Politiek Overzicht. Wetgevende Macht. Vervolg Stadsnieuws. Burgerlijke Stand. 344e Staatsloterij. StoomyaartÈsrichtsn. aanyeouiien beirakklnytiii interiaiii) M. P. G. aldaar, te verantwoorden wegens het opkoopen van papier af- k?m"t:r- uit het pakhuis van ue Z.-H. Boek- en Handelsdrukkerij, wetende dat het door misdrijf was verkregen. Bekl. had herhaaldelijk van _de pa- pierdieven groote partijen papier op gekocht tegen een gulden per riem, ofschoon de waarde vijf a zes gulden was. Hij beweerde niet geweten te hebben, dat het papier gestolen was en ontkende, ooit zelf in het pakhuis geweest te zijn, om papier at te ha len. Het openbaar ministerie, onder herinnering, dat bekl. bekend staat als iemand die er opzettelijk eene gewoonte van maakt om gestolen goed te koopen, eischte veroordeel ing wegens heling, 6 maal gepleegd, tot. één jaar en zes maanden gevangenis straf, met ontzetting uit het beroep, waarin het misdrijf is gepleegd, en ontzegging van verschillende rechten. Mr. S. K. D. M. van Lier conclu deerde tot vrijspraak. Wegens gelijke heling van papier stond heden ook terecht de koopman M. v. It. Deze beklaagde ontkende pertinent, geweten te hebben dat het papier door misdrijf was verkregen. In strijd met de verklaring van den persoon die het papier gestolen en verkocht had, hield beklaagde vol, dat nooit hij zelf, maar altijd zijn knecht aan net pakhuis het papier had afgehaald. Bedoelde knecht be vestigde die opgave, hoewel bij in de instructie anders had verklaard. Naar aanleiding van een en ander verzocht het openbaar ministerie on middellijke inhechtenisneming van den knecht S. als verdacht van meineed, en schorsing van het proces tegen v. R, totdat het onderzoek met betrekking tot den vermoedelijken meineed, zal zijn afgeloopen. De ver dediger van II., mr. M. P. G. Kap- peyne van de Copello, verzette zich tegen het verzoek tot schorsing. Na in raadkamer te zijn geweest, beval de rechtbank een nader onder zoek, schorste de vervolging van R., doch weigerde de gevangenneming van den van meineed verdachten knecht. Neerboach. De heer en mevr. Van 't Linden- hout en dr. J. J. de Blécourt te Neer bosch waren gedagvaard om heden te verschijnen voor den rechter van instructie te Arnhem. Koloniën, PADANG, 22 November. A t j e h. Aan de Sum. Ct. werd den 20en uit Kotta-Radja geseind Toekoe Djohan is gisteren om drie uur met zijne volgelingen van hier uitgemikt naar Anagaloeng en heeft heden de kampong Messigit Lamtengah op de Kemalapartij ver overd, waarbij zeven zijner volgelin gen verwond werden. De vijand, wiens verliezen nog onbekend zijn, vuurt nu uit de moekim Siroen, aan den lin keroever der rivier gelegen. Toekoe Djohan ontving kortelings van het bestuur dertig-duizend dol lars ter bestrijding der oorlogsonkos- ten, welke som hij te zijnentte Lam- pisang, VI Moekims, bewaarde, en toekoe Tjoet Machmoed van Lamten- ga ontving dezer dagen van het be- bestnur tot hetzelfde doeleinde vijf tien-honderd dollars. Beide geldsom men zijn nu onder gewoonte, op echt Atjehsche wijze, spoorloos verdwenen. Van den 24n: Toekoe Djohan heeft heden tien vijandelijke ben tings in de XXII Moekims veroverd en de kampong Kajoelé bezet. Bij de ge vechten heeft hij éen doode en negen gewonden bekomen. Aan een schrijven van den 24n uit Kotta-Radja aan de Sum. Ct. ont- leenen wij het volgende: Toekoe Njaq Blang, de sjahbandar van Pedir, kwam den lOn alhier aan, om zijne opwachting bij den goever- neur te maken en eenige gunsten te vragen. Tevens bracht hij verschei den brieven van den pretendent-sultan aan be hoeloebalangs m Groot-Atjeh mede, waarin om geld, zelfs veel geld en om achterlaadgeweren met bijbe- hoorende patronen verzocht werd. Te Kemala schijnt dus gebrek aan alles te heerschen, terwijl de goede ver standhouding tusschen den sultan en zijnen oom en voor maligen voogd, toeankoe Haschim, niet meer schijnt te bestaan. De suitnn doet thans alles buiten Haschim om. Tot dusver is niet gebleken, dat de sultan dan wel de andere hoofden te Kemala recht streeks betrokken zijn in den strijd tusschen toekoe Djohan c. s. eener zij ds en de vijandelijke partij ander zijds, in de laatste maanden in Groot- Atjeh gevoerd. Het mag een zeer verstandige maat regel van den generaal Deykerhoff genoemd worden, dat hij voornoemden pangaran Hoesin (een oom van den pretendent-sultan) aan de zijde der onzen uan het pacificatie-werk in het Toengkoebsche heeft doen deelnemen; de gewauende volgelingen van uen At- jeüschen groote, ten gotale vanpl.m. vijftig man. worden mede door het bestuur onderhouden. Duidelijk valt iedereen in het oog, dat op het operatie-veld toekoe Djo han meer vorderingen maakt dan toekoe Neq c.s.,hetgeen men voorname lijk daaraan toeschrijft dat gene milder dan deze is in het beloonen van zijne onderhoorigen. Bovendien schrijdt toekoe Djohan aan de spits zijner zege vierende krijgers steeds persoonlijk mede, hetgeen niet altijd van de an dere Atjehsche hooiden kan worden gezegd. De houding der laatste zou toekoe Djohan dan ook de opmerking hebben doen muken, dat bovenbedoel de hoofden geschikter zijn voor ren teniers dan voor krijgsoversten. Daar entegen loopt het gerucht, dat toekoe Djohan nu en dan de vijandelijke hoofden met dollars beschiet. Den 28en zijn de heeren Michiel- sen en Stemfoort, resident en mili taire commandant van Sumatra's Oostkust, alhier aangekomen, ten einde met generaal Deykerhofi te aboucheeren over de tuchtiging van toekoe Njaq Makam en NjaqMohamad, die in den laatsten tijd allerlei gewel denarijen in het Tamiangsche heb ben gepleegd, en zich thans in Perlaq en Modjopait zouden bevinden. De bevolking van Tamiang .zeive zon aan de bestraffing wenschen deel te nemen. De eerste luitenant der inf. Swaab, die bij de inneming van Messigit Siëm gewond werd, wordt naar Padang ge ëvacueerd. Het bevel over de scheepsmacht in de Atjehsche wateren ging dezer da gen over op den kapitein ter zee Engelbrecht van zijn ranggenoot Stokhuijzen, die met dezer bootgele genheid naar Batavia vertrekt en van daar als commandant van het oorlogs schip „De Ruijter" naar Nederland terugkeert. Troemon. De Sum. Ct. van 17 Nov. schrijft: Heden vernemen wij eindelijk weder iets nader omtrent de verwikkelingen in Troemon. Zijn wij goed ingelicht, dan gaat het er in dat staatje echt Spaan sch toe. Na het vermoorden van den radja onder de leiding van een of meer vorstelijke familieleden, is daar, gesteund door de Atjehsehe Kemalapartij, een familielid als radja opgetreden, natuurlij k niet met vriend schappelijke gevoelens jegens ons goe- vernement. De goeverneur van dit gewest is heden morgen per goev. ss. Valk naar Troemon vertrokken. Naar wij ver nemen, wordt eene colonne infanterie c. a., bestaande uit 50 Europeanen en 1 compagnie Inlanders, g reed ge- honden om naar Troemon te worden gedirigeerd. Wanneer het vertrek be paald is, kon ons nog niet met zeker heid worden medegedeeld. Tot den 29n had het blad niets meer van Troemon gehoord. Voortdurend loopen er geruchten, dat er in Dni schland een kabinets crisis op handen is. Van blijkbaar goed ingelichten kant wordt nu het volgende omtrent den politieken toe stand medegedeeld. De Keizer hoewel niet willende breken met de conser vatieve partij, wil de politiek ten aanzien van de handelstraetaten door- gezethebben. Kan dit niet samengaan, dan moet de keizer natuurlijk iets prijs gevenwat dat zaï zijn is nog niet bekend. Het algemeens denkbeeld is echter, dat de conservatieven wei van gedragslijn zulien veranderen, zoodra het hun duidelijk wordt, dat de keizer wellicht een liberaal ministerie zal willen. In het andere geval, namelijk wanneer de keizer den steun der con servatieven het meest op prijs stelt, dan zouden Caprivi en baron vun Marschalk secretaris van staat van bui- tenlandsche zaken vallen. Tot dusverre is er van eene beslissing nog niets te zeggen. Uit Hanover wordt aan de bladen gemeld dat graaf Wilhelm von Bis marck, regee.ingspresident aldaar, eenen ongeteekenden dreigbrief ont vangen heeft, behelzende dat zijn huis door dynamiet zou worden verwoest. Het huis is naar aanleiding hiervan onder het toezicht der politie gesteld. Naar men weten zal, heeft de graaf, uit krachte zijner betrekking, ijverig medegedaan aan de vervolging dei- bende van valsche spelers te Ha nover. In het engelsche Lagerhuis heeffc Donderdag eene interpellatie plaats gehad naar aanleiding van het gerucht dat het oorlogsschip „Revolution" groote averij had bekomen in een t-torrn in de Golf vau Gascogne. Sir Kay Shuddleworth deelden evenwel mede, dat de averij van zeer weinig beteekenis was. In tegenspraak met de gisteren medegedeelde ongunstiger berichten over de expeditie van majoor Wil son in Matabelenland, heeft in het Lagerhuis de heer Buxton verklaard dat de engelsche regeering tot Don derdagmiddag nog geen enkel bericht daaromtrent had ontvangen. Uit Melilla wordt gemeld, dat Mouley Aarof de voornaamste hoof den van h ït Riff heeft overgeleverd aan den maarschalk Martinez Cam pos, die oordeelende dat de sultan van Marokko de verantwoordelijke persoon is, hnn de kastijding moet toedienen, zoodat hij hen naar Tan- ger heeft gezonden ter beschikking- van den minister des sultans. Martinez Campos is benoemd tot buitengewoon gezant bij den Sultan van Marokko, onder behoud van het opperbeveLLöuoerschap ever het leger. Volgens berichten uit Rio de Ja neiro is het bombardement zeer he vig. Verscheiden personen vonden den doock De bevolking verkeert in de grootste onrust; de winkels zijn gesloten. Tot overmaat van ramp doen zich in de stad gevallen voor van den ergsten vorm van gele koorts vomito negrowaaraan vijf personen bezweken zijn. In Lissabon is eenige opschudding- veroorzaakt door het bericht uit Rio de Janeiro, dat Peixoto den portu- geeschen gezant in de gevangenis heeft doen werpen. GEMENGD NIEUWS. 20 jaar laag bewaard. Ruim 20 jaar geleden vertrok uit Oud-Beierland iemand naar Amerika. Op de reis naar Rotterdam deed de conducteur der boot de gewone vraag „enkele reis of retour?" De man vroeg toen hoelang retours geldig waren, waarop de conducteur ten antwoord gaf „zoolang u het be waart." De man is thans terug geko men en had zijn retourkaart goed bewaard, - en ofschoon ze reeds lang op die booten zijn afgeschaft, werd dat retour nog ais geldig aangeno- nomen. „Een verbazingwekkende uitspraak." De engelsche bladen houden zich nog steeds bezig met „the kissing af fairin Holland. De eigenaardige uitspraak van ons gerechtshof wordt door de Daily Telegraphdie een ge- heele kolom aan het geval wijdt, ge noemd een verbazingwekkende toe passing van het recht. Onder de en gelsche wet zon men zoo iets kunnen brengen onder „aanvallen" of onder „gevechten". Het blad vindt dat ook in Nederland in geen geval de vrou wen deze uitspraak zonder protest voorbij mogen laten gaan, en als er weer eens een geval voorkomt, zal een handige advocaat toch ook wel een andere uitspraak weten te ver krijgen. Maar als dat niet gaat, dan acht het blad een koninklijk besluit noodzakelijk, ten einde erger te voor komen. Want anders zon het wel eens kunnen gebeuren, dat de Ne- derlandsche vrouwen, die niet zooais Engelsche, de mistletoe kennen, beslo ten niet meer te huwen, vóór het on recht is hersteld. Een© afschuwelijke moord. De rechtbank te Rijsel deed dezer dagen uitspraak in een afschilweiij lr proces wegens moord. Marcel Hériaud was gehuwd met de dochter van den koster Vilateaux, die diep in schulden stak en op den dood van den ouden Hériaud, die voor zeer welgesteld doorging, wachtte. Het jonge paar leefde op kosten van den vader van den man, totdat dit den ouden Hé riaud verdroot en hij de jongelui de deur wees. Den volgenden avond, na dat de koster de vesperklok geluid had, begaf hij zich met het echtpaar naar Hériaud, die gebonden op de tafel gelegd en gruwzaam vermoord werd. Het lijk werd in het water ge worpen. De misdaad werd den vol genden dag ontdekt en de rechtbank veroordeelde den koster ter dood, den ontaarden zoon tot 20 en zijn jonge vrouw tot 8 jaren tuchthuisstraf. De daders vau den. moord te Praa.. Twee der vier personen, die als verdacht van den moord op Mrva te Praag waren gevangen genomen, heb ben eene volledige bekentenis afge legd. In het eerste verhoor ontkenden beiden alle deelneming aan de mis daad, doch in het tweede verhoor werd de een, Dolezal genaamd, zoo danig in het nauw gebracht, dat hij eindelijk verklaarde, volledige beken tenis te willen afleggen, wanneer zijn kameraad Dragoun hem van den eed van geheimhouding wilde ontbinden. Op aandrang uer politie gaf Dragoun er aan toe en legde insgelijks beken tenis af. Blijkens hunne verklaringen waren zij Zaterdagavond bij Mrva ge- komen, terwijl hij bezig was zijn Kerstboom op te sieren. Zij hadden hem daaraan nog. geholpen en waren vervolgens met hem gaan kaartspelen. Te midden van het spel hadden zij hem voorgesteld, tot afwisseling eens te gaan schermen, hetgeen hij had geweigerd, op grond dat hij geen sabels of andere wapenen had. Daarop waren zij nationale liederen gaan zin gen en toen had Mrva onder anderen een lied aangeheven met het refrein „Dood aan de verraders!", waarbij Dragoun hem in de keel gegrepen en geworgd had, terwijl Dolezal hem het mes in de borst had gestoken. On middellijk daarop waren zij naar Kriz gegaan, met wien zij Zondagochtend zijn gevangengenomen. Kriz ontkende alle schuld, maar werd toch als aan legger van het moordplan aange wezen. Op de vraag naar de reden tot den moord hebben Dolezal en Dragoun verklaard, dat zij reeds lang geleden verdenking tegen Mrva hadden gehad. Hij was vroeger lid van het uitvoe rend bestuur der geheime vereeniging „Omladina" en daarna had Dolezal, die destijds zijn beste vriend was ge weest, hem reeds gezegd„Als ik wist dat gij een verrader zij t, zou ik u dadelijk van kant maken." Toen ver volgens een der afgevaardigden in het Parlement had beweerd, dat Mrva eene valsche rol had gespeeld, dat hij heimelijk in dienst der politie stond en lid der „Omladina" was geworden om alles aan de politie te kunnen verraden, was bij Dolezal en Dragoun het plan gerijpt en hadden zij gevolg er aan gegeven. De pleegmoeder van Mrva, vrouw Karausch genaamd, be weert dat de „Omladina" een prijs op de volvoering der daad had uitge loofd. In het laatste verhoor heeft Dolezal nog gezegd, dat de Omladis- len nog wel grootere plannen en het inzonderheid op groote heeren gemunt hebben. Alle drie werden zij aan de justitie uitgeleverd, terwijl Dworzack nog in voorloopige hechtenis werd gehouden. Gelijk men zich zal herinneren, had d.eze de pleegmoeder van Mrva, toen zij zich naar de kamer van haren pleegzoon wilde hes even, tegengehou den onder mededeeling dat de kamer gesloten was, maar was hij later bij haar teruggekomen en had toen ge zegd dat hij Mrva vermoord had ge vonden. EERSTE KAMER. Zitting van heden Vrijdag 29 Dec. Per Telegraaf. De sprekers over de Indische be grooting beantwoordende, verklaarde de Minister van Koloniën een nood zakelijke uitbreiding der vloot in Indië niet tte zullen tegenhouden en in A.tjeh een politiek te willen volgen, die strekt de wettige hoofden in hun strijd tegen de macht der pries ter par tij te steunen met een krachtig optre den te land en te water, zoo noodig met behulp der mariniers. Verbetering van instructie regelen de de verhouding tusschen het op perbestuur en den Gouv.-Gen. is in onderzoek. De magazijn voorraden lucifers en petroleum blijven buiten de met 1 Jan. in te voeren belasting op die artikelen. Tegen vrijstelling van uitvoerrecht in 1894 van den den suikeroogst van 1893 had hij bezwaar. In zake de toestanden nopens de suikercultuur in Besoeki wacht hij de resultaten van het onderzoek af. Tegen het openstellen van eenige ambten voor Inlandsche christenen is geen bezwaar. De overbrenging van de Indischen hydrografisten diens naar Nederland verdedigde de Min. nader. De Indische begrootingen werden zonder steuim ng aangenomen; Even! eens de verhooging der Indische be grooting (opium), de begrooting der landsdrukkerij, de afwijzing gemeen tewet voor Purmerend en de hoofd stukken 1, 7a en middelen. De Ka mer is gescheiden tot 9 Januari. Door de rechercheurs Verkerk en van Halst is bij een uitdrager alhier in beslag genomen een groote houten kist met timmermans gereedschap die dezer dagen was ontvreemd, in het verbouwd wordende Diaconessen- huis aan de Hazepaterslaan. Door middel van overklimming der schut ting in de Meesterlottelaan heeft de dief zich toegang verschaft. Benoemd tot onderwijzeres aan de openbare school te Schoten mej. A. M. Fortuin. Cummissariaal «au Politie ie Haarlem. De voorwerpen zijn dagelijksbehalve Zon- en feestdagenvan 2 tot 4 uur voor de eigenaars terug te bekomen. Eene portemonnaie waarin eenige lombardbriefjes en een loterijbriefje van de thans trekkende Nederland- sche Staatsloterij. Eene bloedkoralen ketting waaraan een. gouden kapit telstokje. Een wollen handschoen. Een kinderhaudscrioen. Een koperen gewicht. Een gouden ring met sleei waarin een wapen gegraveerd. Een schildersdiamant. Een protestant*ca kerkboek. Een klein gouden mednii Ion, waarin een portret en waaraan een gouden kettinkje. Een dekstuk van een schoorsteen met twee pijpen. Een wollen handschoen. Een gouden kruisje. Een lorgnet. Een glacé hand schoen. Eene zweep. Eene kinder handmof. Een bloedkoralen kettink je met gouden sluiting. Eene ladder. Twee diverse ringen met sleutels. VARIA Nieuwe manier van pronkerij.Ei, maar zeg, hoe die bankier Dell man en zijne vrouw weten naam te ma ken, dat is waarlijk grootsch. Er gaat geen dag voorbij of men leest in de eene of andere krant van hen eene vraag als de volgende „hoe wascht men ananas-vlekken uit Brussel sche kant? of: hoe krijgt men chain- pagnevlekken uit echt Smyrnasclie tapijten Bevallen: 27 Dec. A. C. Sfchor- nagelPrinsen z - S. Dasbergv. Coe- vorden z - 28. H. HoogerbeetsBak ker d (levenl.) - 29. C. F. W. Bles graafKahlenberg d. Overleden: 27 Dec. W. Schraal - Broeks 66 j. Oranjestr. - J. Boogaart 14 md. z Ursulast. - 28. J. Witteman 20 dg. z Assend. laan. - D. H, Jarigse 10 md. d W. Heerenstr. - J. v. Wels 60 j. Kennem. str. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 20 Dec. C. Jongsma en G. E. A. Seibels, wed. van J. B. Braunstahl, Eibergen. 27. I. M. J. Hoog en A. B. W. Muijderman, Zut- fen. - H. Croese en J. Kouwenaar, Zutfeii. 28. J. Eijsvoogel en A. S. C. Lukeij, N.-Amstel. - R. Siegmund en C. Seeman, Deventer. - H. B. v- d. Santen en J. H. PI. C. Soutberg, Am - sterdam. Overleden: 12 Dec. A. D. J Seemann 71 j Amst. 14. P. Bonk 70 j., N.-Amstel. 23. J. Krenning 76 j., Baambrugge. - C. D. v. d. Berg 46 j„ Tiel. 24. C. Kraakman Jbz. 80 j., Egmond a. d. Hoef. - H. Kroon 70 j., Baarn. 25. IP. Dijkman 58 j.. Amst. - W. L. Dijkhuis 88 j., UIrurn. - H. Rinck, Delft. - Wed. J. Audretsch Van Hamond 48 j., Amsl. - J. H. Spervver van Olij 50 j., den Haag. - G. Verkerk 72 Gouda. 27. W. J. Asschenbergh v. Monnorn 57 j., Am sterdam. - Wed. J. P. G. van der MeerKnaap 85 j., Raamsdonk. - I). Admiraal Pz. 79 j,, Alkmaar. - Wed. Niemannde Ridder 72 j., Leersum. - Wed. G. KepplerOvermeijer 80j., Amst. - G. J. Hulsman 51 j., Rand wijk. 28. A. J. van der Horn van don BosVan Houten 51 j., den Haag. 29. C. A. Molekamp 54 j., Amst. De opgaaf van de trekking van heden (Vrijdag) was bij het afdruk ken nog niet ontvangen. Het stoomschip Prinses Amalia, ar riveerde 28 Dec. van Amsterdam te Batavia. Plet stoomschip Sumatravan Ba tavia naar Amsterdam, passeerde 28 Dec. Perim. Het stoomschip Cedevan Rotter dam naar Java, vertrok 28 Dec. van Suez. Het stoomschip Soerabaja, van Ja va naar Rotterdam, vertrok 28 Dec. van Port-Said. Het stoomschip Drenthevan Rot terdam naar Java, arriveerde 27 Dec. te Atjeh. Het stoomschip Amsterdamvan de N. A. S. M., arriveerde 28 Dec. van Newyork te Rotterdam. Het stoomschip Rotterdamvan de N. A. S. M., arriveerde 28 Dec. te Newyork. Aan Qeabonneerden op dit Blad, en hunne huisgenootenworden aan het Bu reau Kleine Houtstraat 9, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te bevragen. Abonn'es buiten Haarlem ontvang en in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Julir. iu delt. iung. bekw. m inaatelku. «n verk. goede taille net niterl. fata. en eorl. I:ef<t m. henn. v. ff. t. opg. v. Bal. en vorige bolr liefst ext, 2. Eeiste taille werkst. te Amst. 8. Juffr. in manuf. to Amst, teg, 1 Febr. ext. bek. m. h. vak aanmeld, pers. 4. Mantelj. P. G. bekw. ia verk. pais. er> ve«- and. v. fijne mant. en corst. 5. Zaer bekw. fr. if holl. kinderj. P. G. groote fam. bnir" iv. Utrecht) bek. m. alle huiab. bezigb. 6. Jongr.. P. lommiasiekant. liefst in. eind-dipi. H. B. i :t reeds als volont. op kant. wrfkz. gew. 7. Tomand tritst, op de hoogte m. vertal. 7an rooi. liefst deg. die goede Vronn. wet. of bo ion. vertaalde rom. bezitt. 8. Geront. reiz. v. gross, huis in glas on aar dew, <e Rott. liefst, m. vak bek, sollie. en opg. v. godad. vorigs betr. en sal. 9. Uitirst bekw. salon nier bij coiff. to Ito l teg. 20 Jan. nital. v. saloawerk.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 3