NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Scheurkalender. lie Jaargang. Maandag 4 December 1893. No. 3198. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: Dit nummer bestaat uit drie bladen. fraaien scheurkalender STADSNIEUWS. Arröndissements-Rechtbank BINNENLAND. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet gebeele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37£. Dit blad verschijnt- dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat; Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOI. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicilé Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Bij dit nummer der Courant wordt aan ihen, die op bet Geïll. Zondagsblad in teekenden, No. 49 van bet tijdschrift toegezonden. J. C. PEEREBOOM. is voorzeker een fraaie Evenals vorige jaren bebben wij ook tbans weer bet genoegen, aan onze geabonneerden voor zoolang de voorraad strekt aan 'te bieden, een met sierlijk scbild, blok klein formaat, goed gedrukt en waarvan de blaadjes ditmaal niet voorzien zijn van anec dotes maar van meer ernstige en degelijke lectuur, voor een ieder ge schikt. r In dit nummer is op de 4de bladz. onderaan links van bet boofdblad een BON afgedrukt tegen afgifte waarvan en betaling van slecbts Twaalf ea een hal ven cent men een exemplaar van dezen fraaien scheurkalender aan bet bureau, Kleine Houtstraat 9, kan bekomen. De afgifte geschiedt evenwel niet vóór Maandagmorgen en wij wijzen er nogmaals uitdrukkelijk op slecbts zoolang de voorraad strekt. AToezending naar buiten tegen in zending van BON en 17% cents aan postzegels. De Directeur- Uitgever Haarlem2 Dec. 1893. B. en W.W. stellen aan den Raad voor mej. C. J. C. E. Yoget, onder wijzeres derde klasse aan school C. en den beer G. ten Napel, derde onder- l wijzer aan dezelfde inrichting, te be vorderen resp. tot onderwijzeres en onderwijzer tweede klasse. Zondag 3 December zal op bet Mu seum van Kunstnijverheid alhier eene belangrijke verzameling oorspronke lijke gekleurde Japansche boutgra vuren tentoongesteld zijn, die door de beste meesters op dit gebied der grapbiscbe kunsten werden uitge voerd. De tentoonstelling van inlegwerken m hout zal vermoedelijk aanstaanden Zondag 10 December worden geopend. Deze beloofd zeer belangrijk te wor den. Verschillende Nederlandsche firma's bebben eveneens hunne me dewerking toegezegd. Des Zondags is de toegang vrij. Het Koloniaal Museum ontving dezer dagen een zeldzaam fraaie collectie, be treffende de product®! van den Japan- fichen lakboom (Rhus vernicifera) en de lakindustrie. Behalve een stuk stam, van dezen boom, die de littee- kens der horizontaal in de bast ge haakte inkervingen tot het doen uit vloeien van bet lak vertoont en de werktuigen, waarmede deze gemaakt worden, bevat deze verzameling 14 verschillende laksoorten, verkregen door vermenging met kleurstoffen en andere grondstoffen, welke ook afzon erlyk bij deze verzameling zijn ge- h°egd, boutskool, slijpsteen en been- Jerpoeder om te polijsten, spatels en J°rstels, in verschillende grootten om üoj lak op de voorwerpen te brengen. Deze volledige verzameling, welke bans in bet Museum is teutoonge- vteld is aangeboden door den Heer van de Polder, Ned. Zaakgelastigde te Tokio (Japan), Eerelid der Maat schappij van Nijverheid, van wien bet museum bet- vorige jaar op zijne aan vraag een zeer uitgebreide beschrijving betreffende deze industrie ontving welke in bet Bulletin van September 1892 werd gepubliceerd. Vrijdag was [bet juist 30 jaren ge leden, dat de beer F. Allan de be trekking van leer aar aan de Rijks kweekschool aanvaardde. Naar wij vernemen beeft bij tbans eervol ont slag aangevraagd. De Rotterdammers van Tivoli speel den Vrijdagavond de allervermake- lijkste klucht „Cbampignol tegen Wil en Dank" in onzen schouwburg zeer goed. Vooral bet tweede bedril waarin een aantal reservisten ten tooneele werden gevoerd, die zeker in geval van oorlog, Berlijn niet zou den ingenomen bebben. 't Stuk is niets meer dan een grol en 't komt er rond voor uit, wat een groote verdienste is in dezen tijd nu bijkans ieder wil schijnen wat bij niet is en zelfs de tooneelstukken daardoor aangestoken blijken te we zen; daar men ons levensmoe ge zucht als waarheid en duitsch fabri kaat als echte kunst voorzetten wil. Het waren vooral de beeren de Vos, Roij aards en Faassen die bet stuk met mevrouw Poolman en mevr. Korlaar, succes bebben bezorgd. Op 1 December jl. is alhier opge richt een Gymnastiek-Vereeniging voor Spoorweg-Ambtenaren. Het be stuur bestaat uit de beeren A. J. Meijerink, directeur, C. D. Caalen, president, A. P. J. de Groot, secreta ris, en F. W. G. Linck, penningmees ter. Oefeningsavonden zijn Vrijdag en Zaterdag van 89 uur. Aangifte voor bet lidmaatschap kan geschie den bij een der bestuursleden. Men schrijft ons: Aan de meeste lezers van dit blad is ongetwijfeld bet liefelijk gelegen kerkje der Ned. Herv. Gem. te Ben- nebroek niet onbekend. Wie met de stoomtram van Haarlem naar Leiden gaat, beeft zeker menigmaal met wel gevallen bet oog laten rusten op dit bekoorlijke plekje. Vooral des zomers, wanneer de eeuwenoude linden bet kerkje onder baar lommer als ver bergen, maakt bet geheel een waar lijk scboonen indruk. Doch niet al leen om zijn ligging en sierlijken bouw, maar ook om menige bizonder- beid, velen lezers niet bekend, verdient dit kerkgebouw vermelding. Door de nauwkeurige onderzoekin gen van Bennebroek's Burgemeester, den Heer v. D. zijn wij in staat bier van bet een en mede te deelen. Bij besluit van 29 Juli 1658 beb ben, volgens oude acta, de staten van Holland en West-Friesland toestem ming gegeven tot den bouw dezer kerk en tevens een subsidie toege zegd van 1200, met bet verlof om een predikant te beroepen op een traktement van ƒ550. Onder degenen die mede tot dezen bouw bebben bij gedragen, komt ook de naam voor van Jacob Cats te Sorgvliet. Gedu rende den bouw van de kerk die on geveer ƒ15.000 kostte, werd er van 22 Dec. 1658 af, reeds door den in middels beroepen predikant, Jacobus Petraeus, gepredikt, in een buis, staande op den grond der tegenwoor-1 dige pastorie. Op 24 Mei 1682 bad de plechtige inwijding van bet kerkgebouw plaats. Een meesterstukje van bouwkunst werd door den ontwerper, wiens naam niet bewaard is gebleven, in dit be debuis geleverd. Streng in den stijl, zijn de eenvoudige lijnen van bet geheel. Toch verdient alles vermel ding. De eikenbouten banken, geluk kig door geen smakelooze verven ontsierd, de predikstoel met enkele paneelen van schoon uitgevoerd snij werk, het fraaie orgel, door den be kwamen bouwmeester van bet beroem de orgel in de St. Bavo-kerk te Haarlem, Christiaan Muller van Amsterdam, vervaardigd, alles is waard, aandach tig te worden beschouwd. Door den tand des tijds, die ook bier zijn krachten deed gelden, was echter in de laatste jaren veel van dit schoons verloren gegaan. Doch door ruime bijdragen van de Ambachts- vrouwe der Gemeentewerden H. H. Kerkvoogden in staat gesteld, bet ge heel waardig te doen herstellen. Eerst werd in dit voorjaar, bet massief ko peren koorhek, dat door zijn zwaarte geheel was verzakt, in den vorigen stand teruggebracht en ondergingen banken en vloer een boognoodige be werking. Thans werd op dit alles de kroon gezet, door bet aanbrengen van een viertal geschilderde kerkra men. De ontwerper van deze waar lijk scboone verbetering, de Heer J. Wolbersarchitect te Haarlem, beeft alle eer van zijn meesterlijk werk. en de vervaardigers, de firma van Die- sen en Kerrebijn eveneens te Haarlem, bebben bier bet bewijs geleverd, dat de oude kunst van glasschilderingen, in ons vaderland nog lang niet is verloren gegaan, maar integendeel baar ouden roem steeds meer nabij komt. Wie dus in bet a. s. voorjaar, als Bennebroek om zijn kleurenpracht van tulpen en hyacinthen, gewis we der door velen zal worden bezocht, ook voor oude kunst een open oog beeft, verzuime niet dit merkwaardig kerkje te bezoeken. G. Woensdag jl. gaf de beer J. W. A. Bolten alhier, in de groote zaal van de sociëteit „de Kroon" eene uitvoe ring, bestaande in bet vertoonen van goocheltoeren, kinderspelen (sneeuw ballen-bombardement, serpentines) en bet uitdeelen van kleinigheden. Het programma was zoodanig, dat door den beer Bolten aan de talrijke kin deren een alleraardigsten middag werd bezorgd. Behalve de verrassende goo cheltoeren hadden ook andere num mers veel succes. In de „St. Nicolaaswandeling" van ons vorig nummer moet Spaarnwou- derstraat 68 zijn 64. Zitting van heden Zaterdag 2 Dec* Jacob Koopmans, 39 jaar, geschorst gemeente-veldwachter te Haarlemmer meer, tbans in hechtenis, stond beden terecht terzake dat bij te Haarlem mermeer op den 25en Octoberl893, althans, na den 23en Oct. 1893 en vóór den lOn Nov. wegnam met oog merk tot wederrechtelijke toeëigening eenige gouden tienguldenstukken, toebehoorende aan de erfgenamen van Adriana van der Helm, die op den 24sten October aan cholera ge storven was, terwijl den beklaagde door den burgemeester was opgedra gen, in zijne zoodanigheid van ge meente-veldwachter voor tijdige be graving te zorgen en de woning met wat zich daarin bevond, te ontsmet ten. De schoonzoon van de overledene bad den sleutel van de woning in den zak gehouden, totdat de veld wachter kwam om met de ontsmet ting te beginnen. Uit den aard der zaak werd de veldwachter telkens alleen gelaten. Het geld van de vronw bevond zich in een verroest busje, dat nu eens bier, dan daar in de woning stond, en de schoonzoon bad dikwijls gezien, dat er goudgeld in was. Koopmans erkent dat bij bet goud geld beeft weggenomen, maar beweert dat bet in een wit lapje in de bed stede lag. Hoeveel tientjes er waren zegt bij niet- te weten, daar hij ze niet beeft nageteld. Volgens den schoonzoon moeten er ongeveer twintig zijn geweest. Toen de schoonzoon herhaaldelijk i vroeg naar bet goudgeld antwoordde de veldwachter dat bij [daarvan niets wist. Een curieuse getuigenis is die van de vrouw van den eersten getuige. Zij vertelt aan de Rechtbank, dat zij voordat Koopmans aan de ontsmet ting begon, tot dezen heeft gezegd: „we bebben bet geld dat er is niet kunnen vinden," (men bad er direct na den dood van de vronw al naar gezocht) „maar als je bet ons geeft en er geen praat van maakt, dan schiet er voor jou een fooi over. Want ziet u meneer," (tot den presi dent) „moeder bad al vier jaar van de diaconie en ik dacht als bet van dat geld nou onder ons blijft, dan stoot er zich niemand aan." Met bet geld beeft Koopmans aan den boekdrukker Trap eene rekening betaald van 38,76 voor almanakken, die bij colporteerde en voor bet overige beeft bij de rest gebruikt om een en ander te koopen en ver teringen te maken te Amsterdam. De substituut officier van justitie Mr. Joh. P. van Outeren, vangt zijn requisitoir aan met de opmer king, dat deze zaak juridisch niet interessant is, alleen wellicht is zij dat door de persoon van den be klaagde. Toen spreker met den rechter commissaris drie weken geleden te Haarlemmermeer kwam om een on derzoek in te stellen en vroeg, waai de gemeen te-veldwachter zich bevond, antwoordde de burgemeester dat bij niet wist waar de man was. Dit noemt spreker een eigenaardig staaltje van toestanden in de Haarlemmer meer, evenals bet feit dat een veld wachter almanakken bij de ingezete nen colporteert. Daar bet feit dat spreker qualifi- ceert als diefstal is gepleegd door een ambtenaar, die de rust moet bewa ren en de veiligheid verzekeren, acht spreker een gestrenge straf noodig en requireert daarom de veroordeeling van Koopmans tot gevangenisstraf van 2 jaren. De ambtshalve toegevoegde verde diger, Jhr. Mr. F. W. van Styrum, betoogde dat hoewel bij als burger wenschen zou dat deze beklaagde worde gestraft, als verdediger zijn plicht beeft te doen en als zoodanig concludeert pl. tot niet ontvankelijk verklaring van bet Openbaar Minis terie voor bet eene gedeelte der dag vaarding en ontslag van rechtsver volging van den beklaagde voor bet andere gedeelte. Wat toch is bet geval! Hel bevel schrift van verwijzing is kort, de dagvaarding is uitgebreider en nu is dat ook wettelijk toegestaan, wanneer dan in die uitgebreidere dagvaarding nog een ander feit werd ten laste ge legd. Dit is bier echter niet geschied: bet slot van de dagvaarding legt pre cies betzelfde ten laste als de aanvang, doch in andere woorden. Verder is wat ten laste gelegd wordt in bet eerste gedeelte der dag vaarding, geen diefstal, omdat niet uitdrukkelijk is vermeld dat bet oog merk tot wederrechtelijke toeëigening bestond en dit acht spreker toch be paald noodig. Na repliek en dupliek bepaalt de Rechtbank de uitspraak op 16 dezer. (In de zitting is de eigenlijke aan leiding tot bet misdrijf niet ter sprake gekomen. Reeds in een vorig bericht deelden wij mede, dat de val van dezen overigens goed bekenden poli tiebeambte, moet worden geweten aan misbruik van sterken drank. RED.) In de vergadering van ka tholieke leden van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, van Don derdag 30 November 1893, is met algemeene stemmen besloten, bij de behandeling van Hoofdstuk III der staatsbegrooting voor 1894 de kwes tie van bet herstel der Nederland-, scbe legatie bij den Heiligen Stoei niet ter sprake te brengen. De iJapanscbe [prins Yori- bito Kasmatsu, vergezeld van den beer Takahira, Japanscb gezant bij ons bof; den beer Okuba, secretaris der Japanscbe legatie te 's-Gravenhage en den luit. t. z. Ie kl. jhr. V. d* Stael, adjudant van den minister van marine, beeft Vrijdag te Amsterdam zijn aangekondigd bezoek gebracht. Natuurlijk werd in de eerste plaats het Rijksmuseum bezocht, waar de prins zijn bandteekening in bet ge denkboek plaatste. Na de kunstschatten bewonderd te hebben, ging bet booge gezelschap naar „Restaurant Ricbe", waar een déjeuner werd gebruikt. Vervolgens begaf men zich naar de Rijkswerf. Ter eere van bet vorstehjk bezoek wapperde van bet paleis van den ad miraal de Hollandscbe vlag en bet opleidingsschip de Wassenaer en bet wachtschip Prins Maurits waren keu rig gepavoiseerd. Aan de poort werd Z. Exc. ont vangen door den vice-admiraal Mc. Leodden hoofd-ingenieur van de werf, den beer Turk; den adjudant J. Luytjes den beer J. R. Eek, com- mandanc van de Prins Mauritsden beer F. Scbotborgb, commandant van de Wassenaer en eenige andere offi cieren. De eerewacht van mariniers pre senteerde bet geweer, gecommandeerd door den kapitein Bastaqué. Achtereenvolgens bezocht de prins nu de Kortenaerdie op helling ligt, en de Koningin Willielminamet zeer veel belangstelling de inlichtingen van de officieren volgend. Vooral in de gebouwen van den torpedodienst vertoefde ZExc. langen tijd, waarna bij vluchtig de sloepenloodsen door liep. Daaana werd een bezoek gebracht aan de Wassenaar, waar de jongens paradeerden in bet want en een drie werf hoerah aanhieven. De état-ma- jor was op bet achterdek opgesteld; de mariniers stonden in bet gelid, terwijl de prins met zijn geleide alle deelen van bet opleidingsschip be zichtigde. Daarna nog eens langs deleerewacht, om in bet paleis den eere wijn te ge bruiken. Toen vertrok de prins weer naar bet station. ZExc. was geheel naar de Engelscbe mode gekleed. Hij maakte op allen een hoogst aangenamen indruk. Heviger dan in den omtrek moet de storm Vrijdag in bet noor den van ons land zijn geweest, en ongelukken zijn daar belaas niet uit gebleven. Op Ameland zijn negen Wierumer viscbaken gestrand, waar van bet volk gelukkig gered werd. Van Terschelling seint men, dat de visschersvloot door een N. O. sneeuwstorm werd overvallen en ge heel ontredderd uit zee terugkeerde. Van den wal kon men nabij de bui tengronden een omgeslagen schip zien drijven. Een correspondent uit Friesland meldt Sedert Vrijdagmorgen woedt in bet noorden van Friesland een hevige sneeuwstorm, die alles bedekt. Door de dichte sneeuwbuien is bet verkeer belemmerd. De postkar van Harlin- gen naar Leeuwarden is onderweg blijven steken. Tengevolge van de storing in den telegraafdienst, verschenen de Gro- ningscbe bladen Vrijdagavond zon der beursnoteeringen. Te Utrecht, schrijft bet U. D. kwam eenige minuten nadat d® storm was losgebroken, een bejaarde vrouw op een stokje van Buiten de Weerd. Zij werd door een rukwind vóór de Zandbrug letterlijk omge waaid, zoodat zij rollende en schui vende, aan bet begin der Oranjestraat terechtkwam. Een paar aldaar wo nende zakkendragers namen baar op en brachten baar tehuis. Reizigers uit Hilversum deelden mede, dat daar een volslagen wervel storm beeft gewoedbet baantje op

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1