Mamselle Mitoaciie 1500 gulden. Gemengd Nieuws. Wetgevende Macht. Staomvaartbarichten. Burgerlijke Stand. Aangeboden betrekkingen inNederland. Conversatie- ei Correspondentie-les Keukenmeid-W erkmeid, NOODHULP. Nieuwe Schouwburg, Hollaniiscli Tooneelgezelschap, Operette-V e ree ui ging „CON AMORË". UITVOERING Finale Uitverkoop Prentenboeken, Doozen Postpapier, 0. L. STAAL, Begijnestraat 6. Nieuwe Boekhandel, Advertentie Bureau Drukkerij en Binderij, P. VAN CITTERT ZONEN, ieder voorstel te zullen strekkende om haar in staat van be schuldiging te stellen. De nieuwe oostenrijksche premier Windischgratz heeft Donderdag in de Kamer het ministerieel programma ontvouwd. Behalve dat de regeering zich tot taak zal stellen kiesrecht- hervorming aan te brengen omvat het programma der regeering het voortzetten der aangevangen hervor ming van het muntwezen, alsmede de voltooiing der belastinghervorming. De regeering zal in het bijzonder hare aandacht wijden aan het welzijn der arbeidende klassen. Het zal haar verheugen, zoo zij de partij-verschillen zal zien plaats maken voor eensge zindheid ten aanzien dee voorgeno men hervormingen. De regeering is bereid, ronduit de waarheid te zegggen waar het de publieke zaak geldt. Zij erkent de beteekenis der parlemen taire instellingen, en. is besloten met kracht alle elementen te bestrijden, welke de orde en den vrede in ge vaar kunnen brengen. Deze verklaringen werden met grooten bijval ontvangen. Ook in het Heerenhuis lokten eenige gedeelten toejuichingen uit. Nadat prins Win dischgratz in dat lichaam het staats stuk voorgelezen had, voegde hij er de verklaring aan toe, te hopen dat dit Huis, hetwelk beschouwd wordt als het bolwerk van het Oostenrijk sche patriotisme, aan de Jregeering eenen wel willenden steun bij het vol voeren van hare moeilijke taak zal verleenen. Het bij de Kamer vóór hare ver daging ingediende regeerings-ontwerp betreffende het kiesrecht, evenals een dergelijk ontwerp, uit het parlemen tair initiatief voortgesproten, is ver zonden naar de commissie voor de kieswet. De Times heeft uit Rio de Janeiro het bericht ontvangen dat Zaterdag in het fort Lage een officier en zeven tien manschappen door een granaat zijn gedood. Het pantserschip Tavary behooren- de tot de vloot der opstandelingen is door de batterijen van Nictheroy in den grond geboord, waarbij de be manning is omgekomen. Vermoedelijk zijn er 300 man bij omgekomen. Het schip was 3000 ton groot en in 1875 te H&vre gebouwd. De Times heeft via Montevideo bericht ontvangen uit Rio de Janeiro, dat de partijgangers van De Mello het fort Lage veroverd hebben. De Mello is voornemens binnen vier en twintig uren Rio te bombardeeren. De buitenlandsche gezanten zijn het eens met de bevelhebbers der vreemde schepen dat het nemen van verdere maatregelen niet zou baten om de levens en de goederen der buiten landers te beschermen. Alle verdere tusschenkomst werd door genoemde buitenlandsche vlootvoogden onraad zaam geacht. Peixoto heeft verklaard, zich tot het uiterste te zullen verde digen, maar zijn financieele .toestand is hachelijk, daar de schatkist leeg is, de geheele handel stil staat en de revolutie in Pernambuco veld wint. Telegrammen van de Kanarische Eilanden melden dat er op de kust van het vaste land tegenover de eilandengroep samenscholingen plaats hebben van ettelijke duizenden Ara bieren. Er wordt nu een kruiser uit Europa verwacht. Een Engelsche verkennings-troep heeft bevonden dat het leger van Lobengoela uiteengedreven is. Loben- goela zelf, nog slechts vergezeld van eenige hem trouw gebleven detache menten, heeft de wijk genomen in de bosschen van Somaboeloe. Majoor Forbes blijft hem achtervolgen; dat hij gevangen zal worden genomen, woidt zeker geacht. De oorlog is ge ëindigd. en de anderen gevaarlijke kneuzingen hebben bekomen. Kapitein Boyton, debekende zwemmer, wil te Parijs eene inrich ting openen zooals hij er te Londen reeds een met succes drijft. Daartoe heeft hij aan de directie der domei nen verzocht, hem den grooten vijver der Tuilerieën met het omliggende terrein in bruikleen af te staan. Bo ven den vijver wil hij een waterval maken en een soort van waterrutsch- baan, waarbij de gewone bak ver vangen wordt door schuitjes, die in pijlsnelle vaart over het water naar beneden schieten. De personen, die in de schuitjes plaats nemen, loopen volgens den kapitein niet het minste gevaar, terwijl zulk een watertochtje rijk is aan emoties. Hij vraagt een concessie van vijf jaar of minstens achttien maanden. Een dokter te Ihringen, Schelldorf genaamd, een man van slechte reputatie, heeft zijn vrouw op wreedaardige wijze vermoord. Hij wierp haar achterover op den grond en goot haar met geweld vergif in den mond. Toen de buren op haar noodgeschrei kwamen aansnellen, was het reeds te laat. Na een paar uur van smartelijk lijden, gaf de arme vrouw den geest. De moordenaar is gearresteerd. Een eindeloos procesje! Het Hooggerechtshof te Weenen heeft in laatste instantie uitspraak in een proces over grondbe zit dat voor 185 jaar werd begonnen. TeNamen heeft Woensdag ten huize van den luitenant der genie Fromont eene ontploffing plaats ge had, tengevolge waarvan de luitenant vreeselijk gewond is: zijn geheele ge laat is als ééne brandwond, het rech teroog is zonder twijfel verloren en bovendien lijdt de ongelukkige aan hersenvliesontsteking. Zijn oppasser heeft bij het ongeval de vier vingers der rechterhand verloren, maar is voor het overige ongedeerd gebleven. Hij verklaarde, dat de luitenant pa tronen onderzocht en hij hem er en kele overhandigde, toen de ontplof fing ingevolge eene hem onbekende oorzaak plaats greep. Overste Fraser deeltin de Nature enkele wetenswaardige bij zon derheden mede over de dwergen in het district Kournoul (Madras). In taal en verstandelijke ontwikkeling verschillen de dwergen niet van de andere inlanders; zij schijnen tot ge slachten te behooren, waarvan de mannelijke leden van ouder tot ouder dwergen waren. Zij huwen gewoon lijk inlandsche meisjes. Kinderen van het vrouwelijk geslacht groeien ge woon op, evenals ieder ander. Wan neer echter de knapen den ouderdom van 6 jaren bereikt hebben, houdt bij hen de groei op, of gaat hij op zijn minst niet normaal voortzij worden dwergen. Het verschijnsel moet aan een ziekte te wijten zijn. Als nieuwste belasting van het met 's lands financiën in het nauw zittende Italiaansche ministerie wordt aangekondigd een belasting op het dragen van een baard. Misschien denken sommigen dat n of ander ondeugend journalist een loopje neemt met den heer Gio- litti. Maar alles schon dageiuesen. Czaar Peter de Groote belastte den baard zijner Russen, Frederik I van Pruisen den pruik zijner onderdanen. Czaar Peter had den baardaccijns zelfs progressief gemaakt, niet naar de lengte van de kinversiering, maar naar de maatschappelijke positie van den drager. Het was Peter n, die in 1728 de boeren van dezen druk be- Omtrent den brand te Ba tavia wordt nader gemeld, dat brand is uitgebroken in een entrepot met 70.000 kisten petroleum. Deze zijn bij engelsche maatschappijen verzekerd, Heeft een reiziger, die met zijn hond reist en voor dezen een kaartje heeft moeten nemen, recht op een plaats voor dit dier op de bank, of moet hij hem op den bodem der coupé laten liggen Deze vraag werd door iemand, die zijn jachthond door een conducteur van de bank had zien verwijderen, om voor een reiziger plaats te maken, aan het bestuur der Belgische Staats spoorweg voorgelegd. Dit heeft het recht van den hond op eene plaats erkend, zoodat 5 personen en 5 hon den een coupé voor 10 personen zul len vullen. In de kolenmijn „Maria Theresia" te Herzogenrath, bij Kerk- rade, zijn een opzichter en twee ar beiders met het raderwerk eener ma chine in aanraking gekomen, waar door de eerste terstond gedood werd naar Peking gebracht, waar men hem op stokslagen tracteerde wegens over treding van het keizerlijk reglement Dat zijn de moderne opvattingen in China.Maar frs. 22.500 is een „pak" waard. De Perzische stad Kashan is voor twee derden door een aard beving verwoest. Een paar honderd inwoners moeten gedood of gewond zijn. TWEEDE KAMER, Zitting van Vrijdag 24 Nov. Per Telegraaf. Indische begrooting De Minister van Koloniën ant woordde op de beschouwingen over de koffiecultuur, dat belasting van den grond de afschaffing der dwang- cultuur in de buitenbezittingen zou moeten equivaleeren en dat hij in zijn stelsel om de Indische financiën onafhankelijk te maken van de koffie- baten, zal streven naar inkrimping dier cultuur en hare vervanging door een bloeiende volkscultuur. De heer Kielstra bepleitte nogmaals de vrijmaking der koffiecultuur in de Minahassa en de heer VanHouten wilde voor het koffie-monopolie wordt op geheven, het verkrijgen van grond voor vrije aanplant door den inlander vergemakkelijken. Verhooging van den verkoopprijs met ƒ5 vond de heer Pijnacker Hordijk onvoldoende. De heer Van Karnebeek waar schuwde tegen overijlde opheffing van de gouvernements-cultuur. Men zorge vooral voor een equivalent. Bij eeredienst vroeg de heer Bon ner erkenning van de Christelijk Ge reformeerde gemeente in Indië als kerk. De minister beloofde voortaan geen werkplan meer te zullen geven van gebouwen onder publiek beheer. Over de beperking der uitzending van ma terialen uit Nederland zal de goever- neur-generaal worden gehoord. Bij de behandeling der afd. spoorwegen drong de heer Kerkwijk aan op een spoedigen aanleg van den spoorweg BataviaAnjer.iDe minister verzekerde dat de regeering daarop de aandacht heeft gevestigd. Bij de behandeling der afdeeling van oorlog werd op voor stel van 10 leden een comité-generaal gehouden. vrijdde, voor de overige standen bleef de heffing voertduren. Keizerin Anna vond er nog iets op om de opbrengst te verhoogenzij bepaalde eenvoudig, dat wie een baard droeg niet slechts daarvoor belast werd, maar tevens in de andere belastingen een dubbele portie had op te brengen. Dit ver wekte zulk een ontsteltenis, dat velen het onherbergzamde land verlieten. Het was Catarina H, die eindelijk de fel gehate belasting afschafte. De Temps verhaalt: Siao- Mou is een der eerste artisten van het Keizerlijk theater te Pekingmen noemt hem ginds de „Chineesche Coquelin." Eenigen tijd geleden kreeg hij een verlot van verscheiden weken, om zijn geschokte gezondheid te her stellen. Siao-Mou ging toen „den boer op" en kwam te Shanghae, waar hij drie keer optrad. lederen avond werd hem door den directeur van den schouwburg, aldaar, frs. 7500 uitbe taald. Op den vierden avond, op het oogenblik dat hij zijn entrée moest maken, werd hij gearresteerd op hoog bevel. Aan het hof te Peking had men gehoord dat Siao-Mou, in plaats zijn ziekte te verzorgen, een tournée door de provincie maakte en daar het een artist van het Keizerlijk theater niet geoorloofd is in het groote pu bliek op te treden, had het hof hem doen gevangen nemen. In boeien ge werd de groote kunstenaar Commissariaat ran Politie te Haarlem De voorwerpen zijn dagelijksbehalve Zon- en feestdagenvan 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen. Een pakje, inhoudende watten. Een bankbiljet van 25, (in de opgehaalde vuilnisstoffen gevonden). Een lom- bardbriefje van een horloge. Eene buigtang. Een zakmesje. Een paar vrouwenkousen. Een emmer met trechter. Een kinder wantje. Een zin ken schoonsteenkap. Een stuk van een rolzeil. Eene duif. Een stuk zink. Eene roeiboot. Een kinderschoentje. Een gouden medaillon, waarin twee portretten. Eene schoolkaart. Eene parapluie. Een gebreide handschoen. Eene portemonnaie met eenig geld. Een sleutel aan een ring. Eenige sleu tels. Een engelsche sleutel. GEMEENTERAAD- Zitting van heden Vrijdag24 Nov. des namiddags te 1 uur Afwezig de leden Loomeijer, Beines, Prins, Klein en Koopmans. Punt 2. Voortgezet werd de behan deling van den beschrijvingsbrief der verordening eener pi. dir. belasting naar het inkomen. De amendemen ten van den heer de Kanter, over genomen door de Commissie van Financiën, worden na eenig debat aangenomen. Hierop volgde de eindstemming. De verordening werd aangenomen met 20 tegen 6 stemmen. Tegen stem den de heeren: van de Poll, Macaré, de Haan, van Weel, Bijvoet en Figee. Punt 3. Voorstel B. en W. tot ver koop van grond aan den Wagenweg, groot 27.60 M-. ad. ƒ25.per M2. Wordt goedgekeurd. Punt 4. Voorstel B. en W. tot we derverhuring van gemeentegrond aan de eigenaren van de perceelen aan den Kleinen Houtweg, gemerkt No. 75, 77, 79, 81 en 83. Wordt goedgekeurd. Punt 5. Voorstel van B. en W. tot wederverhuringen van eenige aan de gemeente toebehoorende gebouwen. Wordt goedgekeurd. Punt 6."Voorstel van B. enW. tot wederverhuring van verschillende ge meentewerken. Wordt goedgekeurd. Punt 7. Staat van onvoorziene uit gaven dienst 1893 ad. 2034.37Ja. Wordt goedgekeurd. Punt 8. Voordracht tot definitieve benoeming van den heer W. C. L. Bronsveld, tijdelijk leeraar in i schieclenis en nederlandsche taal aan de H. B. S. met 5 j. c., op een jaar wedde van 2000. Met algemeene stemmen geschiedt deze benoeming. Punt 8. Voorstel tot benoeming van een gemeente-geneeskundige in de plaats van Dr. J. van West. Benoemd wordt de heer P. W. Pee reboom, met 22 van de 26 stemmen. Het stoomschip Prinses tVilhelmina, van Batavia naar Amst., vertrok 23 Nov. van Port-Said. Het stoomschip Zuid-Hollandvan Java naar Rotterdam, vertrok 23 Nov. van Marseille.) Het stoomschip Merapivan Rot terdam naar Java, vertrok 23 Nov. van Marseille. Het stoomschip Burgemeester den Tex van Amst. naar Batavia, vertrok 23 Nov. van Suez. Het stoomschip Prins Willem 17, vertrok 20 Nov. van Paramaribo naar Amst. Het stoomschip Spaarndamvan de N. A. S. M., van Newyork naar Rot terdam, arriveerde 24 Nov. ten 1 u. 20 m. v.m., in den Nieuwer Water weg. Het stoomschip Prins MauritsYer* trok 23 Nov. van Amsterdam naar Suriname. Het stoomschip Rotterdamvan de N. A. S. M., vertrok 22 Nov. van Newyork naar Rotterdam. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 23 Nov. C. C. C. Warmolts Muller en L. Kleinpen- ning, Amst. - K. W. H. Leepel en H. E. C. Meijer, Den Haag. - J. H. Gerretsen fA. C. G. Hogerzeil, Amst. S. L. Ali Cohen en H. Wolff, Am- sterd. - J. R. Bijdendijk en E. F. van Gendt, Amst. Bevallen: 21 Nov. S.Herman Springer d., Amst. 22. J. v. d. Stadt Latenstein van Voorst d., Zaandam. J. BootDe Wit d., Amst. Overleden: 9 Nov. L. Vliedorp 53 j., Amst. 19. F. K. Lijfering jd. 1 j., Noordwijk. 20. J. C. van Dam van Snelrewaard 50 j., Beusichem. 21. J. H. F. Middendorp 58 j., Amst. - G. A. LouwenaarHeyen 75 j., Amst. Wed. J. C. LooseAlthoff 81 j., Amst. - M. G. H. Pels 49 j., Amst. J. T. J. Jans, Den Haag. - FA. Hoff mann 73 j., Amst. - M. v. Muijden jd. 29 j., Amst. - Wed. A. C. de Haas Roelofs 74 j., Amst. 22. E. Weerts jd. 78 j., Arnhem. Bevallen: 22 Nov. W. P. Was- musCliteur z. - A. H. G. Schijve naarWijdeman z. 23. W. Mijnders Vooges d. W.A. v. AmstelMeuwese d. Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne huisgenootenworden aan het Bu reau Kleine Houtstraat 9, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te benragen. Abonnès buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Jongste juffr, in manuf. zaak te Amersf. eenigsz. m, h. vak bek. te.ens net jongmensck ter opl. voorl, teg. bill. verg. opj. v. godsd. enz. 2. Nette kïndorj. te Rott, m. 1 Dec 3. Ie modiste teg. hoog aal. in* of est, T. d. Haag volk. bekw. om atel. te be3t, 4. Directeur v. levensverz. over eenig kapit. knnn. besch. 5. F1 jongm, als boekh. in uitgebr. boekh. te Amst. met admin in boekh. bek. 6. Besch. jongm. tusschen 20 en 2» j., op dr, kant. te AmBt. bek m. boekh. an mod. talen vooral fraai achrijv. 7. Bekw. jongm. R. K. teg. 1 Jan. in vakv. manuf. 8. aIIobz. bekw. mechaniker volk. h. repar. naaimach. aller syst. mac.it. volled. aollic. m. opg. v. verl. sal. Terstond ter overname aangebo den een druk beklant Café met Billard, met Tapperij en Slij terjj, gelegen op een der drukste standen van Den Haagwaar alle dag markt is. Huur van het huis billijk en waar veel koffie en thee wordt ge bruikt en dat een ruim burger be staan oplevert, en voor 900 gul den een Tapperij en Slijterij gelegenop drukken en netten stand, goede broodwinning. Adres bij A. KLOOSTERMAN, Groenendalstraat 22 bij de Markt, Den Haag MARKTNIEUWS. Amsterdam22 Nov. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Friesche Franeker Jammen f 1,25 a 1,45, dito Hambur gers f0,a 0,dito Zaaiers fl,20 a 1,30, Zeeuwsche Spuische Jammen fl,20 a 1,60, dito Flakkeesche fl,20 a 1,60, Geldersche blauwe fl,40 a 1,60, Katwijker Zand f0,a 0, Noordwijker Zand f0,aO,ECille- gomrner Zand f0,a 0,Andijker Muisjes f0,a 0,dito blauwe f0,a 0,alles per Hl. Petroleumbericht van P. G. C. Calkoen, Makelaars, Amst., 18 Nov. De amerik. Petroleum-noteeringen waren sedert ons laatste bericht, vol gens Reuters telegr.: New-York 5,15, 5,15, 5,15, 5,15, 5,15, 5,15 ct. p. gall. Philadelphia 5,10,5,10, 5,10,5,10,5,10, 5,10 ct. per gall. Ruwe olie 73, 72& 73, 74%, 75%, 75£ c. p. v. De noteeringen zijn, te ontvangen aan de Amsterdamsche Petroleum haven AmerikaanscheDisponibel f5,35, Levering Nov. f0,Decemb. f5,30, Febr./April f5,30, Sept./Dec. f5,60. Russische: Disponibel f5,Entr. f3,30 los in Entr. ADV ERTENTIEN. in liet Fransch, Engelsch en Duitach gevraagd. Zij, die daarin grondig onderwijs kunnen geven, gelieven franco brieven, met opgave van tijd en kosten, te adresseeren onder lett. G., aan het bureau van dit blad. Tegen lo. Februari wordt ge vraagd eene goed kunnende koken. Van goede getuigen voorzien. Loon ƒ100. Adres te vernemen bij de Boek handelaars P. VAN C1TTERT ZONEN. Brood- en Koekbakkers-Noodhulp biedt zich aan,goed kunnende snijden. Adr. Korte Ko/str. 9 of Doelstr. 50. HAARLEM. Dir. GEBR. A. VAN LIER. Haandag 27 November 1893. Operette-Vaudeville in 4 bedrijven. Muziek van Hebvé. Aanvang 7V» uur. Balcon ƒ1,50, Stalles en le Loge ƒ1,25, Parterre ƒ1,2e Loge ƒ0,75, Gaanderij ƒ0,30. EW" Plaatsbespreking zooals ge woonlijk. V Orchest van het Grand Theater te Amsterdam. Woensdag 13 December, van de Groote Opera in 3 bedrijven, van Mehdl. Kunstlievende Leden ƒ3,per jaar of 1,50 voor deze uitvoering, kunnen zich aanmelden Raaks 36 en Sopiiasiraal 55. van alle tot ongekend lage prijzen. van Spekstraat 14, Haarlem. ABONNEMENTEN op alle Ne derlandsche Couranten en Tijd schriften. Voor groote Advertentie orders voordeelige conditiën.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 3