SPONSEN, R VA* EDE*, HAMMEN GEMENGD NIEUWS. fredikbaurtgn der Ned. Ham. Harkan rwTTïMMSES, Jansstraat 33, Sauelse de Boulogne, Cervelaat- en Tongenworst, Spierstukjes en Kluisjes. Oogen-, Kinder-, Toilet-, Bad- Rijtnig- en Glazen- Damstraat 20. HAARLEMSC1IE STOOMVERVERIJ CHEMISCHE WASCH - INRICHTING. JULIUS WULFF Go. Een ware schat elfbewaring'. in de doos te worden gedaan en op deze wijze onderdak te bekomen, niet kon worden voldaan. Volgens door de politie verkregen inlichtingen was de man koetsier en in het bezit van een getuigschrift van zeven jarigen trouwen dienst en door sterfgeval uit die betrekking gekomen. Brandstichting Opnieuw is te St.-Anna-Parochie eene met riet bedekte schuur afge brand. Thans gold het het pand van den koemelker R. de Groot, onmid dellijk tegen de kom van het dorp. Terstond stond de geheele schuur in eene vuurzee. De stal en eene aan grenzende bergplaats werden zwaar beschadigd. De koeien, vier in getal, werden gered. Eene hoeveelheid hooi en haver verbrandde mede. Ook nu is het zoo goed als zeker, dat er kwaad opzet in het spel is. RECHTSZAKEN. Tegen het vonnis door de recht bank te Utrecht gewezen in de bank van leeningzaak is, daar Vrijdagna middag de tijd daartoe was verstreken, noch door het O. M., noch door den veroordeelde M. F. C. K. hooger be roep aangeteekend. V I S S C H E R IJ. IJmuiden. Van 4 tot 7 December 1893 kwamen alhier van de- groote beugvisscherij binnen Middelharnis, schipper .Jacob v. d. Hoek met 1700 schelvisch. Johannes Cornells, sch. Jan Noordzij met 1800 schelv. Drimmelen, sch. C. Zwanen burg met 1600 schelv. Eersteling sch. C. Schouten met 1800 schelv. Pollux, sch. J. v. d. Berg met 1700 schelv. Voorlichter, sch. v. Deventer met 1600 schelv. Ondernemingsch. C. v. d. Steen met 1500 schelv. Fes- tina Lentesch. M. Noordzij met 2000 schelv. Volharding, sch. C. Boon met 2000 schelv. Vertrouwen, sch. C. v. d. Hoek met 1200 schelv. Eendracht, sch. Jb. Koster met 2500 schelv. Adriana Lamina, sch. de Korte met 1800 schelv. Cornelia, sch. Hordijk met 2000 schelv. De prijzen variëeren van 40.tot 48.per groot honderd, naar gelang van kwaliteit en grootte. Van de trawlvisscherij kwamen binnenCignet. schipper S. Brown, Atfred, schipper C. Dekker, Onder neming, schipper E. Zwart. De kleine vloot kan wegens storm weder bijna niet in zee komen. Wijnoogst. Thans zijn de definitieve cijfers be kend gemaakt van den wijnoogst van dit jaar in Frankrijk, een oogst die buitengewoon gunstig is geweest. In de laatste 10 jaren werd ge middeld nog niet 22 millioen hecto liter gewonnenin 1893 was de oogst 50 millioen, en wel van 1,793,300 hec taren, terwijl in 1892 van 1,782,800 hectaren geoogst werd. Per hectare is dus 2S hectoliter verkregen tegen 16 HL. in 1892. De gezamenlijke waarde van den wijn van dit jaar wordt op ruim l\ mil liard francs geschat of 25 francs per HL. Daarvan rekent men 150 millioen trancs voor de fijnere mer ken. Ook jde appelwijn (cider) is sedert 1830 niet zoo ruim geweest. De hoog ste cijfers waren 22 millioen HL. in 1848 en 23 in 1883. In 1893 werden 31,600,000 HL. verkregen, 16 milli oen meer dan in 1892 en 12 millioen meer dan gemiddeld in de laatste 10 jaren. N auwgezetheid. De Figaro verhaalt een aardig staaltje van ambtenaars-nauwgezet heid. Een dame komt aan het postkan toor te Parijs om uitbetaling te ont vangen van een telegraphischen wis sel. De beambte vraagt haar een bewijs dat zij gerechtigd is tot de ontvangst. Eerst vertoont zij een brief aan haar adres. De beambte maakt bezwaar. Daarop wijst de dame hem de quitantie van betaalde huur, ten name van haren man. Nog altijd is de beambte niet tevreden: als die quitantie eens gestolen was!. Ten einde raad wil de dame heen gaan toen zij zich herinnert dat zij ook haar photographische beelte nis bij zich heeft. Zij laat deze aan den beambte zien, die haar en het portret nauwkeurig bekijkt, eenige oogenblikken nadenkt en ten slotte zegt„Het lijkt inderdaad sprekend En nu is zijn plichtgevoel door dit „bewijs'' gerust gesteld en hij betaalt het geld uit! Cholera. Volgens het bulletin van het Ka-is. Cesundheitsamt van Vrijdag zijn van 26 November2 December in Duitsch- land de volgende gevallen van cho lera voorgekomen: In Gartz am Oder, Gollnow en Unkermünde te zamen 5 gevallen, in Niederbarnim 2 en in Ruppin 3 gevallen. Daaraan stierven slechts 2 patiënten. In Hamburg werd bij een reeds sinds eenige dagen lijdenden werk man cholera geconstateerd op 25 No vember. Dit geval gaf tot geen nieuwe gevallen aanleiding. In Frankrijk blijft het departement Finistère besmet. Van 20—27 Nov. stierven daar op 5 plaatsen 8 perso nen aan cholera. Samuel Izaak. Over den onder-kapitein van Wit- booi Izaak deelt das Deutsche Kolonial Blatt het volgende mede Samuel Izaak, zooals zijn naam is, kan als een hoogst belangrijke per soon worden beschouwd. Hij is klein en schraal, een ware Hottentot en be schikt over een paar buitengemeen sprekende, om niet te zeggen plei- zierige oogen. Men kan het hem in de oogen lezen, dat hij een roekelooze en ondernemende snuiter is. Vanuit een Hottentot standpunt beschouwd, bezit hij een hooge mate van opvoe ding. Op de vroegere zendingsplaats van Gibeon heeft hij hollandsch en een weinig duitsch geleerd. Ja zelfs kan hij het engelsch een weinig rad braken. Hij moet jWitbooi's rechter hand en grootste vertrouweling en gunsteling zijn. Hij vergeet dan ook nooit steeds met den grootsten lof van zijn kapitein te spreken, echter vergeet hij niet zichzelven daarbij in een gunstig daglicht te stellen. Hij is de eerste aan voerder, van Witbooi's volk onder den kapitein zeiven en hij heet zich bij elk gevecht tot dus verre zeer gunstig onderscheiden te hebben. Drie schoten in zijn lichaam ontvangen, doen hem nog belangrij ker schijnen het eene door den arm, het tweede door het hoofd, het derde in zijn dij. Het laatste is oorzaak dat hij slechts moeilijk kan loopenmaar met het rijden hindert het hem wei nig of niet. Te Windhoek vond eens een hoogst eigenaardig voorval plaats, dat zoo duidelijk den hoogen dunk van zich zelven en van zijne stamgenooten weergeeft. De tweede compagne duit- sche soldaten onder luitenant Schwa- be exerceerde op zekeren dag op het exercitieveld. Ik bevond mij met Sa muel als toeschouwers in de nabij heid. Bij iedere nieuwe militaire oefening kon hij een kreet van ver wondering niet onderdrukken, en toen Schwabe op mijn verzoek degansche compagnie direct op ons aan mar- cheeren en chargeeren liet, schrok Samuel zoo groot, dat hij rechtsom keert maakte en van angst over twee boschjes heen sprong. Toen ik hem daarna vroeg, wat hij van de be kwaamheden van den duitschen sol daat dacht, had hij nog de brutali teit om te antwoorden„Dat is alles heel goed, maar mijn soldaten zijn geboren soldaten." Het voorkomen van Witbooi's krijgsvolk wordt als ondernemend en oorlogzuchtig beschreven. Het zijn gespierde, krachtige gestalten. Om den breedgeranden slappen vilthoed heeft ieder dezer strijders van Witbooi een witten doek gewonden, die in het mid den door een knoop te zamen gebon den is, welks einden als veeren in de hoogte staan. Die witte doek is het teeken der Witbooi's. Zij zei ven noemen zich niet zonder zekeren trots Witbooi, hetwelk witte jongen betee ken t, of Witkam, dat wil zeggen witte kam. Een oud bont getapt vel baatje en dito broek van eigen bereid leder en een paar eigengemaakte veldschoenen, om den borst een breeden gordel naar de wijze der Tscherkessen, waarinde patronen zichtbaar naast elkander zijn gestoken, in een lederen bekleed sel aan de rechterzijde des paards, een Martini Henry geweer, daarbij het met lederen riemen behangen paard voorzeker dit alles biedt een buitengewonen krijgshaftigen aanblik. Slavenhandel. Op het laatst van het jaar '9.1 werd het gerucht verspreid dat door Duitschers handel zou zijn gedreven in slaven, en wel van Dahomey naar Kamerun en den Congo-Staat. Voort durend kwamen daarover nieuwe be richten, maar zonder volledige op heldering.! Thans worden die gegeven door een Duitsch geneesheer, die de slaven moest „keuren" voor de firma Woel- ber en Brohm, te Hamburg, welke hem had opgedragen alle exemplaren van minder gehalte niet aan te ne men, daar zij alleen „prima quali- teit" wilde leveren. De Woermann- stoombootlijn kreeg 10 shilling per hoofd. De keuring ging op de volgende wijze toe, indien ten minste de Ham burger Echo juiste berichten mede deelt In eene loods van 25 bij 8 meters waren 200 mannen en 80 vrouwen samengeperst. Elk der ongelukkigen had een ijzeren rang om den hals, waardoor een zware kettink was ge regen, die 6 tot 50 personen verbond. Toen nu de dokter zeide, dat hij de menschen moest onderzoeken, werd door eene deur een der mannen naar buiten getrokken en de rest, die aan denzelfden ketting was geklonken, moest imaar volgen zoo goed als het ging. De ketting ,werd dan met ge weld door de nauwe ringen getrok ken en daar deze laatsten zeer nauw en de ketting zeer dik was, gilden sommigen van de pijn. Toen de dokter zijn onderzoek be gon werden de lompen, waarin de arme drommels waren gehuld, van hun lichamen gescheurd later kre gen zij elk een nieuwen lap en wer den naar de boot gebracht. Allen waren nalf uitgehongerd en sommigen hadden groote litteekens, op het hoofd, den hals of de borst. De Frankf. Zeit. zegt. dat als dit treurig bericht waar is, de regeering een streng onderzoek behoort in te stellen. Dr. Nansen's Noordpool expeditie. Voor eenigen tijd waren over deze expeditie ongunstige geruchten in omloop, maar volgens deskundigen in zake de Noordpool vaart behoeft men zich niet ongerust te maken over het uitblijven van berichten omtrent de Fram en hare wakkere bemanning. In geen geval kon men nu reeds eenige tijding van het schip hebben vernomen, behalve door in boorlingen die de Fram op de Sibe rische kust hebben gezien, en het is zeer goed mogelijk dat, al was het schip in zicht geweest, men daarvan toch niets zou gehoord hebben. Over eenkomstig dr. Nansen's laatste schikkingen, zou omstreeks het einde van het jaar tijding van hem komen, altijd in de veronderstelling, dat de reiziger gevolg had kunnen geven aan zijn voornemen om den mond der Olonek-rivier (ten zuiden derNieuw- Siberische eilanden) aan te doen voor het aankoopen van honden. Er schijnt geen twijfel te bestaan, dat de Fram veilig uit de Karazee is gekomen en sinds lang de Siberische eilanden heeft gepasseerd. Waarschijnlijk) zit zij nu vast in het ijs, voortdrijvende naar de Pool. Nansen was niet van plan, ergens zijn winterkwartier op te slaan. De eerste tijding van de expeditie kan men over Siberië verwachten; Nansen zou trachten een brief naar de kust te krijgen, van waar die dan verder door inboorlingen naar de naaste stad moest gebracht worden. Mocht er echter in de eerste weken niets van hem gehoord worden, dan kan men als zeker aannemen, dat Nansen de zee open gevonden heeft en daarom zijn plan om den Olonek aan te doen het eenige punt van waar hij een brief aan land kon zen den heeft opgegeven. Ook hier geldt het dusgeen tijding, goede tijding. Uit Brazilië. Peixoto heeft geen geluk met zijne nieuwe schepen. Op de America, een van de schepen, die te Newyork uit gerust zijn, is door iemand van de bemanning, men weet niet wien, een der stoomkleppen vernield. Het schip ligt nu te Bridgetown, op Barbados, waar het geruimen tijd tot herstel ling zal moeten blijven. DeNictheroy die samen met de America naar Rio op weg was, heeft toen de reis alleen voortgezet. Volgens een telegram, dat over Montevideo gekomen is, heeft Peixoto baron Santa Tecla en diens zoon ge vangen genomen en houdt hij hen als gijzelaars voor het leven van ge vangenen der opstandelingen. De op standelingen in Rio Grande do Sul schijnen van plan generaal Isidore, dien zij in het laatste gevecht krijgs gevangen hebben gemaakt, den ko gel te geven. De minister van oorlog van Peixoto heeft toen aan generaal Tavares ge seind, dat, indien generaal Isidore doodgeschoten wordt, onmiddellijk een gelijk lot aan den kolonel Tava res zal te beurt vallen. Kolonel Tava res zit te Porte Alegre gevangen. VARIA. Toen ik in het binnenland van Mexico reisde, zoo verhaalt een rei ziger, kwam ik eens op een morgen langs een hut, die aan den oever van een stroompje was gebouwd, maar de eigenaar lag in een hangmat te slapen, die aan de takken hing van een boom, welke zich over het stroompje heenspreidde. Een van de beenen hing buiten de hangmat en aan zijn groote teen was een koord bevestigd, waarvan het andere einde in het water hing: Het koord werd plotseling gespan nen en door den ruk werd de Indiaan wakker. Zonder zich evenwel te be wegen schreeuwde hij „Gauw, vrouw, gauwik heb beet I" Zijn vrouw kwam naar buiten loo pen, palmde de lijn in en haalde den visch op het droge; toen sloeg zij een nieuw stukje aas aan den haak en liet de lijn weer in het water neer. Een aluminium-bruiloft is thans het nieuwste op het gebied der ju- bileën. De aluminium-bruiloft ligt tusschen de zilveren en gouden in en dient alzoo ter viering van een 37J4- jarig huwelijk. In de nabijheid van Berlijn werd dezer dagen zulk een feest gevierd en het echtpaar ontving daarop allerlei bekoorlijke geschenken uit het nieuwe metaal. Als dat nieuwe gebruik toeneemt, mag de alumini- um-industrie op een mooie toekomst hopen. Overigens houdt men in Duitsch- land van feesten. Dezer dagen vierde een echtpaar een zevenjarigen huwe lijksdag; „einde van den zevenjarigen oorlog," naar zij zeiden. In het Concertgebouw. Gedurende een symphonie staart een dame met begeesterde blikken omhoog. Haar man, haar aanstootend „Lieve." Zij, opschrikkende: „Wat is er? Wat is er?" Hij kalm„Er zijn vijf-en-tachtig pijpen in het orgel." Zakkenroller (boos). Dat is nu al de derde leege portemonnaie, die ik krijg vandaag. Slechte tijden tegenwoordig. Waard „Hoe vindt gij dien Rijn wijn mijnheer. Is dat geen lekker drinken Gast„Niet slecht, maar mij dunkt dat er wat al te veel van den Rijn in is." Een heer had onder zijn dienstper soneel een [kleurling, dien hij maar niet kon leeren om de gasten aan tafel aan den linkerkant te bedienen. Ten laatste kwam de heer op een gelukkig denkbeeld. Op dat tijdstip hadden de heeren in hun jas maar éen borstzak, en hij zeide Caesar, dat hij steeds de schotels moest aanrei ken aan den kant waar de gasten hunne knoopsgaten hadden. Deze raadgeving werkte eenigen tijd uit>- stekend, maar op zekeren dag was er een vreemde gast, wiens jas meteen dubbele rij knoopsgaten was voorzien. Wanhopig bekeek de arme Caesar hem eerst van den eenen, daarna van den anderen kant, wierp ten slotte een blik op zijn meester en riep uit „Aan beide kanten knoopsgaten mas sa!" waarna hij den heer den scho tel recht over diens hoofd aanreikte. Arts (tot nieuw aangekomen kur- gast.) Wegens den aard van uw lij den moet u de voorschriften nauw lettend opvolgen. Drink 's morgens drie glazen sprudel-waterna elk glas wandelt u een half uur in elk geval is veel beweging eene hoofd zaak. Streng diëet. Drie sigaren per dag; na het ontbijt een, na tafel een, en de laatste na het avondmaal. Kom over drie dagen eens terug, om mij het verloop van de kuur te ver melden. Drie dagen later: Arts. Nu, hoe bevalt de kuur u;- hoe gevoelt ge u? Badgast. Dank u, dokter, in zooverre goedals ik er maar niet zoo mis selijk van werd. Arts. Wat zegt u? Waarvan dan? Badgast. Ja; iederen keer. Ik kan het niet langer verdragen. Arst. Kan u het sprudelwater niet verdragen. Badgast. Och ja, dat wèl, maar die sigaren; ik heb nooit gerookt. Men zegt dat op een avond, toen de Engelsche tooneelspeler Garrick de rol van Macbeth speelde, hij den moordenaar, toen deze in het tooneel van den maaltijd binnenkwam, zoo vol uitdrukking aanzag en met zoo veel nadruk zeide: „Daar is bloed op uw gelaat," dat de tooneelspeler zijn rol vergat en zijn gezicht afwreef, zeggende: „werkelijk?', in plaats van „dan is het dat van Banquo," den kende, zooals hij later bekende, dat zijn neus bloedde. op ZONDAG 10 Dec. 1893. TE HAARrEWl Grooce Kerk. Voorn. 10 ure, Moeton. Nam. 2 ure, Hoog. DoopsbedieniBg. 'sAvonds 6 ure, Knottenbelt Nietnoe Kerk. Voorm. 10 ure, Barbas. Jam-Kerk Voorm, 10 ure, vau Lonnep, Woensdagavond 7 uro, Swaan. Bakonetssr Kerk. (Voor de Kinderen.) Voorm, 10 ure, Hoog. Eglite Wallonne. Dlx heures, Debry. Chriitilijk Gereformeerde Gemeente Gedempte Oude Gracht. Voorm. 10 ure, 6 ure, pr. Lindeboom. van KampeB. Woensdag 's av. 8 ure, Mulder, Kleia Heiligland. Voorm. 10 ure preeklezen, 'a Avonds 6 ure, Stadig. pred. te Nieuw Vennep. Donderdagavond 8 ure, Breukelaar. pred. te Halfweg. Luthertcfie Kerk. Voorm* 10 ure, Poolman. '8 Av. 6 ure, Helper Sesbrugger. Kerk der Vera enig de Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Hesta, •s Avonds 6 ure, De Vries. Bemonstrantzche Kerk. Voorm. 10 ure, Joris en, pred. te Rotterdam. Kerk der Broedergemeente. Voorm, 10 ure, Dr. J. H. Gunning, Hoogleeraar te Leiden. Noorderkerk Bidder straat.) Voorm. 10 are, 's av. 6 ure Langhout, Verbreiding der Waarheid. Godsdienstoefeningen op Zondag 10 Dec. des voorm 10 en des avonds 5]£ uur, in het lckaal Ridderstraat 24, van degonen die Christelijk Gereformeerd wenschen te blijven. Nederd. Horv. Kerk. SSeraaefoFeako Voorm. 10 ure, A. van der Fher, pred. te 's Gravenhage, Bever«(|k. Voorm. 10 ure, Boon. Nam, 1 ure, Zondagschool. Evange. Luthersch Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doossgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Voorm. 10 ure, H. H. Barger. Nam 2J£ ure, H. H. Barger. Mee»§tedc. Voorm. 10 ure, J. Kuylman. Woensdagavond 6% ure, J. Kuylman. Hillegou. Voorm. 10 ure, M. Buchli Fest. Heutrgfk en Polnncn. pred. te Sandpoort. Santpoort, Voorm. 10 ure, geen dienst, Voorm. 10 uie, J. van Loenen Martinet, a a vonds 7 ure, Loenen Martinet. ggmsarandsm. Voorm. 10 ure, T. Hoog. Velsen. Voorm. 10 ure. C. Bameveld. pred. te Zandvoort. Ssndvoort. Voorm 10 ure geen dienst. Nam. 2J£ ure, C. Barnevold. Doopsbediening. bericht hiermede de ontvangst van Prachtige Magere met en zonder heen, alsmede Steeds voorhanden PRACHTIGE De Vleeschwaren worden bizon- der dun met de machine gesneden. in 1ste kwal., bij en van M a g a z 1 j 11 Groote Houtstraat 86 en Fabriek: Helm&rekersteeg te Haarlem. Etallissemcnt geheel naar deeischen des tijds ingericht. Concnrrcerende prijzen. Nette en spoedige bewerking. voor allen, die door jeugdige verkeerdheden lijden, is het be roemde werk ZDr; Retail's Hollandsche uitgave, met 27 afb. Prijs 2 Gulden. Ieder, die aan de gevolgen van zulk kwaad lijdt, moet het lezen. Duizenden hebben hun herstel er aan te danken. Te verkrijgen bij het Verlags-Magazin te Leipzig, Neumarkt No. 34, franco tegen inzending van het bedrag (ook in postzegels) en in eiken boekhandel in Holland.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 7