totalis SpaM Letteren en Knnst. GEMENGD NIEtJWS. Burgerlijke Staud. Aangeboden betrekkingen snNederland ADVERTENTIËN. v Mr. W. JAGEK GEKLINGS, Majoor-Commandant der d.d. Schut terij, betuigt, met wederkeerigen heilwensch zijn dank voor de be wijzen van belangstelling, op Nieuw jaar ontvangen. Flink Joiigfiienscii Flinke Dienstbode CORNs. van NIEL, Schachelstraat 21—34, ilaarleinsclie Bachvereeniging. Bijschrijving van Intrest, in bet gebouw ii de Zijlstraat. ,1 11. HIMMO. Makelaar en Practizp, Jansstraat 68. I. C. IEKWART im. Lange Veerstraat No. 34. Enplsche HEEREMTIKELEU wr REGENJASSEN. .1. H. Dti i Groote Houtstraat 2. Fronts, Boorden, Manchetten, Meuwe CORSETS, PARAPLUIES Oude-Boekhandel f. TAK CITTÏRT Z0M8, HhotograpJbie. J. PöRTZGEN, Het atelier is dagelljlil geopend hij elke weers gesteldheid. oorlog in Brazilië luiden niet gunstig voor de opstandelingen. De positie der admiraal de Mello en Da Ga ma schijnt zoo hachelijk te zijn, dat zij zich binnen tien dagen gewonnen zullen moeten geven als er in den tusschentijd geen hulp komt opda gen. Da Gama heeft het (eiland Go- vernado moeten ontruimen en zijne strijdkrachten op zijne schepen moe ten concentreeren. In Desterro heeft de Mello nog wel een groot aantal aanhangers, naar men meldt 14000 man, maar zij zijn zonder ammunitie. Nieuwe Rotterdainsche Courant. Maandag 1 Januari, was het vijf tig jaar geleden, dat de N. 1'. \Ct. haar eerste nummer in het licht zond. Dr. Lamping, die bijna 25 jaren hoofdredacteur was, wijdt in een hoofdartikel een woord van herinne ring aan het afgeloopen tijdperkter wijl zijn opvolger, dr. Zaaijer, hulde brengt aan den heer Lamping, die na het overlijden van mr. Fels, den eersten hoofdredacteur, de leiding op zich nam. Het vijftigjarig bestaan werd Zon dag op eenvoudige wijze gevierd. De stichter, de heer H. Nijgh, aan wien het blad zijn opkomst in hoofdzaak heeft te danken, werd ten zijnen huize door velen gecomplimenteerd. Namens het geheele personeel der A R. Cl. werd hem zijn portret in olie verf aangeboden, vergezeld van een oorkonde. Aan de leden der redactie en ad ministratie werd namens de courant een souvenir aangeboden, terwijl de tegenwoordige directeur-uitgever, de heer J. C. Nijgh, het overige perso neel, ieder naarmate van zijn dienst jaren, een geschenk in geld uitreikte. Procas Ardlamont. In het Oosten van Londen heeft Zaterdag onder geheimzinnige om standigheden zelfmoord gepleegd iemand, in wien men gemeend heeft Scott alias Davies te herkennen, die eene rol heeft gespeeld in de straf zaak-Ardlamont. De anarchisten. Het parket te Brest, is Maandag overgegaan tot de inhechtenisneming van de voornaamste leiders der anar chistische groep te Brest. De politie heeft insgelijks te Troyes 5 anarchisten in hechtenis genomen en nog vele anderen te Decazeville, Havre en Caudebec-les-Elbeut. Maandag werd te Parijs bij 53 anarchisten huiszoeking gedaan, in de provinciën bij eenige honderden. De menigte huiszoekingen en arres- tatiën die Maandag zoowel in de hoofd stad als in de provinciën werden ge daan, zijn het gevolg van de alge- meene maatregelen, die tegen de anar chisten genomen zijn. Maandag is huiszoeking gedaan te Nizza bij 15 Italianen, zoogenaamde „anarchisten van de daad," die daarop onmiddellijk over de grenzen zijn gezet. Panama-zaak. De Figaro opent het nieuwe jaar met de Panama-zaak weer op te rakelen. Het blad maakt een brief open baar van den overleden bankier Rei- nach aan Cornelius Herz, waarin over de afrekening tusschen beiden in zake de Panama-leening wordt gesproken, benevens een document, waarbij Rei- nach verklaart schuldig te zijn aan Herz 2.000.000 francs, te betalen in jaarlijksche termijnen van 250.000 fr. met eene rente van 3 pCt. Tevens kondigt de Figaro nog an dere „onthullingen" aan betreffende Cornelius Herz. Het doel is blijkbaar aldus het Panama-schandaal opnieuw aan den gang te maken, maar ver moedelijk zullen deze nieuwe mede- deelingen, na alles, wat reeds over de zaak bekend is, wel geen bizondere belangstelling meer kunnen opwek ken. Van een berg gestort. Drie Ween er toeristen zijn in het laatst der vorige week bij de beklim ming van den Grossglockner omge komen. Naar het schijnt hadden zij den top, hoog 3800 meters, bereikt, en zijn zij bij het afdalen in de diepte nedergestort. Wedden. Nergens wellicht heeft het wedden bij wedrennen zulk een omvang als te Melbourne. Bij het hoofdnummer waren, in de eerste helft van Novem ber, 70,000 personen opgekomen. Millioenen werden omgezet, ofschoon de ontvangsten der commissie 10.000 pond sterhng minder waren dan in het vorige jaar. In de Kamer, welke juist bijeen was, nam de helft der leden deel aan een weddenschap over den eersten prijs! De onlusten van Aiguos- Mortes. Al de zeventien beschuldigden die wegens de onlusten van Aigues- Mortes te Angoulême terecht stonden, zijn door de jury vrygesproken. Deze vrijspraak heeft natuurlijk te Rome groote ontstemdheid teweeg gebracht. Zoo o. a. zegt de Riformahet or gaan van den heer Crispi om een voorbeeld te kiezen uit velen „De uitspraak der jury doet ons versteld sta-en. Na de rede van den procureur der rpeubliek, schijnt de vrijspraak des te meer onbegrijpelijk en doet ze nog pijnlijker aan. De uitspraak van Angoulême zal een nieuwe hinder paal zijn voor het tot stand komen eener vriendschappelijke verhouding tusschen Italië en Frankrijk. Niet minder groot was de verbazing, welke vrijspraak der werklieden te Parijs heeft teweeggebracht. Zoo o. a. zegt de heer Albert Bataille in de Figaro„de leden der jury hebben hun plicht ais eerlijke menschen overtaeden, want zij hebben mannen vrijgesproken, van wie de meesten in slechten reuk stonden, terwijl velen reeds meermalen veroordeeld waren en zelfs geen vaste verblijfplaats hadden. Nu hebben zij de Italianen aange vallen, maar op een anderen keer zullen zij zich even bereid toonen om de Fransche gendarmen en de Fran- sche burgerij aan te vallen. Het von nis, dat kde jury heeft uitgesproken, zal door alle onpartijdige beoordee laars in alle landen worden afge keurd." Het meest verbaasd waren nog de vrijgesprokenen zeiven. Op hun gelaat stond volgens een ooggetuige de grootste verbazing te lezen, en zij keken hun advocaten aan, alsof zij zeggen: „Zijn wij waarlijk vrijge sproken?" Men kan zich vooral de verbazing voorstellen van een der moordenaars, bekend onder den naam van „de Kroumer" van wien vele ge tuigen bevestigden, dat hij met een knuppel de gewonde Italianen, die op den grond lagen, afmaakten. Ook de toehoorders, die de uitspraak bijwoonden, stonden versteld en zwe gen. Alleen een paar vrienden der aangeklaagden gaven door een zwak applaas hun instemming met de vrij spraak hunner makkers te kennen. Men had in elk geval, verwacht, dat de jury ook al wilde zij de aange klaagden niet veroordeelen wegens moord, hen toch in elk geval, wegens rustverstoring tot een paar maanden gevangenisstraf zou hebben veroor deeld, gelijk trouwens door den pro cureur der republiek in zijne rede duidelijk was uiteengezet. Het laatste woord in Italië is met deze algemeene uiting van veront waardiging nog niet gesproken over deze zonderlinge vrijspraak, welke zonder twijfel de verhouding tusschen Frankrijk en Italië al weer ongunsti ger zal maken. Scher m-artiste ii. Drie Italiaansche schermmeesters, die zich thans te New-York bevin den, hebben van daar eene, zeker door naijver geprikkelde, hoewel in hoffelijke bewoordingen gestelde uit daging gezonden aan de Fransche schermmeesters, of aan wien maar wil, om uit te maken aan wie het meesterschap in de schermkunst toe komt: aan de Italianen of Franschen. De uitdagingsbrief vermeldt met bluf dat de drie bedoelde Italianen eene „artistieke" reis gedaan hebben in Oostenrijk, België, Engeland, Spanje, Egypte en Amerika, en in al die landen hebben zij de suprrieuriteit van de Italiaansche schermkunst ge staafd. Als voorwaarde stellen zij, dat eene internationale jury uitspraak zal doen wie de grootste meesters zijn. Spaansche anarchisten. De rechter van instructie Dome- nech, die met het onderzoek naai den dynamietaanslag in den Liceo- schouwburg te Barcelona is belast, ontvangt dagelijks tal van dreigbrie ven, maar hij gaat rustig zijn gang. De Spaansche bladen roemen om 5t zeerst den ijver en de scherpzinnig heid, die hij bij de instructie dezer zaak aan den dag legt. Inderdaad heeft hij al de draden van het com plot reeds in handen. De ontdekking van de anarchistische werkplaats in het hol van Cuevas heeft hij aan de bekentenis van den anarchist Ceru- zuelo te danken. Toen deze bemerkte dat hij door zijne kameraden ver raden was, vertelde hij.in zijne woede alles wat hij wist, en wees de plaats aan waar zich het hol bevond zon der zijne hulp zou men het nooit ge vonden hebben, zoo goed was de in gang verborgen. De heer Domenech heeft zich vroe ger reeds verdienstelijk gemaakt door het opsporen der leiders van de „Mano negra", de bende die de schrik van Barcelona geworden was. Leo Tolstoï. Een eigenaardig voorval is graaf Leo Tolstoï te Tula overkomen. Een adellijke vereeniging aldaar zou „De vruchten der verlichting" geven en de schrijver zou de alge meene repetitie bijwonen om hier en daar een verbetering te kunnen aan brengen. Spoedig bood zich daarvoor eene gelegenheid aan. Een jong aris tocraat, die de rol van bediende ver vulde, moest als zoodanig eenige boe ren bij zijn heer de deur uitwerpen en deed dit met zooveel zachtheid dat graaf Tolstoï uitriep„Dat is geen uitwerpen, gij moet dat doen, zooals het mij daareven op de trap overkwam". Én daarop verhaalde de graaf den verbaasden aanwezigen hoe de bediende, die in hem, eenvoudig gekleed als hij was, niet graaf Tolstoï vermoedde, hem den toegang weiger de en hem, toen hij niettemin de trap opliep, achterna snelde, in de lendenen greep en in een oogenblik in de sneeuw voor de deur deed te recht komen. Eerst toen hij zijnen naam noemde, liet de verblufte be diende hem toe. Een aanslag te Athene. Een ontplofbaar voorwerp werd Zaterdag op het terras van de Kamer van Afgevaardigden te Athene gewor pen waar het ontplofte. De zitting der Kamer werd voortgezet. Gevaarlijk schijnt de ontploffing niet geweest te zijn. Bij onderzoek is gebleken, dat de bom, dynamiet bevatte, maar in te geringe hoeveelheid, dan dat door de ontploffing groote schade kon wor den aangericht. Welke bedoeling de dader, die nog onbekend is, heeft gehad, is niet dui delijk, want tot dusver wist men wel, dat Griekenland schulden, maarniet, dat het ook anarchisten had. Vergiftiging. Een opschudding wekkend proces wegens vergiftiging moest dezer dagen te New-York geschorst worden, wijl een der gezworenen, bij wien reeds vroeger verschijnselen van geestver- storing waren waargenomen, krank zinnig werd door overspanning en af grijzen. Een geneesheer van duitsche afkomst, stond terecht wegens ver giftiging van ten minste 5 personen. Hij haalde dezen, den een na den ander over in een levensverzekering te gaan, liet zijn vrouw met den ver zekerde trouwen en liet dezen een langzamen dood sterven door hem vergif toe te dienen, waarvan hij de sporen uit het lijk trachtte te ver wijderen. De vrouw van den dokter inde dan, als weduwe van het slacht offer, de som, waarvoor hare gewaande echtgenoot verzekerd was. Dr. Meijer heeft dergelijke praktij ken eenige ma.en met succes toege past totdat een der verzekering maat schappij en achterdocht opvatte en de zaak in handen der politie gaf. Stoom vaart be.ichten. Het stoomschip Prinses Marievan Amsterdam naar Batavia, vertrok 30 Dec. van Genua. Het stoomschip Prinses Wiihelmma, vertrok 30 Dec. van Amsterdam naar Batavia. Het stoomschip Gelderlandarri veerde 31 December van Java te Am sterdam. Het stoomschip Soembing, van Rot terdam naar Java, passeerde 30 Dec. kaap Carvoeiro. Het stoomschip Rotterdamvan de N. A. S. M., vertrok 30 Dec. van New- york naar Rotterdam. Het stoomschip Zaandamvan de N. A. S. M., van Amst. naar New- york, passeerde Zondag 31 Dec. des nam. 4 ure Beachyhead. Het stoomschip Veendam, van de N. A. S. M., vertrok 31 Dec. van Newyork naar Rotterdam. Het stoomschip Prins Alexander van Batavia naar Amsterdam, ver trok 30 Dec. van Padang. Het stoomschip Gedévan Rotter dam naar Java, vertrok 1 Jan. van Perim FAMILI EB iüRlGH T ÊN. Bevallen: 28 Dec. J. Th. van WelyDe Mol v. Otterloo d., den Haag. - S. de Metz Barends d., Am- sterd. 29. M. H. BroeksmaAberson z., Almeloo. - 0. J. VinckersSluij- ter d., Maastricht. - Van der Meer de W.ilcherenVan Voorthuijsen d., Ber- kel. 30. M. E. H. StokhuijzenDe Flines d., Amst. Overleden: 5 Dec. Wed. J. M. NieuwenhuijsHartjes 66 j., Amst. 27. A. van KuikenToppers .42 j., Amst. 28. E. A. G. BeuzemakerVan Meurs 66 j., N.-Amstel. - B. Ornstein Heijmann 47 j., Nijmegen. - C. Stap 71 j., Leersum. - J. A. Kramer 70 j., Amst. - D. D. van der Voort Maar schalk 63 j., Kampen. - Wed. A. KnellerJacobs 88 j., Amst. - H. Eilbracht 78 j., Utrecht. G. Broerse 81 j., Amst. 29. S. Pijper 81 j., Hoorn. - M. Th. Vlamingh Kiebêrt jd. 67 j., Amst. 30. D. W. de Fremery jm. 5j., den Haag. Bevallen: 30 Dec. W. deBie Prinsen d. - J. Cramerv. Donselaar d. - A. G. MusLoevakker z. - F. v. MaasBosch d. - M. Orvalv. d. Grilt d. (levenl.) 31. M. M. C. v. d. Kroftv. d. Ven z. C. C. Korpo raalde Roo d. - E. KlabouKoc- kelkoren d. - A. G. E. Koning Hartgers z. - A.Nibberingv. Steijnen d. - 1 Jan. G. StraverKraan z. -M. W. DingjanKroon z. 2. A. M. H. KorenstraJanssen z.. Overleden: 30 Dec. P. Bakker 5 md. z. Barteljoris6tr. - G. Schreu- der 10 md. d. Amsterd.str. - D. Brui nier 5 j. z. Ruijsdaalstr. - 31. J. W. A. Staphorst 6 md. d. Wagenw. - J. W. Kollerie 2 md. d. Tulpenstr. - W. BohnensiegHuber 69 j. Kamperst. J. P. J. Nielen 12 md. z. Zijlstr. -A. S. A. EmanPels 46 j. Kinderh. singel. 31. C. T. M. Boots 3 md. d Burgw. - J. A. Roeland 11 md. d. Z. Polderstr. 1 Jan. J. S. v. d. Eijkden Hengst 71 j. Heerenstr. 3. C. Schenk 39 j. Tulpenstr. - A. Verbeek 65 j. Scho tersingel. MARKTNIEUWS. Haarlem2 Jan. 1893. Graan- en Zaadmarkt. Roode tarwe f0,a f0,Witte tarwe f 0,a 0,Rogge f 4,60 a 4,50, Haver f3,50 a f3,30, Gerst f5,10 a 4,60, Groene erwten f 8,a 0,Ca- pucijners f 0,a 0,Paardenboonen f5,65 a 5,50 Duivenboonen f6,10 a 6,Bruin mosterdzaad f0,aO, Koolzaad f 0,Karweizaad f 0, Kanariezaad f 0.a 0,Bruine boo- nen f0. Aardappelen- en Botermarkt, aangev. YerKocht laagste üoogs.pr. Boter 66 Kg. 66 Kg. fl,50 fl,60 Aardapp. 20 Hl. Hl.fO,— f0,— Appelen 15 Hl. 15 Hl. f3,50 f4,50 Peren Hl. Hl. f0.— f 0,— Biggen 94 st. 94 st. f8,f12, Schramm. 42 st. 36 st. f12,f16, Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne huisgenootenworden aan het Bu reau Kleine Houtstraat 9, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te bevragen. Abonn'es buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Verpleegtt. zachtz. liefst P. G. bij dame v, zwakke geeatvermog. 2. Cocpense P. G. grond. bek. m. h. mak. en pass. v. cos 1 Ap. m. nitst. ref. opg. v. verl. sal. gew. 8. Allesz. bekw. bed. in boekh dr. te Doesburg 15 Febr. of 1 Mrt. grond. bek. m. boekhand, vertr. m. d. drnkkerq bov. 20 j. soli. m. g. get. 4. Reiz. in kol. war. op sal. ea prov. teg. 1 Febr. m. daideL omsctir. aanbied, en bew. be- kendh. m. art. P. KONING, Handelaar in Brandstoffen, Brouwerstraat 90. P f Kruidenierswinkel VAN ESSO KOKEN, Schachelstraat 24. p-_r Bevallen van eene DOCH1ER: F. VAN MAAS- Bosch. Haarlem30 Dec. 1893. gevraagd, om in een net Magazijn opgeleid te worden en werkzaam te zijn, zoomede boekeu bij te hou den. Voorloopig salaris ƒ100. Eigeuhandig gesclyeven brieven franco onder lett. Sbureau dezer Courant. gevraagd, P. G., tegen 1 Februari met prima getuigen zich aau te melden 's avonds na 8 uur, bij Me juffrouw KEIJSER, L Veerntraat32. bericht dat J. JANSEN Jr. niet meer in zijn dienst is. op Dinsdag 9 Januari 1834, des avonds te 7!A> uur, in de Muziekzaal der Sociëteit „VEREENIGING", Solisten: Mejuffr. EMMA PLüDDEMANN, Concertzangeres uit Breslau. Mej. ELISABETH REIJNOLDS, Pianiste uit Leipzig. De Heer ANTON HEKKING, Violoncellist uit Berlijn. De INTREST over het afgeloo pen halfjaar, door Commissarissen bepaald op drie percent'sjaars, zal in de boekjes worden bijgeschreven op Maandag 8 Januari 1894, des voormiddags van 10 tot 11, des namiddags van 4 tot 5 en des avonds van 7 tot 8 uur, en Dinsdag 9 Ja nuari, des voormiddags van 10 tot 11, des namiddags van 1 tot 2, van 4 tot 5 en des avonds van 7 tot 8 uur; verder te beginnen Woensdag 10 Januari, eiken werkdag gedu rende de maand Januari, des voór- middags van 10 tot 11 uur, bene vens na 10 Januari des Dinsdag, Donderdags en Vrijdags dier maand, nog des namiddags van 1 tot 2 uur. De Commissaris-Boekhouder, J. A. FONTEIN. Kantoor voor Hypotheken, Boe delzaken, Veiling van onroerend en roerend goedAssurantie en Ef fecten. MAGAZIJN VAN Handschoenen en Dassen, ONTVANGEN de nieuwste Stokken vail Haarlem INKOOP van geheele Biblio theken, of ook van enkele Boe ken van waarde, Prenten, Tee- keningen enz. Voor publieke veilingen worden grootere en kleinere Bibliotheken steeds door hen aangenomen. KonlngHtrMtt as. Opname Instantanés. Specialiteit in Kinderportretten, onvergan kelijke Portretvergr oo tingen

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3