NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. DeDynamietmanr sn van Parijs. lie Jaargang: Woensdag 3 Jannari 1894. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERT ENT IËN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON. No. 3221 HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37|. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentién worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE Co.,, JOHN F. JONESSuccParijs 3Ibis Faubourg Montmartre. Haarlem, 2 Jan. 1894. Naar wij vernemen is de toestand van den Commissaris van politie zeer bevredigend. Stedelijk museum. In de afgeloopen maand is het stedelijk museum van schilderijen en oudheden op het Raadhuis bezocht door 60 personen tegen en door 259 personen zonder betaling. Vereeniging tot verfraaiing enz. Eenigen tijd geleden maakten wij reeds melding dat de Vereeniging tot Verfraaiing van Haarlem en omlig gende gemeenten en tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer het plan hadden weg, loopende van den Dreef tot aan den Wagenweg voorbij de buitenplaatsen van den heer Kaars Sypesteijn, mevr. de wed. Insinger Borski, enz., te beharden en in goed toestand te brengen. Wij kunnen thans mededeelen dat dit kostbare werk werkelijk uitgevoerd zal worden, dank zij de bijna alge- meene finantieele medewerking der bewoners aan dien weg en den ze delijken steun der betrokken autori teiten. Evenals het vorige jaar met het maken van een toegang tot de Span jaardslaan en het voetpad langs den Wagenweg, zal dit werk door de "Vereeniging „Weldadigheid naar Ver mogen" worden uitgevoerd, die ook finantieel de zaak steunt. Zeker niet licht te overschatten is daardoor het voordeel, dat in stede van een zeker bedrag voor bedeeling te moeten uitgeven laatstgenoemde Vereeniging ongeveer het drievoudige daarvan zal kunnen besteden voor het laten verdienen aan werkeloozen. Dat het bekend worden van dit plan de vertraaiïngs-vereeniging reeds nieuwe leden heeft bezorgd, valt niet te verwonderen en het is te verwach ten dat dit voorbeeld nog door velen gevolgd zal worden, ft: Hoewel het leden-aantal gestadig "toeneemt zouden toch bij nog grootere toetreding van leden, werken kunnen ondernomen worden, verfraaiingen ter hand worden genomen, diethans wegens de hooge kosten moeten ach terwege blijven. dit gezelschap zonder geldige reden Vrijdag is weggebleven bij de over eengekomen opvoering van „de Tante van Charley." Benoemingen. Aan de christelijke school voor den werkenden stand alhier zijn benoemd tot onderwijzeres Mej. H. Memsma te Muiden en tot onderwijzers de heeren J. C. van Goudoever te Noord- wijk en W. A. van Dam te Hilver sum aan de Groen van Prinsterer- school tot onderwijzer de heerjE. van Niekerken te Doornspijk. Afd. Haarlem der Maatschij. van Tuinb. en Plantk. In de Vrijdag 29 Dec. j.l. gehou den afdeelingsvergadering van de maatschij. van Tuinbouw en Plant kunde, werd aangenomen om in Nov. '94 een Chrysanthemum tentoonstel ling te houden, waarvoor reeds in die vergadering een regelingscommis sie werd benoemd. De Voorzitter de heer J. D. Onder water werd voor een jaar tot waar nemend voorzitter benoemd, terwijl de heer P. W. Voet weder voor drie jaar tot secretaris-Penningmeester werd herbenoemd. Naar wij vernemen zal de directie van den schouwburg alhier een pro ces aandoen aan de directie van den Tivoli-schouwburg te Rotterdam daar Het Mausoleum. {Bij de plaat van ona vorig nimmer.) Toen enkele jaren geleden bleek dat de begraafplaats van den Schooter- weg te klein werd, kocht het ge meentebestuur twee bunders land aan tot uitbreiding en werd aan de firma Zocher opgedragen, een ontwerp van aanleg te maken in den trant van het oude gedeelte. Dit geschiedde en ieder weet hoe het nieuwe gedeelte een waardige voortzetting van de be staande begraafplaats mag worden Bij dezen nieuwen aanleg werd aan den noordkant een terrein gereser veerd van 100 meter lang en 12 meter diep, waar bij tijd en wijle een mau soleum een plaats zou kunnen vinden. Reeds toen was het een lievelings denkbeeld van burgemeester lord ens, dat op deze plek eens een mausoleum verrijzen zou. Eenige maanden vóór zijn aftreden, droeg Mr. Iordens aan den gemeente architect op, een ontwerp voor een dergelijk gebouw te maken. Het plan dat diensvolgens ontstond, bestond uit een hoofdgebouw met aan beide zijden kolonnades, die begrensd wer den door hoekgebouwen. De kosten van dit gebouw werden geraamd op 88000. Redelijkerwijze vond men zulk een uitgave op eenmaal te machtig en werd dus besloten rot den bouw van een gedeelte, zijnde het hoofdge bouw met een deel kolonnades aan weerskanten. Wat nu op de begraaf plaats staat, is dus een deel van het geheele mausoleum, dat naar behoefte kan worden uitgebreid volgens het oorsponkelijk ontwerp, dat berust op het Stadhuis. Het nu gebouwde ge deelte kost 24000. Er zijn in het gebouw zooals het nu is opgetrokken, 24 grafkelders met gelegenheid tot bijplaatsing van monumenten acht in het hoofdge bouw, vier onder de kolonnade daar van en de overige onder de zij kolon nades. Door de ophooging van het terrein heeft het mausoleum een sous-ter rain verkregen, waar 96 eenpersoons graven zijn aangebracht en achter boven de kolonnades de overigen. Set gebouw maakt een stemmigen indruk. Het is streng in grieksch- ionischen en dorischen stijl opge trokken en wij hebben deskundigen het ontwerp zeer hooren roemen. Het zal van het talent van den heer Leijh een bijkans onvergankelijk be wijs blijven. Prachtig uitgevoerd is de beelden groep in den voorgevel, die de Schik godinnen voorstelt. Hij is het werk van onzen stadgenoot, den heer Maas, |die als jong beeldhouwer hier een 'waardig proefstuk van zijn kunst heeft afgelegd. Zooals wij in ons vorig nummer meldden, zijn er reeds nu aanvragen voor graven ingekomen. Eerstdaags zal door B. en W. de prijs van de verschillende kelders en graven wor den bepaald. Het is zeker, dat deze wijze van J begraven veel plechtiger is, dan de teraardebestelling zooals die nu ge- ■schiedt. Dat het altijd eenigermate een zaak van luxe blijft, spreekt van zelf, maar er schijnt in elk geval groote waarschijnlijkheid te zijn, dat het Mausoleum geen financieele scha depost voor de gemeentekas zal wor den. Deze waarschijnlijkheid zal voor zeker den tegenzin van velen voor het mausoleum wegnemen. Yan Zondag 31 December af tot en met heden was in „Weten en Werken" alhier te bezichtigen de kost bare schilderij, van de hand des kunstschilders N. Bastert te Amster dam, welke den heer dr. J. B. Wijn- hoff door verscheidene vereerders wordt aangeboden. De schilderij stelt voor „de terugkomst der kudde" en is gevat in een breeden verguld rand. en is een waardig blijk van hulde voor den heer Wijnhoff, die zich in zijne langdurige praktijk hier ter stede zooveel sympathie heeft verworven. Staat van verkochte hoeveelheden en van middenprijzen van granen en zaden, en van kaas in 1893 te Haar lem ter markt gebracht. Artikelen roode tarwe witte tarwe rogge haver gerst duivenboon. paarden b. bruine b. gro. erwten capucijners kanariezaad br.mosterdz. geel koolzaad maanzaad kar wij zaad Hoeveelh. H. L. middenprijs. 1011 5-42Ü 4789 6.22 2385 5.— 10484 3.82 2080 4.86 2994 6.4814 1617 5.52 40 6.50 1674 7.54 277 7.35 209 6.49 232 21.3714 27 13.33 374 8.38 20 13.25 kilogram. 37450 15.65 kaas 252800 stuks, 2054 stapels, 479254 kilogr. middenprijs 2846. Processe a-verbaal. Gedurende het afgeloopen jaar zijn door de politie alhier 672 processen- verbaal opgemaakt wegens misdrijven enz. en 1083 ter zake politie overtre dingen waaronder 403 ter zake open bare dronkenschap. Bij vonnissen van Arrondissements Rechtbank te Haarlem van den 2en Januari 1894 zijn in staat van faillis sement verklaard le. Klaas Bakker Gz., slijter en winkelier te Edam, met ingang van 19 December 1893, curator Mr. F. Wil- lekes MacDonald. 2. Maarten Fijn, tapper en slijter te Edam, met ingang van 27 Dec. 1893, curator Mr. F. Willekes MacDonald. 3. Anna Elisabeth Weehnizen, we duwe van Hendrik van Wageningen, brood- en koekbakker te Overveen, gemeente Bloemendaal, met ingang van 28 Dec. 1893, curator Mr. C. Joh. Prins. 4. Christiaan de Vogel, winkelier te Haarlem, met ingang van 30 De cember 1893, cueurator M. A. E. A. S. van Stralen. In alle deze faillissementen is Rechter Commissaris Mr. J. de Clercq van Weel. Bezoek van de ministers aan Amsterdam. Zaterdag brachten alle ministers een bezoek aan de „Nederlandsche Fabriek van Werktuigen en Spoor- wegmaterieel" te Amsterdam. Zij werden ontvangen door den directeur, den heer C. H. Strumphler en de com missarissen. Verder waren ook aanwe zig de heeren Van Hasselt, adniistra- teur van den H. IJ S. M., Cluysenaar, directeur der Maatschappij tot Exploi tatie van Staatsspoorwegen en Van Naamen van Eemnes, president van de Zuidafrik. Spoorwegmaatschappij. De heeren werden rondgeleid door den directeur en de chefs der afdeelingen. De Ministers betuigden hunne groote tevredenheid en bewondering voor alles wat zij zagen. Na de bezichtiging had er een de jeuner plaats in de commissariszaal, waar de heer Cremer de gasten wel kom heette en met een enkel woord de wordingsgeschiedenis der fabriek naging. Hierop antwoordde de minis ter Van Tienhoven; minister Pierson stelde een dronk in op den directeur, waarop deze wederkeerig antwoord de. Daarop brachten de Ministers nog een bezoek aan de werf van de hee ren Huygens Van Gelder en aan de marinewerf.' Eerste Kamer De Eerste Kamer zal bij wederbij- eenkomst, op 9 dezer te half 3 uur, dadelijk in behandeling nemen het wetsontwerp tot wijziging van de art. 73 en 76 der kieswet (hoogst aange- slagenen) en dat houdende nadere bepalingen omtrent den suikeraccijns (beetwortelsuikerfabrikanten.) Terugblik. In het afgeloopen jaar zijn de na volgende Nederlanders overleden, die gewichtige staatsbetrekkingen be kleedden of op het gebied van weten schap en kunst naam hebben gemaakt. J. H. A. W. baron van Heerdttot Eversbnrg, oud-gouverneur van Suri name. Jhr. mr. N. de Gijselaar, oud-griffier van den Hoogen Raad. C. Bosscher, oud-directeur van bin- nenl. bestuur op Java. J. P. Koelman, oud-directeur der Academie van beeldende kunsten te 's-Gravenhage. A. Engel vaart, gep. luit-generaai, ond-minister van oorlog. Mr. H. D. Levyssohn Norman, lid der Tweede Kamer. 30) HOOFDSTUK VIII. Moeilijke stappen. „Hoor eens, mon ami," zeide hij gemoedelijk, „ik kan je niet gebruiken en mij dunkt je zult dat zelf wel begrijpen. ''Zie eens hier, je bent vroeger op den verkeerden weg ge weest en een mensch verandert zoo maar niet op eens heele- maal, alsof het een handschoen was, dien je het buitenste bin nen keert. Ik houd ervan om ronduit te spreken. Een model van braafheid kun je zoo plotseling niet geworden zijn. Nu dan, ik heb hier iemand noodig dien ik heelemaal kan ver trouwen hij moet de winkellade beheeren en die 's avonds aan mij aldragen. Soms koopen de menschen dingen van twintig en tien francs, een franc ja zelfs van een hal ven franc. J e ziet wel hoe veel goed ik in den winkel hib. Hoe veel er iederen dag afgaat kan ik dus niet zien en ik kan Bet ook niet dagelijks natellen. Je begrijpt, dat ik geen uur rust meer zou hebben. De verzoeking voor u zou bovendien ook veel te groot wezen. Laat mij je een goeden raad geven. Zie, dat je bediende wordt bijvoorbeeld in een meubelmagazijn, waar de voorraad beter te controleeren is en alleen uit groote stukken bestaat, die niet maar zoo mee te nemen zijn. Bonjour!" Charpentier stak zijn aanbeveling weer in den zak, nam den hoed af en ging zwijgend den winkel uit. In wanhopige stemming ging hij verder. Dacht deze vrien delijke man er zoo over? Wat moest dan de meening van anderen die minder goedhartig waren, wel wezen? Was het dan waar, dat éénmaal dief altijd dief was Het duurde geruimen tijd eer de arme man den moed had zijn moeilijken tocht te vervolgen. Het vierde adres waar hij zich aanmeldde, was een groot kantoor, waar een loopknecht werd gevraagd. Toen hij de deur die openstond binnentrad, zag hij in den gang een lange reeks van personen staan wachten. Het waren allen sollicitanten naar de vacante be trekking. Er waren er zeker wel vijltig en van tijd tot tijd werd er een geroepen, die dan een deur binnenging, waaruit hij meestal zeer spoedig weer te voorschijn kwam. Charpentier begreep, dat hier zeker de kans bizonder klein voor hem was. Toch besloot hij te blijven, daar hij zijn dochter beloofd had zijn uiterste best te doen. Hij wachtte dus evenals de anderen. De lange stoet verminderde nauwe lijks, daar telkens met groote tusschenpoozen een van de sollicitanten werd binnengeroepen. Toen Charpentier ruim een uur aldus had staan wachten, verscheen er aan het einde van den gang een jongmensch dat met een pieperig stemmetje riep„De betrekking is ver vuld, de sollicitanten kunnen heengaan I" Als een teleurgestelde kudde gingen de veertig overblij ven den naar buiten morrende over het lange wachten. Deze mislukking had Charpentier weinig gedeerd. Zich zoo snel mogelijk verwijderende, alsof hij vreesde dat al deze mededingers hem zouden achtervolgen, sloeg hij een zijstraat in en begaf zich naar het vijfde adres, waar hij zijne dien sten zou aanbieden. Het was een betrekking van looper in een manufactuur- magazijn, doch vóórdat Charpentier nog den mond opendeed om te zeggen wat hij verlangde, riep men hem al toe dat de betrekking begeven was. Allengs was het twaalf uur geworden en de sollicitant, door het loopen en wachten moede, ging in een melkhuis en kocht een glas melk bij een paar boterhammen, die zijne dochter hem, zorgvuldig ingepakt, had meegegeven. Hierna zette hij zijn tocht voort, maar steeds zonder succes. Van do overblijvenden was er een reeds voorzien en de anderen zonden hem onverbiddelijk weg, toen zij het getuigschrift van baron de Rétigny gelezen hadden. Een hunner, een zenuwachtig winkelier, had Charpentier, toen deze aandrong gedreigd dat hij de politie zou roepen als hij niet dadelijk heenging. En nu wandelde de arme man de straat langs. Tien maal beproefd, tienmaal mislukt! Was hij dan geen mensch meer» was hij dan niet meer waard om op eerlijke manier een stuk

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1