rakeiü-M Bloemendaal. Zijden Stoften, Politiek O verziekt. GEMENGD NIEUWS. Wetgevende Macht. Aangeboden betrekkingen in Nederland. Burgerlijke Staud. Depothouder. TE HUUR gevraagd, ftieüwe Seüouwburë, De Schoonzoon van Mijn heer Poirler. MILITAIR LEVEN; Homologatie Accoord. sociëteit „DE KROON". Jongmensch jong Coupeur, SCHRIJFWERK. TE HUUR: Nelerlanflsche Pfotestanteahanfl. Teding van Berkhout de Clereq DE HAARLEMSCHE In tiet engelsche Lagerhuis is Dins dag de motie behandeld van lord Hamilton betreffende de versterking van Engelands oorlogsvloot. Deze motie werd door Gladstone bestreden. Het tegenwoordige regeeringsstelsel werd er z. i. door aangerandde ver antwoordelijkheid der regeering werd er door overgebracht op de Kamer. Op dit oogenblik bestaat er geen on middellijk gevaar; Engeland's mid delen tot schepenbouw overtreffen verre die van andere landen. Enge land's vloot is ten deele op het oogen blik beter dan die van Frankrijk en van Rusland samen, ten deele beter dan die van nog eene derde mogend heid er bij. Indien wij er geen enkel schip meer bijbouwen, is het waar dat Frankrijk en Rusland in 1897/98 acht schepen meer zullen hebben dan wij maar zelfs dan blijft onze vloot superieur aan tonneninhoud. Boven dien, de vloot zal vermeerderd wor den. De admiraliteit onderzoekt de plannen daartoe, welke te zijner tijd aan de goedkeuring der Kamer zul- lenü worden onderworpen. De motie-Harnilton is met 240 te- g3n 204 stemmen verworpen. Het voorstel-Gladstone is aangenomen. In den loop der beraadslaging consta teerde Harcourt dat Engeland in 1898 twee en twintig oorlogsschepen eerste klasse zal hebben. Frankrijk heeft er 15, Rusland 9. Had het Engelsche volk dit van den beginne geweten, heel wat ont steltenis zou vermeden zijn. Engeland heeft nu 19, Frankrijk 10, Rusland 4 schepen eerste klasse, waarvan 3 voor de Middellandscbe Zee. De regeering zal er voor waken dat Engeland's suprematie ter zee ge handhaafd blijve. Dinsdagmorgen heeft in het „Palais de la Nation" te Brussel een samen komst plaats gehad van de leden van de rechterzijde uit de belgische Kamer en Senaat. De ministers waren niet te genwoordig volgens afspraak, maar nadat de vergadering op voorstel van verscheidene leden de wenschelijkheid had besproken, dat zij bij het debat tegenwoordig zouden zij, verschenen er vijf, onder wie minister Beernaert. De minister van oorlog en justitie ontbraken. Bij het debat werd de evenredige vertegenwoordiging ver dedigd door Nothomb en de Smet de Nayer en bestreden door de Moreau. Ten slotte vroeg Beernaert aan de tegenstanders der kieswet-hervorming wet zij dan in de aanhangige kieswet dachten te bepalen. Het statu quo, antwoordde een groot aantal leden. Heden zou de beraadslaging worden voortgezet. De Standard verneemt uit New- York dat de Russische regeering in Noord-Amerika groote hoeveelheden krijgsbehoeften, inzonderheid kardoe zen, besteld heeft. Men verneemt dat de regeering voornemens is, de zitting van het Parlement te laten doorloopen tot in 1894, zonder heropening of troonrede hetgeen eenig ware sedert het dusge naamde Long-Parlement. De Standard verneemt uit Konstan- tinopel, dat eene bloedige botsing, welke te Yuzgat plaats heeft gehad, verheimelijkt wordt. De Porte stelt den plaatselijken, alsook den provin cialen gouverneur verantwoordelijk. Deze laatste is teruggeroepen, en een buitengewoon bestuurscomité is naar Yuzgat gezonden tot onderzoek. De onlusten worden aan de Grieksch ge zind heid van den provincialen gou verneur geweten. Brandstichting Reeds dadelijk na den brand in het Oosterlingenhuis te Antwerpen werd vermoed, dat de ramp aan kwaadwilligheid was toe te schrijven. Een onderzoek heeft nog tot niets ge leid, maar door een der voornaamste brandwaarborg - maatschappijen te Antwerpen is Maandag een naamloos schrijven ontvangen, waarin verschil lende personen worden genoemd als de stichters van den brand, Een groote Engelsche verzekering maatschappij lijdt door den brand een schade van 500,000. Dynamiet-complot. De politie te Dublin is in het be zit gekomen van zeer belangrijke be wijzen van het bestaan van een dynamiet-complot. De samenzweer ders behooren tot dezelfde bende, die schuldig was aan den jongsten moord na de ontdekking van een dynamietbom gepleegd. Gratie. De generaal op non-activiteit Kirch- hof, die uit wraak den indertijd ver melden moordaanslag te Berlijn op den redacteur Harich heeft gepleegd, was deswege door de militaire recht bank tot eenige maanden vestingar rest veroordeeld en dientengevolge te Maagdenburg gekomen om zijne straf te ondergaan. Dit heeft echter slechts ongeveer twee weken geduurd, daar de Keizer hem den 9 dezer gratie heeft verleend. Anarchisten in Frankrijk. Een oud echtpaar, Noël geheeten, !zag, in de Rue Cu vier te Parijs ko mende, aan eene deur voor zeker huis een zorgvuldig gesloten pakje liggen en daarnaast een zakboekje. De oudjes raapten beide op, en het zakboekje openende, vonden zij daar in op het papier zulke zware bedrei gingen van anarchisten, dat zij het boekje benevens het pakje naar een commissaris van politie brachten. Aan het commissariaat werd het pakje geopend. Er werden tien pa tronen in gevonden, zoo het scheen gevuld met dynamiet. Elke patroon had het volgende opschrift: „Dood aan de bourgeoisietLeve de anar chie Het zakboekje gaf nog meer te lezen, onder anderen dit: „De vreeselijkste ongelukken zijn te wach ten. indien er geraakt wordt aan het dierbare hoofd van Vaillant." Een gevaarlijke anarchist, met na me Mérigeau, wonende in Belleville, is in verzekerde bewaring genomen. Te zijnen huize zijn anarchistische vlugschriften en bladen, alsmede fleschjes met zuren en eene blikken doos met verdacht poeder gevonden. De politie heeft een Rus, Staekel- berg geheeten en vriend van Alex ander Cohen, gevangen willen nemen. Maar het is haar niet gelukt. Aan zijne woning gekomen, vond zij dat hij er niet meer was. Hij moet in overhaasting de vlucht genomen hebben. De bekende italiaansche revolutio nair Cipriani, heeft zich naar Londen begeven, daar hij zich te Parijs niet meer veilig achtte. Mag men de Petite Républiquefran- qaise gelooven, dan heeft de minister van binnenlandsche zaken eene lijst in gereedheid gebracht van de perso nen, die als vreemde anarchisten of socialisten het land uitgezet zullen worden. Op de lijst komen 200 per sonen voor, waarvan de helft Itali anen. Tegen den italiaanschen journalist Barotti is een bevel tot uitzetting ge- teekend. Te Amiens hebben Maandagavond twee politiedienaren voor een der po- litiebureaux eene blikken doos ge vonden met eene daaraan bevestigde lont, die rook verspreidde. De lont is nog bijtijds uitgedoofd. Bij onder zoek is gebleken dat de doos, waar van het deksel was vastgehecht met ijzerdraad, spijkers, schroot en een wit poeder bevatte. Het poeder moet nu nog onderzocht worden. Eene Russische betooging te Parijs. De Parijsche correspondent van de N. R. Ct. schreef ons Maandag het volgende Toen ik hedenmiddag voor deMe- nus-Plaisirs kwam, waar de groote repetitie zou worden gegeven van de tweede voorstelling in dit seizoen door het Theatre Librestond het er op het trottoir vol dames en heerencri tici, tooneelspelers en actrices, beken den van Antoine en de leden van zijn theater, alsof het het mooiste weer was van de wereld in plaats van den grauwen mistigen dag, welke ons heden ai voor den derden keer ver veelt. Wat was er gebeurd? Niemand wist het precies te zeggenmen praatte van een uur vertraging, maar het waarom kon ik niet te weton komen. Achter de glazen tochtdeuren teeken den zich de uniformen uit van sol daten der republikeinsche garde, de traditioneele handhavers der open bare orde in de Parijsche theaters, maar niemand om inlichtingen te geven 1 Ik zag mijn programma nog eens na of soms weer een Alexander Cohen of andere anarchist de hand mocht hebben gehad in de samen stelling der stukken hetgeen, zooals men weet, hier te Parijs een reden is om de opvoering te verbieden, maar zoover ik kon nagaan, stonden de heeren André Messager, André Gorneau, H. Gerbault, Jules Perin en Claude Couturier niet tot anarchis ten in betrekking of waren zij het slachtoffer eener huiszoeking geweest. Wat dan? En wij bleven op en neer wandelen voor het theater, stappende met harde stappen en in den kraag onzer overjas gestoken, in afwachting van nader nieuws. Daar schoof een clubje naar binnen en zijn voorbeeld volgende stond ik weldra achter den kring, welke An- toine's secretaris omgaf, en kon zoo ook mijne nieuwsgierigheid bevre digen. Wat was er gebeurd? In de Menus-Plaisirs speelt de laat ste dagen een Klein-Russische troep onder directie van Mme Petrowskaia en M. Derkatch. Wat deze Klein-Rus- sen zingen of zeggen verstaat natuur lijk geen enkel Parijzenaar die niet. toevallig tevens Rus is, want de fransch-russische woordenboekjes wel ke tijdens de feesten werden verkocht, leerden vooral de uitdrukkingen wel ke op de trouwe vriendschap ën de eeuwige sympathieën van beide vol ken betrekking hebben, maar enfin, men ging er heenPour le Tzar Pour la Russie In hunne naïviteit hadden nu deze kinderen der steppen, waarschijnlijk vreezende, het tooneel hunner kunst stukken kwijt te raken, zich reeds bij tijds achter het gordijn opgesteld, rij achter rij, de pelsmutsen op het hoofd en op alle vertoogen om heen te gaan in hun Russisch antwoordende: Nous y sommesnous y restomZoo stonden dus Antoine en zijn troep tegenover vijftig zestig Klein-Rus- sen en Russinnen en hunne besliste houding deed de Franschen afzien van verdere pogingen om zich van de positie meester te maxen. De Rus sen behielden het terrein en Antoine's secretaris plakte een groot papier aan met de mededeeling dat de groote repetitie heden geen plaats zou heb ben en dat de dag nader par la voie de la presse zou worden bekend ge maakt. De teleurgestelde schouwburgbe zoekers verspreidden zich naar alle kanten en de Boulevard de Sébasto- pol bleef even druk als altijd. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 20 December. Per Telegraaf. Oorlog. De Kamer verwierp de amende menten gericht tegen de uitbreiding van het wapen der maréchaussèe waardoor is uitgemaakt, dat het wa pen voortaan 4 divisiën in plaats van 3 divisiën zal tellen en een kapitein zal worden toegevoegd aan den in specteur der cavalerie, tevens chef der maréchaussée. De Minister zal overwegen of het corps onder een eigen chef kan worden gesteld. De door de Comm. van Rapporteurs voorgestelde schrapping der gelden voor bouw van een nieuwe kazerne voor de Genie te Utrecht werd door den Minister van Oorlog bestreden bij de onmogelijkheid om de artillerie kazerne zonder aannemelijke kosten voor dat doel te verbouwen. Verschillende leden achtten Utrecht niet geschikt als garnizoen voor de veld-artillerie bij gebrek aan een oefeningsterrein. Het amendement der commissie om geen nieuwe Genie-kazerne te Utrecht aan te bouwen is aangeno-i men met 42 tegen 37 stemmen. Het j amendement om geen nieuwe kazerne j te Groningen te bouwen is verworpen met 43 tegen 28 stemmen. Bij de behandeling der vestingbe- grooting drong de heer Mees aan op voltooiing van de stelling Amsterdam over een grooter aantal jaren, wat de heeren Guyot en van Vlijmen be streden. De heer Rutgers was tegen de be grooting omdat een vast stelsel ont breekt, maar de heer van Houten be streed zijn denkbeelden. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 14 Dec. C. G. Bus- singh de Vries en J. D. F. vanWal- sem, Dordrecht. 19. J. C. van Teij- lingen en M. A. Leliman, Heerde. Bevallen: 16 Dec. G. C. van der MeerBusch Keiser d., Koevorden. 17. A. van PuffelenDollekamp z., Deventer. - J. WempsDe Groot 2 z's, Alkmaar. Overleden: 15 Dec. Wed. J. L. SchiethartHiensch 77 j., Arnhem. 16. Wed. D. BroeseCannegieter 91 j., Groningen. - Wed. J. C. Witkop Fokkema 75 j., Almeloo. - Wed. N. BeermanKlinkert 81 j., Amst. - J. S. Koopmans 64 j., Gorredijk. - A. Kluyver 62 j., Koog a/d Zaan. 17. A. Kerkhoff 75 j., Utrecht. - M. ten Brummelen Andriesse, Gouda. - Wed. B. GansKraal 57 j., Amst. - Ch. Sluijterman jd. 84 j., Nijmegen. - H. R. A. de BerghVon Geusau 77 j., Greven. - A. C. Maijen 67j., Arnhem. 18. H. Siliakus 72 j., den Haag. - Wed. A. C. Th. B. van SchaikHa- zersloot 82 j., den Haag. - A. C. Kars- seboom jd. 75 j., Hilversum. - Wed. C. RijnsburgerVan der Boon 67 j., Sassenheim - I. E. van Embden, Am- sterd. - G. Keers 85 j., Amst. - A. M. Boeije 75 j., IJzendijke. 1. Geroufc. wiukelj. G. v. d. verk. v. cour* manuf. 2. Coupeuse te Arnhem tegen 15 Fobr. sal. ƒ800 a J 1200. 3. Winkelj. g. kunn. rookvl, sniju. terst. in vleeschw, hoog sal. 4. Kinderj. teg. 1 Fobr. in lib. Isr. gez. ook t. ass. in buish. 5. Bekw. le mod. S. K. in dameshoodcnv. teg. 1 Febr. goed v. d. verk, 6. Buff,juff. voor wachtk. 8e kl. in station teg. goed aal. 7- Jongm. P. G. ais kantoorbed. terst. of 1 Jan. in commissies, te Roit. bek. m. gewone kautoorwerkz. liefst m. dipl. H, 3. S, en kunn. coiresp. n, diotée in mod. tal. net loop. schil, sal n. bekw. 8. Fl. geioct. feiz. in garen en bind 1 Febr. v. noord. prov. m. vak ea cliënt, bek. pr. ref. 9. Cand.-not. of klerk +e Amst. op not. kant. 10. law. barrier in kraukz. gest. sal. 200 aanm. pers. ADVERTENTIEN. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 21 December 1893des namiddags van 23 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Concert Fantasie. A. Hesse. 2. Adagio uit de So nate pathétiqueBeethoven. 3. Moderato uit de le Sonate J. A. v. Dijken. 4. Adagio uit 't 2e Viool Concert. L. Spohr. a. Melodie n 7 b. Romanze Zubmstem. i. Finale. Aria „Und ob die Wolk" C. Weber. Ondertrouwd: 20 Dec. F. J. Lucas en W. de Lugt. - W. Bersee en L. Berk. Getrouwd: 20 Dec.J.J.Doorn en M. E. Driessen. - H. J. Ulsamer en J. Bruinsma. - P. Elffers en C. E. Booms. Bevallen: 17 Dec. H. [A. Vrugt Gon d. 19. J. Haldermanv. d. Spek d. Overleden: 18 Dec. G. Wage naarOtten 86 j. Oranjestr. - 19. C. Hessels 25 j. Essenstr. - H. Horeman 89 j. Jansstr. MARKTNIEUWS. Haarlem20 Dec. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 56 schapen f20, a 15,0 lammeren f 0,a 0,11 paarden f0,a 0,,5 koeien f170 a f120, 0 nuchtere kalveren f 0,a 0,0 graskalveren f 0.a 0.0 pink f0,a 0,0 Vaarzen f0, a 0, Haarlem20 Dec. Aangevoerd en verkocht 32 stapels kaas, uitmakende 3188 kazen, weg. 6576 Kg. Laagste prijs f0,Hoog6te prijB f 30,50 per 50 Kg. Heden overleed te 1s- Graven- onze geliefde Moeder en Behuwdmoeder, Mejuffrouw in den ouderdom van 60 jaar. H. BROEKMEIJER Jr. N. BROEKMEIJER— Knoppers. Haarlem, 17 Dec. 1893 Voor een Sigarenfabriek wordt hier ter stede een Depothouder gevraagd. Degenendie Clientèle kunnen aanbrengen genieten de voorkeur, terwijl borgstelling nood zakelijk is. Conditiën nader overeen te komen. Brieven franco onder lett. Zbij den Boekbandelaar H. N. MUL, te Haarlem. voor eene kleine, deftige fa milie, eene VILLA, met min stens zeven of aeht Kamers. Franco aanbiedingen bij de Makelaars J J F F. MUL- f.Ell a STEGMÜN1), 679 PrinsengrachtAmsterdam. HAARLEM. Koninklijke Vereeniaing „Hot Nederlandsch Tooneel". Donderdag 21 December 1893. Tooneelspel in 4 bedrijven. Gevolgd door: Blijspel in één bedrijf. Aanvang 7V2 uur. Balcon ƒ2,Stalles ƒ1,75, le Loge ƒ1,50, Parterre 1,25, 2e Loge Gaanderij 0,50. 90f~ De hoofdrollen wordendoor Mevr. HOLTIiOP en de Heeren BOUWMEESTER en BROND- GEEST vervuld. iW" Plaatsbespreking zooals ge woonlijk. Bij vonnis van de Arrondissements Rechtbank te Haarlem van den 19en December 1893 is het accoord na mens den gefailleerde JAN ALBERT GUTHARD, kleermaker en winke lier, wonende te Wormerveer, door den Heer Mr. H. Ph. 't HOOFT, advocaat en procureur te Haarlem, met diens crediteuren gesloten, ge homologeerd. De Curator in het faillissement, Mr. JOHAN SPOOR. Dinsdag- 26 December (2e Kerstdag) GROOTE MATINÉE- AMUSANTE, van 1—4 ure. Heeren Leden met ééoe Dame en twee Kinderen vrij toegang. EINDERBAL met amuse menten, gevolgd door GROOT BAL, Woensdag 3 Januari 1894 te half acht ure. BAL-MASQUÉWoensdag 24 Januari 1894, te acht ure. N.B. Candidaten voor het gewoon of buitengewoon lidmaatschap kun nen door een gewoon lid worden voorgesteld, met opgave van naam, beroep en woonplaats, tot Woens dag 27 December 1893. C. MOMMAAS, Secretaris. Mrs. 'T HOOFT en SPOOR maken bij dezen aan belanghebbenden bekend, dat ten hunnen kantore geen wissels gehonoreerd worden, afgegeven door den Heer A. W. VAN CAM- PEN. In een net gezin kan een net geplaatst worden met huiselijk ver keer eD gebruik van vrije Slaap kamer. AdresZoetestraat 3rood, bij de Krocht. ER BIEDT ZICH AAN EEN tegen Maart, liefst te Haarlem. Brie ven franco onder motto Coupeurs, aan het bureau van dit blad. Tot bet verrichten van Schrijf werk wordt in een alhier geves tigde Winkelzaak gevraagd een Jongmensch, van 14 h 16 jaar. Eigenhandig geschreven brieven motto t Schrijft, bureau v. d. blad. Op vroolijken stand, een Zit- en Slaapkamer, vroolijk en levendig uitzicht hebbende. Br. fr. lett. A., aan NOBELS' Adv.-Bur., Nassan- laan 13. Afdeeling HAARLEM. VERGADERING op Donder dag 21 December 1893, 's avonds 8V> uur, in Welen en Wer kent. Namens hel Bestuur, C. DE VRIES HZN., Secretaris. DE HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING Kleine Houtstraat 11, belast zich met aan- en verkoop van EFFECTEN en inwisseling van COUPONS. Neemt waarden in bewaring. opgericht in 1846, verzekert tegen vaste en billijke premiên alle Onroerende en Roe rende Goederen binnen bet Ko ninkrijk der Nederlanden tegen ichade, ontstaan door brand, door het inslaan van den bliksem en bet ontploffen van gas, ook al beeft dit inslaan of dit ontploffen geen brand tengevolge gehad. Bij bet sluiten der verzekeringen zijn noch inleggelden, noch admi nistratiekosten verschuldigd. Kantoor ta Haarlem: Jansweg No. 60. voor Robes en Garneering, Gr. HouUtraai *4. H. J. VI88RR.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 3