a 11. SCHMIDT, l F. Domela IieeweiMis Rechtszaken. Burgerlijke Stand. Politiek Overzicht. INGEZONDEN. JOÏNGMENSCHI, IS3MÏÏBSÏÏS. Gemengd Nieuws VARIA. i Lijitarpr, tfoorzarpstraat 54, HAARLEM. „Het Vliegend Wiel". Baitenpwoae Verpderiiii Nette Dienstbode. net MEISJE, Te Huur f400 p. j. VEREENIGING wpotiiis der Cliistels De Revolutionaire Socialist Openbare Vergadering „FELIX FAVORE", dagen heeft men hem geen voedsel gegeven en dan wordt hij losgelaten in het van licht blinkend arena, waar de keizer bloeddorstig afwacht, hoe de ter dood veroordeelde Chris tenslaaf, zich zal verweren. Fier schudt de panter den kop, sluipt om den ongelukkige heen, maar in het oog van dezen glanst zulk een vreemde schijn, zulk een wilskracht, dat het dier angstig slaande met de staart tegen de flan ken wijkt Een storm van woede en wreedheid gaat door het gebouw. Men hitst het beest op, pijnigt het. Dierlijke kreten van verontwaardiging klinken, maar de panter begrijpt dat leven niet. De kooi verrijst weer uit den grond en de „lafaard" verdwijnt onder honend gelach. De oppasser der dieren is woedend, neemt zijn wraak en hongert den panter uit. Met brekende oogen, mat, maar altijd geduldig, ligt hij in het hok, in 't donker, misschien met een visioen van groen en vrijheid. Toch heeft er iemand meelij met het beest. De slanke dochter van den bewa ker heeit stil wat vleesch gegaard. Zacht opent zij het traliewerk. Het beest ontwaakt en met 't ontwaken komt ook zijn heftige, zijn krankzin nige toorn. Hij loert een oogenblik, neemt dan een sprong en't mooie kind verscheurt hij razend Vóór het doek opging dachten we aan dat en daarna kwam het andere. Met nijdigen slag en vlijmen de zweep sloeg de temmer op -de bruine ruggen. Grommend vlogen ze op, de leeuwen, tegen de tralies, vie len op en over elkander, buitelden om, kropen verschriklijk angstig. En de zweep patste, gierde. Toen lagen ze stil, een klomp warm dieren vleesch Voor ze, dreigend, bleef de temmer, de zweep omhoog en achter hem nu, schuw, verscheen de vrouw in 'twit en danste zwijgend. Alleen de zwarte oogen op de zaal gericht, terwijl het kunstlicht haar bescheen. In wit ge- wuif gingen de witte rokken en maar door lag grommend stil de klit van de leeuwen. Toen 'twas gedaan, kwam uit de zaal een groot applaus. De temmer en de danseres verschenen hand aan hand en op den achtergrond bleef in het felle licht de kooi, waarin de leeuwen nu in zenuwachtig zoeken, snuiven, geweldig liepen op en neer. En nog bij 't uitgaan klonk hun schor gebrul, het dof geluid der leeuwen- fin-de-siècle. Tel. Werkloozen te Amsterdam, Een goede honderd werkloozen kwamen Vrijdagavond 8 uur op den Dam bijeen, met het doel eene avond wandeling te maken. Het comité was niet vertegenwoordigd. Een uit de menigte plaatste zich op den rand van het voetstuk van het monument en deelde mede, dat hedenochtend in Constantia besloten was, ook avond wandelingen te houden. Hij maande aan dit kalm te doen en ook niet te zingen. In de eerste rijen kon men dezelfde dragers van een paar schoppen en een bezem, die des voormiddags ook werden medegevoerd, ontwaren. Van den Dam trok men door War moesstraat, Oudebrugsteeg, Nieuwen- dijk, Mozes- en Aaronstraat, Voor burgwal, Heeren gracht en Kal ver straat naar den Dam terug, waar de wandelaars werden uitgenoodigd om zoowel heden voormiddag als des avonds weder voor een wandeling bijeen te komen. Er viel niets bijzonders voor- Een klein getal nieuwsgierigen volgde het troepje. maanden te ondergaan. Hij verscheen niet, maar in den loop van den dag kreeg zijne familie te Arnhem be richt uit Antwerpen, dat hij zich al daar bevond. Voor het feit, wegens hetwelk hij veroordeeld werd, kan hij niet worden uitgeleverd, Hij moet nu minstens zeven jaar afwezig zijn om aan die straf te ontkomen. (Arnh, Ct.) Moord te Terheiden. Het slachtoffer van den verrader lijken aanslag te Terheiden, Piet Jansens, is Donderdagnacht overleden De moordenaar is niet bekend. jaren aan den Kongo doorgebracht en reeds menigmaal met succes tegen de Arabieren gestreden. In Maart 1893 werd hij er opnieuw heengezon den aan het hoofd van een talrijke troepenmacht, bestemd tot verster king van de expeditie, welke onder kapitein Dhanis was uitgezonden tot beteugeling van den slavenhan del. Nauwelijks eenige weken geleden kwam het bericht van de eerste over winning van Ponthier op de Arabie ren tevens werd toen gemeld, dat hij zich spoedig bij Dhanis zou aan sluiten. Het eerste gemeenschappelij k optreden van de beide expedities te gen den vijand kostte al dadelijk het leven aan een der bevelhebbers Bij vonnis der Amsterdamsche rechtbank van Donderdag zijn J. W. Koswee en J. Kraan, ter zake van zware mishandeling met doodelijken afloop (z.g. „moord op de Nieuwe Markt",) veroordeeld ieder Tot eene gevangenisstraf van 5 jaaren K. D. Leer, belastingdeurwaarder, wegens verduistering van belastingpenningen tot 8 maanden gevangenisstraf; bij de executie komt de preventieve hechtenis geheel in mindering. 500 vaten margarine. Het stoomschip Salazie, met de fransche mail, arriveerde den 18en Jan. te Suez en heeft de reis naar Marseille voortgezet. Het kan vden 24en aldaar worden verwacht. O n d e r tr-o u w d19 Jan. J, Hoof en M. Duijn. Bevallen: 18 Jan. J. Toeset— Lijnzaad d. 19. R. Basde Jong d. C. H. Meuwsenv. d. Velden z. H. CivalChaudron z. Overleden: IS Jan. J. H. Cra merv. Willigenburg 60 j. Jansstr. - A. Marinissen 3 md. z. Frankestr. Vrijdag is te Leicester eene verga dering gehouden van den engelschen mijnwerkerbond, waarin is verklaard, dat naasting door den staat van de gezamenlijke mijnen is gewenscht. Maarschalk en Martinez Campos, het hoofd der spaansche troepen te Me- lilla heeft zich rldaar aan boord van een spaansch oorlogsschip ingescheept, dat hem naar Mazagan zal vervoeren. Vandaar zal de maarschalk zich als buitengewoon gemachtigde der spaan sche regeering naar Marokko bege ven, begeleid door tien officieren, vier ambtenaren van het ministerie van buitenlandsche zakenen de noodige bedienden. Zondag wordt Campos te Mazagan verwacht. Misnoegd over het Helvoland-trac- taat, verzocht indertijd Wissman een langdurig verlof als duitsch rijks commissaris en plaatste zich aan het hoofd van eene door het anti-slavernij- comité uitgeruste private expedi tie, welke eene uit loterijgelden aange schafte groote stoomboot naar de Oost-Afrikaansche binnenzeeën zond. Nadat de stoomboot naar Nyassa ge bracht was, richtte Wissman een grooten tocht in om de roofzuchtige Wahehes tot onderwerping te bren gen, doch hij moest de onderneming die goed op gang was, opgeven, om dat hij het met den nieuwen goever- Verzekering. Dezer dagen bleek de nuttige zijde van eene soort van verzekering, die nog weinig in practijk wordt ge bracht: de verzekering tegen water leiding-schade. De heer de Gruijter te Amsterdam, wiens magazijn op Nieuwjaarsdag, ten gevolge van het springen van een Vechtwaterbuis, ge deeltelijk onder water liep, was ver zekerd bij de Fransche Mij. „La Lu- tèce", die de schade in weinige da gen regelde, op eene wijze, die boven zijn lof was. Eög bevroren haas Een landbouwer, wonende bij de Halerbrug, had in de koude dagen van de vorige week een zeldzaam ge val. Bij eene plas water (ijs was het toen) komende, zag hij een haas staan. Daar het dier geen „oeenen maakte," ging hij er naar toe en bevond dat de vlugge viervoeter niet van zijne plaats kon, omdat hem de voeten aan het ijs waren vastgevroren. Het spreekt wel van zelf, dat B. wel zoo goed was het dier even zijne voeten te „ontdooien." Van Emmenes. Donderdagmorgen moest Van Em menes zich te Amsterdam aanmelden m de gevangenisstraf van negen Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de kopy niet aan deninzender teruggegeven. De 2 Hoogere Burgerscholen te Haarlem. Hoe het verder staat met het plan of voorstel, om deze beide instellin gen samen te smelten of met elkan der in aansluiting te brengen, daarvan wordtniets meer vernomen. Voor ou ders of voogden, die belang hebben bij den vijfjarigen cursus is dat misschien vrij onverschillig, niet alzoo zeker voor hen, die zoons hebben op den driejarigen cursus, omdat deze laatste school bij eventueele samensmelting niet anders dan winnen kan. Inder daad of oogen schijn lijk toch is de belangstelling voor den 3-jarigen min der groot dan voor den 5-jarigen cur- su's. Zal daarom de voorgestelde aan eensluiting wel ooit tot stand komen? Intusschen is 't te betwijfelen of de 3-jarige goede resultaten zal blij ven opleveren, als het zoo voortgaat als nu reeds sinds eenigen tijd het geval is, dat daar in verscheidene leervak ken (Engelsch, aardrijkskunde, wis kunde enz.) geen onderwijs meer ge geven wordt uithoofde van ziekte ot ongesteldheid der betrokkene leeraars, zonder dat daarin door tijdelijke ver vanging wordt voorzien. Van perso nen, die geacht moeten worden het wel te weten, heb ik vernomen dat zooiets op den 5-jarigen cursus niet gebeurt of getolereerd wordt. Is dat zoo, dan moet 'men ook aannemen, dat verschil bestaat in toezicht en belangstelling voor de beide instel lingen van middelbaar onderwijs in Haarlem, en dat wel ten prejudice van de leerlingen op den B-jarigen tursus. Wilden dus de ouders en voogden van die leerlingen zien, dat deze in staat werden gesteld om met 19. N. A. Hak- VlietEller 62 j. Koolst. - -Heijsteeg 42 j. Molenst. GEVRAAGD EEN 1618 jaar, voor Schrijfwerk, eene goede hand schrijvende. Eigenhan dig geschreven brieven lett. F. bureau van dit blad. Mej. FLORA NOPOL van Am sterdam leert in den kortst mogelij ken tijd de Knipmethode volgens Weener coupe. Spreekuren eiken Dinsdag en Woensdag van 2—4 uur, Ged. Oude Gracht 34zw. FAMILIEBERICHTEN. Bevallen: 17 Jan. G. E. 01- digsSchneider z., Medan Deli. - M. KoemanNobel d., Westerblokker. 18. A. A. HendriksDe Bruijn z., den Haag. 19. C. M. M. G. Linnen- schmidt van LoffeltJacquet d., den Haag. - F. E. van DuinenBlaauw z., Amst. - A. BlinkLubberink z., N.-Amstel. Overleden: 15 Jan. Wed. A. C. HardewegSeubbens 82 j., Amst. 16. J. Jansen 34 j., Amst. - J. van der Groen 67 j., Amst. - C. M. Beiik- hofKuijper Ebbenhout 25 j., Maar- sum. - C. Ophof 80 j., Amst. - S. van Hoorn 82 j., Amst. - H. de Geus 63 j., Amst. - Wed. L. Los—Van Kammen 85 j., Leeuwarden. 17. P. F. J. Noordu}'n, Chicago. - Wed. S. C. Verbeek—Van Laer 86 j., Amst, - J. B. Zigeler 77 j., N.-Anistel. - H. F. Tjeenk 86 j., Amst. - G. W. A. de Bruin 70 j., Reenen. E. F. Oostrop jm. 13 md., Amst. - H. W. Stork 89 j., Delden. - A. W. Alings 72 j., Utrecht. - A. G. B. SieverdinkVrijheid 57 j., Amst. - Wed. P. KroonderWesten berg 76 j., N.-Amstel. - E. Braaken- siek jm. 19 md., Bussum. - J. C. Berkhout 62 j., den Haag. 18. L. Schoute 51 j., Amst. - A. Jonges 28 j., Graft. - F. K. J. Laubersheimer jm. 20 j., Amst. - F. J. Francken j., den Haag. - Wed. .J. L. Gersom De la Roycre 87 j., Woensel. 19. T. J. Paling *68 j., Amst. neur-generaal van Duitsch Oost-Afrika niet over samenwerking eens kon i hoop op goed succes t. z. t. de exa- worden. Onlangs kwam Wissmann mens af te leggen waarvoor zij be- met het overschot van zijn expeditie- stemd zijn, dan zijn zij wel genood korps in Mozambique aan, waar hij j zaakt, hun privaatlessen te doen ge- zich bitter beklaagde, dat het anti- ven in al die vakken, waarvoor zij slavernij-comité hem zedelijk en fi- °P hunne school geen voldoend onder- nancieel in den steek liet, nadat hetwijs genieten. In hun belang komt met de regeering tot overeenstem-het daarom noodig en wenschelijk ming was gekomen over het overne-1 voor, om de zaak onder de aandacht men van de expeditie en de stoom boot van rijkswege. Te Aden heeft de consul hem een crediet geweigerd. Uit zijne particuliere middelen zou hij eventueel aan zijne Sudaneser krijgslieden de soldijen moeten uit- keeren enz. Wissmann is zoo ontstemt, dat hij voor goed het ambt van rijkscom missaris wil neerleggen en evenzoo ontslag uit het leger wil nemen. Al vorens naar Duitschland terug te keeren, wil hij eenë langdurige reis naar Indië, Japan en Amerika on dernemen. De engelsche .regeoring heeft eene officieele dépéche uit West-Afrika, ontvangen meldende dat het expedi tiekorps onder kolonel Ellis, hetwelk tegen de Sofas opereert, in den och tend van 2 Januari op een sterk ver schanst vijandelijk krmp stiet. De Engelschen doodden tweehonderd man en vingen zeven en zeventig inboor lingen op, terwijl zij een massa wapen en en krijgsbehoeften buit maakten. Vierhonderd vrouwen en kinderen welke door deze slavenjagers gevan gen werden gehouden, zijn door de Engelschen bevrijd. Het verlies der Engelschen bij deze affaire was zeer gering. De Belgen aan den Kongo. De regeering van den Kongo-staat te Brussel heeft bericht ontvangen, dat de Arabieren onder aanvoering van het opperhoofd Rumalitza, op 20 October bij Kassongo de belgische troepen onder bevel van Dhanis en Ponthier hebben aangevallen. De aanval werd afgeslagen, maar kapi tein Ponthier stierf vijf dagen later aan de bekomen wonden. Comman dant Dhanis wacht de aankomst van artillerie en versterkingen af om of fensief op te treden. aa Kapitein Ponthier had reeds vele vaten katoenzaadoïie Nederland te brengen van de betrokkene auto riteiten of van den Gemeenteraad, opdat zooveel mogelijk beide boven genoemde instellingen worden gelijk gesteld, wat aangaat toezicht op- en belangstelling in het' onderwijs vol gens bestaande prograinma's. Dit komt ook billijk voor, omdat voor beide instellingen geen verschil bestaat in 't bedrag der schoolgelden. Een belanghebbende. Vrouw. „De dokter zegt dat ik ver andering van klimaat noodig heb." Man. „Nu als ik de lucht goed be kijk, dan geloof ik, dat wij "die ver andering binnen eenige uren zullen hebben." Hoevele vrouwen zijn er, die eerst weten dat hare echtgenooten „be minnelijk" en „joviaal" zijn, wanneer zij het in de kranten hebben gelezen. StMnmartberichtsn. Het stoomschip Spaarndam, van de N. A. S. M., van Rotterdam naar Newyork, passeerde Vrijdag den 19n Jan. des middags 12 uur Scilly. Het stoomschip Ardjoenovan Java naar Rotterdam, passeerde 18 Jan. Sagres. Het stoomschip Loch Lomondvan de N. A. T. L., van Newyork, ar riveerde 19 Jan. te Rotterdam. Het stoomschip Prins Willem, 17, van Amsterdam naar Suriname,.pas seerde 19 Jan. Punta del Gade. Het stoomschip Prins Willem III van West-Indië naar Amsterdam, ar riveerde 19 Jan. te Havre. Het stoomschip Samarangvan Java naar Rotterdam vertrok 19 Jan. van Perim. Het stoomschip Loch Mar cc van de N. A. T. L., vertrok 19 Jan. van New-York naar Rotterdam, met 1900 ftangebaden betrskkingan mlUsriand Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne huisgenootenworden aan het Bu reau Kleine Houtstraat 9, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te bevragen. Abornnès buiten Haarlem ontvang en in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Winkeij. bet. m. vak v. mol. (hoed.) voll. opg. 2. O'igeh. beambte P. G. in herv. weeshuis nsid-l. leeft. m. gezo -<i. gest. voor Jeid d. jon gens en toez sal. 300 m. kost, inwon, en be- wass. soil, schrift. 3. lste bed. in bukskinvak te Arnh. 4. Vertegenw. v Höll. v. lakentabr- in Elzas. K. Dopoth. v. Ie rang slijt, borgst. f 600 in geld. 6. Prakt, chocol, werker met fabric, in alle deel bek. v. Glasg. br. in fr. en*, of duitsch. 7, Uit. bekw. ijzer- en met. draaier geh, zelfst. kunn, werk. te Oudshoorn vast werk fl, loon. HAARLEMSCH Gemengd Koor. GENERALE REPETITIE op Zondag 21 Januari a.s, des avonds ten 8 uur, in de Concert zaal der Sociëteit Vereenigingt Toegang voor het publiek ad/0,49. Kaarten verkrijgbaar 's middags van 2—4 uur en 's avonds aan het Bureau. HET BESTUUR. Opticien AMSTERDAM, «al a.s. Dinsdag wederom door ai ekt e v er hinder d, in Haarlem NIET te spre ken zijn. VEREENIGING met DAMES, op Zaterdag 27 Januari 1894, in den Schouwburg. HET BESTUUR. ADVERTENTIEN. Zie vervolg Advertentiên in het Tweede KI ut,. Bevallen van een ZOON'. C. H. MEUWSEN, geb. Van der Velden. Haarlem19 JaDuari 1894. De Commissie van de Spijskokerij vao de Vereeniging v. d. H. Vin- centius v. Paulo, brengt bij deze in herinnering, dat de uitreiking van warme spijs Dinsdag den 20en Nov. 1.1. een aanvang heeft geno men. Zij verzoekt beleefdelijk de Bons tijdig voor den daarop aan- geduiden dag af te geven. Gedurende den winter zijn, voor zoover de voorraad strekt, Bons ver krijgbaar bij de Heeren P. J. Vrijhoff, Lange Begijneslr. 8. A. J. Kosters, Kenaustraat 18. ,T. P. Stam. Zijlstraat 52. P. P. Rietfobt, Gierstraat 44. P. J. Lijdsman, Spaarne 84. Wij brengen hierbij onzen op rechten dank aan de Heeren W. BREMER en ZONEN, voor de be reidvaardige hulp en steun, tot nu toe verleend bij' het ongeval van den 8en November, tevens aan de Doktoren van het St. Elisabeths Gasthuis en aan de Zusters, voor de liefderijke verpleging. L. BOERENDANS en Familie. Haarlem20 Jan. 1894. Tegen 1 Febr. gevraagd eene nette Dienstbode, die goed kan werken en smakelijk koken. Loon /100,Aanmelding in persoon Maandagavond tusschen 7—9 uur. Adres Frankeslraat b/d. Anegang 20 Arood. Er wordt gevraagd een voor lichte huishoudelijke bezighe den. Br. lett. E., bureau van dit blad. de moderne pereeelen No. 34 en 38 a/h. Molenpad, voorzien van 4 groote en 2 kleine Kamers, Zol der, Kelder, Tuin, Duinwater en verdere gemakken. Te aanvaarden terstond. Adres: IZ. vaNCAMPEN, Bouw en kundige, Molenpad 36. van den ten voordeele der in de Anthoniestraat. Het Comité 'maakt bekend, dat de Bazar D. V. zal gehouden wor den in de tweede week van Mei, in het Schoolgebouw in de Antho niestraat. Goederen en geldelijke bijdragen worden driDgend gevraagd. Circulaires, betreffende den te houden Bazar, worden, na gedane aanvrage, gaarne toegezonden. Namens het Comité. Mej. N. A. VAN DORP— Meerdink. Haarlem20 Jan. 1894. spreekt a.s. Maandagavond 22 Jan., om half negen in eene voor den Anarchistengroep Haarlem in de Groote Zaal met het onderwerp Tweeërlei Socialisme. Entrée 5 Cent Discussie vrij.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2