No.l NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. I Idiö DeDynamietmaimen van Parijs. lie Jaargang, Zaterdag 30 December 1893. No. 3219. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: HEREENIGD j. c. nabetrachting stadsnieuws. F UILLETON. HAARLEM'S DMiLID Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door liet geheele Kijk, per 3 maanden 1,05. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,374- Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM, Hoof dag ent,tin voor hel, Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3l6is Faubourg Montmartre. van bet Geïllustreerd Zondagsblad bevat behalve den roman (van Hugo Lubben er,) wederom tal van belangwek kende illustratiën en boeienden tekst, als De oudejaarsavond van 1870 (met illustratie). Het spook (met illustratie). In de Alpen (met illustratie). De vrouw van den Loods (met illustratie). Een oudejaarsavondvertelling. Ook een Nieuwjaars geschenk (illustratie). Na den Sneeuwstorm (illustratie). Nieuwjaar in Japan (8 illustraties). Wintermodes 189394 te Weenen (illustratie). Het woord Kerstmis. Ook een certificaat (met illustra tie). Een ingewikkeld testament. De bekroonde Anecdote-proeve No. 20. Voorts Anecdoten. De Prijswinnaar van Raadsel LXXI. Oplossing van Prijsraadsel LXXIV. Nieuw prijsraadsel LXXVII. Schaakrubriek. Mededeelingen. DE UITGEVER. Daar het wat vroeg is om in bet Zaterdagavond verschijnend Num mer reeds wenschen op te nemen, bestemd voor Maandag 1 Januari, zoo zal op den Nieuwjaarsdag van dit blad een extra nummer verschijnen, dat geheel gewijd is aan den Nieuw jaarsdag. Behalve de Nieuwjaars wenschen die het publiek in den vorm van adver tentiën ad 25 Cents daarin kan doen opnemen, zal dit nummer een of meer stukken bevatten, die met den Nieuw jaarsdag verband houden. Dit extranummer zal in® den mor gen van 1 Januari door onze courant- bezorgers worden rondgebracht, zoo dat men die Niêuwjaarswenschen onder de oogen krijgt op den Nieuw jaarsdag zeiven. Meer en meer wordt het gewoonte, zich van den last van het verzenden van briefkaarten en kaartjes te ont slaan, door de eenvoudige plaatsing van een Nieuwjaarsgroet in eene cou rant. De voordeelen hiervan springen duidelijk in het oog. Op achterstaanden Bon is gelegen heid, den Nieuwjaars wensch in te vullen en aan het Bureau Kleine Houtstraat 9 te bezorgen, met bij voeging van 25 Cents voor hoogstens 5 regels. Elke regel meer 5 Cts. Ondergeteekende verzoekt, Nieuw- jaarswenschen zoo spoedig mogelijk mogelijk in te zenden, uiterlijk tot Zaterdagnamiddag 5 uur. De Directeur-Uitgever Het Bijvoegsel van het brad dat Zaterdagavond verschijntzal bevatten Basco's benefice-voorstellingHaar lemmer Halletjes CLXXXIV. Bin nen- en Buitenland-sche berichten. Varia. Advertentiën enz. uit den GEMEENTERAAD LUI. Over de Woensdagsche vergadering van den Raad valt niet jveel na te betrachten. Daar onze Burgemeester ziek is (naar ik hoordé lag Z.E. A. met koorts te bed) nam de heer de Kan ter het voorzitterschap waar en deed dat met al de voorzichtigheid, die bij pleegt te betrachten wanneer hij deze functie waarneemt. Alleen was er iets komieks in de wijze, waarop de heer de Kanter, bedoelende Gedeputeerde Staten die eenige Raadsbesluiten hadden goedgekeurd, sprak van„ze hebben dit en dat goedgekeurd. Maar al kan men zeggen, dat dit woordje „ze" nu juist niet gebruikelijk is bij het spreken over hoogere colleges, aan den anderen kant is het waar dat de heer de Kanter, al was het alleen omdat hij oud militair is, voor zeker den eerbied koestert voor Ge deputeerde Staten, dien deze recht hebben van een haarlemschen wet houder te verwachten. Het is dunkt mij een uitstekend denkbeeld van B. en W. geweest, om de politiepost die in het Rozenprieel moest worden opgericht, te plaatsen aan bet einde van de Bakkerstraat. Daar heeft men de groote kostelooze school, daar is de speelplaats van een groot gedeelte der woelige jeugd kortom, daar is het centrum van de beweging, welke de politie is aan gewezen om te controleeren. Yandat hulpbureautje stel ik mij dan ook veel goeds voor. Met leedwezen vernam ik dat de heer Stoel zijn ontslag heeft gevraagd als ambtenaar ter secretarie. Zijnbe- teekenis als ambtenaar kan ik niet beoordeelen de heer de Kanter kan dit beter en heeft daarvan dan ook veel goeds gezegd, maar dit weet ik wel, dat hij als mensch hoogst welwillend en aangenaam was, twee kostelijke eigenschappen in een ambtenaar, die met veel publiek moet omgaan. Er was ook een missive ingekomen van den Minister van Binnenlandsche Zaken. „Ha", zal men denken „dat is stellig iets belangrijks geweest." Ik verzeker u, lezer, dat het van bij zonder groot belang was. Toen de Raad de overeenkomsten aangaande Amsterdam en Bloemendaal met den Minister aanging betreffende de duin waterleiding, voegde de Raad er bij dat die overeenkomsten alleen geldig zouden wezen, wanneer de gemeen te werkelijk een duinwaterleiding maakte. „Dat heb jelui heel goed ingezien," schreef de Minister nu en mij dunkt dat Zijn Excellentie er bij geglimlacht zal hebben. Stel u voor, lezer, dat ik mijn huis wil gaan afbreken en er een nieuw voor bouwen en dat ik daarvoor de per missie noodig heb van mijn buurman. „Hoor eens," zegt mijn buurman, „die permissie wil ik je wel geven, maar dan moet je als je huis afge broken is, mijn huis behoorlijk met palen stutten, totdat de nieuwe mu ren zijn opgebouwd." Best, ik neem de voorwaarde aan, maar als ik nog^eens over het plan na denk, komt het mij toch voor, dat mijn oude huis nog wel een jaar of wat mee kan. Ik besluit dus om niet te verbouwen. Moet ik dan nu tóch die palen zetten tegen het huis van mijn buurman Natuurlijk niet. Nu juist. Zoo heeft de Minister nu ook geschreven, dat de contracten (de palen) alleen moeten worden nage leefd (opgezet) wanneer de waterlei ding (de verbouwing) tot stand komt. Is dit nu niet een allerbelangrijkst schrijven geweest? De heer Hugenholtz bracht nog eenige emotie in de vergadering door de verklaring dat er gesnoeid is met het adres van de verkoopers op de zoogenaamde boonenmarkt op de Oude Gracht. Deze mededeeling is te veel of te weinig. Wie geknoeid wat geknoeid waar geknoeid? hoe geknoeid? Dit hadden we wel willen vernemen. Is het nuttig om mede te deelen dat er geknoeid is, dan is het ook goed om te weten waar dat vandaan gekomen is en de mededeeling zooals die nu is gedaan, laat ruimte open voor allerlei gissingen, waarvan natuurlijk de meeste onjuist zijn, omdat er maar eén waarheid wezen kan. In de Commissie van Toezicht op het middelbaar onderwijs is benoemd de heer P. Goedkoop. Het is zeker een goedkoope aardigheid om te zeggen, dat het middelbaar onderwijs nu zeker wel i goedkoop zal worden, maar geeft aan den anderen kant de gelegenheid om eens mede te deelen dat het middelbaar onderwijs hier zoo duur niet is. De sollicitant die in deze vergadering No. 1 stond op de alphab. voordracht voor leeraar in de wiskunde aan de Hoogere Burger school met 5-jarigen cursus, had reeds eenige dagen vroeger zijn benoeming in dergelijke betrekking te Delft aan genomen hetgeen niemand verwon deren zal die weetfdat hij daar een traktement geniet van 2400 en hier met ƒ1800 voor zijne diensten zou i;zijn beloond. Haarlem29 Dec. 1893. Benoemingen secretarie. Door Burg. en weth. dezer ge meente zijn ter plaatselijke secretarie benoemd tot adjunct-commies de heer B. J. Bervoets en tot klerk de heer H. van den Berg, beiden alhier. Benoeming schatters. Tot schatter voor het jaar 1894 van de localiteiten waarin sterken drank in het klein wordt verkocht, is be noemd de heer L. J. Davids en tot tegenschatter de heer H. H. van Asch. Sollicitanten hoofd onderwijzer Yoor de betrekking van hoofd der in het voorjaar van 1894 te Haarlem te openen openbare kostelooze school letter F hebben zich ruim 140 solli citanten aangemeld. gedeeltelijke trottoirbestrating met koplagen in de Roosveld-, Gael- en Duivenvoordestraten, zijn ingekomen 11 biljetten. Het werk is gegund aan de laagste inschrijver Wed. Reijnders Zoon voor 3249. Aantal Verkoopingen. Blijkens de door den heer A. H. Poortman, makelaar te dezer stede opgemaakte statistiek zijn in het jaar 1893, in zijn verkooplokaal „de Gou den Leeuw" verkocht 168 perc. voor ƒ587605. opgehouden 28 159575. Totaal 196 ƒ747180.- Anloinette Trebelli. Vrijdag 5 Januari 1894 zal in den schouwburg alhier op een concert optreden de vermaarde sopraan zan geres „Antoinette Trebelli" uit Londen. Naar wij vernemen is deze jonge kunstenares, de dochter van wijlen de beroemde zangeres „Zelie Trebelli," reeds vroeger in Nederland eenige malen met grooten bijval opgetreden o. a. te Amsterdam op een abonne- ments concert in „Het Concertge bouw" en den vorigen zomer te Delft op een feestconcert van de studenten aldaar. In het bericht in het vorig num mer over het schermconcours te 's-Gravenhage is gemeld dat de heer F. Wesselingh zou zijn lid van „Thor" dit moet zijn, lid van „Voor Vader land en Koning. Aanbesteding. Voor de gehouden aanbesteding! van, het maken van hulprij stralen en Nederlandsehe Maatschappij tot bevordering van Nij verheid. In eene Donderdagavond gehouden vergadering van het departement Haarlem der bovengenoemde Maat schappij heeft de heer J. J. F. Beijnes, lid van de welbekende firma J. J. Beijnes, een voorstel gedaan dat in de Maatschappij ongetwijfeld veel be langstelling wekken zal. Het geldt niets meer of minder, dan verandering van den naam dier meer dan honderdjarige Maatschap pij. De heer Beijnes betoogt, dat die naam behoorde te luiden „Maat schappij tot bevordering der Neder- landsche Nijverheid." Dat hij hierbij niet blijft stilstaan, spreekt vanzelf. Niet zoozeer om den naam, maar om de zaak is het den heer Beijnes te doen. De Maatschap pij gaat achteruit, het ledental daalde in éen jaar met 107. De nijverheid van ons land zelve gaat steeds ach teruit. Waar is de beroemde Konink- HOOFDSTUK VIII. Moeilijke stappen. De baron ging terzijde, zoodat Charpentier voor zijne doch ter stond. Op den verbaasden man toetredende, bood zij hem het blanke voorhoofd voor den vaderlijken kus aan enzeide met van aandoening bevende stem„Wees welkom in uw huis, vader!" Beschroomd raakte Charpentier even met de lippen het voorhoofd zijner dochter aan. „Mijn huisWat beteekent dat „Dat beteekent dat wij hier voortaan zullen wonen, vader, gij en ik. Bevalt het u?" Charpentier kon niet antwoorden, het gemoed schoot hem vol. Intusschen waren zij naar binnen gegaan. In de huis kamer stond het eten op tafel. De paria der maatschappij keek om zich heen, naar de eenvoudige maar nette meube len, naar het crucifix aan den wand het was hem of er iets brak in zijn binnenste en op een stoel neervallende, be dekte hij zijn gelaat met de handen en schreide als een kind. Niemand sprak een woord. Elise legde met tranen in de oogen de hand op haars vaders schouder, als wilde zij hem daardoor steunen. Ook de baron de Rétigny was aangedaan en toen Charpentier eenigszins tot kalmte was gekomen, stond hij op en zeide„Ik zal u nu alleen laten, Charpentier, ge hebt een schat ontvangen die gij in waarde houden moet, dat is een edele, brave dochter. Doe alleen wat gij haar vertellen kunt dan zal het u goed gaan." Hierop drukte hij Elise de hand en reikte zijn hand toe aan Charpentier. Deze nam haar evenwel niet aan, hij durfde het niet. „Geef mij de hand," zeide de magistraat vriendelijk. „Mijnheer de baron," stotterde Charpentier. „Geef mij de hand." Aarzelend legde hij de hand in de fijne smalle vingers van den baron. De rechter drukte die hand van den gewezen boef en het was Charpentier te moede, of dit hem stempelde tot mensch. Toen de baron vertrokken was, noodigde Elise baren vader aan tafel. Beschroomd nam hij plaats. Het was hem als een droom of de spijzen zouden verdwijnen wanneer hij ze aanraakte. Doch neen, alles was waar, alles werkelijkheid die heerlijke, rustige omgeving, dat liefderijke meisje tegen over hem, dat zijn dochter was en het rustig kloppen van zijn hart alles werkelijkheid, alles waar. Charpentier at weinig, deels door al deze gewaarwordin- die zijn hart bestormden, deels door eene eigenaardige verlegenheid welke hij gevoelde voor de mooie, elegante jonge dame die daar tegenover hem zat. Met haar gewonen tact begreep Elise volkomen wat er aan schortte en trachtte door een vroolijk gesprek over het heerlijke zomerweer, over het maal en over andere zaken, zijne verlegenheid te ver drijven. Na den maaltijd bracht zij haren vader een kistje met tabak en een pijp, een genot dat hij door het verblijf inde gevangenis natuurlijk lang had moeten missen. Met welge vallen blies Charpentier de rookwolkjes uit en Elise, die in het huis van baron de Rétigny niet gewoon was aan tabaks rook en wie daardoor de tranen in de oogen kwamen, schoof zachtjes opdat hij het niet bemerken zou, een venster om hoog. De heerlijke zomerlucht drong in het vertrek en daar mee een geur van rozen uit het kleine bloemperkje voorde deur. Toen bet meisje de tafel afgenomen, en hare huiselijke bezigheden geëindigd had, kwam zij bij haren vader zitten en zeide: „Vader, laat ons nu eens over de toekomst spre ken I" Charpentier legde zijn pijp weg en zich naar haar toewen dende, antwoordde hij„Zeker. Heel goed," niet recht we tende wat hij daarop antwoorden moest. „Natuurlijk heb ik nu geen inkomen meer, zooals toen ik nog bij mijnheer de Rétigny was," ging het meisje voort. „Ik heb wel wat vertaalwerk, maar dat wordt niet hoog betaald Om te kunnen leven, moeten wij meer hebben. Hebt u a

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1