NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. DeDynamietmannen van Parijs. lie Jaargang: Donderdag 28 December 1893. No. 3217. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. BINNENLAND FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37£. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicïté Etrangère G. L. DAUBE CoJGHN F. JONESSucc.Parijs 31öis Faubourg Montmartre. Bij ilit nunime behoort asn Bijvoegsel, Haarlem27 Dec. 1893. Naar wij vernemen zal Donderdag avond eene belangrijke vergadering plaats hebben van het Departement der N. Mij. t. b. v. Nijverheid. De heer J. J. F. Beijnes heeft nl. een voorstel ingediend om den naam der Mij. te veranderen en dien voortaan te doen luiden Maatschappij tot bevordering- van de Nederlandsche nijverheid. Op de algemeene vergadering der Mij. (dezen zomer gehouden kwam de heer Beijnes met een dergelijk voorstel, doch dat kon toen niet worden be- ihandeld, daar het reglement het be- handelen van voorstellen, die niet tijdig door de Departementen zijn in gediend, verbiedt. De Voorz. verwees, den voorsteller naar zijn Dep. Vandaar dat thans die zaak aan de orde wordt gebracht- Dinsdagavond had de opvoering van het oude, bekende kluchtspel „Robert en Bertram of de Lustige Vagebonden" door het gezelschap van den heer Chrispijn uit Amsterdam, een groot aantal menschen naar den •schouwburg gelokt, die er kwamen lom' te lachen over de zonderlinge [lotgevallen en grappen dikwijls jclownsgrappen van het tweetal (Robert en Bertram. Dezen werden resp. voorgesteld door de heeren Wes terhoven en Farber, die wel in staat waren ook dank zij hunne kostelijke grime en kleeding den lachlust op te wekken. Ook de andere spelers vol deden zeer goed. Gymnastiek Onderwijzers vergadering N.-JEL Den 23sten December j. 1. hield de Gymnastiek Onderwijzers vereeniging, „Noord-Holland" in „Café Brink- mann" alhier eene vergadering. Nadat de Voorzitter de bijeenkomst geopend had, en de notulen van de vorige ver gadering waren gelezen en goedge keurd, ging men over tot punt 3 der agendaingekomen stukken. Een schrijven der Zuider G. O. V. werd gelezen, waarin het verzoek tot hare zuster vereeniging gedaan werd, een adres te richten tot zijne Excellentie den Minister van B. Z., ten einde betere omschrijving te verkrijgen der examenprogramma's voor Gymnastiek L. en M. O. De vergadering was van oordeel, dat eene zaak als deze welke van zoo algemeen belang is, beter te behandelen was in eene samenkomst •der Nederlandsche G. O. V., waarom zij dan ook haar steun, in den vorm van een zelfstandig adres, ontzegde. Verder behelsde dit schrijven het ver zoek te richten tot de Ned. G. O. V. hare eerstvolgende vergadering inde Zomervacantie te houden in plaats van in de Paaschweek. Ook in dit op zicht kon de vereeniging niet met haar meegaan met het oog op te ge ven praktische lessen, waarom zij de Pinksterweek beter geschikt achtte. Hierna was aan de orde de bespre king van het ontwerp-reglement eener algemeene G. O. V. In beginsel werd uitgemaakt, dat men zich wel kon verklaren voor de aaneensluiting dei- verschillende vereenigingen, doch niet op de gronden, welke waren neerge legd in dit ontwerp. De artikelen werden een voor een besproken, hier en daar enkele op- of aanmerkingen gemaakt, ja sommige geheel geschrapt. Van deze veranderingen zal der com missie,) welke het ontwerp heeft sa mengesteld, mededeeling worden ge daan. Wegens den vergevorderden tijd werd de lezing van den heer S. van Aken uit Rotterdam over „het verband tusschen school en leger" tot eene volgende vergadering uitgesteld. Ten slotte bleef nog over punt 6 openbare gymnastiekles te geven door leerlingen der Hoogere Burger school met vijfjarigen cursus onder leiding van den heer W. Visser. De vergaderden begaven zich hiertoe naar „de Doelen". Het bestuur der ver eeniging „Noord-Holland" had tot bijwoning dezer openbare les vele personen uitgenoodigd. Met hinken pas traden een veer tiental jonge turners bet lokaal bin nen en stelden zich na zwenking op tot het uitvoeren eener serie staai- oefeningen. Op verschillende wijze gevarieerd werden deze met opgewektheid uit gevoerd en gaven de leerlingen hier door blijk, dat deze oefeningsstof door hen ook wel degelijk behandeld wordt. Hierna was aan de beurt: oefeningen aan vier rekstokken, waarvoor als thema gekozen was opspringen tot gestrekten steunstand met bijgevoegde bewegingen. Met genoegen volgden de aanwe zigen] ook deze oefeningen en gaven ten slotte in applaus uiting aan den goeden indruk welke dit geheel op hen maakte. Als dessert werd door ieder der leerlingen eene oefening naar keuze gedaan, waaruit bleek, dat onder deze jonge turners goede krachten schui len, krachten, die door voortdurende oefening en goede leiding kunnen worden turners, die eenmaal tot eere zullen strekken van de schare jonge mannen in den lande, die het „mens sana in corpore sano" in hun vaan del hebben geschreven. De voorzitter, de heer P. C. Adrian, bracht namens de aanwezigen den dank over aan de jonge lieden, die zoo welwillend geweest waren deze les te geven, alsook aan den heer Visser voor de moeite die hij zich getroost had op deze vergadering op practisch gebied iets ten uitvoer te brengen. B ureau voor Vraag en Aanbod voor den Arbeid. Geopend: Woensdag- en Zaterdag avond van 8% tot uur. Lokaal „Doelen", ingang Luitensteeg. Metselaars, opperlieden, steenbik kers, grondwerkers, zandvaarders, tim merlieden, wagenmakers, losse werk lieden, houtzager, schilders, smid, voorslaanders, bankwerkers, ketelma ker, ijzerboorder, blikslager, letterzet ter, koetsiers, schoenmakers, zadel maker, touwslager, parapluiemaker, boerenarbeiders, wij nkoopersknecht, loopknechts en sjouwerlieden. Namens de Comm. J. v. d. WIJDE, Secret. Haarlem-Zandvoort Spoorweg-Maat schappij gedurende de maand Augus tus 1893. Opbrengst reizigers ƒ11601. idem goederen 999.0614 idem diversen 100.83 Te zamen 12700.89J4 Per dag en per kilometer 48.20. Door de politie zijn aangehouden 2 knapen van 12 jaren, die eene hoe veelheid steenkolen hadden ontvreemd ten nadeele der H. IJ. S. M. aan het terrein aan het Kennemerplein. In den laatsten tijd zijn bij ver schillende ingezetenen de zinken af voerpijpen aan den voorgevel hunner woningen afgesneden en medegeno men. Van een sleepboot liggende in het Spaarne is een metalen bel ontvreemd, en uit een gesloten pakhuis aan het Spaarne, door middel van het uit lichten eener kram waaraan het slot was bevestigd, eene partij appelen en peren. Onder vele bewijzen van belang stelling vierde mej. A. Josset, leerares in de fransche taal en letterkunde aan de H. B. School voor meisjes alhier 1.1. Zaterdag den dag waarop zij 25 jaren geleden tot leerares aan die school werd benoemd. Een aantal cadeaux zijn haar vereerd, o'. a. door de leerlingen een gouden horloge met dito ketting. Ook de oud-leerlingen hebben zich niet onbetuigd gelaten. Van B. en W. ontving mej. Joset een schriftelijke gelukwensch in zeer waar- deerende bewoordingen. Hedenmorgen is bij ongeluk een man met een petroleumkarretje in de Nieuwe Gracht gereden, toen hij de brug op wilde gaan. Door spoedig aanwezige hulp werd de man dadelijk gered en kwam aldus met den schrik vrij. Aanhouding verzocht. In een buitengewoon politieblad verzoekt de commissaris van politie te Schiedam opsporing en aanhouding van drie Engelsch sprekende personen, het uiterlijk hebbende van zeelui, zich noemendeJohn Collins 25 a 26 jaren, lengte gewoon, baar donker, gelaatskleur hoogrood, uiterlijk on verschillig dragende een pet; Peter Erickson, 28 k 80 jaren, lang, neus ingedeukt, haar blond, snorretje rood achtig, dragende een bruin geruite pet met klep van voren en van achterenCharles Baker, 25 a 26 jaren, haar zwart, dragende een zwarten ronden hoed. Zij hebben zich in den avond van 21 Dec. jl. op val- sche bewijzen dat zij nog geld te goed hadden van het engelsche stoomschip Dunmore Head liggende te Rotterdam te Schiedam weten meester te maken ten nadeele van de firma B. J. van Mindeno van verschillende kleederen, als3 blauw ratiné winterjassen met zwart fluweelen kraag, waarvan een met 2 rijen knoopen, en de andere met een rij knoopen en gulp, 3 on derbroeken van Egyptisch bever, 2 bruin en 1 blauw, 3 wit flanellen hemden met borsten en met rood garen gestikt3 sporthemden, waar van 2 met gelen grond en zwarte streepjes en 1 donkergrijs4 paar blauwgrijze wollen sokken; 2 blauw wollen truien, 1 donker blauwachtige bukskin broek met donkerblauwe strepen en 2 lichtblauwe bukskin broeken met grijze smalle streepjes, ter waarde van ruim 100. Zie vervolg Stadsnieuws in liet Congres van den Sociaal Democratischen Bond Dit congres, dat is gehouden in het lokaal „De Toekomst" te Gro ningen, werd Zondag 24 dezer door den voorzitter, den heer A. Rot, ge opend. In zijn openingstoespraak wees hij op den vooruitgang met reuzen schreden der partij en op denfinwen- digen strijd, die dit jaar in de partij heeft gewoed. Hij deelde mede, dat een inspecteur van politie de toegang tot het vergaderlokaal was ontzegd, op grond, dat het geen openbare ver gadering was. Het aantal vertegenwoordigde af- deelingen bedroeg 86. In het verslag van den secretaris, den heer Sam. Koltof, werd gewezen op de twist in de partij, die aan de bevordering der partij veel afbreuk heeft gedaan. Toch is de partij met 20 afdeelingen dit jaar vermeerderd. Wat de onderlinge twisten betreft, bespreekt dit verslag de oneenigheid tusschen Polok en Cornelissen, en het artikel van eerstgenoemde in de Nieuwe Tijdwaarin deze zegt, dat er in den Boncl eene kleine Panama een financieel geknoei heerscht. Over dit verslag ontspon zich eene langdurige discussie. De heer Van Kol beklaagde zich dat het iaarver- slag niet objectief was en vele voor sommigen kwetsende redevoeringen behelsde. Ook de heer mr. Troelstra keurde de partijdige richting van het verslag tegen de oppositie in de partij en de Nieuwe Tijd af. Ook werd be sproken de verre van vriendschappe lijke verhouding tusschen de heeren Domela Nieuwenhuis en van Kol. De heer Fortuyn stelde, toen hij oordeelde, dat de discussiën een al te persoonlijk karakter aannamen het volgende voor lo. dat de vergadering, erkennende dat het verslag een te personeel ka rakter draag, daaromtrent overgaat tot de orde van den dag 2o. dat de Centrale Raad niet de macht heeft eenen door het Referen dum gekozen afgevaardigde zijn man daat te ontnemenen 3o. dat de Panama-quaestie met betrekking tot het beheer van de geld middelen van den Bond, door de Nieuwe Tijd ter sprake gebracht, in huishoudelijke vergadering zal worden behandeld. De besprekingen hieromtrent, wel ke somtijds zeer heftig waren, eindig den hiermee dat eene motie van de afd. Krommenie werd aangenomen door het opsteken van de handen, luidende, dat het verslag voor kennis geving wordt aangenomen en men overgaat tot de orde van den dag. Hierna werd besloten de Panama kwestie over het beheer van de bonds- financiën tegelijk met de kwestie van laster van Cornelissen in de avond zitting te behandelen. Bij de bespreking van hetredigee- ren van Recht voor Allen werden er HOOFDSTUK VII. Eene ontdekldng. „Ons kind werd ziek, ging kwijnen en stierf. Mijn man ging vaak uit, woonde veel vergaderingen bij en kwam dan laat in den nacht opgewonden thuis. Hij verdiende niet veel, we hadden het erg armoedig." „En kwamen die aanvallen van krankzinnigheid nog terug „Alle vier weken geregeld," antwoordde de vrouw wanho pig. „Hij wist het, hij voelde het aankomen en maakte zich- zelven vast aan de ketting in dat hok, die hij daarvoor zelf fin den muur had geklonken. Soms duurt de aanval kort, soms wat langer. Nu hebt gij juist het einde bijgewoond. Gewoonlijk valt hij na den aanval in een diepen slaap, die vier-en-twin tig uur kan duren." Op de teen en ging zij naar de deur en keek door de opening. Levallois volgde dit voorbeeld en zag, hoe de on gelukkige, nog aan den keten vastgeklonken op het bankje zat te slapen." „En wat zult ge nu met ons doen vroeg de vrouw met dezelfde wanhopige, echt treurige stem, waarmee zij den treurige levensloop van haren man beschreven had. „Mijn plicht is hem te arresteeren, maar wees er zeker van dat ik aan mijn chef zal taededeelen wat ik hier heb gehoord en gezien. Hij zal stellig uw man verschoonend be handelen en hem brengen waar hij behoort in een krank zinnigengesticht. Ik zal u evenwel nog eenige vragen moe ten doen." „Daarop liet Levallois haar eenige vragen beantwoorden over haren man. Het bleek, dat hij Jacques Lemarre heette en 30 jaar oud was. „Haal een rijtuig, Due," beval de inspecteur en toen de agent vertrokken was om dat bevel uit te voeren keek Le vallois zorgvullig rond of er ook iets was dat er in beslag moest worden genomen. In een klein kastje, dat men on zichtbaar had trachten te maken door er een zwaren stoel voor te zetten, vond hij een dik pak brieven in cijferschrift meest met buitenlandsche poststempels, een flesch met een dikachtig vocht, wat kruit en een wit poeder, dat Levallois zeer voorzichtig op den grond zette en van elkander verwij derd hield. Hierbij lagen een aantal kleine werkjes over scheikundige samenstellingen en enkele papiertjes beschre ven met cijferschrift. De vrouw was op de kist gaan zitten en lette niet op wat Levallois deed. Zelfs toen de agent binnenkwam en zeide dat het rijtuig gereed stond, maakte zij geene beweging. Toen de inspecteur haar vroeg om den sleutel van het hok en in lichting verzocht over de manier waarop de ketting moest worden losgemaakt, gaf zij twee sleutels over. Voorzichtig opende Levallois de deur en drongen de beide mannen het hok binnen. De anarchist lag rustig te slapen in een zeer ongemakkelijke houding en verroerde zich bij het binnentreden van de mannen niet. Levallois tikte hem op den schouder, maar de ongelukkige, uitgeput door de ge weldige spanning van lichaam en zenuwen, sliep door, zoo dat men hem wakker moest schudden. Versuft zag hij rond en zei met zwakke stem „Wat is er Met behulp van Due had Levallois intusschen het hang slot van de ketting geopend, doch voorzichtigheidshalve had Due hem de boeien om de polsen gelegd. Daarop viel nu het oog van den anarchist, die als door een veer bewogen, wilde opspringen maar vermoeid en uitgeput weer op de bank terugviel, mompelende„Wat heteekent dat „Ik heb in last u te arresteeren," antwoordde Levallois kortaf. „Kunt gij loopen?" „Gij ziet wel van neen." „Dan zullen wij u naar beneden dragen. Maar ik waar schuw ubij de eerste verdachte beweging gebruik ik geweld." De anarchist keek naar zijne geboeide handen en glim lachte ironisch. De twee politiemannen namen hem ep en droegen hem met moeite naar beneden, terwijl de personen

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1