Letteren en Knnst. Politiek Overzicht. Rechtszaken. Gemengd. Nieuws wonden zijn niet levensgevaarlijk. Het schijnt dat die knecht den-stier onlangs geslagen heeft en dat de stier daaraan indachtig is gebleven. De nood te Wierum. De berichten uit het dorp Wierum over de gevolgen van de ramp van 1 Dec. jl. blijven allertreurigst luiden. Voor de arme 13 vrouwen en 32 kin deren, die zoo eensklaps hun man en vader verloren, zal, dank zij de reeds bij de commissie, die zich, even als in 1883, na de ramp van Poesensen Moddergat, met de da&r ongelukkig geworden vrouwen en kinderen ge schiedde, haar lot heeft aangetrokken, ingekomen giften, waaronder die van onze Koninginnen de eerste plaats innemen, wel in de eerste tijden kun nen worden gezorgd, doch dit zal ver der nog voor eene lange reeks van jaren moeten geschieden. Want hoe veel tijd zal er niet verloopen, eer die kinderen,voorverre weg hetgrootste gedeelte nog zéér jong, in staat zou den zijn, den kost te verdienen Dui zenden en duiz rnden guldens zullen hiervoor noodig zijn. En dan komen er nog de negen visschers, die met de opvarenden wel het leven er afbrach ten, doch wier schepen op het eiland Ameland strandden. Te zamen zijn het hier niet minder dan 38 gezin nen, met 99 kinderen, voort 17 on- gehuwden, benevens 3 ouden van da gen, kloeke, stoere mannen, die, schoon meer dan 70 jaren oud, niet schroom den uit te varen, om een schamel stuk brood voor hen en hun gezinnen te verdienen. Ook deze allen zijn thans geheel broodeloos. Hadden zij verleden jaar tengevolge van de slechte uit komsten der visscherij, al zeer weinig verdiend, gedurende het geheele jaar 1893 was dat bijna nietsDat de eige naars zeiven geheel buiten machte zijn, de kosten van het afbrengen der gestrande schepen te betalen, zal men na het medegedeelde licht begrijpen. Voor dit afbrengen zal de commissie dus mede hebben te zorgen, en dan zal er nog zooveel geld noodig zijn. om deze schepen, voor zoover ze nog bruikbaar mochten blijken te zijn weer in zóódanigen toestand te bren gen, dat ze weder geschikt voor de vischvangst zijn. Afgescheiden van dit alles lijden er nog zoovelen meer in het arme visschersdorp Wierum. Het zijn de wormzoekers, de vischjagers en de vischventers, die thans allen mede zonder werk en dus ook zonder ver diensten zijn. Alles te zamen genomen vertoont het dorpje Wierum thans een toestand zoo allertreurigst mogelijk, heeft eene zware taak, terwijl boven dien nog nachtwachters zijn aange steld. Het dorp blijft den geheelen nacht door verlicht, terwijl ieder ver plicht is 's avonds na half twaalf op aanvrage der politie zich voor deze te verklaren. Natuurlijk zijn al deze maatregelen eene groote geruststelling voor de ingezetenen; het is er echter nog verre af, dat de algemeene gejaagd heid en zenuwachtigheid voorbij is. Onze dorpsklok, die lijdt aan de kwalen des ouderdoms en nog al eens van slag geraakt, had deze week een maal de guitigheid 's middags éen uur twaalf te slaan, waardoor velen ver schrikt naar buiten liepen, vragende öf en waar er brand was. Toevallig er was reeds vroeger sprake daar van heeft het socialistisch college van kerkvoogden den persoon, die met het luiden der klok en met het toezicht op het uurwerk is belast, dezer dagen aangeschreven, dat hij het uurwerk moest laten staan en het luiden der klok nalaten, uitge zonderd alleen 's Zondags voor den eeredienst. Strikt genomen, zou de klok in geval van brand alzoo niet worden geluid. De reden hiervan ligt de omstandigheid, dat het meentebestuur het subsidie van f 100 voor klok- en uurwerk inhoudt, nu de pleitzaak tusschen de twee colle- i van kerkvoogden om het bezit der kerk, waarvan de jongste dag het einde niet schijnt te zullen beleven, hangende blijft, en het gemeentebe stuur niet weet, aan wie het subsidie te betalen. De voorzitter van het anti-socialis tisch college van kerkvoogden en de bediener van klok- en uurwerk heb ben in deze zaak met B. en W. over leg gepleegd. Tot heden bleef voor het dorp, waarschijnlijk naar aanlei ding daarvan, de tijd behouden. Dat met- de rust ook deze nog zou ver loren gaan, waarlijk, dat ontbreekt er hier nog slechts aan. Het geschi met Pruisische grensbeam bten. Uit Breklenkamp, gem. Denekamp, wordt gemeld In verschillende bladen werd mede- deeling gedaan van de mishandeling van zekeren Pikmaat te Breklenkamp door Pruisische grensbeambten, er waren er twee en niet één, zooals ge meld werd, nl. de heeren Opalka van Neuenhaus en Schultze van Lage, waarvan de eerste de eigenlijke da der is. Ook werd medegedeeld, dat door Pikmaat eene aanklacht tegen O, bij den rechter was ingediend; die aan klacht nu is, als het gerucht waar heid bevat, door het jAmbtsgericht te Neuenhaus wel, doch door den Staats- anwalt te Osnabrück niet aangeno men. En Pikmaat zou zoodoende op den koop toe ook nog alle te Neuen haus gemaakte onkosten moeten be talen. Leiden Ontzet. De belgische bladen vermelden, dat de vierde voorstelling van „Leiden Ontzet", tekst van E. van der Ven, muziek van C. van der Linden, we derom voor een stampvolle zaal heeft plaats gehad. De vijfde voorstelling had Dinsdag plaats en, zooals men zegt, zal het werk „affiche houden". Een opsteller van de Köln. Zeit die de derde uitvoering bijwoonde, gaf onverholen zijn ingenomenheid met het werk en de uitvoering te kennen. Van goed ingelichte zijde meldt men tevens, dat de gemeente besturen van Mechelen en Brug_ subsidiën hebben toegestaan voor de opvoering aldaar van „Leiden Ont zet" en dat te Brussel eene gala- noorstelling van hetzelfde werk zal plaats hebben. schuld daaraan, bij sententie verklaard bij dat vonnis niet te zijn bezwaard, met veroordeeling in de kosten in hooger beroep gevallen. De duitsche Rijksdag heeft met 189 tegen 165 stemmen het handelsverdrag met Rumenië aangenomen. Het engelsche Lagerhuis heeft het ontwerp aangenomen tot het sluiten van een leening ten behoeve van de Oost-Indische koloniën. Het onderhoud van den maarschalk Martinez Campos met Muhley Aaraf te Melilla heeft plaats gehad en het' geheim wordt daaromtrent bewaard. Men gelooft echter dat Muhley Aaraf volmacht zou hebben om de uitvoe ring van het vroegere tractaat te be palen en eene onzijdige strook grond gebied vast te stellen, en dit door de Kabylen te doen ontruimen. De toestand van de spoorwegmaat schappijen houdt de aandacht der spaansche regeering bezig. De minister van openbare werken heeft maatre gelen genomen, bestemd om het ver ergeren van den toestand te voorko-' men. Hij houdt zich overtuigd, dat de stijging van het goud-agio de oor zaak is van de malaise. Hij zal den ministerraad eenige maatregelen voor stellen om haar tegen te gaan. Betreffende den toestand in Brazilië wordt aan de New-York Herald uit Montevideo gemeld, dat de telegra fische gemeenschap tusschen Rio de Janeiro en Montevideo plotseling is verbroken. Men denkt daarom, dat te Rio weer iets bijzonders is voorge vallen. De Braziliaansche gezant te Washing ton, senor Mendoza, verklaart, dat het openlijk partij kiezen van admi raal De Mello voor de monarchie zeer bedenkelijk is voor president Peixoto, De gezant vreest, dat, nu admiraal de Gama, de bekende aanhanger van het verdreven keizerlijk huis, het bevel over de Mello's eskader aanvaard heeft, de hulpmiddelen van Peixoto's tegen standers door den graaf van Eu zullen versterkt worden. Vandaar, dat pre sident Peixoto allesbehalve gesticht is, nu admiraal de Mello eindelijk voor zijne ware bedoelingen is uitge komen. De Aquidaban die de haven van Rio-Janeiro wilde blokkeeren heeft hare beweging gestaakt. Berichten uit Hawai te New-York ontvangen, melden dat de regeering der Unie aan de Koningin heeft doen weten, dat Noord-Amerika haar noch haar voorloopig bewind gewapender hand steunen wil, maar haar erken nen zal, indien zij den troon weder beklimt. Middelerwijl vergaderden voorstanders der Amerikaansche in lijving te Honoloeloe en besloten te gen Cleveland's beslissing te appel- leeren bij het Congres. regiment moest Woensdag naar Gi braltar worden ingescheept. Lastige bezorgdheid. Hoe men soms last kan hebben van al te groote belangstelling van familieleden, ondervond onlangs de Engelschman A. H. Smith die met zijn vrouw in Spanje reisde en tijdens den dynamiet-aanslag der anarchis ten in Barcelona vertoefde. Niets van hem hoorend,. besloten zij naar Engelsche wijze het ministerie van buitenlandsshe zaken maar eens las tig te vallen, met hunne ongerust heid over het lot van hun bloedver want. Dit had tengevolge, dat na mens het departement aan de auto riteiten te Barcelona werd getelegra feerd, ongeveer als volgt: „Arthur Smith Britsch onderdaan in Barcelona gedurende de jongste aanslagen. Wees zoo goed een onder zoek in te stellen en telegrafeer den uitslag." Na verloop van tijd kwam het ant woord „De man Smith is in Barcelona. Hij wordt in het oog gehouden. Den volgenden dag kwam een twee de telegram „De man Smith poogde gisteren avond Barcelona te verlaten is nu in hechtenis. Eindelijk ontving het departement een telegram van den heer Smith zei ven, waaruit het einde der historie en 's mans gemoedsstemming vol doende blijkt. „Tengevolge van uw ellendig telegram heb ik vier en twin tig uren in een Spaansche gevange nis gezeten. Wat hebt ge met mij te maken?" huis die drie lucifers had weggeno men, veroordeeld tot een dag gevan genisstraf. 't Is ongelooflijk en toch waar de Vereeniging van Duitscche res tauratiehouders heeft zich zelfs de zaak aangetrokken. Uit St. Anna-Parochie. Men schrijft uit St. Anna-Parochie aan de N. R. Ct Volgens machtiging van den minis ter is door den officier van justitie te Leeuwarden eene som van honderd gulden uitgeloofd aan dengene die voldoende aanwijzing kan geven om trent de personen die de laatste bran den hier hebben gesticht. Officieel wordt dus ook erkend, dat alleen kwaad opzet de oorzaak kan zijn. Tot nu toe schijnt er weinig meer licht te komen in deze treurige zaak. Het is te begrijpen dat ieder per soonlijk en de politie voor allen waakzaam is. Het licht, dat men een geheelen nacht door op vele boerde rijen ziet schijnen, bewijst, dat er vol doende wordt gewaakt. Een landbou wer zelfs er wordt beweerd, dat er meer zullen zijn past den practi- schen maatregel toe, zijn volk bij nacht te laten dorschen en overdag te laten rusten. Andere landbouwers schaffen zich buldoggen aan. De rijks politie is versterkt, de kring der alhier gestationeerde brigade maréchaussee, die zich ook uitstrekt over de ge meente Ferwerderadeel, tijdelijk in getrokken tot de dorpen St. Anna-en St. Jacobi-Parochie. De geheele rijks politie is ter beschikking gesteld van den burgemeester, en met dezen aan het hoofd bij nacht buitengewoon werkzaam. Ook de gemeente-politie Een marechaussee voor het gerecht. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft uitspraak gedaan in de zaak van een marechaussee te paard, die bij von nis van den krijgsraad te 's-Herto- jenbosch was schuldig verklaard aan 1°. mishandeling; 2°. eenvoudige be- leediging, aangedaan aan een ambte naar gedurende de rechtmatige uit oefening zijner bediening3°. mishan deling gepleegd tegen een ambtenaar gedurende de rechtmatige uitoefening zijner bediening, hebbende de dader bij het plegen dier misdrijven een bijzonderen ambtsplicht geschonden, en te dier zake veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf en ontzeg ging voor den tijd van vijfjaren van het recht om bij de Kon. marechaus see te dienen of een ambt bij de po litie te bekleeden. Hij was bij gelegenheid van de hef fing der tiend in Noord-Brabant ge detacheerd en had zich op Zondag 10 September, terwijl hij zich in uni form en gewapend te 's-Gravemoer bevond, schuldig gemaakt aan het opzettelijk slaan en verwonden van eenige burgers aldaar. Daarna had hij den burgemeester dier gemeente, den heer J. Loeff, die zich als zoo danig aan hem had bekend gemaakt en op heeterdaad een onderzoek in stelde naar de mishandelingen aan die burgers gepleegd en alzoo werk zaam was in de rechtmatige uitoefe ning zijner bediening, de beleedigen- de uitdrukking toegevoegd: „burge meester, u stelt u laag aan, door voor zulk laag gespuis partij te trekken," daarbij doelende op de beide mishan delde personen. Vervolgens had hij den burgemeester, terwijl deze het onderzoek voortzette en daartoe het paard vasthield, met de sabel een slag op de linkerhand toegebracht,die belangrijke verwonding veroorzaakte. Hoewel beklaagde van dit vonnis in hooger beroep was gekomen bij het hof, werd hij op grond van het wettig en overtuigend bewijs van zijne Alexander Cohen. Volgens een telegram is de anar chist Alexander Cohen niet uit Parijs naar de Belgische grenzen overge bracht. De politie heeft verdachte papieren in zijne woning gevonden en daarom heeft men hem te Parijs gehouden, achter slot en grendel. De voor Woensdagavond te Parijs aangekondigde opvoering van Haupt- mann's Ames solitaires is door de politie verboden om geen andere reden dan dat de vertaler Alexander Cohen is. Waarschijnlijk heeft men het stuk, dat een huwelijksdrama is, zooals er vele over de planken zijn gegaan en dat is misschien zijne schaduwzijde, met zeer weinig actie niet gelezen, en dus in het feit der vertaling door een anarchist eene aanwijzing gezien] voor de strekking en denkbeelden, welke in dit drama zich zouden uiten. De groote repetitie Woensdagmid dag is echter doorgegaan en het pu bliek, dat bijna twee uur onder een niet ophoudenden regen voor de deuren van de Bouffes du Nord heeft moeten wachten op de machtiging tot spelen, heeft ondanks deze on gunstige omstandigheid het stuk met veel bijval ontvangen. Storm in Engeland. Maandag en Dinsdag hebben in Engeland geweldige stormen gewoed, die vooral in het zuidelijk gedeelte des lands en in het Kanaal veel he viger waren dan de storm van de vorige maand. Te Londen was de kracht van den orkaan op sommige oogenblikken zoo groot, dat men- schen er door opgetild werden en ruiten voor den winddruk bezweken. Aan daken, schoorsteenen en plant soenen werd groote schade aangericht. De paketboot Louise Dagmar van Boulognemet 40 passagiers aan boord, kon door de woeste zee de haven van Folkestone niet binnen komen een poging om te Dover binnen te loopen, mislukte eveneens, daar de seinen verkeerd begrepen werden. Na een moeilijken overtocht kwam zij weer veilig te Boulogne terug. Te Portsmouth woedde de storm met ongekende hevigheid. Toen het tij kwam opzetten, sloegen de golven zelfs over de versterkingen; in de haven zonk een stoombarkas. Van aantal huizen woeien de daken af; de overkapping van het haven station viel met vreeselijk geweld in, juist toen een trein was binnenge komen; drie personen werden daarbij ernstig gewond. Uit verschillende an dere plaatsen worden ongelukken van allerlei aard gemeld. Anarchie. De Parijsche politie is door hare onvermoeide nasporingen tot de over tuiging gekomen, dat Vaillant geen medeplichtigen heeft gehad bij den aanslag van Zaterdagevenals de meeste anarchisten, heeft hij op zijn eigen houtje gehandeld. De prefect van politie heeft een gratificatie van 100 fr. toegekend aan den inspecteur der recherche Agron, die belast was met de bewaking van Vaillant in het Hötel-Dieu en hein op een slimme manier tot bekente nis heeft weten te brengen. Agron was vroeger vuurwerker bij het leger, en begon nu met den ge vangene een gesprek over de samen stelling van ontplofbare stoffen en de vermoedelijke inrichting van de bom, die bij den aanslag gebezigd was. Bij dit gesprek, dat Agron met veel behendigheid wist te leiden, ver sprak Vaillant zich, en toen hij een maal begreep dat hij zich verraden had, aarzelde hij niet langer te be kennen, dat hij de bom geworpen had. Maandagmiddag heeft de politie door een toeval nog een anarchist in handen gekregen. Twee agenten hoor den bij het gebouw der Kamer een verdacht uitziend persoon op fluis terenden toon tot een ander zeggen: Vaillant heeft 'm dat mooi gele verd. Wij lachen wat om hun] wet." De persoon, die aldus gesproken had, werd in hechtenis genomen en bleek zijn Louis Sardan, volgens zijn zeggen Zwitsersch onderdaan. Ver schillende anarchistische brochures werden bij hem bevondende politie gelooft eene goede vangst gedaan te hebben. Op den Are de Triomphe heeft men biljetten aangeplakt gevonden, die aldus luidden: „Terwijl men standbeelden opricht ter eere van hen die huns gelijken doodden, zet men moedige mannen als Ravachol, Léauthier (de schoen maker, die onlangs een moordaanslag pleegde op den Servischen diplomaat 1 jeorgewitch) en Vaillant, die de maat schappij willen bevrijden van haar rotte leden, in de gevangenis. Vrees niets, Vaillant, gij zult gewroken worden. Leve de anarchie 1 Dood aan de bourgeois Muiterij. De Standard verneemt uit Dover, dat 250 artilleristen onlangs ingelijfd en die moesten vertrekken naar Gribraltar, oproer gemaakt en in de stad veel schade aangericht hebben. De oproermakers zullen voor den krijgsraad verschijnen en geheel het regiment zal de schade betalen. Het was middernacht eer men de muiters kon meester worden. De be volking durfde niet buiten komen. Elkeen sloot zijne woning. De artil leristen pleegden gewelddaden op de voorbijgangers. Alvorens Dinsdag morgen in de stad te gaan, hebben za alles in de kazerne stukgeslagen. Eene groep van een 100tal brutale kerels ging van de eene herberg naar de andere en sloeg alles stuk. Het Ontploffing in een kruitfabriek. Door eene ontploffing te Waltham Abbey (Essex) is Woensdag de kruit fabriek vernield. Oorzaak onbekend. Een man werd gedood en negen werden gewond, de meesten hopeloos. Een brief van vorstin Bismarck. Het engelsche tijdschrift Lady land ontving het volgende schrijven Vor stin Bismarck is een ijverig bewon deraarster van het engelscü. In een brief, die zij onlangs aan een intieme vriendin, eene dame te Brighton richtte, schreef zij „Ik vrees dat ik niet mag hopen, om uw dierbaar va derland nog eens terug te zien. Gij weet hoe lief ik het heb. Uw klein eiland in het Zuiden (vermoedelijk is bedoeld Wight) is een waar para dijs Hoe trotseh ik ook op mijn gemaal ben, zoo kan ik toch niet de gedachte onderdrukken, dat wij ge lukkiger zouden geweest zijn, indien de sterren hadden beschikt, dat zijn levenstaak in uw geliefd Old England ware volbracht. Ik mag niet over politiek spreken, maar het kan niet verkeerd zijn, wanneer ik herhaal wat ik reeds zoo dikwijls heb gezegd dat, wanneer ik de keuze der natio naliteit had, ik een Engelsche had willen zijn, vrij, oprecht, ontwikkeld, gewoon aan beweging in de open lucht en door mijn echtgenoot noch als een nul noch als een stuk speel goed beschouwdMet geheel mij hart heb ik Old England lief!" In Duitschland betwijfelt men de echtheid van dezen brief. Diefstal van 3 lucifers Steek vooral nooit in een koffie huis te Straatsburg een sigaar op Daar is een bezoeker van een kome- Muzikale eoiróe bij keizer Wilhelm. Dinsdag gaf het keizerlijk paar in het nieuwe paleis te Potsdam eene groote muzikale soirée, waarbij be- aalve de vreemde gezanten en andere zeer voorname personen, de heeren Ernst Wichert en Ludwig Barnay, als vertegenwoordigers van de kunst en letteren, genoodigd waren. Wichert is als Kammergerichtsrath en schrijver reeds seders jaren voorzitter van de vereeniging der berlijnsche drukpers' Zijn vaderlandslievend historischtoo- neelspel Aus eigenem Recht mocht, zooals men weet, zich dezer dagen bij eene eerste opvoering in het Barnay- theater in een bizonderen bijval van den keizer, die er bij tegenwoordig was, verheugen. Door deze keizerlijke uitnoodiging van schrijvers en tooneelspelers is er gebroken met alle tot nu toe be staande tradities aan het hof. Uit Hannover was reeds de onlangs vermelde mannenzangvereeniging op de soirée verschenen en deze bracht op bijzonder verlangen des keizers ais tweede deel van het programma wederom slechts oud-HoHandsche liederen naar Ed. Kremser ten ge- hoore, en wel„Komm, o komm, hol- des Kindchenvoorts eene elegie, Wilhelmus von NassauenKonigs- lied", Abschied von Bergen op Zoom en Dankgebet Een oud fanfaremotief leidde de liederen in waarna de keizer weder om verklaarde de schoonheid van de oud-Hollandsche krijgsliederen niet genoeg te kunnen roemen en in geest drift uitriep: „Hoe grootsch! en zoo iets had men reeds voor 200 jaren geschreven Ook de keizerin, die muzikaal zeer ontwikkeld is, gaf insgelijks hare be wondering te kennen. Zij verklaarde echter in moederlijk gevoel, dat het „Komm, o komm, holdes Kindchen haar lievelingslied was. Gedurende het gesprek van den keizer met Wichert en Barnay, gaf de keizer zijn leedwezen te kennen, dat in zoo weinig Duitsche tooneel- werken de stof geput is uit gebeur tenissen der Duitsche historie. Op de hiertegen ingebrachte aanmerking; dat ook bij andere volken historische tooneelstukken ontbreken antwoordde de keizer uitvoerig, met eene verwij zing naar Shakespeare's geweldige geschiedkundige drama's. Tot nu toe is het aan het Ber-

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2