Wetgevende Macht. Vervolg Stadsnieuws Burgerlijke Stand., Aangeboden betrekkingen in Nederland. Openbare Verknoping vertrouwen elkaar niet. Dr. Jameson, de administrateur der Chartered Companyis van plan ge durende den regentijd het land door patrouilles te laten doorkruisen om de bevolking te ontwapenen en zoo de rust te herstellen. Als men den koning maar eenmaal in handen heeft, zou het verzet der Matabeles voorgoed uit zijn. Queen'ö Hall te Londen. In een particuliere correspondentie dt. 30 Nov. uit Londen aan de Arn- hemsche Courant wordt melding ge maakt van de nieuwe concertzaal, de z. g. „Queen's Hall" in de Re- gentstreet, die, aldus schrijft die correspondent -wat acoustiek be treft, eenig in haar soort mag genoemd worden. In dit concertgebouw, opgetrokken in den renaissance stijl, zal, naar ik verneem, de Lange's a Capella koor zich binnenkort doen hooren en een betere zaal zou men moeilijk voor dit doel kunnen kiezen. Zij houdt het midden tusschen de „St. James Hall", waar de acoustiek wel wat te wenschen overlaat, en de reusachtige „Albert Hall", die, be halve dat zij veel te groot is, nog aan het euvel mank gaat, dat zij zeer ongunstig gelegen is. Bovendien is de Queens concertzaal gebouwd in den vorm van een vioolkast, tenein de de acoustiek tot de hoogste vol maaktheid te brengen, terwijl men er geen gewelven aantreft. Kunst en smaak voeren in dit kostbare gebouw den boventoon en men heeft kosten noch moeite ge spaard om Londen eene werkelijk schoone concertzaal te verschaften. Teneinde noch het gehoor noch het gezicht te belemmeren, heeft men geene pilaren in de gansche zaal aan gebracht. De plafondschilderingen zijn van den bekenden Carpezat, die ver bonden is aan de Grand Opéra te Parijs. Meer dan 3000 per-on en vin den in deze zaal ruimte, zoodat alle muziekliefhebbers aan deze „Queen's Hall" hun hart kunnen ophalen. Het orgel wordt, naar men zegt, nergens hier te lande overtroffen. Reeds deze week kregen wij eene uitvoering zoowel vocaal als instru mentaal, die alle aanwezigen met ge noegen aan dien feestavond! doet terugdenken. Doch, wanneer men hier te lande iets doen wil, dan doet men het goed. Want behalve op een con cert en een fijn souper, werden de aanwezigen nog onthaald op een bal, dat ik hier graag in alle kleuren en geuren zou willen mededeelen, indien de ruimte mij dit toeliet. Onder de aanwezigen merkte men toch ver tegenwoordigers op van kunst en literatuur, bekende persoonlijkheden, zoowel uit de muziek- als de tooneel- wereld, eene schitterende bijeenkomst van wat alleen een wereldstad, zooals Londen, te zien geeft. En niemand betreurde het dat de schoone sekse hier in zulk eene ruime mate was opgekomen. Zij waren het, die met hare betooverende schoonheid in de smaakvolste costuums, zelfs de be wondering van dien clubman op wekten, die maar al te graag voor blasé of dikhuidig wil doorgaan. Het zou onkiesch zijn die schoone gezichten van die bekoorlijke blond- lokkige dochteren van het fiere Al bion hier te beschrijven. Doch Enge land mag trotsch zijn op zijne doch teren En is mij het bal mêegevallen Neen, ontegenzeggelijk neen.Wanneer ik u mededeel, dat van de 200 paren er slechts 15 gewalst en hoogstens 40 de quadrille mêegemaakt hebben, dan eerst kunt ge mijne teleurstel ling begrijpen. En aan wie ligt de schuld, zal men vragen. Zeer zeker aan onze Engelsche saletjonkers, die te loom, te lui, ja te vadsig zijn, om eene dame op een bal te onderhou den, nadat zij nacht op nacht in de club geboemeld hebben en daarom liever rustig op hun plaats blijven zitten dan een voet vooruitzetten. Dagelijks hoort men er over klagen, hoe gering het aantal jongelui is, die dansen willen. Het zal daarom niemand bevreem den, dat er hier ter stede personen zich belasten met het „leveren" van jongelui op deftige danspartijen te gen een guinje per avond. Dit is geene overdrijving, doch het feit is overbekend maar alleen in Londen en in andere groote steden is zoo iets mogelijk. Vervalsching van Sigaren. Door de rechtbank te Colmar in den Elsas werd onlangs een sigaren fabrikant tot 14 dagen gevangenis veroordeeld, omdat hij sigaren ver kocht had, die op de volgende wijze vervaardigd waren: Het dekblad be stond oogenschijnlijk uit een geringe soort Sumatra-tabak en was afge zonderd bijna niet brandbaar. Het omblad bestond uit een bruin, recht hoekig stuk papier, clat wel is waar naar tabak rook, maar geïsoleerd weldra dezen reuk verloor. Na uittrek king der bruine kleurstof, eerst met water en daarna met alcohol, geleek dit omblad op gewoon pakpapier. Bij onderzoek bleek, dat bij de vervaar diging van dit papier ook tabak stengels gebezigd waren en dat het gedrenkt was geworden met een weinig tabaksloog, ter verkrijging van de tabakslucht, en met een kleurstof ten behoeve van de tabakskleur. Ge middeld bedroeg het gewicht van dit omblad 18.86% van de geheele sigaar. Het binnengoed bestond grootendeels uit afval van tabak, en was ver mengd met allerlei onzuiverheden o. a. ook met snippertjes van de zelfde soort papier waarvan het omblad ge maakt was. Het mag verwondering baren, dat zulke onsmakelijke kunstsigaren nog koopers vonden. Uit Tranivaal. Van verscheidene plaatsen rondom Pretoria komen berichten omtrent zwermen sprinkhanen. Een groot ge deelte van den oogst is gelukkig bin nen, maar het ziet er s.echt uit voor de boeren en kaffers, die eerst thans hebben gezaaid. Zaterdag 4 Nov. woedde in Pre toria een verschrikkelijke storm, die het stof voeten hoog de lucht injoeg en de stad er erg somber deed uit zien. Een paar daken werden losge rukt. Zondag was het weer vreeselijk heet en had het weder den ganschen dag een dreigend aanzien. Eerst in den avond frischte het weder door welkome regenbuien op, die de druk kende lucht een weinig verkoelden. Ook Boksburg werd door een wervel wind bezocht. De huizen aan den overkant der straat waren niet zicht baar en een Egyptische duisternis heerschte. De woning van de heer Jackon, bewoond door den heer Thos. Adams, werd zoo goed als geheel verwoest. De veranda was tegen den grond geslagen. Het dak en alle ge binten, alsmede dat van den stal, werd afgewaaid en beschadigde ge deeltelijk de Union Church. Voorts beliep het dak van het Central Hotel en de stal van dr. Ziervogel schade. Het was weer om bang te worden. Den volgenden nacht, tusschen Zondag en Maandag, heeft het zwaar gestormd en vielen er stroomen regen. Uit Johannesburg wordt bericht dat er Zaterdag j.l. aldaar 106 gevallen van pokken waren in het Lazaret op Hospitaal Heuvel. Twee kleurlingen, de een ziek en de ander verdacht, wis ten uit het Hospitaal te ontvluchten. Andere mededeelingen zeggen dat de pokziekte niet zoo erg meer is, maar dat er nu, vooral onder den minderen man, veel influenza heerscht. Men verwacht dat de eerste lo comotief van de Barberton-lijn, de Oriental Battery (Avoca) bereiken zal binnen een tijdperk van vier maanden. De Gold Fields News geeft een verhaal van een kaffer in Sekukuni- land die een herberg binnenkwam,, een ftesch op de toonbank plaatste en den baas vroeg om haar te vullen met besten Kaapschen brandewijn.; Dit geschiedde en de kaffer bood 6; stuivers aan in betaling. Dit was na-, tuurlijk niet genoeg en toen het bleek dat hij niet meer geld had, werd de ftesch leeg geschonken en de sixpence terug gegeven. Later kwam het ech- uit dat de kerel een groote spons bin- j in de flesch had weten te krijgen, die; natuurlijk vol brandewijn gezogen was, zoodat hij, toen hij thuiskwam, nog een theekopje vol van het geest rijk vocht had. TWEEDE KAMER. In de Woensdag gehouden avond zitting werden de algemeene beschou wingen over de Staatsbegrooting voortgezet. Nadat de heer Huber nogmaals de dringende noodzakelijkheid had be toogd van de regeling der gemeente- financiën, leverde de heer Van Houten nog eene politieke beschouwing, waar in hij met waardeering 4van de be doelingen der Regeering in dat opzicht, de handhaving der eenheid onder de liberale partij bepleitte. Alle sociale hervormingen moeten binnen de grens onzer rechtsbeginselen tot stand ko men. In het arbeidersvraagstuk be hoort b. v. het Sweating-stelsel te worden beteugeld, maar aan den an deren kant mag ook het belang der werkgevers niet uit het oog worden verloren. Ten opzichte van het welstands- kenmerk in de kieswet vond hij in hetgeen de min. van Financiën heelt gezegd, omtrent de grens van belast baarheid van de woning een goed j aanknoopingspunt met het amende ment-Van der Feltz c. s. De heer Levy achtte de samenwer king van de geheele liberale partij noodig voor verschillende hervormin gen in het belang van de arbeiders stand en protesteerde tegen de bewe ring van den heer Heemskerk, dat de liberalen de souvereiniteit Gods niet zouden erkennen, maar bij de oplos sing van maatschappelijke en weten schappelijke vraagstukken laten wij ons niet leiden door confessioneele dogma's. De heer Van Karnebeeh verklaarde zich nogmaals tegen de toepassing van socialistische begrippen in de wetgeving. De heer A. Mackay verklaarde dat als bizondere onderwijzers socialisti sche beginselen op de school huldi gen, zij hunne plaats verliezen. Overi gens bleef hij het voor antirevolu tionairen beter achten niet te spreken van het sturen in democratischen geest. Uit de repliek van dendieer De Beaufort leidde de heer Borgesius af, dat er feitelijk tusschen de liberalen geen verschil bestaat over het begrip van Staatsbemoeiing. Maar het zal noodig zijn dat men zich voor elk bepaald geval op de hoogte stelle in welke mate de vrijheid zal moeten worden opgeofferd. Den heer Van Houten waarschuwde hij tegen ver brokkeling van de liberale partij die het gevolg zou kunnen worden van de voortzetting zijner taktiek van den laatsten tijd om de kieswet te ver moorden. De heer Van der Kaay ontkende dat de liberalen de wet der meerder heid boven alles stellen; alleen het Staatsbelang stellen zij hoog. De heer Ha/rte, verwijzende naar zijne bekende brochure, wilde eene opportunistische toepassing van de vrij handelspolitiek. De minister v. Buitenl. Zaken her haalde, dat staatsbemoeiing slechts kan steunen op recht en rechtvaar digheid en lichtte nader toe wat vooral door het particulier initiatief, tot beteugeling der werkeloosheid moet worden gedaan. Ook de ministers van Binnenlandsche Zaken en van Financien lichtten nog kortelijk hunne vroegere beschouwin gen toe omtrent de werkloosheid, de gemeente-financiën en de vrijhandels politiek. Het algemeen debat is daarop ge sloten. De hoofdstukken I {Huis der Ko ningin) en II {Hooge Colleges van Staat en kabinet der Koningin) werden zonder beraadslaging goedgekeurd. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer is Woensdagavond tot hervatting van hare werkzaam heden bijeengekomen. Naar aanleiding der door de fami- liën gedane kennisgevingen van het overlijden der heeren mr. B. van Royen, lid dezer Kamer voor Gro ningen jhr. mr. Elout, oud-lid der beide kamers en jhr. mr. Singendonck, oud-griffier van de Eerste Kamer, huldigde de voorzitter elks diensten aan het vaderland bewezen en schetste hij in het bizonder het moeilijk te herstellen verlies geleden door het heengaan van den ambtgenoot Van Royen, wiens scherpzinnigheid, ijver, bekwaamheid en onafhankelijk ka rakter hem een even nuttigen als rechtmatigen invloed verschafte. De van de Tweede Kamer ontvan gen wetsontwerpen werden naar de afdeelingen verzonden. De heer Fokke kreeg verlof tot een interpellatie op nader te bepalen dag over de voornemens der Reg. ten aan zien van de marine-sluis en de marine haven te Vlissingen. De Kamer ging uiteen tot Vrijdag namiddag. Zitting van Donderdag 7 Dec Per Telegraaf. Over de begrooting van buiten- landsche zaken werd het woord ge- vo erd door de heeren WalterdeBeau- fort (Wijk bij Duurstede) en Smeenge. Uit het antwoord van den Minister op de door hen besproken punten bleek, dat uitzicht bestaat op een overeenkomst met België betreffende den vee-invoer .aan de grenzen van heidelandendat onderhandelingen met Duitschland over toegang van het zalmtractaat minder gewenscht zijn, nu het tractaat weldra afloopt en dat de met Bremen getroffen schikking over de ijsopruiming op het gemeenschappelijk deel van den Rijn geen kostbare proefnemingen met middelen tegen ijsverstoppingen be oogt. Tegenover den heer Liejtinckdie de klachten over de niet-naleving door Duitschland van het Zalmtrac taat nader uiteenzette en er op wees dat onze kusten zich trouw daaraan houden, beweerde de Minister dat Duitschland aan het tractaat van wet het recht ontleent met kleine net te visschen. De begrooting werd zonder discus sie aangenomen. Bij de algemeene beschouwingen over justitie, heeft de heer de Kanter boven andere onderwerpen van wet- gevenden aard, den voorrang gevraagd voor een betere wetgeving op het burgerlijk huwelijk en een regeling van den Koop op afbetaling. Hij betwistte de bevoegdheid van de rechterlijke macht om de ontzet ting van een predikant uit zijn ambt uit te spreken en zulks n. a. van het vonnis der rechtbank te 's Hage in zake de bedroevende zaak van den predikant T. aldaar. Hij wenschte dat tegen deze be slissing ambtshalve cassatie zou wor den aangeteekend. De heeren Levy en Roessingh kwa men oj) tegen ons stelsel van kinder- bestramng door den strafrechter, en drongen aan op eene hervorming. De heer Heldt heeft aangedrongen op eene wettelijke beperking en regeling van den arbeid in het bakkersvak. De heer Smits Van Oijen wenschte eene herziening van de vreemdelin genwet, de heer Rink wilde schade loosstelling voor ten onrechte pre ventief gevangen genomenen. Vanwege het Ministerie van Water staat, Handel en Nijverheid werd heden aan het gebouw van het Pro- vineiaal bestuur alhier aanbesteed: Het driejarig onderhoud van de werken van de spoorweghaven en van het Krabbersgat te Enkhuizen pro vincie Noordholland. Raming 5500 per jaar. Van de 2 biljetten was dat van Jacob Mantel Sz. te Enkhuizen het laagst voor 5670.per jaar. RECLAMES. 20 Cents per regel. Voor iedereen belangrijke kwestien. Lijdt gij dikwijls aan slechte spijs vertering, maagpijnen, windaehtig- heid en hoofdpijnen Zoo ja, neemt dan «Warner's Safe Care» daar dit middel altoos deze kenteekenen doet verdwijnen. Gevoelt gij pijnen in de rechter zijde, onder de schouderplaten, bit teren en olieachtigen smaak in den mond Hebt gij eene besmette tong, zwarte punten voor de oogen, dui zelingen, braaklust? Dit zijn zekere bewijzen eener ongesteldheid. In dit geval moet gij «Warner's Safe Cure» nemen, daar dit middel de lever krachtig versterkt en een zeker middel is tegen deze stoor nissen. Hebt gij zinkingpijnen, zwelling der gewrichtsverbindingen Een be kend gevolg van bloedonzuiverheid. Dan moet gij «Warner'sSafe Cure» gebruiken, het eenig werkend ge neesmiddel waarbij duizende perso nen in alle landen baat hebben ge vonden. Lijdt gij aan slaaplust 's daags en aan rusteloosheid 's nachts aan gevoel van brand, aan pijnen in de nieren is het oppervel warm en droog, de ademhaling kort en komen er pijnen in den rug voor eetlust- verlies en krachtverlies, vermage ring bezinksels in het water eene opwelling der spieren of van het lichaam Wanneer het zoo is dan zijn de belangrijke organen, de nieren, ziek. Verlies geen tijd. Koop en ge bruik dagelijks «Warner's Safe Cu re», een onfeilbaar middel tegen deze ziekten zooals uit duizende getuigschriften blijkt. Te koop bij A. L. SAUT Co., Generaal-Agenten, Den Hasg. Ondertrouwd: 7 Dec. G. v. Brugge en C. de Lang. - J. I. Ken nedy en J. C. Benoist. Getrouwd: 6 Dec. P. de Haan en A. Bakker. - W. A. Insinger en O. E. von Hemert. Bevallen: 6 Dec. J. M. Geukers v. Staveren d. - H. van Zalen—Lu cas d. - L. v. d. ListKoning d. - E. M. BeelenWesseling z.- C. C. GijzenHemme d. (levenl.) 7. J. C. BroertjesBreek z. Overleden: 5 Dec. E. R. Hoog- landt 45 j. KL Houtstr. - M. Hazen- kampHenneveld 75 j. KI. Heiligl. 6. J. Gerritsen 4 md. z. W. Geld.pad. J. Renout 68 j, Jansstr. - M. v. d. Mark 76 j. KI. Heiligl. Stoomvaartbsrichtsn. Het stoomschip Spaarndam,van de N. A. S. M., vertrok 6 Dec. van Rot terdam naar Newyork. Het stoomschip Obdamvan de N. A. S. M., van Newyork naar Rotter dam, passeerde 6 Dec., des v.m. 10 u. 50 m., Prawlepoint. Het stoomschip Prinses Sophievan Amsterdam naar Batavia, vertrok 5 Dec. van Southampton. Het stoomschip Prins Hendrikvan Batavia naar Amst., arriveerde 5 Dec. te Suez. Het stoomschip Prinses Amaim, van Amst. naar Batavia, arriveerde 6 Dec® te Port-Said. Het stoomschip Soerabaja, vertrok 6 Dec. van Batavia naar Rotterdam. Het stoomschip Drenthevan Rot terdam naar Java, arriveerde 6 Dec. te Port-Said. Het stoomschip Salakvan Java naar Rotterdam, passeerde 6 Dec. Sa- gres. Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne huisgenootenworden aan het Bu reau Kleine Houtstraat 9, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te bevragen. Abonnés buiten Haarlem ontvang en in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Besch. juffr. Vy bej. dame t, gezelsch. en tev. t. verpl. suppl. bij ziekte P. G. liefst tuss- 8045 j. goed hum. handig en fr. taal macht, om te kunn. voorlez. 2. Dame of wed. midd. leeft, beach, man als hui8h- bij wedr. m, zeer kL gezin. 8. Tabak-bed. m. vakkenn. v. holl. en daitscbe correap. en algem. werkz. aal. ƒ800 a ƒ1000. 4. Bed op admin. kant. direct voorl. aal. ƒ250 a ƒ300 kenn. v. duitsch atr. t. aanbev. 5. Aank. bed. op esp. kant. m. dipl. boekh. «Mercurina» 6. JoHgm. op handelak. bek. m. holl, fr. duit- ache en eng. correap. 7. Bed. in vak v. ijzerw. ext. tev. geneg. kl. reizen te doen op de hoogte v. h. vak. 8. Gerout. reiziger in sigar. teg. kost, inwon, en 10 pCt. prov. 9. Schrijver op fabr. mild. leeft. m. goede get. liefst m. een kenn. v. bouwk. teek. 10. Stadareiz. Amst. in vak v. haish. art. en ijzerw. aal. ƒ400 a ƒ600. 11. Oliealagerabaaa volk, op de hoogte v. fabr. met en zond. pers. ADVERTENTIËN. Bevallen van een welgescha pen ZOON E. M. BEELEN, geb. Wesseling. Haarlem, 6 December 1893. Eenig e en algemeene kennisgeving. Voor de vele blijken van deelnemingondervonden bij het overlijden onzer geliefde Moeder en BehuwdmoederJonkvrouwe A. SANDBERG, Douairière Mr. F. W. Baron VAN STYRUM, betuigen wij onzen welgemeenden dank. Ulrecht. J. A. RüHLE von LILIËNSTERN ter MEULENVan Sttrum. A. J. RüHLE von LILIËNSTERN ter MEULEN. 's-Hertogenbosch. Mr. A. J. J. Baron van STYRUM. F. O. Baronesse van STYRUM Van den Berg van Saparoea. Haarlem. Jhr. Mr. F. W. van STYRÜM. A. van STYRUMVan Heijst. Wijk bij Duurstede. C. L. van HEIJSTVan Sttrum. Mr. H. J. van HEIJST. Breda. H. van ROIJENVan Sttrum. F. R. van ROIJEN. Het Bestuur van de „Ver- eeniging ter Verbreiding der Waarheid" geeft kennis, dat door ontstaan verschil in de gemeente op het Klein Heiligland, het lokaal in de Ridderstraat tijdelijk aan de uittredenden is afgestaan. TE SANDPOORT. Ten overstaan van C. A. JOE- KES, Notaris te Haarlem, zullen door de Makelaars A. H. POORT MAN te Haarlem en C. E. PLAT VOET te Velsen, op WoenBdag 13 December 1893, des avonds te 7 uur, in het Stationskoffiehuis van den Heer KLAUWERS te Sandpoort, publiek worden verkocht de volgende perceelen, allen lig gende in de gemeente Velsen. No. 1. Een stuk uitmuntend Weiland aan de Delft, kad. sec tie F, No. 387, groot 1.45 90 HA. No. 2. Een perceel bloembol- lengrond, belend No. 1, kad. sec tie F, No. 388, groot 1.40.70 HA. No. 3 Een bouwterrein, aan den straatweg van Bloemendaalnsar Sandpoort, nabij de Jan Gijzenvaart, kad. sectie F, No. 1639, groot 5.53 A. No. 4. Een bouwterrein, ten noorden van No. 3, kad. sectie F, No. 1638, groot 4.78 A. No. 5. Een huis, erf en tuin, ten noorden van No. 4, kad. sectie F. N. 1637, groot 5.38 A. No. 6. Een gebouw, ingericht tot koe- en paardenstalling, wagen huis, hooiberging en woonhui», met erf en tuin, ten westen van No. 5, kad. sectie F, No. 1636, groot 3.87 A. Nadere inlichtingen zijn te beko men ten kantore van den Notaris en de Makelaars.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 3