ernietigde het vonnis van den kan -I tonrechter, wegens onjuiste bewijs gronden, maar heeft tevens in alle drie de zaken hetzelfde vonnis gewe zen als de kantonrechter. De politie verordening beschouwde de Recht bank als te zijn van algemeenen aard, zoodat het lid zijn eener zoogenaam de sociëteit, iemand niet buiten de verordening doet blijven. Een der veroordeelden komt in cassatie. professor aan het seminarie Rijsen- berg te Driebergen. Uit Haarlem: de heer A. J. Gal lier, kanunnik van het kathedraal kapittel, vicaris-generaal van den bisschop van Haarlem. Uit 's-Hertogenboschde heer J. A. T. Lips, pastoor te Vucht. Uit Bredade heer P. A. van Wees, pastoor te Etten (N.-B.) Uit Roermond de heer dr. W. H. A. Bauduin, professor aan de semi narie te Roermond. De japansche prins. Na afloop van het diner, Woensdag door de Koningin-Regentes den Ja- panschen vorst ten Hove aangeboden heeft de prins, daartoe uitgenoodigd door den minister van buitenland sche zaken, die mede aan de koninklijke tafel aanzat, zich naar de vergadering van de Tweede Kamer begeven. Namens den voorzitter werd de prins ontvangen door den heer VaniKerk- wijk, die het grootst aantal jaren lid van de Kamer is, en door den griffier mr. Arntzenius. De vorstelijke bezoeker toefde on geveer een half uur in de te zijner beschikking gestelde presidentsloge gedurende de algemeene beraadslaging over de Staatsbegroeting. Donderdagochtend de residentie ver latende tot voortzetting zijner rond reis door Europa, zag prins Komatsu 9,an het Staatsspoorstation verschil lende der autoriteiten met welke hij gedurende zijn verblijf hier te lande kennis had gemaakt, die hem nu uitgeleide deden, terug; o. a. de ver tegenwoordiger van zijn land met de leden der Japansche legatie, aan wie de prins onder het afscheid nemen zijne ingenomenheid betuigde over de gastvrije ontvangst hem bij zijn be zoek aan Nederland ten deel gevallen. De trein, waarmede de prins te 9 u. 12 m. de reis naar Berlijn aannam, reed tot aan de wachtkamer le klasse om hem en gevolg op te nemen. De begrafenis van den beer Kreukniet. De teraardebestelling van den heer M. Kreukniet directeur van den Salon des Variétéshad Donderdag morgen op de Wester begraaf plaats te Amsterdam in allen eenvoud plaats. Yele acteurs en actrices van het ge zelschap, alsmede vele vrienden van den overledene woonden de treurige plechtigheid bij. Drie fraaie kransen dekten het lijkkleed: één van de acteurs en actrices van den Salon des Variétéséén van de heeren Van Lier, en één van de heeren De Yos en Korlaar. De heer Poolman schetste het leven van den heer Kreukniet in zijne hoe danigheid als directeur van het ge zelschap. Hij heeft in zijn leven ge streden voor een ideaal, dat hij niet heeft kunnen bereiken. De artisten hebben niet egoïstisch voortgeleefd zij hebben zijn naam in eere ge houden. De heer Van Kuyk richtte een laatste woord van afscheid tot zijn trouwen vriend. Kreukniet heeft het goede gezocht. Door zijn dood heeft hij bewezen een zwak menschtezijn, maar hij was ook een eerlijk en humaan mensch. Zoolang het dag was heeft hij gestreden, de stormen zijn geweken, in den dood heeft hij rust gezocht. Vrede zij zijne assche De heer Jac. Wels jr. bedankte ten slotte voor de laatste eer den overledene bewezen. Kapitalist en Maréchaussée. De Asser Courant heelt medege deeld dat tegen den heer Talma, student te Groningen, twee processen- verbaal zijn opgemaakt, naar aanlei ding van gebezigde uitdrukkingen in zijne redevoering, op Maandag 27 November jl. te Assen gehouden, en wel lo. naar aanleiding van zijn ge zegde, dat er een fonds voor wapenen moest gesticht worden, en 2o. dat dolle honden worden doodgeschoten en men ook zoo met de maréchaus sees moest doen. Van genoemden student komt thans in de Asser Courant een ingezonden stuk voor, waarin hij opkomt tegen het verslag in dat blad. Hij beweert juist tegen zulke dingen te hebben gewaar schuwd. „Ik zal niet zoo dom zijn, zegt hij, om te zeggen, dat de orga nisatie der arbeiders tot doel heeft „het doodschieten van maréchaus- sées"als dat het doel was, zouden wij onzen tijd beter kunnen besteden, dan met propaganda maken voor het socialisme. Wat ik vertelde over het gebruiken van geweld is hond >rd- maai door andere sprekers ook be weerd. Of „geweld alleen" het eind- middel zal zijn, is me voorloopig on bekend, dat is meer een zaakje, behoorende tot het gebied van de „clairvoyance". En dan redeneert hij weer verder aldus „Wel beschouw ik maréchaussées als personen, die verantwoordelijk zijn voor hunne daden en ik onderschrijf de woorden; „zoo moet men met ma réchaussées ook doen", omdat ze voor mij beteekenen„gij, die den hond, die toch niet voor zijn pleizier dol wordt, neerschiet, gij, die den armei veroordeelt, als hij een brood steelt, gij, die de „misdaad" straft, gij moogt den kapitalist niet ais 'n onschuldig wezen beschouwen, omdat hij 'n pro duct van omstandigheden is." Ik gebruik hier het woord „kapi talist" het spijt me, dat ik dat op die vergadering nff-t deedofschoon \i maréchaussée voor mij 'n heel on sympathiek wezen is, beschouw ik hem voor niet zoo gevaarlijk als den kapitalist, die, tegen beter weten in, van diefstal leeft, of den rechter die partijdige vonnissen veltde maré chaussée heeft alleen de verheven taak de kastanjes uit het vuur te mogen halen voor de heeren, die zich op eenen afstand houden. Al die mannen in den blauwen rok worden, ook geëxploiteerd in dienst van het stelsel, dat wij met kracht en vuur bestrijden." bouw zijnde schouwburg daar ter stede (groot circa 6000 M-\) kost, zijnde ƒ700,000, kan verwacht wor den, dat de nieuwe Beurs, bij eene oppervlakte van circa 8000 M2, ge- reedelijk voor de daarvoor uitgetrok ken som even fraai en doelmatig zal kunnen gebouwd worden. De uitge trokken som van 1,500,000 moet als limite beschouwd worden en de bouw van het Beursgebouw daarnaar ge regeld zijn. De opbrengst der bouwterreinenis gerekend naar een prijs per M2., waar voor reeds door twaalf verschillende particulieren ca. 2400 M2. bij gezegelde adressen aan den gemeenteraad ter aankoop zijn aangevraagd. Bij even- tueele publieke veiling dier terreinen zal de prijs per vierk. M ongetwij feld hooger zijn,' dan in het ontwerp aangenomen, zoodat bedoelde op brengst zeker niet tehoog is gerekend. Ook de opbrengst uit de exploitatie van de nieuwe beurs door de gemeente, is, naar meening der vereeniging, geen fictief cijfer, daar deze toch reeds vroeger door de gemeente-autoriteiten op ƒ160.000 por jaar werd berekend. Het bestuur verwijst tot staving hier van naar het jaarverslag van de ver eeniging voor den Effectenhandel. Een en ander zal, naar de vereeni ging hoopt, de Kamer overtuigen, dat het nieuwe ontwerp, bij doelma tige exploitatie geen geldelijke offers van de gemeente zal vorderen, doch in het ongunstigste geval uitgevoerd kan worden zonder geldelijke bijdra ge van de zijde der gemeente en naar hare berekeningen met een voordeelig saldo per jaar. Ook kan nog, in mindering van de uitgaven, bij de berekening bracht worden de opbrengst van de amotie van de oude Beurs en van de af te breken huizen, wat voorzeker een belangrijke som wordt en op ƒ80,000 te schatten is. gezondheid en voorspoed zijn deell mogen zijn om zeer veel in Rotterdam1 tot stand te brengen. De voorzitter dankte de sprekers en den Raad voor de blijken van in stemming met de toespraken. Hiermede was die plechtigheid af- jeloopen, welke op de publieke tri bune door een talrijke menigte werd bijgewoond. Een burgemeester ge signaleerd. Onder de gesignaleerde personen in het Algemeen Politieblad komt voor W. H. D., 46 jaren, laatst bur gemeester der gemeente Wierden, bij vonnis der arrond.-rechtbank te Al- meloo, dd. 21 November jl., wegens valschheid in authentieke geschrif ten, 7 maal gepleegd, valschheid in schuldbrieven van de gemeente, be gaan door eenen ambtenaar, daarbij gebruik makende van macht en ge legenheid hem door zijn ambt ge schonken, 16 maal gepleegd, het op zettelijk gebruik maken van valsche schuldbrieven van eenige gemeente, als waren ze echt en onvervalscht, terwijl uit dat gebruik eenig nadeel kan ontstaan, 6 maal gepleegd, zulks de laatste maal door eenen ambte naar, daarbij gebruik makende van de gelegenheid hem door zijn ambt ge schonken, veroordeeld tot 6 jaren ge vangenisstraf, met bevel tot gevan genneming. De officier van justitie te Almeloo verzoekt executie en bericht. Twist. Woensdag avond heeft eeu bezoe ker van eene tapperij op de Kalver markt te 's-Gravenhage een anderen bezoeker, den koopman J., wonende Voldersgracht, bij eene twist eene le vensgevaarlijke wond met een mes in den buik toegebracht. De getroffene is naar het ziekenhuis overgebracht en de verdachte is in hechtenis ge steld. Katholiek Sociaal Congres. Door het Episcopaat van Neder land zijn tot leden van het comité ter vaststelling van het congres-pro- gram benoemd Uit Utrechtdr. H. I. T. Brouwer, Het nieuwe beursplan. De vereeniging „Het Damrak" heeft aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam een schrij ven gezonden naar aanleiding van de discussie, die in de jongste vergade ring der Kamer plaats had over het Beursplan-Springer. Zooals bekend, had de Kamer tegen het plan vooral financieele bezwaren. De vereeniging merkt nu in haar schrijven op, dat de som voor de bouwkosten van het gebouw uitge trokken ad ƒ1,500,000 haar niet te laag voorkomenimmers gerekend naar hetgeen de nieuwe, nu in aan- üit den Rotterdamschen Gemeenteraad. De zitting van den Rotterdamschen Gemeenteraad werd Donderdag voor; de eerste maal gepresideerd door den nieuwen burgemeester den heer F. B. s'Jacob. Deze plechtigheid ken merkte zich door eenvoudigheid, om dat de heer s'Jacobs reeds Zaterdag 1.1. feitelijk was geïnstalleerd in het college van B. en W. en sedert Zater dag als burgemeester was opgetreden. De secretaris deed lezing van het Kon. besluit, waarna de voorzitter een hartelijke toespraak hield, welke warm werd toegejuicht. Hij was be wust van de zware taak, die hem wachtte en had lang geaarzeld de betrekking te aanvaarden. Op de grondvesten vanjzijne waardige voor gangers, Joost van Vollenhoven, mr. Vening Meinesz, Lycklama a Nyeholt, wenschte hij voort te arbeiden en gaf de verzekering zijn beste krachten in te spannen om den bloei der ge meente en het welzijn der burgerij te bevorderen. Namens het dagelij ksch bestuur sprak de wethouder Jhr. v. Citters en namens den Raad de heer de Monchy bij ontstentenis van den heer Milders. Beiden wenschten den heer s'Jacob geluk met zijne benoeming, gaven hem de verzekering van steun en medewerking en hoopten, dat goede Brandstichting. Zekere Cornelis Schot veldarbeider onder zware vermoedens de aan- te zijn van den brand te St. Anna Parochie van Zondag nacht jl. gevankelijk naar Leeuwarden over gebracht, op grond van een voorloo pig verhoor voor den burgemeester van Het Bildt en den kapitein der marechaussee te Leeuwarden. De verdachte, weduwnaar en vader van zeven, deels jonge kinderen, had Zondag avond een paar kennissen te zijnent tot laat in den nacht, wat de politie, die geen goed oog op hem scheen te hebben, op het eerste spoor moet hebben gebracht. Een zijner kinderen had Zondagavond petroleum gehaald in een dergelijk fleschje als gevonden is op het terrein van den brand. Toen deze uitbrak, na misschien langer gesmeuld te hebben dan eerst werd vermoed, lag S. al te bed en werd gewekt door zijne buren, die vooral bezwarende getuigenissen moe ten hebben afgelegd. Bij zijn ontwa ken gedroeg hij zich zonderling. Intusschen heeft hij nog niet be kend, doch wel verklaard er geen doekjes om te willen winden, dat hij anarchist is. Nog twee personen bui ten hem zijn verhoord. Algemeen is men van oordeel, dat deze en de vo rige branden, waarbij ook bijna zeker kwaad opzet in het spel was, het werk zijn van meer dan één persoon. Ook vroeger reeds toen revolver schoten waren gelost op de woning van eenen der armvoogden, is Schot voor den burgemeester in verhoor geweest. te hebben vermoord. Door den pre sident ondervraagd, antwoordt bekl. kalm en helder. Zijn vrouw had hem verlaten en leidde reeds weken ach tereen een losbandig leven te Helder, waar zij vroeger hadden gewoond. Het heet, dit die vrouw ziekj was, en dringend de oppassing van haar vrien din behoefde, doch die ziekte bleek een leugen te zijn. Vaessen besloot zijn ontrouwe ega te gaan halen en door zijn bedrei gingen verschrikt, ging zij ten langen leste mede terug naar Amsterdam. De reis werd met de boot gemaakt en de kaartjes waren geldig voor heen en terug. Andere kaartjes waren niet verkrijgbaar. Daar zijn vrouw voorgaf haar kaartje verloren te hebben, kwam Vaessen op het vermoeden, dat zij uaar Helder wilde terugkeeren, zoo dra zij daartoe kans zag en dit bracht hem tot het onzalig voornemen haar te vermoorden. Zij kwamen overeen om van Amsterdam naar Haarlem te loopen en zoodoende het geld voor het spoor uit te sparen Vaessen kocht drank voor zijn vrouw, die niet volkomen nuchter was. Terwijl hij naast haar voortliep en zij hem sarde met herinneringen uit Helder, werkte hij zijn moordplan verder uit. Een eindweegs voorbij Halfweg greep hij haar aan, sleurde haar naar den sloot kant en duwde haar met het hoofd onder water, zoolang tot zij gestikt was. Met de grootste koelbloedigheid zag hij den doodsstrijd der ongeluk kige aan. Na het hooren van eenige getuigen, wier verklaringen de mededeelingen van den man over het algemeen be vestigden, vorderde het O. M. waar genomen door mr. Regout, meenende dat de daad volbracht was met een snoodheid, die alle verzachtende om standigheden, welke anders in aan merking zouden genomen worden, te niet deed, levenslange gevangenis straf. De toegevoegde verdediger, mr. v. d. Bogaerdt, beval met warmte zijn cliënt in de clementie der rechtbank aan. Zijn misdrijf was afschuwelijk, doch pl. wees op de omstandigheden, die een straf onevenredig aan die af schuwelijkheid rechtvaardigen zouden. Uitspraak over 8 dagen. Rechtszaken. Moord bij Halfweg. Jaloezie schijnt de voornaamste factor te zijn geweest in het drama, dat in den morgen van den 22en Oct. jl. aan den Haarlemmerweg werd af gespeeld en dat ter terechtzitting te Amsterdam van Woensdag Herma- nus Willen Vaessen, een man van middelbaren leeftijd uit den arbeiders stand, op de bank der beschuldigden bracht, onder de verdenking zij n vrouw de, maar toch verloor zij hare tegenwoordigheid van niet. Snel een een peignoir aanschietend, ging zij naar de deur, en opende die. Blijkbaar was de alarmkreet van bui ten door het gansche huis gehoord, want overal hoorde men deuren openen en dichtslaan en verwarde uitroepen als„Is er brand Waar is de brand De dienstboden kwamen al len uit hare kamertjes, maar wisten op Elises vragen niets te antwoorden. Zij wisten zelf niet waar de brand was en haastten zich, sommige met bundeltjes onderden arm, naar beneden. Elise was juist op het punt dit voorbeeld te volgen, toen zij beneden aan den trap een mannenstem hoorde zeggen „gaat rustig wêer naar bed, er is geen gevaar, het huis op den hoek brandt maar, de brandweer beperkt het vuur tot dat éene huis." Het was de baron de Rétigny, die sprak. Gerustgesteld keerde Elise naar haar kamer terug, maar had toch geen lust dadelijk weder naar bed te gaan en zette zich aan de tafel. Eenige oogenblikken later werd er aan de deur getikt. „Mademoiselle," klonk de stem van den baren, „zijt ge wakker „Ja mijnheer," antwoordde Elise naar de deur gaande. „Ik wenschte u te zeggen, dat gij niet beangst behoeft te zijn. Er is volstrekt geen gevaar." „Ik heb het gehoord," antwoordde Elise, de deur openen de. De baron, nog geheel gekleed, stond op den drempel en knikte haar hoffelijk toe. „Ik hoop, dat gij niet geschrikt zijt. Mijn vrouw zond mij tot u om u gerust te stellen. Misschien heeft u den brand gezien van het plat af?" „Ik heb er nog niet aan gedacht," antwoordde het meisje. „Het zal zeker een fraai schouwspel zijn. Wanneer u hetr Moord te Vucht. Donderdag werd voor de arron- dissements rechtbank te 's Hertogon- bosch opnieuw behandeld de Donder dag j.l. uitgestelde zaak contra J. W. de Bie, 59 jaar, gepensioneerd Oost-Indisch militair, geboren te Gulpen, wonende te Vucht, thans gedetineerd, beschuldigd van mis handeling, gepleegd 25 Sept. 1893 in eene herberg te Vucht op P. J. Goos- sens, eveneens gepensioneerd Oost- Indisch militair, waardoor deze ten gevolge van eene wonde, doordrin gende door den schedel tot de hersenen en daardoor ontstaan bloedverlies, 12 October 1893 overleed. Het O. M., waargenomen door den subst. officier van justitie, mr. v. (I Kun, requisitoir nemende, acht den dood een gevolg van de wonden, toegebracht door een geweldigen slag. Na dien slag is Goossens niet meer hersteld en nu mogen de doctoren verklaren dat zorgvuldige behandeling beterschap ten gevolge had kunnen hebben, spr. blijft de oorzaak van den dood toeschrijven aan de toege brachte wonden. Dat bekl. de dader is blijkt uit de verklaringen van be klaagde zelf. De feiten wettig en overtuigend bewezen achtende, requi- reert hij schuldigverklaring aanmis- ling, den dood ten gevolge gehad hebbende en veroordeeling tot eene gevangenisstraf van 3 jaar en in de kosten. De verdediger in zijn pleidooi acht en met een eenvoudig gebaar ga wellicht wil zien zij hem verlof hare kamer te betreden. De baron maakte een hoofdbuiging en het vertrekje doorgaande, stapte hij op het plat om den brand te beschouwen. Nauwelijks evenwel had de baron het plat betreden, of Elise hoorde hem een kreet uiten, die verbazing aanduidde. Het volgende oogenblik kwam hij weer in hare kamer terug. „Mademoiselle, er ligt daar een man op het plat!" „Een man, mijnheer?" „Het schijnt dat hij bewusteloos is. Hoe komt daar een man? Dit moet opgehelderd worden. Ik zal hem hier blijven bewaken, maar alleen kan ik niets doen. Wil u wel zoo goed zijn, even om Jacques te roepen?" De baron sprak kalm en bedaard, maar in weerwil daar van schrikte het meisje hevig. Een man op het plat, vlak bij hare kamer en dat in den nacht? Wat kon dit beteeke nen? Was het wonder, dat toen zij naar beneden ging en Jacques, den huisknecht, riep, hare stem beefde? „Wat verlangt u, mademoiselle?" vroeg de man,dieeven- als de andere huisgenooten nog niet weer naar bed was ge gaan, gereed om op het minste alarm gereed te zijn. „Kom dadelijk boven, Jacques. De baron heeft op het plat van mijn kamer een man bewusteloos gevonden." Terwijl zij deze woorden zei, vertoonde zich Albert de Rétigny in de deur zijner kamer. Hij was dien avond op een soirée geweest en was nog geheel in avondtoilet. De woorden van het meisje had hij gehoord en terwijl Jacques met eenmszins loome schreden naar boven ging, niet wetende wat hem van zulk een onbekenden kerel te wachten stond, was Al- bert de Rétigny reeds de trap naar boven op gesneld. Mademoiselle Rouvée ging hem langzaam achterna. Haar natuurlijk vrouwelijk gevoel was niet weinig geschokt door de omstandigheid, dat een vreemd man, die zeker niet met goede bedoelingen daar gekomen was, zóo dicht in hare nabijheid was geweest, maar toch behield de nieuwsgierig heid de overhand. Toen zij in haar kamertje kwam hadden de baron en zijn zoon het lichaam van den man reeds naar binnen gebracht en waren bezig hem met water te bespren kelen, om hem weer tot bewustzijn te brengen. De oude knecht stond erbij en keek er naar met al de afschuw die een knecht van goeden huize koesteren kan voor iemand, die op zulk een wijze een huis binnenkomt. „Wat is het voor een man, Jacques?" fluisterde Elise, die niets kon zien daar de baron en zijn zoon voor het lichaam stonden. „Een extra haveloos sujet, mademoiselle," zei de huis knecht met eene beweging alsof hij een spin van^zijn mouw schudde. „Een echte vagebond of ik moest het mis heb ben. Wie anders dan een schelm ligt ook midden in den nacht boven op eens anders huis Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2