NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. DsDynamistnannsn van Parijs. llo Jaargang; Vrijdag 22 December 1893. No. 3214. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: STADSNIEUWS. Arrondissements-Rechtbank BINNENLAND. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per po6t 0,37£. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. n 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen, en Advertentién worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOI. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Puhlicité Etrangère G. L. DAUBE CoJOHN F. JONESSuccParijs Blbis Faubourg Montmartre. Haarlem21 Dec. 1893. fggAan bet ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid te 's Graven- hage, is Woensdag aanbesteed o. a. het maken van eene waterbezorging op het station Hoek van Holland. Minste inschrijver was T. Hilarius Wzn. alhier voor ƒ42.489. Jg;Men schrijft ons De tooneeiclub Multatuli voert a.s. "Zondag „Zwarte Griet op tot slot gaat er eene operette vol grappige tooneeltjes, schoone zangnummers door flink bezette koren en aardige boeren dansende goede naam dezer vereeniging welke altijd volle zalen trekt staat borg dat elk die met bovengenoemd, programma kennis maakt, dubbel voldaan zal wezen. Zie de advertentie. Roamersholin. Woensdagavond werd door het zeischap van het „ThéüLtredel'Oeuvre" te Parijs Ibsens „Rosmersholm" in onzen Schouwburg gegeven. Eerst zou flit gezelschap met ,.La Dame fle la .Mer" van den zelfden schrijver op treden, maar na de eerste opvoering van dit stuk te Rotterdam, schijnt het van het programma te zijn ge schrapt wijl de vertolking niet gunstig werd beoordeeld. Voor eenige weken heeft het ge zelschap van den heer Chrispijn te Amsterdam ons reeds doen kennis maken met „Rosmersholm," het dra ma met zijne sombere levensstrekking waarin de karakters der handelende personen door de meesterhand van Ibsen zoo fijn zijn geteekend. Somber heid straalt u tegen èn uit de per sonen uit de omgeving van Rosmers holm èn uit die omgeving zeiven. Vandaar, dat degenen die den schouwburg bezoeken alleen om er zich te vermaken, zich wellicht bij het bijwonen van een dergelijk stuk eenigszins teleurgesteld gevoelen. Dit scheen ook Woensdagavond het ge val te zijn, want nadat het scherm gevallen was na het eerste bedrijf, heerschte onder het publiek groote stilte. Geen applaus deed zich hooren. Was dit misschien toe te schrijven aan den indruk, dien het stuk maakte, en waardoor de toeschouwers verga ten door een applaus hulde te bren gen aan het schoone spel der ver tolkers Later werd echter de stem ming warmer. De heer Lugné Poé gaf eene mees terlijke vertolking van de rol van Jean Rosmer, en bleek eene opvatting te hebben van het karakter dat hij moest voorstellendit uitte zich ook in zijne kleeding. Ook Mile Bady vervulde haar rol van Rebecca West zeer goed. De herinnering aan de vertolking van Chrispijn's gezelschap deed ons wellicht dokter Kroll wat al te levendig schijnen als de man met zijne streng conservatieve begin selen. Evenwel had de heer Ravet, die deze rol vervulde, zeer goede oogenblikken. De heer Charny gaf een goede typeering van Mortens- gaard. Zitting van Donderdag 22 Dec. Heden stond terecht de 49-jarige arbeider H. van der Aar alhier ter zake van het wegnemen, op 28 No vember van een kistje, inhoudende zilveren vorken en lepels, toebehoo- rende aan den restaurateur J. C. Couturier te Amsterdam. Door een toeval was beklaagde aan deze artikelen gekomen. Volgens zijn zeggen had een voerman hem op den morgen van 28 November in het Kenaupark gevraagd om te helpen bij het opladen. Terwijl hij daaraan voldeed, viel het kistje met vorken en lepels van den wagen af en van der Aar, blijkbaar begrijpende wat het inhield, zette het tor zijde en ging er mee heen, toen de voerman zonder het verlies te hebben opgemerkt, wegreed. Van der Aar ging toen naar een tapperij in de Spekstraat waar hij den smid van der Meer ontmoette. Ge zamenlijk gingen zij daarop naar den koopman P. J. Kleinhout, waar van der Aar de 73 zilveren lepels en 54 zilveren vorken aanbood voorden prijs van vijf guldenDe waarde er van is f27.50 per dozijn. De koop ging echter niet door. Kleinhout zegt, dat hij toen van der Aar geen quitantie wilde geven, de lucht kreeg dat de zaak niet zuiver was en er niets meer van wilde weten; beklaagde en zijn kameraad van dei- Meer verklaren evenwel, dat de koop niet geslaagd is omdat Kleinhout slechts fl geven wou. De subs. off. van just. mr. Joh. P. van Outeren, requireert de veroordee ling van beklaagde tot gevangenis straf van 6 maanden. De ambtshalve toegevoegde verdediger mr. Z. W. Straatman brengt een en ander tot verlichting van beklaagde in het midden. Uitspraak over 8 dagen. (Zie vervolg Stadsnieuws 3e pagina.j .,Con Amore". De Operette-vereeniging „Con Amo re" van Haarlem geeft hedenavond te Houtrijk en Polanen eene uitvoe- Kinderfeest. Aan de kinderen der openbare scholen te Houtrijk en Polanen en Haarlemmermeer (bij Haltweg) is tegen morgen een feest bereid in de ruime zaal van den heer Coppee. Het bekende gezelschap van de Wed. Swaab zal o. m. daarbij op treden. Eene zich daarbij aangesloten com missie heeft flinken steun van de in gezetenen mogen ontvangen. Kwaadwilligheid. De ijsclnb „Haarlemmermeer" had de vorige week de terreinen voor de ijsbanen bestemd in orde doen ma ken; kwaadwilligen hebben thans de dam die het terrein van het hoofd kanaal scheidde doorgestoken, zoodat al het werk verge efsch is geweest. Uit den Amsterdamschen Gemeenteraad. In den gemeenteraad van Amster dam werd Woensdagnamiddag behan deld een adres van H.H. Wollring c.s. waarbij wordt aangedrongen op da delijke hulp langs den weg van armenzorg als het niet anders kan, maar tevens onmiddellijke beraadsla ging over de maatregelen die tot ar beid kunnen leiden in de eerste en de verdere toekomst. In het daaropvolgend debat drong de heer Nolting aan op aandrang bij de Regeering tot de totstandkoming eener armenwet. Daarop aan te drin gen door eene commissie kost tijd. De Yoorz. deed opmerken, dat wan neer de Raad om een noodwet aan de Regeering vroeg, laatstgenoemde toch een vingerwijzing zou willen hebben in welke richting men zulk een wet wenscht. Dit, meende de heer den Hertog, zal niet nooeüg wezen. Hij vertrouwde evenwel, dat de in de vorige verga dering benoemde Commissie met spoed haar werk zal doen. De heer Pabius verwachtte alleen op dit oogenblik heil van de particu liere liefdadigheid, terwijl de heer Kouveld wees op de omstandigheid, dat deze alleen ambachtslieden helpt en de vraag is of de armenzorg ook geen anderen, zooals sjouwers enz. helpen kan. Ten slotte besloot de Raad op voorstel van den voorz. te antwoor den, dat hij volhardt bij in de vorige vergadering genomen besluiten. Hierna kwam in behandeling een adres van W. C. J. Passtoors e. a. om het reglement van de Stads Bank van Leening zoo te wijzigen, datvan panden van *"10.of daarbeneden gedurende de wintermaanden geen intrest noch administratiekosten ge rekend zullen worden, en om tevens een milde bepaling te maken, voor het lossen van panden of het ver lengen van het daarop gegeven voor schot. De heer Nolting verzocht, deze zaak nog in dezen winter aldus te regelenmaar de voorz. verklaarde dat dergelijke regeling zoo gemak kelijk niet is en een belofte om het dezen winter nog in orde te brengen, ondoenlijk is. De heer Nolting had opgemerkt, dat men geen rente mag trekken van de ellendemnar de voorz. antwoordde dat de gemeente ook geen rente trekt uit de ellende, maar uit haar geld. Wat den grooten nood betreft, kwam het den voorz. voor dat die niet grooter is dan anders. Ten slotte legde de Raad zich neer bij de toezegging dat B. en W. zoo spoedig ^mogelijk zullen praeadvisee- ren, [jhoewel de goedkeuring van het reglement der Bank van Leening be rust bij hoogerhand. Openhartig. Yoor het raam van een sigaren magazijn op den Haarlemmerdijk te Amsterdam is een biljet geplakt, waarop staat te lezen „Wegens geldgebrek finale uitver koop." Oranje Bond van Orde. De werkzaamheden op het Hofveld te Apeldoorn voor rekening van den Oranje Bond van Orde, gaan flink vooruit. 10 arbeiderswoningen zijn bijna gereed. Elk huis draagt in den gevel een steen waarop „31 Augus tus". Gelijk men weet schonk H. M. de Koningin toen een belangrijke gift en werd de eerste spade in den grond gestoken. Drie inwoners van Apeldoorn heb ben zich weder elk voor een hypo theek van 1000 verbonden zoo dat er weer 3 huizen bijgebouwd kunnen worden. Schuit omgeslagen. De beurtschipper Wagemaker, van Schagen op Amsterdam, is Dinsdag middag met zijn vaartuig in de Zaan te Wormerveer omgeslagen. Hij was op sleeptouw van eene stoomboot, en toen deze zwenkte, verzuimde de schipper het roer van zijn vaartuig om te slaan. Vele goederen opgevischt, doch het meerendeel ligt met het schip op den bodem der Zaan. Per soonlijke ongelukken zijn niet te be treuren. Een nieuw vaartuig. Wie de haven van Huizen bezoekt, kan daar een drijvend huis in vinden, het opschrift hebbende: Werkt zonder kosten. Onder dat huis is eene boot verborgen, door den herbergier Kooij, te Huizen woonachtig, gemaakt en die bij een dezer dagen gehouden proef tocht op de Zuiderzee eene snelheid ontwikkelde van een uur gaans af stand in 10 minuten. Waardoor de boot bewogen wordt is alsnog een geheim, zoomede de constructie ervan; stoom of electriciteit, zegt men, spe len hier echter geen rol. Binnenkort zal het vaartuig naar Amsterdam op gezonden en aldaar tentoongesteld worden en men meent, dat deze vin ding eene totale omwenteling in de scheepvaart tengevolge zal hebben. A.v.pst. Inkomsten-belasting te Rotterdam. In Het Vaderland komt het volgen de bericht voor Men schijnt te Rotterdam met de handen in haar te zitten wat de re clames op de inkomsten-belasting be treft. Er zijn ongeveer 1000 reclames op de 20000 aanslagen en nog voort durend hebben verhooren plaats en in het geheel moeten de reclame- commissiën overtuigd zijn van de ge grondheid der reclames, doch volgens gerucht zou, wanneer aan alle recla mes werd toegegeven, de inkomsten belasting het geraamde bedrag niet opbrengen. Zeker is het, dat op recla mes, welke reeds in het begin van Augustus zijn ingediend, tot op heden nog niets beslist is en het belas tingjaar eindigt reeds 31 Dec. De N. R. Ct. merkt naar aanlei ding van dit bericht het volgende op De aanslagbiljetten zijn zeer laat bezorgd, tot in Augustus en Septem ber. Dit vindt zijne verklaring in het feit, dat het opmaken vanjhet kohier van inkomsten-belasting dit jaar voor het eerst geschiedde, en daardoor na tuurlijk veel moeite en tijd kostte. FEUILLETON. 24) HOOFDSTUK VII. Eene ontdekking. „Ik geloof niet, dat we daarvoor bang behoeven te zijn," antwoordde de agent half fluisterend, als vreezende dat men hem buiten zou kunnen hooren. „Zooeven heb ik nog aan den portier gevraagd naar het uiterlijk van onzen man. Hij heeft het blijkbaar ook niet op hem begrepen en vertelde mij alles wat ik weten wou. Zooals u weet, staat in het signalement dat mijnheer de Rétigny heeft opgegeven, dat de persoon een klein bruin vlekje heeft boven het linkeroog, welnu, de portier heeft mij datzelfde verteld, zonder dat ik er hem naar vroeg. We hebben dus onzen man voor ons." Er werd luid en hard aan de deur geklopt en toen de agent die geopend had, trad zijn vrouw haastig binnen, met -een verschrikt gezicht. Hij. behoefde niet te vragen wat zij ervaren had, want zij begon dadelijk uit eigen beweging te vertellen. „Mijn God, wat ben ik geschrikt. Ik klopte boven aan, t is haast onder de pannen, maar ik krijg geen antwoord. Ik klop nog eens en nog eens daar hoor ik op eens een vreeselijk geschreeuw, nog nooit heb ik zooiets akeligs ge hoord. Het maakte mij zoo bang, dat ik weer terug wou gaan, toen het plotseling weer ophield. Ik klopte weer, maar er kwam weer niets en toen begon dat akelig schreeuwen en gillen weer, zoodat ik zoo gauw als ik kon ben weggeloo- pen. Wat daar gebeurt, weet ik niet." „Wordt er misschien iemand mishandeld?" „Neen, dat is een heel ander geluid als iemand schreeuwt van pijn." „Dan zullen we ons gaan overtuigen," antwoordde de in specteur en verliet, gevolgd door Due, de kamer, terwijl de vrouw haren man tot voorzichtigheid aanmanende, niet na laten kon achter hen aan te volgen op eenigen afstand. Yóor de deur van den anarchist gekomen bleven de beide politiemannen een oogenblik staan. Geen geluid deed zich hooren. Met de eene hand zich vergewissende dat zijn revol ver op de gewone plaats zat, klopte de inspecteur met de andere aan. Er kwam geen antwoord. Levallois klopte opnieuw, nu wat harder. Weer dezelfde stilte. Yoor de derde maal klopte hij, steeds dringender. Yan binnen vroeg een zwakke vrouwenstem „Wie is daar?" „Vrienden," antwoordde Levallois. „Wat wilt gij „Uw man spreken." „Gij kunt hem niet spreken." „Waarom niet?" „Hij is ziek." „Laat ons dan bij zijn bed. De boodschap is dringend." „Ik kan niemand bij hem toelaten." „Maar ik zeg u dat de boodschap dringt." „Ze zal moeten wachten." „Neem u in acht voor de gevolgen!" „Ik zeg u, dat gij hem niet kunt spreken." Levallois keerde zich tot den agent. Deze haalde zijn revol ver voor den dag en maakte een veelbeteekenend gebaar. De inspecteur knikte, daarop trok ook hij zijn vuurwapen en nadat beide het moordtuig onderzocht hadden, klopte Leval lois nogmaals aan de deur en riep met forsche stem „Doe open, in naam der wet Een angstkreet klonk van binnen, maar dit geluid werd onmiddellijk overstemd door een geschreeuw dat iets verder verwijderd zijn oorsprong scheen te hebben en dat alles tege lijk wasschreeuwen, brullen, gillen, gieren, een geheel vor mende dat onbeschrijfelijk akelig was. Het hield eenige seconden aan en stierf toen weg. Levallois en de agent, mannen die voor geen klein ge ruchtje vervaard waren, keken elkander met een huivering aan. Zij luisterden opnieuw, maar het geschreeuw herhaalde zich niet weer: wel vernamen zij het eigenaardig geluid van

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1