Politiek Overzicht. GEMENGD NIEUWS. Financieels Mededeelingen, Rechtszaken. 1892 (1) met de handteekening Beau fort, als minister van financiën (in welk jaar de heer Pierson reeds als zoodanig was opgetreden). Eindelijk ontbreekt het watermerk. (U. D.) Werkloozen te Amsterdam. worden, van allen grond ontbloot zijn. en verscheen werkelijk Maandagmor-en door hetzelfde O. M. is appèl aan- Het eindrapport is in bewerking, engen bij den ontvanger der dir. belas- J geteekend van het vonnis waarbij zal in eene eindvergadering der com- j tingen, waar hij een telegram liet J. en C. de Bie werden vrijgesproken, missie vastgesteld worden. Wanneer j zien van een vriend afkomstig, die deze vergadering gehouden zal wor-;hem feliciteert met de toekenning den is echter zelfs den commissieledenvan pensioen. Natuurlijk werd hem I kenbaar gemaakt, dat dit Eeerst bij nog niet bekend. Dat het eindrapport nog niet vast-vertoon van de acte wordt uitgekeerd". De werkloozen vergaderden Woens dagavond in „Constantia". Het comité had Helsdingen uitgenoodigd om als spreker op te treden. Hij schetste de kwaal der kapita listische maatschappij, ontstaan, toen verzuimd werd bij de uitbreiding van het machine-wezen den werkdag te verkorten en het loon te verhoogen in evenredigheid met de groote pro ductie. Tegen deze kwaal bleek de parti culiere liefdadigheid onvoldoende evenals het verkeerd systeem van particuliere werkverschaffing en van landverhuizing, zoo voorgestaan door de Koningin. Het nieuw-malthusia- nisme zal ook een twee-kinderen- toonstelsel tengevolge hebben en ten slotte verklaren de gemeenteraden deels onmachtig te zijn, deels dat de werkloosheid niet zoo groot is. Moeten wij vroeg spr. ook de winkels plunderen, zooals zij dit ver leden jaar deden in Londen Dat lijkt nog niet zoo kwaad, want toen al de ruiten waren ingeslagen, kwamen terstond daarop 600,000 voor de werkloozen bijeen. 'tZijn de bestuurders, die het kalm betoogen nog niet zoo erg vinden, die daardoor de arbeiders opruien. Uit alles blijkt dus, dat de Staat tusschenbeide moet komen. De ar beiders, die zich moeten houden aan de wetten der gemeenschap, hebben ook recht op haar steun. En dien steun verschaffen is moge lijk; de nood is groot. Wanneer op verschillende posten der begrooting de helft wordt bezuinigd, wanneer de rijken de helft afstonden van de ren ten der staatsschuld, ad 8,800,000,000 waarvoor men 2092 jaar noodig heeft om ze te tellen; wanneer het stelletje rechters dat ƒ2,000,000 kost, op de helft werd gebracht, zoo ook de ma rine en de goudwinkel van het leger en de heeren uit het kletscollege in Den Haag, de hooge colleges van Staat en kabinet, de som voor rid derlintjes, het huis der Koningin, d. w. z. die stuk of vier oude kerels, oude kolonels, die zwart-en-bank- spelen met de Koningin; het ministerie van buitenlandsche zakendat alles te zamen zou al 25 millioen geven voor de werkloozen en niemand zou er door worden geschaad. Of zou de Koningin met haar moeder niet kun nen leven van het halve loon, voor haar vastgesteld? Niemand kan dit tegenspreken, Er is kapitaal genoeg en levensmid delen zijn er te veel. Laten dus de werklieden zich niet laten ontmoedigen, laten zij zich blij ven organiseeren en machtig optre den voor hun recht. In het debat protesteerde er iemand tegen, dat op 5 Dec. de heele stoet werkloozen het comité in den steek liet voor een pias van een St. Nico- laas. Geel vroeg allen Vrijdag weer in „Constantia" te komen 's namiddags te twaalf uur. De voorzitter voegde hierbij een opwekking aan alle vakgenooten, die zich niet behoeven te schamen over het lompen-proletariaat. Daarop werd de vergadering sloten. gesteld kan zijn, is niet te verwonde ren, daar eerst na de verschijning van de 2e brochure van den heer Van Deth verscheiden sociaal-democrati sche oud-weezen zich tot het geven van inlichtingen bereid hebben ver- Weer verdween de zwerver om Maandagavond bij den bierhuishou der Boerboom te Ravenstein dezelfde comedie te spelen. Hier verkocht hij voor ƒ1 de jas, die hij zeker bij ver gissing had meegenomen van den verhooren worden in hun geheel in het eindrapport, dat zeer omvangrijk belooft te worden, opgenomen. Woelingen. Dinsdagavond was het te Zuid- horn vrij wat rumoerig op straat. Een menigte arbeiders hield eene bijeenkomst, waarin ook als spreker optrad de welbekende socialist Scha per uit Groningen. Na afloop begaf de menigte zich naar het gemeente huis om daar aan het vergaderde bestuur der gemeente de vraag te stellen of dit genegen was het loon voor het schoonen van vlas te ver hoogen van 50 tot 75 cents per bun del en of aan ieder zooveel grondstof zou worden verschaft, als hij zou be werken. Toen daarop door het hoofd der gemeente geen afdoend antwoord gegeven werd naar den zin der aan vragers, steeg de oDgewondenheid. Bij vier der vermogendste ingezetenen werden daarop eenige ruiten verbrij zeld en zooals zich laat denken allerlei verwenschingen en bedreigingen uit op straat. Door het bestuur der gemeente is aan eene commissie opgedragen te onderzoeken en daarna voorstellen te doen hoe in dezen gehandeld moet worden. (IV. G. O.) Neerbosch Wij kunnen op] de meest stellige wijze verzekeren, schrijft de Tel., dat de berichten aangaande de vaststel ling van het rapport der commissie, die door sommige bladen verspreid Een kreet om recht. Een brochure, getiteld „Een kreet om recht" en onderteekend] „Populo Tegeliensis" zet de grieven uiteen, die de bewoners der gemeente tegen den burgemeester van Tegelen, Charles de Rijk, hebben. In 't algemeen be treffen zij het karakter en den levens wandel van den titularis. In het bi zonder wordt hem een verwijt ge maakt van twee feiten. In de eerste plaats heeft hij de ge meente een proces laten voeren tegen zijn schoonzoon, Russel, wegens del ven van potklei, terwijl hij zelf, bui ten den Raad om, aan Russel daar toe vergunning verleend had en der halve kon voorzien, dat de gemeente, zooals dan ook geschied is, haar proces zou verliezen. In de tweede plaats het feit, dat hij de gelden, die aan de gemeente Tegelen waren toegewezen uit het door de liefdadigheid bijeengebrachte fonds ter vergoeding der schade, door den hagelslag van 1891 aan Limburg toegebracht, langen tijd onder zich heeft gehouden, slechts nu en dan aan enkelen, die 't hem zeer lastig maakten, eene uitkeering doende. Eerst na 2J£ jaar, toen een wacht meester uit Venloo kwam om een •onderzoek in te stellen, zijn de gelden tegen ongedateerde kwitanties uitge keerd. Naar 's schrijvers meening moet de Raad in zijne werkstaking blijven volharden. Want al vervalt het man daat des burgemeesters in 1894. en is voorloopig geen herbenoeming te wachten, toch zou het kunnen zijn, dat deze zich door zijn vele hoogge plaatste vrienden en verwanten het middel wist te verschaffen om zich in zijne positie te handhaven. Dat dit ongewenscht is, blijkt b. v. daar uit, dat de bevolking den burge meester, die na zijne benoeming nooit tot lid van den Raad is gekozen, bij voorkeur aanduidt met namen als „Karei den Aap", „Wild Varken" en dergelijke. klaard. De geloofwaardigheid der door j logementhouder Peperkamp te Nij- de verhoorde personen gedane opga- megen. ven is zooveel mogelijk onderzocht) Hij vertelde nu dat hij bij den en verscheiden processen-verbaal van j burgemeester van Velp nog f270,18% ti ontvangen had en zijn goed met den wagen van Grave zou meekomen. Hij vroeg den lichtgeloovigen B. jas, klompen, sokken en een weinig geld zter leenom dan Dinsdag ochtend naar Velp te tijgen, ter in vordering der denkbeeldige som. 's Mans vreemde handelwijze was echter intusschen niet onbekend ge bleven bij den brigadier der maré- chaussée te Grave, die met genoemden zoon Hermandad's den oplichter op spoorde, gevangen nam en overbracht naar Nijmegen, waar hij zich voor verschillende oplichterijen nog heeft te verantwoorden. Het Een oplichter. Dinsdagmorgen is te Grave door de ijverige pogingen van den briga dier Wehrens, bijgestaan door den marechaussée Bekkers, een merkwaar dig exemplaar van een oplichter ge arresteerd. Den 30en November belandde bij Van Boekei te Velp een vagebond met het air van een Indisch geg u-de, voorgevende te zijn genaamd Teunis Van Oosterom, gepens. ser geant van het O. I. Leger, genietende een gagement van pl. m. 4,50 per week. Den lieden een heel verhaal opdisschende van zijn heldendaden en zijn tegenwoordige bedrijvigheid als vetweider en veehandelaar, vertelde hij dat hij nog ƒ330 had uitstaan bij den notaris te Jaarsveld. Hij had wel zin zijn verder leven te slijten in den Velpschen landelijken eenvoud, en stelde voor, een op zegel geschre ven contractje te maken, dat v. Boe kei met hem aanging, hem tegen ƒ4,50 per week in de kost te nemen. De nieuwe kostganger ging daarop Zaterdag jl. naar de stad, met het zoontje van den nieuwen hospes, om een formaatzegeltje te koopen (wel te verstaan van de centen des land- mans). Thuisgekomen moest dekwasi- gepensioneerde eerst een hoeveelheid jenever gebruiken, alvorens hij, naar zijn zeggen, schrijven kon; ook die uitgave werd door gelden van den boer bestreden. Zondag ging de man uit en kocht op den weg naar Grave nog een hond een geit en een partijtje kool, natuur lijk zonder betalen en zich weer uit gevende voor oud O.-I. Militair, die Maandag bii den ontvanger zijn geld, hij zeide 270,13%, te innen had. Te Grave gekomen scheen hij zijn contractje met den Velpschen boer geheel vergeten, want nu toonde hij zich weer bereid om met een Grave naar een dergelijk contract aan te gaan. Hij gaf voor zijn kist beddegoed wachtende te zijn, waarin nog een bedrag van ƒ200 moest wezen. Hij wist nu aan den goedgeloovige een som van ƒ2,30 afhandig te maken, algemeen oordeel over het nieuwe italiaansche Kabinet-Zanar- delli is, dat het niet lang zal bestaan. Reeds werd voor een paar dagen verzekerd dat Zanardelli zijn mandaat zou neerleggen. Het ministerie is nu wel gevormd maar het wekt nergens vertrouwen, integendeel steeds toenemend wan trouwen. Over de Servische kabinetskwestie wordt medegedeeld, dat Granitch he den in de Skuptchina zijn programma zou ontvouwen en daarin met name op een herstel van het evenwicht op de begrooting aandringen. Bezui nigingen zullen ingevoerd worden en de inning der belastingen aan amb tenaren worden opgedragen. De re geering zal de oprichting van eene staatshypotheekbank en instellingen van landbouwkrediet voorstellen. Met 84 tegen 25 stemmen heeft de Federale Raad in Zwitserland Woens dag Desloten tot de artikelsgewijze behandeling van het voorstel der commissie tot versterking van den Gothard. De roemeensche Kamer heeft de wet op de landbouw aangenomen. Eene mededeeling van Havas spreekt tegen, dat reeds eenige overeenkomst tusschen Engeland en Frankrijk be treffende Siam geteekend zoude zijn. De maarschalk Martinez Campos heeft op straffe des doods verboden berichten mede te deelen omtrent de militaire operatiën tegen de Kabylen. Naar de Times uit Kaapstad ver nam, ontving Goold Adams van Lobengoela eenen brief, verzonden op 100 mijlen benoorden Boeloewayo. Daarin verlangt de Koning dat de Engelschen zich terugtrekken, zullen de hij alsdan over den staat van zaken komen onderhandelen. Goold Adams gelooft echter aan dit voor nemen niet. Verscheidene hoofden kwamen hunne onderwerping aan bieden, maar verdwenen daarna ge- heimzinniglijk. Uit Darmstadt schrijft men de volgende bizonderheid uit het leven van Alexander van Bat- tenberg. „Het was in 1886 toen Alexander, als vorst van Bulgarije, eens een dei- staatsgevangenissen bezocht. Hij vond onder de gevangenen een ouden Turk, zwaar geboeid in een cel, wiens uiter lijk den vorst belang inboezemde. De man zag somber voor zich, en antwoordde niet op 's vorsten vraag, waarom hij daar gevangen zat. De opzichter vertelde hem echter dat deze man vóór vier maanden in alle oor den des lands de bewoners tot vor stenmoord had aangespoord, en ge zegd had, dat de vorst een schurk was. Daarom was hij tot 7 jaar tucht huisstraf veroordeeld. Alexander ging naar den ouden man, nam zijne ketens af en zeide: „In plaats van 7 jaar in het tuchthuis te blijven, moet gij nu zeven jaar overal verkondigen, dat gij u vergist hebt, toen gij den vorst een schurk genoemd hebt." De oude man had, zooals de opzichter vertelde, toen hij veroordeeld werd en ook later in de gevangenis nooit moeite g( zich te verdedigen. Maar toen hij nu vrij was, betuigde hij onder tranen, dat hij door kwaadwilligheid en door valsche beschuldigingen in de gevan genis gekomen was, en bij onderzoek bleek, dat hij het offer der wraak zijner vijanden geworden was." Volgens een telegram van dezer uit Konstantinopel aan de K'öln. Zeitung hebben zich aldaar en in de omstreken der stad in de laat ste 48 uren 107 gevallen van cholera voorgedaan, waarvan 27 met doode- lijken afloop. Het Weekblad van Broekman en Honders bevat o. a. de volgende op gave van minder courante of incou rante fondsen, in de week, tot den datum van 5 Decemb. loopende, door hun tusschenkomst verhandeld. Aand. Verkooplokaal Fras- cati Oblig. Ned.-Ind. Cultuur maatschappij. Aand. Ned.-Ind. Gasmpij. te Rotterdam Preanger Koffiecul- tuurmaats. „Tjiha- roes Rahajoe" Geld.-Overijss. Loc. spoorwegmaats. te Winterswijk Kon. Paketvaartmij Opr.-aand Oblig. „Eigen Hulp" afd. Zekerh. v. Ambten, en beamb. (V ereen.) idem idem Vrije Gemeente, Amsterdam 96 pCt. 101X 113!é 47 105 ƒ80 102 100 70 Door het O. M. bij de arrondisse mentsrechtbank te 's-Hertogenbosch is mede appèl aangeteekend van het vonnis in zake den moord op den wachtmeester Hoekman te Oss waar bij G. v. Gelder werd veroordeeld tot eene levenslange en A. v. Berkum tot eene vijftienjarige gevangenisstraf, De Wedstrijd der barbiers. In het- schouwburgzaaltje van het koninklijk aquarium te Londen Maandag de wedstrijd van barbiers begonnen, die een week zal duren. Veel kreeg men den eersten dag nog niet te zien. Een witgedast heer stelde een jong meisje, zijn dochter, voor als de snelscheerster mej. Nelly Wick, Zij scheerde 5 man in 12 minuten en kon eveneens scheren met één hand op den rug gebonden. Een vijftig leegloopers, die allen voorzien waren van een baard van een dag of drie, zouden als sujetten dienen bij deze kunstbewerking. Vijf van hen werden op scheerstoe- len geplaatst en ingezeept. Mej. Wiek begon haren arbeid en beroofde hen in 6 min. 42 sec. van het overtollige haar op kin en bovenlip. Den laat ste schoor [zij met een hand op den rug gebonden. Hierna beproefden twee barbiers Wick en Lloyd wie van hen het grootste aantal personen bedienen kon in een bepaalden tijd. Met bui tengewone snelheid en zekerheid werden den sujetten stuk voor stuk de onoogelijke stoppels wegge nomen, die hun gelaat ontsierden. Na een kwartier was er niemand meer om geschoren te worden of vroeg een der mededingers iemand uit het publiek zou lust moeten ge voelen. Het publiek was evenwel bui tengewoon bescheiden. De wedstrijd eindigde dus voor dien dag. Wick had er 40 geschoren, van welken bij een de operatie niet naar wensch gelukt wasLloyd had er slecht 32 onder het mes gehad en van dezen telden twee niet mede, omdat ze gesneden waren. J ongelingsvereenlging te Parijs. Men schrijft aan de Pr. Ov. en Zw. Cl. uit Parijs: Met eenige woorden verdient het oprichten te Parijs van eene ver- eeniging van Nederlandsche jonge lieden vermeld te worden, gevormd den schoot en als onderdeel der Union Chrétienne de Jeunes gens de Paris. Eene christel. jongelingsver- eeniging dus. De Union Chrétienne is een machtig lichaam, dat in het midden van Parijs, in de Rue de Trevise No. 14, over een zeer fraai gebouw met zeer ruime zalen, bibli otheek, gymnastiek- en badinrichting, ja, met gemeubileerde kamers, voor de leden goedkoop in huur te ver krijgen, beschikt, en hetwelk jaarlijks niet minder dan 60,000 franken aan bij dragen ontvangt en 700 leden telt. Hij is een van oorsprong protestant- sche inrichting waar echter jongelui van iederen godsdienst, ieder beroep en iedere nationaliteit welkom zijn. Men houdt er niet alleen bijeen komsten voor bijbelbespreking, maar ook letterkundige en geschiedkun dige conférences, men geeft er soirees en concerten. In Mei jl. had in die stichting eene vergadering plaats der algemeene secretarissen van Europa's christelijke jongelings-vereenigingen voor Nederland bevond zich daar de heer Van Bommel, algemeen vertegen woordiger van den Bond der christe lijke jongelings-vereenigingen. Op zijn initiatief vatten de Nederlandsche leden der Union het plan op om in het groote geheel eene vaderlandsche groep op te richten. Dat plan werd uitgevoerd. Er werden sedert geregeld iederen Woensdag en later iederen Donderdag van 8i£ tot 10 uur bijbel lezingen gehoudendaarna besloot men om daaraan evenals de Nederl. christel. jongelingsvereeniging te Lon den, éénmaal per maand eene gezel lige bijeenkomst te verbinden, waar van de eerste verleden Donderdag plaats vond. Het bestuur is thans samengesteld als volgt: de heeren H. G. Galjaard (pres.), George Rühl (seer.), en Emile Dubois. De Neder landsche groep is nog in hare wording. Gesteund door, vereenzelvigd met zulk eene krachtige instelling als de Unionmag men met overtuiging verwachten, dat zij eene betere toe komst tegemoet gaat dan de reeds te Parijs gevormde Nederlandsche ver- eenigingen, die een vroegen dood stierven. Men mag het verwachten en ook hopen, ook voor Nederland. Menig Nederlandsch huisvader zal zijn jongen spruit met een minder beklemd hart naar Parijs zien ver trekken, als hij weet, dat het jonge mensch er zijn vrijen tijd door kan brengen in eene instelling, waar hij Nederlandsche kameraden kan ont moeten, waar hij niet dan goeds kan leeren en waar al het mogelijke ge daan is niet alleen om hem nuttig te zijn, maar ook om het hem zoo aangenaam mogelijk te maken. Bijgeloof. Welke ernstige gevolgen bijgeloof kan hebben, leert opnieuw het vol gende, door de Straszb. Post medege- gedeeld Eene oude vrouw, die graag wilde weten, hoeveel jaren zij nog had te leven, had wel eens gehoord, dat dit door den koekkoek in het dennenbosch werd verteldals zij den vogel maar hard bij zijn naam noemde, zou hij terugroepen; en zoo dikwijls hij het woord „koekkoek" uitsprak, zooveel jaren zou zij nog leven. De vrouw ging naar het bosch en riepeen grappenmaker, die haar geroep hoorde, antwoordde vijf malen „koekkoek". De arme vrouw, die niet wist dat de koekkoek in dezen tijd van 't jaar ver te zoeken is, ging naar huis in de vaste overtuiging, dat zij nog vijf jaren te leven had. Onderweg vatte zij kou, doch zij lette er niet op; haar bijgeloof was sterker dan de vrees voor de ziekte. Er kwam koorts bij, doch zij weigerde geneeskundige hulp. En toen zij op haar sterfbed lag en niet meer spre ken kon, stak zij nog vijf vingers op om aan te duiden dat zij nog zooveel jaren te leven had. Eenige uren later was zij dood. Dynamiet. Het vreeselijke dynamiet-complot dat dezer dagen te Londen heette ontdekt te zijn, blijkt tot geruststel ling der verschrikte Londenaars ge heel uit de lucht te zijn gegrepen. De Amerikaan, in wiens kamer een blikken doos met dynamiet werd gevonden door een deurwaarder, die wegens achterstallige huur beslag op den inboedel kwam leggen, is een agent van een „Projectile Company" in Amerika, en het gevonden dyna miet diende als monster. Blijkens de mede gevonden prospectussen stelt genoemde maatschappij zich ten doel het exploiteeren eener uitvinding van zekeren F. H. Snyder, te New-York. Het eenige, wat misschien in deze zaak verdacht voorkomt, is het ver dwijnen van den Amerikaan, in wiens kamer dit alles gevonden werd. Het kan echter zijn, dat hij de plaat heeft gepoetst, om niet aangesproken te worden over de betaling van de ver schuldigde huurpenningen. Lobengula. De Times verneemt uit Kaapstad dat Lobengula zich op 100 mijlen van de Buluwayo bevindt, bij de Bubi-rivier, en dat zijn gevolg niet voldoende is om de Zambesi te be reiken. De voortvluchtige koning heeft den bevelhebber der Engelscke troepen, kolonel Goold-Adams, een brief geschreven, waarin hij verlangt dat de vervolging tegen hem zal wor den opgegeven. Hij zou dan zelf ko men om te onderhandelenmaar de kolonel is door inboorlingen gewaar schuwd, dat de koning dit toch niet zou doen. Een aantal hoofden zijn hun onderwerping komen aanbieden, maar sinds zij naar hun stammen zijn teruggekeerd, heeft men niets meer van hen gehoord; zij schijnen het onderling niet eens te zijn, en

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2