NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. DeDynamietmannsn van Parijs. lie Jaargang: Donderdag 4 Januari 1894. No. 3222. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: STADSNIEUWS. „Weldadigheid naar Vermogen." BINNENLAND. FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,G5. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37£. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 133. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentièn worden aangenomen door en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE ét Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 316is Faubourg Montmartre. Haarlem3 Jan. 1894. "Door Burg. en Weth. dezer gemeen tel is aan den heer J. Stoel op de meest eervolle wijze ontslag verleend uit zijne betrekking van commies ter plaatselijke secretarie, met dank betuiging voor de goede diensten, die hij gedurende zoovele jaren op zoo trouwe en ijverige wijze aan de ge meente heeft bewezen. De toestand van den commissaris van politie is zeer bevredigend. De patiënt bracht een rustigen nacht door. Mejuffrouw F. J. C. van Maas zal Vrijdag den 5den dezer in de groote zaal van „Felix Favore" eene open bare les geven met hare leerlingen voor piano en zang. Op het programma komen voorde pauze niet minder dan 16 kleine num mers voor, terwijl na de pauze de operette „Asschepoetster" zal worden opgevoerd. Verpleging van dienstboden. Wij voldoen gaarne aan het ver zoek van Regenten van het St. Eli- sabeths-Gasthuis, om nog eens de aandacht van het publiek te vesti gen op de daar bestaande gelegen heid tot verpleging van dienstboden. Het spreekt vanzelf, dat bij onge steldheid van inwonende dienstboden, de heer des huizes vaak tamelijk be duidende dokters- en apothekersre keningen heeft te betalen, terwijl vooral, in groote gezinnen de verple ging niet zoo zijn kan als wel in het Gasthuis mogelijk is. Voor drie gul den per jaar en per persoon kan men zijne dienstboden, wanneer zij ziek worden kostelooze verpleging in de 3e klasse van het St. Elisabeths-Gast- huis verzekeren. Deze wijze van ziekteverzekering, die van den meester niet te groote offers vergt en zeer in het belang is van het spoedig herstel der dienst bode, verdient voorzeker den alge- meenen steun. drukte dankbetuiging voor hunne medewerking hebben ontvangen. Een millioen postzegels. f? Naar aanleiding van eene wedding schap is. het eene jonge dame hier ter stede gelukt om in het jaar 1893 meer dan een millioen postzegels te werzamelen. Dat het haar hierbij niet aan de hiervoor noodige medewerking heeft ontbroken, blijkt eenigszins uit het feit, dat degenen, die bij het ver zamelen behulpzaam waren eene ge Zaak „de Kroon." Voor den Hoogen Raad werd Dins dag behandeld de bekende zaak van het vijftal personen, uitmakende het bestuur van de sociëteit „De Kroon" alhier, door den kanton rechter alhier, ieder tot 4 boete ver oordeeld wegens het in een der lokalen geven of doen geven van een feest of vermakelijkheid waartoe het publiek tegen (betaling toegang ver kreeg, terwijl daarvoor de vergunning door den burgemeester uitdrukkelijk was geweigerd. De heer Mr. H. Ph. de Kanter uit Haarlem, voor de requiranten optre dende, stelde voorop, dat het hier niet geldt eene sociëteit, die de wet tracht te ontduiken, en ontwikkelde een paar cassatiemiddelen, den vorm betreffende en een middel, de zaak ten principieele rakende. Hij betoogde, dat hier overtreding is gepleegd. De conclusie van het O. M. is be paald op 15 Jan.] Weesinrichting te Meerbosch. Bovengenoemd stuk, ook wel gehee- ten „een weesvader ontmaskerd," werd door het gezelschap van den heer de la Mar, uit Amsterdam, Dinsdag in onzen schouwburg opgevoerd. Over de bedoeling van dit stuk en de vraag waarop het wel slaan kan, zal natuurlijk niemand in het onze kere verkeeren. Men ziet den heer en mevrouw Van 'tLindenhof optreden een reeks los aan elkander han gende tafreelen, evenals dit geschiedt in een welbekende brochure. Of het echter goed gezien en kiesch gevoeld is, om op dit oogenblik nu de bekende weesinrichting-quaestie nog hangende en onbeslist is, dit stuk ten tooneele te voeren, meenen wij te moeten betwijfelen. De zucht naar reclame en naar geldmakerij heeft zich hier eene uitspatting veroorloofd, die velen met ons niet zullen kun nen goedkeuren. Dat het stuk pakte was wel te voorzien. Het vrij talrijk publiek juichte het zeer toe en het spel was dan ook vrij goed. De heer Barendse vervulde de titelrol, terwijl men van Van Dath een huisknecht had ge maakt die Meelman heette en door zijn verzet tegen het bestuur der in richting bij vele hoorders zeer in de smaak viel. De heer de la Mar ver vulde deze rol niet zonder verdienste. Overigens, wij herhalen het, ware het beter dat dit stuk niet geschre ven en niet opgevoerd ware geworden. Dinsdag zijn door de verbazende gladheid in deze gemeente een aan tal personen op straat gevallen, het geen zeker door tijdiger zandstrooien had kunnen worden voorkomen. Zoo is o. a. de heer M. C. P. aan de Leidsche vaart gevallen, tengevolge waarvan zijn heupbeen brak en de ruim 70-jarige man per rijtuig naar zijn huis moest worden overgebracht. Afdeeling Werkverschaffing. Van 1 Nov. tot 3 Januari hebben zich de volgende personen aangemeld 3 voor werkvrouw, 1 voor wasch- vrouw, 2 voor naaister, 2 voor grond werker, 1 voor loopwerk, 1 voor brei werk, 2 voor loopknecht, 1 voor op passer, 2 voor koffiehuisbediende, 1 voor schoenmaker, 3 voor schrijfwerk, 1 voor stucadoor, 1 voor koetsier, 1 voor kantoorbediende. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hnnne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te richten; bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 91 en van 35 uur verkregen worden bij den Administrateur, bu reau Doelen. Bureau voor Vraag eu Aanbod voor den Arbeid. GeopendWoensdag- en Zaterdag avond van 8% tot 9% uur. Lokaal „Doelen", ingang Luitensteeg. Heeren werkgevers kunnen hun aanvragen inzenden bij de commissie. Het aantal personen, die zich heb ben aangemeld, bedraagt thans 122 waarondermetselaars, opperlieden, steenbikkers, grondwerkers, zandvaar- ders, timmerliedenwagenmaker houtzager, stucadoor, losse werklie den, schilders, smid, voorslaander, bank werkers,rij tuigbank werker, ketel maker, ijzer hoorder, blikslager, letter zetter, bloemist, schoenmakers, zadel maker, touwslagers, parapluiemaker, boerenarbeiders, wij nkoopersknecht, loopknechts, sjouwerlieden, pakhuis knecht, bakker, kistenmaker en bor stelmaker. J. v. d. WIJDE, Secret. Opening IJsbaan. De ijsbaan voor Haarlem en om streken, onder Overveen gelegen, zal morgen Donderdag, worden geopend, natuurlijk wanneer het blijft door vriezen, hetgeen vrij zeker te ver wachten is. De heer J. F. H. Schoemaker al hier, 2e luit. der inf. O.-I. leger ver trekt Zaterdag a. s. per stoomschip Salak naar Oost-Indië om aldaar zijne bestemming te volgen. Te Leiden is in den leeftijd van 88 jaren overleden de oud-kolonel der infanterie C. T. A. Vogel. Stenographie. De voorzitter van de gemengde commissie voor de stenographie uit de beide Kamers der Staten-Generaal brengt ter kennis van belangheb benden dat in den loop van het jaar 1894 een cursus van stenographie wordt geopend, waaraan, tot een beperkt getal, worden toegelaten Nederlan ders, die het eindexamen van het gymnasium, het daarmede gelijkge steld Staats-examen, of eenig ander examen, de waarborgen gevende van wetenschappelijke ontwikkeling te be zitten, met goed gevolg hebben af- gelegd dat, na afloop van den cursus, aan hen, die eene voldoende vaardigheid in de stenographie verkregen hebben, de vergunning kan worden gegeven om zich, onder voorwaarden door de commissie te stellen, bij de Steno- graphische inrichting der Staten Ge neraal, verder voor het vak van ste nograaf te bekwamen dat bij voorkomende vacatures in die inrichting, aan de daartoe ge- schikten onder degenen die daarbij zijn opgeleid, bij voorkeur eene plaats als stenograaf wordt verleend, waar aan eene jaarlijksche bezoldiging is verbonden, klimmende van ƒ1500 tot 3000, met recht op pensioen, en met de vrijheid om, zooveel bestaan baar is met den dienst der Staten- Generaal, de rechtspractijk uit te oefenen of zich met letterkundigen of wetenschappelijken arbeid bezig te houden. Zij, die verdere inlichtingen ver langen, melden zich daartoe in de maand Februari 1894, in persoonaan bij den directeur van de Stenogra- phische inrichting der Staten-Gene raal, de Ruyterstraat 50, te 's-Gra- venhage, dagelijks van 1 tot 3 uren des namiddags, bij wien ook de aan gifte tot het bijwonen van den cur sus wordt gedaan. Het kiesrecht-vraagstuk. De Amsterdamsche hoogleeraar Cort van der Linden heeft in een artikel „Wapenstilstand" in de Gids het kiesrecht-vraagstuk besproken. De hoogleeraar toont daar eerst aan, dat zooals de zaak der kies rechtregeling nu staat, een meerder heid alleen kan worden verkregen door het samengaan van partijen, die geen gemeenschappelijke beginselen hebben en elkander later zullen be strijden. „Er is een meerderheid die zich tegen de democratie niet verzet, die binnen de grondwettelijke grenzen het kiesrecht op breeden grondslag wil regelen. Gezamenlijk erker.t zij, dat de Grondwet toelaat allen te roepen die inderdaad het actieve staatsburgerschap èn begeeren èn ver dienen. Gezamenlijk erkent zij tevens, dat ook zonder grondwettige voor schrift een grensregeling onvermijde lijk zou zijn." Men wil den „maat- schappelijken detritus", de verslaafden aan drank, „de verwaarloosden," de „maatschappelijk impotenten," de bedorven elementen weren. Een goed deel der meerderheid is overtuigd dat de enkele uitsluiting van be deelden daarvoor onvoldoende en met de Grondwet in strijd is, en met dit feit moet rekening worden gehouden. „Zij verzetten zich tegen het bederf der staatsinstellingen die het gevolg zou zijn van de toelating van het proletariaat." Maar hun amendemen ten zijn feitelijk even onvolkomen als het voorstel der Regeering. Be lasting noch woning zijn voldoende kenteekenen voor hen die inderdaad als zelfstandig zijn te beschouwen. „Van beide zijden de eerlijke wensch om het kiesrecht zoo ver nit te breiden als de Grondwet toelaat. Doch eenerzijds een voorstel dat prac- tisch tot een aanmerkelijke overschrij ding van de grondwettelijke limite dreigt te leidenaan den anderèü kant een regeling die de grens zal doen loopen tamelijk ver aan deze zijde van de merkpalen die de Grond wet heeft gesteld." Prof. Cort van der Linden gelooft dat het mogelijk is tusschen de rechte lijnen van beide stelsels een kromme te trekken, die aan de eischen voldoet en beide partijen kan bevredigen. Hij gaat daartoe rechtstreeks af op hetgeen men wil bereiken. Men wil allereerst den werkman opnemen die geregeld arbeid heeft, wiens kenteeken van welstand dus ligt in zijn arbeid. Men late daarom den werkman toe, die door een livret of verklaring van patroons aantoont, ten minste 9 maan den in het vorig jaar, zonder bedee ling, loon te hebben ontvangenof ten minste de helft van de 2 laatste .31) HOOFDSTUK VIIL Moeilijke stappen Zij luisterde met groote aandacht en sprak hem hartelijk en bemoedigend toe. „Zeg mij altijd alles, vader," drong zij met zachten klem bij hem aan. „Ik zal alles wat u wedervaart helpen dragen. Ik had wel gevreesd, dat het niet zoo gemakkelijk zou gaan, .maar wij mogen den moed niet verliezen. Wie volhoudt, moet eindelijk winnen.v Hare bemoedigende toespraak stak hem weder een riem onder het hart, zoodat hij den volgenden morgen met tame lijk wat opgewektheid opnieuw uitging, om zich bij verschil- ende personen aan te bieden. Toen Elise hem dien middag weer zag naderen, wist zij al spoedig dat zijne pogingen op nieuw waren mislukt, zoo somber keek hij voor zich uit; het bleek inderdaad, dat hij evenmin geslaagd was als den vorigen dag. Zoo ging het veertien dagen achtereen. Eiken morgen ging Charpentier er op uit en eiken namiddag keerde hij teleur gesteld tot zijn dochter terug. Hoewel Elise nog wel eenige spaarpenningen had meegebracht, begon de toekomst er nu donker uit te zien. Had zij geregeld vertaalwerk gehad, dan zou zij met hard werken er wel in geslaagd zijn, genoeg te verdienen tot onderhoud van de huishouding, maar zy kreeg slechts nu en dan een roman te vertalen en daar zij ook hare pleegmoeder elke week zes francs placht te geven, zag zijmet bezorgdheid het oogenblik naderen dat hare spaarpenningen zouden zijn uitgeput. Als haar vader vóór dien tijd geen be trekking had, wat zoudeu zij dan beginnen? Op zekeren dag kwam Charpentier in groote blijdschap thuis. Een handelaar in brandstoffen had hem aangenomen als knecht, weliswaar met de uitdrukkelijke verzekering dat hij hem scherp nagaan en onmiddellijk aan de politie over leveren zon wanneer Charpentier hem durfde bestelen. Voor- loopig zou hij zestien franc per week verdienen, later zon dit als hij goed oppaste, meer kunnen worden. Dien nacht legde Elise het hoofd weer rustig neer, en voor vader en dochter beiden was het een feest, toen Charpentier met een paar boter hammen in eon pakje naar zijne nieuwe betrekking ging. Hij zou te vijf uur thuis komen om te eten. Elise was dan ook zeer verwonderd, toen zij hem voor een uur al terug zag komen, met hangend hoofd en langzame schreden. Verschrikt liep zij hem tegemoet, niet wetende wat er gebeurd was. „Mijn God, vader, wat Scheelt u, wat is er toch voorge vallen Hij liet zich op een stoel vallen en keek strak voor zich uit. „Ik ben weggeloopen," zeide hij toen met doffe stem» „ik wou er niet langer blijven." „Maar waarom niet?" riep Eli6e uit. „Ik moest steenkolen voor hem wegbrengen, dertig mud. De patroon en ik laadden ze samen op, maar toen er acht en twintig mud op den wagen was, zei hij dat het genoeg was. „Maar er moest immers dertig mud wezen," zei ik. Toen begon hij te lachen en zei, dat die twee mud toch niet zichtbaar waren op deze hoeveelheid. Ik begreep hem niet en zeide weer, dat er dertig mud besteld waren. „Suk kel die je bentriep hij toen, „het is voor een rijk heer en zijn personeel denkt er niet aan om de zakken te tellen. Ik kon even zoo goed vijf en twintig mud leveren, maar ik wil geen misbruik van den toestand maken en daarom neem ik er maar twee mud af. Bij de tegenwoordige lage prijzen moet je zoo wel doen, zei de patroon. Wie niet sterk is moet maar slim wezen en de klanten bemerken het toch niet! Ik zei, dat ik daaraan niet meehelpen wou. Hij keek mg verwonderd aan en zei een beetje boos„Kerel, ben je dwaas? dat doen er zoovelen. Niemand ziet daar kwaad in, je moet alleen oppassen, dat de klanten het niet ontdekken." Ik antwoordde, dat ik wel werken wou maar alleen eerlijk verkregen brood wou eten en mij niet meer met knoeierijen inlaten. Daarop werd hij woedend en schreeuwde: „Brutale vent, dadelijk de deur uit! Wat! een dief van beroep durft aanmerking maken op een kleine koopmans-

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1