Koloniën, Politiek Overzicht. Fiuancieele Mededeelmgen. Letteren en Kunst. GEMENGD NIEUWS.. bij de Holsteeg dezelfde plaats waar men Dinsdag had saamge schoold. De drie detachementen van politie welke waren uitgerukt, ver dwenen spoedig. 't Bleef echter zeer druk op den Voorburgwal. Van 2 tot 3 uur waren er op ver schillende punten in het centrum dei- stad, als Dam, Nieuwstraat, Voor burgwal, Spui, vele nieuwsgierigen bijeenen was de politie enkele ma len genoodzaakt met den stok tot doorloopen aan te manen, bij eene charge in de Raamsteeg werd een persoon gekwetst. Dome'.a Nieuwenhuis en Rot brach ten Woensdag een bezoek aan Geel in het Gasthuis en bevonden hem naar omstandigheden redelijk wel. Een paar pezen aan eene hand zijn doorgesneden. Te" 3 uren 15 hadden Domela, Rot, Wollring, (deze met een doek om het hoofd gewonden) en Samson eene bijeenkomst met den burgemeester ten stadhuize. De conferentie duurde een half uur. Wollring beklaagde zich over de wijze, waarop de politie Dinsdag is opgetreden. De burgemeester verklaarde, dat dit met zijn medeweten was geschied, en dat hij de volle verantwoordelijk heid op zich nam. Een. wandelend spreker. Het algemeen gebruik is, dat spre kers in vergaderingen staan, hetzij in een „broek" of wel vrij op een verhooging. Een enkele maal komt het ook voor, dat de redenaar zittend vertelt wat hij heeft te zeggen. Er dreigt thans een nieuwe categorie te ontstaande wandelende sprekers. Woensdagavond wandelde een man met een pet op en de handen in den zak van den Dam naar de Munt te Amsterdam en omgekeerd, daarbij met tusschenpoozen en steeds zijn weg vervolgende, socialistische stel lingen verkondigend. De wandelende propagandist had heel veel bekijks; langzamerhand hadden zich vele nieuwsgierigen ach ter hem aangesloten, zoodat deze „spreker" alweer in afwijking van den gewonen regel zijn pu bliek achter zich had. Tel. het dorp Katlijk. Op last van het ge meentebestuur zijn de beugels (kle pels) uit de beide klokken verwijderd, om daardoor het zoogenaamd St. Thomasluiden, dat sedert jaren in gebruik is, te voorkomen. De dorps genoten zijn echter aan dit St. Tho masluiden gehecht en daarom weinig ingenomen met het wegnemen der klepels. Er hebben zich twee deputaties uit het dorp tot B. en W. gewend met het verzoek om de klepels weer in de klokken te laten brengen. B. en W. hebben op dit verzoek afwijzend be schikt. Dit is in het dorp met groote te leurstelling vernomen, en om nu toch te luiden, heeft men in iedere klok een zoogenaamden boekweitsleeper bevestigd. Men luidt op die manier er dapper op los en de Xatlijker in gezetenen kunnen nu weer ,,'t gebrom der klokken" hooren. Het St. Thomasluiden duurt van Kersttijd tot Nieuwjaar. Eöüo poging tot moord. Onder de gemeente Stramprooi, gelegen nabij de Belgische grenzen, is in den Kerstnacht eene poging tot moord gepleegd op den daglooner V., wonende in het gehucht Heijerroth. Twee schoten werden gelost door een vensterglas, in. de richting waar V. sliepéén dezer schoten kwam in de beddeplank terecht. De brigade marechaussee uit Weert heeft de zaak in handenhet zal echter moeilijk zijn, den dader op te Fanny Moran Olden, Milka Ternina, Sofia Fritsch, Louise Mulder, en de heeren Max Alvary, Georg Anthes, Ernst van Dyck, Sebastian Hofmüller, Fritz Plank, Karl Scheidemantel, Döring, Rothmïihl, Betz. Reichmann, Rüdiger enz. enz. Het geheel zal onder leiding van mr. Henri Yiotta staan. De abonne- mentsvoorwaarden zijn de volgende: men abonneert zich voor alle zes voorstellingen tegen de volgende prijzen f bib eene geheele loge lsten rang van 5 plaatsen100 voor eene plaats in de loges len rang; ƒ90 in het balkon; ƒ90 in de stalles; ƒ60 in de baignoires en /'35 in het par terre. opgerukt naar de verblijfplaats van den Kedjoeroean Karang. Deze wacht te de troepen niet af en vluchtte over de grens naar Langsar. Wederom geëmbarkeerd werd ver der met eene sloepenflotille naar Proepoh gestoomd, alwaar geene ont moetingen met den vijand plaats had den, waarna den llen dezer van daar eene verkenning werd gemaakt naar Tandjong Mantjanook daar werd geen vijand gezien. Echter was het noodig een obser vatiekorps in die streken te houden, waarom thans Kwala Simpang tijde lijk is bezet door 75 man van de ko loniale reserve onder commando van jden kapitein der infanterie van Po- lanen Petel. verschillende bladen, in de kringen der verzamelaars met niets anders bezig dan met een groote vondst, die gedaan zou zijn bij den houder van een boekenstalletje. Het betreft een schets met rood krijt van Raphaël naar zijn schilderij, die als „de rede twist over het geioof" ot „de godge leerdheid" bekend staat; deze schil derij maakt deel uit van de beroemde verzameling van het Vatikaan en prijkt daar in de tweede zaai, Camera della Scuola (VAtene genaamd. De schets is voor 60 centimes verkocht hore waarde wordt nu op 10,000 fres. geschat. KOTTA-RADJA, 22 Nov. De AIj. Ct. van den 15en schrijft na een versLg van de gevechten bij Tjot Rang, Tanoh Merah en Boeng- tjula, waaromtrent wij indertijd reeds door de Sum. Ct. ingelicht zijn. Maandag (den 13en) zijn deXXVI moekims van kwaadwilligen gezui verd en aan het wettige sagiehoofd Toekoe Nja Banta overgedragen. Wij vreezen, dat dit hoofd, gesteund door het hoofd der XIII moekims Toekoe Tjoe't Toengkoep, de kwaadwilligen niet uit zijn gebied zal weten ,e hou den Londensche firma's hebben uit Zuid-Afrika eensluidende telegram men ontvangen die veel on rust hebben gewekt. Volgens deze berichten zou den schrikbarende rampen de En- gelschen in Matabelenland hebben getroffen. De majoor Forbes, die Lobengoela vervolgde om hem gevangen te nemen, zoude gedwongen zijn geweest terug te keeren. Zijne manschappen leden belangrijke verliezen en groote ont beringen, en hij voerde slechts een als het legioen van den Panglima I veertig p. arden op den terugtocht Prang Besaar naar hare kampongs I mede. De overige paarden waren op- terugkeert. Pangeran Toeankoe Hoe-1 gegeten. Forbes zou voorts gedwongen Van de tram gesprongen. Dinsdagavond sprong te Delft de eerste-luitenant-kwartiermeester R„ chef van 's rijks centraal kledingma gazijn aldaar, van de nog in beweging zijnde stoomtram, met het treurig gevolg dat hij struikelde en met beide beenen onder den bagagewagen ge raakte. Zwaar verminkt opgenomen, werd hij naar het gesticht Bethel ge bracht, waar hij reeds eenige uren later overleed. Predikant geschorst De predikant M. te Heteren is door het classicaal bestuur van Nijmegen in de uitoefening zijner ambtsbedie ning voorloopig geschorst. sm door ons best.iur te Kroengkali tijdelijk geplaatst, heeft een gedeehe sporen, te meer omdat de bewoners s der uit vrees weggeloopeu bevolking daar bijna allen stroopers en dus van geweren voorzien zijn. Het Weekblad van Broekman en Honders bevat o. a. de volgende op gave van minder courante en incou rante fondsen, in de week, tot den datum van 27 Dec. loopende, door hun tusschenkomst verhandeld. Aand. Biiliton-Maatsch. Ie rubriek Cultuur-Maatsch. „Penampean." Oblig. Nederl.-Indische Cultuur.-Mij. Aand. Holl. St 'omboot- Maatschappij Kon. Ned. Lokaal Spoorweg—Maats. Ned. Tramw.-Mij. te Utrecht Ned. Fabriek van Werktuigen en Spoorwegmater. Serie A id. id. Serie B. Ned. Maats, voor Bran d verzeker i ng te Tiel ƒ2175. 50 pCt. I0i;i 51% 5) 40 40 58-59 93 675 Een klokken-historie Uit Schoterland schrijft men aan het Hblad. Zooals men zich zal her inneren, hadden we hier voor twee jaar eene kluchtige historie, doordat de ingezetenen van Oudehorne de dorpsklok, die op last van het ge meentebestuur naar Brongerga was vervoerd, bij nacht trachtten terug te halen, dat hun echter werd belet door de marechaussee. Het gemeentebestuur heeft daarna de klok weer naar Oudehorne laten brengen. Nu doet zich in deze ge meente weer eene klokkenquaestie voor, en wel met de klokken van Duitüchö opera's Wij ontvingen eene circulaire, be treffende het geven van zes Hoog- duitsche operavoorstellingen in den Nieuwen Stadsschouwburg te Am sterdam. Ter opvoering zij n gekozen Don JuanDer Freischütz, Fidelio LohengrinTristan und Isolde, Die Meistersinger von NumbergHet koor wordt te Amsterdam gevormd en ge oefend. Heeft de zaak voortgang, het geen afhangt van het bedrag aan genomen abonnement, dan zullen ter bezetting van de genoemde opera': onderhandelingen worden aange knoopt met de beste dramatische zangers en zangeressen van Duitsch- land, alsde dames Rosa Sucher, Therese Malten, Gisela Staudigl. der XIII moekims terug doen komen de anderen zuilen spoedig volgen. Van het legioen van Toekoe Djo- han zijn bij de laatste geveebten ge sneuveld de Panglima's Abas en Madoe en gewond de Panglima's Njac.q Ni en Karem. Gisteren hebben die troepen feestgevierd op het be haalde succes. De jl.-Ct. van den 22en meldt Van buiten de geconcentreerde li nie ontvingen wij berichten, dat Maandagmorgen het legioen van on zen Panglima Prang besaar ageerde in de XXII moekims, ten einde ook die moekims van kwaadwilligen te zuiveren. De aanval geschiedde op dien morgen op Tjot Bada. Deze werd genomen, waarna Lamtenga belegerd werd. Ons zwaar geschut te Lambaroe zond tal van granaten in het vijan delijke kamp, terwijl Toekoe Djohans troepen nog bovendien gesteund wer den door eene sectie bergartillerie onder commando van den luitenant De Bruine. Gisteren vielen de Mesdjid Lam tenga en de kampong van dien naam in Djohans handen. Morgen gaat de troep Anagaloëng aantasten. Van onze artillerie-dekking is gisteren ide europeesche fourier De Bloeme zwaar gewond in het hospitaal opgenomen. Van welwilleende zijde ontvangt de Atj.-Ct. berichten omtrent derex- cursi uit Deli ter opsporing van den verraderlijken Kedjoeroean Karang, die eene op den 12en September door het Deliseh bestuur uitgezonden in- landsche patrouille ter bestraffing van een paar kwaadwillige hoofden, bij het overtrekken der rivier inhetKa- rangsche, met eene bende Atjehers verraderlijk aanviel en een veertigtal geweren buit maakte en sedert inde bovenstreken zich ophield en de rust verstoorde. Den 7en dezer stoomden de stoom- barkassen Anna en Lang hat meteen detachement naar Kwaia Simpang. Den daaropvolgenden dag werd ver der opgestoomd naar Sekiah onLoe- woesidoep, alwaar vijandelijke ben- tings werden aangetroffen en vernield. Den 9en werd verder doorgestoomd naar Rantan, aldaar gedebarkeerd en Een werkman ia den f ranschen Senaat. De Fransche werkman-afgevaardig de Thivrier, die in een blouse in den Senaat wil komen, krijgt een-mede dinger. De veedrij ver Delage to Akun stelt zich eveneens candidaat en be looft, niet alleen in een blouse maar zelfs op klompen in den Senaat te zullen komen. zijn geweest twee detachementen, elk van 20 man, door hem, onder majoor Wilson en kapitein Borrow, Loben goela achterna gezonden, achter t< laten, en de Matabelen zouden de beide detachementen nabij de Shan gani rivier, die Lobengoela overge trokken was, verdelgd hebben. De Londensche en provinciale anar chisten hielden Dinsdag te Londen eene geheime conferentie tot het vaststellen van een manifest. Na veel rumoerige beraadslagingen over som mige punten, waarbij groot verschil van meening werd geopenbaard, kwam het manifest tot stand. Het roept dc hulp van alle anarchisten in tot uit voering van het programma, strek kend tot omverwerping van de kapi talistische maatschappij, waarin de arbeiders slechts geëxploiteerd en daar na weggeworpen worden als uitgezo gen sinaasappelen. Het document spoort alle anarchisten aan tot indi vidueel optreden en om geen gehoor te geven aan de lokstem der zooge naamde werkmansleiders, die slechts bedacht zijn op eigen verheffing. Wij willen L zoo zegt verder het manifest, het bijgeloof vernielen, dat slavernij en patronendom noodig zijn. Wij zul len al onze krachten inspannen tot verwoesting van dit helsche systeem, hetgeen enkel geschieden kan door afschaffing van alle klassen privilegiën, en wij achten alle middelen geoor loofd bij dezen doodstrijd voor de vrijheid, welken wij zullen voortzet ten totdat de arbeiders allerwege ont ketend zullen zijn. De nieuwe grensregeling op Nieuw Guinea in het voorjaar gemaakt tus- sohen sir William Macgregon, den resident van Ternate en den comman dant van het oorlogsschip Java, is door de engelsche regeering goedge keurd. Daardoor heeft Nederland ge zag gekregen over de oorlogszuchtige Tugeri-stammen, wier invallen zoo- veie klachten veroorzaakten. Macgre gon roemde bizonder de wellevend heid en zaakkennis der nederlandsche gevolmachtigden. We-r eene profetie 13 Nov. 1899 vergaat de wereld aldus heeft prof. Rudolf Falb in een voordracht te Leipzig gedecreteerd. Een revolutionaire komeet, in 1866 ontdekt en die zich aan astronomi sche regelen niet stoort, zal dan met de aarde in botsing komen en als de wereld al niet vergaat (wat prof. Falb derhalve ook nog tot de mogelijkheden schijnt te rekenen), dan zal men een ongekend schouw spel te zien krijgen, tussehen 13 en 15 Nov., nl. een val van meteoor- steenen, gelijk een sneeuwstorm. Misschien echter we hebben nog vijf iaren tijd is inmiddels de „revolutionaire- komeet" bekeerd Eene merkwaardige rechtszaak. Het Reichsgericht heeft een merk waardig geval te behandelen gehad. Een boerenknecht had met een ander gewed, dat hij een halven liter bran dewijn, dien de ander hem zou geven, in eens zou uitdrinken. Hij won de weddenschap maar stierf eenige oogen- blikken later aan alcohol vergiftiging. De ander werd daarop vervolgd, omdat hij door zijn schuld den dood van een mensch veroorzaakt had. De rechtbank voor welke hij terecht stond, sprak hem vrijhet Reichsge richt besliste echter, dat bet openbaar ministerie terecht van het vonnis van de rechtbank in hooger beroep was gekomen. De dader moet niet alleen voor de onmiddellijke, ook voor de middellijke gevolgen van den dood verantwoordelijk worden geacht. De beschuldigde had moeten bedenken dat een man, die zooveel sterken drank op eens dronk, ziek kon worden of sterven. Een echte Raphael. Te Parijs houdt men zich, volgens De onlusten te Aigues-Mortes Het proces tegen de beschuldigden in zake de onlusten te Aigues-Mortes, waarbij 8 Italianen gedood en 50 meer of minder zwaar gewond werden, is Woensdag voor liet hof van. assises te Angoulême begonnen. De beschul digden zijn zestien Fransche werklie den en een Italiaan, die door dertien advocaten verdedigd zullen worden; er zijn 65 getuigen meerendeels gen darmen gedagvaard. De behandeling dezer zaak zal waarschijnlijk vier da gen duren. driftiger dan zooeven wat hij verlangde, toen hij op de ge dachte kwam om het in het midden te laten en eenvoudig vroeg om mademoiselle de gouvernante te spreken. „Niet thuis," antwoordde de knecht, „vanmorgen ver trokken." „Vertrokken Charpentier duizelde en greep zich aan de deurpost vast om niet te vallen. Vertrokken? Had zij hem dan in de steek gelaten? Dat was toch niet mogelijk. „Zijt gij misschien Charpentier?" vroeg de knecht on verschillig. „Die ben ikzei Charpentier met een nieuw opluikenden hoop. „Dan heeft mijnheer de baron gezegd dat gij binnen moet komen." Charpentier voldeed aan het barsche bevel en werd in een klein zijkamertje gelaten waar hij wachten moest. Hij hoorde deuren openen en toeslaan, zacht spreken en daarop niets meer. Minuten gingen voorbij. Het was hem niet mogelijk te blijven zitten. De onrust en angst deden hem op en neer loopen in het vertrekje als een dier in zijn kooi en voortdu rend herhaalde hij in zichzelven dezelfde vraag: „wat kan er toch gebeurd zijn Eindelijk ging de deur van het kamertje open. Op den drempel stond de baron de Rétigny zelf, gereed om uit te gaan. Het was of hij aan het gezicht van Charpentier zag, welke gedachten er in hem omgingen, althans hij zeide vriendelijk „maak u niet ongerust. Alles is in orde. Alleen heeft uwe dochter eene kleine verrassing voor u bewaard, waarvan ik u nog niet niet mag spreken. Wees zoo goed om met mij mede te gaan." Charpentier was door deze woorden geheel gerust gesteld. Met vreugde ontdekte hij ook, hoe de toon waarop de ma gistraat tot hem sprak, geheel was veranderd hoewel de manier van spreken van den heer de Rétigny evenals trou wens die van de meeste rechterlijke ambtenaren, vrij kortaf was, gevoelde Charpentier duidelijk dat de baron nu niet tot hem sprak als tot een misdadiger, maar tot een mensch. Toen Charpentier den baron volgde, zag hij tot zijne ver wondering dat er een rijtuig voor de deur gereed stond. De heer de Rétigny gaf den koetsier een adres op dat Char pentier niet verstond en in het rijtuig stappende, wenkte hij Charpentier om hem te volgen. Deze voldeed daaraan en het rijtuig rolde onmiddellijk weg. Charpentier zat tegenover den magistraat op het puntje van een bank, beschroomd en niet wetende wat te zeggen. De heer de Rétigny bemerkte dat wel en knoopte daarom een gesprek met hem aan. Hij sprak over zijne dochter en verhaalde aan den aandachtig luisterend man, hoe Elise jaren achtereen in zijn huis was geweest als eene lieve huisgenoote, meer als eene vriendin dan als ondergeschikte Charpentier antwoordde weinig of niet. Wat ook kon hij zeggen? De man die zoolang zijn kind had verwaarloosd geleefd had niet wetende of het nog in leven was, die man kon tot een ander niet veel over zijne dochter zeggen. Hij bepaalde er zich dan ook toe om zijn dank uit te spreken, zij het dan ook mompelend en in verwarde woorden. De Gevecht tussehen Oostenrijkers en Polen. Te Harleton in Pennsylvanië, waar reeds geruimen tijd een gespannen verhouding tussehen Oostenrijkers baron sprak hem met opzet van zijne dochter, omdat hij be greep dat hij hiermede het best het hart van den man zou kunnen treffen. Wanneer iets hem van het pad des kwaads zou kunnen weerhouden, dan zou het zeker zijn de dank baarheid en de erkentelijkheid voor zijne dochter. Eindelijk hield hit rijtuig stil. De koetsier opende het portier en gevolgd door Charpentier, stapte de baron er uit. Zij waren in een buitenwijk voor een reeks van kleine hui zen, met een tuintje er voor, die een zeer aangenamen aan blik opleverden. Vooral een ervan trok de aandacht van Charpentier. Het was geheel van rooden steen, met een aar dig topgeveltje gekroond en had keurige witte gordijnen voor de vensters, die er een frisch aanzien aan gaven. „Hier moeten we zijn," zeide de baron opgeruimd, terwijl hij op dat huisje wees. Charpentier volgde hem toen hij het hekje binnenging en door het tuintje op de voordeur toetrad. Voordat zij die be reikt hadden, werd de deur geopend. Elise verscheen op den drempel. Zij zag er allerliefst uit in haar licht zomergewaad, het blonde haar omgaf haar voorhoofd als een krans der onschuld. Hare wangen waren door een blos gekleurd, in hare oogen stonden tranen. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2