NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. DeDynamietmannen van Parijs. lie Jaargang: Maandag 22 Jannari 1894. No. 3237 ABONNEMENTSPRIJS: A DVERTENTIËN: Dit nummer bestaat uit twee bladen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Gents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bp Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoof dagenten, voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ.Parijs 31bis Faubourg Montmartre. EERSTE BLA.D. Bij dit nummer der Courant wordt aan hen, die op het Geïll. Zondagsblad inteekenden, No. 4 van het tijdschrift toegezonden. J. C. PEEREBOOM. Haarlem, 20 Jan. 1894. Museum vau Kunstnijverheid. ~Op het Museum van Kunstnijver heid alhier is de verzameling van messen en heften alsook die van in legwerk in hout nog tentoongesteld, terwijl de photographische reproduc ties der nederlandsche sectie op de tentoonstelling te Chicago en de werkstukken der leerlingen van de school van Kunstnijverheid nogeenige dagen te bezichtigen zijn. Des Zondags is de toegang vrij. aangenaam bezig met komieke voor drachten, de schermvereeniging der onderofficieren „Mars" gaf, behalve een carré geweer, standen te zien, die van merkwaardige kracht, vlugheid en moed getuigen. De heer H. gaf een viertal kleine nummers voor violoncel en bewees daarmede, dat hij zijn instrument volkomen beheerscht en eindelijk (men ziet, dat het een bonte rij was) traden „the Brothers Asthley, muzi kale clowns", voor het voetlicht. Tot tijdelijk leeraar in de wiskunde aan de hoogere burgerschool met 5 jarigen cursus is benoemd de heer P. M. Verhoeckq, ingenieur,te Delft. Een achttal dames hier ter stede heeft een comité gevormd, dat een j bazar zal houden in de tweede week van Mei. Hij is op touw gezet om te trachten het noodige geld bij el kaar te krijgen om de noodzakelijke uitbreiding van de Christelijke School in de Anthoniestraat tot stand te brengen. Voorwerpen voor den bazar en giften zullen dankbaar worden aanvaard. Zie verder achterstaande advertentie. Volksbond. De afd. Haarlem en O. van den Volksbond gaf Vrijdagavond weder een van hare welbekende feesten in de groote zaal van de „Vereeniging". Het is een gelukkige gedachte ge weest, om een groot aantal menschen voor enkele stuivers entrée een ge noeglijken avond van onschuldig ge not te verschaffen. Het publiek waar deert dan ook .die uitvoeringen en toont dat ook dóór in grooten getale op te komen. Zij die met de organisatie van dit feest belast waren, hadden vooraan- [gename afwisseling gezorgd. De mannenzangvereeniging „Cres cendo" voerde, onder leiding van den heer Andriessen, op verdienstelijke wijze een zevental nummers uitde heer Nic» de Haas hield het publiek Haarlemscli Gemengd Koor. Reeds vroeger deelden wij mede, dat bovengemeld noor onder leiding van zijnen directeur, den heer C. P. W. Kriens, Maandag 22 dezer zijn vijfjarig bestaan hoopt te herdenken met een feestnitvoering. Met medewerking van de dames Jeanne Landré en Christine Veltman en de heeren Arnold Spoel en J. de K., lid der vereeniging, zal de ver eeniging uitvoeren „Aschenbrödel", (Asschepoetster) van Heinrich Hof- ïnann, een toonwerk rijk aan fraaie solo's en koren. De partij van Aschenbrödel(sopraan) wordt vervuld door mej. Jeanne Lan dré, die van de Feëenkoningin (alt) door mej. Chr. Veltman, die van den koning (bariton) door den heer Ar nold Spoel, terwijl de heer J. de K. (bas) de kleine solo-partij van die van den bediende des konings op zich neemt. Bij den heer D. J. van der Wilk, Groote Houtstraat is geëxposeerd „Boeren binnenhuis" van H. Valken burg. Door de commissie tot gratis ver strekking van brood en koffie is heden aan 185 volwassenen en 1057 kinderen voedsel verstrekt. De volgende giften zijn deze week ten behoeve der commissie ingekomen: Bij den heer Andrea, let. C. H. f 5. Bij den heerGuskens, let. D. f10. Bij den heer Kolkmeijer, let. W. V. f25. Bij den heer B. Serne Wz., let. P. B. f2,50. Zangvereeniging let. D. S. B. R. f 5. en letter W. F. B. f2.50. Inbraak te O verveen. Bij het loopende onderzoek in zake de diefstal met braak in de villa van den heer P. Bijvoet te O verveen, die nog steeds in het buitenland is, is gebleken dat aan de rechercheurs Verkerk en van Halst alhier de eer toekomt voor de aanhouding der daders Vrouwenfelder en Trens. Deze politiebeambten hadden bij hunne nasporing der dieven de politie te Hillegom met hun signalement be kend gemaakt, Voor zoover men heeft kunnen nagaan worden vermist2 zilveren dessertvorken, 2 zilveren thee lepels, 1 zilveren horloge, 1 flacon met zilveren dop, 1 dito met vergulden dop, verschillende kleeding en schoenen. Vrouwenfelder heeft reeds bekend ook den diefstal met braak aan de Vijverberg te 's Gravenhage waarvan zij verdacht worden. Bovendien heb ben zij diefstal gepleegd in een on bewoond maar gemeubileerd huis te Kralingen. Deze gevaarlijke heeren zullen dus voor een geruimen tijd onschadelijk gemaakt worden. Zaak-Buddenborg. De in zake het faillissement Bud- denborg, preventief gevangen zittende De Groot te Heemstede en Verné te Hillagom, zijn door de airondisse- ments-rechtbank alhier op vrije voeten gesteld. O ader wij a te Haarlemmer meer. Op de 11 openbare Scholen te Haarlemmermeer, !is gedurende 1893 door ongeveer 1450 kinderen van 6 tot 12 jaar van het onderwijs gebruik gemaakt. De ontvangen schoolgelden bedroe gen 5600. De Rijks-subsidie over 1893 bedroeg 10.000. De kosten van het onderwijs be dragen over 1893 ongeveer ƒ35.000. droom verteld heeft, zoó, dat er he- melsche aandoeningen |in de harten kwamen van zijne hoorders en lezers de weldoener van ons volk, wiens ^Familie en Kennissen" besproeid zijn met de besteen edelste tranen. Hij is niet meer, hij, wiens leven een beschamend voorbeeld is geweest van eenvoud. En hoeveel redenen wa ren er niet om hem dien te doen verliezenDe dichter van „Des Zangers Min" is door de jongeren op |de han den gedragen. Waarin een nieuw op komend geslacht verschilde van de ouderen, voor die ouderen deed het niet onder in de vereering van Piet Paaltjen3. Bij elke reimie van oud-stu denten de held; nooit sprekend dan voor een zich verdringende menigte; een man, op wiens vriendschap men trotsch was wiens woord gretig werd opgevangen, of het gesproken werd op den kansel, in de leeszaal of in den d «gelijkschen omgangeen schrij ver, wien de copie werd afgebeden is Haversehmidt nooit anders geweest dan de eenvoud in persoon. 74 Sollicitanten. Voor de betrekking van gemeente veldwachter te Haarlemmermeer, op eene jaarwedde van ƒ475 en vrij bo- venkleeding hebben zich 74 sollici tanten aangemeld. Pr. Haversehmidt f. Velen zullen het met leedwezen vernemen, dat de heer Fr. Haver sehmidt, predikant te Scniedam op 58-jarigen ieettijd is overleden. Het N. v. d. D. schrijft over den talentvollen schrijver het volgende: Hij is niet meer, de vriendelijke man, de eerlijke vriend; de redenaar met zijn eenig talentde dichter met zijn kostelijken humor; de schrijver van „Mijn Broertje"de droomer, die van den hemel droomde en dien Het leger. Blijkens de jonst verschenen naam- en ranglijst der officieren van het Nederlandsche leger bestond: de generale staf uit1 luit.-gene- raal en chef; 1 generaal-majoor, sous chef 1 kolonel4 luit-kolonels2 majoors en 14 kapiteins; de prov. staf uit5 luit.-kolonels 5 majoors de plaatselijke staf uit1 kolonel; 2 luit.-kolonels 2 majoors 11 kapi teins 7 le-luits. de mil. administratie uita. inten danten 1 hoofdintendant, gener aal majoor 1 kolonel4 luit.-kolonels 4 majoors 12 kapt.b. kwartiermees ters 6 majoors20 kapiteins46 le-luit. en 24 2e-luits. het korps officieren van gezondheid uit1 inspecteur, generaal-maj oor 3 dirig. off. van gez. Ie kl. (kolonel); 8 dir. off. van gez. 2e kl., (luit.-kol.); 7 dir. off. van gez. 3e kl., (majoor) 48 off", van gez. Ie kl.38 off. van gez. 2e kl.11 reserve off. van gez. Ie kl.47 reserve off", van gez. 2e kl. (artsen) mil. apothekers uit1 dirig. apothe ker (luit.-kol.), 2 apothekers le kl. (met den tit. rang van majoor) 15 idem (kapt.)4 apoth. 2e kl. (le-luit); paardenartsen uit1 dirig. paar denarts (luit.kol.)1 paardenarts le kl. (maj.-tit.); 11 id. (kapts.); 9 paar denartsen 2e kl. (le-iuits.); 4 id. 3e kl. (2e-luits.) het korps officieren van het wapen der infanterie uit: 1 gen.-majoor(in specteur), 2 gen.-maj., 10 kolonels, 26 luit.-kol., 34 majoors, 268 kapt., 396 eerste-luits., 250 tweede-luits het korps officieren der cavalerie uit f 1 luit.-gen. (inspecteur), 4 kolo nels, 3 luit.-kols., 7 majoors, 29 rit meesters, 50 eerste-luits., 32 tweede- luits. en 6 overcompleet het korps officieren van het wapen der artillerie uit1 luit.-gen. (inspec teur), 2 gen.-majoors, 8 kolonels, 12 luit-kolonels, 18 majoors, 119 kapts., 176 eerste-luitenants, 114 tweede luitenants en 6 overcompleet: het korps magazijnmeesters .der ar tillerie uit1 luit.-kolonel, 4 majoors, 10 kapiteins, 5 eerste-luitenants, 2 tweede-luitenants het wapen der genie uit: 1 luik- gen. (inspecteur), 3 kolonels, 5 luit.- kolonels, 4 majoors, 38 kapiteins, 31 eerste-luitenans, 15 tweede-luitenants; het korps officieren der kon. inare- chaus3ée uit: 1 luit.-kolonel, 2 ma joors, 9 kapiteins, 3 eerste-luitenants. In December 1893 waren in het heel op de Kon. Mil. Academie 250 cadetten; op de cadettenschool te Alkmaar 50 leerlingen op den hoofdcursus te Kampen 95 onder officieren ter opleiding van officier; op de militaire school te Haarlem 35 leerlingen op den artillerie-cur sus te Delft 20 leerlingen. Leeuwen fin de-siècle. De danse serpentine bij Carré. We zijn er zoo ontzettend op voor uit gegaan 1 Daniël in den leeuwen kuil is hier kinderspel bij. Daniël zou-thans geen attractie meer zijn en waarschijnlijk zouden de 19de eeuw- sche leeuwen, beschaafd en gedistin geerd, met pavilotten en pommade de manen en zorgvuldig gesoig neerde nagels nu heelemaal niet meer van hem gediend zijn. Maar een vrouw? Een dansende vrouw, die de wapperende rokken sierlijk beweegt, dat is voor den be kenden „koning" zelfs een aantrek kelijke noviteit. Och vader Beets, gij die vol bitter medelijden hebt ge sproken van uw bezoek aan de me nagerie, wat zoudt gij zeggen van deze dressuur?. Hier zijn geen tergende kwajongens, geen giegelende dames met klontjes suikerhier is de temmer. Hier vliegen de beesten in wilden angst, in driftig vluchten tegen de tralies van hun kooi, zooals wel vogels doen als de poes uit de verte zit te kijken. Voor het doek opging, dachten we aan een schitterende novelle van Rachilde Le panthère die in een der vorige nummers van den Mercure de France voorkwam. Lang is de panter in 't duister gebleven. De laatste U) HOOFDSTUK XI. De Russen te Parijs. Toch aarzelde de kloeke jonge man niet lang. Al zijne rachten verzamelende hief hij Charpentier van den grond óp, nam hem daarop op de beste wijze vast en begon hem en de trap op te dragen. Het was een geduchte inspan ing en had hij niet al zijn energie en wilskracht te hulp eroepen, zeker zou hij de zware taak halverwege hebben oeten opgeven. Nu bracht hij den arbeid gelukkig ten einde. Eenmaal oven was het niet moeilijk, den dronken man naar zijn amer te brengen en daar legde hij hem met een laatste spanning op zijn bed. Hierna haalde hij het kussen en de ekens die hij op den slapende legde en daarop kon hij zich iet weerhouden, met een uitdrukking van diepen atkeer te eggen „Bah l" Daarop keerde hij zich om en ging weer naar beneden. Den angstig vragenden blik van Elise beantwoordde hij ge ruststellend en daarop nam ook hij deel aan hetalgemeene gesprek en te midden van die vriendelijke menschen vergat Elise het leed, dat haar vader haar gedaan had. Op zeker oogenblik evenwel gingen de twee meisjes eens in het tuintje voor het huis kijken en Elise wilde hen vol gen, toen Albert zachtjes zeide „Mademoiselle, zou ik u niet even mogen spreken Dit was wat Elise gevreesd had en toch kon zij het hem na den grooten dienst dien hij haar zooeven bewezen had, moeilijk weigeren. Zij knikte dus toestemmend en ging zit ten, terwijl zij Albert een stoel aanwees, die tamelijk ver van Aaar af stond. „Ik heb u niet veel te zeggen," ging de jonge man voort, „maar er is toch éen ding dat ik u niet mag verzwijgen. Ik heb sedert gij weg zijt, onophoudelijk gedacht aan een mid del om met u in aanraking te blijven, zonder u daardoor onaangenaam te zijn en zonder aanleiding te geven tot las terlijke gevolgtrekkingen door buren en bekenden. Ik heb dat middel niet kunnen vinden. Dat is de eenige reden, waarom ik tot dusverre niets van mij heb laten hooren en ik wil n dat zeggen, omdat ik niet wil dat gij een oogenblik zult meenen, dat ik u minder zou liefhebben, dan voorheen. Integendeel, het is mij of mijn lielde voor u steeds toe neemt, als dat mogelijk is en ik geef u de verzekering, dat dit nooit, nooit veranderen zal." Hoe jubelde het in het gemoed van het meisje, bij het hooren van deze woorden. Hoe klopte haar het hart bij deze taal nit den mond van den edelen jongen man die haar liefhadEn toch, toch mocht en kon zij niet met woorden van wederliefde antwoorden. Zij moest de zware taak der zelfopoffering blijven vervullen en, hoewel met bevende stem» zeide zij dan ook in antwoord op zijne verklaring: „Mijnheer de Rétigny, uwe woorden bedroeven mij zeer, om uwentwil. Ik hoopte, dat gij deze denkbeelden uit het hoofd hadt gezet, maar ik zie dat ik mij vergist heb." „Dit zijn harde woorden," hernam Albert haar vorschend aanziende, „maar waaraan ik met alle geloof voor uwe waar heidsliefde, weinig hecht. Zie, Elise, ik zal je niet weer kwellen met mijne verklaringen van den vorigen keer, maar ik heb je dit toch willen zeggen omdat ik niet verkeerd be grepen wil worden enomdat ik nog altijd niet gelooven kan dat je mij niet liefhebt." Hoewel dit geen eigenlijke vraag was, geleek de laatste volzin door den toon waarop Albert dien uitsprak en door de wijze waarop hij haar aanzag, zóóveel op een yraag dat Elise verlegen en beangst vóór zich .zag en wenschte, dat het gesprek maar geëindigd was. Juist riep een van de meisjes, of zij ook eens in het tuintje kwam en dat verschatte haar eene welkome gelegenheid om op te staan. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1