NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 1 DeBynamietmaiineii van Parijs. lie Jaargang; Woensdag 10 Januari 1894. No. 3227 ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: STADSNIEUWS. BINNENLAND FEUILLETON. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden franco per post f 1,20. l,6o. 0,05. 0,30. 0,37*. stdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeur-Uitgever J. C. PEEBEBOOM. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentièn worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE CoJOHN F. JONESSucc.Parijs 31&ÏS Faubourg Montmartre. Haarlem9 Jan. 1894. Oefening op schaatsen. J Heden werd door het Bataljon In fanterie alhier eene oefening op schaat sen gehouden in de richting van Halfweg, waartoe het om uur onder Commando van den kapitein Roest van Limburg uitrukte. Schoolverzuim door gebrek aan Schoeisel. Is Haarlem terecht gunstig bekend door zijne verschillende inrichtingen" van onderwijs op allerlei gebied en wordt er van de gelegenheid om zich te vormen en ontwikkelen een ruim gebruik gemaakt, belaas het is een treurige waarheid dat het met het Lager onderwijs (wij spreken hier al leen van het openbare) geenszins het geval is. Een onzer lezers die op de hoogte kan zijn, doet ons dit opmer ken en licht deze bewering aldus toe Enkele cijfers welsprekender dan een ellenlang betoog om dit te be-1 De bevolking der beide Tusschen- sn vijf Kostelooze scholen bedroeg den loop van het vorig jaar in cijfers 3600 jongens en meis jes. Werd nu door allen van 6 tot jaar het onderwijs geregeld bijge dan zonden er jaarlijks 600 Ie school moeten verlaten met een van voldoend genoten onderwijs. Zegge Zeshon- 1 e r d, terwijl het getal van hen die jaar aan dat examen deel- 123, een honderd drie en twin- ig "bedroeg of even 20 percent80 heeft dus geen voldoend la- ;er onderwijs genoten. Over de verschillende oorzaken die ot dien bedroevenden toestand aan- Bidiug geven willen wij hier niet in tredenalleen willen er op wijzen dat schoolverzuim öl% den winter wegens gebrek aan hiertoe belangrijk bijdraagt liever bijdroeg, want zooals bekend 3, tracht sedert eenige jaren eene ommissie, de H.H. A. C. Kruseman, Krol, A. A. v. d. Mersch, P. H. d. Leij en L. E. Gerdessen, hierin voorzien, door aan de meer ge- oede ingezetenen, vrienden en voor tanders van goed en voldoend La- er onderwijs een grootere of kleinere ijdrage te vragen, ten einde althans eze oorzaak van schoolverzuim zoo- eel mogelijk te beperken. Ook dezer dagen zal dit wederom laats hebben, wat ons tot het vo renstaande aanleiding gaf, in de hoop dat ons woord bij velen een genegen oor moge vinden en men door een milde hand hiervan doe blijken. Liefdadigheidsvoorstelling. Enkele tooneelgezelschappen hier ter stede beoefenen het goede werk van het geven van lietdadigheidsvoor stellingen ten voordeele van hulpbe hoevend achterblijvende weduwen met groote gezinnen. Zoo kondigt de vereeniging „Mel pomene en Thalia" thans eene voor stelling aan ten behoeve van de weduwe van H. D. van den Hoff, die haar bij zijn onlangs plaats gehad hebbende plotseling overlijden met tien inwonende kinderen achterliet. De firma J. J. Beijnes steunt deze voorstelling, terwijl wij onzerzijds gaarne tot milddadigheid voor deze arme weduwe opwekken. Bureau voor Vraag eu Aanbod voor den Arbeid. GeopendWoensdag- en Zaterdag avond van 8^ tot 9% uur. Lokaal „Doelen", ingang Luitensteeg. Het aantal personen, die zich heb ben aangemeld om werk, bedraagt thans 180, waaronderMetselaars, opperl., steenbikkers, grondw., zandv., timmerl., wagenm., houtzager, stuca- door, losse werkl., schilders, smid, voorslaander, bankw., rijtuigbankw., ketelm., ijzerboorder, blikslager, let terzetter, bloemist, tuinm., koetsiers, schoenmakers, zadelmaker, touwsla gers, parapluiemaker, boerenarbei ders, wijnkooperskn., bakker, kis- tenm., borstelm., kleerm., schipper en katoendrukker. Hiervan zijn er door den heer com missaris van politie 109 pers. op de ijsbanen, en is door een werkgever een timmerman geplaatst. H.H. werkgevers kunnen hunne aanvragen inzenden bij de commissie. J. v. d. WIJDE, Secret. Onderwijzer te Velsen. Te Velsen heeft de gemeenteraad op aandrang der ingezetenen besloten meer uitgebreid lager onderwijs te doen geven. IJs. Ook Maandag was het op de trek vaarten tusschen Amsterdam en Haarlem aardig druktalrijk is het aantal personen, dat in Spaarne, Ringvaart, Liede en trekvaarten in de wakken een nat pak haaldedank zij de onmiddellijke hulp bleef het gelukkig daarbij. De vaart SlotenHalfweg wordt thans vanwege de ijsclub te Sloter- dijk in orde gemaakt, terwijl de baan HalfwegHaarlem vanwege de ijsclub „Volharding" (Halfweg) wordt onder houden; de burgemeester van Haar- lemmerliede steunde deze vereeniging voor dat doel met een flinke gift. Ten bate der algemeene armen werd heden in laatstgenoemde plaats een hardrijderij gehouden, terwijl te Hoofddorp een wedstrijd in het sckoonrijden plaats heeft gehad. IJsbreker. In het Noordzeekanaal is de „IJs breker" die Maandag buiten dienst was, in den afgeloopen nacht weder in de vaart gekomen. Werkloozen te Amsterdam. De werkloozen kwamen Maandag morgen weer bijeen op den Voorburg wal, vanwaar zij samen trokken naar Constantia", de zaal geheel vullen de. Cornelissen hield een rede over de werkloosheid, waarvan bij oorza ken en gevolgen uiteenzette, en waar bij hij vele autoriteiten kritiseerde. Vervolgens sprak Geel. Hij bracht hulde aan de eerlijkheid der pers in zake de beweging der werkloosheid en noemde in het bijzonder Amster dammer, Telegraaf en Nieuws van den Dag, die blijken geven de wettigheid te erkennen. Een courant maakt hier op een uitzondering, het handelt zoo vuil mogelijk. Het zet de politie tegen de arbei ders op. Spr. hoopt dat allen goed begrijpen, aat de verslaggevers hier aan niet schuldig zijn, dat zijn een- genoeg. Aanstaanden Woensdag moe ten zij echter voor hetzelfde bureau samen komen en dan in veel sterker Bij vonnis van de arrondissements rechtbank te Haarlem van 9 Jan. 1894 is Johannes Hanau, brood- en koekverkooper en slijter, wonende te Haarlemmerliede en Spaar n wonde (Halfweg) verklaard in staat van fail lissement, ingegaan 4 Januari 1894 en zijn benoemd de rechter Mr. J. de Clercq van Weel tot rechter-com missaris en Mr. L. C. Kronenberg advocaat en procureur te Haarlem, tot curator. (Zie vervolg Stadsnieuws 3 e pagina.) Neerbosch. Men meldt ons, dat de commissie in zake Neerbosch, Woensdag 24 Ja nuari a. s. hare eindvergadering tot vaststelling van het rapport te Utrecht zal houden. (U.D.) Eene vechtpartij. Door de politie te Amsterdam is aangehouden een 27-jarige man, wo- nedde Zeedijk, die aldaar Zondagnacht met zijn vader in beschonken toestand vechtende was. Naar aanleiding van die vechtpartij is vermoedelijk op genoemde plaats nabij de O. Z. Kapel een geschil ont staan tusschen een 25jarigen man, wonende Zeedijk ,en een onbekend persoon. Laatstgenoemde, die in opgewonden toestand verkeerde, heeft zijn tegen stander met een scherp voorwerp een steek in de bovenzijde van de linker borst toegebracht en is daarna ijlings gevlucht met achterlating van zijn hoed. De verwonde, die nog een paar passen voortstrompelde en daarna neerviel, werd terstond per raderbaar naar het Binnen-Gasthuis vervoerd, waar men slechts den dood kon con- stateeren. Drie getuigen konden om trent deze zaak heel weinig verkla- Spr. bedankte vervolgens de reeher ren, en gaven van den verdachté een cheurs voor hun geleide en ontbond vrij onduidelijk signalement. vervolgens den stoet. Zaak-De Jong. De berichten omtrent de instructie zake De Jong zijn inden laatsten tijd schaars* De instructie is dan ook zoo goed als gesloten. Zij heeft weinig succes gehad in weerwil van de groote moeite en wanhopige pogin gen, door de justitie ingesteld om op het spoor der misdaden te komen, waarvan men zich overtuigd houdt, dat door De Jong gepleegd te zijn. Hij blijft, naar jde Amst. Ct. me dedeelt, zichzelven volkomen gelijk, houdt zijn onschuld aan vrouwen- moord hardnekkig vol; schrijft zelfe zeer gemoedelijke brieven aan de beide vrouwen, die natuurlijk be steld worden, doch steeds onbesteld terugkeeren. De Jong heeft echter de verzekering gegeven, dat wanneer zijn zaak voor de rechtbank komt - - - -men raar zal staan te kijken. De voudig loonslaven, maar de redacteu- ^eide vrouwen zal hij daar doen ver ren veranderen hun rapporten. Die gchiinen. vuile courant is het Handelsblad. Hij uit de gevangenis komt, Charles Boissevain moet daarvoor een; heeft hij beloofd met verschillende ovatie hebben. i lui te zullen afrekenen, vooral met de Verder raadt spr. de werkloozencouranten, want hij begrijpt hoe aan bun huur niet te betalen. Wor- Weet ie 't dat deze nog al wat den zij dan laag genoeg uit hun wo- van bem verteld hebben. Dat belooit ningen gezet, dan kunnen zij hun ^U8 wat j inboedeltje wel plaatsen in het huis gen njellWe instructie is thans te- van Geel, dat groot genoeg is. Die gen bem geopend in zake oplichting, huisbazen krijgen dan ook een ovatie.Ook daarbij verloochent hij zijn Wollring deelde mede, dat de werk- ggWone sluwheid niet. Zelfs poogde loozen Vrijdag op den Voorburgwal bij door het verkeerd opgeven van weer samen moeten komen. Luitjes bet jaar waarin hij gevonnisd werd, zal dan spreken in „Plancius" of „Con- oncier het bereik der oude strafwet stantia*" ^e vaiierij inplaats van de thans vi- Woensdag om elf uur weer een - samenkomst in „Constantia," van waar wandelingen zullen worden ge- honden. Vervolgens trok men weer de stad in. 't Was een klein troepje. Langs Keizersgracht, Leidschestraat en Kal- verstraat ging het naar de Voorburg wal. Wollring hield zijn sluitrede op den stoep van het redactiebureau van Het Handelsblad. Hij zei juist deze plaats te hebben uitgekozen om de werkloozen aan die gemeene, lage redactie te laten zien. Dat blad maakt het den werkloozen steeds moeilijk en bij de rijken be werkt het een antipathie tegen hen. Laat die redactie toch begrijpen, dat zij gestraft zal worden voor haar leu gens. Thans zijn de werkloozen niet sterk die hoogere straf bedreigt. Daar de oplichterij bewezen kan worden, hoopt men het heer althans, volgens de A. C., voor een jaar of vier onschadelijk te makenin dien tijd kan nog veel aan het licht ko men over het verdwijnen der vrouwen. IJa slachtoffers. Aan den Omval bij de Weesper- zijde te Amsterdam zakte Zondag een schaatsenrijder door het ijs. Hij werd levenloos opgehaald. In de Haarlemmervaart is een jongen van 16 jaar door het ijs ge zakt en verdronken. Te Kortenhoef zijn Zondag drie jongelingen bij het schaatsenrijden door het ijs gezakt. Hoewel nog levend is één van hen, een bakkers- 5) HOOFDSTUK IX. Oude kemiissen. Door dagen achtereen voortdurend zachtjes die zwakke plek p mijn hauten bank te slaan, bezweek de plek ten laatste jtoen des avonds de bewaker mij mijn avondeten kwam (sinds ik aan de ketting lag, moest hij natuurlijk l de cel komen), gaf ik hem een slag op bet hoofd, dat hij mder een blik te geven bewusteloos neerviel en ik ontvlucht- Vier uur lang hebben ze mij als een stuk wild nagejaagd, zag ik dit raam openstaan en hoopte mij te ver- De rest weet je?" „En wat denk je nu te doen vroeg Loup Garou bedaard de anarchist zweeg. „Naar Parijs terugkeeren," antwoordde de jonge man. „Ze hét station wel bewaken, zoodat ik maar zal gaan Als je mij aan andere kleeren kondet helpen, zou je mij zeer verplichten." „Daar zie ik wel kans toe, maar ik wil niet dat je naar Parijs gaat." „En waarom niet?" vroeg de anarchist opstuivende. „Oxodat wij je noodig hebben," antwoordde Loup Garou. „Parijs dengt niet voor ons, we gaan naar Marseille en zul len daar wat zaken trachten te doen. Een goeden kameraad kunnen we juist gebruiken." „Merci, ik ga niet uit stelen," zei de anarchist kortaf. „Zeer wel, 'mon ami, maar dan zal ik den kastelein halen.'' „Waarvoor „Om een boodschap naar het gesticht te zenden, dat je hier bent." „Dat zou laag zijn," zei de jonge man verbleekend. „Noem het zooals je wilt, wij hebben je in onze macht en we bebben je noodig. Ik maak daar gebruik van, dat spreekt vanzelf." „Voor een man als jij spreekt dat misschien vanzelf. Voor andere menschen niet!" „Geen Ibeleedigingen. Je zingt veel te hoog voor een ge vangen vogel," voegde Loup Garou er spottend bij. „Nog eenmaal vraag ik jeneem je ons voorstel aan of niet „Natuurlijk, ik moet wel. Als ik weiger verraad je mij immers." „Dat is dan zoo afgesproken," zei Loup Garou bedaard. „Wees maar gerust, je zult het je niet beklagen. Er is voor drie vastberaden mannen nog wel wat te verdienen. Maar éen ding zeg ik je, tracht niet te ontsnappen wanneer we uit den omtrek van het gesticht weg zijn en ik je niet meer. overleveren kan aan het gestichtsbestuur zelf. Al waren we mijlen en mijlen hier vandaan, zoodra ik ontdek dat je de biezen pakken wilt, hoett het mij maar een woord aan de politie te kosten en je wordt weer naar het gesticht gebracht en opnieuw opgesloten." De anarchist zag den spreker somber aan, maar antwoord de niet. Loup Garon vestigde zijne koude oogen va stop die van den jongen man, alsof deze een wild dier en bij de tem mer was. Er schoot een flikkering door de oogen van den anarchist die Loup Garou niet ontging en zich vooroverbui gende, zoodat zijn gezicht bijna dat van den ander aanraakte, zeide hij met nadruk „Je gaat heel aardig om met de revolver, dat weet ik Maar ik ken die taal ook wel en pas op zoodra je een pistool in de handen neemt, schiel ik je dood „Al wel, al wel," zeide de anarchist en van de tafel op staande liep hij de*kamer op en neer. „Bedreigingen genoeg. De vraag is op het oogenblik, hoe ik hier onbemerkt van daan kan komen. Help mij daar iets op vinden." Loup Garou knikte. „Dat is op dit oogenblik juist de groote vraag. We kunnen er niet aan denken met den trein te gaan. De beambten van het gesticht zijn daar zeker op wacht en zouden je onmiddellijk vatten." Hij wachtte zich wel om den jongen man te vertellen dal hijzelf redenen had om openbare vervoermiddelen te ontwa ken. Dit zou hem vat op Loup Garou hebben gegeven. „Zou een rijtuig niet goed wezen?" vroeg Fifi, die nog ia

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1