebben vrouwen benoemd tot zooge naamde „police matrons" belast met den politiedienst bij gearresteerde vrouwen. Hun traktement staat aan dit van een politieagent gelijk. In Kansas heeft de goeverneur een vrouw benoemd tot politie-commissa- ris van de stad Leavenworth. Uit de bran dkast van de Indiana, Illinois en Jowaspoorweg maatschappij is een bedrag van 21000 dollar ontvreemd. Drie net gekleede personen, wier houding en voorko men in het geheel geen reden tot verdenking gaven, vraagden den kas sier te spreken. Na hun vertrek be merkte men, dat tevens de som van 21000 dollar verdwenen was. Over den oorlog in Mata bele-land laat de Volksstem zich als volgt uit Deze oorlog, door de „Chartered Company" gedwongen, zal blijken een blijvende en ongeëvenaarde schandvlek te zijn in de geschiedenis van Zuid-Afrika. En indien gerech tigheid zal moeten zegevieren, dan vreezen wij voor de oorspronkelijke euveldaders het ergste. Wat door dr. Jameson met zijn handlanger kapitein Lendy volgens tot dusverre ingeko men berichten tegenover de Kaffers is verricht, kan moeilijk met een anderen term dan dien van moord worden bestempeld en moord is en blijft moeilijk te rechtvaardigen. En de oorzaak van dit alles is Cecil Rhodes, de door sommigen als een godheid aangebeden staatsman van Zuid-Afrika, door anderen ons erachtens vrij wat juister als een ge slepen speculant en eerzuchtige per soonlijkheid beschreven, die wel is waar groote gaven bezit, maar ze in de eerste plaats aanwendt, voor zijne particuliere doeleinden. De verangli- seering van Noordelijk Zuid-Afrika was steeds een der pijlen uit zijn koker, om daardoor den weg te banen voor verangliseering van geheel Zuid- Afrika. Aan de grenzelooze eerzucht van Rhodes moet alles ondergeschikt worden gemaakt. Mashonaland is nu eenmaal zijn stokpaardje. Had hij het daar alleen kunnen schipperen, dan zou hij daaraan wellicht de voor keur gegeven hebben; maar nu de „Chartered Company" door een gren- zenloos wanbestuur aan den afgrond is gebracht, nu de aandeelen in die heillooze maatschappij zelfs niet door kunst- en vliegwerk, valsche berich ten en bedrog kunnen worden opge houden, nu moet Engeland er met de haren worden bijgesleept. Britsche sympathie, een goedkoop middel voorwaar, werd, dank zij den steun van financieel belanghebbende lords spoedig opgewekt. En Rhodes wrijft zich thans de handenhij heeft zich financieel uit groote moeilijkheden gered. T Is waar, een schromelijk onrecht geschiedt. Lobengula en zijn volk worden vermoord en dat, o tijden door de natie, die hier als schutsman j steeds zich vermat op te treden voor de arme verdrukte Kaffers, die zooals overbekend, 'nooit meer verdrukt wer den dan door hun beschermheiligen zei ven. Matabeleland en Lobengula zijn thans, dit staat vast, gedoemdtrou wens dit is de loop der gebeurtenis sen, die nu juist niet te betreuren is. Maar voor de eer van de toekom stige geschiedenis van dit werelddeel ware het te wenschen geweest, dat de aanleiding daartoe gebillijkt ware, dat er een eerlijke casus belli bestaan hadde, en dat niet de zonen van een volk, dat zich beroemt tot een der meest beschaafde natiën te behooren, daarginder beulenwerk verrichten, in plaats van als helden in een gerecht vaardigden oorlog ter wille van be schaving en vooruitgang te strijden. TWEEDE KAMER, Zitting va/n Dinsdag 21 Nov. Per Telegraaf. Het debat over de Indische begroo ting is aangevangen. De heer Pijnaclcer Hordijk roemde de vele voorbereidingen des Ministers om belangrijke zaken voor Indië tot oplossing te brengen en vooral diens streven om de productiviteit van In dië te verhoogen en het verkeer te ver gemakkelijken.) Vooral achtte hij Jrri- gatie hoogst voordeelig en wensche- lijk. Voor buitengewone werken mag z. i. worden geleend. Hij bracht hulde aan den leider der expeditie tegen Tamiang. De heer Bool achtte het zeer ver keerd buitengewone uitgaven uit de gewone middelen te bestrijden en klaagde over vermindering van het prestige tegenover inlandsche hoof den. Eene versterking der veldbatal- jons op Java acht hij gewenscht.j De heer Van Vlijmen erkende dat de zorgwekkende financieele toestand bij het optreden van den Minister eenigszins is verminderd door de min dere afhankelijkheid van de pro ducten en voorbereiding van produc tieve werken. Hij verheugt zich over de pogingen om opiumregie in te voe ren en dringt aan om recht te doen bij gebleken misbruiken ten aanzien der suikerindustrie. De toestand van Atjeh acht hij minder onbevredigend, De heer van der Kaag acht eene betere regeling van de traktementen en pensioenen der burgerlijke ambte naren in Indië noodig om wanver houdingen tegen te gaan. De heer Roell betoogde, dat alleen voor buitengewone productieve wer ken leeningen mogen worden geslo ten en wenschte geruststellende ver klaringen omtrent Indië's financieele toekomst. Ook de heer Van Karnebeek achtte eene leening voor alle productieve werken niet gewenscht. De heer Bahlmann wilde van den minister een budget der toekomst en was niet tevreden over t's ministers beleid. VARIA. Dochtertje. Ma, waarom hebben die giraffen toch zulke lange halzen Moeder. Wel, dat is doodeenvoudig, om over dat hooge ijzeren hek te kunnen kijken. ber aanetaaade, voor hen, aan wie bij de ln tin «r No. 301 tot en mei 461 ia ton deel gevallen, telkens des voormiddag» ten 10 ure, en dat die mtting bestemd is tot het doen van nitspmak omtrent Da er»chenen vrijwilligers voor de militie; De lotelingen, die redenen van vrijstelling heb ben ingediend De lotelingen, in de Artt. 55 en 56 der Wet bedoeld, en eindelyk Alle overige lotelingen. Haableh, 18 Nov. 1893. Burgemeester en Wethoudersvoomoemd. BOREËL de Secretaris RASCH. Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne huisgenooten, worden aan het Bu reau Kleine Houtstraat 9, op mondelin ge aanvrage de adressen medegede< waar deze betrekkingen zijn te bevragen. Abonnés buiten Haarlem ontvang en in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Zeer bekw. coupeuse in pr. confect. raag. te *8 Gravenhnge m. uitmunt, hew. v. bekw. 2. Allesz. bekw. juffr. teg. 15 Dec. of eerder in banketbakk. liofat R. K. tevens huish. opg. v. verl. aal. met kennis van het vak. 3. Winkelj. en jongste bod. in mannf.z. zoo spoedig mog. P. G. met het vak bek. en met goede get. 4. Degelijk jongra. op eff. kant. te 'b Grav. met Jan. aanv. sal. ƒ500 v. d. coup. afd. en hall. corre8p. uitgebr. opg. ook v. godsd 5. Boekhouder in inricht, sal. ƒ300 p. jaar, vrij woning, voed. en bewaas. ongehuwd opg. v. godad en uitgebr. antec. aanm. schrift, voor 28 Novemb 6. Gerout. reiz. v. huis in verfw. en aanv. art. met de cliënt, bek. 7- Reiziger v. brouwerij tegen vast sal. verg. reis- en verblijfk. bek. m. cliënt, in Gelderl. Overijsel en noord, jjrov. 8. Jonge man tegen Jan. of Kebr. goed op de h. v. h. manuf. vak bek. m. verk. v. heeren-conf. Stoom vaartberichten. Het stoomschip Edamvan de N. A. S. M., vertrok 19 Nov. met 152 passagiers derde klasse van Rotter dam naar Newyork en passeerde 20 Nov., des v.m. 9-u. 30 m., Wight. Het stoomschip Vcendam, van de N. A. S. M., vertrok 18 Nov. van Newyork naar Rotterdam. Het stoomschip Ardjoeno, van Rot terdam naar Java, arriveerde 20 Nov. te Batavia, 25 dagen reis van Mar seille. Het stoomschip Prinses Amalia, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 19 Nov. te Southampton. Het stoomschip Prins Hendrik, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 18 Nov. van Padang. Het stoomsch Loch Mareevan de N. A. T. L., arriveerde 20 Nov. van Rotterdam te Newyork. FAMILIEBERICHTEN. MARKTNIEUWS. 21 Nov. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Friesche Franeker Jammen fl,25 a 1,45, dito Hambur gers f0,a 0,dito Zaaiers fl,20 a 1,80, Zeeuwsche Spnische Jammen fl,20 a 1,60, dito Flakkeesche fl,20 a 1,60, Geldersche blauwe fl,40 a 1,60, Katwijker Zand f0,a 0, Noordwij ker Zand f0,aO,Hille- gommer Zand f0,a 0,Andijker Muisjes f0,a 0,dito blauwe f0,a 0,alles per Hl. Petroleumbericht van P. G. G. Calkoen, Makelaars, Amst., 18 Nov. De amerik. Petroleum-noteeringen waren sedert ons laatste bericht, vol gens Renters telegr.: New-York 5,15, 5,15, 5,15, 5,15, 5,15, 5,15 ct. p. gall. Philadelphia 5,10,5,10, 5,10,5,10,5,10, 5,10 ct. per gall. Ruwe olie 73, 72 73, 74X, 75jé, _75!é c. j>. v. De noteeringen zijn, te ontvangen aan de Amsterdamsche Petroleum haven AmerikaanscheDisponibel f5,35, Levering Nov. f0,Decemb. f5,30, Febr./April f5,30, Sept./Dec. f5,60. Russische: Disponibel f5,En.tr f3,30 los in Entr. Alkmaar, 18 Nov. Ter veemarkt aan gevoerd 0 vette kalveren, 26 nuchtere ai, 0 lammeren, 0 vette Bevallen: 17 Nov. A. Frese Winkel d., Yenhuizen. 18. C. C. Pe- man KakebeekeLawson z., Nieuwer- amstel - W. K. GroeneveldSterba d. Nieuwer-amstel. 19. Van Benthem van den BerghSix 2 z's., Bandoeng. 20. A. A. F. EliasSchuyt van Castri- j dito, cum z., Amst. varkens, 73 magere dito, 252 biggen, Overleden: 15 Nov. E. A. Pinke12 bokken en geiten, 0 kleine bokjes, jd. 2 j., den Helder. 16. A. J. v. Eek 12 koeien, 0 ossen, 2 paarden, 0 veu- jd. 14 j., Dordrecht. - J. de Jong Gz.lens en 0 ezels. 51 j., Westzaan. 17. J. B. Naezer jd. Prijzen: vette kalveren fa 55 j., Nieuwer-amstel. - Wed. Rutgers nuchtere dito f 6 a 14, schapen flÓ Andrea Utrecht. - Wed. P. N. An-ia 16, lammeren f0,a 0,magere dersenWölke 74 j., Amst. 18. L. Hel-varkens f 15 a 19, biggen f7,a 11, der Jzn. 45 j., Barsingerhorn. - J. Gijs-ezel fa bokken en geiten f2, bertse 56 j., Amst. - H. Wicher 35j. a 13,kl. bokjes f0,aO,koeien Merced (Californiê) - A. W. Hoesick f 180 a 230, ossen 0.paarden f 50 a 49 j., Amst. - M. R. DeutekomMoer-60, veulens a allen per stuk, koert 70 j., Amst. - A. M. Damesvette varkens a ct. per Kg. Visser 76 j., Keulen. - R. Feenstra Jacz., 39 j., Sneek. 19. J. C. v. Eldik 38 j., Zutfen. - A. S. C. Modderman jd. 20 j., den Haag. - Douairière Re- pelaer van Drielbaronesse Van Zuy- len van Nijevelt, (den Haag. - P. J. K. Jansen, den Haag. - Wed. C. H. C. LievegoedMeijer 57 j., Amst. 20. M. M. Scholte jd., Amst. Bevallen: 19 Nov. A. Rieu d. Raadt d. 20. H. Franssen Nederkoorn d. - G. E. SteijlBol- leurs d. - C FunkeWisbrun z. - F. KarstensBruin z. - E. H. Hen driksJansen Schmidt d. - M. B. KremerFerman d. - (levenl.) 21. A. MensSmit z. - J. A. v. Weezei Bruijn z. Overleden: 20 Nov. J. H. Clans 18 md. d. de Witstr. - A. Martij nv. Aken 89 j. Jansstr. - 21 C. M. Voorting 3 j. d. Wagenm.l* NATIONALE MILITIE. Burgemeeiter en Wethouders van Haarlem, brencen ter kennis van de belanghebbenden, dat de eerste zitting van den Militieraad voor de lichting 1894, voor Jeze gemeente za! v.ehoudea worden in den Doelen alhier, op Maandag den lln December aanstaande, voor. hen aan wie bij d6 loting No. 1 tot en met No. 300 is ten deel gevallen, en op Dinsdag den 12n Decern- ADVERTENTIÉN. Ondergeteekenden brengen, tevens namens hunne kinderen, vriendelij ken dank voor de hartelijke belang stelling, betoond bij bun huiselijk feest L. ZUURENDONK. W. ZUURENDONK— Haarlem. 20 Nov. 1893. Op een Administratiekantoor te Haarlem wordt tegen 1 Deo. e. k. gevraagd een Jongste Bediende, aanvankelijk tegen ƒ1,per week. Net en duidelijk schrift is eene eer ste vereischte. Eigenhandig geschre ven brieven met opgaaf van ouder dom en adres onder letter Waan den Boekhandelaar A. VERNOUT, Warmoesstraat. De opening der Inschrijvingsbil jetten voor de aanbesteding op 1 December a.s., zal plaats hebben des namiddags ten 2 ure. HET BESTUUR. TE HAARLEM. Regenten van bovengenoemde in stelling roepen bij deze op sollici tanten naar de betrekking van Huismeester en Huismeesteres waaraan verbonden is een traktement van ƒ700 'sjaars, benevens vrije kost, inwoning, bewassehing enz. Voor deze betrekking zullen in aan merking komen gehuwde lieden, die geen kinderen ten hunnen laste hebben en in staat zijn borgtocht te stellen. Schriftelijke sollicitatiën wolden ingewacht vóór 4 December e. k. bij den Secretaris, Kleine Hout weg 26. Regenten van het St. Elisabeth1 s of Groote Gasthuis, N. G. CNOOP KOOPMANS, Voorzitter. F. TEDINGVANBERKHOUT, Secretaris. Haarlem21 Nov. 1893. van de Centa veroeniging «FZECH. 34 16v.» (ten behoeve voor den evangelie-arbeid van JOH. v. d. STEUR, Zendeling, onder de militairen in Nederl. Oost-Indië) den 23en Nov. a s., des avonds te 8 uurin de Kerk der Broederge meente Parklaan No. 34). Spreker de Weleerw. Zeergel. Heer van 's-Gravenhage. Woensdag 29 November, 's middags van 2 tot 4 uur, SCHITTEREND door den K.K. Hofprestidigitateur Pro!. J. A. W. BOLTSÏÏ. Ie Afd. Experimentele Toóver- kunst. 2e Afd. Het Sneeuwballen-bom bardement of bet lievelingspel van H. M. de Koningin Wilhelmina der Nederlanden. 3e Afd. Groot succes Papierslan gen. Polonaise. «Serpentine». Ri, Ra, Ru, oder was ist das? 4e Afd. Uitreiking van prijzen en cadeaus aan alle Kinderen. Hou ders van Programma's 5 cent. Voor Leden en kinderen entrée- kaarten verkrijgbaar in «de Kroon» bij den Restaurateur a 25 cents en 5 kaarten voor 1,Sneeuwbal len gratis in de Zaal. Niet-leden en Kinderen entrée 40 cents. Schoolkaarten voor alle Kinderen 20 cents, verkrijgbaar op Maan dag 27 Nov. van 12 tot 2 uur en tevens bespreken van plaatsen. Kassiers en Commissionair in Mffecten. Smedestraat 21, Haarlem TANDABTS, Dagelijks eonsult. (Uitgezonderd Donderdags). Plombeeren (Goud e.a. Vullingen Kunsttanden en abonneert familiën' v. b. regelen van Kindertanden. Met ruim 200 platen. W. A. ELBERTS, DeGesohie- denis van ons Vaderland, voor de jeugd bewerkt, vijfde tot op 1892 bijgewerkte druk, met ruim 200 Houtsneeplaten tusschen den tekst, en Portret van H. M. Koningin Wilhelmina, 2 Deelen, 379 Bladz. in één Prachtbandvoor slechts f 1,80. Is dat niet mooi, niet heerlijk, is dat niet een Werk voor elk gezin, is dat niet een verrukkelijk aanbod voor slechts fl,80? Te bekomen bij D. BOLLE, Ba zaar van Goedkoope Boeken, Hang bij de Vischmarkt, te Rotterdam. Franco na ontvangst van Post wissel, waarop vermeld: ELBERTSi

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 3