NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. DeDynamietmannen van Parijs. lie Jaargang: Zaterdag 9 December 1893. No. 3203. ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: STADSNIEUWS. De Salon-Luitenant. BINNENLAND FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37£. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters Haar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publidté Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc.Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Het Bijvoegsel van het blad dat Zaterdagavond verschijntzal bevatten Eet verhaal van den Koetsier. Kaarlemmer Halletjes CLXXXII. Binnen- en Buitenlandsche berichten. Vana. Advertenti'èn enz. Haarlem8 Dec. 1893. De lnitenant-kolonel J. G. F. van Houtum van bet korps pantserartil lerie alhier is benoemd tot comman dant van het le regiment veld artillerie. KOLONIAAL MUSEUM. Van verschillende begunstigers zijn belangrijke en uitgebreide verzame lingen ingekomen. Van de beeren Garms Co. te Amsterdam, een ver zameling van 17 monsters koffie en model-koffiezakken; van den heer L. A. Stelling te Amsterdam monsters koffie, peper, nootmuskaat, caout chouc, gom-copal, rottan, sandelhout en parelmoer; van den beer H. Th, Karsen te Amsterdam 34 monsters Java-thee en drie modelkisten voor de verpakking; van de Parakan-Salak- thee-onderneming monsters Java-thee; van Maclaine Watson Co. te Lon den 12 monsters Java-suiker; van de heeren Valkenburg en Dunnewold te Amsterdam, monsters rijst, peper, muskaatnoot en nagelen; van den heer Gust. Briegleb te Amsterdam, mon sters cacao; van den heer P. Brusse te Amsterdam 12 monsters kina; van de Maatschappij „Uitvoer- en Com missiehandel" te Amsterdam een zeer belangrijke verzameling Ned.-Indische houtsoorten in groote stukken, voorts runder- en buffelhuiden uit Ned. Indië, en van den heer G. A. B. Hell- mund te Amsterdam voortbrengselen Tan Curayao. De afdeeling vezelstoffen is verrijkt met een prachtige verzameling mon sters Manilla-hennep (van Musatex- tilis) met daarvan gefabriceerd touw werk, aangebeden door den heer P. Montauban van Swijndregt, directeur der Maatschappij van Nijverheid te Oldenzaal, en van denzelfden een ver zameling Jute-vezel en daarvan j_ maakte weefsels; van den heer N. J. Lankhorst te Sneek een verzameling yan 17 monsters touw van cocos; van den heer M. de Graaf, specialiteit in schildpad-artikelen te Amsterdam, een fraai gepolijst, zeeschildpad-schaal en kleinere stukken, benevens eenige voorwerpen tot toelichting der schild pad-bewerking. Ook voor de boekverzameling van het Koloniaal Museum zijn gewaar deerde bijdragen ontvangen. Dr. M. Greshoff's beschrijving van de giftige en bedwelmende planten bij de vischvangst in Ned.-Indië in gebruik, is een boek met groote zorg bewerkt en met rijke opguaf van literatuur. Niet minder dan 238 plan tensoorten zijn er in beschreven die min of meer giftige bestanddeelen leveren. De bizonderheden daarbij vermeld zijn voor de medische weten schap van veel belang, nu de bizon- dere aandacht wordt gewijd aan het onnoemlijk aantal planten die door de inlanders tot genees- en giftmid delen worden gebruikt. Ook in andere opzichten kan dit inhoudrijke boek nut hebben. We noemen o. a. de aanteekeningen over giftige honig, bl. 35, over kokkelno ten, bl. 9, over de curare, over de insectendoodende Derrissoorten, bl. 68. Geen bladzijde van dit boek kan men opslaan of men vindt tal van bizonderheden die van waarde kunnen zijn voor nieuwe toepassingen van koloniale producten, ook y oor exploi tatie en handel. Dit boek, zijnde No. X van de mededeelingen uit 's Lands Planten tuin te Buitenzorg, is zeker een der beste en meest praktische uitgaven dezer serie. Niet minder belangrijk is het ge schrift van dr. A. G. Yorderman, inspecteur der geneesk. dienst op Java, getiteld: Analecta opBromatologisch gebied, bevattende een aantal beschrij vingen van de voedingsmiddelen en dranken door de Chineezen in Ned.- Indië bereid, benevens de bereidings wijs. Ook dit werk is leerzaam op praktisch gebied. Yan dr. Rudolf Pfister ontvingen wij een uitvoerig bewerkt overzicht van de verschillende kaneelbasten, waarvoor ook door ons Museum aan genoemden heer materiaal is verschaft. De studie der bestanddeelen onzer voedingsmiddelen kan uit dit boekje partij trekken. Kegelwedstrijd. Het kegelconconrs, uitgeschreven door de club „Haarlem" alhier, is afgeloopen. De volledige uitslag is als volgt: Korpswedstrijd. Nieuwelings-wedstrijd. le prijs, verg. zilv. med., de club „Feijenoord", te Rotterdam; 2e pr. verg. zilv. med., „Hard gaat ie", te Den Helder; 3e pr., zilv. med., „A. F. G. V.", te Amsterdam; 4e pr., zilv. med., „Gooi raak", te Haarlem; 5e pr., bronz. med., „Nederland", te Am sterdam. Verg. zilv. med. voor het hoogst aantal punten, P. Schagen, te Den Helder; zilv. med. voor de con- solatie, C. Picard, te Abkoude. Groote korpswedstrijd, le pr., groote massief gouden med., „Door oefening grooter", te 's-Gravenhage; 2e pr., verg. zilv. med., „Recht naar het doel", te Rotterdam; 3e pr., verg. zilv. med., „Ewaldi", te Amsterdam; 4e pr., zilv. med., „De vaste hand", te Amster dam; 5e pr„ zilv. med., „Hard gaat ie'" te Haarlem; 6epr.bronz.med.,„Gooi raak," te Haarlem. Gouden medaille voor het hoogste aantal punten, A. Roer, te Alkmaar (64 p.)zilv. med. voor de consolatie, Geels, te Amster dam (49 p.)verg. zilv. med. voor het grootst aantal negens, de club „Ewaldi" te Amsterdam (5 negens). Personeele Wedstrijd, le pr., mas sief gouden med. Kriek, te Amster dam, (62)2e pr., verg. zilv. med., Caron, te 's-Gravenhage, (60); 8e pr., verg. zilv. med., v. Buuren te 'sGra- venhage, (60)4e pr., zilv. med., W. Smit, te Alkmaar, (58)5è pr. zilv. med., Abelh, te (58); 6e pr., bron zen med., Voogd, te Amsterdam, (58). Vrije baan. Zilveren kunstvoor werpen 1. V. C., Haarlem (10 negens) 2. P., Overveen (12 achten); 3. P., Neelissen, Overveen (35 zevens)4. K., Haarlem (13 zessen); 5. v. C., Haarlem (15 vijven)6. v. C., Haar lem (13 vieren); 7. B., Haarlem (8 drieën)8. v. Buuren, Rotterdam (6 tweeën); 9. Fischer, Amsterdam (2 eenen). Verder komen nog 13 per sonen in aanmerking voor zilveren couverts. De prijsuitreiking heeft plaats a. s. Maandag 's avonds 8 uur in het café „Soetmulder" aan het stationsplein. Wij vestigen nogmaals de aandacht op de uitvoering van de operette- vereen. „Con Amore", Woensdag a.s. te houden, waarbij de opera van Méhul „Jozeph in Egypte" zal worden opgevoerd. Wij vernemen, dat de ko ren zeer goed en de costumes voor deze gelegenheid geheel nieuw ver vaardigd zijn. Een gerucht, dat hedenmiddag ten 1 ure liep, dat er in de Dubbele Buurt brand was uitgebroken, deed daar eene groote menigte toesnellen. Alvorens echter eenige spuiten en de slangenwagen waren aangekomen bleek het gevaar reeds te zijn gewe ken. Er was in de Dubbele Buurt broeiing ontstaan in een hooiberg, wat echter vooral gelukkig met het oog op den vrij sterken wind spoedig werd ontdekt, zoodat dank zij de hulp van eenige omwonenden, de brand spoedig was gebluscht. De bekende duitsche blijspelschrij ver von Moser heeft een stuk geschre ven, dat blijkens het affiche een succes stuk is van het Wallner-theater te Berlijn. Chrispijns tooneelgezelschap voerde eene vertaling ervan onder den boven- staanden titel Donderdagavond in onzen Schouwburg op. Of bet ook in ons land een succes-stuk wezen zal, veroorloven wij ons vooreerst te be twijfelen. De intrigue is mager: zij bestaat uit de historie van een ula- nen-officier, die na een tijdlang allen bevalligen dames het hof te hebben gemaakt, zijn hart gevangen ziet door een weeuwtje en, na eenig misver stand bij de omgeving, met de ge liefde zijns harten wordt vereenigd. Met deze liefdeshistorie loopt parallel een vrijage van een ongewoon onhan- digen en verlegen jurist met een jong meisje en de onbeantwoorde liefde van een ouden overste voor betzelfde weeuwtje. Dit is de korte inhoud van het stuk, dat zich verheugt in een lengte van niet minder dan vijf tafreelen. De schrijver heeft kans gezien, de twee verbintenissen die elk toeschou wer van het eerste bedrijf af voor zeggen kan, lang op te houden, maar daarmee heeft het stuk niet gewon nen. 't Is inderdaad niet zeer boeiend en het doet ons te meer leed, dit te moeten zeggen omdat het spel van verschillende acteurs recht heeft op waardeering. Zoo is de titelrol, in de handen van den .heer Chrispijn, uit stekend gespeeld; en mag ook aan den heer Ternooy Apèl die den ver liefden en verlegen jurist voorstelt, mevrouw Ternooy Apèl het jonge meisje en mevrouw Schwab het be geerde weeuwtje, een woord van lof niet worden ontzegd. Wij schrijven dan ook gaarne aan de zeer slechte opkomst van het pu bliek (nota bene ook twee dagen na St. Nicolaaseenige slordigheid in het spel toe. Toen de salon-luitenant aan zijne tante den jurist moest voorstellen, sprak hij van den heer Valeska, den naam van diens uitverkorene; me vrouw Schwab sprak van een Ein- jiihriger als luitenant von Feldt, wat de man natuurlijk niet wezen kon en de heer Ternooy Apèl nam een loopje met zijn eigen tooneel-verle genheid en vroeg of hij zijn hand schoentjes even mocht meenemen. Wij releveeren een en ander, niet om afbrekende kritiek uit te oefenen, maar uit ware sympathie met dit gezelschap, dat zich veel moeite geeft en dat wij zoo gaarne met beter suc ces beloond zonden {zien. HedenmorgenfJ ten ruim 7% ure is den Kinderhuissingel opgehaald het lijk eener 27-jarige dienstbode die ten 6 ure in stilte haren dienst had verlaten. Aanbesteding Door B. en W. van Bennebroek is aanbesteed, het bouwen van een raad huis met woning voor den concierge ingekomen waren 20 biljetten, de hoogste inschrijving bedroeg 9777 de laagste die van de firma Giebels en van Servellen te Haarlem 6995. Kippendiefstal. In den laatsten tijd worden des nachts bij vele bewoners van den Ringdijk te Haarlemmermeer bij Hil- legom, diefstal van kippen, konijnen en kleedingstukken gepleegd, zonder het der politie mag gelukken de da ders te ontdekken. Marktbericht. Graan- en Zaadmarkt gehouden te Hoofddorp Haarlemmermeer 7 De cember 1893. Roode wintertarwe f0.a 0. Jarige tarwe f0,a f0.Witte tarwe f5.60, a f 6.10, Zomer ristarwe 5.a f 5.50, Rogge f4.a f4.50, Haver f7.a 7.50, Chevaliergerst f 0.a f 0.Wintergerst f0,a 0.Zomergerst f0.a f0.Dui ven boonen f6.a f6.25, Paarden- boonen f 5.25, a f5.50, Bruine boo nen f0.a f0.Groene erwten f 5.50, a f 5.75, Grauwe erwten f 0. a f0.Capucijners f0.a f0. Kanariezaad f 7.a f7.50. Karwei- zaad f 0.a f 0.Blauw maanzaad f0.—afO.— Op de markt van 7 December 1893 waren aangevoerd 10 paarden en 2 hitten. Werkverschaffing te Sloten. Naar het zich reeds nu laat aan zien wordt de Vereeniging tot Werk verschaffing te Sloten (N.-H.) door de flinke financieel e bijdrage der in gezetenen in staat gesteld aan hare plannen uitvoering te geven. De rechtbank te Amster dam heeft heden uitspraak gedaan in de bekende societeits-quaestie. Zij 14) HOOFDSTUK IV. Een onverwachte ontmoeting. Op haar kamertje gekomen, kleedde Elise na haar gebed te hebben gedaan, zich uit en ging naar bed. De rnst genas weldra hare hoofdpijn, maar daar de slaap nog niet kwam dacht zij na over wat er twee dagen tevoren was gebeurd. Zij durfde het zichzelve haast niet bekennen en toch ja toch begreep zij, dat zij Albert de Rétigny liefhad. Hoe had zij echter ooit kunnen denken, dat die liefde zon worden be antwoord Zon het geen dwaasheid zijn geweest van de arme gouvernante, om te hopen op de liefde van den adellijken, rijken jongen man, die door zijne talenten geroepen zon zijn tot eene schitterende toekomst? En nu was die schoone droom werkelijkheid geworden. Nu wist zij, dat hij haar liefhad, in weerwil van hare positie en van haar droevige geschiedenis. Alleen dit bewustzijn deed haar het hart bonzen van vreugde en hoe het haar ook ge smart had te moeten zeggen wat zij tot den jongen man ge zegd had, berouw gevoelde zij daarover niet. Hare oprechte fiere natuur kon de gedachte niet verdragen, dat zij de liefde van den jongen man als met heide handen zou hebben aan gegrepen, terwijl zij wist dat hij veel zon moeten lijden wan neer hij verklaarde, dat de arme gouvernante zijn vrouw worden zon. Hoe menschlievend en welwillend de baron de Rétigny en de barones zich ook tegenover haar gedroegen zeer zeker zouden beiden haar niet tot schoondochter begee- ren. Met een eenigen zoon van zulke talenten heeft men andere plannen. En zon zij, Elise, dan de twistappel worden in deze nu gelukkige familie, zon zij den zoon van zijne ouders èn de ouders van hunnen eenigen zoon verwijderen Neen, dit kon en mocht zij niet doen. Eindelijk sliep zij in en droomde.... van een groot geluk, van een leven zonder zorg, alleen gewijd aan de liefde voor den jongen man aan wien haar hart toebehoorde. Een heer lijk visioen rees voor haar op. Zij zag een grooten tuin met vriendelijk lommer, met groote perken van louter roode rozen, daarnaast een met niets dan witte en leliën, die hare blanke vormen fier verhieven... In het pad gingen twee personen gearmd, teeder naar elkaar toegebogen, elkander diep in de oogen starende, de handen in elkaar gesloten. De een was een jonge man, Al- bert de Rétigny de andere een jong meisje, zij zelve, Elise Trouvée. En in den droom hoorde zij zelfs, wat hij tot haar zeide. Zijne vriendelijke, diepe stem sprak woorden van oneindige liefde, die klonken als de schoonste accoorden van de mu ziek. „Ik heb je lief," zei hij, „ik heb je lief, in weerwil van alles. Je bent het kind van een misdadiger, wat deert het mij, ik heb je lief. In stand is er een groot verschil tusschen ons wat raakt het mijik heb je lief. Misschien offer ik veel op door je lief te hebben, maar ik kan niet anders, want ik heb je lief. Al mijn denken, al mijn werken wordt beheerscht door die éene gedachte, dat ik je liefheb...." Zoo sprak zijn stem. En zij legde haar hoofd tegen zijn schouder en schreide van geluk. En samen wandelden zg verder in den heerlijken tuin en genoten van elkanders bij zijn en van de geur van myrthen en rozen en kamperfoelie. Opeens schrikte zij wakker. De droom was voorbij. Angstig, gejaagd zat zij in haar bed turend in de duisternis van het vertrekje. Het licht was uitgegaan, zij kon niets zien. Wat was er gebeurd? Wat had haar wakker gemaakt? Het scheen haar, alsof zij een hard geluid had gehoord en. daarop ruwe stemmen. Angstig luisterde zij, maar hoorde niets. Het hart klopte haar in de keel, maar toen zij bleef luisteren en steeds niets vernam, wist zij zich te bedwingen en trachtte zich te bepraten dat het verbeelding moest zijn geweest. Toch was zij niet geheel en al gerust en besloot een uurtje op te blijven. Zij stak de kaars aan. Opeens klonk haar een dreunend geluid van zware wagens in de ooren. Daarop de vreeselijke kreet„Brand brand 1" BrandWaar In dit huis Het werd haar bang te moe-

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1