Wedstrijden, Wedstrijd te Zwolle. Politiek Overzicht. GEMENGD NIEUWS. Vervolg Stadsnieuws.'-^ „Weldadigheid naar Vermugen." plicht, in zijne bediening aan personen de tot den verkoop van sterken drank in het klein vereisehte vergunning van Burgemeester en Wethouders te bezorgen en de vereisehte machtiging daarvoor aan te vragen 2o. in 1S92, nadat de machtiging van Gedepu teerde Staten was verkregen, een som van f 25 te hebben aangenomen wetende dat deze som hem werd ge geven, om bij Burgemeester en Wet houders een gunstig besluit uit te lokken. c Gehoord werden in deze zaak o getuigen. Het O. M., waargenomen doormr. Van der Kun, subst.-officier van jus titie, de feiten wettig en overtuigend bewezen achtende, requireerde 3 maan den gevangenisstraf. In dezelfde zitting werd uitspraak, gedaan tegen Johannes van Kessel, wegwerker te Oss hij werd schuldig verklaard aan poging tot zware mis handeling en te dier zake veroordeeld tot 18 maanden gevangenisstraf. Omlrent den tweeden dag van den wedstrijd van .beroepsrijders om het wereldkampioenschap lezen wij het volgende De eerste ritten op 500 meter geven de volgende tijden De Jong 587s tegen Grootens 631/ Hagen alleen 52Vs; Van der Schaaf alleen 567s," Marten Kingma 52 tegen Termolen 552/5; Zwakenberg alleen 62V5 sec. In den beslissingswedstrijd klopte Termolen Van der Schaaf, tijden 55 en 56 sec. Er volgde een hoogst spannende rit tusschen Hagen en Kingma. Mar ten vloog van meet als een pijl van den boog en kreeg een kleinen voor sprong. Het publiek wist niet, hoe zich te houden en stootte zenuw achtig luide aanmoedigingskreten uit. Chique dames, hangende over de touwen, riepen met fijne stemmetjes toe, toe, KingmaGaande in de tweede bocht, was de vlugge Fries nog enkele meters voordaarna liep Hagen in. Bijna naast elkaar nader den de twee kampioenen met vogel snelheid dé eindstreep. Kingma is overwinnaarconsta teerde de jury. Zijn tijd is 51 7fi, die van Hagen 512/3. Hagen echter was van oordeel, dat hij overwinnaar was en vroeg aan Kingma hoe hij er over da^ht „I know you are an honest man, mr. Kingma." Kingma: „I cannot tell you, mr. Hagen." Kingma was op geweest en op de eindstreep reed hij niet meer voorover. Hagen nog wel, en zoo kwam het, dat HagenB hoofd, maar Kingma's schaats het eerst over de finish was. In den laatsten wedstrijd op 10.000 meter is de eerste rit beslissend. Son- neville rijdt in 22 min. 28»/* sec. te gen de Jong, die den geheelen afstand niet aflegt. Van der Schaaf 22.77* tegen Termolen 22.87*,, Hagen 18.527' tegen Kingma 20.15. De vier prijzen op dezen afstand zijn dus respectievelijk behaald door Hagen, Kingma, Van der Schaaf en Termolen. Hagen is als overwinnaar op drie afstanden wereldkampioen. Hij werd luide toegejuicht. Op 10.000 M. sloeg Hagen [het we reldrecord. Bij de heropening der Fransche Kamer is de heer Dupuy met 290 van 357 uitgebrachte stemmen ge kozen tot voorzitter der Kamer. In de zttting van 5 December jl. verkreeg hij slechts 251 stemmen tegen 213 op Brisson, zoodat de uit slag der stemming voor hem zeer gunstig kan heeten; wellicht staat dit nog in verband met de dynamiet- aanslag door Vaillant gepleegd. In België is de ministerieele crisis nog steeds sleepend. Dondernamid- dag is de minister-president Beernaert bij den koning ontvangen, en heeft dien zijn onherroepelijk voornemen te kennen gegeven om als minister president af te treden als met het oog op de nieuwe kieswet (propor- tioneele vertegenwoordiging) de ver eenigde rechterzijden uit de Kamers hem niet de voorwaarden willen toe staan, die hij voldoende acht. Maan dag zullen de vereenigde rechterzijden eene bijeenkomst houden. Met de hervorming der financiën van het duitsche rijk is het op het oogenblik niet bizonder gunstig ge steld, daar de minister van financiën Posadowsky met zijne (plannen het Centrum tegen zich heeft. Woensdag heeft hij eene redevoering gehouden in den Rijksdag ter verdediging van de voorgestelde belasting op het fabrikaat en de tabaksbelasting. Hij deelde o. a. mede, dat de midden klassen reeds veel te zwaar door de belastingen worden gedrukt. De loon- standaard voor de arbeidende klasse is gerezen, dus deze klasse kan nu wel een weinig bijdragen door indi recte belastingen. De Centrum-partij bleef, ondanks de redevoering van den minister, uit de zitting weg, en liet alleen bij monde van den heer Fritzen verkla ren dat zij de belasting op het fa brikaat weigert omdat daardoor een bloeiende tak van nijverheid ernstig geschaad zou worden. Over eene ver hooging der bestaande invoerrechten op tabak echter zou zij bereid zijn van gedachten te wisselen. Ook de belasting op de wijn, verklaarde de heer Fritzen, wordt door zijne partij verworpenevenals die op quitantiën en postpaketten. De regeering zou het beste doen de geheele ontworpen financieele hervorming voorloopigop te bergen, en zich te bepalen tot eene beursbelasting en eene verhoo ging van de rechten op tabak en van den accijns op schuimende wij nen en kunstwijnen. Wat er dan nog bleek te ontbreken, zou gevonden kunnen worden door het verhoogen van de matrikular-bijdragen van de afzonderlijke staten aan het rijk. Het bericht, dat Peixoto zijn ont slag zou hebben genomen, wordt nu niet alleen uit Londen maar ook door de braziliaansche legatie te Parijs en door een telegram uit Buenos-Ayres tegengesproken. Het js dus niets meer dan een gerucht geweest., In een der staten van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, New-J er- sey, is een politieke crisis ontstaan. De republikeinen hebben bij de laat ste stemming in beide takken van wetgeving de meerderheid behaald. Nn hebben Dinsdag de democ.aten het Senaatsgebouw gebarricadeerd en de republikeinen den toegang gewei gerd. Laatstgenoemden hebben toen Woensdag na in een ander gebouw eene senaatszitting te hebben gehou den met geweld weer van hunne vroegere Senaatszaal bezit genomen. Koloniën, PADANG, 13 December. Aan de Sum.-Ct. werd den 12n uit Kotta-Radja geseind De VII Moekims Baid, tot dusver bezet door de aanhangers derKema- lapartij, werden, na een hevig gevecht, door dezen aan onze medestanders, den hoeloebalang toekoe Baid en aan den imam toekoe Sibrew overgegeven tengevolge waarvan nagenoeg de ge- geheele XXII Moekims in onze han den vielen. De hoofdplaats, Anaga- loeng, werd daarop door een deta chement onzer troepen en door onge veer honderd man van toekoe Djohan bezet Deze zet zijne krijgsoperatiën voort. Omtrent Troemon ontving de Sum. Ct. twee telegrammen uit Sinkel, dd. 1 en 2 December. Het eerste luidde De rust in Troemon is hersteld. Onze interventie, ondersteund door een on zer schepen van oorlog, is zoover ge slaagd, dat de strijdende partijen voor het oogenblik het hoofd inden schoot hebben gelegd. Voor hoe lang, is niet te gissen. Het tweedeIn Troemon is inder daad de rust hersteld, naar het zich laat aanzien voor langen tijd, mits de nieuwe koers in Atjeh ons gun stig blijft en men het behaalde suc ces handhaaft en doorzet. De bangoen- quaestie, wegens het vermoorden van den Radja, kan ons echter, wanneer wij niet voorzichtig zijn, in nieuwe binnenlandsche twisten verwikkelen. Oppassen is de boodschap, middels het oorlogsschip ter reede aldaar. De Sum. Ct. van den 4n meldt: Gisteren is alhier van Troemon aangekomen Hr. Ms. Madurawelke oorlogsstoomer, naar wij vernemen, toen te Batavia het bericht ontvangen werd van de ongeregeldheden te Troemon, op aanvraag van den gou verneur van dit gewest, onmiddellijk van de Atjehsche wateren naar Troe mon gedirigeerd werd, waarheen de gouverneur zich reeds per gouv. ss. Valk begeven had. Het beleidvol optreden van het bestuur, zoo schrijft onze berichtge ver, gesteund door de aanwezigheid der 2 oorlogsstoomers, heeft eene alleszins bevredigende oplossing der Troemon-quaestie mogelijk gemaakt; voor hoelang weet ik niet. Bijna gelijktijdig vertrokken de Madura en de Valk van Troemon herwaartseerstgenoemde stoomer met 84 Troemoeneezen aan boord, be trokken in den moord op hunne Radja laatstgenoemd stoomschip met den gouverneur, die te Siboga debarkeerde, en den controleur van Sinkel Van Delden, aan boord, die hier reeds aan wal is gestapt, met de bovenbedoelde Troemoeneezen, welke laatsten bij den regent onder dak zijn gebracht.. Nader verneemt het blad, dat, on der nadere goedkeuring der regeering, de gouverneur van dit gewest den oudsten zoon van den vermoorden Radja van Troemon op den troon zijns vaders heeft geplaatstgedu rende zijne minderjarigheid is met de voogdij belast een zekere Hadji Dja- far, een der nabestaanden van den thans nog onmondigen vorst. Deze oplossing der Troemon-quaes tie moet in de gegeven omstandig heden als de meest passende worden geacht, te meer daar zij gekozen is in overeenstemming met hoofden en bevolking van dat staatje. f*|Volgens onze berichtgevers is de dood van den vorigen Radja hier ze ker wel niet ongelegen gekomen de overleden vorst van Troemon kon met ons bestuur niet overweg, en deed geen de minste moeite om de door zijn toedoen in het leven geroe pen moeilijkheden uit den weg te ruimen. Tengevolge van zwaren regen heeft eene aardverschuiving plaats gehad in de Aneikloof, ter hoogte van Kam- poeng-Tenga, waardoor de spoorbaan over eene lengte van pl. m. 70 meter beschadigd werd. De reizigers moes ten daar uit- en overstappen. Den volgenden dag was de communicatie weder hersteld. Braad te Antwerpen. Een hevige brand heeft Donder dagmiddag het klooster en pensionaat College Saint-Jean Berchmans te Ant werpen voor een groot deel verwoest. De brandweer toog onmiddellijk na het uitbreken van den brand met alle macht aan den arbeid, maar het blusschingswerk ging niet vlot, daar ten gevolge van de vorst vele buizen der waterleiding gesprongen {waren. Spoedig stond het geheele gebouw in lichtelaaie. Persoonlijke ongeluk ken zijn niet voorgekomen. Het college was voor drie jaar ge bouwd en had omstreeks 3 millioen francs gekost. Achter de coulissen. De directie van de Opéra-Comique te Parijs heeft plotseling tot groot verdriet van vele bewonderaars en aanbidders harer zangeressen, de be zoekers verboden, die in bijna alle Parijsche theaters tusschen de bedrij ven achter de coulissen gebracht wor den. Het schijnt, dat eene actrice on langs zoo verdiept was in een gesprek met een bezoeker, dat zij bijna hare entrée miste. De Gil Bias vindt het noodig de clementie van de directie der Opéra- Comique in te roepen voor de teleur gestelde liefhebbers van een praatje met een lieve zangeres. Vaillant. Vaillant was oogenschijnlijk in het minst niet ontroerd bij het vernemen van zijn doodvonnis. In de gevange nis teruggekeerd, heeft hij met smaak gegeten, onder de hand steeds rede- neerende tot de gevangenbewaarders, met dezelfde pretentie als vroeger, toen hij zijne philosophische beschou wingen opdischte in de vergaderingen zijner clnb te Choisy-le-Roi. Men vergiste zich sterk, beweerde hij, al 5 men dacht dat zijne veroor deeling de anarchistische beweging zou tegenhouden. De uitspraak der jury had hij verwacht, en hij was er dankbaar voor, want duizendmaal liever de guillotine dan eene veroor deeling tot levenslangen dwangarbeid. Hij twijfelde ook niet, of „de maat schappij zou een bekwamen spoed aan den dag leggen om zich van hem te scheiden." Hij heeft gewei gerd, in hooger beroep te komen. Vaillant is Donderdag overgebracht naarde Grande Roquette, de gevan genis waar ter dood veroordeelde misdadigers tot de voltrekking van het vonnis worden opgesloten. Ahlwardt. Eene nieuwe strafvervolging hangt aan het duitsche rijksdaglid Ahlwardt boven het hoofd. Het openbaar mi nisterie te Berlijn heeft eene aanklacht tegen hem en drie zijner anti-semie- tische partij genooten aanhangig ge maakt en wel wegens beleediging van den Duitschen minister van financiën Miqnel. De feiten waarop de vervol ging gegrond is, betreffen de laster lijke aantijgingen, die door de antisemieten indertijd wegens de spoorwegovereenkomsten jtegen den minister gericht werden. Proces Ardlamout. Zooals men zich herinnert, heeft de jury die het geheimzinnige jacht- ongeluk te Ardlamont in Schotland onderzocht, den van moord verdach ten dr. Monson in vrijheid gesteld omdat zij zijn schuld aan Hambrough's dood niet bewezen achtte. Het ge tuigenis ontbrak van een zekeren Scott, die beiden op de jacht verge zeld had en spoorloos verdwenen was. Scott heeft thans aan dr. Monson een brief geschreven, waarin hij zegt, zich de volgende week ter beschik king van het gerecht te zullen stellen. Wellicht komt dan meer licht in deze duistere zaak. Windmolens en Electriciteit. Sedert de waarde van wisselstroo- men bij de opwekking van electrisch licht is aangetoond, heeft bij de toe stellen tot opwekking der electriciteit de omwentelingssnelheid veel meer beteekenis gekregen. Daardoor is men op de gedachte gekomen, windmo lens voor dit doel te gebruiken en zoodanig in te richten, dat bij ge ringe krachtsaanwending voorname lijk het aantal omwentelingen zoo groot mogelijk is. De Schotsche hoog leeraar James Blyth heeft in dit op zicht vele moeilijkheden uit den weg geruimd en proeven genomen met molens. De wieken maakte hij eerst van zeildoek, toen (daar dit reeds dade lijk stukgeblazen werd) van gegoten ijzer, volgens Amerikaansch model. Doch het beste werktuig was een ander dat altijd loopt, ook in den hevigsten storm werkt zonder dat men er naar behoeft te zien. Aan vier krachtige armen of wieken, elk ongeveer 26 voet lang, zijn half- cylindrische doozen bevestigd, waarin de wind blaast. Dit wiekenstel draait om een lange, vertikale ijzeren as van 12 cM. middellijn. Aan het ondereinde bevindt zich een massief wiel, dat een raderenstelsel en daar mede een 5 voet in middellijn metend vliegwiel in beweging brengt. Bij ge wonen wind geeft dit werktuig 4 paardekraehten. Bij een sterken storm werkt het uitstekend. In dien vorm kunnen windmolens voor het verlichten van vuurtorens gebruikt worden die als er eenige wind is, daar aan steeds het meest zijn blootgesteld. De groote windmolens voor beide vuurtorens bij H&vre werken volgens den schrijver zeer goed. Indien werkelijk de methode van prof. Blyth iets waard is, zullen windmolens van zeer geringe kracht voldoende zijn voor electrische ver lichting. De bevrolking van Groot Brit- tannië en zijne koloniën. De officieele cijfers der laatste in 1891 gehouden engelsche volkstelling zijn dezer dagen aan het parlement rondgedeeld. Hieruit blijkt, dat de bevolking vran Engeland en Wales, die 10 jaren vroeger bijna 26.000.000 zielen telde, thans tot 29.000.000 gestegen is. In die 10 jaren is de bevolking dus met 3.000.000 toegenomen, en dat in weerwil van de landverhuizing, die en Engeland meer in trek is dan er gens ter wereld. Men berekent dat, wanneer de aan was der bevolking op dezen voet doorgaat, de bevolking van Engeland in Wales aan 't eind dezer eeuw de 32.000.000 inwoners te boven zal gaan. Wanneer men nn h'erbij nog rekent de cijfers van Schotland, ongeveer 4.000.000, en van Ierland, ongeveer 5.000.000, dan ziet men dat de vereenigde britsche eilanden op 't oogenblik eene bevolking van 38.000.000 zielen tellen. Een bevol king alzoo, die omstreeksjgelijk staat met die van Frankrijk volgens de volkstelling, welke aldaar ongeveer terzelfder tijd heeft plaats gehad. Wat het geheele aantal der onder danen van het britsche rijk betreft, dit bedraagt volgens deze volkstel ling ongeveer 371.000.000 menschen van alle rassen, talen en godsdiens ten. Dat is 260.030.000 meer dan Rusland en slechts 10.000.000 min der dan China, zoodat koningin Vic toria na den gebieder van het He- melsche Rijk de machtigste souve- rein van onze aarde mag heeten. Daar het blijkt dat velen in het dwaalbegrip verkeeren dat de ijsbanen te Haarlem reeds thans onder beheer staan van het bestuur vandeijsclub alhier, en dus de baanvegers een vast daggeld bekomenverzoekt men ons mede te deelen, dat zulks niet het geval is, en dat de baanvegers tot nadere aankondiging geheel voor eigen rekening op het ijs staan. In ons vorig nummer werd hierop reeds gewezen. Meisje vermist. Sedert 8 dezer wordt in deze ge meente vermist een 15-jarig meisje dat dien dag de ouderlijke woning heeft verlaten, met medeneming van een paar schaatsen, en tot op heden niet is teruggekeerd, waarom men vermoedt dat zij door het ijs is ge zakt en verdronken. Haar signale ment islang ongeveer 1.65 M., blo zend gelaat, blond haar, blauwe oogen, gekleed met grijze rok, don kerblauwe blouse, zwarten regenman-1 tel, bottines, zwart strooien hoed met zwart lint. De ouders verzoeken hare opsporing, terwijl bericht wordt ver zocht door den commissaris van po litie. Begin van brand. Donderdagavond ten 7 ure is door het in brand geraken van een petro- leumtoestel een begin van brand ont staan op de bovenachterkamer van perceel No. 56rood in de Zuidpolder straat, bewoond door H. v. d. Pligt, werkman. De brand is door voorbij gangers opgemerkt en gebluscht. Eenig meubilair en het behangsel is beschadigd, maar alles verzekerd. H. Figee. f Hedenmorgen is alhier overleden de heer H. Figee, in den hoogen leef tijd van ruim 81 jaren. Aanvankelijk kistenmaker, wist de overledene door vlijt en energie, zijne zaak eene groote uitgebreidheid te verzekeren en die om te zetten in eene fabriek van stoom- en andere werktuigen, thans gedreven onder de firma Gebrs. Figee en alom in den lande en buitenland op het gebied van industrie zeer gunstie bekend. Afdeeling Werkverschaffing. Van 1 Nov. tot 12 Jan. hebben zich de volgende personen aangemeld 5 voor werkvrouw, 1 voor wasch- vrouw, 2 voor naaister, 2 voor grond werker, 1 voor loopwerk, 1 voor brei werk, 2 voor loopknecht, 2 voor op passer, 2 voor koffiehuisbediende, 1 voor schoenmaker, 3 voor schrijf werk, 1 voor stucadoor, 2 voor koet sier, 1 voor kantoorbediende, 1 voor schilder, 1 voor los werkman, 1 voor kleedermaker. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te rich ten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelij ks van 91 en van 35 uur verkregen wor den bij den administrateur, bureau Doelen. Werkloozen te Amsterdam. Nadat den „werkloozen" heden op den N.Z.-Voor burg wal door iemand was medegedeeld dat geen der comité leden aanwezig was, maar dat de politie order had ontvangen om Sam son te arresteeren, trok men naar „Constantie" VARIA. Op de jacht ontmoet een ruiter zijn vriend, die op den grond ligt. Zeg, waarom lig je daar. Heel natuurlijk, ik zou wel eenq willen zien, of jij in de lucht zoudt blijven hangen, als je paard onder je wegloopt. In den trein zit een viertal kee ren, die weldra in een druk gesprek gewikkeld zijn en tot de ontdekking komen, dat zij, althans met hun drieën zeker, tot het eerbaar gilde van reizigers behooren. In welk artikel reist u? In laken. Hm, mooi artikel. En u? In wijnen. Da's beter. Dat is ook mijn branche. De vierde heer, in een pels gedo ken, zit recht vooruitte staren, wach tende tot men hem dezelfde vraag zal doen en zinnende op een snedig antwoord. Eenigszins aarzelend vraagt de rei ziger in wijnen: En u meneer? Ik, ik rijs iederen dag in de ach ting mijner medeburgers. Da's een mooi artikel, doch te goedkoop, er zit te weinig provisie op. De pelsjas lachte schamperen zweeg. Neem me niet kwalijk, maar wat schrijf je zoo telkens in je noti tieboek op werd een toerist door zijn reismakker gevraagd. Dat zal ik u zeggen, was het antwoord, ik noteer alles, wat een onuitwischbaren indruk op mijn ge heugen heeft gemaakt, om het nie te vergeten. Heer (onthutst tot agent van een hnwelijkskantoor). Hoor eens, de dame, die je mij aanbevolen hebt, heeft een hoogen schouder. Agent. Nu ja, maar hier tegenover staat, dat de andere schouder zooveel te lager is. Mama. En wat zeiden je kameraads wel van het horloge, dat grootvader je gaf? Klaas. Ze vonden het erg mooi, moe, en ieder heeft het even opge wonden. En nu loopt het niet meer 1 In een gezelschap werd gesproken over de meerdere of mindere zwart heid van de huid der negers. Nu, zei een der sprekers, die pas uit de Oost was gekomen, ik hob daar een neger als knecht gehad, die zoo donker was, dat ik hem op klaar lichten dag niet kon zien.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3