NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. DeDynamietmannen van Parijs. lie Jaargang. Dinsdag 19 December 1893. No. 3211. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,371. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentién worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiera. Directeur-Uitgever J. C. FEEEEBOOl. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JGHN F. JONESSucc., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Haarlem18 Dec. 1893. Voor de vacature in het College van Curatoren van het Gymnasium aanstaande door het aftreden van den heer mr.. N. G. Cnoop Koopmans. bevelen curatoren aan de heerenjhr. mr. F. W. van Styrum en mr. A. A. Land. Wijziging Secretarie. Burgemeester en Wethouders stel len aan den Raad voor, om aan de Secretarie toe te voegen eene afzon derlijke afdeeling financiën. De uit breiding van de gemeente maakt dit noodig en voorts de invoering van de pi. dir. belasting naar het inko men. Het zal voldoende zijn daartoe een klerk te benoemen op ƒ600. Voorts wenschen B. en W. ter l regelde bij houding van het werk aan de afd. Burgerl. Stand en Bevolking een 5den ambtenaar te zien benoemd op 200. Daar de plaats van wijlen den heer C. Sipkes Jr., 'is ingenomen door iemand, die nu het minimum van diens traktement geniet, zullen de meerdere uitgaven voor salarissen ter secretarie slechts 450 bedragen. Jubileum pastoor Aussems. Zondag mocht de ZeerEerw. heer N. A. A. Aussems, pastoor der R. K. parochie van den H. Antonius, den dag herdenken waarop hij vóór veer tig jaren als priester werd gewijd. Talrijk waren de blijken van hoog achting die Z.Eerw. mocht ontvangen. Des morgens ten half negen werd door Z.Eerw. de H. Mis opgedragen en werd door het Koor het „Veni Creator", gecomponeerd door J. J. H. Verhulst, uitgevoerd. Na afloop van de Hoogmis, welke door Z.Eerw. werd bijgewoond, werd hem door het zangkoor, een treffende dank- en zegebede toegezongen, welke door de overgroote in de eenvoudig doch smaakvol met bloemen, planten en tropeeën versierde kerk aanwezige parochianen en geloovigen, met blijk bare instemming werd aangehoord. In het jaar 1S95 hoopt de waardige geestelijke hier ter stede gedurende vijf-en-twintig jaren in dezelfde pa rochie, zijn ambt te hebben vervuld. St Vineentiua-Vereeniging. Zondag is in de kerk van Onze Lieve Vrouwe aan het Spaarne, ten bate van de St. Vincentius vereeni- ging te dezer stede, door den Weleerw. heer G. W. Konings eene liefdadig- heidspreek gehouden. De daarop ge volgde collecte heeft, naar men ons mededeelt, opgebracht eene som van ruim 530 en eenige bons voor eet waren. R. K. Militaire-Vereeniging. Zondag heeft de opdracht plaats gehad van ruim 40 militairen als lid van de R. K. militaire Vereeni- ging, directeur de Weleerw. heer J. C. H. Klompé. Na de gehouden gods dienstoefeningen, werden de jeugdige militairen in het lokaal der Vereeni- ging in de Zoetestraat onthaald en werden de dag en avond met verschil lende spelen en op zeer gezellige wijze doorgebracht. Liefdadigheids voorstellingen Zaterdagavond werden hier ter stede twee voorstellingen gegeven, waarvan de opbrengst ten bate van een maat schappelijk goed doel gold, nml. in de groote zaal der Sociëteit „Vereeni- ging" door de Haarl. Amateur Foto grafen Club voor „Weldadigheid naar Vermogen", in den Schouwburg door eenige dames en heeren voor de Haar- lemsche Kookschool met het oog op den cursus voor minvermogenden. Hoe men ook over 'dergelijke voor stellingen moge denken, als zijnde het middel om tot het doel het betrachten der liefdadigheid te ge raken, steeds moet men waardeeren de vele moeite en opofferingen, die clubs en personen zich getroosten om de door hen ontworpen soirées te doen slagengrooter is dan nog die waar deering als men, zooals Zaterdag, bij het bijwonen der voorstellingen tot de ontdekking komt, dat men een pro gramma heeft kunnen opstellen, dat in zichzelf reeds het succes waar borgde. Dit was het geval met beide soireés. Laten wij eerst die in de „Ver- eeniging" bespreken. De samenstelling van het pro gramma is reeds gedeeltelijk mede- ieeld. Het bevatte ten eerste het projecteeren van lantaarnplaten in het bezit der Club, op een groot doek, uitgespannen in de nis. Deze lantaarnplaten waren naar hetgeen zij voorstelden, als volgt ge rangschikt: gezichten van Haarlem en omstreken, genrebeelden, reclame platen, afbeeldingen betrekking heb bende op de tentoonstelling van Chi cago, en varia. Bovendien werden nog eenige fraaie plaatjes geprojecteerd, door de leden der H. A. F. C. onder motto's ingezonden, tot deelname aan den ouderlingen wedstrijd door de regelingscommissie van dezen avond uitgeloofd, en waarvoor een zilveren medaille was beschikbaar besteld. De heer Kriens had welwillend zij - ne medewerking toegezegd, en bracht op meesterlijke wijze ten gehoore twee soli voor clarinet, Fantaisie sur des motifs de l'Opéra „Rigoleto," van Bassi en A. Perfidio, aria van Beet hoven. Verder trad op de heer Deen uit Amsterdam, die eenige zangnum mers voordroeg, waardoor hij ons deed kennis maken met zijne fraaie klank volle baritonstem. Hij werd zeer goed op de piano geaccompagneerd. De groote „attraction" van den avond was echter de „Grande Kermesse Photo- graphique," die in de pauze gehouden werd en de bron was van de vroolijk- heid en gezelligheid, die deze soirée kenmerkten. Ongeveer in het midden der zaal was opgericht een groot ge timmerte, al het ware een reusach tige trofee van groen, versierd met fraaie fotografiën in lijst en beelden en waarin verscheidene tentjes ver scholen waren. Daar vond men om te beginnen eene gelegenheid waar door lichtef fecten het borstbeeld van den stamva der der fotografiekunst, Daguerre, ver anderde in eene jonge dame. Gaarne offerde velen hun kwartje om dit fraaie gezichtsbedrog te bewonderen. Dan had men er tentjes, waarin fotogra fiën en de keurige programma's wer den verkocht door jonge dames, een tent waarin men de af beeldingen van foto's ronddraaiende kon zien bewegen, hetgeen ook weer berust op een op tisch bedrog. In een sierlijk gedra peerde tent kon men zich laten foto grafeeren bij blitz licht. Natuurlijk kostte dat alles geld, maar wie offert niet gaarne wat voor het goede doel, vooral als men bemerkt, hoe ont zaglijk veel de leden der H. A. F. C. hebben in het werk gesteld om deze voorstelling te doen slagen. Alle aan wezigen zullen dan ook ongetwijfeld hartelijk hébben ingestemd, met de woorden van den heer Jhr. Mr. A. J. Rethaan Macaré, die in de pauze het woord nam, en na eerst hulde te hebben gebracht aan de fotografie kunst als kunst, als voorzitter van „Weldadigheid naar Vermogen" een woord van dank sprak tot de club. Zij heeft met haar goed geslaagde liefdadigheids-voorstelling haar succes wel verdiend. In den Schouwburg was geen club of vereeniging maar een aantal dames en heeren, die voor deze gelegenheid samenwerkten om een programma samen te stellen voor deze liefdadig- heids-soirée. Als men nagaat hoevele goede krachten op verschillend gebied onder dit gezelschap hebben gescho len, die door deze voorstelling aan het licht zijn gekomen,dan zullen het velen bejammeren, dat het waarschijnlijk uit elkaar zal spatten even spoedig als het is gevormd. De schouwburgzaal was stampvol zoo vol als wij haar bijkans nog nooit gezien hebben. Groot was on getwijfeld de nieuwsgierigheid om personen op de planken te zien, die men zelden zal zien optreden. Mocht in den alleraardigsten monoloog op vers maat, die het eerste nummer van het programma vormde, het vermoeden worden uitgesproken, dat sommigen zouden lijden aan plankenkoorts, de uitkomst bewees dat de executanten er zich doorheen hadden weten te slaan. Wij zouden met het oog op den aard der uitvoering kunnen volstaan met er van te zeggen, dat alle num mers uitstekend voldeden, dat de dames-executanten met bouquetten werden vereerd, en in de verschillende nummers kwistig met bloemen werden bestrooid. Juist echter het feit, dat alles zoo uitstekend van stapel liep, noopt ons het programma kort in bizonderheden na te gaan. Het tweede nummer was een „Trio" van Men delssohn, voor viool en piano. De vioolpartij werd door de jeugdige violiste zeer goed vertolkt, zuiver en bescheiden was haar spelde zware pianopartij werd meesterlij k vervuld, terwijl ook de sobere wijze waarop de cellist zich van zijne taak kweet een woord van lof verdient. Hierna werd gespeeld „Patiënten" blijspel in drie bedrijven van Johan Gram. Voor de vertolking en de de coratie was bizonder veel zorg ge dragen en zonder in bizonderheden te treden over het uitstekende spel, vooral der dames, kunnen wij niet verzwijgen dat een groot deel van het succes te danken was aan dengene, die met zooveel komisch talent, voor notaris van Lenr speelde. Na de pauze werd ^gegeven „Une cr&ne sous une tempête", comédie en un acte door A. Dreifüs, voor dame en heer, dat zeer veel succes had. Ditzelfde werd voor eenige weken hier ter stede opgevoerd Jn het hollandsch bij gelegenheid van eene voorstelling van het gezelschap uit den Tivoli- Schouwburg te Rotterdam. De dame, die de Aria uit „Norma" van Bellini zou zingen, was door bi- zondere omstandigheden verhinderd. In de plaats hiervan zong eene dame nu een drietal nummers op zeer ver dienstelijke wijze. De dames der kook school zongen hierna een vrij uitge breid koornummer „Das Glöckchen von Innisfar" van Mayer, met Wei- nachtslied, van Lassen. Dit werd ook zeer goed gezongen. De avond, waarop degenen die het hunne ten beste gaven, met voldoe ning mogen terugzien, werd besloten met een souper, waarbij aanzaten de commissarissen van orde en de exe cutanten. De heer mr. H. Ph. 't Hooft had hierbij de leiding op zich geno men. Als bijzonderheid kunnen wij nog vermelden, dat eenige schotels, welke opgedischt werden, uit de kook school afkomstig waren. Zondagavond werd in den schouw burg het bekende drama van Rosier Faassen „Zwarte Griet" opgevoerd door het gezelschap van de heeren gebr. van Lier. Het stuk werd zeer goed gespeeld en had veel succes bij het publiek, dat op de hoogere ran gen zeer talrijk was, vooral door het goede spel van mevr. Ellenberger die de titelrol vervulde, een rol zoo ge heel in het genre van haar tooneel- speelkunst. Naar wij vernemen bestaat bij het Bestuur der „Vereeniging tot ver fraaiing van Haarlem en Omstreken" het plan om evenals ten vorigen jare ook dezen winter met medewer king der Vereeniging „Weldadigheid naar Vermogen" aan enkelen werk te verschaffen door verbetering van één der wegen in den Hout. Ten einde de Vereeniging „Wel dadigheid naar Vermogen" in staat te stellen krachtig tot werkverschaf- fiug mede te werken, is bij haar Be stuur reeds onder letter H. eene gift van 50 ingekomen, een voorbeeld, datjnaar het Bestuur hoopt, bij velen gereede navolging zal vinden. Bloembollencultuur. Hedenmorgen vergaderde in de bovenzaal van de sociëteit „Vereeni ging" de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur ondei voorzitter schip van den algemeen-voorzitter, den heer J. H. Krelago. Al de afdeelingen waren vertegen woordigd; zij zijn nu 21 in getal en wijzen te zamen aan het aanzienlijke cijfer van 29 donateurs, 1219 leden en 70 lid-leerlingen. Tot leden van het Hoofdbestuur werden herkozen de heeren G. H. van Waveren en J. H. Kersten. Beiden namen deze herbenoeming aan, waar na de voorz. hun een woord van waardeering toesprak. Tot het nazien der rekening en 21. HOOFDSTUK VI. Een anarchisten-bijeenkomst. „Hoe kom jij hier?" vroeg hij daarop aan zijn kameraad. „Ben je anarchist geworden „Ik Ik denk er niet over. Maar jij „Evenmin. Ik ben er zeker van, dat er hier geen twee in de zaal zijn, die gelooven wat hij ons hier staat te vertellen." „Het feit is, dat hij verbazenden onzin staat te verkoopen," hernam Loup Garou. „Hoor hem met zijn maatschappelijke vrijmaking en zijn bourgeoisie en zijn volkomen gelijkheid." Ze lachten beiden, en Fifi, zich overbuigende naar zijn kameraad, vroeg fluisterend: „Waarom ben jij dan hier als je van zijn gepraat niets weten wilt?" „Je bent te nieuwsgierig, mon ami," antwoordde Loup Garou, hem strak aanziende. „En jij niet heel openhartig." „Wat voert jou dan hier?" vroeg Loup Garou op zijn beurt. „Ik zou je hetzelfde antwoord kunnen geven, maar ik wil je toonen, dat ik vertrouwen in je stel. LuisterEn zich vooroverbuigende, fluisterde hij zijn makker eenige woorden in het oor, die deze met een hoofdknik beantwoordde. „Je hebt gelijk," zei deze toen, „daar dit een kansje is als nooit te voren." „Daarom zijn al die anderen hier!" hernam Fifi weer fluisterend. „Er zijn er te veel." „Dat is waar, maar hoe zullen we hen er buiten kunnen houden „Misschien is daar wel mogelijkheid op. Laat het maar aan mij over." Beiden zwegen, niet voornemens meer te zeggen dan strikt noodig was. Aan alle kanten stonden de ooren van makkers, steeds gewoon om op alles te letten, wijd open. Op datzelfde oogenblik had ook de anarchist zijn toespraak geëindigd en stapte van de kist af. Langzamerhand gingen de vergaderden uiteen. Om niette zeer de aandacht te trekken verlieten zij bij troepjes van hoogstens drie het huis, terwijl elk groepje vijf minuten wachtte nadat het voorgaande vertrokken was. Ten slotte bleven Loup Garou met Fifi en den anarchist alleen nog over. „Waar slaap jij van nacht?" vroeg Fifi aan zijn makker. „Ik weet het niet," antwoordde Loup Garou. 't Is op het oogenblik voor ons niet geraden om in een logement te gaan. De politie zal alles wel bewaken." „Dat geloof ik ook. Maar waarheen zullen we anders gaan „Misschien kan hij ons herbergen," zei Loup Garou w^- zende op den anarchist, die in gedachten verdiept op een stoel zat en voor zich uit staarde. „Zeg eens, kunt gij ons geen nachtverblijf geven? Als we naar een logement gaan, loopen wij zeker de politie in den mond." „Nachtverblijf?" vroeg de anarchist hem aanstarende also f hij de bedoeling niet begreep. „Nachtverblijf? Waar?" „Bij n aan huis natuurlijk!" Tot groote verwondering van de twee mannen werd de anarchist doodsbleek. Hij keek hen aan met een blik, die van wantrouwen blijk gaf en wilde spreken, maar kon geen geluid over de lippen brengen. Eindelijk zei hij, met moeite en stamelend: „Neen.... neen.... dat gaat niet...." „Maar wat scheelt je toch? Waarom gaat het niet vroe Fifi, die zich den schrik van den man bij deze onnoozele vraag niet kon verklaren." „Hebt ge geen slaapplaats over dan behelpen we ons met een deken op den grond." „Neen, het kan toch niet," hernam de anarchist nog steeds gejaagd en onrustig en met de hand streek hij zich over het voorhoofd, dat klam was van zweet. „Maar waarom dan niet?" vroeg Loup Garou, die zich boos maakte over deze ongemotiveerde weigering. „Waarom niet?" vroeg de ander, zich met groote moeite bedwingende, „omdat.... omdat ik het niet wil. Voila!"

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1