NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. DeDynamietmannen van Parijs. lie Jaargang. Maandag 18 December 1893. No. 3210 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Dit nummer bestaat uit twee bladen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLET 0;N_ HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet geheele Eijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en eourantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEEEBOOI. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE <St Co., JOHN F. JONESSucc., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Haarlem16 Dec. 1893. Ofschoon de voorwerpen ten be hoeve der tentoonstelling van inleg werken die op het Museum van Kunstnijverheid zal gehouden worden niet zijn aangekomen zal aanstaan den Zondag toch een aanvang er mede worden gemaakt. ||Eene keurige verzameling teekenin- gen op genoemd gebied betrekking hebbende is reeds ter bezichtiging ge steld, terwijl twee in relief gesneden paneeltjes met kinderfiguren samen gesteld uit diverse kleurige hout soorten voorzeker de belangstelling waardig zijn. Des Zondags is de toegang vrij. Candidaat Notarissen. De Broederschap van Candidaat- Notarissen (afdeeling Noord-Holland) zal op 20 December alhier eene ver gadering houden, waar mr. C. E. Achterberg, uit 's Gravenhage, zal spreken over„Het wetsontwerp tot uitbreiding van het getuigenbewijs in burgerlijke zaken, ook in verband met de notarieele praktijk". Te Utrecht is Vrijdag bevorderd tot doctor in de (rechtswetenschap de heer J. A. Stoop geboren alhier, op een proefschrift getiteld „Polissen aan order en aan toonder." In de Vrijdagavond op de boven zaal van het café „Montagne" gehou den vergadering van de afd. Haarlem van de Holl. Maatschappij van Land bouw zijn tot afgevaardigden ter al gemeene vergadering der Maatschappij Maandag a. s. te Gravenhage te hou den, gekozen de heeren Andr. J. Win kler alhier en A. H. van Wickevoort Crommelin te Heemstede. De heer mr. G. C. Everwijn Lange werd herkozen als penningmeester, lid van het bestuur der afdeeling. Theaterkroniek. Donderdagavond zal in onzen Schouwburg door het Nederlandsch Tooneel worden opgevoerd de verta ling van het bekende fransche too- neelspel in 4 bedrijven „Le gendre de monsieur Poirier". De beoordeelingen der pers over de vertolking van dit stuk hebben zeer gunstig geluid. De hoofdrollen worden vervuld door mevr. Holtrop en de heeren Lonis Bouwmeester en Brondgeest, waarlijk een goed drietal. Zooals reeds in eene advertentie is medegedeeld, zal Woensdagmiddag door professor Bosco, naar wij meenen een goede bekende hier, eene kinder en familievoorstelling worden ge^ ven. Behalve dat de hoogere magie en het gedachtenlezen daarbij worden beoefend, komt op het programma verder voor het oproepen van geesten, daarna „Stella", en tot slot „de reis op de maan" met electrische ver lichting. Zondagavond 17 December wordt door het gezelschap van de heeren gebr. van Lier het beroemde volks drama „Zwarte Griet" opgevoerd. Dit bekende stuk zal zeker wel weer ve len naar den Schouwburg lokken. Woensdagavond 20 December treedt alhier het gezelschap van het theatre „l'Oeuvre" te Parijs op met „La dame de la Mer," in vijf bedrijven van H. Ibsen. Dit gezelschap is reeds te Am sterdam opgetreden met „Rosmers- holm," en hun spel wordt in ver schillende bladen zeer gunstig beoor deeld. De liefdadigheidsvoorstelling ten behoeve der nagelatene betrekkingen van den onlangs overleden werkman K. Halm door de Vereeniging „Door Inspanning Uitspanning" gegeven, heeft na aftrek der onvermijdelijke kosten opgebracht de som van f220.24. Van de pas opgerichte fabriek van ganzeleverpasteien te Wijk aan Zee, de eerste in ons land, is de heer R. C. Broekmeijer, Kruisstraat 19, depot houder voor Haarlem. Weldadigheid naar Vermogen. Als een krachtig hulpmiddel tot wering der bedelarij heeft het bestuur der vereeniging „Weldadigheid naar Vermogen" nette geëmailleerde plaat jes doen vervaardigen, bestemd om aan den deurpost bevestigd een zicht baar teeken te zijn dat de bewoner getrouw aan 't beginsel „geen hulp zonder voorafgaand onderzoek", geen giften aan de deur uitreikt. Een maatregel die reeds in verschil lende steden van ons vaderland veel succes heeft gehad. Ieder lid der Commissie van Huis bezoek en ieder die aan de kas dezer Vereeniging, hetzij als lid, hetzij donateur, minstens 3 per jaar bij draagt, kan zulk een plaatje tegen betaling van 1 door tusschenkomst van den brenger aan zijn deur post doen bevestigen. De plaatjes blijven het eigendom der Vereeniging en worden bij ver trek, overlijden of opzegging van het lidmaatschap aan de Vereeniging te ruggegeven. Met het aanbrengen der plaatjes is reeds een begin gemaakt. Tegen een koffiehuishouder alhier is proces-verbaal opgemaakt ter zake het doen honden van eene voor het publiek toegankelijke voorstelling in zijn café, zonder de daartoe vereischte vergunning van den Burgemeester. Aan een melkverkooper is voor een gulden eene metalen medaille waarop de beeltenissen der Koningin en Ko ningin-Regentes, die dezelfde grootte en dikte heeft, in betaling gegeven; tegen den pleger van dit bedrog is proces-verbaal opgemaakt. In den vroegen morgen van heden omstreeks 5J£ ure is brand uitge broken in een schip geladen met cokes, liggende in den Zijlsingel voor de Gasfabriek, en bewoond door schipper F. van der Zande uit Har derwijk. De oorzaak van den brand is on bekend. Het vaartuig is inwendig gedeeltelijk uitgebrand. De brand is door de politie met haar slangenwa gen en eenige werklieden van de Gasfabriek gebluscht. Niets is ver zekerd. GEMEENTERAAD van BLOEMENDAAL. Gehouden Donderdagmiddag 15 Dec. Na voorlezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering werd op voorstel van den voorzitter overgegaan tot het houden van een besloten vergadering. Te ruim 2 ure werd de openbare vergadering heropend. Als nu kwamen aan de orde Een brief van Gedeputeerde Staten van Noord Holland aan Burgemees ter en Wethouders van Bloemendaal, waarbij inlichtingen worden gevraagd met betrekking tot het besluit tot wijziging van Art. 50 der algemeene politie-verordening der gemeente, ge nomen in de laatste raadsvergade ring en zulks in verband met de wij ziging van datzelfde artikel in de voorlaatste raadsvergadering vastge steld. De Voorzitter leest zoowel dien brief als het antwoord van B. en W. voor. Beide brieven worden voor kennisge ving aangenomen. De Voorzitter doet vervolgens op merken dat Gedeputeerde Staten wel inlichtingen hebben gevraagd, maar geen schorsing of vernietiging en dat dus met het oog op de bepalingen van artt. 167169 der gemeentewet de verordening na de afkondiging kracht van wet heeft. Hij acht het echter voorzichtigheidshalve wen- schelijk de verordening, geheel eens luidende met die van de vorige ver gadering, thans opnieuw vast te stellen en deed daartoe namens B. en W. het voorstel. Zonder hoofdelijke stemming werd dienovereenkomstig besloten. Als nu komt in behandeling het verzoek van den heer van Deventer, directeur van Meerenberg om verbe tering in de verlichting van den weg langs en naar Meerenberg. Dit verzoek was in een vorige ver gadering om advies in handen ge steld van Burgemeester en Wethou ders. Het praëadvies luiddeals nu het verzoek toe te staan, de reeds be staande lantaarns van af de Donkere laan tot Caprera met 2 te vermeer deren en van Caprera af tot ter hoog te van de boerderij van Van der Tavije, met in achtneming van zoo danige verdeeling als zal blijken noo- dig te zijn er 5 te plaatsen, voorts aan B. en W. het crediet te geven tot aankoop der lanxaarns en ze te betalen uit den loopenden dienst. De Voorzitter deelt nog mede dat aan een der lantaarnopstekers te Bloemendaal zal worden opgedragen om de lantaarns op te steken, te blus- schen en schoon te houden en dat de kosten onverminderd die van de olie zullen bedragen/ 50 in het jaar. Na eenige opmerkingen en discussie wordt zonder hoofdelijke stemming overeenkomstig het voorstel besloten. Vervolgens wordt besloten om naar aanleiding van het verzoek te beta len aan de heeren Roog en v. d. Ban een rekening van 25,en J. H. Stoel Jr. een dito van 8,beide over vroegere dienstjaren dan 1893 en enkele stuivers aan belanghebben den te restitueeren voor betaalden hoofdelijken omslag overjeen tijdvak dat zij de gemeente verlaten hadden, Ten slotte wordt door een der le den gewezen op den slechten en ge vaarlijken toestand van de brug lei dende naar de Rampelaan. De Voorzitter zegt een spoedig des kundig onderzoek toe. Niets meer te behandelen zijnde zoo wordt de vergadering gesloten. Vechtpartij te Vijfhuizen. Omtrent een zaak Donderdag door de Haarlemsche justitie in de Haar lemmermeer onderzocht meldt men het volgende aan de N. R. Ct. In de afdeeling „Vijfhuizen" wonen de echtparen Lippens en Koster onder één dak. Zondag jl., in schemerdon ker, wierp een der kinderen van Kos ter een steentje tegen eene ruit bij Lippens, terwijl diens vrouw de pe troleumlamp stond te vullen. De vrouw werd daar boos over, kwam naar buiten en begon Kosters jongen eene berisping te geven. Ook Koster kwam nu buiten met zijne vrouw en eenen anderen zoon, terwijl ook Lip pens zich in het twistgesprek mengde. Van woorden kwam het tot daden. Eene vechtpartij ontstond en op een gegeven oogenblik zakte Lippens be wusteloos ineen. De vechtpartij was nn opeens ge ëindigd en Lippens werd te bed ge bracht; hij had veel bloedverlies, doch bleef tot Woensdagochtend zonder geneeskundige hulp. Toen deze werd ingeroepen, was het te laat. Bloed verlies had den man reeds zoodanig verzwakt, dat de dood Donderdag ochtend volgde. De justitie was van 2 uur 's namid dags tot 10 uur 's avonds met haar onderzoek bezig. Er bleek, dat Lippens een slag op het hoofd moet hebben gehad met een z. g. „griep", een drietands vork, waardoor eene hersensplijting is ont staan. Het moet echter niet zijn uit te maken of deze wond den dood ten gevolge heeft gehad, daar bij een spoediger inroepen van hulp de dood misschien ware te voorkomen geweest. Wie den slag heeft toegebracht, bleek niet. Er heeft dan ook geen arrestatie plaats gehad. Koster staat als een zeer oppassend persoon bekend. Een kijkje op de Internationale Postduiven-tentoonstelling in Artis te Amsterdam. Er wordt door sommigen wel eens beweerd dat de liefhebberij voor dui ven eene zeer nuchtere iswanneer wij dat evenwel eens van nabij bezien dan springt 't dadelijk in 't oog dat de duif en speciaal de postduif een vogel is die voor meer dient dan voor j acht-slachtoffer. Beter gelegenheid daarvoor is wel niet dan een kijkje op de Intern. Postduiven-tentoonstelling die van Zaterdag tot en met Maandag 18 Dec. 1893 in Artis gehouden wordt» nimmer toch zagen wij in Nederland eene zoo complete tentoonstelling zoo van duiven als van voorwerpen op 20) HOOFDSTUK VI. Een anarchisten-bijeenkomst. De spreker scheen niets van het binnentreden der twee man nen te bemerken en ging onverstoorbaar met zijn gewawel voort. Loup Garou, de zaal overziende, ontdekte onder de aan wezigen vele bekenden, die hij met de hand groette. De anarchist luisterde een oogenblik naar de verwarde toespraak van den rensachtigen kerel. Hij fronste de wenk brauwen, alsof hem de woorden van den man niet beviel n en riep eindelijk ongeduldig: „Houd op met dat gezwetsWoorden beduiden niets, maar daden!" En in een stroom van woorden zette hij, staande op zijn stoel, de aanwezigen het voordeel uit van het daad werkelijk optreden tegen de politie. Terwijl hij een oogenblik zweeg om adem te scheppen, zei de dikke, schorre stem van den grooten kerel op de pakkist: ,,'tls wel gemakkelijk gezegd!" Oogenblikkelijk had de anarchist zijn antwoord gereed. Met vlammende oogen overzag hij de vergaderden en riep: „Ik ben niet gewoon mij tot zeggen te bepalen. Deze revol ver" (hier trok hij het moordtuig uit den zak en toonde het aan de aanwezigen) „deze revolver heeft nog geen uur gele den een agent van politie een blauwen boon gegeven, die hem wel voor altijd zal hebben belet met zijn sabel in te hakken op het arme volk." Er heerschte een algemeene stilte. Sommigen keken naar de deur, als verwachtten zij elk oogenblik de politie te zien binnentreden. Een die het dichtst bij de deur zat, stond zachtjes op, sloop weg en verdween. Een ander bromde wat en keek den anarchist toornig aan. „Waarom kijkt ge mij zoo aan?" vroeg de anarchist kalm. „Omdat ik dat vermoorden van politieagenten afkeur," zei de man. „Waarom „Omdat het menschen zijn als wij, die hun plicht moeten doen. Bovendien heeft de man misschien een gezin, dat hij moet onderhouden. Ik vind dergelijke moorden schandelijk I" Sommigen stampten op den grond, ten teeken van goed keuring, maar hielden daarmee dadelijk op, toen de anarchist zijne wreede oogen naar hun kant wendde. „Heel goed gezeidzei met een dikke tong de groote kerel op de pakkist. De anarchist ging de zaal door naar het geïmproviseerde spreekgestoelte toe. Met een lichaamskracht die men van zijne tengere gestalte niet zou hebben verwacht, vatte hij den half dronken kerel bij een arm en trok hem van de kist af, die hij daarop zelf beklom om een toespraak te houden over de beginselen der anarchie. Daar hoorden de aanwezigen hoe hij opwekte tot een grooten aanslag, tot een aanval op de maatschappij die alles zou doen sidderen. „Werkt mede, gij misdeelden der maat- .kappij J" zoo riep hij tot de bandieten die daar zaten. „Aan u is e redding opgedragen!" Met holle phrasen en groote woorden schetterde hij voort* De aanwezigen sloegen niet veel acht meer op wat hij ze!» maar de anarchist bespeurde dat niet. Het was alsof hij niets meer bemerkte van wat er om hem was. Zijn heesche stem schreeuwde de brallende volzinnen in de holle zaal, zijn oogen schenen te t'raaien in de kassen en waren met bloed beloopen. Het was akelig om hem aan te zien. Loup Garou was naast Fifi gaan zitten, dien hij er ook bemerkt had. Fifi vertelde hem dat hij den gewonde in den restaurant oppassende, den inval van de politie had gehoord en voorzichtigheidshalve zich niet had vertoond. Toen evenwel de brand begon moest hij het huis wel ver laten en terwijl hij met den kastelein den gewonde naar buiten droeg, had de politie hem herkend en gearresteerd. Ook hij meende, dat het een list was geweest van den rechter van instructie om hem vrij te laten en dat de toeleg alleen was geweeBt om Loup Garou te bewegen tot terugkeer in Parys en hem aldus in handen te krijgen. 'Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1