NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. DeDynamietmannen van Parijs. lie Jaargang. Vrijdag 8 December 1893. No. 3202 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. Arrondissements-Rechtbank BINNENLAND. FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Bijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37j. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc.Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Haarlem7 Dee. 1893. ~In deg Maandag gehouden Raads vergadering kwamen de volgende stukken in Een adres van eenige bewoners van het Florapark, houdende verzoek om een andere bestemming te willen geven aan de voor stallen bestemde terreinen aldaar gelegen. Een schrijven van Gedep. Staten ten geleide van het door hen goedge keurde besluit tot verhuring van grond aan het bestuur van den Haarlem seben Kinderspeeltuin, gjld. id. ten geleide van het door hen goedgekeurde besluit tot verhu ring van een gedeelte van de Lan ge Poellaan aan den heer J. H. Krelage. Een nader voorstel van B. en WW. betreffende de bestrating van den Kinderhuissingel. Gesteld in handen van de comm. van fin.: jEen voorstel van Ben WW. tot wederverhuring van eene strook grond nabij het terrein „de Phoenix" aan H. van Breemen Hzn. Id. id. tot verkoop van een gedeelte gemeentesloot aan de Linschoten- straat, aan W. F. Doeglas qq. Id. id. tot verkoop van een strookje grond aan den Schotersingel aan G. P. J. Beccari. §De sergeanten dienstdoend luite nant te velde Menningh, Annokkee, Brandt en Geerts van het bataljon infanterie alhier zijn ingevolge mi- nistrieele bepalingen aangesteld tot sergeant-majoor titulair. Elxtra-Tijdlng; g-Zoo nu en dan hoort men des avonds mannen of opgeschoten jon gens over de straat galmen: „Extra tijding! Laatste nieuws over...." volgt een moord die elkeen interesseert, of een groote brand of ook wel een bui- tenlandsch ongeval. ïDie extra-tijdingen zijn dikwijls extra-oudvandaar misschien, dat ze juist des avonds worden uitgevent. Zooveel licht verspreiden Haarlems gaslantaarns niet, dat men er een met kleine letter gedrukt papier ving leest, en als men er achter komt dat men twee centen heeft betaald voor weken oud nieuws, zijn de kooplui al verder. Woensdagavond liepen twee van die „nieuwsboden" te schreeuwen „Extra-tij ding. Laatste nieuws van den vreeselijken moord op den Raam- singelWaren de moordenaars ont dekt? Eilacy, zoover was het nog niet. Het papiertje bevatte bet relaas van den moord zelf, blijkbaar een afdruk van het bericht van een onzer weekbladen, in Maart 1892 over den bekenden moord gegeven. Deze ex tratijding had dus den aanminnigen leeftijd van meer dan anderhalf jaar bereikt. De uitroeplaatste nieuws over den moord op den Raamsingel is inderdaad waar, daar helaas de zaak sedert het in dit strooibiljet beschre vene, niet veel verder is gekomen. De venters maakten goede zaken. In de Kruisstraat hadden zij aardig debiet en in de Kleine Houtstraat ging bet niet slechter. Wij maken alleen melding van het geval, omdat deze extratij ding-han- del allicht zal worden voortgezet en onze lezers zeker niet gaarne al is het maar twee centen zullen willen besteden voor nieuws dat een en twintig maanden oud is. Zitting van hedenDonderdag 7 Dec. Jacob de Kleuver, de stoker die te Purmerend een kar huurde en deze te Zaandam verkocht, een feit waar voor hij reeds meer terecht stond, werd heden door de Rechtbank ver oordeeld tot gevangenisstraf voor den tijd van 6 maanden. Een geheele reeks van vagebondee- rende personen stond terecht, o. a. ook Reinier Schouten, steenkolen- tremmer 20 jaar oud en Hendrik Lo de wijk Redeker, 17 jaar, die nooit een beroep heeft gehad. Dit tweetal is te Beverwijk zwer vende en bedelende aangetroffen. Het zijn oude kennissen van de justitie. Schouten heeft wegens diefstal eens 8 maanden, 6 maanden en 1 jaar gevangenisstraf ondergaan Re deker 14 dagen,_1 maand en 4 maan den. Een hunner sliep wel eens van tijd tot tijd in een vischkaar te Am sterdam en op zekeren dag wierp een hem kwaadgezinde de vischkaar en zijn inbond in het water, zoodat de jongen met moeite ontkwam. De subs. off. van jnst. requireert hunne veroordeeling tot 2 dagen hech tenis en 18 maanden plaatsing in een Rijkswerkinrichting. Willem en Christiaan Filippi, ar beiders, hebben op den 14den Juli 1.1. den gemeente-veldwachter van Lisse E. J. Walraven, geslagen en gewelddadig aangegrepen. Geen van de beide beklaagden weet zich van het geval meer iets te her inneren. Een feit is dat zij beschon ken waren, Dat dit feit zoo laat wordt behan deld, heeft de volgende oorzaak. Chris tiaan Filippi was destijds in dienst en als grenadier gekleed. De krijgs raad te Haarlem meende zich daarom de zaak te moeten aantrekken en veroordeelde hem bij vonnis van 12 Sept. Het Hoog Militair Gerechtshof evenwel vernietigde deze sententie en verklaarde den militairen rechter onbevoegd, omdat het delict was ge pleegd door een militair in vereeni- ging met een burger, dus uitmaakte wat de militair.iwet noemt een „com- mun delict." Requisitoir nemende, verzocht de ambtenaar van het O. M. nu de ver oordeeling van beide beklaagden tot gevangenisstraf van éene maand elk. De heer Wilterdink te Edam heeft hooger beroep aangeteekend in zake de boete, hem door de rechtbank alhier opgelegd betreffende zout-fraude. De heer Lantzendorfer, burgemees ter van Haarlemmermeer schrijft in een ingezonden stnk in de N. R.\Ct. o. a. bet volgende: „In verschillende bladen van 3, 4 en 5 dezer, lees ik berichten omtrent de zitting der arrondissements-recht- bank te Haarlem, dd. 2 December, betrekkelijk de zaak van den gemeen teveldwachter K. te Haarlemmermeer. Ik lees dat de officier van justitie den toestand in Haarlemmermeer schildert en, volgens den berichtgever, zegtop 29 October dezes jaars te zijn gekomen te Haarlemmermeer, en den burgemeester te hebben ge vraagd waar de toen reeds verdachte man was, waarop de burgemeester zoude geantwoord hebben dit niette weten. Dit is volkomen waar. Maar... dit antwoord werd door mij, burge meester, gegeven met toelichting dat, met het oog op de groote afstanden alhier, het moeilijk zou zijn K. op te zoeken of tegemoet te gaan, omdat K. vier wegen kon afkomen. Het duurde dan ook niet lang of de veld wachter K. kwam te huis en meldde zich bij mij aan. Iemand die Haar lemmermeer kent, zon toch zeker niet over het gegeven antwoord gevallen zijn, als men weet, dat de veldwach ters hier fcaan Hoofddorp gewoonlijk 's morgens, na bij mij te zijn geweest, te 9 uur uitgaan en soms, jnistdoor de groote afstanden in deze gemeente, 'savonds thuis komen; en is dan,ik vraag dit in gemoede, het antwoord te verwonderen, als men op een on verwacht oogenblik gevraagd wordt, waar de veldwachter is? Mij dunkt dat antwoord is nog al natuurlijk. De reeds jaren hangende kerkelijke quaestie tusschen De Kaag en Abe- nes zal eindelijk worden beslist. Door tusschenkomst der prov. kerk besturen van Noord- en Zuid-Holland zal De Kaag een zelfstandige gemeente blijven; Abenes zalgrootendeelswor den ingedeeld bij Nieuw-Vennep. Te Halfweg was het St. Nicolaas- avond zeer onrustig; in een drietal herbergen had als gewoonlijk verlo ting van koek enz. plaats, terwijl aan die herbergiers vergunning was ver leend tot het langer openhouden hunner tapperijen. Bij het verlaten der localiteiten ontstond tusschen een 30-tal bezoe kers, meerendeels uit Haarlemmer meer twist, die weldra tot vechtpar tijen overging. De beide veldwach terstraden flink op,doch de overmacht maakte het niet mogelijk arrestatiën te doen; zij moesten zich bepalen tot het scheiden der vechtenden dat niet zoo gemakkelijk ging. Tegen middernacht gelukte het om het meerendeel van het dorp te krij gen. Een achttal personen zijn ge verbaliseerd. Wenschelijk is het voorzeker dat zulke „speciale vergunningen" niet worden verleend. Men bericht ons zooeven (Woensdag) het volgende treurige ongeval dat Woendag morgen in de nabijheid van Hillegom plaats had. Een wielrijder, de heer P. v. G. uit Haarlem, kwam uit die richting en wilde een rijtuig passeeren, toen het paard, schichtig wordende, een zij sprong deedde heer v. G. gleed uit en geraakte onder de wielen. Zwaar gekneusd werd hij naar zijn woon plaats vervoerd. Wielerni&uws Dinsdag had ten stadhuize te Amsterdam een vergadering plaats van burgemeesters en secretarissen in Noord-Holland, waarop besproken is de vraag: „hoe de gemeentebesturen te handelen hebben bij eventueele aanvraag om werk gedurende den aanstaanden winter." De burgemeester van Haarlem, jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, leidde het onderwerp in, en hield een 13) HOOFDSTUK III. De gouvernante. Ylug snelde zij de trappen op, die naar haar kamertje op de bovenste verdieping voerden. Den sleutel in de deur om draaiende, viel zij op een stoel neer en het hoofd latende vallen op de handen, barstte zij in een hevig snikken uit, dat haar gansche lichaam schokken deed. Schreide zij alleen om hare ouders of ook nog om iemand anders? HOOFDSTUK IV. Een onverwachte ontmoeting. 'Den volgenden dag en ook den dag daarna wilde het toe- wal, dat Albert de Rétigny en mademoiselle Rouvée herhaal delijk samen waren in den salon. Mevrouw de Rétigny was veel beter dan gewoonlijk en liet daarom hare kinderen lan gen tijd bij zich komen, zoodat de gouvernante alleen bleef en doen kon wat zij verkoos. Elise was van nature ijverig. Men kon haar nooit met de handen in den schoot vinden. Wanneer zij zich niet met de kinderen behoefde bezig te honden, las zij een of ande* studieboek om zichzelve nog verder te bekwamen of ver taalde een engelsche roman, waar zij nog iets mee verdie nen kon. Met dat werk vond Albert baar bezig, toen hij den tweeden dag na hun gesprek de zitkamer binnentrad. „Drukke bezigheden, mademoiselle vroeg hij schertsend. „Zooals n ziet. Ik vertaal." „Vertalen? Wat vertaalt u?" „Een roman uit het engelsch." „Mag ik vragen voor nw plezier?" Het jonge meisje begon te lachen. „Dat nu juist niet. Als ik het voor mijn genoegen deed, zou ik een beter boek hebben uitgekozen, niet een zoo flauw romannetje als dit. Neen, ik doe het om er wat mee te verdienen." „En en is dat nog al de moeite waard?" „Het geeft iet 5, maar niet te veel." „Zoo," zeide Albert de Rétigny, maar hij durfde blijkbaar niet meer vragen. Hierop praatten zij over allerlei dingen, muziek, sport, literatuur en in alles toonde Elise dat zij veel gelezen en veel begrepen had. Zij gaf des te openhartiger hare meening te kennen over wat zij bespraken omdat zij bemerkte, dat Albert het verboden onderwerp niet zou zeer belangrijk referaat over het on derwerp. Vele leden namen aan de besprekingen deel. |De vergadering kwam ten slotte tot de conclusie, dat de gemeentekas voor de bestrij ding der werkloosheid niet mag wor den aangesproken. Wel echter achtte men het algemeen den plicht der burgemeesters hulp te verleenen, door b.v. commissiën in 't leven te roepen. Het vaartuig van schip- per V. uit Zaandam, die bij den jongsten storm op de Zuiderzee was, is sedert verdwenen. Men vreest dat de visscher is omgekomen. De propaganda der socia listen geeft te Waalwijk aanleiding tot botsingen tusschen de burgerij, die niet van hen gediend is, en de colporteurs. Zaterdag vertoonden zich een twee tal colporteurs weder binnen die ge meente. Van den kant der Waalwijk- scbe schoenmakers werden de vijan- lijkheden geopendbeide beeren van De Volkstribuun werden deerlijk toe getakeld, zelfs zwaar mishandeld en ware de politie, gesteund door eenige bezadigde burgers, niet tusschen bei de getreden, de afloop zou misschien nog ernstigen en treuriger zijn ge weest. Naar men verneemt, is ook één proces-verbaal wegens mishande ling opgemaakt. De vreemdelingen [verdedigden zich zoo goed mogelijk en losten met dat doel verscheiden revolverschoten. Men ziet met schrik de Zaterdag avonden te gemoet. Dinsdag heeft zich te Gouda een geval van cholera met doodelijken afloop voorgedaan. Te Zuidbroek werd eenige dagen geleden bet lijk van een onge veer twintigjarig meisje uit het water opgehaald. Wijl niemand wist wie de ongelukkige was, werd het lijk in het daarvoor bestemde gebouw ge bracht. Nadat het gereinigd was, werd het gezicht meer en meer nor maal en kreeg men hoop, het te zul len herkennen. Dit nieuws verspreidde zich als een loopend vuurtje door de plaats. Den volgenden morgen vond men het slot verbroken en het gezicht van het verdronken meisje door wonden geheel onkenbaar gemaakt. Het is tot dusver niet gebleken, wie deze wan daad gepleegd heeft. Valsche muntbiljetten. Sedert eenige dagen zijn te Am sterdam valsche muntbiljetten in omloop. Zij zijn van de echte te onderscheiden door eene meer blauwe tint; voorts dragen zij het jaartal aanvoeren. Hij van zijn kant gevoelde ook, dat hij aan deze houding haar vrijmoedig, ongedwongen gesprek te danken had en het was hem zoo aangenaam, hare stem, haar lach te hooren, dat hij zich voornam door geen onvoorzichtig woord alles te bederven. In den avond van dien dag had Elise wat hoofdpijn en ging daardoor vroeger dan gewoonlijk naar haar kamertje. Zooals hierboven is opgemerkt, was dit vertrekje op de bo venste verdieping, eigenlijk op den beschoten zolder, midden tusschen kamers van dienstboden in. Mevrouw de Rétigny had aan de gouvernante haar leedwezen betuigd, dat zij geen betere kamer voor haar had, maar de étage die de familie bewoonde, was niet groot genoeg om daarvan voor de gou vernante nog een vertrek af te nemen. Elise was er evenwel mee te tevreden geweest. Het was een klein vertrekje met éen raam, dat uitkwam op een zin ken plat. De wanden waren door hare vlugge vingeren ver sierd met al de kleine fraaiigheden, die een kamer het hui selijke geven, dat men er zoo gaarne aan ziet. In het midden hing een crucifix, in een hoek stond een eenvoudig ijzer ledikantje met een rose gordijn,? eenvoudig en lief als de slaapplaats van een kind. Een kleine tafel en een paar een voudige stoelen waren het overige ameublement van dit vertrekje, waarin niet veel ruimte overbleef om zich te be wegen. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1