Politiek Overzicht. Gemengd. Nieuws Wetgevende Macht. Burgerlijke Stand. de feiten aan beklaagde ten laste gelegd niet wettig en overtuigend be wezen en mitsdien kan het opzet om zwaar lichamelijk letsel toe te brengen niet ten laste worden gelegd. Spr. roept de clementie der rechtbank in, daar de straf te groot is naargelang der gepleegde daden, want moest be klaagde de riek zoeken om te slaan dan was het O. M. in zijn recht, maar nu bekl. de riek in de hand had, meent spr. dat dit op het vonnis van veel invloed zijn kan. De rechtbank bepaalt de uitspraak op Donderdag a.s. Italië heeft nog geen ministerie. Na verschillende pogingen te hebben ge daan om zich van zijn opdracht te kwijten, heeft Zanardelli beslist ge weigerd een ministerie samen te stel len. Het gerucht had eerst reeds ge- loopen, dat Barotierie, SanMarzana en Bachia hun ontslag zouden nemen. Zanardelli heeft den Koning ver slag gedaan van de wijze waarop hij zich van üe hem gegeven opdracht om een ministerie samen te stellen, gekweten heeft. Als de Koning van oordeel was dat aan het door hem in Zanardelli gestelde vertrouwen niet geheel was voldaan, had hij consti tutioneel ten volle het recht, de op dracht terug te nemen. Met eene korte maar zeer goed in den vorm blijvende rede, aanvaardde Dupuy Donderdag het voorzitter schap der fransche Kamer. „Mag het mij soms in de botsing der denkbeel den overkomen zijn, dat mijn aan val te heftig, mijn woord van tegen weer te ruw was," zoo zeide hij on der meer tot de glimlachende verga dering, „dan zal het mij dubbel ter harte gaan, om de hooge betrekking waarmede gij mij bekleed hebt, haar karakter van vriendelijke vormelijk heid, van moderatie en billijkheid niet te laten verliezen," en Donder dagmiddag is Dupuy, werkelijk het was aardig om het waar te nemen, een allervriendelijkst man geweest. Zelfs zijne stem had zich verzacht, j Gladstone heeft eenen brief gezon den aan den schotschen mijnwerkers- bond, waarin hij eene poging tot minnelijke schikking der geschillen op dezelfde wijze als door lordRose- bery is ondernomen ten aanzien van de engelsche mijnwerkers, van de hand wijst, maar verklaart den „Board of Trade" te zullen machti gen eenen ambtenaar naar Schotland te zenden om aan de regeering ver slag uit te brengen. ïn het engelsche Lagerhuis heeft sir Edward Grey medegedeeld, dat het protocol met Frankrijk betref fende den neutralen staat tusschen Siam en de engelsche bezittingen ge- teekend is en Maandag a. s. in het Lagerhuis zal worden overgelegd. Er is nog geen definitieve overeenstem ming verkregen over de vraag of die neutrale staat geplaatst zal worden onder de controle van China. De portugeesche Cortes zijn ont bonden en de verkiezingen vastge steld op 14 Januari. Waarschijnlijk zal in de samenstelling van het mi nisterie eenige verandering komen. Na een debat van drie dagen heeft de duitsche Rijksdag het wetsontwerp betreffende de zegelrechten verzonden aan eene commissie. Bij de beraad slagingen hebben de sprekers van bijna alle partijen zich verklaard tegen het quitantie-zegel, doch vóór de belasting op emissiën, welk door den secretaris van staat Posadowsky gekenmerkt is als technisch niet uit voerbaar. De Fransche minister van oorlog heeft van generaal Dodds een tele gram ontvangen, waarin deze ver meldt, dat koning Behanzin nauw is ingesloten door vliegende kolonnes, dat zijne omgeving hem heeft ver laten en hij voortdurend beschon ken is. In het Raimund-theater te Weenen kon dezer dagen eene voorstelling van Graf Hammerstein niet doorgaan, omdat het ijzeren brandscherm, dat neergelaten was, niet meer opgetrokken kon worden. Een eerewacht. Volgens Figaro had bij de ontvangst van den Hertog van Coburg te Brussel een dwaze vergissing plaats. De trein reed op een andere baan het station in dan bepaald was, zoodat de ge- heele eerewacht aan den Prins den rug, in plaats van het geweer pre senteerde. De dood van Tyndall. De tragische dood van den hoog leeraar Tyndall maakt te Londen ee nen ontzaglijken indruk. Het is nu gebleken dat de overledene wist dat zijne echtgenoote zich bij het toedie nen van den drank vergist en chlo ral genomen had in plaats van mag nesia. Zij zelve deelde hem dit mede, waarop Tyndall uitriepArme vrouw, gij hebt uwen man gedoodDiep ge roerd en bitter weenend, moest me vrouw Tyndall aan de coroners jury hare noodlottige vergissing verhalen de leden dier jury verkeerden begrij pelijkerwijze geheel onder den indruk van het tragisch geval. Cornelius Herz. Het Journal beweert te weten, dat de gezondheid van Cornelius Herz niets meer te wenschen overlaat, maar dat men hem nu, om hem toch vooral bij zijn stilzwijgen te doen volharden, als krankzinnig wil laten voorkomen. Hij zou dan tijdelijk naar een gesticht vervoerd, maar spoedig weer vrijgelaten worden, om hem dan zijne „zaken" rustig weder te doen voortzetten. Natuurlijk blijft deze nieuwe be schuldiging alleen voor rekening van het Parijsche blad. Twee moordenaars. Voor het maritiem gerechtshof te Brest is thans het proces in behan deling tegen de gebroeders Joseph en Alexander Rorique, die in Januari 1892 aan boord van het schip „Ni- norahiti," van Tahiti, eigendom van den inlandschen Prins Hinoï den kapitein, den supercarga en de geheele bemanning, op één na, in het geheel 6 personen, vermoordden en zich van dat vaartuig meester maak ten. De eenige man, die gespaard werd, was de kok Mirey. Hij had een duren eed moeten zweren, dat hij de moor denaars niet verraden zou, maar hij was het toch, die hen aangaf. Het schip, welks naam veranderd was in „Poi Avarna", lag te Ponape (Caroline-eilanden) voor anker. Mirey was met de gebroeders Rorique aan wal gegaan. Zij vertrouwden hem niet en bewaakten hem nauwlettend. Toen de twee broeders in een logement een oogenblik de gelagkamer uit waren, wilde Mirey den logementhouder het vreeselijk geheim, dat hem drukte, verhalenmaar zijne bewakers kwa men er op aan en lieten hem met geweld naar boord brengen. Onderweg echter riep Mirey een Spaansch offi cier aan, smeekte hem even te luis teren en verhaalde hem, dat de ge broeders Rorique moordenaars waren. De beide misdadigers werden ge vangen genomen en naar Frankrijk gebracht, waar zij nu terechtstaan. Aanranding. Een paar dagen geleden las men in de duitsche bladen, dat de post- omnibus van Löwenberg (in Pruisisch- Silezië) naar Hermsdorf onderweg was aangevallen en geplunderd. Blij kens nader bericht heeft de koetsier bij zijne aankomst te Hermsdorf aan gifte gedaan, dat er eensklaps vier vijf man uit het kreupelhout waren voorschijn gesprongen, het rijtuig hadden tegengehouden en geplunderd, hem daarbij twee geldzakken, te za- men met 680 mark, hadden ontrukt en toen waren verdwenen. Reeds spoe dig is het gelukt een der daders in handen te krijgen, doch nu wordt nog gemeld, dat dientengevolge ook de koetsier is gearresteerd. Volgens het eerste bericht zouden de roovers eene waarde van ongeveer 20,000 mark hebben medegenomen, doch later daalde dat cijfer tot op 2000 mark en thans schijnt het te blijven bij ongeveer het bedrag, hetwelk de koetsier verklaart, dat hem is ont rukt. Stranding Volgens berichten uit Lemvig strandde Donderdagmorgen bij Har- boore de petroleumbark Dönswna uit Christiansand. Het schip werd dade lijk uiteengeslagen. Van de bemanning verdronken 13 en werden 3 gered. Nieuw legerkamp. De oprichting van een duitsch le gerkamp te Malmédy, vlak bij de belgische grenzen, wordt in België nog druk besproken. Een redacteur van de Indép. Beige heeft het kamp bezocht, en roemt de uitstekende ligging er van, uit een strategisch oogpunt. Het duitsche infanterie-ge- weer treft nog doodelijk op een af stand van 4000 meter en veroorzaakt nog ernstige kwetsuren op 5000 me ter; voor een oefeningskamp moet men dus een vrij terrein hebben van minstens vijf kilometer, anders loopen de omwonende boeren gevaar door verdwaalde kogels getroffen te wor den. Een dergelijk terrein is niet in de nabijheid van steden of in een vruchtbare streek te vinden dit was een der redenen, dat de duitsche re geering deze arme, weinig bevolkte streek voor het kamp heeft uitge kozen. Dat het echter uitsluitend als oefe ningskamp bedoeld zou zijn, zooals de duitsche regeering het doet voor komen, gelooft de schrijver niet; en dat de neutraliteit van België groot gevaar zal loopen bij een oorlog tus schen Duitschland en Frankrijk, acht hij zoo goed als zeker. Een troon in de keuken. Op zijn reis van Siam naar Ton kin trof de Duitsche reiziger Otto Ehlers in de Laosstaten een zeer ge moedelijk koning aan. Het was een gezellige oude heer, die in de hoofd stad van zijn rijk, te Chienginai, resi deert. In het paleis voert zijn eerste vrouw den scepter. Hij zelf heeft zijn troon opgeslagen in de keuken inde keuken, opdat hij bij het verleenen van audiënties, tegelijkertijd een waak zaam oog kan laten gaan over de toebereiding der spijzen. Daar de zoon van den regeerenden vorst een onverbeterlijk dronkaard is, verwacht men een spoedig einde van de dynastie te Laos. Zenuwziekten. Bij gelegenheid van de diesnatalis van de hoogeschool te Heidelberg besprak de beroemde psycholoog, dr. Erb, de vraag, waarom de zenuw achtigheid in deze eeuw zoo sterk toeneemt. Het zenuwstelsel, zeide dr. Erb, ondervindt als de grondslag, waarop het geheele leven rust, den invloed van alle gebeurtenissen. Groote omwentelingen moeten zich krachtig doen gevoelen op de hersens en den geest van den mensch. De meest gewone vormen van zenuw ziekten zijn flauwtes, zwaarmoedig heid en zenuwzwakte (neurasthenie). Zenuwzwakte is een gevolg van de overlading der hersenen. De tijd aan lichamelijke uitspanning gewijd, is veel te kort; de jeugd neemt te vroeg deel aan de genoegens van het maat schappelijk leven dat het nadeel heeft het zenuwstelsel te overspannen. Bij de overspanning en de schokken aan de verschillende beroepen, komen dan nog de overhaasting, de ruste loosheid, die uit het vele reizen blijkt, en bovenal de inmenging van het grootste deel van hit volk in staat kundige, maatschappelijke en gods dienstige twisten. Al deze dingen, be sloot de hoogleeraar, doen de zenuw ziekten toenemen. Vryspraak baron Rahden Baron Rahden is een Rus, dat ver klaart veel voor de vrijspraak van de jury. Hij is, zegt de Daily News, een dronkaard, een man die zijn vrouw zeer ruw behandelt en die leeft van wat zij als paardrijdster verdient, maar Mj was „een man van eer" en vermoordde met voorbedachten rade een jong officier die zijn vrouw het hof maakte; hij werd gearresteerd met bloed bevlekt, bekende volledig maar werd door 4 de jury vrijgesproken, want hij is een Rus. Do Israëlieten in Rusland. Volgens een particulier telegram uit St. Petersburg aan het Berl. Tagebl. zal er binnenkort een nieuwe wet tegen de Israëlieten ingediend wor den. De verschillende strafbepalingen worden daarin waarschijnlijk opnieuw verscherpt. Wel wordt hierin de termijn voor de uitzetting der Joden uit die plaat sen, waar zij geen verblijf meer mo gen houden, tot 1 Juli 1894, en in sommige gevallen zelfs tot 1 Juli 1895 verlengd. Deze verlenging wordt evenwel alleen toegestaan, omdat 't verbod met den aanvankelijk gestel den termijn van 1 Nov. 1893 prak tisch nog niet in werking gesteld kon worden. Na afloop van den nu aan genomen termijn zullen de bevelen tot uitzetting echter met kracht ge handhaafd worden. Nieuwe Telefoonlijn. Woensdag is de telefoonlijn tus schen Zweden en Denemarken inge huldigd. Ten 2 ure des namiddags hebben de koningen Christiaan enOscar elkaar gelukwenschen toegezonden over dit nieuw verkeermiddel tusschen beide landen. Groote brand te Moskou Een reusachtige brand heeft Woens dagnacht een deel van de zuidelijke voorstad van Moskou verwoest. Tusschen de dooden en gewonden bevindt zich eene moeder met hare vier minderjarige kinderen. De brand ontstond in een petro- leumdepot, ten gevolge eener ont ploffing, te wijten aan de onacht zaamheid van eenen werkman. Edison. In Andalusië houdt zich tegenwoor dig op, mejuffrouw Edison, de doch ter van den beroemden geleerde. Zij is een jonge dame van 17 jaar, zeer geleerd en spraakzaam, is in het la boratorium van haar vader opgevoed en heeft al diens merkwaardige uit vindingen zien ontstaan. Zij heeft in een interview verteld, dat haar va derlijk huis geheel zonder weelde is ingericht. Het bevat een groote hoe veelheid kunstwerken, alle geschen ken van bewonderaars. In alle op zichten is het echter een tempel van het comfort. Onzichtbare draden be wegen de klokken, die den tijd van alle landen der wereld aangeven, en de toestellen, die den staat van het weder doen zien en plaattijdingen overbrengen. De bed den, badkuipen enz. zijn voor het oog verborgen. Men behoeft slechts op een knop te druk ken om ze te doen verschijnen. Warm of koud water, het licht, het ontbijt alles verschijnt als onder den too- verstaf eener fee. Schipbreuk. De Times verneemt uit Singapore, dat het stoomschip Normandy bij Riouw schipbreuk heeft geleden. De kapitein, de stuurman en een paar machinisten moeten omgekomen zijn. Toestand in Melila. Maarschalk Martinez Campos heeft in Melila een zeer openhartig verslag aan de regeering gezonden. Daarin noemt hij het geheele plan van den bouw der forten te Melila ondoel matig, omdat deze te ver uit elkaar liggen bovendien kunnen de forten ten gevolge van hun bekrompen in richting, slechts voor tien dagen le vensmiddelen, water en ammunitie bergen. Het approviandeeren gaat gepaard met veel moeite en verlies aanmen- schenlevens, zoodat er voortdurend een sterk garnizoen in Melila zou moeten blijven. Hij stelt verder strenge maatrege len voor tot het tegengaan van wa- pensluikerijen en andere misbruiken, die geruimen tijd in Melila in zwang zijn geweest. Dit alles zou geregeld kunnen worden met Muley elAraaf, den broeder des sultans, en hij ver langt volmacht om met dezen te on derhandelen over de bestraffing dei- oproerige Arabieren, en over de grens regeling en de afbakening van een onzijdige strook tusschen het Spaan- sche en het Moorsche grondgebied. Mochten de onderhandelingen fover deze teedere quaestiën niet slagen, dan verlangt hij vrijheid om te handelen zooals hem goeddunkt, op de kust van het Rif ook buiten de Spaansche grenslijn. Wanneer de onderhandelingen daar entegen naar wensch slagen, zou het grootste deel van het Spaansche le ger kunnen terugkeeren, en behoefde slechts eene bezetting van een paar duizend man achter te blijven. De verdere onderhandelingen, over de waarborgen voor de toekomst en de te verleenen schadeloosstelling [zou den dan door een bizonderen gezant met den sultan zelf kunnen geschie den. De regeering, zegt de correspondent der Standardzou den maarschalk gaarne ter wille zijn, maar vreest dat Muley el Araaf niet genoeg invloed zal hebben op de stamhoofden om eene hervatting van de vijandelijk heden te voorkomen, en dit zou den gunstigen uitslag der onderhandelin gen met den sultan kunnen benadee- len. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag b8 Dec. Per Telegraaf. Wegens den loop der werkzaam heden stelde de voorzitter twee avond vergaderingen in de volgende week en buitengewone zittingen op Zater dag 16 en Maandag 18 Dec. in uit zicht. Over de justitiebegrooting werd nog druk het woord gevoerd. De heer Van de Velde achtte, in afwachting van uitbreiding der rijks politie, tegemoetkoming van de ge meenten in de aanzienlijke kosten voor hare politie, dringend noodig en achtte voor jeugdigen baldadige licha melijke bestraffing meer afdoende dan geldboete. De heer Lucasse bepleitte schade loosstelling van onschuldig veroor deelden. De heer Van Kerkwijk vroeg voor ziening in het geval dat door on willige erfgenamen de oogst van on verdeelde landerijen wordt vernield, waardoor ook werkeloosheid wordt bevorderd. De heer Rutgers meende dat de schuldige aan openbaarmaking van de aanschrijving omtrent strafbare feiten alleen gestraft kon worden als die circulaire van vertrouwelijken aard was. De Minister van Justitie beant woordde daarna de sprekers en zeide dat maatregelen tegen frauduleuze manoeuvres in overweging zijn, al er kende hij dat de strafwet niet geheel onmachtig is tegenover de zwende- larij der flesschentrekkers. De Minister achtte eene wijziging in de strafbepalingen voor kinderen nog niet gewenscht. Eene wijziging van de verhouding tusschen de geld boeten de subsidaire hechtenis wordt voorbereid. Preventieve hechtenis is een kwaad. Op eene kalme toepassing daar van drong hij steeds aan, een schade loosstelling te geven bij ontslagenen wegens gemis aan schuldbewijs is zeer moeielijk. Het vonnis van ds. Thijm beoordeeld hij niet, hij belooft een onderzoek en overleg, niets meer, maar meent dat de strijd met de wet niet zoo duidelijk is, waar de wetgeving toelaat ook directeurenen commissarissen van Yennootschap pen en Cooper, vereenigingen, ge neeskundigen en schippers te ont zetten. Voor de bakkersbeweging heeft hij sympathie maar de wetgever kan niets doen. Beperking van de kleine vervolgingen blijft hij noodig achten. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Samarang, van Rot terdam naar Java, arriveerde 7 Dec. te Batavia. Het stoomschip Utrecht, van Rot terdam naar Java, arriveerde 6 Dec. te Marseille en vertrok van daar 7 dezer. Het stoomschip Burgemeester denTex van Amst. naar Batavia, passeerde 6 Dec. Point de Galle. Het stoomschip Prinses Amaliavan Amsterdam naar Batavia, vertrok 7 Dec. van Suez. Het stoomschip Prins Hendrik, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 6 Dec. van Port-Said. Het stoomschip Spaarndam, van de N. A. S. M., van Rotterdam naar New-york, vertrok 7 Dec. des v.m. 2 uur 45 min., van Boulogne en pas seerde des nam. 1 uur Wight. Het stoomschip Obdam, van deN. A. S. M., van Newyork naar Rotter dam, vertrok 7 Dec., des v.m. 7 uur 25 min., van Boulogne. Het stoomschip Prins Willem III van Paramaribo naar Amst. passeer de 7 Dec. ten 2 uur, nam., Quessanto Bevallen: 6 Dec. G.v.Egmond Pleging z. - M. G. Smolenaarsv. Leuven d. - 7. F. StarKoning z. - A. M. TrakselGroove z. - M. H. Smitv. Hattum z. - C. J. Nijssen Carbo d. - A. M. Koelemeijerv. d. Erf d. - J. C. GeerlingsToemen z. (levenl.) 8. A. E. HulsboschKui ken d. Overleden: 7 Dec. W. Hoes45 j. Kerkhofstr. - H. D. v. d. Hofi' 8 md. z. Leidschestr. 8. M. S. Fiovle 27 j. Hassel.pl. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 7 Dec. J. J. van Driel en H. M. Lorch, den Haag. Bevallen: 30 Nov. T. Faber Sijbesma, Sneek. 4 Dec. C. Boll Snoek z., Gorinchem. 5. I. K. Bor- lefisAlberts d., Groningen. - G. MeijerWanefried d., Amst. 6. J. C. FoestBosch z., Amst. - S. Salomon Cardozo z., Amst. - A. H. Lijsen Van Tinteren z., Amst. Overleden: 24Nov.H.M.Vrij heid, 77 j., Zutfen. 2 Dec. J. J. A. Valeton 41 j., Marseille. - Wed. A. M. E. LesturgeonHamel 64 j., Amst. 3. Wed. D. MiddelberghBussema- ker 89 j., Twelloo. - Wed. E. G. de WitVan Exter 82 j., Utrecht. 4. W. Berkemeier 70 j., Plillegom. - G. H. PiccardtOortwijn 73 j., Gro ningen. - H. de Jong 62 j., Hazers- woude. - N. M. Henriques Pimentel 56 j., Amst. - C. de Lorm 83 j., den Haag. - D. Drost 89 j., Amst. 5. C. J. LauerVan Kuijk 42 j., Arnhem. - C. de Boer jm., 16 j., Assendelft. - Aangeboden betrekkingen :nNederland. Aan Geabonneerden op dit Bladj en hunne huisgenooten, worden aan het Bu reau Kleine Houtstraat op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te bevragen. Abonnés buiten Haarlem ontvang en in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Twee beich. dames m. 1 Febr. als hoofd- verpl. ia nieuw kraniz. gest. de eene uitsl. v. huiïli de and. v. verpl. der pat. 2. Kinderj. reeds ahzood. in betr. gew. 8. Fats. nette juffr. P. Gr. terst. v. tijdel. bij dame z. kind, die in pens. woont P. G. goed •.unn. naai. maz. Btopp. en liuish. bezigb. verr. vooral m. goede get. 4. Huisb. bij weduwn. P. G. m. 2 kind. leeft. 30 40 j., opg. v. leeft. verl. sal. en capac. 5. Chef klerk ter griff, m, 1 Jan. devgol. betr. aan griff. v. een ander rechtacoll. bek, hebb. aanm. pers. 6. Iemand op handelskant. de duitsche, eng. of fr. corre8p. een of tweemaal p. week des av. kunn. voer. opg. v. ref, en eon. 7 Reiz. in hardsch. en gebr, goed. v, d. zui- del. prov. goede ref. 8. Bed. bij fotog. P. G. volk. bek. m. neg. retouche en donkere kamerwerk, sal, f 12 u f 13. 9. Fl. jongm. fl. op de hoogte v. vak v. mannf R. K. boven 22 j. 10 Fl. jongm. P. G. m. Jan. goed m. mannf. vak bok. 11, Linieerder te7. binder voor vast te Arob. bek. m, d. Willache penneamach. 12. Bakker, bek. m. de fr. weiner-brooibakk. v. ra. bew. v. bekw. en goede get. 18. Barbiersbed. terst. geen coiff. uit3t. «cheerd. en haarsn.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 3