BINNENLAND. Rechtszaken. Politiek Overzicht. GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN Wetgevende Macht. Het was reeds Dinsdagochtend te, 9,30 ure door den gezagvoerder, kapt. j Bradhening, met nog 4 man in een boot, verlaten. Te 10 uur gingen nog twee man van boord waarvan een in een boot die vol water was, de tweede op een trap, doch deze beide personen zijn voor het oog der 3 zich nog aan boord bevindende personen verdron ken. De Simeon nam het schip opsleep om het te I.Jmuiden binnen tebren- geu. doch te 6 uur Dinsdagavond zonk het plotseling zoodat men den sleeptros moest kappen. Onmiddellijk werd de boot over boord gezet en bemand door Pieter Zwart, Hendrik van Vliet en Joh. Meijers ging men er op uit om de drenkelingen te redden hetgeen door de duisternis eene moeielijk taak was. Toch slaagdee zij er in alle drie te redden. Twee dreven in zee, de derde hing in het tuig, (waarvan.de toppen nog boven water steken) en kwam de Simeon hier te 8,30 ure met hen aan boord (reeds van droge kleeren voorzien) in de haven terug. Het wrak ligt op 9 vadem in pei ling IJmuiden, zuid oost ten zuiden op 2i/2 mijl afstand. De uitslag der Dinsdag gehouden herstemming voor een lid der Tweede Kamer in het district Veendam, is dat de heer mr. Schmidt IS gekozen met 967 stemmen. De heer mr. Ireub verkreeg 965 stemmen. V 20nNovemberheeft het hoofdbestuur van de commissie- JNeerbosch een samenkomst gehou- den met de besturen der sub-commis sies in het „Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen" te Utrecht. De financieele sub-commissie heeft op den 28n October een vergaderino- gehouden, nadat hare leden op 25 8n -^uS?ustus en nogmaals op 8 en september een bezoek hadden gebracht aan Neerbosch. Haar rapport is gereed. De paedagogische commissie ver gaderde op 13 November, nadat op 14 Augustus en 2 October bezoeken aan Neerbosch waren gebracht. Deze commissie heeft mondelinge en schrif telijke inlichtingen ontvangen en on derzocht die van bijna honderd ver schillende personen. Haar rapport is bijna voltooid. De hygiënische commissie verga derde op 16 September, 11 October en 1 November, nadat op 16 Augus tas, 24 Augustus en 18 October door hare leden bezoeken aan Neerbosch waren gebracht. Ook haar rapport is bijna gereed. De drie rapporten zijn, naar het weet mede te deelen, van vrii grooten omvang. De commissie hoopt thans binnen niet al te groot tijds verloop haar eindrapport te kunnen vaststellen, dat gedrukt zal worden, en algemeen verkrijgbaar gesteld. Dat de werkzaamheden langerduren dan door velen gewenscht en ver wacht werd, vindt zijnen grond voor namelijk daarin, dat gediirende den loop van het onderzoek, ook nog in de allerlaatste weken, feiten werden openbaar gemaakt, waaromtrent de commissie verplicht meent te zijn een onderzoek in te stellen. Iedereen sal begrijpen, dat, vooral waar het feiten geldt, voor een jaar voorgeval len, een degelijk onderzoek, wil het inderdaad doeltreffend zijn, veel moeite en veel tijd vereischt. ,.Men schrijft uit Nieuwe- diep van 20 November: Heden, tegen den middag, strandde tijdens vrij hevigen O. N. O. storm in de Noordergronden de deensehe schoe- ner Expres, kapitein Hanssen, van Uleaborg met teer naar Harlingen bestemd. Reeds geruimen tijd had men den schoener in het oog gehad en zulke vreemde manoeuvres van net schip waargenomen, dat men meende met een door de equipage verlaten schip te doen te hebben, in welk vermoeden men versterkt werd doordien het geen zeüen bijhad en! na te zijn gestrand, geen natievla» toonde, noch om hulp seindS Daar men evenwel geen zekerheid had werd de sleepboot Hercules met de bemande reddingboot op sleep touw van Nieuwediep ter verkenning mtgez°nden. In de nabijheid van dl Expies komende, bemerkte de be- r,Dr8i^er rec,dingbo°t dat er zich wel degelijk menschen aan boord be vonden. loen men eenmaal die we tenschap had opgedaan, werd niet lang ruet de redding getalmd. In weei wil van de hevige branding, die voortdurend over het schip heensloeg, wist men dit te bereiken en de zes schipbreukelingen in de boot te krij gen. Kort nadat deze in veiligheid waren, vielen de beide mastei? van den schoener over boord en werd alles wat zich op dek bevond, door d® hnmdm? losgemaakt en meege- Had d? redding dus slechts ■e vertraging ondervonden, de equipage^ van de Expres zou in de gojyon zijn omgekomen. Na te Nieuwediep te zijn geland, i werden 5 der geredde schepelingen in een logement onder dak gebracht, I terwijl de stuurman, die vóór de stranding eenige ribben had gebro ken, naar het marine-hospitaal ver voerd en daar ter verpleging opge nomen werd. De bemanning der reddingboot, aan wier moed en zelfopoffering het is te danken, dat zes menschenlevens aan de golven zijn ontrukt, was samen gesteld als volgt: Th. Kijkers,schip per; J. Miniieboo, J. .Bijl, S. Kuiper, K. Dekker, S. Diedenhoven, B. Rot gans, C. Klaassen, F. van Brederode, H. Kennink en H. Kuiper. Wie voor zich of voor een ander genezing zoekt voor de kwaal der drankzucht, moeten wij zegt de Echo in gemoede ontraden, de hulp in te roepen van de firma Van Ophuys, Bos Sons, J. Josephus, of hoe deze industrieel zich verder moge noemen. Het nieuwste adres der firma is Plantageweg 133a, Rotterdam. De gewoonte van „het huis" is om zonder eenigen omslag de toe- stroomende postwissels van 60 etste incasseeren en de hulpzoekenden ver der zonder taal of teeken te laten. Krijgt de firma het wat benauwd, dan verdwijnt zij en duikt een poosje later aan een ander adres en met een nieuwen firma-naam weder op. Als wij ons niet vergissen, is deze feniks-aehtige industrieel een zeer be kend personage, een waar Manusje van alles, die in zijn vrijen tijd aan anarchistische studiën doet en in de journalistiek eene eigenaardige repu tatie heeft verworven. Uit Frederiksoord werd den 19en aan de Prov. en Ass. Cour. gemeld Een hevige knal deed hedenmor gen om 6 uur de bewoners van 't aangrenzende Nijensleek uit him slui mering opschrikken. De slag was zoo ontzettend, dat hij, naar men zegt, tot op 10 minuten afstands hoorbaar was. 't Bleek al spoedig, dat hij ver oorzaakt was in de boterfabriek van den heer Hilkemeijer, op het oogen- blik dat aldaar het vuur werd aan gelegd. Vermoedelijk bevond zich dy namiet tusschen de steenkool en ontst ond zoo eene ontploffing, waar door echter geene persoonlijke onge lukken plaats haddenwel werden verscheidene pannen van genoemde fabriek geslagen, enkele glasruiten verbrijzeld en is de kalk, waarin de groote kookketel zit gemetseld, op onderscheidene plaatsen gescheurd. Maandag ochtend werd schipper P. v. d. Meer, van de Lem mer, met zijne praam geladen met turf en bestemd naar Amsterdam, op den zeedijk gezet nabij Diemerdam. De opvarenden werden met groote moeite door eenige kustbewoners ge red. Tegelijkertijd werd schipper J. J. Troost, van Hoogeveen, met zijn turfpraam op de steenen glooiing van den dijk geworpen. De schade ,is zeer groot. Geen van beide schepen is verze kerd. Uit Stadskanaal wordt gemeld De arbeiders van Pekela, welke met het graven van het kanaal te Alteveen bezig zijn, begaven zich Za terdagavond bij gedeelten naar de landbouwers aan het Boerendiep. Overal werden in de boerenbehuizin- gen de ruiten stukgeslagennaar men zegt 120 stuks. Bij den landbouwer Kloen was alleen de meid thuis met een kind, welke de vlucht wilden nemen, doch ze werden gedreigd we der naar binnen te gaan, anders schoten ze hen dood. Toen de mare- chaussee's en de veldwachters op de plaats des onheils kwamen, waren al de bruggen afgedraaid. Van weers zijden werden eenige schoten gelost; totdat ze eindelijk weer den aftocht bliezen. Des nachts is alles rustig afgoloopen, doch men vreest, dat er opnieuw ongeregeldheden zullen voor vallen, aangezien men het werk voor- loopig zal staken en de arbeiders dus gedaan werk zullen krijgen. Men meent, dat deze baldadighe den haar oorzaak vinden in het feit, dat de landbouwers 10 cent rooiers- loon hebben beloofd en 9 cent heb ben gegeven. De arrondissements-rechtbank te 's Hertogenbosch deed Dinsdag uit spraak in de zaak van Gijsbertus van Gelder, beklaagd van moord met voor bedachte rade op den wachtmeester der koninklijke maréchaussee te Osch, G. Hoekman, op 26 Maart jl., en van Antonius van Berkum, Johannes Gratianus de Bie iu de wandeling genaamd Cis de Bie en Petrus de Bie, beklaagd wan medeplichtigheid aan dien moord. Ingevolge den eisch van het O. M. veroordeelde de rechtbank Van Gel der tot levenslange gevangenisstraf en Van Berkum tot een gevangenis straf van vijftien jaren. De beide De Bie's tegen wie ook 15 jaren was ge- eischt, werden vrijgesproken. De fransche minister-president Du puy heeft Dinsdag in de Fransche Kamer het program medegedeeld, dat het ministerie voornemens is te volgen. Uitdrukkelijk verklaart het kabinet zich tegen de eischen der radicalen herziening der grondwet en] schei ding jvan Kerk en Staat en even krachtig treedt de heer Dupuy op tegen de socialisten, wier maatschap pelijke hervormingen bij dit ministe rie geen steun zullen vinden. In hoofdzaak zal het ministerie zich be palen tot hervormingen van socialen aard, welke in de ministerieele ver klaring nader worden aangeduid, en tevens pogen het evenwicht tusschen inkomsten en uitgaven op vaster grondslag te vestigen. De hoofdzaak van al de fraaie be loften, welke de heer Dupuy aflegde, is, dat het ministerie steun zal zoeken bij de gematigd-republikeinsche partij en bij de verschillende groepen van het centrum een regeerings meerder heid hoopt te vinden. Met 264 tegen 241 stemmen werd den minister-pre sident een motie van vertrouwen ge schonken. Of deze meerderheid het kabinet zal blijven steunen, zal natuurlijk geheel afhangen van de wijze, waarop de ministers hun program zullen uit voeren. Het program van den heer Dupuy is zeker rijk genoeg aan be loften, maar natuurlijk komt het uitsluitend aan op de uitvoering. In hoever de ministers ook in dit op zicht de verwachting niet zullen teleurstellen, moet nog blijken. De socialistische afgevaardigden Jaurès verklaarde na voorlezing der ministerieele verklaring, dat deze eene oorlogsverklaring is tegen de socialistenvan daar diende hij eene motie van of keuring in, die met den hierboven medegedeelden uitslag werd verworpen. Donderdag zal het debat worden voortgezet. Door nadere berichten is bevestigd de mededeeling, dat prins Pedro d'Alcantara zich nog in Wiener Neu- stadt bevindt en zich volstrekt niet te St. Nazaire naar Brazilië heeftin- gescheept. De amerikaansche bladen bevatten breedvoerige uittreksels uit het amb telijk verslag van Blount, dien Cle veland naar Hawaï afgevaardigd heeft tot een onderzoek van wat met de omwenteling samenhangt. Het ver slag bevestigt in hoofdzaak het onge wettigde van de inmenging des toen- maligen Uniegezanten te Honoloeloe, die de koningin hielp afzetten en de voorloopige regeering erkende vóór de vorstin was afgetreden. Cleveland blijkt nu bereid, het onrecht te her stellen en de koningin weder op den troon te plaatsen, mits zij in de vol gende voorwaarden berust. Eerstens amnestie voor de omwentelaars, wier goederen moeten geërbiedigd worden vervolgens eene volksstemming over den toekomstigen regeeringsvorm van Hawaï, met de bepaling van eene jaarwedde voor de koningin, bijaldien het volk zich voor een gemeenebest verklaart. De koningin moet deze voorwaarden aangenomen hebben. In den schaak wedstr ij d tusschen Tarrasch en Tschigorin is geen beslissing verkregen. Het eind resultaat is dat beiden 9 partijen ge wonnen en 4 remise gespeeld hebben. In een dorpje in de buurt van Lemberg oordeelden de boeren de schoolgelden voor hun kinderen te hoog. Een veertigtal hunner drongen daarop de onder wijzers woning binnen, mishandelden den schoolmeester en zijne oude moeder, wierpen de meu belen het venster uit en bedreven meer dergelijke baldadigheden, om hun gramschap te luchten. Het duurde een geruimen tijd voor de politie een eind aan het schandaal kon maken. In Engeland, Schotland en Ierland is de storm van de laatste dagen de hevigste geweest, dien men sedert dien van Februari 1889 daar heeft bijgewoond. Het centrum van den storm naderde Donderdag morgen snel van het Westen en scheen Noordoostwaarts te zullen weg trekken, maar plotseling veranderde de richting en werd Zuid-Oost, zoodat alles dwars over Engeland en Ierland kwam. Te Holyhead woei een or kaan. De boot van Dublin naar Ho lyhead kon dan ook niet varen, het geen nog nooit te voren was gebeurd. Te Londen waren vooral Zaterdag de vlagen zeer hevig; 's middagsom 4 uur begon er ij zei te vallen, dat 's avonds in sneeuw overging, 's Nachts vroor het flink en den volgenden dag lag er veel sneeuw. De hoogste tem peratuur was Zondag 5° boven vries punt. In Houndsditch stortten van een groot winkelhuis het dak en een deel van den gevel inhet verkeer in die tsraat is geheel gestremd. De boot van de Maatschappij Zee land kwam uit Vlissingen 2 uur te laat aan, maar zonder eenig ongeval. De boot van Calais naar Dover kwam, og haar veel kortere reis niet minder dan 1% te laat te Dover en had de passagiers van Boulogne moeten me- denemen, omdat de overtocht naar Folkestone niet was gewaagd. Even min kon de boot van Dieppe naar; Newhaven varen. Een vreemd toerist wan delde de vorige week over den sneeuw- bedekten Brenner om naar het zon nige Italië te trekken. Het was de 3 meter hooge, 80 centenaar wegende reuzen-olifant „Joli" uit de menagerie van Ehlbeckdie, van het October- feest uit München komende, door Tirol te voet naar Italië wandelde, wijl de spoor het transport weigerde van dit overigens zachtmoedige dier. In de groote plaatsen, die hij door kwam gaf „Joli" een of meer voor stellingen. De weg over den Brenner van Matrei tot Sterzing, 23 kilome ter schijnt den stevigen toerist best bekomen te zijn. Hij was slechts door één wachter met een gewone zweep vergezeld; vooruit ging een gids, die de voerlui op zijn weg tegenkomende waarschuwde, opdat de paarden niet zouden schrikken. „Joli" droeg een ketting, die den hals met den voet verbindt. De Spaansche anarchisten hebben de burgers van Barcelona dermate den schrik op het lijf ge jaagd, dat toen Zondagavond gedu rende een voorstelling in het El Do rado een man op een der gaanderijen een tooneelkijker vallen liet, zich een hevige paniek van de toeschouwers meester maakte, die een nieuwen aanslag vreesden. Zij drongen de zaal uit en de politie kon hen slechts met moeite tot kalmte brengen en groote onheilen voorkomen. Nu kwa men zij er met den schrik en eenige lichte verwondingen af. Te Ne w-York heeft een krankzinnige door een der vensters van de eetzaal van een restaurant eenige revolverschoten gelost. Nie mand werd gekwetst. De man is in verzekerde bewaring gebracht. Te Chicago wordt na den aanslag op den burgemeester Harrison jacht gemaakt op krankzinnigen. Wie zich na middernacht op straat bevindt, moet daarvan rekenschap afleggen. Een inwoner mag een persoon, die in den tuin van zijn huis loopt, dood schieten, indien deze niet bij de eerste aanmaning de handen opsteekt. Inde Argent ij nsche repu bliek heeft een voorval plaats gehad, dat in Zwitserland groote veront waardiging gewekt heeft. Te Cara- cana was een Zwitsersche familie door roovers vermoord. De andere Zwitser sche kolonisten wisten de misdadigers te grijpen en schoten hen op het kerkhof van de plaats dood. De over heid kwam tusschen beiden, nam de Zwitsers in hechtenis en belette hun alle gemeenschap met de buiten wereld. De Zwitsersche gezant, die met verlof was, is onmiddellijk naar zijn post teruggekeerd. Voor den inhoud dezer rubrielc stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de kopy niet aan deninzender teruggegeven. Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoek ik u om plaatsing van onderstaande regelen. Haar.em's Liefdadigheid I Veel wordt gevraagd, doch ook veel is noodig. De afgeloopen week mag dan ook wel een circulatieweek wor den genoemd. Men kon er alzoo in zijn brievenbus of op ide toonbank vinden een inteekenbiljet, uitgaande van de Vereeniging voor Kindervoe ding, een aankondiging van een na derende collecte der R. Katholieken een circulaire van de rederijkerska mer „Door Inspanning Uitspanning" enz. enz. Dat alle vragenden reden hadden voor collecteeren,wil ik gaarne gelooven, doch dat bij velen slechts een enkele gehoor vindt, dat is hard voor hen, die te veel op de haarlemsche milddadigheid gesteund hadden. In de eerste plaats bedoel ik hier mede genoemde Rederijkerskamer, die reeds elf weduwen en tientallen wee zen uit de ellendigste omstandighe den gered en voor een wissen onder gang (natuurlijk door vele giften gesteund) bewaard heeft, en nu weer aan het werk is het getal harer menschlievende pogingen tot een do zijn te doen groeien. Ook deze ver eeniging heeft in de afgeloopen week moeten ondervinden, dat Haarlem in de laatste 2 a 3 jaren meer in om vang dan in aantal menschlievende ingezetenen (ten opzichte eener we-' duwe en zes nog zoo jeugdige sterve lingen) is toegenomen. Zoo ik teil minste uit vertrouwbare bron heb vernomen, zal het getal no» niet opgehaalde circulaires van een ruime inteekening blijk moeten »even wil de vereeniging hare goede voot' nemens ook ditmaal geheel ten uitvne, kunnen^ brengen. Hoe sterk de lief. dadigheid op dat gebied in een paai jaren gedaald is, kan hieruit eeiii»- zins blijken, dat de laatste iiefdadw heids-voorstelling (ongeveer 2 jaren geleden) door de vereeniging Doot Inspanning Uitspanning" gegeven m aftrek der onvermijdelijkste kosten een batig saldo opleverde van ƒ634 25 nu eenige maanden geleden liet batw saldo van een dito voorstelling van het genootschap Melpomene en Tha lia" slechts het cijfer van /lOOeenip. zins mocht overschrijden. Men ziet hieruit dat, waar de eene vereeniginz na de andere hare pogingen met den besten uitslag ziet bekroond, het de haarlemsche liefhebberij tooneel- vereenigingen niet meer gegeven is het lot eener weduwe en weezen té verzachten. Of is hun doel (de we duwe een klein zaakje te koopen waardoor zij kan trachten in het on derhoud van haar en hare zes kinde ren te voorzien, om alzoo niet meei in de noodzakelijkheid behoeven te verkeeren om armbestuur of inge zetenen nog eens lastig te vallen)\ het oog der liefdadigheidsgezinden te slecht om meer in aanmerking te komen? Ik hoop van ganscher harte (zoowel voor zulk een vereeniging ah voor het lot der weduwen en weezen dat ook nu weder aan het publiek wordt blootgelegd) dat dit niet het geval moge zijn. Welnu menschlie vende medeburgers welke bedoelde circulaire nog niet geteekend hebben, of dezelve dus weer ongeteekeud hebben teruggegeven, zoo gij het be drag uwer milddadigheid niet wilt overschrijden, welnutrekt van uwe bijdragen welke gij andere vereeni gingen denkt te schenken; iets af en brengt dit op de circulaire welke voor de weduwe K. Halm en hare zes jeugdige kinderen, Burretstraat No. 7, ten. uwent wordt aangeboden. Ook twijfel ik niet, of het Bestuur van bovengenoemde tooneelvereeni- ging is ten allen tijde bereid, uwe giften hoe gering ook, in dank ten bannen huize voor bovengemeld doel in ontvangst te nemen. Het bestuur bestaat zoo als ik ver meen uit de ondergeteekenden J. J. Iverklaan, Zuid Polderstraat 83, President J. W. Groeneveld, Drossestraat 23, Vice-Pres. F. Akersloot, Wagenweg, Pcnningm. P. Bitter, Luitensteeg bij de Volders gracht, Secretaris. J. Hagemans, Asterstraat. A. Koster, Brouwerstraat 41. Commissarissen. In de hoop dat dit schrijven niet te vergeefs moge zijn, en u, Mijnheer de Redacteur bij .voorbaat dankende voor de plaatsing dezer regelen, zoo heb ik de eer te zijn Een medelijdend stadgenoot. Haarlem, 21/11 '93. TWEEDE KAMER, Zitting van Woensdag 22 Nov. Per Telegraaf. Ten 1 uur is het algemeen debat over de Indische begrooting voort gezet. Ten 11 uur waren slechts 34 leden tegenwoordig, zoodat de zitting toen geschorst werd. De heer Cremer steunde het beleid van den Minister, ook het financieel beleid, dat niet verontrustend is, daar de minister bezuiniging voorstaat, naar nieuwe middelen zoekt en de productieve kracht van Indië wil ver- hoogen, wat het eenige middel is om ons onafhankelijk te maken van cul tuursinkomsten. De heer A. Mackay achtte den fi- nancieelen toestand als voorzorg èischend. Hij waarschuwde tegen lee ningen met het oog op de daling der inkomsten uit de producten en vreesde dat de bezuiniging weinig zou baten. De Minister van Koloniën dankte voor de waardeering. Hij huldigde den afgetreden landvoogd, verzekerde niet wederom de nieuwe belastingen te zullen terugnemen en verdedigde zijn financieel beleid. Een hedenoch tend ontvangen telegram leert dat de toestand in Tamiang gunstig is en de benting is gesloopt. MARKTNI EU WS. Haarlem, 22 Nov. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 40 schapen f20,— a 14,0 lammeren f0,a 0,,3 paarden f0,a 0,8 koeien f 180 a f120,14 nuchtere kalveren f 12,a 7,—, 0 graskalveren f 0.a 0.—, 0 stier 0,a 0,0 Vaarzen f0, a 0, Haarlem, 22 Nov. Aangevoerd en verkocht 36 stapels kaas, uitmakende 3998 kazen. weg. 7886 Kg. Laagste prijsi'O,.Hoogste prijs f 30,50 per 50 Kg.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2