Politiek Overzicht. Pastoor W. Brouwers, historicus en letterkundige. Jhr. A. W. A. Gevers Deynoet, gep. generaal-majoor. W. M. Oppedijk, lid der Tweede Kamer. Mr. N. de Roever, archivaris van Amsterdam. A. A. T. de Man, oud-administra teur van financiën in Suriname. A. N. L. Coops, gep. schout-bij - nacht. J. P. Hofstede, hoofddirecteur der posterijen. Mr. C. J. Vladeracken, lid van den Raad van State. Dr. F. A. Salzer, prof. in de chirur gie te Utrecht. Mr. R. J. graaf Schimmelpenninck van Nyenhuis, oud-minister van finan ciën. Jh. mr. E. van Weerde van Dijk veld. Mr. G. Diephuis, hoogleeraar te Groningen. G. D. J. Schotel, geschiedkundige. W. J. Pahud de Mortagnes, oud resident van Ned.-Indië. Mr. J. T. Buys, prof. in de rechts geleerdheid te Leiden. Dr. G. J. Legebeke, hoogleeraar aan de Polytechnische school. Prof. dr. Jacob Moleschott. H. van Eeghen, directeur der Ned. Bank. Jhr. mr. A. J. W. Cornets de Groot, oud-raadsheer in het hooggerechtshof van Ned-Indië. Van Zutphen, oud-resident van Bali en Lombok. Jhr. mr. G. C. J. v. Reenen, vice-pre sident van den Raad van State. Mr. C. A. Henny, oud-landsadvo caat te Batavia. J. J. Habets, Nederlandsch oudheid kundige. V. G. P. de Serière, oud-resident van Cheribon. A. A. Looijen, numismaticus, direc teur van het Kabinet van munten, penniningen en gesneden steenen te VGravenhage. Charles T. Liernur, ingenieur. J. A. A. Waldorp, oud-hoofdinge- nienr. G. Emants. M. H. Jansen, lid van den Raad van State. M. C. M. E. G. graaf van By land, Nederlandsch gezant te Londen. J. Knappert, hoogleeraar in de god geleerdheid te Amsterdam. Mr. N. J. C. Snouck Hurgronje, lid van Ged. Staten van Zeeland. Jhr. mr. P. J. Elout van Soeter- woude, oud-lid van den Raad van State. Dr. C. Leemans, oud-directeur van het Museum van oudheden te Leiden. D. A. L. Poelman, lid der Tweede Kamer. F. J. Th. N. Beukman van der Wijck, oud-hoofmgenieur bij 'elands openbare werken in Ned.-Indië. Dr. C. E. van Koetsveld. Mr. J. Lublink Weddik, gewezen resident van Madoera. Jhr. W. I. A. Storm de Grave, gep. generaal-majoor, Mr. B. van Roijen, lid der Eerste Kamer. Dr. C. W. Vinkhuyzen. Jhr. mr. E. J. C. M. de Kuyper. oud-commissaris der Koningin in I imburg. C. Diependaal, bisschop der oud- bisschoppelijke klerezey. A. Buma, oud-lid der Tweede Ka mer. Jhr. mr. J. A. Singendonck, oud griffier van de Eerste Kamer. B. S. Berestein, opperrabijn. S. B. Zeverijn, president der Java- sche Bank. Jhr. D. F. van Alphen, gewezen resident van Bezoekie. Mr. L. W. C. Keuchenius, lid der Tweede Kamer. Mr. C. baron de Weichs de Wenne, oud-lid der Tweede Kamer. Prof. J. G. de Hoop Scheffer, oud- hoogl. aan het Doopsgez. Seminarium te Amsterdam. In het buitenland zijn o. a. over leden Rutherford B. Hayes, gewezen pre sident der Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Vincenz Lachner, Duitsch compo nist. James G. Blaine, staatssecretaris der Vereenigde Staten. H. A. Taine. Jules Ferry. Wilhelm Lübcke, Duitsch kunst historicus. Graaf Derby. A. G. Ribot, Fransch schilder. Adolf George, vorst van Lippe- Schaumburg. George Victor, vorst van Waldeck- Pyrmont. Baron von Bauer, Oostenrijk-Hon- gaarsch minister van oorlog, Anton von Schmerling, Oosten- rij ksch staatsman. Guy de Maupassant. Ernst II, hertog van Saksen-Coburg. Theodoor Wachtel, beroemd zanger. Generaal De Miribel, chef van den generalen staf in Frankrijk. Charcot. Louis Ruchonnet, lid der Zwitser- sche bondsregeering. Benjamin Jowett, Engelsch ge leerde. Georg von Kameke, gewezen Prui sisch minister van oorlog. Maarschalk Mac Mahon. Gounod. Tcharkowsky, Russisch componist. Alexander van Batenberg, {gewezen vorst van Bulgarije. John Tyndal, Engelsch natuurkun- dige. Julius Meijer, Duitsch kunsthis toricus. Rudolf Wolf, Zwitsersch sterrekun- dige. Victor Schoelcher, lid van den Vranschen Senaat. hoeft onder te doen.| HUB Ook Eden, ofschoon nog maar 14 dagen hier, rijdt kolossaal, en ik ben er van overtuigd, dat hij, als hij zoo door mag gaan met vorderingen te maken, de lui nog eens wat anders zal laten zien dan den vorigen win ter. Zijn wielrijden heeft hem meer id dan kwaad gedaan, daar kan men gerust over zijn. Gevolgen van een spoorweg-ongeval. Ten opzichte van de spoorwegbe ambten, die betrokken zijn geweest in het ongeval op 26 Nov. 11. aan de brug over den Omval te Amster dam, is door den directeur-generaal der Exploitatie-mij. beslist, dat de hoofdconducteur zal worden ontsla gen, de conducteur zal worden terug gesteld, en de dienstdoende brugwach ter in eene andere betrekking zal worden geplaatst, terwijl omtrent het lot van den machinist eerst na diens herstel eene beslissing zal worden genomen. Door ko endamp gestikt. Zondag zijn in het vooronder van het kraakschip Dv Goede Verwachting liggende aan de Wilhelminakade te Rotterdam, door kolendamp gestikt gevonden de 11- en 14-jarige zoons van den schipper Van der Wouden, De oudste had, om zich te verwar men, bij het schrijven van een nieuw jaarsbrief aan zijne ouders, eene stoof met eene brandende briquet naar het vooronder medegenomen en daar na het luik gesloten. Na het schrijven van den brief is hij met zijn broeder gaan slapen. ger dagen, heeft men bedacht om de aeks te folteren. Gewoonlijk heeft deze op bovennatuurlijke wijze kran sen gevlochten in de kussens der lij ders en in deze voorwerpen, elders symbolen van hulde en waardeering, zetelt hier de geest der heks. Ten einde dien geest te verdrijven, woraen de kransen zorgvuldig in eene pan >gd, om ze daarna te roosteren en te braden. En zoo is het gebeurd, dat men de heks, waarvan in dit geval sprake is, op verren afstand erbar melijk heeft hooren jammeren, juist op het oogenblik toen men bezig was haren geest op de zoo pas genoemde wijze te martelen. Met diepen eerbied gewaagt de volksmond van deze dingen, die hij feiten gelieft te noemen; den groot sten ernst verlangt men van elk, die men mededeeling doet, van een der gelijk mysterie. En wanneer de min der goedgeloovige hoorder de bruta liteit durft bestaan om te zeggen, dat hij niets van de nonsens wil aan nemen of ook wanneer zich maar een kwalijk te verbergen glimlach op het gelaat afteekent, dan wordt hij met groote oogen en verachting aangezien, als beging hij heiligschennis, als wa re hij de meest getrouwe volgeling van Beëlsebub. Toevallig ware beide partijen in het bovengenoemde geval de ortho doxe kerkleer toegedaan, maar dit is volstrekt geen regel, men vindt ze allerwege, zoowel onder hen die gaar ne beschouwd worden als volslagen dende", en van rectificatiën van Yal- sche voorstellingen, „waarbij echter steeds alle personaliteiten moeten blijven uitgesloten. Van een toren gevallen. Te Lanaken, bij Maastricht, is een leiendekker van een hoogen toren gevallen en op de plaats doodgeble ven. Uit Hamar. De heer Rodenhuis, die zich met de heeren Kingma en Eden in Noor wegen op het ijs traint, zendt het volgend briefje uit Hamar aan de Nederl. Sport Overmorgen gaan Kingma en ik hoogstwaarschijnlijk weer naar Ne derland terug en hebben dan, zooals men licht begrijpen kan, het grootste deel onzer training achter den rug. Kingma is dit jaar zeker wel de man, die dit seizoen den Nederlandschen naam in ons vaderland hoog zal moeten houden tegenover het buiten land. Ik veronderstel daarom, dat een menigte sportliefhebbers den uitslag van zijne training met kloppend hart tegemoet zullen zien. Ongeveer 5 weken hebben wij ons samen geoe fend, terwijl ik hem steeds nauw keurig heb gadegeslagen. Ik ben overtuigd, dat men in alle opzichten tevreden over hem zal zijn, daar hij volgens mijn opinie tot een der beste rijders der wereld gerekend kan wor den. Vooral zijn „start" is niet alleen merkwaardig vlug, doch ook zoo mooi, dat allen die het zagen, ver wonderd opkeken. Dikwijls startte hij met de beste Noorsche starters, doch zij konden hem op geen stukken na houden, terwijl ook Eden, ofschoon zeer vlug, hem nog niet bij het af gaan houden kon. Ook maakte hij vanaf het begin zijner oefening een speciale studie van het hoeken-maken, en ronduit moet ik bekennen, dat hij ze thans zoo best neemt, als er maar een ze maken kan, en niet voor Eden, die gepasseerden winter zoo door zijn hoeken-maken de aandacht trok, be- Bij geloot. De heksenzaak op de Eekhoutswij k te Smilde, waarvan kort geleden mel ding werd gemaakt, schijnt toch in zeker opzicht tot een goed einde te zijn gebracht. Een ouderling der ge reformeerde kerk heeft de zaak on derzocht. Belachelijk is hetgeendien- ngaande wordt medegedeeld. De landbouwer Klok, die van de melk zijner koeien geen boter meer kon karnen, heeft zich eene reis ge troost naar het vele uren van daar verwijderde Friesche gehucht Opeinde om den duivelverbanner aldaar te raadplegen. En deze man schijnt dien naam eere aan te doen, want nauwe lijks is het middel toegepast, dat hij aan de hand deed, of de booze is ge weken en de boer kan weer boter maken. Ja, wat meer zegt, de duivels kunstenaar van Opeinde gaf tevens de verzekering, dat de vrouw des huizes die ook behekst was zou herstellen, zoodra de melk zich tot deugd schikte. En werkelijk, ook J~-L is vervuld in den alleszins gun- athéist, als onder hen die voorgeven gestrenge Calvinisten te zijn. .Treurig voorwaar is het dergelijke toe standen aan te treffen, nu we schrijven het jaar onzes Heeren 1894, en ze wer pen eene donkere schaduw op de eeuw, die men zoo vaak met den naam van „verlicht" bestempelt; schril zijn de contrasten, die de hedendaagsche maatschappij oplevert, die ter eener zijde kan bogen op eene ontwikkeling en vooruitgang die ons verbaasd doen staan, terwijl wij ter andere een bij geloof en eene domheid ontmoeten, die in de middeleeuwen, neen, bij de oude Batavieren thuis behooren. (Pr. Dr. en Ass. Ct dat stigen toestand waarin de vrouw zich thans mag verheugen. Welk geheim zinnig verband er bestaat tusschen de melk der koeien en de ziekte van het vrouwenmensch De bewerkster van deze onheilen wordt intusschen nog steeds op eer biedigen afstand gehouden. Leefde zij in den tijd, toen men de heksen waag nog in ons land vond. dan zou ze wellicht aan een onder zoek worden onderworpen, hetmené, mené, tekel, upharsin van toepassing zijn, om daarna vreeselijke straffen toe te dienen. Maar ook thans kan men nog mee- doogenloos onbarmhartig en wreed zijn. Een nieuw middel, dat ons doet denken aan kokende olie van vroe- Schipbreuk. Uit Bruinisse wordt gemeld, dat eene Bruinisser hoogaars Bru 84), is verongelukt. Spoedig nadat men Zaterdagmor gen uitgezeild was om te gaan zoe ken, kwam men de Berging-maat schappij er mee tegen, die het vaar tuig gevonden had op eene zandplaat in het Krammer, tegenover den pol der Galathé, met op twee plaatsen 'ebroken mast, doch zonder mosse- en; dit een en ander bevestigt het vermoeden, dat het onder zeil door harden wind vol water geloopen en omgekanteld is en zich op die wijze zelf gelost heeft. Door het gedurig heen en weer drijven en kantelen met eb en vloed, moet de mast aan den grond gekomen en daardoor ge broken zijn. Van de opvarenden: C. V., een jongeling van 23 jaar, den kostwinner voor zijne bejaarde ouders, en A. L., een van 19 jaar, de zoon eener hulpbehoevende weduwe, is nog niets vernomen, zoodat de vrees dat beiden verdronken zijn, alleszins gewettigd is. Het ongeval moet reeds Maandag ochtend 26 Dec., nadat zij omstreeks éen uur uit Bruinisse vertrokken zijn, plaats gehad hebben; men vermoedt 1 uur 40 minuten, bij het oploopen van het Noordergat onder Oude Tonge, omdat toen hun uurwerk en wekker is stil blijven staan. Eene circulaire. Dezer dagen werd medegedeeld, dat de bisschop van Roermond eene cir culaire heeft gericht tot de geeste lijken in Limburg, waarin aan dezen wordt verboden „zich met het schrij ven van politieke en soortgelijke op stellen in de openbare nieuwsbladen onledig te houden." In de bedoelde circulaire leest men o. a.: ,En, opdat geen twijfel besta over hetgeen wij hiermede verder be doelen, verbieden wij bij dezen aan al onze onderhoorige geestelijken, hetzij zich aan de redactie van een of ander nieuwsblad bestendig of tijdelijk te verbinden, hetzij politieke artikelen of soortgelijke correspon denties direct of indirect daarin te plaatsen, zonder vooraf van ons daar toe een doorloopend of, tijdelijk ver lof uitdrukkelijk gevraagd en verkre gen te hebben. „Wij eischen op al deze punten stipte gehoorzaamheid en houden ons voor tegen onverhoopte overtreding van dit verbod zoodanige maatregelen te nemen, als wij naar gelang der omstandigheden en naar het oordeel van ons geweten zullen oirbaar ach ten." Aan het slot der circulaire worden de correspondentiën, opstellen en be richten genoemd, welke niet onder de verbodsbepalingen vallen, zooals verslagen over kerkelijke plechtighe den, prijsuitdeelingen en soortgelijke zaken. Ook wordt toegestaan het doen op nemen van opstellen over onderwijs, „mits in geen twistgeschrijf ontaar Tusschen Frankrijk en Spanje is eene overeenkomst gesloten, waarbij Spanje gedurende dit jaar aan Frank rijk de voordeelen zal toekennen van het handelsverdrag,ter wijl door Frank rijk het minimum-tarief zal worden toegepast. Door de spaansche koningin-regen tes is op voorstel van den minister president een besluit geteekend, waar- jij als gevolg van de door Spanje met Zwitserland, Zweden en Noorwe gen en Nederland gesloten handels verdragen, aan Frankrijk, Oostenrijk. Duitschland, Denemarken, Engeland en Italië het conventioneel tarief voor den invoer hunner voortbrengselen wordt toegestaan. Den 30sten Dec„ heeft de wederzij dsche bekrachtiging plaats gehad van het duitsch-servi- sche handelsverdrag, dat in Januari in werking is getreden. Maarschalk Martinez Campos is eds bezig met het maken van de toebereidselen voor zijne reis naar Marokko, waar hij, als buitengewoon gemachtigde der Spaansche regeering, met den Sultan over de bijlegging van het geschil met de Kabylen zal onderhandelen. Zoodra het antwoord des Sultans op de voorloopige eischen der Spaansche regeering is ontvan gen, zal de maarschalk onmiddellijk van Melilla naar Mogador vertrekken. Ten einde de gevoeligheid der Moo- ren te ontzien, zal de maarschalk niet door een militair escorte begeleid wor den. De groote vraag zal zijn, of de sul tan bereid zal wezen de onkosten te vergoeden, welke de Spaansche re geering voor den mislukten veldtocht heeft gemaakt. De buitengewone uit gaven, welke daarvoor werden ver- veroorzaakt, worden geraamd op 35.000.000 peseta's (francs) maar, naar het heet, zal maarschalk Campos zich tevreden stellen met 25.000.000, daar de gekochte ammunitie in elk geval haar waarde behoudt. De laatste berichten over den burger brood te verdienen Het stemde hem bitter en met gebo- geü hoofd liep hij verder, in twijfel of hij dadelijk naar huis zou gaan of niet. Hoewel hij zijn plicht had gedaan en be proefd wat hij kon, zoo zag hij er toch tegen op om zijn dochter weer te ontmoeten. Hij had niets liever gewild dan haar te kunnen vertellen dat hij geslaagd was en nu nu zou hij haar van het mislukken van al zijne pogingen moe ten spreken en van de onaangename bejegening, die hij op den koop toe daarbij nog had ondervonden. Zoo slenterde hij, in treurige gedachten, langzaam voort, toen hem een jeneverreuk in den neus kwam. Hij keek op en zag dat hij voor een café stond, hem welbekend. Op het uithangbord stond met groote letters „Le Repos de l'Ouvrier" (de Rust van den Werkman) en daarboven was een werk man afgebeeld, die met een glas in de hand en een sigaar in den mond, aan een tafeltje zat waarop een groote flesch stond. Dit durfde de kastelein „de rust van den werkman" noemende naam „het verderf van den werkman" zou beter aan de inrichting hebben gepast. Hieraan evenwel dacht Charpentier niet. Hij bleef staan voor de open deur en keek in den gang naar binnen. Het was of de kroeg hem met sirenenstem tot zich lokte; hoe wel hij zijn dochter beloofd had den sterken drank te laten staan, deed hij nu een stap voorwaarts in de gang, nóg een, nóg een en hij was op het punt den deurknop aan te vat ten, toen de,deur van binnen geopend werd en er een kerel te voorschijn kwam, die al lollende tegen Charpentier aanviel. „Ben jehk ben je daar ouwe jongen?" stameld de beschonken kerel. „Ikhkkon jeniet zien, hoor en hij zwaaide naar den anderen kant, waar hij weer met den schouder tegen het beschot aantuimelde. Nu begon hij onnoozel te lachen en viel, meer dan hij liep, naar de andere zijde. Zóo, half vallende en telkens bonzende, sukkelde hij de gang uit, maar toen hij op den stoep kwam en de twee wanden aan weerszijden ontbraken, kon hij zijn evenwicht niet meer bewaren en viel voorover op het trottoir, zoodat zijn hoofd met een duidelijk hoorbaren slag tegen de steenen aanbonsde. Charpentier die hem had staan nakijken, ging nu naar buiten om hem op te helpen. Het was een akelig gezicht den kerel daar te zien liggen. Hetzij door den drank dan wel door den val, was hij bewusteloos geworden en lag daar, met het hoofd slap op zijde, verwarde haren, starende oogen en een wond aan het hoofd, die hevig bloedde. Charpentier, de onmogelijkheid inziende om alleen den man op te tillen, riep een voorbijgaanden agent van politie aan en samen brachten zij hem nu in het café terug. De agent telephoneerde in de buurt om een brancard en een kwartier later was die aangekomen en de gekwetste onder weg naar het hospitaal. Charpentier was op verzoek van den agent bij den man gebleven, terwijl die in de kamer van den herbergier op twee stoelen lag. „Een borrel vroeg hem de kastelein. „Dank je," antwoordde Charpentier. „Komaan, je lust ze toch wel. Kijk eens hier, zoo'n lek ker glaasje van deze cognac", en daarbij tilde hij de flesch op en keek er door heen. „Neen, zeg ik immers," riep Charpentier, des te heftiger omdat hij voelde dat hij op het punt stond voor de verzoe king te bezwijken. „Nu, nu, word maar zoo boos niet," zei de kastelein ver wonderd. „Niet of graa -, man Toen de gewonde werd weggebracht, verwijderde Charpen tier zich eveneens en sloeg de richting naar huis in. Hij was onontwikkeld en niet zeer fijngevoelig, maar hij begreep toch dat wat er met dezen man gebeurd was, voor hem een uit redding was geweest. Wie weet, als hij er binnen was ge gaan, zou hij misschien in denzelfden toestand als die man er uitgekomen zijn. En wat zou zijn dochter dan gezegd hebbenHij versnelde zijn stap, alsof dat koffiehuis een duivel was die hem op de hielen zat en elk oogenblik kon hebben ingehaald, Thuisgekomen vertelde hij aan zijn dochter alles, ook wat hem in de kroeg overkomen was. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2