Fiuancieele Mededeelmgen. W edstrijden. Letteren en Kunst door een agent, dien ik op het gezicht direct zou herkennen, zoolang op het hoofd geslagen, dat het bloed mij langs het gelaat vloeide. Ik verwij derde mij in de richting van het Rokin, nog steeds gevolgd door bovengenoemden agent, die mij ver scheidene slagen op den rechter schouder en tegen de beenen toebracht. „Ik was op 't punt om in elkaar te zakken, toen ik door vier men- schen werd opgevangen en naar het Gasthuis werd gebracht. „Even later word Geel daar ook binnengebracht, geheel bewusteloos. De menschen, die he... brachten, ver zekerden mij, dat meergenoemde in specteur, Geel nog verscheidene malen over de beenen had geslagen, toen deze reeds naar 't gasthuis werd ge bracht. In de zitting van den gemeente raad van Amsterdam is dit adres Woensdagmiddag besproken, en werd na de verklaringen van den burge meester besloten adressant Wollring te verwijzen naar de justitie. Werkloozen te Amsterdam. Op den gewonen tijd kwamen Woensdagmorgen de werkloozen op den N.Z. Voorburgwal bijeen. Samson sprak van een stoep een enkel woord en maande aan tot kalm en waardig protesteeren, daarna trok een groep van een paar honderd per sonen naar „Constantia" waarvan de zaal spoedig vol was. Wollring opende hier de bijeen komst en besprak en critiseerde ben artikel uit het Nbld v. Ned. over de werkloozen. Naar sprekers meening waren de politie-dienaars de rumoer- makers en niet de leiders groeiden in de toeneming der ellende, doch de regeerders, die niets doen tot le niging. Raddraaiers? Dat waren, zei spr., mannen als de hoofd-redacteur van Het Handelsblad en hij ontken de o. a. met verwijzing naar de in trekking van het ontslag der werklui van de marinewerf, dat het wande len der werkloozen den toestand slechter maakte. Voorts herinnerde hij aan de ope ning van den tweeden shelter van het Leger des Heils, de openstelling van de „hap-hap" enz. en conclu deerde, dat ae bourgeoisie nooit iets zou geven als men zich niet ver toonde. Ten sterkste protesteerde hij tegen de bewering, dat het comité verzet zou prediken. Neen, wel is gebeurd, dat de politie de orde heeft verstoord. Volgens spr. waren Maandag, toen hij voor het Handelsblad gesproken had, direct 24 politie-agenten uitge rukt. Dat waren de onruststokers, zei hij. Met nog eenige sterke uitlatingen tegenover het Nieuwsblad en bladen als deze, die hij beschuldigde van de eigenlijke ophitsers te zijn besloot hij zijn toespraak, Samson voegde hieraan nog het een en ander toe. Een der|werkloozen stelde voor naar den redacteur van Het Nieuwsblad te gaan en te eischen dat hij zich Vrij dag in „Constantia" zou verantwoor den. Nog andere sprekers lieten zich sterk afkeurend uit over den redac teur van bedoeld blad en aangeraden werd het blad niet meer te lezen. Na eenige discussie werd besloten niet naar het Nbl. te gaan, do°h het wel uit te noodigen zich in „Constan tia" te verantwoorden over het ge schrevene. Nadat de voorzitter had meege deeld, dat Vrijdag weer een vergade ring zou worden gehouden waar Luitjes zal optreden, ging men om één uur weêr wandelen. De stoet die een paar honderd man telde, trok door de Jordaan over Haarlemmer- en Nieuwedijk naar den N.Z. Voorburgwal, waar Wollring yan den stoep van het oude postkantoor den stoet te half drie ontbond. Het volgende strooibiljet werd Woensdagmorgen verspreid namens het comité der werkloozen. We hebben een onderhoud gehad met den hoofdredacteur van het Han delsblad''welke bespreking vrij u zul len mededeelen. Zorg dus in grooten getale aanwezig te zijnopdat gij zult kunnen hooren wat het hoofd van dezen leugencourant het midden bracht Wij komen weder op de N.Z. Voor burgwal bijeen des morgens om 11 uur en gaan vandaar gezamentlijk naar Constantia. Werkloozen allen op. Breng uwe vrouwen mede. Het Comité H. H. WOLLRING. J. H. GEEL. I. I. SAMSON. Mej. BAB De schrijver van Dag tot Dag in het Hbld. deelt daarentegen mede, dat de redactie zeer verbaasd over de beschuldiging door Geel Maandag geuit, als zou het Handelsblad den burgemeester van Amsterdam tegen de werkloozen hebben opgezet, een harer verslaggevers naar den heer Geel had gezonden om hem te ver zoeken mede te deelen, in welk num mer dit zou hebben plaat3 gehad. Geel had daarop geantwoord dit de hoofdredacteur wel eens te komen mededeelen. In verband daarmee werd bepaald een bijeenkomst te houden Dinsdag middag. Geel jverscheen echter niet, maar zond den navolgenden brief Amst. 9 Jan '94. Wel Edele Heer! In antwoord op uw schrijven ont vangen van den heer Elout hebben wij de eer u te melden, dat het comité besloten heeft niet in eenige ruggespraak met U te treden. De artikelen welke wij bedoelen komen voor in het ochtendblad van Woens dag 27 Dec. De botsing met de poli tievan 29 Dec. (avondblad), „De botsing metde politiein het num mer van Zondag 31 Dec.Van tot dag", Wat wordt er voor onze vei ligheid gedaan en in het nummer van Woensdag 4 Jan. (avondblad) Be toogingen Waar nu een hoofdredacteur toont volkomen onbekend te zijn met aan een ambachtsman 23 ct. per uur; aan een handlanger, opperman of sjouwer 18 ct. per uur. Dit artikel werd aangenomen met 19 tegen 11 stemmen. Drie amende menten en een sub.-amendement daarop werden verworpen. Artikel 2 werd aangehouden dit luidt als volgt: Zij, die den leeftijd van 23 jaar nog niet bereikt hebben, mogen voor niet meer dan 20 pCt. deel uit maken van de werkkrachten, terwijl geene werklieden beneden 14 jaren worden toegelaten. De aannemer zal aan die werklieden geen lager loon betalen, dan aan die tusschen 14 en 16jaren: eenig ambacht 7 cent, als hand langer of sjouwer 5 cent per uur; aan die tusschen 16 en 18jaren; in eenig ambacht, 12 cent, als hand langer of sjouwer 9 cent per uur; aan die tusschen 18 en 20jaren in eenig ambacht, 16 cent, ais hand langer of sjouwer 13 cent per uur; aan die tusschen 20 en 23jaren: in eenig ambacht 20 cent, als hand langer of sjouwer 15 cent per uur: Ook voor werklieden in vasten dienst bij den aannemer en voor hen. die wegens invaliditeit of hoogen leeftijd niet als volle werkkrachten kunnen worden beschouwd, kan, op aanvrage van den aannemer, door de directie afwijking van de minima worden toegestaan. Over art. 3 staakten de stemmen. Dit behelst het volgende: Wanneer, hetzij tengevolge van overmacht, hetzij tengevolge van han delingen of nalatigheid des aannemers de werkzaamheden geheel of gedeel telijk worden gestaakt, zal de aan nemer gehouden zijn, aan de werk lieden, die dientengevolge werkloos zijn, ten minste het loon over 5% uur per dag uit te betalen. Deze verplichting eindigt als de staking een week geduurd heeft. De overige 11 artikelen van dit ontwerp zullenjin de zittingvan heden middag worden behandeld. hetgeen er op straat is gebeurd en daarvan de meest onjuiste voorstel lingen geeft, waar hij, omdat eenige leugenachtige correspondenten van buitenlandsche bladen onjuiste be richten inzenden, de overheid aan spoort onze betoogingen"? krachtig tegen te gaand. w. z. de politie aan raadt: „Hak er maar op in," daar meent het Comité dat een bespreking met U niet tot eenig resultaat kan leiden, wij staan nu .eenmaal lijn recht tegenover elkander en ieder vechte het voor zijn partij uit. Achtend, Namens het Comité H. H. WOLLRING, Voorz. J. H. GEEL, Secr. Minimum-loon en maximum arbeidstijd. In de zitting van Woensdagavond van den Amsterdamsche gemeente raad, is behandeld het ontwerp om trent minimum-loon en maximum- arbeidsduur in de bestekken der gemeente. Artikel 1 daarvan luidt Den aannemer wordt de verplich ting opgelegd, aan zijne werklieden, die bij de uitvoering van de in bestek beschreven werken werkzaam zijn, geen lager loon te betalen dan Kon Militaire Academie. Blijkens het beknopt verslag om trent den toestand van de Kon. Mi litaire Academie van 1893, waren bij den aanvang van het leerjaar 1893/94 bij de Academie 252 cadetten aan wezig. Hun gedrag wa*3 over het al gemeen vrij goed. Eet plagen van jongere cadetten w;rd nagelaten. Bij het einde van het leerjaar was slechts 1 cadet van het 4e stndieiaar niet gegradueerd. Wegens zijn gedrag was hij, ondanks goed eind-examen, niet waardig geoordeeld dadelijk tot offi cier te worden benoemd. Hij keerde op 1 Sept. 1893 aan de academie terug en werd daarna tot sergeant bevorderd, ten einde in dien graad aan de academie dienst te doen. De gezondheidstoestand was gun stig te noem en. Ziekten kwamen niet voor in epidemischen vorm. Een ge bouw voor besmettelijke ziekten werd voltooid. Verschillende verbeteringen werden aan de bestaande gebouwen aangebracht. Bij de toepassing van de program ma's van studeeren werd gedurende het afgeloopen jaar geen bezwaar on dervonden. Al de cadetten die aan het eind examen deelnamen slaagden. Van de leerlingen der eerste afdeeling van de krijgsschool voldeden 3 niet aan het eindexamen, te weten: 1 van de ar tillerie van het leger hier te lande, 1 van de artillerie van het leger in NecL-Indië en 1 van de genie van het laatstgenoemd leger. Merk Kingma in 3.10 tegen De Jong in j3.257sHagen uit Christia- nia in 2.42, tegen Termolen uit Zwolle in 3 min. In den beslissingsrit rijden Van der Schaaf en Termolen samen. De eerste wint in 2.597*; Termolen; gevallen, in 3.197s. Dan verschijnen Kingma en Hagen op de meet. Na den start heeft King ma dadelijk een kleinen voorsprong, en na 600 meter rijdt hij nog voorop. Maar in de bochten loopt Hagen zijnen tegenstander snel in en pas seert hem later. Kingma wordt door het publiek geestdriftig aangemoe digd, maar de slanke Noor blijft voor. Zonder zich veel in te spannen, wint hij in 2.427*Kingma rijdt in 2.457s Het publiek is teleurgesteld, maar uicht niettemin den kranigen Noor uide toe. Hij dankt met handgewuif en glimlacht. Op den tweeden afstand5000 M., is dadelijk de eerste rit beslissend. De uitslag der ritten isZwakenberg 12 min. 15 sec. tege.i Sonneville 11.172/sMerk Kingma alleen ll-397s Schaaf10.303/s tegen Termolen 10.457s Hagen 9.377s tegen Marten Kingma 9.397* Ook op dezen afstand is dus de uitslagHagen eerste prijsMarten Kingma tweede prijs; Schaaf derde en Termolen vierde prijs. In een kerk geschoten. Te Valtermond is Zondag door een venster in de kerk geschoten. De kogel nam de richting tusschen den kansel en het klankbord. De god: dienstoefening zou beginnen, en de spreker, de heer Drent, kwam juist het kerkgebouw binnen. Was het schot een oogenblik later gevallen,' dan zou de spreker den kansel reeds hebben bestegen en gewond zijn ge worden. Een vluchteling uit Mearenberg. Dinsdagavond werd door de politie te Zaandam aangehouden een ver pleegde uit het krankzinnigengesticht te Meerenberg, die Zondagavond door overklimming, |uit genoemd gesticht was ontvlucht. Hij had dengeheelen nacht maar doorgeloopen, zonder te weten werwaarts hij zich zou bege ven. Door een opzichter is hij wederom naar het gesticht teruggebracht. Brandstichting, De politie te Zaandam arresteerde Zondagnacht zekeren C. Veldhuijs aldaar, die opzettelijk brand stichtte in een der hooiklampen staande aan den Lagen Horn, nabij het Czaar- Peterhuisje. Gelukkig werd de brand door de buren ontdekt, zoodat hij intijds kon worden gebluscht. Daar het weder zeer ongunstig was, had den de gevolgen wel eens hoogst ern stig kunnen zijn. IJsslachtoffers. Te Wervershoof (N.-H.) is hetzes jarig zoontje van den heer K. in de bijt geraakt en weinige oogenblikken later levenloos daaruit opgehaald. Neerbosch. De heer G. v. Deth zal a. s. Maan dag in de kolfbaan te Hoofddorp in eene openbare vergadering als spre ker optreden met het onderwerp „Weezenverpleging te Neerbosch" gelegenheid tot debatentrée 10 cent. Bevroren ooren. De Noordbr. bevat de volgende be schuldiging tegen de militaire over heid te 's Hertogenbosch „Verleden week bij een kou zooals velen zich niet kunnen herinneren kregen de soldaten bevel uit te ruk ken om in de omstreken van Best en Bokstel zoogenaamden tactischen dienst te doen. Tegen 11 uur uitge rukt bleek het bij de terugkomst, omstreeks 3 uur, dat van ongeveer 30 soldaten de ooren bevroren waren". Het Weekblad van Broekman en Honders bevat o. a. de volgende op gave van minder courante en incou rante fondsen, in de week, tot den datum van 9 Jan. loopende, door hun tu8Schenkomst verhandeld. Oblig. Bouw.-Mpij. Scheve- ningen (Oranje-Ho- tel) 69J4 pCt. Aand. Maatschppij Zeebad Scheveningen (Opr.- Aand.)f 150. Oblig. Koffie- en Kina-Cul tuur Maatschappij „Pagilaran" 70 Aand. Ned. Ind. Cultuur- Maatschappij 110-125 Oblig. Ned. Ind. Cultuur- Maatschappij 101j{ Aand. Ned. Ind. Gas-Mij. te Rotterdam. 114 Konink. Ned. Grof smederij te Leiden. 111 Oblig. Vereen, tot Christe lijke verzorging van Krankzinnigen en Zenuwl. te Utrecht. 98 De beteekenis van Flegachen trekker In de Navorscher wordt ter verkla ring van het woord Flesschentrekker, medegedeeld, dat in het Vlaamsch de uitdrukking bestaat „iemand op fles8chen trekken," wat beteeken t .klein maken" en vervolgens „be dotten, bedriegen." Wedstrijd te Zwolle. Te Zwolle werden Woensdag de wedstrijden om het wereldkampioen schap voor beroepsrijders gehouden, om heden te worden voortgezet. Om trent den eersten dag lezen wij het volgende Er wordt het eerst op 1500 meter gereden. In den eersten rit worden de volgende tijden gemaaktMarten Kingma 2 min. 487s sec., tegen Zwa kenberg, van Zwollerkerspel, die de geheele baan niet aflegde. Van der Schaaf alleen in 3 min. 7* sec., Sonneviile, van Hoogeveen. alleen in 3.15. Parodie. In de fin-de-siècle-visie in de Spec tator van j.l. Zaterdag leest men de volgende parodie op het jongste Hol land En een man ging voor ons uit, en de geest zeideZie dat iB een model-exemplaar, een neurasthe nisch auteur, wegzielend in twee stemmingsstroomen: nu eens Schopen- hauerisch-fin-de-siècle-naturalistisch dan weer etherisch-symbolistisch-in- compréhensibelistisch. Let op den af wisselenden stijl van zijn gang: nu eens sleepstappend en als gedachten- dervend, voortschoppend de kraak- ratelende kiezelsteenen, dan weer triptrappelend en kwikzilverend langs het lange, lange, lange pad naar het kerkhof. Want hij lijdt aan donker- fluweelpaarsche waanzin met scherpe kantlichten. Hij had zijne laatste hersensecretie aangeboden aan den Nieuws ten Gids, die zijn stuk met liefde geplaatst heeft, het aanvullen de met een uitgezochte reeks van scheldwoorden aan 't adres van den maar de meesten verloren gewaarschuwd door de gematigde dagbladen, het hoofd niet en telkens werden de schreeuwers door zachte toespraak, soms ook wel door een barsch drei gement, tot zwijgen gebracht. Men gevoelde, dat het op dit oogenblik de tijd niet was om den ouden haat tegen de Duitschers te uiten en dat het daarenboven van weinig hoffelijkheid en tact tegenover de gasten uit het hooge noor den blijk geven zou. Plotseling weerklonk een kanonschot ten teeken dat het eerste schip in het gezicht was gekomen. Allen rekten de halzen, hoewel er natuurlijk voor het bloote oog nog niets te zien was. Er kwam eene golvende beweging in de men- schenmassaas, die het voor de politie en voor de infanterie die den weg gedeeltelijk vrijhield, haast onmogelijk maakte op hun post te blijven. Onbeschrijflijk was de geestdrift toen de schepen in het gezicht kwamen en langzaam de wal naderden. Er werd ge jubeld, gejuicht, zakdoeken en hoeden doer de lucht ge zwaaid. „Vivent les Russesvivent les Russesklonk het allerwege den vreemden gasten tegemoet. In rijtuigen wer den de officieren afgehaald en reed men naar het stadhuis. Hoewel deze afstand gewoonlijk in eenige minuten kan worden afgelegd, deed men er nu langer dan een uur over. Het was haast niet mogelijk om door de dichte drommen heen te komen. Wanneer de paarden eenige meters verder waren gekomen, moesten de koetsiers de rijtuigen weer doen stilstaan om in de dichte foule geen menschen te overrijden. Men verdrong zich om de vreemdelingen te zien, alsof zij na een langen, bangen tijd redding en geluk kwamen bren gen. De russische officieren in groot tenue gekleed, hadden reeds van den beginne af, geen kans ziende om voortdurend het militair saluut te maken, de hoofden ontbloot en be paalden zich er toe nu en dan te buigen. Veel aandacht trok het forsch en gebaard uiterlijk van admiraal Avellan, die met den burgemeester van Toulon in het voorste rij- tuig zat. Loup Garou, Fifi en de anarchist waren bij elkander ge bleven. Terwijl in de drukte Fifi, die de kunst van zakken rollen had geleerd, menigeen portemonnaie of horloge afhan dig wist te maken en dan direct zijn buit gaf aan Loup Garou, die alles in zijn wijde zakken deed verdwijnen, tuurde de anarchist met groote aandacht naar de elkander opvol gende rijtuigen alsof hij iemand zocht. Op zeker oogenblik gaf hij Loup Garou een 6toot in de zijde om zijn attentie in te roepen. „Let op dat rijtuig met die twee groote schimmels ervoor I" fluisterde de anarchist „Ik zie het. Welnu?" „Kijk naar dien jongen officier daar I" „Die met dien groenen dolman?" „Ja." „Wat is er voor bizonders aan dien man?" vroeg Loup Garou. „Niets, maar kijk hem goed aan, dat je hem kunt her kennen." Loup Garou vroeg niet verder, begrijpende dat er iets bizonders aan de hand was, waarom de ander zijn aandacht juist op dezen jongen officier vestigde. Hij keek dezen dan ook vlak en scherp in het gezicht, waarvoor hij door dien langzamen voortgang van de rijtuigen, alle gelegenheid had. Het was een jonge man van niet meer dan twintig. Alles aan hem gewaagde van groote ijdelheid. De uniform vertoonde geen kreukje of rimpel, het sabelgevest was van goud en schit terde van diamanten, de lange blonde knevel was coquet opgekruld en boven de handschoenen flonkerden ringen met kostbare steenen aan zijne vingers. Toen de stoet voorbij was, verspreidde zich langzamerhand de menigte. Fifi, tevreden over den behaalden buit, stelde voor een glaasje te gaan drinken in een van de cafVs en weldra zaten de drie in een stil en donker hoekje van een der ontelbare matrozenkroegen, op het bezit waarvan Toulon zich kan be roemen. „Vertel mij nu eens, waarom je mij juist dien officier aanwees," zeide Loup Garou. „Om je een dienst te bewijzen," zei de ander spottend, „Heb je den man goed aangekeken „Zeker." „Dan heb je gezien hoe opgeschikt hij was. Hij is ijdel, de grootste zotheid en de grootste ondeugd Jvan een mensch. IJdele lieden zijn weerloos tegenover ieder, die hen in hun zwak weten te tasten. Jelui hebt naar een voordeelig zaakje verlangd, welnu er is hier met dezen man een slag te slaan." Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2