NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. DeDynamietmannen van Parijs. J le Jaargang. Vrijdag 5 Januari 1894 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON. No. 3223. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37£. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 133. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentièn worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Haarlem4 Jan. 1894. SU Volgens achterstaande advertentie is het tarief voor de badinrichting van den heer A. A. Sprenger, Gast huissingel 16 aanmerkelijk verlaagd. Ofschoon aan de meeste hier ter stede bestaande inrichtingen voor zieken, de gelegenheid wordt gegeven, om geneeskrachtige baden te nemen wordt ook voor het gebruiken van die baden aan de badinrichting de gelegenheid opengesteld. Voor de baden wordt uitsluitend duinwater gebruikt. Van Amsterdam naar Haarlem gg Reeds hebben Woensdag enkele schaatsenrijders den tocht van Am sterdam naar bier ondernomende vaarten waren echter gevaarlijk en slechtbij molens, bruggen en trek gaten zijn groote wakken, zoodat ver scheidene keeren moest worden afge bonden. Van deze enkele schaatsenrijders reden een tweetal tusscben de Liede en Haarlem in een wak; gelukkig reden zij voorzichtigheidshalve langs den kant en werden met behulp van personeel van een voorbij rij denden gered. De ijsbaan. Heden lis, wij meldden in ons vo nummer reeds dat het geschieden sou, de ijsbaan onder O verveen ge Toen wij een kijkje gingen nemen woei het geducht, zoo zelfs dat men moeite had op straat tegen den wind >p te komen. Wie evenwel denken dat er geen liefhebbers waren zich zeer vergissen. Tal van jon gelieden, ja zelfs kinderen, zwierden lustig rond en al was het in den een heele „haal", de belooning zoodra men voor den wind had op zich wachten. In t het midden waren de onvermoeide bandy-speiers De baan is zeer mooi, het ijs is en glad. Welke feestelijkheden m amusementen het Bestuur ditmaal tan de leden zal aanbieden is nog bekend, men zal eerst eens af of de vorst standhoudt. Gaat het zóó door als nu, danzul- en paard en wagen weldra gerust op de ijsvlakte kunnen begeven, iets langzamer zullen de mees- en onzer lezers het waarschijnlijk Me rer 'hebben. Het was vandaag waar- ij kg voor ooren, neuzen, handen en wel wat al te kras. De toegang naar de baan is beter dan in vorige jaren meestal het ge val was. Meestal was de Delfstraat door gladheid onbegaanbaar en me nigeen die vast genoeg op de schaat sen stond, maakte op weg van of naar de baan kennis met den grond. Nu is het weinigje sneeuw dat er lag door de krasse vorst bijna overal ver dwenen. (Zie vervolg Stadsnieuws 3 c pagina.) Gratificatie. Aan den stationschef te Halfweg is door de Holl. IJz. Sp. Maatschappij eene gratificatie geschonken, wegens betoonde activiteit in den avond van 15 Nov. j.l. waardoor een ernstig on geluk werd voorkomen. Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtram weg-Maatschappij HaarlemLeiden. Opbrengst in December 1892 en 1893. Reizigers in 1892 f 5730.43% in 1893 f6189.06, verschil f458.62%. Goederen in 1892 f 848.66%, in 1893 f728.56, verschil f 120.10%. Tezamen vervoer in 1892 f6579.10 in 1893 16917.62, verschil f338.52. Vorige maanden in 1892 f85223.87 in 1893 f 92702.59, verschil f7478.72. Vervoer sedert 1 Jan. in 1892 f91802.97, in 1893 f99620.21, verschil f7817.24. Diversen in 1892114220.71%, in 1893 f8739.29, verschil f5481.42%. Totale opbrengst in 1892 f106023.68%, in 1893 f 108359.50, voord, verschil f2335 811/. Per dag kilometer in 1892 f 10.345 in 1893 f 10.602, voord, verschil f 0.257. Weerbericht. Het U. D. bevat het volgende weerbericht over de maand Decem ber 1893 De afgeloopen maand kenmerkte zich weder, evenals de drie vorige maanden, door hare groote natheid. De regen-hoeveelheid overtrof het veeljarig gemiddelde met ruim 12 m.M. Hierdoor is het te kort [in de regen- hoeveelheid, ontstaan door het droge voorjaar, niet alleen gedekt, maar is zelfs de gemiddelde jaarlijksche regen- hoeveelheid (696.7 m.M.) met 16 m.M. overtroffen. Het jaar 1893 moet dus in dien zin onder de natte jaren ge rekend worden. Het aantal dagen, waarop in deze maand regen viel, bedraagt 24; het aantal dagen, waarop 0.5 m.M. of meer afgetapt werd, bedraagt 17. De veel jarige gemiddelden geven daarvoor achtereenvolgens 20 en 14 duigen. In verband met de vele regens was ook de temperatuur dezer maand boven de normale, gemiddeld over de maand 0.6° C. De normale temperatuur bedraagt 26° C. De avond was gemiddeld het meest, de morgen het minst te warm. Van den 7den tot den 16denwashet bijna onafgebroken te warm. Vooral den 13den 's avonds was de tempe ratuur hoog 12.6° C., eene afwijking van de normale gevende van 10.2° C. De maand begon en eindigde met koude. De koudste dag, die ook de minimum-temperatuur 5.0° C.) op leverde, was de 30ste. In dit opzicht is de maand zeer gematigd geweest, daar temperaturen van 20.0° C. kunnen voorkomen. De barometerstand maakte belang rijke schommelingen. De laagste stand, 732.5 m. M., werd 's avonds van den 20sten, de hoogste stand 781.8 m. M., 's avonds van den 29sten waargeno men. Bijna zijn dus de uitersten, voor deze maand 727.8 en 783.3 m.M. be reikt. De positieve afwijkingen «behielden de overhand, zoodat er gemiddeld over de maand 2.1 m.M. luchtdruk- king meer was dan gewoonlijk (760.4 m.M.) Tengevolge der groote schommelin gen in den barometerstand was de windkracht dikwijls sterk, den 1, 8, 13, 14 20 en 21 stormachtig. Zeer krachtige windstooten kwamen ech ter deze maand niet voor. De hevig ste windstoot, 70 kg. op den M2. werd den 21sten waargenomen. De richting van den wind was f overheerschend ZZW. (27 pet.). Noor- den en Oostenwinden kwamen slechts zeldzaam voor; W. NNW., ONO., OZO., en ZO-winden werden in het geheel niet waargenomen. Het aantal windstilten was weder belangrijk, 45,4 pet. tegen gewoonlijk 17.5 pet. De gemiddelde relative vochtig heid (89 pet,), was iets boven de normale (87 pet.). De dagelijksche verdamping (0.4 mM.) was juist ge- Mjk aan de normale. Het aantal da gen met sneeuw (3) was iets minder dan gewoonlijk (4.7). Hagel kwam op éen dag voor ge woonlijk in 10 Decembermaanden op 8 dagen. Donder werd niet waargeno men dit komt dan ook in 10 De cembermaanden slechts op één dag voor. Mist werd op 8 dagen aange- teekend, dus op iets meer dagen dan gewoonlijk (7.1.). Het aantal bewolkte dagen (7) was betrekkelijk gering, daar deze maand er gemiddeld 10 oplevertbovendien was het aantal heldere dagen (3) grooter dan gewoonlijk (2), zoodat het niet te verwonderen is, dat de gemiddelde bewolking (6.4) beneden het veeljarig (6.7) gebleven is. Den Helen werd een kring om de zon, den 19den een krans om de maan waargenomen. Bijzonnen werden den 20 en 21sten gezien. De stadsschouwburg te Amsterdam Het Hbld. geeft eene beschrijving van het tooneel in den Nieuwen Schouwburg, dat ontworpen is door den Münchener deskundige Carl Lautenschlager. Wij ontleenen daar aan het volgende. Het tooneel is zoodanig ingericht dat, ter bevordering van snelle too- neelverandering hetzij bij open of gesloten doek, het decoratief gedeel telijk onderden vloer, gedeeltelijk in de kap verdwijnt en langs dezelfde wegen door ander wordt vervangen. Zoowel geheele troepen als een enkel persoon kunnen met behulp van toe stellen, voor de oogen des toeschou wers verborgen, rijzen, dalen en zwe ven, gelijk dat in balletten en opera's vaak vereischt wordt. Voor de zekerheid tegen brandge vaar is zooveel mogelijk zorg gedra gen. Alle leggers, pijlers, jukken, vloeren, alle machines zijn van ijzer; alleen de tooneelvloer is van hout. De verbreiding van den rook in de ruimte voor de toeschouwers wordt daarom belet door een scherm van gegolfd plaatijzer. Met behulp van een lier wordt het door één man in een oogenblik neergelaten. Het sluit den rook af en verspert ook het vuur den weg zeker zoolang, tot het voor handen doek en papier, als ze in dien tijd niet reeds gebluscht zijn, heelemaal zijn verteerd, waardoor het gevaar vanzelf ophoudt. Groote schuinliggende schuinuiken bovenin het dak van het op zichzelf staand tooneelgebouw, die door één ruk aan een touw openvallen, bewerken het aftrekken der dampen uit de tooneel- ruimte. Het gedeelte van het tooneel, dat onmiddellijk aan de zaal grenst, dus de ruimte vóór het scherm (pros cenium) is geheel in asphalt uitge voerd, zoodat een voortplanting van het vuur uit de tooneelruimte naar de zaal ook langs dezen weg onmo gelijk is. Op grond van een en ander kan men bewezen achten, dat, ook wan neer in den nieuwen schouwburg al eens brand uitbreekt, die niet dade lijk ontdekt wordt en dus alles, wat op het tooneel is, wordt verwoest, er noch voor de toeschouwers, noch voor het gebouw zelf ernstig gevaar bestaat. De Vereeniging tot het bouwen van den schouwburg heeft terecht ingezien, dat eene goede tooneelin- richting van groot belang is en dien tengevolge is er voor gezorgd, dat alle nieuwere inrichtingen, die tijds besparing of grooter arbeidsvermogen bevorderen, werden aangebracht. Zelfs zijn enkele toestellen bij dit tooneel voor het eert toegepast. Het tooneel heeft aan weerszijden drie werkgalerijen, die door ijzeren trappen onderling en met de toestel len in de kap verbonden zijn. De ruimte onder den vloer telt drie ver diepingen waarheen eveneens ijzeren trappen leiden. Overal, inhetboven- en het ondertooneel, bevinden zich ijzeren vloeren met openingen tot eene gezamenlijke oppervlakte van 1400 vierk. M. De hoogte van het tooneelgebouw, van den tooneelvloer tot de kap, is 19 M., de breedte 25.2 M. en de lengte 18 M. Het onder tooneel is 6.7 M. hoog. Breedte der achterdoeken 15 M., hoogte 9 M. Opening van het tooneel naar de zaal 10 M. hoogte 9 M. Voor de geheele tooneelinrichting, behalve het ijzeren dak, werd ver werkt aan ijzer Voor den vasten bouw van het boven tooneel 70.000 K. G. Voor den vasten bouw van het on dertooneel 100.000 K. G. Voor werktuigen in het boventoo- neel 44.000 K. G. Voor werktuigen in het ondertoo neel 35.500 K. G. Te zamen 249.500 K. G. Kabels van ijzer en gietstaal wer den gebruikt 13.500 M. en 3700 M. touw. De groote valluiken dienen tot het opheffen en nederlaten van lasten naar en van het tooneel, het in be weging brengen van een schip en dergelijke. Maar ook een groot gedeelte van het tooneel zelf kan men laten zak ken, indien de begoochelende werking eener vertooning dat eischt.j De achterdoeken, vijftien meter breed, hangen aan ijzeren staven, die tusschen metalen leiders loopen van de kap tot den ondersten vloer. Zij dienen natuurlijk tevens tot het op heffen en neerlaten van losse versie ringsstukken. Ook kunnen zij zooda nig gesteld en vereenigd worden dat geheele tooneelen in een oogwenk I verdwijnen, terwijl het nieuwe too- 12) HOOFDSTUK VUL Moeilijke stappen. „Mag ik u een oogenblik onder vier oogen spreken vroeg klbert, gerustgesteld bij het zien van den ouden heer Nar- wiens zilverwit haar en blauwe oogen hem een eerwaar- en ernst toeschreven, die hij ook inderdaad bezat. Toen zij alleen waren, zei de jonge man haastig„Ik kom >en dienst van u verzoeken, mijnheer." „Als ik kan met groot genoegen." „U geeft veel romans uit, nietwaar? Ook vertalingen van mitenlandsche werken?" „Zeker," zeide de oude heer verwonderd, niet dadelijk vat- iende waar Albert heen wilde. „Ik zou gaarne aan een jong meisje, dat ik ken, vertaal- verk bezorgen," zeide Albert snel sprekende. De uitgever keek hem scherp aan en zeide toen, van sqjn stoel opstaande„Tot mijn spijt kan ik u in dit opzicht niet van dienst zijn." Albert werd rood en eveneens opstaande legde hij dringend de hand op den schouder van den ouden man. „Ik verzeker u, mijnheer, dat ik u niet verzoek om mede te werken tot een laagheid. Dit meisje is rein als de edelste vrouw uit de schepping en.... en.... welnu dan, ik zal u alles vertellen omdat ik in uwe discretie vertrouwen stel." Hierop verhaalde hij den uitgever EMses geschiedenis en zeide, dat hij haar liefhad en mettertijd de toestemming van zijne ouders tot een huwelijk hoopte te verkrijgen. „Nu is dit mijn verzoek," eindigde hij. „Heeft u op dit oogenblik een werk te vertalen, dan zal u het door haar goed gedaan krijgen. Ik weet, dat dit werk echter niet hoog be taald wordt en wilde u daarom vragen, mejuffrouw Char- pentier het dubbele te betalen van wat men anders geeft, het verschil zal ik u natuurlijk vergoeden. Heeft u op dit ocgenblik niets, zou u haar dan een groot werk, dat wat lang duurt, te vertalen willen geven geheel voor mijn kosten De uitgave kan dan achterwege bMjven." De uitgever zag Albert opnieuw ernstig aan, doch diens open en eerlijk gezicht stelde hem gerust. Hij reikte hem vriendelijk de hand. „Houd mij mijn wantrouwen van daareven ten goede en reken op mijne discretie. Ik zal aan uw verlangen gaarne voldoen." Zoo kwam het, dat op zekeren dag Elise een briefje ont ving van den navolgenden inhoud „Mejuffrouw, Toen ik dezer dagen toevallig den heer „Albert de Rétigny een vriend van mijn zoon, ontmoette „en mij beklaagde dat de dame die tot dusverre voor „mij romans uit het engelsch vertaalde, gehuwd en ver* „trokken was, gaf hij mij uw naam en adres op en „raadde mij aan, u te verzoeken u met die taak tewil- „len belasten. „In de hoop, dat u daartegen geen bezwaar zal heb- „ben, veroorloof ik mij u hierbij een werk te zenden, „dat ik gaarne vertaald wensch te hebben. Gaarne zal „ik minstens twee vel druks per week ontvangen. Al s' „honorarium bied ik u vijftig francs per vel druks aan „Wanneer u deze voorwaarde convenieert, verzoek ik u „beleefd, mij daarvan bericht te zenden. Hoogachtend, Ch. NARBON." Moeilijk kan men zich Elises vreugde bij het ontvangen van dezen brief voorstellen, vooral ook omdat het honorarium tweemaal zooveel bedroeg als zij vroeger wel eens van een uitgever had ontvangen. Gelukkig kwam de gedachte dat Albert ae Rétigny invloed uitoefende op dat honorarium, niet bij haar op. Anders zou zij zeer steüig de opdracht met beslistheid hebben afgewezen. Geen twee uur later had de heer Narbon een beleefd briefje van dankbetuiging terug, waarin hij tevens bericht ontvin dat mademoiselle Elise Charpentier gaarne de opdracht aan vaardde. Met een fijnen glimlach borg de uitgever het briefje bij zijne correspondentie.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1